PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Mahmut Efendi/F.Gülen hakkında M.Talu Hocanın beyanı

agbi
29-06-2011, 07:57
Mahmut Efendi Hazretleri’nin, Diyalog Hizmetleri öncesinde veya sonrasında , Fethullah Gülen Hocaefendi aleyhinde has dairede bir beyanına şahit oldunuz mu ? Bu konuda birtakım spekülatif yaklaşımlar var !

Mehmet Talu Hoca :

Efendim , Mahmut Efendi Hazretlerinin (K.S.) , Fethullah Gülen Hocaefendi aleyhinde en ufak bir beyanına şahit olmadım ! Bu hem Diyalog öncesi için geçerlidir , hemde Diyalog sonrası. Hatta , şöyle bir hatıramı hatırlatmamda fayda görüyorum :

Ben İlahiyat Fakültesinden (Samsun) öğretim görevlisiydim , oaradan ayrıldıktan sonra , istanbula geldim .O zamanki şartlar imkanınca ,Fetih İlim Araştırma Vakfında Eğitim müdürü olarak vazifeye başladım. Diyanet İşleri Başkanlığını nezaretinde Kuranı Kerim kurslarında Eğitimci-İdareci olarak görev yaparken ,zannedersem 1989-90 ‘lı yıllardı , birgün Mahmut Efendi Hazretlerine (K.S.) şöyle bir teklifte bulunmuştum :
Hocam , imkanımız var , bu Kur’anı Kerim faaliyetleri yanında , yurtlarda açalım , üniversiteye giden öğrencilere maddi-manevi katkılarımız olsun, onları da yetiştirelim
dedim . Efendi Hazretleri (KS) bana şöyle dedi : “Bak Talu , o okulları , yurt işlerini Fethullah Gülen Hoca ve onun cemaati , çok güzel bir şekilde yapıyor ! Onlar o boşluğu gayet güzel bir şekilde dolduruyor ! Ama , Kur’anı Kerim , Hafızlık ve diğer Dini İlimler günümüzde gereği gibi yapılmıyor ! Bırak onu en güzel bir şekilde o kardeşlerimiz yapsınlar. Bizde bu işi ; yani Kur’anı Kerim , Hafızlık , Arabçayı ve Dini Eğitimleri en iyi şekilde yapalım !”

Ben Efendi Hazretlerini Bursa İmam Hatib Okulunda okurken ,1969 yılında tanıdım !
O zamandan beri Efendi Hazretlerinin , genel anlamda , hiçbir Cemaat veya Hocası
aleyhinde olarak en ufak bir beyanını duymadım.Varsa tasvib etmedikleri bizzat kendilerine ulaşanbilirse söylemişlerdir. Yalnız , Fethullah Gülen Hocamız hakkında böyle bir husus yoktur !

http://www.milligorusforum.biz/serbest-kursu/12116-mehmet-talu-hoca-mahmut-efendi-hz-fethullah-gulen-hocaefendi-aleyhinde-en-ufak.html

Muhammed Emin Öztürk
29-06-2011, 08:25
Fethullah Gülen hocaefendi cemaat aleyhe konuşamaz çünkü bildiğim kadarıyla kesin talimat varmış

veri
29-06-2011, 08:28
cübbelinin vidosuna ne diyorsun
ayrıca ercan ın gülen takıntısı süper.
din dışına attı resmen

Muhammed Emin Öztürk
29-06-2011, 08:29
Cübbelinin hangi videosu?
ayrıca ercanın Fethullah hocamızı din dışına attığını sanmıyorum tabi son halinden değişmediyse

veri
29-06-2011, 08:33
cübbelinin meşhur videosundan haberin yok mu:)
kendi site ve gazetelerinde çarşaf çarşaf yayınladılar...

ercan ın ve taifesinin gülen hakkındaki tartışmalarını forumda rahatça bulabilirsin.
bir başlık altında toplandılar

Muhammed Emin Öztürk
29-06-2011, 08:35
Meşhur videonun ismini bilseydim belki fikrim olabilirdi
yoksa Umre deki video kaydımı??

Tekin'in Fethullah Gülen hocamızı din dışına çıkartan bir açıklamasına bugüne kadar şahit olmadım umarım olmamda

veri
29-06-2011, 08:37
evet umre videosu

Muhammed Emin Öztürk
29-06-2011, 08:39
videoda irdelenen bir bakanı istemiyorlardı sanırım

Cübbeli hocayla başka bir hoca konuşma yapmıştı

Fikrimi sorarsanız ne diyebilirimki hassasiyetlerini belirttiler

sadece saygı duyuyorum çünkü onlar mübarek insanlar

veri
29-06-2011, 08:42
bakan gülenci
ayrıca güleni seven ahmed ve karaman hocaları da eleştirdiler
diyalogcu başlığı altında gülen de eleştirildi.
gülen in adayları var diye akp ye oy vermeyin açıkça belirtildi.

videodaki bakan zaten aday değildi.
gül ün aday listesinde mv seçilmişti bu dönem tüm gül cüler adaylıktan çekildi zaten.

yorumunuz kayırmacı gibi geldi:)

saliha kalem
29-06-2011, 10:39
Veri neden ispatlamiyorsunuz
Ercan Güleni asla dinden cikarmadi yalan söylemeyin lütfen

veri
29-06-2011, 10:44
ilk mesajlarına bakın görürsünüz.

saliha kalem
29-06-2011, 10:51
ilk mesajlarýna bakýn görürsünüz.

Olmayan birseyin neresine bakalim. Var diyen sizsiniz öyleyse getirinde görelim

veri
29-06-2011, 10:52
silindi mi onun hesabı üyeliklerden bulamıyorum.

veri
29-06-2011, 10:56
http://www.ihvanforum.org/images/misc/quote_icon.png Ercan TEKİN Nickli Üyeden Alıntı http://www.ihvanforum.org/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.ihvanforum.org/showthread.php?p=852501#post852501)
Fotoğraf noktasında bir müslüman kilisede papaz eli öpüp sevgi gösterisinde bulunuyorsa veya yeryüzünün firavunları ile dostluk muhabbetlik ve müttefiklik gösteriyorsa bunun gibi materyaller delil kisvesindedir.

Alimler peygamberlerin varisleridir. Hadis-i şerifine binayn icma-i ümmetin sözleri senettir. Hangi alimler bunlar derseniz o alimlerimiz size göre belli değil mi? O alimlerimizin yani sözleri senet teşkil edecek alimlerimizin birkaçını ben yazayım isterseniz;

Ali Haydar efendi r.a, Said-i Nursi r.a, Süleyman Hilmi Tunahan r.a, Mehmed Zahit Kotku r.a, Mahmud Sami Ramazanoğlu r.a, Mahmud efendi hz'leri, Seyyid Muhammed Raşid Erol r.a, Hacı İhsan Tamgüney r.a, Yahyalılı Hacı Hasan efendi r.a, Bayram Ali Öztürk r.a, Cübbeli Ahmed hoca, Resül hocaefendi, Mehmed Talü hoca, Nusretullah hocaefendi, dr.Ebubekir Sifil, Abdulmetin Balkanlıoğlu hocaefendi, Mustafa Özşimşekler hocaefendi, Ali Eren hoca, Hüseyin Avni hoca, Ali Kara hoca gibi aklıma gelebilen şimdilik bunlardı tabi nice aklımıza gelmeyen sözleri senet teşkil eden ALLAH dostları vardır.

Ama sen gelir dersen Hayrettin Karaman, Mustafa İslamoğlu, Ali Bulaç, Bayraktar Bayraklı, Abdulaziz Bayındır, Süleyman Ateş, Fethullah Gülen vs... ben bu tür isimlerin sözlerini senet kabul etmem neden etmediğimizide gerekirse ispatlarım.

Ülkemizde ve yeryüzündeki HAK VE BATIL mücadelesinde kimin HAKKIN ve kimin BATILIN yolunda olduğunu anlamak içün Kur'an ve Sünnet çizgisinde kim hareket ediyor kim etmiyor ona bakılırsa kim takva kim zayıf böylece ayırt edilebilir. Bu saydığımız isimler bu tespitlerden meydana gelmiştir.

Böylece sözü senet kabul edilen ile edilmeyeni ayırt etmek ifşa edilmiş bir takım isimler ortadayken yapılabilir!

Sen yeterki samimiyetle yaklaş ve o zaman delillendirmelerin adil olacağını göreceksin.
Ves'selam

umarım yeterli bulursunuz

saliha kalem
29-06-2011, 11:06
Allah askina ya yapmayin veri siz nasil okuyorsunuz ya
O kisilerin sözlerini senet delil kabul etmemek dindenmi cikarmak oluyor?
Dinden cikarici bi aciklama yok bu isler bu kadar kolay degil
Lütfen insanlari haksz yere suclamayin

veri
29-06-2011, 11:08
senet kabul etmemek ne demek
veya ehli sünnet dışı görüşleri
durumu nedir bilemiyorum ama ercan ın pek çok mesajına ulaşamıyorum.
yoksa yenilir yutulur cümleler değil
bu konuda pek çok uyarı aldığı halde devam etti.

saliha kalem
29-06-2011, 11:20
Lütfen veri bilmiyorum diyorsunuz delil diye getirdiginiz alintida din disina kimse koyulmuyor.unutmayin ehli sünnete uymayan görüsleri olan bir müslüman akaidde sorunu yoksa eger din disina cikmaz.
Bence ya yanlis anlamisiniz yada kafayi ercana takmissiniz

veri
29-06-2011, 11:25
evet sizin kullandığınız cümle ile aynı
ehli sünnete uymayan görüşler
le din dışına çıkma veya aforoz gibi birşey

agbi
29-06-2011, 11:35
Fethullah Gülen hocaefendi cemaat aleyhe konuşamaz çünkü bildiğim kadarıyla kesin talimat varmış

Büyüklerimizin devamlı Nasihatı temeli olan Hiç bir İslam oluşumu için asla NEGATİV konuşmayın.

Ben kimi zaman konuşurum yazarım AMA ASLA İMAN değerlendirmeleri yapmam.

Meşhur videonun ismini bilseydim belki fikrim olabilirdi
yoksa Umre deki video kaydımı??

Tekin'in Fethullah Gülen hocamızı din dışına çıkartan bir açıklamasına bugüne kadar şahit olmadım umarım olmamda

Tekin dediğinize göre oldukça iyi tanıyorsunuz

Ozaman Ercan TEKİN in açtığı konulra vede mesajlarına bakın.

Ayrıca madem TEKİN diyecek kadar iyi tanıyorsunuz o zaman Mahmut efendinin torunu olmuyan kişiyi nasıl burada Torunu diye enpoze etmeye çalışır ?

Veri neden ispatlamiyorsunuz
Ercan Güleni asla dinden cikarmadi yalan söylemeyin lütfen

Bırakın ERCAN TEKİN i kendi İman yönünden bizleri yargıladığınız mesajlarınıza bakın.

saliha kalem
29-06-2011, 11:43
Agbi iyicene sacmalamaya basladiniz bundan sonra s.ize cwp wermeyecegim
Ya sewiyeli olun yada sewiyeli olmayi ögrenip yazin

agbi
29-06-2011, 13:40
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?t=103327&p=954188&viewfull=1#post954188

Tıklayın ve düşünün

agbi
01-07-2011, 07:52
Forum da bazı kişiler İsmet innönü starejisini uygulyorlar o Duymak Duymamak stareji sini uyguladı.

Burada ise görmek görmemek satrejisini uyguluyorlar.

agbi
08-07-2011, 12:08
Ercan TEKİN

Görmedinmi ?

agbi
18-07-2011, 17:27
Mahmut Efendi Hazretleri’nin, Diyalog Hizmetleri öncesinde veya sonrasında , Fethullah Gülen Hocaefendi aleyhinde has dairede bir beyanına şahit oldunuz mu ? Bu konuda birtakım spekülatif yaklaşımlar var !

Mehmet Talu Hoca :

Efendim , Mahmut Efendi Hazretlerinin (K.S.) , Fethullah Gülen Hocaefendi aleyhinde en ufak bir beyanına şahit olmadım ! Bu hem Diyalog öncesi için geçerlidir , hemde Diyalog sonrası. Hatta , şöyle bir hatıramı hatırlatmamda fayda görüyorum :

Ben İlahiyat Fakültesinden (Samsun) öğretim görevlisiydim , oaradan ayrıldıktan sonra , istanbula geldim .O zamanki şartlar imkanınca ,Fetih İlim Araştırma Vakfında Eğitim müdürü olarak vazifeye başladım. Diyanet İşleri Başkanlığını nezaretinde Kuranı Kerim kurslarında Eğitimci-İdareci olarak görev yaparken ,zannedersem 1989-90 ‘lı yıllardı , birgün Mahmut Efendi Hazretlerine (K.S.) şöyle bir teklifte bulunmuştum :
Hocam , imkanımız var , bu Kur’anı Kerim faaliyetleri yanında , yurtlarda açalım , üniversiteye giden öğrencilere maddi-manevi katkılarımız olsun, onları da yetiştirelim
dedim . Efendi Hazretleri (KS) bana şöyle dedi : “Bak Talu , o okulları , yurt işlerini Fethullah Gülen Hoca ve onun cemaati , çok güzel bir şekilde yapıyor ! Onlar o boşluğu gayet güzel bir şekilde dolduruyor ! Ama , Kur’anı Kerim , Hafızlık ve diğer Dini İlimler günümüzde gereği gibi yapılmıyor ! Bırak onu en güzel bir şekilde o kardeşlerimiz yapsınlar. Bizde bu işi ; yani Kur’anı Kerim , Hafızlık , Arabçayı ve Dini Eğitimleri en iyi şekilde yapalım !”

Ben Efendi Hazretlerini Bursa İmam Hatib Okulunda okurken ,1969 yılında tanıdım !
O zamandan beri Efendi Hazretlerinin , genel anlamda , hiçbir Cemaat veya Hocası
aleyhinde olarak en ufak bir beyanını duymadım.Varsa tasvib etmedikleri bizzat kendilerine ulaşanbilirse söylemişlerdir. Yalnız , Fethullah Gülen Hocamız hakkında böyle bir husus yoktur !

http://www.milligorusforum.biz/serbest-kursu/12116-mehmet-talu-hoca-mahmut-efendi-hz-fethullah-gulen-hocaefendi-aleyhinde-en-ufak.html

MAHMUT EFENDİYE ÇOK YAKIN

Cematin ileri gelenlerinden

Hatta ekabil gurubundan

Ercan TEKİN bu konuda ne der ?

fakiri
18-07-2011, 18:37
Benim bildiğim kadara ,Mahmud Hoca, Fethullah Gülen kendisne sorulduğunda "İslâma hizmet eden (!) bir kişinin aleyhinde olmamız söz konusu olamaz " demiştir. Bu ibare redulmuhtar adlı sitede düne kadar "Mahmud Hocanın diğer cemaatler hakkındaki gürüşleri" başlığı altında yer alırken son zamanalrda ne hikemtse bu başlık sitelerinden kaldırılmıştır.
Aralarına kara kedi mi girdi onu bilemiyorum !

Yeni-OSMANLI
18-07-2011, 18:44
ismaiaga cemaatinden oldugunu söyleyen birbirinden cok farkli grublar var.
mahmut efendi bunlar tarafindan cikarlarina istismar edilyior,alet ediliyor

agbi
19-07-2011, 07:52
Benim bildiğim kadara ,Mahmud Hoca, Fethullah Gülen kendisne sorulduğunda "İslâma hizmet eden (!) bir kişinin aleyhinde olmamız söz konusu olamaz " demiştir. Bu ibare redulmuhtar adlı sitede düne kadar "Mahmud Hocanın diğer cemaatler hakkındaki gürüşleri" başlığı altında yer alırken son zamanalrda ne hikemtse bu başlık sitelerinden kaldırılmıştır.
Aralarına kara kedi mi girdi onu bilemiyorum !

Gerçek yaşamda siz Mahmut efendi ve Cemeatini YENİ BİR DİN YARATMAKLA İTHAM EDİP CEHENNEMDE yanacaklardır diyen siz ve sizin gibiler bu konuda fikir yürütmesi ABES le iştigaldir.

Siteden kaldırılıp kaldırılmaması ise HİÇ SİZİ ALAKADAR etmez . Önemli olan EMİN liği ile bilinen TALU Hocanın bunu nakletmesidirr. KARA KEDİ GİRDİ diye Fitne sokmak sizin işiniz.

agbi
23-11-2011, 21:57
mahmut efendi hazretleri’nin, diyalog hizmetleri öncesinde veya sonrasında , fethullah gülen hocaefendi aleyhinde has dairede bir beyanına şahit oldunuz mu ? Bu konuda birtakım spekülatif yaklaşımlar var !

Mehmet talu hoca :

[sıze="4"]efendim , mahmut efendi hazretlerinin (k.s.) , fethullah gülen hocaefendi aleyhinde en ufak bir beyanına şahit olmadım ! Bu hem diyalog öncesi için geçerlidir , hemde diyalog sonrası. Hatta , şöyle bir hatıramı hatırlatmamda fayda görüyorum [/sıze]:

Ben ilahiyat fakültesinden (samsun) öğretim görevlisiydim , oaradan ayrıldıktan sonra , istanbula geldim .o zamanki şartlar imkanınca ,fetih ilim araştırma vakfında eğitim müdürü olarak vazifeye başladım. Diyanet işleri başkanlığını nezaretinde kuranı kerim kurslarında eğitimci-idareci olarak görev yaparken ,zannedersem 1989-90 ‘lı yıllardı , birgün mahmut efendi hazretlerine (k.s.) şöyle bir teklifte bulunmuştum :

hocam , imkanımız var , bu kur’anı kerim faaliyetleri yanında , yurtlarda açalım , üniversiteye giden öğrencilere maddi-manevi katkılarımız olsun, onları da yetiştirelimdedim .

Efendi hazretleri (ks) bana şöyle dedi : “bak talu , o okulları , yurt işlerini fethullah gülen hoca ve onun cemaati , çok güzel bir şekilde yapıyor ! Onlar o boşluğu gayet güzel bir şekilde dolduruyor ! Ama , kur’anı kerim , hafızlık ve diğer dini ilimler günümüzde gereği gibi yapılmıyor ! Bırak onu en güzel bir şekilde o kardeşlerimiz yapsınlar. Bizde bu işi ; yani kur’anı kerim , hafızlık , arabçayı ve dini eğitimleri en iyi şekilde yapalım !”

ben efendi hazretlerini bursa imam hatib okulunda okurken ,1969 yılında tanıdım !
O zamandan beri efendi hazretlerinin , genel anlamda , hiçbir cemaat veya hocası
aleyhinde olarak en ufak bir beyanını duymadım.varsa tasvib etmedikleri bizzat kendilerine ulaşanbilirse söylemişlerdir. Yalnız , fethullah gülen hocamız hakkında böyle bir husus yoktur !

hocam , imkanımız var , bu kur’anı kerim faaliyetleri yanında , yurtlarda açalım , üniversiteye giden öğrencilere maddi-manevi katkılarımız olsun, onları da yetiştirelimdedim .

Efendi hazretleri (ks) bana şöyle dedi : “bak talu , o okulları , yurt işlerini fethullah gülen hoca ve onun cemaati , çok güzel bir şekilde yapıyor ! Onlar o boşluğu gayet güzel bir şekilde dolduruyor ! Ama , kur’anı kerim , hafızlık ve diğer dini ilimler günümüzde gereği gibi yapılmıyor ! Bırak onu en güzel bir şekilde o kardeşlerimiz yapsınlar. Bizde bu işi ; yani kur’anı kerim , hafızlık , arabçayı ve dini eğitimleri en iyi şekilde yapalım !”

Unutmayalım

UNUTTURMAYALIM

agbi
24-12-2011, 11:35

Mehmet Talu Hoca :

Cübbeli Ahmet konusu BAHANE EDİP F.Gülen ve cemeatine saldıranlara HEDİYEM OLSUN.

Bir hatırlatma

UNUTMA ÖLÜMDE VAR HESAP VERME de VAR.

Azimli
24-12-2011, 13:17
Lütfen veri bilmiyorum diyorsunuz delil diye getirdiginiz alintida din disina kimse koyulmuyor.unutmayin ehli sünnete uymayan görüsleri olan bir müslüman akaidde sorunu yoksa eger din disina cikmaz.
Bence ya yanlis anlamisiniz yada kafayi ercana takmissiniz

arkadaş cemaatten değilim diyor.. ama gülene avukatlık yapayım derken kendiside haddi aşıyor

agbi
24-12-2011, 13:38
arkadaş cemaatten değilim diyor.. ama gülene avukatlık yapayım derken kendiside haddi aşıyor

Sizde Sp liyim diyorsunuz ama SP ye en çok zarar veren kişilerle aynı kefede isiniz İSPATIMI işte aldıklarınız OY Hani Mahmut efendi Cemeati sizi destekleyecekti GEÇMİŞ SEÇİM de

Mehmet TAKU Hocanın Mahmut efendi den aktardıları burda ilk mesajımda.

ŞİMDİ DÜŞÜNÜN BAKALIM F.GÜLEN ve CEMEATİNE yaptığınız Negativ YÖNLENDİRMELERİ

Azimli
24-12-2011, 16:46
Sizde Sp liyim diyorsunuz ama SP ye en çok zarar veren kişilerle aynı kefede isiniz İSPATIMI işte aldıklarınız OY Hani Mahmut efendi Cemeati sizi destekleyecekti GEÇMİŞ SEÇİM de

Mehmet TAKU Hocanın Mahmut efendi den aktardıları burda ilk mesajımda.

ŞİMDİ DÜŞÜNÜN BAKALIM F.GÜLEN ve CEMEATİNE yaptığınız Negativ YÖNLENDİRMELERİ
her damarınıza basanın profiline girip, bütün mesajlarını alıntılıyormusunuz.. Allah şifa versin

agbi
01-02-2013, 21:07

Mehmet Talu Hoca :

Mahmud efendi cemeati ile F.Gülen cemeati arasına FİTNE SOKMAK İSTEYENLERE BİR BELGE.

talib
01-02-2013, 21:18
Keşke nurcu geçinen büyük abilerde de Mahmud Efendinin ahlakının onda biri olsa da, tarikatlar aleyhinde, büyükler aleyhinde bulunma ihanetinden kurtulsalar :)

Ehli tarikat hep böyledir, herkesi kucaklar, gel gör ki, ham insanlar, papağan misal sokaklarda dolanıyorlar, abilerinden aldıkları saçmalıklarla. Neyse ki onlarda da aklı başında 3-5 insan var.

agbi
01-02-2013, 21:22
Keşke nurcu geçinen büyük abilerde de Mahmud Efendinin ahlakının onda biri olsa da, tarikatlar aleyhinde, büyükler aleyhinde bulunma ihanetinden kurtulsalar :)

Ehli tarikat hep böyledir, herkesi kucaklar, gel gör ki, ham insanlar, papağan misal sokaklarda dolanıyorlar, abilerinden aldıkları saçmalıklarla. Neyse ki onlarda da aklı başında 3-5 insan var.

talib

FİTNE ZEHİRİNİ heryere yayma.

İDDİALARINI ispat et.

talib
01-02-2013, 21:24
Bi git ya Hu işine. Ehli tasavvuf kimsenin aleyhinde bulunmaz zaten. Fitne tohumlarını atan sizinkiler. Tabi hepsi değil ama çokları. Neymiş artık bundan sonra tarikat olmazmış sadece nurculuk varmış. a gerizekalı, sana mı kaldı bu tesbiti yapabilmek...

agbi
01-02-2013, 21:32
Bi git ya Hu işine. Ehli tasavvuf kimsenin aleyhinde bulunmaz zaten. Fitne tohumlarını atan sizinkiler. Tabi hepsi değil ama çokları. Neymiş artık bundan sonra tarikat olmazmış sadece nurculuk varmış. a gerizekalı, sana mı kaldı bu tesbiti yapabilmek...

BADILLININ sami efendime İFTİRA attı iddianı ispatla BU BİR

DEVİR TARİKAT DEVRİ DEĞİL sözünü FİTNE gibi kullanmandan bıktım ve bu konuda seni münazaraya davet ediyorum BU İKİ

talib
01-02-2013, 21:35
BADILLININ sami efendime İFTİRA attı iddianı ispatla BU BİR

DEVİR TARİKAT DEVRİ DEĞİL sözünü FİTNE gibi kullanmandan bıktım ve bu konuda seni münazaraya davet ediyorum BU İKİ

Senin anlamada skıntın var bir kere agbi, senle konuşabilmek imkanı yok ki. Çok kere denedim ama sen daha lafı anlayacaksın da biz konuşacağız. Ya gerçekten anlamıyorsun lafı, ya da sıkışıyorsun anlamazdan gelip, başka şeyler saçmalıyorsun. Senin hak hakikat derdin yok ki, aptal münkirleri korumak hevesindesin. Evvela sen bir samimi ol, de ki, ben nurcu değil önce müslümanım, ondan sonra konuşalım. Sana yine güvenmiyorum ama..

fakiri
01-02-2013, 22:33

Sen de kendini ehl-i tarikat görüyorsun da ehl-i tarikatın herkesi kucaklayacağını söylemişsin ! Şu halde en büyük amel-i salih olan Allah için buğz hususunun sen de nurcu geçinen nar tayfası gibi papucunu dama atmışsın !
Hem sonra sana a cahil çömez ehl-i tarikat hakkında konuşma yetkisini kim verdi ? Sen merhum Ömer Efendi (k.s.) için "cahil-tekfirci" diyen AKP yalakası Kadir Mısıroğlu için
methiyye düzen biri değil misin ? Senin tarikat ve tasavvufla ne ilgin olabilir acaba *
A ehl-i musibet-i barikat !

agbi
01-02-2013, 22:39
Sen de kendini ehl-i tarikat görüyorsun da ehl-i tarikatın herkesi kucaklayacağını söylemişsin ! Şu halde en büyük amel-i salih olan Allah için buğz hususunun sen de nar tayfası gibi
papucunu dama atmışsın !
Hem sonra sana a cahil çömez ehl-i tarikat hakkında konuşma yetkisini kim verdi ?

BAK DUR ORDA fakiri

Bak hala sorumu cevaplamadın.

Şu an oluşumunuzun başında kim var vede neden Ömer ÖNGÜT kimseye İCAZET vermedi.

fakiri
01-02-2013, 22:59
Yaw, bu konuda Mehmet Talu'nun beyanlarına ne gerek var * mehmet talu sanki kalıbının adamı mı ki onun beyanı geçerli sayılsın ? Bunların birbirlerinden sadece isim olarak fark vardır. Başka bir fark yok ki ! Mehmet Talu da vakityle bir TV programında yaşar Nuri Öztürk karşısında ezilip-büzülüp ona "hocam" diyen adamdır.
Kimlerin görüşünü buraya görüş diye gelip -asıyor bu millet, anlamak mümkün değil azizim !

agbi
01-02-2013, 23:10
Yaw, bu konuda Mehmet Talu'nun beyanlarına ne gerek var * mehmet talu sanki kalıbının adamı mı ki onun beyanı geçerli sayılsın ? Bunların birbirlerinden sadece isim olarak fark vardır. Başka bir fark yok ki ! Mehmet Talu da vakityle bir TV programında yaşar Nuri Öztürk karşısında ezilip-büzülüp ona "hocam" diyen adamdır.
Kimlerin görüşünü buraya görüş diye gelip -asıyor bu millet, anlamak mümkün değil azizim !

KİMSİN sen yaaaa ?

ÇAPIN NE ?

SENİN HADDİNEMİ DÜŞMÜŞ Mahmud efendiyi veya Talu hocayı değerlendirmek ?

Şu Tv porogramı getirsene ben görmedim nerede ezilip büzülmüş Tv porogramında hocam demekse bir nezakettir uslüp tür buda İnanarak Hocam demek değildir.

bak Siyasi parti liderleri hatta leyla Zana lar bahçeliye Sayın diyor içinden ne diyor.

fakiri çizgini bil aşma.

fakiri
01-02-2013, 23:15
KİMSİN sen yaaaa ?
ÇAPIN NE ?
SENİN HADDİNEMİ DÜŞMÜŞ Mahmud efendiyi veya Talu hocayı değerlendirmek ?
Şu Tv porogramı getirsene ben görmedim nerede ezilip büzülmüş Tv porogramında hocam demekse bir nezakettir uslüp tür buda İnanarak Hocam demek değildir.
bak Siyasi parti liderleri hatta leyla Zana lar bahçeliye Sayın diyor içinden ne diyor.
@fakiri (http://www.ihvanforum.org/member.php?u=25965) çizgini bil aşma.

agbi, ne debeleniyrosun? senin dinden ve dünyadan haberin var mı acep ?
Kendini fasulye gibi nimetten sayıyorsun !
Asıl sen kimsin ?

agbi
01-02-2013, 23:21
agbi, ne debeleniyrosun? senin dinden ve dünyadan haberin var mı acep ?
Kendini fasulye gibi nimetten sayıyorsun !
Asıl sen kimsin ?

ŞÜKÜRLER olsun DİNİM dende haberim var DÜNYA danda.

Bir Mahmud efendi için tek negativ harf bile Talu Hoca için de aynı şekilde düşünmeyeceğimi bilirim özetlersek HADDİMİ BİLİRİM.İLMİM YOKKİ onları tenkit edecek var olanda ONLARA SAYGI GÖSTERMEMDİR.

Haaa birde Ömer ÖNGÜT ün hiç bir kimseye icazet vermediğinide bilirim.

fakiri
01-02-2013, 23:26
Senin bildiklerin sadece seni bağlar. Başkarına bildiklerini daytamazsın! Biz de senin bilmediğin başka şeyleri biliyoruz.

Bunları senin kabul etmen veya etmemen hiç önemli değil.
Önce bunu öğren !

talib
01-02-2013, 23:32
Sen de kendini ehl-i tarikat görüyorsun da ehl-i tarikatın herkesi kucaklayacağını söylemişsin ! Şu halde en büyük amel-i salih olan Allah için buğz hususunun sen de nurcu geçinen nar tayfası gibi papucunu dama atmışsın !
Hem sonra sana a cahil çömez ehl-i tarikat hakkında konuşma yetkisini kim verdi ? Sen merhum Ömer Efendi (k.s.) için "cahil-tekfirci" diyen AKP yalakası Kadir Mısıroğlu için
methiyye düzen biri değil misin ? Senin tarikat ve tasavvufla ne ilgin olabilir acaba *

Ya Hu herkes derken, herhalde tüm dünya insanlarını kastettiğimizi zannetmiyorsun. Şaron için böyle diyeceğimi düşünmüyorsundur herhalde :) Müslümanlar için konuşuyoruz.

agbi
01-02-2013, 23:32
Senin bildiklerin sadece seni bağlar. Başkarına bildiklerini daytamazsın! Biz de senin bilmediğin başka şeyleri biliyoruz.

Bunları senin kabul etmen veya etmemen hiç önemli değil.
Önce bunu öğren !

BİLMEK önemli değil Önemli olan DOĞRU Bilmektir.

Ben fazla derine inmiyorum

Size iki üç basit soru sordum

ÖMER ÖNGÜT İcazet verdimi bana göre vermedi sizce vermeme sebebi.

Ömer ÖNGÜT benim bildiğim kadarı ile Son 7,8 Sene Toplum önüne çıkmadı belirli Gurup hem haber getirdi HADİ YANLIŞ DE

fakiri
02-02-2013, 08:54
BİLMEK önemli değil Önemli olan DOĞRU Bilmektir.

Doğruyu bilmek insanı kurtarmaz... Doğruları yaşamak lazım. Sen ise, doğruları değil eğrileri yaşıyorsun. Senin neci olduğunu bu forumda kimse bilemez !
Gülenci misin ?(diyalogçu musun?)
Mahmud Hocacı mısın ?
Sami Efendinin dersini yaptığından da bahsediyon , onlardan mısın ?
Bazen Erbakanı da savunuyon ; Milli görüşü müsün ?
Görünürde hepsindensin, aslında; hepsinden göründüğünden hiçbirinden değilsin !!!!
Ha sadece AKP hastalığına tutulmuş olduğundan bir tek bu politik bataklıkta çırpınman doğrudur diye düşünüyorum.

Olay bu...

fakiri
02-02-2013, 09:14
Ya Hu herkes derken, herhalde tüm dünya insanlarını kastettiğimizi zannetmiyorsun. Şaron için böyle diyeceğimi düşünmüyorsundur herhalde :) Müslümanlar için konuşuyoruz.

Bu konuyu kaç kez yazdık ve eserlerle dellillendirerek açıkladık, Ümmet 73 fırkaya ayrılacaktır hadisini...Bu bozuk ve sapık 72 fırkanın da cehennmede olduğunu bizatihi peygmberimiz söylemiş ve ulemada büyük çoğunluğunun küfre düştüklerini ve bozuk itikadlarını ortaya koyarak (Ehl-i Sünnet Aakaidi adlı kitap) açıklamış ! Şimdi, bir müslüman nasıl olacak ta bunları kucaklayacak ? Bunların iman etmeyenlerden bir farkları kalmış mı? Eğer, ortaya koyduğumuz hakikatları öküzlere anlatmış olsaydık, şüphesiz onlar meseleyi kavrarlardı. Ama, sen ebediyyen kavrayamazsın..Çünkü, mayan bozuk mayan !
:rtfm:

arifan yolcusu
02-02-2013, 10:38
eleştirilerde hedef cemaat değil yapılan dengesizlikler....
diyolog saçmalığı hedef buna alet olanlar hedeftir...
yoksa cemaati cemaatadına topa tutmak diğer cemaate iftira olmaz mı...

agbi
01-06-2013, 23:18

Mehmet Talu Hoca :

Güncelleme

Yapmak gerek değilmi ?

saliha kalem
01-06-2013, 23:48
4 ay sonra Agbi bu konuyu niçin günceller?

oysaki aynı Mehmet Talu hocaefendinin neden dinler arası diyalog fitnesine karşı ciddi bir sohbet kaydı var?

http://www.youtube.com/watch?v=OZ1w8Ivocec&feature=player_embedded

saliha kalem
01-06-2013, 23:56
Agbi daha öncede Mehmet Talu hocayı Fethullah Gülene karşı forumda kullanmış ve eline yüzüne bu sinsiliğini bulaştırdığı evvelden görülüyor işte o konu:
http://www.ihvanforum.org/showthread.php?109204-Mehmed-Talu-Dinleraras%C4%B1-diyalog-fitnesi

Bu videoda Mahmud efendinin emriyle hocalar toplantısında DİNLERARASI DİYALOG fitnesinden ihvan sakındırılıyor:
http://www.youtube.com/watch?v=AlYRos1AO3w

agbi Nickli Üyeden Alıntı http://www.ihvanforum.org/images/buttons/viewpost-right.png (http://www.ihvanforum.org/showthread.php?p=953962#post953962)
Size önce Talu Hocanın yaptığı roportajdan bir paragraf getireceğim.

Mehmet Talu Hoca : Kur’an-ı Kerim , burda çok önemli bir tebliğ ve davet usulune işaret ediliyor. Söylediğimiz hakikatı , o hakikatte bir değişiklik yapmadan onlara nazik bir şekilde söylemektir. Yoksa , kırıcı bir uslubla değil.Günlük muamelerlerimize de örnek verebiliriz. Mesela bir kişiden alacağınız varsa ve de sizin de ihtiyacınız varsa , “kardeşim ihtiyacım var bana borcunuzu ödermisiniz” demek var , birde “yahu kardeşim şu borcunu bana versene” sertliğinde söylemek var. Neticede her ikiside aynı olmakla beraber ifade ediş tarzında farklılık var.

Genc::Adam : Saçı olmayan bir insana “Kel” hitabı ile ”saçları dökülmüş” demek gibi herhalde ..

Mehmet Talu Hoca : Evet , dolyasıyla bizler İslamı tebliğ ederken karşımzıdakilerin seviyesini düşünerek , islamı en iyi bir şekilde olduğu gibi anlatma durmundayız Kaba ve sert davranmaktan kaçınmalıyız. Diğer Ayetlerden de anladığımıza göre , ancak “Harbi” (savaş yaptığımız) olan ve İslama açıktan düşmanlık izhar edenlere karşı sert davranılmalıdır. Ama gerek memleketimizde , gerek yurtdışındaki gayri müslimlerle karşılaştığımızda İslama yumuşak ve seviyeli tebliğ yapmalıdır !

KAYNAK : Mehmet Talu Hocaefendi ile Diyalog üzerine Röportaj (3) 15/11/2007 tarihinde admin yazdı .Kategori: Diyalog uzerine roportaj

Yazar Dr. Emin Şimşek

Bu ekleyip sözde gösteri yaptığın röportaj ; 21.04.2006 tarihinde yapılmıştır.
Milli Gazetenin arşivine baktığımızda bu tarihlerde ne tevafuk ki Mehmet Talü hocaefendide Dinler arası diyalog fitnesine karşı üst üste yazılar kaleme alıyor!!!

İşte o kaleme aldığı yazıların linkleri:
TARİH: 23.04.2006
Ehli Kitab ile amentüde ittifakımız yoktur
http://milligazete.com.tr/makale/ehl-i-kitab-ile-amentude-ittifakimiz-yoktur-89790.htm

TARİH: 24.04.2006
Müslümanlar, Ehli Kitab ile Amentü konusunda ittifak içinde değildir
http://milligazete.com.tr/makale/muslumanlar-ehl-i-kitab-ile-amentu-konusunda-ittifak-icinde-degildir-89812.htm

TARİH: 29.04.2006
Bugünkü fitne daha büyük
http://milligazete.com.tr/makale/bugunku-fitne-daha-buyuk-89900.htm

Mehmed Talü değil kimimize sorsanız bizim ne F.Gülen'in şahsiyetiyle işimiz olur nede başkasının şahsiyetiyle işimiz olur. Bizim işimiz insanların şahsınla değil fikirleriyledir. Bu adap ve edepten gelir.
İsmailağa cemaatini forumda istismar girişimlerini sürdürüp duruyorsun. Yanlış yapıyorsun Allah'tan korkuyorsan bu sözlerimi dikkate al yoksa Allah c.c. bu yaptıklarını yanına koymayacak!
[/QUOTE]

Ehli Kitab ile amentüde ittifakımız yoktur

Soru: “Ehl-i kitapla amentüde ittifakımız var” deniliyor. Ehl-i Sünnet anlayışına ters değil midir?

Cevab: Bismillahirrahmanirrahim.

Soruya konu “Ehl-i kitapla amentüde ittifakımız var!” ifadesini, Ahmet Şahin hoca, Zaman Gazetesi 14.07.2000 tarihli Köşe yazısına başlık yapmıştı. Ahmet Şahin hocanın ilgili yazıdaki ifadelerini1: Büyük bir hüsn ü zanla, Hz.Adem (A.S.)dan günümüze gelen tüm peygamber ve kitablara iman noktasında ehl-i kitab ile amentüde bir birlikteliğe vurgu yapıldığı, bu ittifakın, günümüz tahrif olmuş Hz.İsa (A.S.)ı ALLAH’ın oğlu kabul eden Hıristiyanlık veya yine tahrif olmuş yahudilik ile değil, asılları ile olduğunu şeklinde anlamaya; “Amentüde ittifakımız var” maksadı aşabilen ifadesinden günümüz tahrife uğramış ehl-i kitab ile bir ittifak şeklinde anlamamaya çalışıyorum, fakat Zaman Gazetesi, 15.03.2005 tarihli köşe yazısını ve Samanyolu TV’ deki bir konuşmasının yazısını2 okumadan zorlanıyorum. Bu cümle, maksadı çokça aşan bir ifade olup yanlıştır, büyük bir hatadır.

Çünkü: “Peki bu ittifak nasıl oluyor? Diye sorarlar. Adamlar ALLAH üçtür, Hz.İsa ALLAH’ın oğludur; sizin Peygamberiniz hak peygamber değildir diyor, sözde karikatürleri yayınlayarak hakaret ediyor, sizin kitabınız Kur’ân-ı Kerim hak kitap değildir, sizin dininiz hak değildir... diyor ve sonra onlarla aramızda amentüde ittifak oluyor... Eyvah eyvah!.. Ya Rabbi! Ne günlere kaldık!

Bu iddia ve beyan son derece yanlıştır. Bilhassa Hıristiyanlık ile İslâm arasında çok büyük farklılıklar bulunmaktadır. Bunları kısaca sıralayalım:

1- ALLAH’a iman ve Tevhid konusundadır. İslâm Tevhid dinidir, Hıristiyanlık Teslis dinidir. Hıristiyanlar Hz.İsa (A.s.)ı Tanrı, ALLAH’ın oğlu olarak kabul ediyor. Yahudiler de Hz. Üzeyr (A.S.)a ALLAH’ın oğludur diyor. Tevhid ve Teslis kesinlikle birbiriyle bağdaşmayan ve uyuşmayan iki zıt inançtır. Tevhid ile Teslis’i bir görmek büyük sapıklıktır. Ayrıca onlar tanrı gökte derler, biz Müslümanlar ise ALLAH’ın mekandan münezzeh olduğuna inanırız.

2- Meleklere iman konusundadır. Onlar melekleri kız gibi görüyorlar, biz Müslümanlar ise, meleklerde erkeklik dişilik olmadığına inanıyoruz.

3- Kitaplara iman konusundadır. Biz Müslümanlar, bütün kitablara; ALLAH’ın Tevrat ve İncil adıyla iki kutsal kitap gönderdiğine iman ederiz. Lakin bu kitapların orijinal ilahî metinleri ve nüshaları kaybolmuş, sonradan insanlar tarafından tahrif edilmiştir. Musevîler ve Hıristiyanlar ise ALLAH’ın insanlığa Kur’ân-ı Kerim adıyla kutsal bir kitap göndermiş olduğuna iman etmezler, Kur’ân-ı Kerim’in hak kitap olduğunu kabul etmezler, Kur’ân-ı Kerim’in düzmece olduğunu iddia ederler.

4- Peygamberlere iman konusundadır. Biz Müslümanlar bütün Peygamberlere, Hz.Musa (A.S.)a, Hz.İsa (A.S.)a iman ediyor, her ikisinin de ALLAH’ın büyük Peygamberlerinden olduğuna inanırız. Musevîler ve Hıristiyanlar ise Hz.Muhammed (S.A.V.) Efendimize iman etmezler, Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin peygamberliğini kabul etmezler; O’nun -hâşâ- yalancı ve düzmece peygamber olduğunu söylerler ve kendisini inkâr ederler ve yalanlarlar.

5- Din konusundadır. Biz Müslümanlar iman ederiz ki, Hak din, Hz.Adem’(A.S.)dan beri İslâm’dır. Resûlullah (S.A.V) Efendimiz geldikten, Kur’ân-ı Kerim indikten sonra diğer dinlerin ve kitapların hükmü kalmamıştır. Kur’ân-ı Azimüşşanda: “ALLAH katında din İslâm’dır” buyurulmaktadır. Yahudîler ve Hıristiyanlar ise, İslâm’ın hak din olduğunu kabul etmezler, hak din İslâm’ı inkar ederler, O’na hâşâ uydurma din derler.

Mehmet Talü
23.04.2006

Müslümanlar, Ehli Kitab ile Amentü konusunda ittifak içinde değildir

İşte bütün bunlar büyük, derin ayrılıklar ve anlaşmazlıklardır. Binaenaleyh, Ehl-i Kitabla, Amentü konusunda aramızda ittifak değil, büyük ve derin ittifaksızlık, ihtilaflar bulunmaktadır. Müslümanlar, Ehl-i Kitab ile Amentü konusunda ittifak içinde değildir. Müslümanların Ehl-i Kitab ile Amentü konusunda ittifak halinde olduklarını söyleyebilmek için insanın aklını, sağduyusunu yitirmiş olması gerekir.

Maalesef bazı kimseler, “İslâm ile Hıristiyanlık arasında esasta fark yoktur... Biz de ALLAH’a iman ediyoruz... Yahudiler de Hıristiyanlar da ALLAH’a iman ediyorlar. O halde onlarla Amentü’de ittifakımız vardır” diyorlar. Böyle bir düşünce tamamıyla yanlıştır. Çünkü:

- Cahiliye devrinde Arabistan müşrikleri, eski Mekke müşrikleri, putperestleri, ALLAH’a ortak koşanlar da ALLAH’a inanıyordu! Yetmiş iki millet ALLAH’a inanmaz değil. İnanıyorlar ama nasıl? İslâm, hiçbir şekilde ALLAH’a eş, ortak, oğul koşulmasını kabul etmez. Yukarıda sıraladığımız beş büyük ve temel ihtilâf, anlaşmazlık yüzünden:

* Yahudiler ve Hıristiyanlar Müslümanları kâfir, inançsız kabul ederler. Daha dün, 23-24 Eylül 2005 tarihinde, İstanbul, Yeşilköy’deki Latin Katolik Kilisesi’nde, Gregoriana Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi profesörleri ve kapüsyen rahiplerinin katılımı ile düzenlenen “Uluslararası Müslüman-Hıristiyan Diyalog Sempozyumu”nda Roma’dan gelip konuşan Prof. İlaria Morali, bizim ilahiyatçıların huzurunda Müslümanları “sapıklar” olarak gördüklerini söyledi...

* Yine aynı sebepler dolayısıyla Müslümanlar da onları kâfir kabul eder. Rahmetullah Efendi’nin “İzhâru’l-Hak” isimli meşhur kıymetli eserinde bu hususta geniş bilgi vardır.

Ortada böyle bir realite varken, bazı şahıslar nasıl olur da, “Her üç dinin amentüsü esasta birdir” diyebiliyorlar? Aslında “ALLAH” inancında bile birlik yoktur. Değil Amentüde.

Binaenaleyh “Üç din Amentüde birdir” sözü bâtıldır. Hak ile bâtıl, Tevhid ile küfür ve şirk, hidayet ile dalâlet bir arada olmaz, bağdaşmaz. “Diğer dinler de haktır” demek; kişiyi dinden, imandan çıkartır. Din işlerinin şakası yoktur. Dinî meseleler hafife alınamaz. Bugünkü Yahudîliği ve Hıristiyanlığı hak din olarak kabul eden bir şahıs, İslâmî sınırların dışına çıkmış ve ebedî mutluluğunu tehlikeye atmış olur. Maalesef zamanımızda vahim bir fitne ortaya çıkmış bulunuyor. Bu fitnenin esasları şudur:

a- Ehl-i Kitab ile amentüde ittifak halindeyiz, binaenaleyh onlar da ehl-i necat ve ehl-i cennettir.

b- Uluhiyet konusunda ittifak halinde olduğumuza göre Tevhid ile Teslis esasta birdir.

c- Peygamberler ve peygamberlik konusunda ittifak ettiğimize göre, onların Hâtemü’l-enbiya, Seyyid-i Beni Adem Muhammed aleyhisselâmı red, inkâr ve tekzib etmeleri önemli değildir.

d- Kitaplara iman ettiğimize göre, onların Kur’ân-ı Azimüşşan’ı inkâr etmeleri, “Bu ilahî bir kitap değildir, düzmecedir” demelerinin ehemmiyeti yoktur.

Mehmed Talü
24.04.2006

agbi
02-06-2013, 18:56
saliha kalem

Bana mahmud efendinin tüm konuşmasını getir ki açtım getirdiğin görüntüyü 1 dk görüntü ama hiç bir şey görülmüyor.

Cübbeliyi bana örnek gösterme Konuşur iddia EDER SONRA YANLIŞ ANLAŞIMDIM BUNU DEMEK İSTEMEDİM diye beyenat verir.

Cübbelinin babası F.Gülen için ne aktardı Cübbelidende.

GETİRDİĞİM ROPORTAJ

agbi Nickli Üyeden Alıntı
Size önce Talu Hocanın yaptığı roportajdan bir paragraf getireceğim.

Mehmet Talu Hoca : Kur’an-ı Kerim , burda çok önemli bir tebliğ ve davet usulune işaret ediliyor. Söylediğimiz hakikatı , o hakikatte bir değişiklik yapmadan onlara nazik bir şekilde söylemektir. Yoksa , kırıcı bir uslubla değil.Günlük muamelerlerimize de örnek verebiliriz. Mesela bir kişiden alacağınız varsa ve de sizin de ihtiyacınız varsa , “kardeşim ihtiyacım var bana borcunuzu ödermisiniz” demek var , birde “yahu kardeşim şu borcunu bana versene” sertliğinde söylemek var. Neticede her ikiside aynı olmakla beraber ifade ediş tarzında farklılık var.

Genc::Adam : Saçı olmayan bir insana “Kel” hitabı ile ”saçları dökülmüş” demek gibi herhalde ..

Mehmet Talu Hoca : Evet , dolyasıyla bizler İslamı tebliğ ederken karşımzıdakilerin seviyesini düşünerek , islamı en iyi bir şekilde olduğu gibi anlatma durmundayız Kaba ve sert davranmaktan kaçınmalıyız. Diğer Ayetlerden de anladığımıza göre , ancak “Harbi” (savaş yaptığımız) olan ve İslama açıktan düşmanlık izhar edenlere karşı sert davranılmalıdır. Ama gerek memleketimizde , gerek yurtdışındaki gayri müslimlerle karşılaştığımızda İslama yumuşak ve seviyeli tebliğ yapmalıdır !

Şimdi siz talu hocanın devamlı FİKİR veya GÖRÜŞ mü değiştirdiğini İDDİA EDİYORSUNUZ

Milli Gazetesi yazarı Mehmet Talu Hocaefendi?den Sitemizdeki bir Yazıya gönderdiği anlamlı mesaj:
?ALLAH?ım! Diyalog faaliyetlerine İslam?a fayda verir düşüncesiyle katılanlar,şayet doğru yapıyorlarsa, onları bu çalışmalarında muvaffak eyle,bizi de onlara yardımcı eyle. Şayet yanlış yapıyorlarsa,İslam?a zarar veriyorlarsa onları hidayete erdir,onları da bizi de yanlış şeyler yapmaktan muhafaza eyle. Amin
?ALLAH?ım! Biz Diyalog faaliyetlerine İslam?a zarar verir düşüncesiyle karşı çıkıyoruz. Şayet bu tavrımızda yanlış yapıyor,farkında olmadan İslam?ın ve Kur?an-ı Kerim?in Dünya?da yayılmasına engel oluyor,Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimizin:?Ahirzamanda benim ismim güneşin doğduğu her yerde duyulacak? Hadis-i şerifinin mazhariyetine gölge düşürüyorsak, bizi hidayete erdir,ta ki bu güzel hizmetin meyvelerini geciktirmiyelim? (19.03.2006,Milli Gazete)
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
Abdullah Aymaz Hocaefendi?nin 13.03.2005 tarihli Köşe Yazısında dile getirdiği ve::Genc::Adam sitemizde detaylı olarak incelediğimiz şu tesbitine:" Eğer biz zararlı şeyler yapıyorsak Allah bizi silip süpürüp götürsün." mealindeki sözler söyledi ve bunları yazdı. Eğer kendilerinin yalancı ve iftiracı olmadıklarını iddia ediyorlarsa,aynı şekilde kendileri "Eğer biz yalan söyleyip iftira atıyorsak,Allah bizi silip süpürüp götürsün." veya Allah'ın lâneti üzerlerine olacak şekilde,şart cümlesinin sonunu samimi olarak tamamlasınlar. Bunu yazı ile de söz ile de herkese ilân etsinler. Aynen mağdur,mazlum ve iftiraya uğrayan zatın yaptığı gibi...?
Milli Gazetesi Yazarı ve İslami çevrelerce sevilen Mehmet Talu Hocaefendi?den kısmen sitemdolu kısmende orta yolu öneren cevablarını genel anlamda makul buluyor ve teşekkür ediyoruz.
Diyaloğun zorunluluğuna değinen Mehmet Talü Hocaefendi:
İslâm?ı tebliğ etmek üzere Müslümanlarla diğer din mensuplarının,hatta dinsizlerin ve ateistlerin diyalog halinde olmasında herhangi bir sakınca yoktur. Daha da ileriye giderek bunun Müslümanlar açısından bir ?zorunluluk? olduğunu söylüyorum. Zira Müslümanlar yeryüzünde Hakk?ın yegâne temsilcisidir ve Hak?tan habersiz olan kitlelere onu duyurma görevi öncelikle ve sadece Müslümanlar?a terettüp eder. Biz onlarla diyaloğu kesersek onlara Hak ve hakikati kim ulaştıracak?
Diyaloğun,İslam?dan taviz verilmeden yapılmasına değinen Mehmet Talu Hocaefendi:
Gayr-i müslimleri hidâyete çağırmak için dâvet ve tebliğ faaliyetleri yapılmasına evet;İslâm?dan tâviz vererek diyalog ve hoşgörü yapılmasına kesinlikle hayır!...
Bir müminin başka bir mümini tekfir etmesini yadırgıyan ve bunun tehlikeli bulan Mehmet Talü Hocaefendi,Fethullah Gülen Hocaefendi hakkında bu tür ithamların olmadığına inandığını vurguluyor:
Sonra bir kimseyi tekfir etmenin;yani kâfir olmadığı halde kâfir olduğunu söylemenin çok tehlikeli olduğunu unutmamak gerekir. Herhangi bir Müslüman,diğer bir Müslümanın kâfir olduğunu söyleyemez. Cezası korkunçtur. Küfürle suçladığı kişi gerçekten kâfir değilse,suçlayan,sırf bu suçlama yüzünden kendisi kâfir olur. Düşünce ayrılığı;İslâm?ın temel akidelerini inkâr noktasında değilse;siyasî,içtimaî ve amelî konulardaki ihtilaflar ve Kur?an-ı Kerim?e dayalı açıklama ve yorumlardaki farklılıklar yüzünden insanların tekfir edilmesi,horlanması,dışlanması,yadırganması;İslâm? ın ruhuna uygun değildir. Bütün tarikat ve mezhep mensuplarının üstkimliği ?Müslümanlık?tır. Öyleyse farklı düşünce ve ekollerde yer alan Müslümanların;kendileri dışındaki Müslümanlara bakış ve davranışları bu ölçülerde olmalıdır. Bütün mü?minler mezhep ve tarikat taassubundan uzak bir şekilde birbirlerine İslâm kardeşliği espirisiyle yaklaşmalıdırlar. Teferruata ait farklılıklar kin,düşmanlık ve tefrika nedeni olmamalıdır.
Mehmet Talu Hocaefendinin,yanlış anlmaya matuf bir hususunuda aktaralım;
İSLÂM?DAN TÂVİZ vererek diyalog ve hoşgörü yapılmasına karşıyım?
tesbiti ile bugün Diyalog Hizmetlerini yapan camia?nın,İslam?dan taviz verdiğini ima etmediğini anlamak istiyoruz. Yoksa aksini iddia etmek su-i zan olmaktadır. Hele hele bu Hizmetleri icra edenlerin İslam?ın tebliğ edilmesine en azından temsil noktasından katkı sağlamadığını düşünmek imkansızdır.
Bu çerçevede Mehmet Talu Hocaefendiye,Diyalog hususunda konunun daha iyi anlaşılabilinir olması babından bir::Genc::Adam olarak ?röportaj? yapmayı teklif ediyoruz. İnşallah Hocamız bu teklifimizi müsbet karşılar,bizde röporatjımızı mümin kardeşliğin gereği olan uhuvvetin derinleşmesi adına burada yayınlarız.
::Genc::Adam
(Not:Mehmet Talü Hocaefendinin,yazımızın başındaki tesbitlerinin diğer tüm Diyalog karşıtı kardeşlerede örnek olmasını temenni ediyoruz.)

Mehmet Talu Hocanın sitemiz için yazdığı Köşe Yazısının tümü için tıklayınız.

http://www.iftiralar.org/dinlerarasi-diyalog-faaliyetlerine-atilan-iftiralar/756-mehmet-talu-hocaefendiden-diyalog-konusunda-qanlamliq-mesaj.html

agbi
02-06-2013, 19:00
Ercan Tekin

Bu Forum da başka üye adı alarak veya saliha kalem in ismi ile hiç bir mesaj yazmadığını veya konu açmadığını ALLAH şahid tutarak yemin et.

Size kızarım ama bunu yapacak karekterde olmadığınızada inanırım.Asla böyle SAHTEKARLIK YAPMAZSINIZ yemin edin de hakkınızda süizan a girenleri hüsnüzanla düşünmesini sağlayın.SANAL da olsa İNANAN HİÇ BİR MÜSLÜMAN ALLAH ı YALAN yere şahid tutmaz değilmi ?