PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bayanların Armine Aker Pierre Cardin Vakko merakı

manifesto
02-02-2012, 21:20
Malum muhafazakar çevredeyiz
Öyle olmasak muhafazakar bir forumda olmayız
Üç aşağı beş yukarı hepimizin benzer çevresi var
Başörtülü tesettürlü eşi çarşaflı yakını imam hatip mezunu abisi Kur'an Kursu mezunu teyze kızı cemaatte okuyan öğrenci akrabası tarikatlerde yakını vesair..

Ancak öylesı hızlı bir dönüşüm yaşanıyor ki
Kendi çevremde ki insanlardan şu yukarıda ki markalar dışında alışveriş yapanına pek rastlayamıyorum
Bu marka merakı insanın kendisini iyi hissetmesine mi yarıyor kendini mi tamamlıyor
Cebini boşaltmaktan başkaca ne tür işlevi vardır meraktan soruyorum..

uykusuz
02-02-2012, 22:13
Başörtülü tesettürlü eşi çarşaflı yakını imam hatip mezunu abisi Kur'an Kursu mezunu teyze kızı cemaatte okuyan öğrenci akrabası tarikatlerde yakını vesair..

Kendi çevremde ki insanlardan şu yukarıda ki markalar dışında alışveriş yapanına pek rastlayamıyorum
Bu marka merakı insanın kendisini iyi hissetmesine mi yarıyor kendini mi tamamlıyor

aaaaa öyle demeyin şimdik :) O zikrettiğiniz markalar gerçekten güzel eşarp üretiyo:)

İpek eşarp daha şık, daha kullanışlı, daha uzun ömürlü oluyo:) Biraz pahalılar ama kaliteleri 100 metre uzaktan
farkedilir cinsten:)

_Berceste_
02-02-2012, 22:14
kafada güzel duruyo daha havali daha parali :D

uykusuz
02-02-2012, 22:16
yalnız çok hoş nişey olmuş, başlık marka eşarplarla alakalı, başlığın hemen altında da miray eşarbın reklamı mevcut:D

sayın manifesto MİRAY eşarpla ortak değilsiniz değil mi? :D

cicek demeti
02-02-2012, 22:18
benim hicde umrumda deil bu markalari sevmemde bana basimi ortsun guzel olsun yeter asla marka merakim yok sukur...olmaz insaallahda olmayacakta insaallah..

HaZiRuN
02-02-2012, 22:21
ben bizim sesimizi duyurcak birini hep bekliyordum:) şaka bir yana,ben özellikle markayı bariz görünecek şekilde örtünmelerine kılım

uykusuz
02-02-2012, 22:22
benim
hicde umrumda deil bu markalari sevmemde bana basimi ortsun guzel olsun yeter asla marka
merakim yok sukur...olmaz insaallahda olmayacakta insaallah..

marka eşarpların başta nasıl havalı durduğunu bilseniz emin olun siz de marka eşarp hastası bir bayan olurdunuz
ablacım:D

cicek demeti
02-02-2012, 22:23
ben bizim sesimizi duyurcak birini hep bekliyordum:) şaka bir yana,ben özellikle markayı bariz görünecek şekilde örtünmelerine kılım

aynen katiliyorum bendee tüyüm :D gosteris yapar gibi :)

uykusuz
02-02-2012, 22:23
ben bizim sesimizi
duyurcak birini hep bekliyordum:) şaka bir yana,ben özellikle markayı bariz görünecek şekilde
örtünmelerine kılım

Marka eşarbın simini göstermeye gerek yoktur, o güzelliği ile kendini belli edecektir:D

Bir hocamız marka eşarpların ismini ifşa ederek kullanılmasının da kibir olabileceğini söylemişti.. Dikkatli olmak
lazım...

era
02-02-2012, 22:24
Ne kadar kaliteli olursa olsunlar sonuçta bir zaman sonra iğne sayesinde delik deşik olmuyorlar mı?

Bir kesim vardır, sosyal çevresinden dolayı kalitesi bir yana markalı eşarplarla çevrelerine adapte olabilirler. Bunu bir yere kadar anlayabilirim ama gördüğüm diğer bir kesim var ki, kalitesine bile verecek paraları olmadığı halde olduklarından farklı zengin görünme hevesindeler.

Allah şifa versin..ve bol iğneli eşarplar dilerim.:)

cicek demeti
02-02-2012, 22:25
marka eşarpların başta nasıl havalı durduğunu bilseniz emin olun siz de marka eşarp hastası bir bayan olurdunuz
ablacım:D

canimmm biliyorum elimle dokundum bilene :D ama almam sevmiyorum biraz o konuda dik kafaliyimdir..tesetturumu baska esarb da yapiyor neden illaki bir suru para vercemde onu alcam ona verceme bir hayir ederim yardim ederim yada evimin nafakasina harcarim:)

HaZiRuN
02-02-2012, 22:25
uykusuzum bak çiçek ablam ve ben çok pis kıl ve tüyüz:D

uykusuz
02-02-2012, 22:26
canimmm biliyorum elimle dokundum bilene :D ama almam sevmiyorum biraz o konuda
dik kafaliyimdir..tesetturumu baska esarb da yapiyor neden illaki bir suru para vercemde
onu alcam ona verceme bir hayir ederim yardim ederim yada evimin nafakasina
harcarim:)

abla sezon sonu indirimleri süpper:) tavsiye ederim :)

cicek demeti
02-02-2012, 22:27
inanirmisiniz cevremdeki herkes pahali aliyorlar ben bunu aldim sunu aldim diye bana hava basiyorlar bile :) ama benim aldigim en ucuz ve guzel ama esarba nerden aldin nerden bulursun bilmem ama ne guzel diyorlar :) gelde gulmeee :) hem pahali aliyolar hemde markasiz esarbi bana hava basiyolar hemde aldigi esarba ayyy ne guzel diyorlar:)

cicek demeti
02-02-2012, 22:28
abla sezon sonu indirimleri süpper:) tavsiye ederim :)

tesekkurlerrrrrr almiyorum uykusuzummmm bak uykum kacar alirsam :D

uykusuz
02-02-2012, 22:28
uykusuzum
bak çiçek ablam ve ben çok pis kıl ve tüyüz:D

bence ön yargılı olmamanız lazım:) şu an indirimler de varken alın ve farkı yaşayın derim:D

cicek demeti
02-02-2012, 22:29
uykusuzum bak çiçek ablam ve ben çok pis kıl ve tüyüz:D

ne guzel degilmi hehehe :)

uykusuz
02-02-2012, 22:29
tesekkurlerrrrrr almiyorum uykusuzummmm bak uykum kacar alirsam :D

tamam abla siz markasız takın ben markalı:D

HaZiRuN
02-02-2012, 22:31
bence ön yargılı olmamanız lazım:) şu an indirimler de varken alın ve farkı yaşayın derim:D
önyargı..belki ama ben yine de çok masum görmüyorum bu akımı ya hu:)
eğer kullanışlı diye alınıyorsa belki biraz insaflı olabilirim lakin benim tanıdığım kadarıyla fazladan da fazla gösteriş güdülmekte..öyle olmasa markalar gözümüze sokulmazdı ha:)

cicek demeti
02-02-2012, 22:32

hayirr hayir hayir hayir hayir :oleyo: aldiramazsinnnnn..canimmm parasinda degilim ama sevmiyorum..bu sene turkiyemde gordum cok uzuldum :(:(:( bir kardesimin basinda amerika fransa turkiye yaziyor guya vatanimin istanbulumun reklami yani hava yoluyla orlardan gel vatana der gibi icim acidi..neden ben gevurun ismi ulkeyi basimda tasiyimki :( neden moda diye icimi acitayimki :( beni yanlis anlamayin canlarimm alan alabilir sadece acizane fikrim :)

uykusuz
02-02-2012, 22:33
önyargı..belki ama ben yine de çok masum görmüyorum bu akımı ya hu:)
eğer kullanışlı diye alınıyorsa belki biraz insaflı olabilirim lakin benim tanıdığım kadarıyla fazladan
da fazla gösteriş güdülmekte..öyle olmasa markalar gözümüze
sokulmazdı ha:):clap2::clap2::clap2:

Asr-i SaadeT
02-02-2012, 22:33
Türkiye´de benim de dikkatimi cekmisti,ciddi ciddi vakko mu alayim armine mi tartismasi yapanlar var.

Bir kardesimize sordugumda mahcup sekilde "Napalim mecburiyetten, herkes kullaniyor vs." gibi seyler söylemis " Ama daha kaliteli" diye vicdanini rahatlatmaya calisiyordu.:-)

Cebi bosaltmak bir kenara, rengarenk kücücük esarplar.
Bedava verseler kullanmam.

cicek demeti
02-02-2012, 22:34
belki ben geri kafaliyim belki ben modayi sevmeyen biriyim belki ben biraz gicigim belki ben on yargiliyim ama bu halimle kabir aklimda cok sukur bu halimi almasin allahim benden...saygim herkese vardir alan alabilir...:gul

cicek demeti
02-02-2012, 22:35
Türkiye´de benim de dikkatimi cekmisti,ciddi ciddi vakko mu alayim armine mi tartismasi yapanlar var.

Bir kardesimize sordugumda mahcup sekilde "Napalim mecburiyetten, herkes kullaniyor vs." gibi seyler söylemis " Ama daha kaliteli" diye vicdanini rahatlatmaya calisiyordu.:-)

Cebi bosaltmak bir kenara, rengarenk kücücük esarplar.
Bedava verseler kullanmam.
tesekkurlerrrrrrr

cemaliii
03-02-2012, 00:01

hava atmaya,aaa vakkodan giyinmiş diye diğer bayanların ilgisini ve hasedini uyandırmaya, artistliğe, yarıyor.

Hamra_
03-02-2012, 00:32
Herkesin takış sebebi farklı olabilir...Kimi gerçekten kalitesini, kimi ortama uyum sağlamayı, kimi ise "desinler" için marka eşarbı benimseyebilir...

Bunların hepsini anlarım...

Anlamadığım daha da ileri gidip, marka takanların çoğunluk olduğu (özellikle büyük kurslarda) takmayanlara aşağılar bir tutum sergilemek ya da o gözle bakmak...İşte bu nokta da kişilik sorunu ve gösteriş kompleksi "marka bakış açısı"sı ile örtülmeye çalışılıyor...

Dua Nur
03-02-2012, 07:07
Bana hediye geldi vakko marka bir eşarp. Değiştirme şansım olduğu için gidip değiştireyim dedim Çok pahalı inanamdım. Ve geri verip yerine daha ucuz beş eşarp aldım yine vakko ama inanılmaz pahalı ve çok kaliteli. Desen ve renk diğer markalardan farklı ve kolay eskimiyor, yıpranmıyor. Bazı eşarplar kolay deforme oluyor. Diğer markalarda kaliteli ürün üretsinler.

manifesto
03-02-2012, 08:27
Ben bizim hanımdam biliyorum,bir süre sonra bu "marka" alışkanlık yapıyor.
Hanım bu kez de şunlardan alalım dedikmi yüz hemen bir karış,ee biz de ne yapalım iyi peki diyoruz.
Evet kaliteli olduğu söylenebilir bu ürünlerin ancak etiket kısmını insanların gözüne sokacak yerde sallandırma geleneğinin kalite ile ilgisi nedir?
özellikle hanıma,hanım itiket kısmı içerde kalacak şekilde ört diyorum.
Beyler bu konuda daha az kompleksli gibi geliyor

türkü
03-02-2012, 08:55
"biz sahibiyiz" duygusunu verdiginden daha çok belki.. küçükdüşürülen olmaktan çıkıp muteber haline geldiginden. vitrinimiz bizi temsil ediyor inananlar için. zenginiz artık diye..vs :D

cemaliii
03-02-2012, 23:04
arkadaşlar kaliteli sanmayın o markaları.yani kaliteli ama parasının kalitesinde değil.
bazı markalar lüx tüketim malıdır. yani kalitesinin belki iki katı sadece markanın ismine verirsiniz.
örnek, mesela sarar kıravat 40 lira yada kiğilı 30tl. vakkoda aynı kalite kravat 80 diyelim.hatta 120.
buradaki kalitenin değeri tıpkı sarardaki gibi 40tl.dir geri kalan 80lirası marka değeridir. lüks tüketimdir. markanın ismine verirsiniz o parayı.
peki bu lüks tüketim markalarını kim ne için kullanır? mesela dior,versace,gucci. bir artistler,sanatçılar,zenginler,sosyete vs. kullanır.
ikincisi ise tamamen hava atmak ve kendini marka kadar değerli sanmak için kullananlar :oleyo:

mesele budur.
vakko,versace vs markalar sırf dikkatileri üzerine çekmek ve o ihtişamlı w harfini diğer gariban bayanlara göstermek hava atmak,kendini de bir marka sanmak için giyilir. kalite kalite diyerek,ne kendinizi,ne kocanızı nede bizleri kandırmayın.:D

uykusuz
03-02-2012, 23:16
arkadaşlar kaliteli sanmayın o markaları.yani kaliteli ama parasının kalitesinde değil.
bazı markalar lüx tüketim malıdır. yani kalitesinin belki iki katı sadece markanın ismine verirsiniz.
örnek, mesela sarar kıravat 40 lira yada kiğilı 30tl. vakkoda aynı kalite kravat 80 diyelim.hatta 120.
buradaki kalitenin değeri tıpkı sarardaki gibi 40tl.dir geri kalan 80lirası marka değeridir. lüks tüketimdir. markanın ismine verirsiniz o parayı.
peki bu lüks tüketim markalarını kim ne için kullanır? mesela dior,versace,gucci. bir artistler,sanatçılar,zenginler,sosyete vs. kullanır.
ikincisi ise tamamen hava atmak ve kendini marka kadar değerli sanmak için kullananlar :oleyo:

mesele budur.
vakko,versace vs markalar sırf dikkatileri üzerine çekmek ve o ihtişamlı w harfini diğer gariban
bayanlara göstermek hava atmak,kendini de bir marka sanmak için giyilir. kalite kalite diyerek,ne kendinizi,
ne kocanızı nede bizleri kandırmayın.:D

size katılmıyorum o w harfi bambaşka:D

CENGİZHAN
04-02-2012, 08:38
Öncelikle MARKA VE İSİM olmuş bir malın kalitesi yani
iyi kaliteli bir mal olduğu kesindir tartışılamaz...

Örneğin vakkoda düşük kaliteli bir mal bulamazsınız.
Sebebi çok basittir. Vakko gibi marka firmalar o ismi yapabilmek için çok uzun yıllar çalışmışlardır.

Bu nedenle isimlerine en küçük kusur düşürecek işleri yapmazlar.

Bu gün aynı tekstil alanında çalışan binlerce firma vardır hepsinin gayesi ve rüyası bir gün isim ve marka olabilmektir...

Bu nedenle marka ve isim olmuş firmaları olur olmaz şekilde
karalamaya çalışmayalım....

AynAlı
04-02-2012, 08:45
bunlar hep amerikanın oyunları : )

uykusuz
04-02-2012, 09:10

ne alakesi var yahu:) sarar la amerikanın işi ne:D

CENGİZHAN
04-02-2012, 10:20

Kardeş,

Konunun amerika ile de, amerikan oyunu ile de hiçbir ilgisi yok...

Ancak dediğiniz gibi ortada bir oyun var:

Sizin beyninizdeki AMERİKAN OYUNU takıntısının
size oynadığı oyun...:)

yusufsaid
04-02-2012, 10:36
maliyecilerin bi tabiri var: kümesteki kazı bağırtmadan yolmak..vergiyi toplarken vatandaşı
tırstırmadan, çaktırmadan vergiyi hüpletmek..

Fason olayını bilirsiniz. Biçok marka, ürünlerini küçük işletmelerde ürettirip üstüne marka basabiliyor..
ya da emeği ucuz yerlerde üretip, işçiye karnı doyacak kadar para verip gerisini indiragandi(huzur içinde uyu gandhi:))..
yine biçok firmanın alt firması var. pazarlamada fiyat stratejileri konusunda kaymak tabakayı
hüpletmek benzeri bi tabir vardı..Ürün piyasaya ilk çıktığında yüksek fiyattan çıkıyor, az miktarda çıkıyor ki
zengin ya da zengin görünümlü kişiler markayı elinde bulundurma egosunu hiç değilse bir süre tatmin etsin..
sonra zamanla fiyat düşüyor, herkes sahip oluyor, böyle olunca da bi espirisi kalmıyor..
diğer bir fiyat stratejisi ise fiyatı hep piyasa şartlarının üstünde tutarak "kaliteli marka" imajı oluşturmak..
bu markalarda olan da bu..

hülasa, iş öyle kalite ile falan bitmiyor..Firmalar pazarlama stratejileri hakkında yaptıkları harcamanın
yarısı kadar ürün geliştirme, ar-ge çalışması yapmıyorlar..iş moda olunca çok stratejiye gerek kalmıyor, insanların algıları bu konuda çok gevşek ve kolay değiştirilesi..
sonuçta kazı ürkütmeden yolmayı biliyorlar..
(kaz derken genel bi tabir tüm vatandaşlar kastediliyor, bayanlar normal bi vatandaş kadar alınsınlar:))

serkan..
04-02-2012, 10:58
kıyafet konusunda marka bağlamında takıntım yok ..bütün kıyafetlerimi kardeşim beğenir alır bende giyerim..umursamam

ama kardeşim çok titiz ve imkanları ölçüsünde uyum ve kaliteye önem verir

bu durum benide kaçınılaz olarak etkiler :laugh: tabi olumlu yönde düşünmem gerekmez yani :laugh: gerçi o olmasa bile ben üst baş derdi taşımadığım için sorun yaşamam

marka kaliteyi sunuyorsa tercih edilmeli ..imkanla ölçüsünde tabi..

gösteriş meraklısı görgüsüz bi tip olarak ortalıkta salınmakta pek hoş olmasa gerek

kalbi hastalık işte kime ne ile hava atıyorsun ..9 aylıklar seni beğense nolur beğenmese nolurr

önceleri çok kızıyordum bayanların bu gösteriş merakına ama onların en büyük zaafı da bu... beğenilme arzusu tavan yapmış..

normal seviyeye indirilmesi için mücadele şart

hepimizin hastayız ..kimin ki şu kiminki bu hastalık

AynAlı
04-02-2012, 15:27
Kardeş,

Konunun amerika ile de, amerikan oyunu ile de hiçbir ilgisi yok...

Ancak dediğiniz gibi ortada bir oyun var:

Sizin beyninizdeki AMERİKAN OYUNU takıntısının
size oynadığı oyun...:)espri yapmişiduk :D

Dua Nur
04-02-2012, 16:17
Manifesto'ya bu konuyuı dış güçler açtırmış olabilir:))))))

z£LaL
05-02-2012, 09:10

Markanın bir kişiliği vardır , tüketici tarafından statü göstergesi olarak algılanabilir, tüketiceye fiziksel fayda sağlar,tüketici tarafından algılanan bir işaret veya sembol olabilir,tüketinin markayı zihninde nasıl konumlandırdığı da önemlidir,tüketici satın alma sürecinde markanın imajını veya kimliğini veya üretici firmayı düşünür.Tüketicinin herdefasında aynı markayı alıyor olması (armine aker vs.örneğindeki gibi)onun markaya olan sadakatini diğer bir deyişle bağlılığını gösterir. Bu örnekler çoğaltılabilir puma adidas nike vs.. gibi

gelelim bu 4 markaya

arminenin son yıllarda çok kalitesizleştiğini söyleyebilirim : iğne izi bırakıyor, yıkandığında renkler karışıyor tamam garantisi var renkleri karışınca geriiadesi mümkün ama aynı eşarbı alınca yine aynı hatayı veriyor dolayısıyla eşarbın modelini değişmek zorunda kalabiliyorsunuz, 89 tl ye satılan armine eşarp defosu oldugu için 30 tl ye satılıyor (bu defoyu görebilmek için dürbüne ihtiyacınız var )buda o eşarbın değerini açıkca gösteriyor zaten.

vakko : yahudi asıllı israil destekçisi bir markanın sahibinin eşarplarını takmayı hiç bir bayana yakıştıramıyorum.

pierre cardin : aydınlı grup markanın lisansını aldı ama henüz markayı satın alamadı satın alınca kullanmaya değer bir marka olacak çünkü ürünleri güzel ve kaliteli

aker : yerli malı yurdun malı herkes onu kullanmalı kaliteli ve güzel ürünleri mevcut bu markalar arasından akeri tek geçiyorum marka sadakatim aker : )

cicek demeti
05-02-2012, 09:20
Bayanlarin begenilme duygusu ile alip takiyorlarsa basortuyu bitmistir bence tesettur suuru :crying:acizane fikrim

era
05-02-2012, 09:27

İlk yazdığım mesaj pek bir safiyane kalmış..:) Şimdi daha dikkatli bakınca neyi muhafaza ediyoruz gibi bir soru aklıma takıldı. Marka, kalite, imaj, tüketim, başörtü..vs..?

Büşra Betül
05-02-2012, 09:36
Yahudi ürünleri alınmaması taraftarıyım bu bir,
yorumların sadece bu sayfasını okuyaraktan markacılık bayanlara has değil toplumda böyle bir yargı oluşmuş
marka takmayanlar/ben gibi yakışanı giy sloganıyla mühim olan tesettürün ölçüsüdür eşarpta kıyafette te yakıştıktan sonra
ha pazardan alınmış ha marka alınmış aslında fark etmez,

ama şu var ki pazardan alınan yani fiatı çok ucuz ürünlerin ömrü kısa olabiliyor bu nedenle modayı takip etmeden
sezon sonlarında ürünün etiket fiatı yarıya indiğinde alınsa daha efdal olur.
Bendeniz bir eşarba yetmiş milyon hiç vermedim veremem kimse kusura bakmasın :)
zaten istediğimiz boyutta üretilmiyor artık istediğimiz kumaşı alıp kenarlarını yaptırarak takıyoruz bazen
ya da bayanlar bilir belli nin eşarpları da kaliteli ve uygun
Hanımlar çalışmaya başladıktan sonra kıyafete daha çok para harcar oldular,
seviyoruz değişikliği ne yapalım...Allah hesabını veremeyeceğimiz amel yaptırmasın
itidalli olmak en iyisi..

fulham
05-02-2012, 10:05
Mekke ve Medine'deyken en cicili bicili giyinen bizim türk kızları oluyordu genelde. kırmızı, yeşil vs.. başörtüleri ,dar kıyafetler.
özellikle orada hiç hoş durmuyor bu durum.
bekar bir erkek olduğum için bilemiyorum. orada bile insanın gözüne çarpıyor bu
bana rahatsız edici gelmişti. amaç dikkat çekmemek olmalıyken tam tersi durum mevcut gibi.
zengin arapların giydiği çarşaflar çok şık aslında . hem vücudu belli etmiyor , hem de gerçekten şık duruyor.

neyse konu eşarp sanırım. dağıtmayayım

amca
06-02-2012, 08:35
Sevgili Manifesto ;

Başlık da sözetdiğin markalar biraz daha alt kesime hitap eden şeyler :)

Şöyle düşün olayı ;

Önce insanlara müslümanlığın özü öğretilmez ve kapalı olmaları istenir, Müslümanlığın özünü bilmeyen insan dışı başka içi başka kalmışdır...Ki yukarıdaki yorumları okursak bunu çok güzel anlarız...Müslüman kadın uzakdan yakından ilgi çekmek güzel görünmek için örtünmez ALLAH CC emri olduğu için örtünür...Bunu bile öğretemeyiz kapatırız müslümanmış gibi gösteririz... MIŞ gibi işde yaşamdaki en büyük eksiklik MIŞ GİBİ YAŞAMLAR BAŞLAR....

Sonra indirimler süper indirimler yolu ile insanlara bu markalara ulaşmalarını sağlarlar, ardından o saydığın markaları kullanan lardan bir grup oluştururlar sonra daha farklı markalar oluştururlar burada bu markaları saymaya gerek yok ama 3000-5000 TL hatta € verip alınmış eşarplar çıkar piyasaya... Pazar markaları takanlar, Bir üst kalite takanlar ( aker vb... ) , bir üst sınıf ( Vakko-Pierre cardin vb.. ) , Bir üst sınıf ( burbery vb... ) ve top modeller ( Hermes vb...) ...

Bu yarış nereye kadar mı sürer... Hermesi takıp diğer insanlara yukarıdan bakana kadar sürer...Ne zaman sona erer YA GERÇEK MÜSLÜMANLIĞI ÖĞRENİNCE VEYA KARA TOPRAKDA GERÇEK MÜSLÜMANLIĞI ÖĞRENİNCEYE KADAR...BİRDE BAKARLAR O MARKA EŞARPLAR CEHENNEMDE ATEŞLERİ OLMUŞ, KABİRDE YILANLARI OLMUŞ O ZAMAN ANLARLAR GERÇEĞİ AMA VAKİT ÇOK GEÇÇÇ...