PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : çeke çeke uzuyor

müttaki
11-12-2006, 16:26
neredeyse biryıldan fazla süredir sanal alemlerde yazar çizer okuruz

sayfalar dolusu topicler
ve sayfalar dolusu binlerce topicler

neden yazıldı buraya

ilim bir nokta idi cahiller O'nu çoğalttı..

ilim sonsuz öğren öğrren bitmiyor.. öğrendiklerimiz Halimizde birşeyler değiştirmeli

en büyük put ilim putudur derler kamil abiler...

bu kadar yazı yazılıyor... neden diye düşündük

kimi ilim topluyor benlik edinmek için ben biliyorum demek için belki de bende çok yaptım bunu...

kimi kendisini arıyor... topladığı bütün ilimleri taşıyamadığından hepsini bir noktaya toplayabileceği bir yer arıyor...

kimi aşk sevgi müzik yönünde kendi varlığını zevk ediyor...

burası da Allahın bir alemi... zevk ediyor bilinmekliğini...

Rabbin kelimelerini ağaçlar kalem denizler mürekkep olsa yazamıyor vesselam.. oku oku da bitmiyor :D

en iyisi biz kendimizi bilelim de boğulmayalım bu ilim deryalarında :)

emmargah
11-12-2006, 16:33
nası bişey bu yaaaa.tam da nabza göre şerbet hastaya göre ilaç eyvallah abim...:)
bu yazıya ihtiyacım varmış...iyi oldu ilim bir noktaydı cahiller onu büyüttüler yeni yeni anlar oldum bu cümleyide...
boğulmayalım bu derya denizinde:)
eyvallah abicim:)

dayi
11-12-2006, 17:47
yegen..:)

Güneş tam tepeden vurdumu gölge kalmıyor..ilimde bitiyor..aman dikkat yegenim..güneş az yürüdümü tepeden yönün gölgene doğru değil güneşe doğru olsun..işte ilim dedikleri..güneşin hareketiyle uzayıp giden gölgelerimiz..takılırsak gölgelerimizin peşine..gölgelerin gücü adına,deriz sonra..:D
Pazar günü sofra bereketliydi..öyle anlaşılıyor..:offtp:
HU..

emmargah
11-12-2006, 18:14
hakkaten dayım be... gereksiz bi yığın şeyle dolduruyorum kafamı beynim zonkluyor artık dayanamıyorum bazı geceler...çeke çeke uzuyor ya bu konu..e başlık kendini ele veriyor zaten:)ben bişey yapmıyorum:whistling[1]: o haldee başka bi konuya geçelim...mesela e peki neler öğrenmeliyiz.ilim bir noktaysa biz göremiyoruzdur...belki görür ama görmez numarası yapıyoruzdur....
bize faydalı olacak şeyler nelerdir mesela...
bana bi kaç kitap tavsiye edebilirmisin dayı tatilede az kaldı bi ziyafet çekeyim kendime:).en iyisinden:) konu dışı smileri koymama gerek yok heralde..konunun zaten epey dışında oldu....:dancing: :dancing:

AşK_€r
11-12-2006, 18:30
oku oku da bitmiyor :D

bitmiyor işte yaw:uzgunum[1]:

dayi
11-12-2006, 18:37
emmargah..:)

Kaç yaşındaysan..ve o yaşa kadar kendi kitabına neler yazdıysan aç tatilde onu oku:D..ziyafetin dadına doyamassın:D

HU..

emmargah
11-12-2006, 18:47
emmargah..:)

Kaç yaşındaysan..ve o yaşa kadar kendi kitabına neler yazdıysan aç tatilde onu oku:D..ziyafetin dadına doyamassın:D

HU..

eyvallah dayı hu...:)

talib
11-12-2006, 18:59
aziz dayım, kendi kitabımızı okumak o kadar kolay olsa kamil abilere ne gerek var? ne yalan, daha bir türlü okumak/okuyabilmek nasip olmadı. Bakalım bu kesret aleminden ne zaman kurtulabileceğiz?...

Arifane
11-12-2006, 19:06
dostum biz kendi kitabımızı okuyamayız ancak bize okuturlar çünkü müşahade altında olan biziz

dayi
11-12-2006, 19:24
aziz dayım, kendi kitabımızı okumak o kadar kolay olsa kamil abilere ne gerek var? ne yalan, daha bir türlü okumak/okuyabilmek nasip olmadı. Bakalım bu kesret aleminden ne zaman kurtulabileceğiz?...

talib kardeşim..:)

Elbette yazmadan neyi okuyacağız..yazmak için önce eski yazılanları LA süpürgesiyle sileceğiz..Efendi abiler,Kamil abilerde bize yazmasını öğretecekler..düzgün ve okunaklı yazmasını..ondan sonra okuyacağız ancak..IKRA..biismirabbike..''O''nun adıyla ancak ''O''nun yazdırdıklarını okuyacağız..hani bir ayette geçiyor sanıyorum......bu gün kendi ellerinizle yazdığınız kitabınızı açın okuyun,size yeter.....mealinde..pek ilim yok bizde..yanlış olduysa düzeltin..işte bu manada bi ayetti sanıyorum..bu gün dediği işte BU gün..bu an..bu kitabı okumak demek..kişinin geçmişiyle samimi olarak yüzleşmesi demek..bu yüzleşmede kendini suistimal etmeden,kendini kandırmadan olmalıdır..yapılmış olan hatalar vicdanımızı rahatlatacak bir takım vesveselerin ardına saklanmadan..yüzleşmemiz Kendi Hakikatimiz olan Allahın huzurunda olmalı yani..gönlümüzde,kalbimizde dediğimiz Rabbimizin huzurunda olmalı bu yüzleşme..o ciddiyet ve samimiyetle olmalı..gaybımızı,düşünce derinliklerimizi bileni kandırmadan yani:cray:..
Bu yüzleşmeyi yapabilenlerin kalemleri artık gargacık burgacık yazmaz..:)

HU..

dayi
11-12-2006, 19:32
dostum biz kendi kitabımızı okuyamayız ancak bize okuturlar çünkü müşahade altında olan biziz

Evet dostum..yazmasını öğrettilerse..okumasınıda öğretmişlerdir..her kes yazdığını kendisi okuyacak çünki..:)

Müşahede altında olduğunu bilerek yazıp okuyacak..buna eywallah..:)

talib
11-12-2006, 19:45
ümmi olup da okuma yazma bilmeyenler kurtulacaklar o zaman. Çünkü onlar yazmaya muktedir değildirler. Her şeyin faili hakiki elinde olduğunu bilmektedirler. :)

AşK_€r
11-12-2006, 19:51
ümmi olup da okuma yazma bilmeyenler kurtulacaklar o zaman. Çünkü onlar yazmaya muktedir değildirler. Her şeyin faili hakiki elinde olduğunu bilmektedirler. :)

yine anlayamadım yawww:confused1[1]:
kusura bakmayın kardeşim...benim kalın kafa hemen idrak edemiyor işte...

talib
11-12-2006, 20:19
“Kulum Bana o kadar yaklaşır ki, Ben onun gören gözü, işiten kulağı, konuşan dili, tutan eli olurum.” Hadisiyle cem’ hali dile getirilmiştir. Çünkü bu halde kuldan sadır olan fiillerin hakiki faili Hakk’tır. Onun için bu fiiller kula değil, Hakk’a isnad edilir. Nitekim diğer bir hadiste, “Ömer Hakk’ın diliyle konuşur.” denilmiştir. Bayezid-i Bistami’nin, “Tenzih ederim kendimi, şanım ne yüce.” sözü de böyledir (bkz. Hucviri, Keşfu’l-Mahcub, s. 381)

Cem’ iki kısımdır: (a) Selamet cem’. (b) Teksir cem’. Heyecanlanan ve coşan kulun Hak tarafından himaye edildiği için şer’i hükümlere uygun hareket etmesi, cem’i selamettir. Yoğun tecelliler karşısında kulun dayanamayıp kendinden geçmesi, bir meczub ve mecnûn haline gelmesi, bunun için şer’i hükümlere uygun davranmaması cem’i teksir/kırılgan cem’dir. (Hucviri, s. 380)

Süleyman Uludağ

emmargah
11-12-2006, 20:29
iyide ümmilikle fenafillah nasıl bi bağlantı oldu.:blink:bu seferde ben anlamadım:blink:

talib
11-12-2006, 20:48
İmamı Azam'ın babasının evlenme hikayesi vardır. Yolda bir elma bulur, yer ve sonradan nedametle sahibini arar. En sonunda babası, benim kör, topal kızımla evlen hakkımı helal edeyim der. Zifaf gecesi bakar ki kız ne kördür ne de topal. Durumu anlattığında kayınpederi:

«Benim kızım kördür, daha harama bakmamıştır. Sağırdır haram dinlememiştir. Topaldır gayri meşru yolda yürümemiştir. v.s.» diye sayıp, «senin hanımın o içerde bekleyendir Allah mes'ut etsin» der.

ümmi okuma yazma bilmeyen demektir. Bilmiyor ki yazsın... Hakk'ta fena bulmuş, mahfuz dediğimiz mürşidi kamiller de bir nevi ümmidirler. Her hal ve hareketleri Hakk'ın rızası istikametindedir. Onlar ümmidir zira kitaplarında bir seyyiat yoktur.

ankakusu
11-12-2006, 21:24
Dostlar ister uzaktan ister yakından dinleyin. hep aynı ses aynı sesleniş aynı davet O ndan O na O söylüyor O dinliyor O seyrediyor... HU :flowers: :flowers: :flowers:

emmargah
11-12-2006, 22:04
efettttttttttttt O beni duyuyor isteklerimi (ki çok kere kötü olduğunu bile bile ısrarla istiyorum ya:( )heveslerimii...hepsini hepsini görüyor...kimse yoksa 'O' var...kimse beni duymasada görmesede o görüyor biliyor...çokk güzel yaaaa.
Rabbim seni çook seviyorum lütfen ellerimi bırakma...tek bişey için yaşıyorum...onu da bana nasip et inşaallah...RABBELALEMİN....:)
aşka geldim bu gece dostlar bize dua edin:O

ankakusu
11-12-2006, 22:29
efettttttttttttt O beni duyuyor isteklerimi (ki çok kere kötü olduğunu bile bile ısrarla istiyorum ya:( )heveslerimii...hepsini hepsini görüyor...kimse yoksa 'O' var...kimse beni duymasada görmesede o görüyor biliyor...çokk güzel yaaaa.
Rabbim seni çook seviyorum lütfen ellerimi bırakma...tek bişey için yaşıyorum...onu da bana nasip et inşaallah...RABBELALEMİN....:)
aşka geldim bu gece dostlar bize dua edin:O

HU emmargah abi
Sen onun ipine sıkı sıkı sarıl yeterki kulum ben seninleydim sen kiminleydin .
o hep seninle önemli olan senin onunla olman dimi abim. duan senden sana o söyler o işidir. Abii O na giden yolun AŞK yolundan gittiğini söylerdi abiler. Aşk-ın bol olsun...Haddimize değil ama :flowers: :flowers: :flowers:

AşK_€r
11-12-2006, 22:33
Surette nem var benim, sirettedir madenim
Kopsa kıyamet bugün, gelmez perişan bana

Kaf-ı dil Anka'sıyım sırrın aşinasıyım
Endişeler hasıyım. Ad oldu insan bana.

ankakuşu abi
imzandaki bu sözler kime ait yaw:cray:

ankakusu
11-12-2006, 22:52
emmargah abi aşk la istedin çağırdın bak aşk-er abi geldi.

AŞK-er abi hoş geldin.

Bahr içinde katreyim bahr oldu hayran bana
Ferş içinde zerreyim arş oldu seyran bana
Dost göründü çun ayan kalmadı bir şey nihan
Tufan olursa cihan bir katre tufan bana
Surette ne'm var benim sirettedir madenim
Kopsa kıyamet bugün gelmez perişan bana
Kaf-ı dil ankasıyım sırrın aşinasıyım
Endişelen hasıyım ad oldu insan bana
Niyazi'nin dilinden Yunus'durur söyleyen
Herkese çun can gerek Yunus durur can bana
:flowers: :flowers: :flowers:

AşK_€r
11-12-2006, 23:08
emmargah abi aşk la istedin çağırdın bak aşk-er abi geldi.

:flowers: :flowers: :flowers:

ankakuşu kardeşim
aşk kim ben kim....:cray:
er kim ben kim...:cray:

taktık bir isim aşk_er diye gidiyoruz işte yaw....:cray:

ankakusu
11-12-2006, 23:26
ankakuşu kardeşim
aşk kim ben kim....:cray:
er kim ben kim...:cray:

taktık bir isim aşk_er diye gidiyoruz işte yaw....:cray:

:friends: Aşk_er abii bu net alemi gezsek kaç tane Aşk lı-er abiye rastlıyoruz ki...

Zahidin bu imanı neylesin aşk sız anı
Aşk ile yananların sensin şefaat kanı

Kim feda etti canı o dur bulan cananı
Kimin tatlıdır canı bulamaz bu meydanı

emmargah
11-12-2006, 23:52
iştee aşk böyle bişey yaaa..paylaştıkça çoğalıyor..paylaştıkça derinleşiyor.Rabbim razı olsun arkadaşlar...:)

Sofuoglu
12-12-2006, 01:52
ilk mesajindan son mesajina kadar mukkemel olmus

Allah(c.c) hepinizden razi olsun kardesler.....:flowers: :flowers:

dayi
12-12-2006, 16:52
talib abi..:)

dayı ateis değil artık..eskidendi..:D..

Elbette ALLAH..fakat bizde olan ALLAH..gönlümüzdeki..kalbimizdeki..bize şah damarımızdan yakın olan ALLAH..Namazda huzurunda durduğumuz ALLAH bize şah damarımızdan ziyade yakın olan ALLAH,tır..gaybda bir ALLAHIN huzuruna durupta namaz kılan nereye bağlanıyor ...sağ eliyle sol bileğine..okuduğunu kim duyuyor,kendisi..ağızla kulak arası dört parmak mesafede..ne diyor kendi duyacağın kadar sesli oku..
Kısaca ..fazla gezdirmeden ..Kendi Hakikatiniz olan ALLAHA İMAN..kendimizde buldukmu..kendimizde,bize en yakın olanı idrak etmiş oluruz,buda bize afakta olanıda idrak ettirecektir inşallah..
Her aşık kendindeki leylaya..yada mecnuna aşıktır..dışardakiler kesmez..şayet AŞIK ise..:)..çünki Kamil abinin aynasında görmüştür laylasını yada mecnununu..:)
Evet..İNSAN yer yüzünde Allahın el aletleri gibidir..her işi görmek üzere..yaradanını bilmek üzere bu gezegene gelmiştir..şehadet alemi bu gezegendir..her neye şahit olunuyorsa burada GÖRMEK suretiyle oluyor..duyandan şahit olmuyor..illaki göreceksin..EŞHEDÜENLAİLAHEİLLALLH..şahidim ki Allah..başka yok..bunu ,bu lafzı birinden duyup tekrar etmek..birde İDRAK ettikten sonra titreyerek söyleyebilmek..herkes Allah diyor..Allahuekber diyor..Allah,evet herkes diyecek..fakat Allahuekber farklı..demek için EKBER olan ile sade olan Allah arasındaki İDRAKİ farkı yakalayabilmiş olmak gerekecektir..yani bir Allah birde Allahuekber lafızları..baya bi farklı anlam,mana ifade ediyorlar..
Kalem ilk yaratılandır denir..öyle duyarız..İNSANdır işte O KALEM..
İNSANA uyarlanamayan afaki hayali söylemler bizleri hayal alemlerinde gezdirir..bu güne getirilemiyen..yaşadığımız günlük hayatımız içerisinde bize faydasız olan.yani bizde her hangi bir değişiklik yapmayan İNSAN MERKEZLİ olmayan anlatımlarda bizi alır hayal alemlerinin o sonsuz girdaplarında döndürür durur..
Şimdilerde moda herhalde gençler telefonda yada yüz yüze vedalaşırken KENDİNE İYİ BAK......diyorlar..çok hoşumuza gidiyor..evet gençler,genç kardeşlerim..KENDİNİZE İYİ BAKIN...aradığınız sizde:D

HU..

dayi
12-12-2006, 16:53
..sevhen iki kez gönderildi..sildik..özür

talib
12-12-2006, 21:50
Tasavvuf için kalbi tasfiye ve nefsi tezkiye diyebiliriz. İçerisinde bulunduğumuz alem hakkında 5 duyumuzla bilgi ve fikir sahibi olur, esere bakarak müessiri, sebebe bakarak da müsebbibi buluruz. Herkes için farzı ayndır bu. Bir de sofiyyenin yolu vardır ki bunlar 5 duyu ile yetinmezler ve kalplerini de arındırarak hakikatin kalplerine doğmalarını beklerler. İnsan belki o zaman kamil manada bir ayna olur. Belki o zaman bir takım âli hakikatler sadırdan sadır yol bulur.

Burdan kendime çıkardığım ders ise, sofiyyenin yoluna sımsıkı sarılıp kalbimi tasfiye etmeye etmeye ve nefsimi güzel huylarla bezemeye gayret etmek. ablama, dayıma, hirahosuma, yeğene vs abi ve ablalara da düşen vazife de bu fakire duada bulunmak... :flowers: :flowers: :flowers:

dayi
12-12-2006, 22:19
talib..dualarımızın içindesin..:)..BAHTIN açık olsun kardeşim..

Şu son yazdığın yazıdakilere çooook özet bi ilave...ZİKREDEN,inşallah birgün ZİKREDİLEN olur..yani Zikredilen,zikir edenin zikrini duymuş olur..o zaman SADR açılır..:shake2[1]:

emmargah
01-01-2007, 04:31
. ablama, dayıma, hirahosuma, yeğene vs abi ve ablalara da düşen vazife de bu fakire duada bulunmak... :flowers: :flowers: :flowers:

birileri dua mı dedi:dancing:

beni de unutmayın..dayı biliyorum ediyorsundur inşaallah ama çokk ett...yegen abi de...diğer tüm abilerim ablalarımda lütfen bana çok dua edin lütfen:cray:

abla
01-01-2007, 10:51
talip ve emargah güzel gönüllü kardeşlerim rabbim gönlünüzde ne muradınız varsa versin,peygamber efendimize komşu etsin.[amin]

ekvani
02-01-2007, 12:28
abla aman ha o zaten pusuya yatmış bekliyor..
azıcık haset,puhul,kibir, helak eder gider,

kendimden biliyorum da,

teşkkürler..

abla
02-01-2007, 19:49
abla aman ha o zaten pusuya yatmış bekliyor..
azıcık haset,puhul,kibir, helak eder gider,

kendimden biliyorum da,

teşkkürler..

hiç bişey anlamadım kardeş.:confused1[1]: :blink:
allah sizinde gönlünüze göre versin.