PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hz.İsanın babası Hz.Muhammed mi?

PUTKIRAN
13-09-2012, 20:09
Hristiyanlar Hz. İsa Allah'ın oğludur diyor. Fethullah Gülen Hz. Muhammed'in oğludur diyor...

Bütün tefsirler bunu Cebrail (as) olarak ifade ediyorlar. Fakat âyette “Ruh” tabiri kullanılıyor. Bu Ruhun tayininde ise ihtilaf vardır. İhtimalin sınırları ise, ihtilafın çerçevesini aşkın ve Efendimizin (sav) ruhunu da içine alacak kadar geniştir. Çünkü Hz. Meryem çok afife ve nezihe bir kadındı, bu itibarla da gözlerinin içine bir başka hayalin girmemesi gerekirdi. Ayrıca Efendimiz (sav) de, bir makamda onun kendisiyle nikahlandığına işaret etmektedir. Bu açıdan da “Ruh” Efendimizin (sav) ruhu da olabilir. Fakat, bu kat’i değildir, bir ihtimaldir. İhtimaller ise, delillerle takviye edilecekleri an’a kadar kat’iyet ifade etmezler. [ Fasıldan Fasıla 1, M.Fethullah Gülen, Nil Yayınları, 3.Baskı, Eylül 1995, Sayfa 197 ]

hotaru
13-09-2012, 20:13
Putkıran biri şifrenizi falan mı kırdı :))
bugünki paylaşımlarınız bayağı ilginç :S

Cenan
13-09-2012, 20:18
Bugünkü İhvan kardeşliği ile alakalı konu boşuna mı açıldı?

Ortalığı karıştırmak kimin işine yarar?

PUTKIRAN
13-09-2012, 20:24
Bende tesadüfen gördüm,şok oldum.
Paylaşmak zorunda hissettim.

http://iftiralar.blogcu.com/fethullah-gulen-hz-isa-hz-muhammed-in-ogludur-diyor-iftirasina/9580217

DeliŞair
13-09-2012, 20:27
Bende tesadüfen gördüm,şok oldum.
Paylaşmak zorunda hissettim.

http://iftiralar.blogcu.com/fethullah-gulen-hz-isa-hz-muhammed-in-ogludur-diyor-iftirasina/9580217

peki niye eksik paylaştın

CEVAP : Değerli Kardeşimiz;
Hocaefendi Hz. İsa, Hz. Muhammed in oğludur demiyor. Meryem sûresi, 19/17 ayetlerini tefsir ederken âyet-i kerimedeki "...ruhumuzu gönderdik..." diye belirtilen "Ruhun tayininde ihtilaf vardır" diyor. Kendisi burada hangi görüşte kesin kanaati olduğunu söylemiyor.

Burada söylenecek fazla bir şeyin olduğunu düşünmüyoruz. Çünkü, hoca efendi kendisi de “Bu açıdan da "ruh"un Efendimiz'in ruhu olabileceği de ihtimal dahilindedir. Ancak bu kat'î değildir, sadece bir ihtimaldir. İhtimaller ise delillerle takviye edilecekleri ana kadar kat'iyet ifade etmezler” diyor. Yani bunun doğruluğunu gösteren kesin bir delilin ellerinde olmadığını söylüyor.

Yine onun da işaret ettiği gibi, alimlerin cumhuruna göre, buradaki “Ruh”tan maksat Hz. Cebrail’dir." Bu görüşe kesin nazarıyla bakılabilir...
Hocaefendinin yazısını da değiştirmişsiniz... Örneğin; "Hemen büyük çoğunluğu itibarıyla bütün tefsirler" ifadesini "Bütün tefsirler" olarak çarpıtmışsınız. Başka çarpıtmalarda yapmışsnız.
Tamamının bulunduğu orjinal link aşağıdadır.
http://tr.fgulen.com/content/view/1568/98
Ayrıca "Hz. Peygamber ile Hz.Meryem’in nikahlandığını iftira ediyor" demişsiniz. Bu bir iddia değil ki Hadis-i Şerif. İşte hadisin tam metni ve kaynağı:

“Allah İmran kızı Meryem’i Firavun’un hanımı Âsiye’yi ve Musa’nın kızkardeşi Gülsüm’ü Cennette bana zevce olarak vermeyi hükmeyledi.” (İbni Mâce Tercümesi 10: 649.) (Taberânî, el-Mu'cemü'l-kebir, 8/258.)

Kafkas Kartali
13-09-2012, 20:37
İlk yaratılan,efendimiz aleyhisselatu vesselamın nurudur, ilk yaradılan akıl Muhammed Mustafa(aleyhisselam)'nın aklıdır ve kılıç nasıl ki kınından çıkınca işlev görür,efendimizin dünya degiştirmesi ebedi hayata göçmesiyle ruhu tüm kainatı kaplamıştır tüm başarılarımızda efendimizin himmeti vardır hal böyleyken O(aleyhisselam)'nun tüm kainatın seyyidi oldugunu söylemek haktır hiçbir ruh O'nun ruhuyla eşdeğer olamaz..

PUTKIRAN
13-09-2012, 20:39
Ortalığı karıştırmak kimin işine yarar?

"Hemen büyük çoğunluğu itibarıyla bütün tefsirler" Meryem sûresi, 19/17 ayetlerini tefsir ederken âyet-i kerimedeki "...ruhumuzu gönderdik..." diye belirtilen ruhun Cebrail A.S olduğunu söylerken Fethullah gülen burda ki ruhun Hz.Muhammed olabilceğini söylerken "ortalığı karıştırmıyor da ben bunu forma taşıyınca mı ortalığı karıştırmış oluyorum?
İnsaf...:)
Bu konuyu Fethullah Gülen kitabına almış,sır değil ki.

hotaru
13-09-2012, 20:52
"Hemen büyük çoğunluğu itibarıyla bütün tefsirler" Meryem sûresi, 19/17 ayetlerini tefsir ederken âyet-i kerimedeki "...ruhumuzu gönderdik..." diye belirtilen ruhun Cebrail A.S olduğunu söylerken Fethullah gülen burda ki ruhun Hz.Muhammed olabilceğini söylerken "ortalığı karıştırmıyor da ben bunu forma taşıyınca mı ortalığı karıştırmış oluyorum?

elimize ne geçiyor ki böyle şeyleri tartışınca ben onu anlamıyorum?? kavga, gürültü, hakaret başka bir şey var mı??
herkes bir diğerini alaşağı etmeye çalışıyor...
birde paylaşımları getirirken ki niyette çok önemli, niyetiniz nedir böyle bir şeyi paylaşırken mesela??

alanyali07
13-09-2012, 20:53
i.
Yahu putkıran içip içip geliyor musun foruma ne ayaksın :)
Oradaki ruha bütün tefsirler Cebrail deyince "Hz.İsanın babası Cebraildir" olarak mı anlıyorsunki ,Ruh efendimizin ruhu ihtimali de var denince "babası Hz.Muhammeddir" anlayabilesin.
cümlemi anlayabildin mi ?
ayık kafayla okursan anlarsın :) :)

alanyali07
13-09-2012, 20:57
Ayrıca yönetim de bu tür tahrikkar konulara gereken hassasiyeti göstermiyor.
@ŞehbaL (http://www.ihvanforum.org/member.php?u=51) ??
leyl!fer ?

PUTKIRAN
13-09-2012, 20:58
elimize ne geçiyor ki böyle şeyleri tartışınca ben onu anlamıyorum?? kavga, gürültü, hakaret başka bir şey var mı??
herkes bir diğerini alaşağı etmeye çalışıyor...
birde paylaşımları getirirken ki niyette çok önemli, niyetiniz nedir böyle bir şeyi paylaşırken mesela??

Bu zat sıradan biri olsa zırvaliyor diye gülüp geçerdim,ama peşinden milyonların gittiği bir kişi.Bu konumda olan kişilerin sözlerine dikkat etmesi gerekir,peşinden gidenlerinde...
Ben böyle yaparak Kurana, İslama hizmet ettiğime inanıyorum.

PUTKIRAN
13-09-2012, 21:00
Yahu putkıran içip içip geliyor musun foruma ne ayaksın :)
Oradaki ruha bütün tefsirler Cebrail deyince "Hz.İsanın babası Cebraildir" olarak mı anlıyorsunki ,Ruh efendimizin ruhu ihtimali de var denince "babası Hz.Muhammeddir" anlayabilesin.
cümlemi anlayabildin mi ?
ayık kafayla okursan anlarsın :) :)

Cebrail diyenler Cebraille Hz.Meryem nikahlandı demiyor ama...

Ayrıca Efendimiz (sav) de, bir makamda onun kendisiyle nikahlandığına işaret etmektedir. Bu açıdan da “Ruh” Efendimizin (sav) ruhu da olabilir.
Sen ayık olsaydın kırmızı yazıyı okurdun ,okuduysan anlardın.....:)

cemaliii
13-09-2012, 21:00
Ayrıca yönetim de bu tür tahrikkar konulara gereken hassasiyeti göstermiyor.
@ŞehbaL (http://www.ihvanforum.org/member.php?u=51) ??

neden hemen ordu göreve diyenler gibi,yönetim göreve diyoruz?

alanyali07
13-09-2012, 21:01

nikahlanması ahirete yönelik bir nikahlanma, hadis-i şerife istinaden, FEthullah hocayla alaka kuramazsın ,sana ekmek çıkmaz :)

alanyali07
13-09-2012, 21:02
neden hemen ordu göreve diyenler gibi,yönetim göreve diyoruz?
neden yönetime çağrıdan rahatsız oluyorsunuz ?

cemaliii
13-09-2012, 21:05
neden yönetime çağrıdan rahatsız oluyorsunuz ?

neden insanların bir konuda düşüncelerini beyan etmesinden rahatsız oluyorsunuz?
neden orduyu (pardon yönetimi) göreve çağırıyorsunuz?

alanyali07
13-09-2012, 21:06

Sen ayık olsaydın kırmızı yazıyı okurdun ,okuduysan anlardın.....:)

Putkıran git sırtlan belgeseli izle, bu konular sana yaramıyor, al cipsini colanı tv başına geç.
Nikahlanmaya işaret eden hadis-i şerif. Sarhoşların ben sarhoş değilim demesi gibisin he :)

muallim08
13-09-2012, 21:09
Putkıran git sırtlan belgeseli izle, bu konular sana yaramıyor, al cipsini colanı tv başına geç.
Nikahlanmaya işaret eden hadis-i şerif. Sarhoşların ben sarhoş değilim demesi gibisin he :)

..............:pcklk

alanyali07
13-09-2012, 21:09
neden insanların bir konuda düşüncelerini beyan etmesinden rahatsız oluyorsunuz?
neden orduyu (pardon yönetimi) göreve çağırıyorsunuz?
nedennn :)
Cemali şu video sana gelsin tam senlik :)

http://www.youtube.com/watch?v=aWGHnMWRbDk&feature=related

Verda
13-09-2012, 21:12
Mesihçi duymasın bunları..:D

hotaru
13-09-2012, 21:14
Mesihçi duymasın bunları..:D

hem duymasın deyip hem etiket yapmak ilginç :))

Leylifer
13-09-2012, 21:33
Esselamu Aleykum kardeşlerim...

Burası İhvanForum yani "Özgür Düşünce Platformu"... Herkes düşüncelerini belirli sınırlar içerisinde ifade etme özgürlüğüne sahiptir... Konu yönetim tarafından takip edilmektedir, belirli olan sınırlar içerisinde konuyu tartışmaya devam edebilirsiniz... Düşüncelerimizi uygun dille ifade edebiliriz inşaAllah...

Selam ve dua ile...

muallim08
13-09-2012, 23:55
Hristiyanlar Hz. İsa Allah'ın oğludur diyor. Fethullah Gülen Hz. Muhammed'in oğludur diyor...

Bütün tefsirler bunu Cebrail (as) olarak ifade ediyorlar. Fakat âyette “Ruh” tabiri kullanılıyor. Bu Ruhun tayininde ise ihtilaf vardır. İhtimalin sınırları ise, ihtilafın çerçevesini aşkın ve Efendimizin (sav) ruhunu da içine alacak kadar geniştir. Çünkü Hz. Meryem çok afife ve nezihe bir kadındı, bu itibarla da gözlerinin içine bir başka hayalin girmemesi gerekirdi. Ayrıca Efendimiz (sav) de, bir makamda onun kendisiyle nikahlandığına işaret etmektedir. Bu açıdan da “Ruh” Efendimizin (sav) ruhu da olabilir. Fakat, bu kat’i değildir, bir ihtimaldir. İhtimaller ise, delillerle takviye edilecekleri an’a kadar kat’iyet ifade etmezler. [ Fasıldan Fasıla 1, M.Fethullah Gülen, Nil Yayınları, 3.Baskı, Eylül 1995, Sayfa 197 ]

Ruh Cebrail, Allah'ın Hz. Adem'e üflediği Ruhu,Hz. Meryeme ilka etmiştir. Aynı mantıkla bakarsak Cebraile baba diyen de çıkabilir. En iyisi ayeti ekleyelim baba arayışına nokta koyalım. Çünkü oradaki ruh muhtemelen Hz. Ademe üflelen ruh idi.

Ali İmran 59 Doğrusu Allah yanında İsa'nın (yaratılıştaki) misâli, Âdem'in durumu gibidir; onu topraktan yarattı, sonra ona «Ol!» dedi, o da oluverdi.

saglıkcı
13-09-2012, 23:58
Çizgiden bir çıkmaya gör,Nerde duracağın belli olmaz.Ne demişler ''Şeyhi( hakiki bir islam aliminden icazeti olmayan veya icazetli bir alime tabi olmayanın) olmayanın,şeyhi şeytandır diye.

levent48
14-09-2012, 00:50
Konu bence gayet güzel tartışılıyor.Memnuniyet verici bir durum ki konuda buraya kadar gaza gelen sağa sola saldıran bir mesaj yazılmamış.Allah c.c. hepinizden razı olsun.Demek ki kırmadan dökmeden de oluyormuş bu işler...İnşallah bundan sonra da böyle devam eder.

MÜTEŞEKKÜR
14-09-2012, 06:15

Putkıran mısın nesin her açtığınız konu fitne ve fesat kokuyor.Yahu bu hassas konu olan tevhid inancını zedeleyecek konuları açmanız sizi kripto gibi göstermektedir.Sahi siz ne yapmak istiyorsunuz maksat ve meramınız nedir?

Büyük ihtimal şudur ki Hz.İsa ile Hz.Pygamnberimiz arasında 571 sene kadar hayli asır seneler var.Bu nedenle,Hz.İsa'nın babası peygamberimiz nasıl oluyor?.Hem sonra bu çok ters bir anlatım konumudur.Böyle meselelerle burada konuşmak yersizdir.Konunun önemi de yoktur.

ahevrenah
14-09-2012, 06:20
konuyu açan kişi bir de konuyla ilgili düşüncesini beyan etseydi güzel olurdu..... niçin açtığı belli bile değil.....

kuyuya taş at....

çıkaracak olan olur....

bu ara şu forumda o kadar farklılıklar ortaya çıkmaya başladı ki....

kızıyorum artık........

bid'a-yı seyyienin envai türlüsü...

yazık ya ..... kendi içinde bu kadar farklılık ........

çok yazık.........

ALLAh fitnecileri- fasitleri- münafıkları defetsin başımızdan.....

açık ve net söylüyorum......

MÜSLÜMANIM ELHAMDÜLİLLAH diyen biri bu konuyu açmaz.............. açamaz...............

açarsa da niyeti fasidanedir derim.....

ahevrenah
14-09-2012, 06:23
MÜSLÜMANIM ELHAMDÜLİLLAH diyen biri bu konuyu açmaz.............. açamaz...............

MÜTEŞEKKÜR
14-09-2012, 06:32

Bu konuyu açtın ceremesini sen çekeceksin.Fethullah Gülen öyle dediyse o onun görüş ve beyanıdır.İstikamet üzere olmamıştır.Kur'an'a da uymamaktadır..Asıl olan İsa aleyhisselam'ın babasının olmayışıdır.Hz.Peygamberimizin nereden geldiği soyunun adları da bellidir.Hem sonra İsa aleyhisselam İsrail oğullarına gönderilen peygamberlerdendir..Fethullah Gülen'in o görüşü de böylelikle çürütülmüş oldu...

MÜTEŞEKKÜR
14-09-2012, 06:36
konuyu açan kişi bir de konuyla ilgili düşüncesini beyan etseydi güzel olurdu..... niçin açtığı belli bile değil.....

kuyuya taş at....

çıkaracak olan olur....

bu ara şu forumda o kadar farklılıklar ortaya çıkmaya başladı ki....

kızıyorum artık........

bid'a-yı seyyienin envai türlüsü...

yazık ya ..... kendi içinde bu kadar farklılık ........

çok yazık.........

ALLAh fitnecileri- fasitleri- münafıkları defetsin başımızdan.....

açık ve net söylüyorum......

İslam'da bazı konular vardır ki çok hassastır.Bilgi ve tecrübesi olmayan bu konuları açarsa mesuliyetini de üzerine almış olur.Müslümanların kalplerine nifak tohumları sokacak meseleleri açanın niyeti, kesinlikle fitne ve fesatçılıktır.Bunun doğru olan tarafı da da yoktur.

PUTKIRAN
14-09-2012, 09:51
Putkıran mısın nesin her açtığınız konu fitne ve fesat kokuyor.Yahu bu hassas konu olan tevhid inancını zedeleyecek konuları açmanız sizi kripto gibi göstermektedir.Sahi siz ne yapmak istiyorsunuz maksat ve meramınız nedir?

Bu sözleri bana değil Fethullah Gülene söylemeniz lazım.Çünkü Hz.Muhammedin Hz.İsanın babası olduğunu iddia eden Fethullah Gülendir.Böyle bir şeyi ilk defa duydum ve ihvan forumda paylaştım.

Büyük ihtimal şudur ki Hz.İsa ile Hz.Pygamnberimiz arasında 571 sene kadar hayli asır seneler var.Bu nedenle,Hz.İsa'nın babası peygamberimiz nasıl oluyor?.Hem sonra bu çok ters bir anlatım konumudur.Böyle meselelerle burada konuşmak yersizdir.Konunun önemi de yoktur.
İhtimalle değil kesinlikle Hz.İsa'nın babası yoktur,Allahın bir mucizesidir.Hz.İsanın babası Hz.Muhammeddir,Cebrail A.S vs...diyen küfre girmiştir.Hz.İsanın doğum mucizesini inkar edip ,Hz.Meryeme iftira edenler sadece yahudilerdir.

Fethullah Gülen bütün tefsirlerin "ruh" dan kasdedilenin Cebrail A.S olduğunu bile bile bu "ruh" Hz.Muhammede ait olabileceği İHTİMALİNİ gündeme getiriyor.Fitneye bakın....

Enderun
14-09-2012, 10:41
Hocaefendi:“Bu açıdan da "ruh"un Efendimiz'in ruhu olabileceği de ihtimal dahilindedir. Ancak bu kat'î değildir, sadece bir ihtimaldir. İhtimaller ise delillerle takviye edilecekleri ana kadar kat'iyet ifade etmezler” diyor.
Akıl sahibi her zat bu sözden şunu anlar;Her iddea doğruluğu kesinleşmedikçe,sağlam senet ve delillerle doğrulanmadıkça reddolunmuştur.Bu iddea isevilerin "İsa Allh'ın oğludur" demesi kadar kabih ve akim bir söylemdir!Ayetlerin tefsir ve tevilinde kişilerin kendi fikirlerini öne sürmesi kişisel doktrinden gayrı birşey değildir!

bi husben
14-09-2012, 12:08
hz ısanın durumu hz ademın durumu gıbıdır bu hoca kalkıp hz ademın babasıda hz muhammeddır dese sarırmayınız bunlar artık zıvanadan cıkmıslardır.

MÜTEŞEKKÜR
14-09-2012, 13:27
Fethullah Gülen hocanın o sığ görüşünü kabul edenimiz var mı içimizde arkadaşlar?...

bi husben
14-09-2012, 13:40
fethullah gülen hocanın o sığ görüşünü kabul edenimiz var mı içimizde arkadaşlar?...

bu ıdaaya ancak gulunur

alanyali07
14-09-2012, 13:59
Hala aynı fasit dairede dönüp dolaşılıyor bi gram ilerleme yok bazılarında.
Hz.Meryeme gelen Ruhun Hz.Muhammed (sav) 'in Ruhu olabileceğini Fethulah Hoca söylemiyor ,sadece tefsirlerin bazısının bu tip mana verdiğini söylemiş ,naklediyor,ama zayıf diyor,delil değil diyor,hala anlamıyorsunuz yazık oluyor size :)
Kimden naklediyor, Abdürrezzak Kaşani adlı Tasavvuf aliminden, kendisinin TEvilatül Kuraniyye adlı işari tefsiri vardır.
Madem bu sığ görüşe saldıracaksınız, tefsir sahibi Abdürrezzak Kaşaniye saldırın samimi iseniz.
Abdürrezzak Kaşani kimdir, Osmanlının ilk başmüderrisi DAvud-i Kayserinin hocasıdır.
Hadi kolay gelsin göreyim reddiyenizi. Yine aynı üslubu kullanacaklar mı bazıları ?

PUTKIRAN
14-09-2012, 14:49
Hala aynı fasit dairede dönüp dolaşılıyor bi gram ilerleme yok bazılarında.
Hz.Meryeme gelen Ruhun Hz.Muhammed (sav) 'in Ruhu olabileceğini Fethulah Hoca söylemiyor ,sadece tefsirlerin bazısının bu tip mana verdiğini söylemiş ,naklediyor,ama zayıf diyor,delil değil diyor,hala anlamıyorsunuz yazık oluyor size :)
Kimden naklediyor, Abdürrezzak Kaşani adlı Tasavvuf aliminden, kendisinin TEvilatül Kuraniyye adlı işari tefsiri vardır.
Madem bu sığ görüşe saldıracaksınız, tefsir sahibi Abdürrezzak Kaşaniye saldırın samimi iseniz.
Abdürrezzak Kaşani kimdir, Osmanlının ilk başmüderrisi DAvud-i Kayserinin hocasıdır.
Hadi kolay gelsin göreyim reddiyenizi. Yine aynı üslubu kullanacaklar mı bazıları ?

Bunun cevabı zaten verildi ama sen farkında değilsin.

hz ısanın durumu hz ademın durumu gıbıdır bu hoca kalkıp hz ademın babasıda hz muhammeddır dese sarırmayınız bunlar artık zıvanadan cıkmıslardır.

Bu ayet mealidir.Ayet varken başka söze gerek var mı?
ALİ İMRAN 59:
Şüphesiz, Allah katında İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı, sonra ona "ol" demesiyle o da hemen oluverdi.

alanyali07
14-09-2012, 14:53
[FONT="Comic Sans MS"][COLOR="Black"][SIZE="3"][I]

Bunun cevabı zaten verildi ama sen farkında değilsin.
]
demiştim sana ekmek çıkmaz diye bu konudan asıl sen onun farkında değilsin. :)

bi husben
14-09-2012, 16:27
demiştim sana ekmek çıkmaz diye bu konudan asıl sen onun farkında değilsin. :)

ister keşani ister gülanı ıster arabı desin bu sekılde saçmalayanlara kolay gelsın derız tam bır deli saçmalıgı .yahu insanlar hz ısa ya baba bulmaya neden bu kadar meraklı Allah ayette belırtmıs zaten .

alanyali07
14-09-2012, 17:11
ister keşani ister gülanı ıster arabı desin bu sekılde saçmalayanlara kolay gelsın derız tam bır deli saçmalıgı .yahu insanlar hz ısa ya baba bulmaya neden bu kadar meraklı Allah ayette belırtmıs zaten .
sorun da zaten o ya, ortada "baba" iddiası yok. sizden çıkıyor bu iddia. sizin güya itiraz ettikleriniz "baba" bulma derdinde değiller, anlayış kıtlığından kaynaklanan bir itiraz içindesiniz sadece. tüm mesele bu.

garip70
14-09-2012, 17:27
Arkadaşlar Fethullah hocaefendi öyle söylerken zaten ihtimal diyor... İhtimallerle hükmedilmez diyor... Demek ki biri o konuda soru sormuş...
Ayrıca bu kadar niye irdeliyorsunuz anlamadım... Allahın yaratması için illaki bir babaya ihtiyaç mı duyması lazım... Babası olmadan da bir insan yaratamaz mı...
Ayrıca ruhdan kasıt sizde de mevcut bulunan ruh... Hz. İsa(as) a üflenen ruh size de üflenmiş... Kendi içinize bir yolculuk yapabilirseniz konuyu daha iyi anlayacaksınız...
Bir de şu var... Allahu teala hiç bir şey yokken bir nur yarattı... Adına da Muhammet(sav) dedi... İşte o nurdan yarattı tüm alemi... Hal böyle olunca sizler de, bizler de ve dahi tüm alem de onun nurundan yaratıldık... Yani... Nuru Muhammedi...
Etrafınıza bir bakın... Yaratılanlarda Muhammedi görmeye çalışın...

Mesihçi
14-09-2012, 20:08
Son mesaja göre hepimiz Hz. Muhammed'in ışığından yaratılmışız. Hz. Muhammed'i Tanrılaştırmak için emin adımlarla ilerleyen bir güruh var.

İsa Mesih'in babası olduğunu iddia etmek de aynı yoldan çıkıyor. İsa Mesih'in Tanrı'nın oğlu sıfatından faydalanarak Hz. Muhammed'e Tanrılık isnadı yapılıyor. Her şeyden önce var olan ve her şey kendisinden yaratılan tek varlık Allah'tır.

İsa Mesih'in resmi olarak dünyevi babası (kan bağı yok elbette) Meryem'in kocası Yusuf'tur. Gerçekte ise babası yoktur. Tanrı'nın oğlu sözü onun pozisyonunu temsil eden bir sıfattır. Meryem hiç bir şekilde cinsel münasebette bulunmadan hamile kalmıştır.

Meryem'in Hz. Muhammed'in eşlerinden biri olduğunu iddia etmek ise artık sapıklığın üst sınırlarına dayanmaktır.

Tanrı akıl fikir versin. Yakında bunlar "Hz. Muhammed benim babam." derler.

garip70
14-09-2012, 20:20
Değerli kardeşim Mesihçi... Sen körler okuluna getirilen fil hikayesini biliyor musun?
Allahını seversen şu fakirin yazdığı yazının neresinden tuttun da, Hz. Muhammedin(sav) ilahlaştırıldığı kanaatine vardın.... Eğer inkar etmezseniz buyrun şu hadisi şerifi okuyun:

Bir rivayette Hz. Cabir anlatıyor:
- Ey Allah'ın Resulü! Anam babam sana feda olsun,Allah'ın her şeyden önce ilk yarattığı şeyi bana söyler misiniz,diye sordum. Şöyle buyurdu:

- Ey Cabir! Her şeyden önce Allah'ın ilk yarattığı şey senin peygamberinin nurudur. O nur,Allah'ın kudretiyle onun dilediği yerlerde dolaşıp duruyordu. O vakit daha hiçbir şey yoktu. Ne Levh,ne kalem,ne cennet,ne ateş / cehennem vardı. Ne melek,ne gök,ne yer,ne güneş,ne ay,ne cin ve ne de insan vardı.?

Allah mahlukları yaratmak istediği vakit,bu nuru dört parçaya ayırdı. Birinci parçasından kalemi,ikinci parçasından Levhi (Levh-i Mahfuz),üçüncü parçasından Arş'ı yarattı.

Dördüncü parçayı ayrıca dört parçaya böldü:Birinci parçadan Hamele-i Arşı (Arşın taşıyıcılarını),ikinci parçadan Kürsi'yi,üçüncü parçadan diğer melekleri yarattı.

Dördüncü kısmı tekrar dört parçaya böldü:Birinci parçadan gökleri,ikinci parçadan yerleri,üçüncü parçadan cennet ve cehennemi yarattı.

Sonra dördüncü parçayı yine dörde böldü:Birinci parçadan müminlerin basiret nurunu / iman şuurunu,ikinci parçadan -mârifetullahtan ibaret olan- kalplerinin nurunu,üçüncü parçadan tevhitten ibaret olan ünsiyet nurunu (La ilahe illallah Muhammedur-Resulüllah nurunu) yarattı. (bk. Aclunî,I/265-266).

- Halk arasında hadis olarak bilinen rivayetlerin,hadis olup olmadığını tahlil etmek üzere eserini kaleme alan Aclunî,bu hadis rivayetini hiç eleştirmemesi -göz önünde bulundurulması gereken- önemli bir noktadır.

- Arşı su üzerindeydi,(Hud,11/7) ayeti ile Allah vardı ve onunla birlikte başka hiçbir şey yoktu. Arşı da su üzerindeydi. (Buharî,Bedul-ahlak,1) hadisinden anlaşıldığına göre,önce su yaratılmış,sonra da arş yaratılmıştır. Ahmed b. Hanbel (4/11-12) ve Tirmîzî?nin (Tefsiru Sureti 11/1,9) rivayet ettiği hadiste bu husus açıkça belirtilmiştir.

serkan..
14-09-2012, 20:46
Hz Meryem ne mubarek bir hanım idi.. annemizdir Hz İsa ya hamile kalışı haşa cinsi münasebet ile olmadı öyle değildir..iffet abidesi çok şerefli bir kuldur . Hz Hatice Hz Fatıma Hz Asiye hakeza öyle

Allah Efendimizin ve hz Meryemin şefaatlerine nail eylesin ..diğer annelerimizinde ..aminn

KONU KALKSA isabet olur ..

Mesihçi
14-09-2012, 20:51
abdullahyüce Nazik üslubunuzu sufiliğinize veriyorum. Mevlana perversiniz belli ki.

Bakın sevgili kardeşim mesajınızı paylaştığınız hadis rivayeti dahil baştan sona okudum. Sanırım fark etmediniz. Ben Hristiyan'ım. Tanrı'nın sıfatlarını kime yakıştırırsanız onu tanrılaştırdığınızı söylerim. Hadislere doğal olarak inanmıyorum. Ancak size şunu söyleyebilirim.

Adım gibi eminim ki sizin aklınızın ucundan bile geçmiyordur Hz. Muhammed'i ilahlaştırmak. Burada bu fikri savunanların da aklından geçmiyordur.

Ancak böyle rivayetlerle insanların aklına bunu yavaş yavaş işleyenleredir yukarıdaki sözlerim... Elinizi vicdanınıza koyun ve bir düşünün. İsa Mesih'in babası, Ezelden beri var olan ve hepimizin yaratıldığı sonsuz nur olan bir varlıktan bahsediyoruz. Burada amaç ilahlaştırmak değil de nedir?

garip70
14-09-2012, 20:56
Uzun lafın kısası güzel kardeşim:

Hz. Muhammed(sav) resul olmanın yanında kuldur... Ve kulluk en yüce makamdır...
İlah olarak kafirler üzülse de sadece Allah vardır ve onunla birlikte başka da bir şey yoktur...
Benim ZANettiğin benliğin de O'nundur... Ve O mülkünü kimseyle paylaşmaz. Allah, Allahlığını kimseye vermez.. Heveslenmeyin...
Becerebiliyorsanız kulluğunuzun farkına varın ve sadece O'na teslim olun...

Lütfen şu fakiri de yeni bir din yaratmaya çalışıyor gibi lanse etmeyin...
1.Kul hüvallâhü ahad.
(Ey Muhammed!) De ki: O Allah’tır, bir tektir.
2.Allahü s-samed.
“Allah samettir.(Her şey ona muhtaçtır; o, hiçbir şeye muhtaç değildir)
3.Lem yelid ve lem yûled.
O, doğurmamış ve doğmamıştır.
4.Ve lem yekûn lehû küfüven ahad.
Hiçbir şey O’nun dengi ve benzeri değildir.

levent48
14-09-2012, 20:58
Konu herhangi bir dindar Hıristiyan için "İncitici" olabilir.Önce böyle düşünemedik ama şimdi böyle düşünüyorum.Şu ortalığı karıştıran "Efendimize SAV hakaret Filmi " ile eş zamanlı olması da ayrıca lüzumsuz.Ortada "Ruh-ül Kudüs" ifadesinin Peygamber efendimizin SAV "Ruhu" olarak geçtiğini ifade eden "Cumhur Ulema" beyanı yok iken bu tartışmayı kamuya açık olarak daha fazla devam ettirmenin bir faydası yoktur.Umarım ŞehbaL gerekeni yapacaktır.

DeliŞair
14-09-2012, 21:01
Son mesaja göre hepimiz Hz. Muhammed'in ışığından yaratılmışız. Hz. Muhammed'i Tanrılaştırmak için emin adımlarla ilerleyen bir güruh var.

İsa Mesih'in babası olduğunu iddia etmek de aynı yoldan çıkıyor. İsa Mesih'in Tanrı'nın oğlu sıfatından faydalanarak Hz. Muhammed'e Tanrılık isnadı yapılıyor. Her şeyden önce var olan ve her şey kendisinden yaratılan tek varlık Allah'tır.

İsa Mesih'in resmi olarak dünyevi babası (kan bağı yok elbette) Meryem'in kocası Yusuf'tur. Gerçekte ise babası yoktur. Tanrı'nın oğlu sözü onun pozisyonunu temsil eden bir sıfattır. Meryem hiç bir şekilde cinsel münasebette bulunmadan hamile kalmıştır.

Meryem'in Hz. Muhammed'in eşlerinden biri olduğunu iddia etmek ise artık sapıklığın üst sınırlarına dayanmaktır.

Tanrı akıl fikir versin. Yakında bunlar "Hz. Muhammed benim babam." derler.

Muhammed hiçbirinizin babası değildir. (Ahzab Suresi, 40. ayet)