PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : hz. ademden önce insan varmıydı?

Arifane
20-12-2006, 16:48
hep kafamı karıştırmıştır bu konu dostlar bilen varsa sırrı kuran diliyle izah edin yardım edin bana ! hz ademden önce insan varmıydı !

dayi
20-12-2006, 17:23
Ademden önce Adam doluydu dünyada..ADEM de onlara Peygamber geldi zaten arifane abi..:D..

Pazar günü kavede içtik ya çayları..sizin mahallede:D:offtp:

HU..

doğuhan
20-12-2006, 17:26
hüseyin Hatemi olduğunu söylüyor,ama doğru mu onu bilemem:whistling[1]:

Arifane
20-12-2006, 17:34
dayııııı afiyet olsun pazar günkü gönül çayı. dayı ya ademden önce adam vardıda insan mı yoktu. yani ses vardı vücut yoktu.bu alemde zaten insan bir tane olur iki tane olmaz.

dayi
20-12-2006, 18:17
dayııııı afiyet olsun pazar günkü gönül çayı. dayı ya ademden önce adam vardıda insan mı yoktu. yani ses vardı vücut yoktu.bu alemde zaten insan bir tane olur iki tane olmaz.

İnsan bedeni vardı..vardıda o bedenin içinde İNSAN yoktu..kolaymı oldu sanıyorsun o bi İNSANI yaratmak..altı gün sürdü..yedinci gün..istirahat..;)

Böylede anlatırlar bazen Kamiller..İnsan Hatmi Meratip etmiş olan kişidir..Ademden başlayan Muhammede vardı..bu evveldede böyleydi..Ahırdede..
Evveli..ADEM..ahiri..MUHAMMED..devam edip gidecek..bu halkaya giremeyenler yeniden toprağa düşecekler..işin korkutan yanıda bu olmalı zaten..:cray:

HU..

Muhammede varıldımıda,ADEM,deki NURU MUHAMMEDİİ İdrak edilecek..:)

HU..

parantez
20-12-2006, 19:16
hep kafamı karıştırmıştır bu konu dostlar bilen varsa sırrı kuran diliyle izah edin yardım edin bana ! hz ademden önce insan varmıydı !

Hz. Ademden önce yeryüzünde cinler vardı.
İslâm bilginlerinin büyük çoğunluğuna göre bütün insanlar, Âdem ile Havva'dan türemişlerdir. Kur'ân-ı Kerîm'in zahirinden de bu anlaşılmakla beraber, bu konuda Kur'ân 'da kesin bir ifade yoktur.
Eğer gerçekten insanlık, bir tek ata-anadan değil de birçok ata-anadan türemiş ise bu, Kur'ân 'in söylemine aykırı düşmez. Birçok yerde vurguladığımız üzere Kur'ân, nâs sözüyle ilk muhatabı olan Arapları, daha genel manâsıyla Arap Yarımadasındaki Sâmî kavimleri kasdetmiş olabilir. Onlar Kur'ân'm andığı Âdem ile Havva'dan gelmiş olabilirler. Diğer kavimlerin, başka ata-anadan gelmiş olması, Kur'ân muhatablarının, Âdem ile Havva'dan gelmiş olmasına aykırı düşmez.
"Âyetlerdeki 'Nefsi vahide' ile Âdem'in kasdedildiğine dair bir nass yoktur. Müfessirlerden bazılarına göre 'ey nâs' şeklindeki bu tür hitaplar Mekke halkına, yahut Kureyş Kabilesine yöneliktir. O zaman nefsi vahide ile kasdedilen, Mekke halkının atası Adnan olur. Eğer en-nâs tabiriyle bütün Araplar kasdedilmiş ise o zaman nefsi vahide, bütün Arapların atası Ya'rub veya Kahtan olur. Eğer en-nâs ile bütün insanlık kasdedilmiş ise o takdirde bu âyetten herkes kendi inancına göre insanlığın atasını anlar. Bütün insanlığın Âdem'den geldiğine inananlar, nefsi vahide ile Âdem'in kasdedildiğini anlarlar. Milletlerin ayrı ayrı atalardan geldiğine inananlar da nefsi vâhideyi kendi inançlarına göre yorumlarlar.
İnsanın yaratılışından söz eden bütün âyetler, bütün insanların bir tek nefisten geldiğini söyler. Bu tek nefis, insanın hakikatidir. İnsanlar, bununla insan olmuşlardır. İnsanlar, Âdem Aleyhisselâm'dan da gelseler, kendilerinden önceki canlılardan da türemiş olsalar, onları insan yapan, bu tek hakikattir. Hepsi bu ortak hakîkat ile insan olmuşlardır. Bundan dolayı kardeştirler."
Prof. Dr. Süleyman Ateş, Kur’an Ansiklopedisi, Kuba Yayınları:

keskinbey06
20-12-2006, 19:54
Cenabi Hak Taala Hazretlerİ Kuranda Ademİ Yararttim İlk İnsan Olarak Dİyor Daha Kanita Ne Gerek Var KardeŞİm

dayi
20-12-2006, 20:05
Adem var edilip duruyor bugünde..gitmeyin tarihin o geri dönülemeyecek derinliklerine..bugün var edilen ADEM değilde sanki kertenkele..:D..bakın kendinize,görün nasıl var edilmiş ADEM Efendimiz,de..gelin bu güne..:shake2[1]:

HU..

müttaki
20-12-2006, 20:17
bu alemde A'demden evvel Cinler vardı :shake2[1]:

A'deme Ruhundan Üfledi.. birde emanet verdi.. dedi al bunu Aktar gönülden gönüle... A'demden Şite.. Şitten Nuha.. Geldi kemalatını tamamlaya tamamlaya Muhammede Vardı.. Nur tamam oldu

işte o Emanettir İnsan :) Tek Bir olan Nefis.. gönülden gönüle akan...

Ben dert ile ah ederdim
Derdim bana derman imiş
İster idim hasret ile
Dost yanımda pinhan imiş

Nerde deyi fikrederdim
Göğe bakıp şükrederdim
Dost benim gönlüm evinde
Tenim içinde can imiş

Sanırdım kendim ayrıyım
Dost ayrıdır, ben gayriyim
Beni bu hayale salan
Bu sıfat-i hayvan imiş

İnsan sıfatı, kendi Hak
İnsan durur Hak, doğru bak
Bu insanin suretine
Cümle alem hayran imiş

Her kim o insani bile
Hayvan ise insan ola
Cümle yaratılmış kula
İnsan dahi sultan imiş

Tevhit imiş cümle alem
Tevhidi bilendir adem
Bu tevhidi inkar eden
Öz canına düşman imiş

İnsan olan buldu Hak’i
Meclis onun, odur saki
Hemen bu biçare YUNUS
Aşk ile bil ayan imiş

Yunus Emre

dayi
20-12-2006, 20:22
.....bi çare YUNUS..:cray:..

HU..

müttaki
20-12-2006, 20:52
:D

yok yaw daha baba olamadık :D Özet olunca zaten anlaşılmıyor hem Uzun Uzun kendi kitabımızı okumak Lazım.. kendi İçimizde ki Haller.. Şeytanlık Yapma.. Melek gibi çocuk.. Efendimiz İnsan gibi İnsan.. Normal olan o.. biz keratalık Cinlik.. Cin gibi Çocuk.. Uyanıklardan.. :D kapkaççı..

işte kendi Hallerimizi bilirsek eğer.. nedir Meleki Yönümüz.. Nedir Efendimizin Sünneti Bizim Halimizde.. Nedir Efendimizin sünnetine secde eden Melekelerimiz.. nedir İnsana yaptığımız itirazlar Benlikler..

Cebrail..Azrail..Mikail..İsrafil.. Hepsi İnsanda CUMA oluyor... CAMİ oluyor.. Mevlana CAMİ.. gibi...

İşte İnsan... Melek.. Cin..Şeytan bu gözle görülmezler.... İçteki Hallerdir bunlar.. göz ile gözükmezler..

buharaA
20-12-2006, 20:52
İlk insan, ilk Peygamber idiSual: (Âdem ve Havva ilk insan değildir. Biz, başka mahluklardan türedik) diyenler çıkıyor. Bu sözün ilmi bir değeri var mıdır?
CEVAP
Bu söz; akılla, mantıkla, ilimle bağdaşmaz. Herkes Hz. Âdem’in neslinden gelmiştir. Kur’an-ı kerimde, Allahü teâlâ, insanlara hitap ederken, (Ya beni Âdem’e = Ey Âdemoğulları) buyuruyor. [Araf 26, 27, 31, 35, Yasin 60]

Bu husustaki âyet-i kerime mealleri şöyledir:
(Rabbin, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" dediği zaman, melekler, “Yeryüzünde fesat çıkaracak, kan dökecek kimseler yaratacaksın?" dediler. “Ben sizin bilmediklerinizi bilirim” buyurdu. Âdem’e bütün eşyaların isimlerini [neye yaradıklarını, ilmini, sanatını] öğretti, sonra meleklere, “Siz de biliyorsanız söyleyin” buyurdu. Melekler, “Senin bize öğrettiklerinden başka bizim bilgimiz yoktur”dediler. Âdem’e, “Her şeyin ismini [ne işe yaradığını] söyle buyurdu. Âdem de, hepsini söyleyince, Rabbin, “Ben göklerde ve yerde, görülmeyen, gizli açık her şeyi bilirim demedim mi” buyurdu.)
[B]
(Allah birbirinden gelme bir nesil olarak Âdem‘i, Nuh’u, İbrahim ailesi ile İmran ailesini [peygamber] seçip âlemlere üstün kıldı.) [Al-i imran 33]

(Ey Âdemoğulları, şeytan, ana-babanızı [Hz. Havva ile Hz. Âdem’i], Cennetten çıkardığı gibi, sizi de aldatmasın.) [Araf 27]

(Rabbin, Âdemoğullarının [Âdem’in] sulbünden neslini devam ettirmiştir.) [Araf 172]

(Sizi bir tek nefisten, candan [Âdem aleyhisselamdan], ondan da eşini [Havva validemizi] yaratan Allah’tır.) [Araf 189, Zümer 6]

İnsanlar bir kişiden, Hz. Âdem’den yaratılmıştır. (Nisa 1, Enam 98)
İlk insan topraktan, nesli nutfeden yaratıldı. (Fatır 11, Hac 5, Kehf 37, Mümin 67)

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ, Âdem aleyhisselamı yeryüzünün her tarafından alınan topraklardan yarattı. Bu sebeple neslinden, siyah, beyaz, esmer, kırmızı renkte olanlar olduğu gibi, bu renkler arasında bulunanlar da oldu. Kimi yumuşak, kimi sert, kimi de temiz oldu.) [Ebu Davud]

(Allahü teâlâ, Âdem aleyhisselamı yarattıktan sonra, “Git şu meleklere selam ver. İşte senin ve neslinin selamlaşması böyle olacaktır” buyurdu.)
[B]
(Allahü teâla, Cehennemdeki azabı en hafif olana "Dünyadaki her şey senin olsaydı, Cehennemden kurtulmak için onları feda eder miydin?" buyurur. O da "Evet" der. "Sen Âdem’in sulbünde iken, çok az şey istedim, şirk etme dedim. Ama sen şirk ettin” buyurur.) [Hakim]

(Hz. Âdem’e kadar olan soyumda, zina eden hiç kimse yoktur. Hepsi temizdir.) [İbni Sa’d]
(Hz. Âdem’den babama kadar hep nikahlı ana-babadan geldim.) [Deylemi]

(Yecüc ve Mecüc de, Âdem aleyhisselamın sulbündendir.)
[B](Hepiniz Âdem aleyhisselamın çocuklarısınız.)

Bu delillerden sonra, (Biz Âdem’den değil, maymundan, başka mahluktan geldik) diyerek insanlığı hazmedemeyene, gözü hayvanlıkta olana, kim, ne anlatabilir ki?
[B]

İlk insan ve ilk Peygamber
Avrupa’dan bir okuyucumuz, Tevhid inancı diye Türkçeye çevrilen bir Vehhabi kitabını göndermiş. Kitabın yazarı İbni Hudayri diye birisidir.Bu kitabın 19 ve 20. sayfalarında ilk peygamber Hz. Nuh idi diyor. Ondan önce gelen İdris, Şit ve Âdem (aleyhimüsselam)ın peygamberliklerini inkâr ediyor.

İdris aleyhisselam, Şit aleyhisselamın torunlarındandır. Hz. Şit, Hz. Âdem’in oğludur. Daha önce de İbni Baz’ın kitapları gönderiliyordu. İbni Baz’a da gerekli cevaplar verilmişti. Keşf-üş-şübühât isimli kitaplarının başında da, (İlk peygamber Nuh’tur) deniyor. Hz. Nuh’tan önce gelen üç peygamber inkâr ediliyor. Şit aleyhisselamın peygamber olduğu hadis-i şerifle bildirilmiştir. Diğer ikisinin Kur’an-ı kerimde peygamber olarak isimleri geçmektedir. Bunları inkâr, Kur’an-ı kerimi inkâr olur. Kur’an-ı kerim tevili imkansız bir şekilde şöyle bildiriyor:
(İdris de pek doğru bir insan, bir peygamberdi.) [Meryem 56]

Her âyeti inkâr gibi, bu âyeti de inkâr küfürdür. Hz. İdris’in peygamber olduğu hadis-i şerif ile de sabittir. İşte iki hadis-i şerif meali:

(Miracta, ikinci göğe vardık. Cibril, bekçisine “Kapıyı aç” dedi. Melek ona dünya semasının bekçisininkine benzer sorular sordu. Hz. İdris’e uğradığımda bana şöyle dedi: “Merhaba ey salih Peygamber ve salih kardeş.” Ben “Bu kim?” diye sordum. Cebrail, “Bu İdris Peygamberdir” dedi.)
[B]
(Resullerin ilki Âdem, sonuncusu ise Muhammed’dir. İsrail oğullarının nebilerinin ilki Musa ve sonuncusu İsa’dır. Kalem ile yazan ilk peygamber ise İdris’tir.) [Hakim-i Tirmizi]

Âdem aleyhisselamın ilk insan ve ilk peygamber olduğu da bütün kitaplarda yazılıdır. Kur’an-ı kerimde de mealen buyuruluyor ki:
(Allah birbirinden gelme bir nesil olarak Âdem‘i, Nuh’u, İbrahim ailesi ile İmran ailesini [peygamber] seçip âlemlere üstün kıldı.) [Al-i imran 33]

(İşte bunlar, Allah’ın kendilerine nimetler verdiği peygamberlerden Âdem’in soyundan, Nuh ile birlikte [gemide] taşıdıklarımızdan, İbrahim ve İsrail’in soyundan, doğruya ulaştırdığımız ve seçkin kıldığımız kimselerdendir.) [Meryem 58]

Âdem aleyhisselamın ilk peygamber olduğunu bildiren bir hadis-i şerif de şöyledir:
(Peygamberlerin ilki Âdem aleyhisselamdır.) [Taberani]

Ehl-i sünnet itikadı da böyledir. Nitekim Ehl-i sünnetin reisi ve Hanefi mezhebinin kurucusu imam-ı a’zam hazretleri de buyuruyor ki:
Peygamberlerin ilki Âdem aleyhisselam, sonuncusu Muhammed aleyhisselamdır. (Fıkh-ı ekber)

Nebi ve resul nedir
Nebi, kendinden önce gelen Resulün dinini tebliğ eden peygamberdir. Her resul=nebidir; fakat her nebi resul değildir. Kitap gönderilen peygambere Resul denir. Yeni din getirmeyip, önceki dine davet eden peygamberlere Nebi denir. Peygamber Farsçadır, resul veya nebi anlamında kullanılır. Kur’an-ı kerimde bir resul için, nebi de denmesi onun resul olmadığını göstermez. Peygamber efendimize nebi de denmektedir. Kendilerine kitap verilen resullerden bazıları şunlardır:
Hz. Musa, resul ve nebi idi. (Meryem 51, Araf 104, Zuhruf 46)
Hz. İsa, resul ve nebi idi. (Nisa 157, Maide 75)
Hz. Hud, Hz. Salih, Hz. Lut, Hz. Şuayb resul idi (Şuara 125, 143, 162, 178)
Hz. Harun nebi idi. (Nisa 163, Meryem 53) [Hz. Musa devrinde, Museviliği tebliği etti.]
Hz. Yahya nebi idi (A. İmran 39) [ Hz. İsa zamanında İseviliği tebliğ etti.]

İlk insanlar vahşi miydi?
Sual: İlk insanlar işaretle mi anlaşıyorlardı? Taş-tunç devrinin aslı var mıdır?
CEVAP
Taş devri, tunç devrinin aslı yoktur. İnsanların maymundan gelmesi, uzay insanları, Ufo yalanları gibi bu da hayal mahsulüdür. Bir karıncayı, bir hücreyi bile yaratmaktan aciz olan dinsizler, bütün kâinatı yoktan yaratan Allahü teâlâyı inkâr maksadıyla böyle şeyler uyduruyorlar. Her şeye gücü yeten Cenab-ı Hak, ilk insan ve ilk peygamber olan Hz. Âdem'e her ilmi öğretti. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
(Âdem'e bütün isimleri öğretti.)

Bu husustaki hadis-i şeriflerden ikisi de şöyle:
[B](Âdem, Cennetten dünyaya inince, Hak teâlâ, ona her sanatı, her ilmi öğretti.) [Taberani]

(Allahü teâlâ, Hz. Âdem’e bin çeşit sanat öğretip buyurdu ki: Evlat ve zürriyetin, bir sanatla rızkını talep etsin! Dini geçim vasıtası yapmasın!) [Hakim]

İlk insanların işaretle anlaştıkları da yalandır. Hıristiyan ve yahudiler de, Hz. Âdem’in Cennette meleklerle konuştuğunu kabul ederler. Hadis-i şerifte, (Âdem, Allahü teâlâ ile konuşan bir peygamberdir) buyuruldu. (Beyheki)

Hz. Âdem’in çocukları, kafilelerle başka başka ülkelere gittiler. Ayrı dil ile konuştular. Böylece babalarının bildiği dilleri unuttular. (Mirat-i Kâinat)

Hz. Âdem’in çocukları
Hz. Âdem’in çocukları da, ilimsiz, fensiz, görgüsüz değildi. Hz. Âdem ve ona iman eden torunları şehirlerde yaşarlardı. Okumak, yazmak bilirlerdi. Demircilik, iplik yapmak, kumaş dokumak, çiftçilik gibi sanatları vardı. Yazı, ilk insan Hz. Âdemle birlikte dünyaya yayılmıştır. Bugün, Asya, Afrika çöllerinde ve Amerika ormanlarında vahşiler yaşadığı gibi, Hz. Âdem’den sonra da bilgisiz, basit yaşayanlar vardı. Fakat, bundan dolayı ne bugünkü, ne de ilk çağdakilerin hepsi için, vahşi denilemez. Allahü teâlânın, Hz. Âdem'e gönderdiği kitaplarda, iman edilecek hususlar, çeşitli dillerde lügatler, namaz, oruç, gusül, birçok sanatlar, tıb, ilaçlar, aritmetik, geometri gibi şeyler bildirilmişti. Altın para basılmıştı.
Hz. Âdem’den sonra medeniyette gerileyen kavimler olmuştur. Buna rağmen Hz.Nuh zamanında da maden ocakları işletilip, çeşitli aletler, makineler yapılmıştı. Hz.Nuh’un gemisinin, kazanı kaynayarak hareket ettiği, yani buharlı gemi olduğu Kur'an-ı kerimde bildiriliyor. (Hud 40)

Kazılarda medeniyetlere rastlanması, eski insanların vahşi olmadıklarını göstermektedir. Kazılarda ilkel toplumlara da rastlanması, medeniyetlerin, zirveye çıktığını, sonra çeşitli sebeplerle yıkıldığını göstermektedir. Her medeniyet yok olunca, yenisini kurmak için sıfırdan başlamak gerekir.

Medeniyet grafiği inip çıkmıştır. Medeniyetlerin zirvedeki durumlarını görüp, eski insanların hepsine medeni demek nasıl mümkün değilse, medeniyetler yıkılınca yeni kurulan medeniyet seviyesi çok düşük olanlara da bakıp hepsi vahşi idi denilemez.

Putlara tapınılan bir toplum bulununca, ilk insanların çok tanrıya taptığı da söylenemez. Yani ilk insanlar çok tanrıya tapardı, sonra tek tanrıya taptılar görüşü çok yanlıştır. İlk insan ve aynı zamanda ilk peygamber olan Âdem aleyhisselam, Allahü teâlâya ibadet ederdi. Asırlar sonra puta tapanlar çıkmıştır. Şimdi bile yeryüzünde çeşitli dinler mevcuttur. Ateşe, ineğe tapanlar vardır. Herhangi bir sebeple bugünkü medeniyet yıkılsa, Hindistan’da bir kazı yapılsa, bütün dünya ineğe tapıyordu mu denir?

Dillerin meydana çıkışı
Dinsizler, hiçbir vesikaya dayanmadan, sırf dinleri inkâr için, ilk insanın konuşma bilmediğini, işaretle anlaştığını söylüyorlar ise de hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Âdem aleyhisselam, Allahü teâlâ ile konuşan bir peygamberdir.) [Hakim]
(Âdem aleyhisselam Cennetten dünyaya inince, Allahü teâlâ, ona her şeyin sanatını, ilmini öğretti.) [Taberani]

Allahü teâlâ, Âdem aleyhisselama, şu anda dünyada mevcut bütün dilleri öğretti. Âdem aleyhisselam da, Arapça, Süryanice, İbranice ve diğer bütün dillerde kitaplar yazıp her dil ile konuşmuştur. Bu husustaki delillerden biri Bekara suresinin, (Allahü teâlâ, Âdem'e bütün isimleri öğretti) mealindeki âyet-i kerimesidir.

Hz. Âdem, Hak teâlâdan öğrendiği için, varlıkların adlarını, bütün dil ve lügatları biliyordu. Çocukları bütün dilleri konuşuyordu. Hz. Âdem vefat edince, çocukları kafileler halinde başka başka ülkelere gittiler. Her kafile, ayrı bir dil ile konuşuyordu. Böylece çocukları babalarının konuştuğu diğer dilleri unutmuşlardı. O anda konuştukları dil ile kaldılar. (Mirat-ı Kâinat)

Irkların meydana gelişi
Bütün insanlar, Hz. Âdem’in neslinden geldiğine göre, zenciler ve diğer ırklar nasıl meydana çıktığı merak edilen konular arasındadır.

Biyolojide modifikasyon denilen görünüş değişikliği yanında, mutasyon denilen genlerde değişiklik olayı vardır. Beyaz insandan siyah, esmer veya sarı insanların türemesi mümkündür. Hadis-i şerifte de buyuruldu ki:
(Allahü teâlâ, Âdem aleyhisselamı yeryüzünün her tarafından alınan topraktan yarattı. Bu sebeple neslinden, siyah, beyaz, esmer, kırmızı renkte olanlar olduğu gibi, bu renkler arasında bulunanlar da oldu. Bazısı yumuşak, bazısı sert, bazısı da halis ve temiz oldu.) [Ebu Davud]

hiç
20-12-2006, 20:53
anlayana helal olsun dayi...kendi aranızda konuşuyorsunuz gibi...bizimle paylaşamak istediginiz bişey yok mu..?

Yaw Yorum Yapmiyacagim Dİyorum Ama Sİzİ Anlayabİlmenİn Yolunu GÖsterİn Barİ...

Arifane
20-12-2006, 20:59
dayı ademi vareden bu hu muydu yoksa hu yu bulmayan insanı adem olabilirmi dayıııı ordamısın!

yeğenim adem yokluktaki varlık sen varlıktaki yokluk olduğun için senin adını karıştırmış gibi göründü.

dayi
20-12-2006, 21:20
ADEM...etrafındaki adamlara dediki..bana bakın..bizi varlığından var eden bi ALLAH var..hadi ya bak işine dediler..yahu dedi..VARLIĞIMIZIN ÖZÜ ''O'' dedi..hadi beee dediler..:Dşu gördüğünüz alem ''O''na ait dedi..hoooop dediler..çünki sahiplenmiştiler..ilk ADEMİN macerası böyle..vardı yani etrafında adamlar..:D..bu ALEM ''O''na ait deyince az kalsın öldüreceklerdi onu etrafındaki adamlar..
Bu dayının rüyasında gördüklerinden bir bölüm..:)..
Şimdide aynı değilmi kardeşlerim..gelin bu güne..:)

HU..

ArZu
20-12-2006, 22:00
bir problem var sanırım burdan devam edebilirsiniz arkadaşlar yegen emanet yazı silmedim eklenmemiş olabilir belki....

selamun aleyküm

hu...

dayi
20-12-2006, 22:06
ArZu kardeşim teşekkür ederim..:)

HU..

Aykenza
21-12-2006, 15:59
Mitolojide Adem'den bir Adem daha oldugu söylenir. Hatta ay o zaman dünyanın uydusu değilmiş. 11,000 yıl fark varmış 2 Adem arasında, eski Yunan'da sanırsam Eflatun bir Mısır Rahibine Adem hakkında sorunca Mıhır'lı rahip öyle demiş. Atlantis, Mu vs zamanında falan...Allahu Alem...

Arifane
21-12-2006, 19:22
dayı , yeğen , ordamısınız ! adem baba çiftçiymiş , ama her tarlaya tohum ekmezmiş. çünkü bazı tarlalar tohumu çürütüyorlar dermiş. bir gün dolaşırken ervah aleminde öyle bir verimli tarla bulmuş ki o ekinlerden çok güzel ekmekler yapmışlar halen o tarla duruyor geçenlerde beni oraya götürdüler isteyene o tarlanın buğdayından ekmek yapıp veriyorlar. dayıııı istermisiniz.

mavigece
21-12-2006, 19:25
Allahım yaa...laf olsun torba dolsun diye mi açıyosunuz bu tarz konuları...Hz Ademden önce insan yaratılmış olsaydı Allah'u Teala niye ona meleklerin hepsini secde ettirdi?hıhhh?...Aç kur'an oku kardeşim Allah Allaaaah:wallbash[1]:

hiç
21-12-2006, 19:28
Allahım yaa...laf olsun torba dolsun diye mi açıyosunuz bu tarz konuları...Hz Ademden önce insan yaratılmış olsaydı Allah'u Teala niye ona meleklerin hepsini secde ettirdi?hıhhh?...Aç kur'an oku kardeşim Allah Allaaaah:wallbash[1]:
sen yenisin galiba :O dur hele hemen atlama çıkamazsın bak sonra..:O

ÇiLe-i AşK
21-12-2006, 19:32
dayı , yeğen , ordamısınız ! adem baba çiftçiymiş , ama her tarlaya tohum ekmezmiş. çünkü bazı tarlalar tohumu çürütüyorlar dermiş. bir gün dolaşırken ervah aleminde öyle bir verimli tarla bulmuş ki o ekinlerden çok güzel ekmekler yapmışlar halen o tarla duruyor geçenlerde beni oraya götürdüler isteyene o tarlanın buğdayından ekmek yapıp veriyorlar. dayıııı istermisiniz.

dayı abiye sormuşsun arifane abi ama ben gireyim araya ben isterim o ekmeklerden belki nasiplenenlerden oluruz :)

mavigece
21-12-2006, 19:32
Hayret bişeysiniz he...Ya Kur'anda ayetler var...Hz adem'e niye secde etmişler ilk insan değilse?...Gayet açık ve net ama değilmi!

Arifane
21-12-2006, 19:36

mavi gece niçin böyle yapıyorsun peygamerler her zaman bozuk olan düzenlere gelmiştir. eğer insan yoksa peygamber niye gelsin.kuran,ı kerimi anlamak için gönül derinliği gerekir kafana göre yorum yapma kardeşim.

mavigece
21-12-2006, 19:40
mavi gece niçin böyle yapıyorsun peygamerler her zaman bozuk olan düzenlere gelmiştir. eğer insan yoksa peygamber niye gelsin.kuran,ı kerimi anlamak için gönül derinliği gerekir kafana göre yorum yapma kardeşim.

Hayret birşeysin yaaa...Kafama göre yorum yapmıyorum...Sen o zamanın tarihiyle 2006 yı bir tutuyorsun galiba...Hz Adem asırlar boyunca yaşamış birisiydi...Ve bildiğim kadarıyla onada kitap geldi...Ve o kitapta ilim fen ve insanların nasıl yaşamaları gerektiğine dair tüm bilgiler yer almaktaydı...İnsan ömrü çok sonra kısaldı...Hz İbrahim bile 80 küsur yaşında baba olmuştu hatırlatayım;)

Arifane
21-12-2006, 19:45
Hayret birşeysin yaaa...Kafama göre yorum yapmıyorum...Sen o zamanın tarihiyle 2006 yı bir tutuyorsun galiba...Hz Adem asırlar boyunca yaşamış birisiydi...Ve bildiğim kadarıyla onada kitap geldi...Ve o kitapta ilim fen ve insanların nasıl yaşamaları gerektiğine dair tüm bilgiler yer almaktaydı...İnsan ömrü çok sonra kısaldı...Hz İbrahim bile 80 küsur yaşında baba olmuştu hatırlatayım;)

asırlar boyunca yaşamış hz adem işte o sırdan anlamıyorsun bana sorsaydın
hiç ölmedi ki

feyza:)
21-12-2006, 19:50
eğer insan yoksa peygamber niye gelsin.?

bir seyin ilki olmadan nasıl çoğalabileceğini izah eder misiniz ??

Hz Adem zaten bin küsür yaslarıda peygamber olmustur .. yani düzen bozulup bir elçiye ihtiyaç duyulduğu zaman ..
sizin düşüncenizle örtüşüyor sanırım .. ;)

mavigece
21-12-2006, 19:51
asırlar boyunca yaşamış hz adem işte o sırdan anlamıyorsun bana sorsaydın
hiç ölmedi ki

nasıl yani:thinking:

Arifane
21-12-2006, 20:03
mavigece kuran-ı kerim bir mana kitabıdır.Eğer o ayet ve hadislere yorum yapabilmesi için insanın tasavvufta belli bir süre eğitim görmesi lazım.Tasavvuf eğitimi görmemiş ise kuran-ı kerimi okuduğu gibi anlar bir nevi kafasına göre yorum yapmış olur.Kuran-ı kerim bir sır ve mana kitabıdır.Bu yüzden tasavufa ihtiyaç vardır.

saygılarımla...

dayi
21-12-2006, 22:22
arifane abi..camide kuran okunuyor diyelim..hoca efendi güzel sesiyle Kuran kıraat ediyor..orada bulunan cemaatin içindekilerden sadece arapça bilenler farklı anlayacaklardır..diğerlerinin hepsi aynı şeyi hissedecektir..hoca aynı..Kuran aynı..anlayışlar farklı farklı..anlayabilenler için...arapça bilmeyenlerin de hepsi aynı..sadece kalplerinde bir yumuşama..sadece o anlık..birkaç damlada göz yaşı..ne olduğunu anlamadan..işte İlahi Kelamın mucizesi..iki boyutlu alemde..şu sanal ortamda fazla zorlama kendini..konuşmak ayrı bir olaydır..yazarak ifade etmek çooook ayrı bir olaydır..bu yüzden ..ihtiyaç duyan ihtiyacını elbette biyerlerden giderir..:)..

diyelim.......görünen sıfatlarıdır..gören,de ZAT,ı.....HU..

hiç
21-12-2006, 22:49
hmm dayi senin dilini anlayabiliyorum :D daha anlaşılır anlamak dediginiz şey'e ne kadar vakıfsınız...tasavvuf nedir..?anlamak için yol bu mudur..? yoksa ihtiyaca binaen farklı fıtratlara mı tesir eder bir olgudur...kimileri tasavvuf ile mana da çözümlenir kimileri açık emirleri kendine direk muhattap kılar..sonuçta kulluk bir degil mi..?itaat bir..tasavvuf extra ne katar insana..?:thinking:

MiHRiMaH
21-12-2006, 23:45
Tasavvuf bilenler için derinleşir ve manaya çıkarır adamı... Çıktıysanız siz o manaya bir inin de yazdıklarınızı görün!!!! Yazılarınız benim gibi aciz, cahil, birşey bilmez biri için dalga geçmekten ibarettir!!!!!!!!!!!!!!!! Ya bizimle ya da durumlarla!... Kaç başlıktır anlatamadım şunu! Burdakilerden bazıları bunu çeşitlilik olarak adlediyor olabilir ama yaptığınız çok hoş görünmüyor burdan!... Benim kalbim fesaddır tamam onu da kabul ediyorum ama tüm müminler siz gibi kalbi temiz, manaya ermiş değiller!!!! Bu forumda bilmemkaç yüz üye ve bir o kadar da misafir okuyucu var!... Lütfen biraz aşşağıdan gidin!... Özürler diliyorum, kaba bir ifade kullanıyor gibi gözükebilirim ama çok rahatsız oluyorum bu tip konu diyaloglarından... Okumak istiyorum... Paylaşmak istiyorum... Kaçtır konularınızda muallakta kalıyorum... Yani forum oyunlarında mı sabahlayalım illa ki?????

ArZu
22-12-2006, 02:19
selamun aleyküm....
arkadaşlar bana kızacaksınız belki ama, o kadar karşı çıktınız yazdıklarıma...sanki bir kötülük yapıyormuşum gibi...benim demek istediğim buydu işte insanların kafasının karışması....ve olduda...:uzgunum[1]:

selametle...
hu....

müttaki
22-12-2006, 09:47
kimileri tasavvuf ile mana da çözümlenir kimileri açık emirleri kendine direk muhattap kılar..sonuçta kulluk bir degil mi..?itaat bir..tasavvuf extra ne katar insana..?

Allah için zor bişey yokdur... ol der ve olur... amenna.. Lakin Allah Ol demeden evvel Murat eder yani İster... sever... ve Olması için gerekli tüm hazırlıkları Sistem nasıl İşliyorsa ayarını Yapıp OL der...

Allah bilinmekliği murat etti.. mahlukatı yarattı... Bilinmeklik için Yaratıldık.. Allahın Zatını...Sıfatlarını ve Failliğini İnsan Kendinde Seyr eyleyecek...

Mevlana ne diyor... İnsanın değeri gördüğü kadardır... neyi Kendini.. Peygamber efendimiz de kendini bilen Rabbini bilir buyurmamış mı..

Kafalar karışacak... çünkü Kafalar EMİN değil.. buda Bizim yazdıklarımızın Doğruluğunu ispatlar.. yani Emin değiliz kendimizden... Mümin EMİN Güvende demek değil mi... iki satır yazılan yazıyla Kafamız Karışıyorsa İmanımız sağlammıdır... kandırmayalım kendimizi.. ve kendimize kızmayalım :shake2[1]:

Kuran.. Allahın emri... Lakin İnsan Robot değil.. İrade sahibi.. Robot olan da kendini bilmez zaten.. bizim yazdıklarımız Robot olmak isteyenlere değil İnsan olmak isteyenlere.... kim ben Kurana uyabiliyorum diyebilir :)

Tasavvuf.. İnsan olmanın tekamülleridir... ya da Tevhid Tedrisatı diyelim..

Tevhid Tedrisatı Şeriat ahkamı değildir şeriat öğrenmek istiyorsan açarsın kitapları okursun Lakin kendi kitabını okumak kitaplardan olmuyor tasavvuf cemaat yeri değildir hatta kendi Halvetine çekilmekdir.. İrşad makamıdır.. Yani Hakikate giden yoldur..

HU..

MiHRiMaH
22-12-2006, 10:23
Yegen kardeşim... İyi güzel açıklıyorsunuz da... İnsan olmak zaten hakiki mümin olmaktır... İslamı en güzeliyle yaşayanlar ancak, Allah'ın o kıymet verdiği kullarıdır... Bu şekilde insanlara mana kazandıramazsınız!... Yani ilmi olmayan, fıkıh bilmeyen, tasavvufta belki de yol dahi almamış adama bu yazdıklarınız "güliver devler ülkesinde" masalı gibi gelir!!!... Yavaştan alın şu virajı... Aşşağısı uçurum!... İmanımız sağlam olsa böyle yaşarmıydık?!?... Hakiki mümin yaşantısında olurduk ve şu andaki pek çok durumlar olmamış olurdu... İmanlarımız sağlam değil... Kim imanından emin olabilir?!?!? Bİz ancak Allah'ın rahmetinden eminiz ve ona sığınırız... Böyleyken, insanlara "bakın siz bu ilimleri bilmiyorsunuz, öğrenince insan olacaksınız" demeniz birşey ifade etmeyecektir... Dediğim gibi daha öncede, herkes kapasitesi kadar ilme vakıf olur... Fazlası adamı küfre kadar götürür... Geçmiş böyle talihsizlerle doludur... Fıkıh, tasavvufsuz, tasavvuf, fıkıhsız olamaz...... İnsanlara "tasavvuf ne verir ki kişiye" dedirtmeyin...

müttaki
22-12-2006, 10:34
mhrmh abicim...

Kendi Kitabınızı okuyacaksınız diyoruz sen bize Fıkıhdan bahsediyorsun.. yani Her ANınızda Her Adımınızda Her nefesinizde Kendi Halinizde Allahın Zatını Sıfatlarını ve Failliğine Şehadet edip EMİN olacaksınız kendinizden.. Mümin olmayan Zaten küfürde değilmidir.. buda ayrı bir konu dimi..

bundan sonra daha Anlaşılabilir olmaya Çalışırız biraz daha örtülü yazarız biraz daha az yazarız ... Lakin kimsenin seviyesine inemeyiz...

HU..

zebih
22-12-2006, 11:05
15 yil kadar oluyor... 1000 yil once yasamis mevlana harun yahya'nin netaic ul fiker isimli eserinden naklen adem'den once 40 adem geldigini aktarmislardi. yanilmiyorsam bazi islam dusunurleri de (mevlana olabilir) benzer seyler soylemisler.

MiHRiMaH
22-12-2006, 11:08
mhrmh abicim...

Kendi Kitabınızı okuyacaksınız diyoruz sen bize Fıkıhdan bahsediyorsun.. yani Her ANınızda Her Adımınızda Her nefesinizde Kendi Halinizde Allahın Zatını Sıfatlarını ve Failliğine Şehadet edip EMİN olacaksınız kendinizden.. Mümin olmayan Zaten küfürde değilmidir.. buda ayrı bir konu dimi..

bundan sonra daha Anlaşılabilir olmaya Çalışırız biraz daha örtülü yazarız biraz daha az yazarız ... Lakin kimsenin seviyesine inemeyiz...

HU..

....
Tamam... Vazgeçtim... Yukarıda birşeyler yazdık işte... Sİz devam edin bildiğiniz üzere... İnşallah yaptığınız doğrudur... Ve inşallah Habibullah'a komşu olanlardan oluruz cennette...

....

zebih
22-12-2006, 11:13
Allah kimin hakkinda hayri murad ederse, onu dinde fakih (helal ve harami birbirinden ayirt edici) kilar.

muslim hn 1037 buhari hn 71

müttaki
22-12-2006, 11:26
....
Tamam... Vazgeçtim... Yukarıda birşeyler yazdık işte... Sİz devam edin bildiğiniz üzere... İnşallah yaptığınız doğrudur... Ve inşallah Habibullah'a komşu olanlardan oluruz cennette...

....

:shake2[1]: ama okuduk yazdıklarınızı ablacım :D bunda da Vardır bir okutan hikmet-i ilahi...

Mümin olan Allahtır.. Kişi Kendi idrakinde Zatıyla.. Sıfatlarıyla ve Efalleri ile Tek Vücud olduğunda Yüreğinde Allahdan gayrı birşey kalmamış olur ve Mümin olan Allah ile burada birleşir... Yani her yerde her şeyde Allahla beraberdir..Allah kendinden ne kadar Eminse kişi de Allahından O kadar Emindir.... bu yüzden de Allahdan gayrı seviyelere inemez.. yani biz Allah muhabbeti yapmayalım da mizah mı yapalım.. valla Mizah dahi Gayrı yapamıyoruz.. :D şimdi girelim mizaha orada da Konuştuklarımız O olacak.. yahu hep mi Allahla.. evet Hep Allah.. ...çalışırken.. arkadaşlarla... dostlarla. maç seyrederken hep Allah.. yani kasstımız buydu.... Allah Konumuzsa her seviyesinde Muhabbete Varız :D

MiHRiMaH
22-12-2006, 11:34
:shake2[1]: Ne diyelim... Allah yollarımızı açık etsin... Daim, hayr üzere olalım ve iman nuru ile nurlanalım inşallah... Selametler... :)

nesil
22-12-2006, 16:25
İnsan bedeni vardı..vardıda o bedenin içinde İNSAN yoktu..kolaymı oldu sanıyorsun o bi İNSANI yaratmak..altı gün sürdü..yedinci gün..istirahat..;)

HU..

dayi, şimdi bununla neyi kastettiniz?
Hani, sizlerin sohbetleri farklı, altında bir incelik yatıyor diye düşünüyorum ama bunun altındaki inceliği bir türlü bulamıyorum. :thinking:

The İmam
22-12-2006, 16:33
hz.adem (as) dan önce insan var mıdı? Bu soruya vereceğimiz tek ve mantıklı cevap şudur: Allah (cc) insanları yaratmadan önce melekleri ve cinleri yaratmıştı. Daha sonra Allah yeryüzünde bir halife yaracağım dedi meleklerine ve Hz. Ademi yarattı. O ilk insandı. Sonra zevcesini yarattı neslin türemesi için.

Arifane
22-12-2006, 16:47
sevgili dostlar ! ben bu foruma katılalı 40 . 45 . gün oldu. bu forumun tasavvuf bölümüne yazıyorum ve çok mutlu olduğumu belirteyim. eğer fıkıh veya şeriatla alakalı konularla ilgilenseydim. tasavvufa yazı yazmazdım. ve bilmediğim konularda arkadaşlarıma tepki göstermezdim. sizi anlamıyorum bu kadar tepki göstermenize. ben diğer bölümlere geçip yazılar yazmıyorum. belki diğer arkadaşların yazılarını okuyorum sadece bakıp geçiyorum şahsımın kimseyi kırmak gibi bir hakkım olduğunu düşünmüyorum. yazılarınıza hep iyi tarafından bakmak zorundayım çünkü fıkıh, ve şeriat konularında bilgim yok . benim uğraşım tasavvufla sizinde aynı alakayı göstermenizi rıca ediyorum.

nesil
22-12-2006, 17:07
sevgili dostlar ! ben bu foruma katılalı 40 . 45 . gün oldu. bu forumun tasavvuf bölümüne yazıyorum ve çok mutlu olduğumu belirteyim. eğer fıkıh veya şeriatla alakalı konularla ilgilenseydim. tasavvufa yazı yazmazdım. ve bilmediğim konularda arkadaşlarıma tepki göstermezdim. sizi anlamıyorum bu kadar tepki göstermenize. ben diğer bölümlere geçip yazılar yazmıyorum. belki diğer arkadaşların yazılarını okuyorum sadece bakıp geçiyorum şahsımın kimseyi kırmak gibi bir hakkım olduğunu düşünmüyorum. yazılarınıza hep iyi tarafından bakmak zorundayım çünkü fıkıh, ve şeriat konularında bilgim yok . benim uğraşım tasavvufla sizinde aynı alakayı göstermenizi rıca ediyorum.

Kardeşim, anlamadığımız, yanlış anlaşılmaya müsait konuları soruyoruz. Niye kızıyosun:crying:

Hem fıkıha, akaide, şeriata ters birşey görürsek( ya da ters olduğunu zannedersek) bundan niye bahsetmeyelim ki.

Arifane
22-12-2006, 17:14
Kardeşim, anlamadığımız, yanlış anlaşılmaya müsait konuları soruyoruz. Niye kızıyosun:crying:

Hem fıkıha, akaide, şeriata ters birşey görürsek( ya da ters olduğunu zannedersek) bundan niye bahsetmeyelim ki.

kardeşim kızdığımı belirten hiç bir kelime yok. bir daha okursan ne demek istediğimi daha iyi anlarsın!...

müttaki
22-12-2006, 21:30
dayi, şimdi bununla neyi kastettiniz?
Hani, sizlerin sohbetleri farklı, altında bir incelik yatıyor diye düşünüyorum ama bunun altındaki inceliği bir türlü bulamıyorum. :thinking:

Allah yeri ve göğü altı günde yarattı.. yedinci gün arşa istiva etti diye bir ayet var.... başka bir ayette de Ey insanlar ve cinler topluluğu, göklerin ve yerin sınırlarını aşmaya gücünüz yetiyorsa, aşıp geçin. Bir yetkiye sahip olmadan geçemezsiniz"...diyor... :thinking: yetki..yer..gök...sırlar...İnsan ve Allah.. Parçaları birleştirirsek eğer :) yer ve gök... eylem ve İÇ alemlerimiz Gönül.. desek ve Allah İnsanın Yerini ve gökünü Altı Meratipde Tamam edip Yedinci meratibinde arşına istiva ediyor olabilir mi :)

yaw demeyin şimdi dünyanın yaratılmasını anlatıyor diye milyarlarca yıl sürmüş.. :shake2[1]: Allah neden anlatsın bize dünyayı neden nasıl yarattığını Allah İnsana hep İnsanı anlatır.. :)

Arifane
22-12-2006, 21:54
dayı ordamısın!,,,sesini duyalım. allah cc. hz ademi kime bakarak yaptı,

dayi
22-12-2006, 22:07
yegene teşekkür ederiz..:)

İlk üç günde ADEM,in tüm Fenalarını..sonraki üç gündede BEKA,sını yarattı..ADEMİ sadece bu dünya içinmi yarattı..hiç eksik bırakırmı..SÜBHANALLAH..
Evet..sözünü ettiğimiz aslında ikinci yaradılış..yani DİRİLİŞ..bir adem yaradılmış..nasıl..nerede..ne zaman..ya o zamana ve yere gideceğiz şahit olacağız...yada haşa Allah olacağız nasıl yaratıldığını bileceğiz..bunları yapamıyacaksak.ta bakacağız bu güne..çünki OL emrine geriye cevap dönmedi daha..OLDU diye..olup duruyor yani..OL emri öyle bir yerdenki..olmuş olan,yada olacak olan ney ise olduysa cevap vermek zorunda..böyle bir cevap ta yok ne Kuranda..nede şu gördüğümüz halen olup durmakta olan kainatta..
Bakıyoruz biz bugün olup durmakta olan ADEM,e..tarihteki ADEM,bizim sülbi babamız..eywallah..o ADEM nasıl yaratılmış..Allah bilir..biz olduğumuza göre varmış bir ADEM baba ve bir Hawa ana..:)
HU..

dayi
22-12-2006, 22:20
Güzel gönüllü kardeşim ve Co Adminim:)..nesil..

yegen,in ve dayının yazdığı topice admin geldimi ya kitleniyo..yada yok ediliyor:D..bu defa öyle olmayacağını umuyoruz..:shake2[1]:..

Evet..bazı konularda,kurduğumuz cümleler ifade etmek istediğimiz MANAYA bürünemiyor..ve anlaşılmaz oluyor..fakat şu sizin yaptığınız şekilde yapılsa,emin olun anlatabilmek için hiç üşenmeden 24 saat yazardık..

Bizim anlattığımız ADEM..bu gün yaradılmakta olan ADEM..yani KENDİ HAKİKATİNE vakıf olan kişi..kendini bilen kişi..Rabbini bilen kişi..diğerleri ne dayı derseniz..hepsi ADAM gibi ADAM..maşallah..:D
HU..

hiç
22-12-2006, 22:24
"altı gün sürdü...yedinci gün istirahat...":D

dayi nesil kardeş siyah ile özellikle burayı kastetmiş sanırım :O istirahat da ne demek oluyor yani..?:blink:

dayi
22-12-2006, 22:31
dayı ordamısın!,,,sesini duyalım. allah cc. hz ademi kime bakarak yaptı,

arifane abi..:)

Allah hiç bir işe elini sürmez..o SULTAN..yaptırır..ve her SULTAN gibi sarayında neyi isterse..nasıl isterse yaptırır..bizi hiç bağlamaz..biz SULTAN,ın sarayında hizmetçi olalım..yeter..:shake2[1]:

arifane abi..soru sorarak değil..uç noktalarda gezerek değil..geliyorsa İÇ,imizden..kısa kısa sohpet edelim..Efalin Zevklerinden yazalım..vardır mutlaka güzel Zevkleriniz 15 yıldır bu yolda yaşadığınız..buradaki genç İNSAN,larında anlayabileceği şeyler olsun inşallah..ricamız olur arifane abi..:)
HU..

dayi
22-12-2006, 22:36

dayi nesil kardeş siyah ile özellikle burayı kastetmiş sanırım :O istirahat da ne demek oluyor yani..?:blink:

hiç..bak bütün dinlerde bir istirahat günü mutlaka var..Musevilerinki..İsevilerinki..ve bizim CUMA,mız..:O
Anladınmı kardeşim:D

Anlamayan kendisi sorar..sen sıkma kendini..:D..

HU..

hiç
22-12-2006, 22:38
hiç..bak bütün dinlerde bir istirahat günü mutlaka var..Musevilerinki..İsevilerinki..ve bizim CUMA,mız..:O
Anladınmı kardeşim:D

Anlamayan kendisi sorar..sen sıkma kendini..:D..

HU..

:uzgunum[1]: yaw herşeye atlıyorum ben de soru sormak yoktu degil mi :wallbash[1]: -son -

dayi
22-12-2006, 22:43
Sorularımız bitecek..fakat sormadan nasıl olacak bu iş..:D..soracaksın elbette..fakat..üstteki yazıda olayı kavramış olman gerekirdi..akıllısın çünki,anlaşılıyor:)..senin latife yaptığını düşündük..böyle bir yazı astık..sor dayım..sor da..bizde,sende,burada bulunan bütün İhvanlarda bişeyler kapalım..içi boş tohum bırakmayalım..doğrusu bu değilmi canım kardeşim:)

HU..

Arifane
22-12-2006, 22:48
arifane abi..:)

Allah hiç bir işe elini sürmez..o SULTAN..yaptırır..ve her SULTAN gibi sarayında neyi isterse..nasıl isterse yaptırır..bizi hiç bağlamaz..biz SULTAN,ın sarayında hizmetçi olalım..yeter..:shake2[1]:

arifane abi..soru sorarak değil..uç noktalarda gezerek değil..geliyorsa İÇ,imizden..kısa kısa sohpet edelim..Efalin Zevklerinden yazalım..vardır mutlaka güzel Zevkleriniz 15 yıldır bu yolda yaşadığınız..buradaki genç İNSAN,larında anlayabileceği şeyler olsun inşallah..ricamız olur arifane abi..:)
HU..

dayım bazen süper markete gidiyoruz arabayı çok çeşitli dolduruyoruz bizim mahalle bakkalıda bazan kızıyor bana niçin gelmiyorsun diye çeşit yok diyorum dostum...

müttaki
22-12-2006, 22:52
Sorularımız bitecek..fakat sormadan nasıl olacak bu iş..:D..soracaksın elbette..fakat..üstteki yazıda olayı kavramış olman gerekirdi..akıllısın çünki,anlaşılıyor:)..senin latife yaptığını düşündük..böyle bir yazı astık..sor dayım..sor da..bizde,sende,burada bulunan bütün İhvanlarda bişeyler kapalım..içi boş tohum bırakmayalım..doğrusu bu değilmi canım kardeşim:)

HU..

Dayım Peygamber Efendimiz Yahudilerle bu konuda tartışırmış.. onlar yedinci günde istirahat ettiğini söylerken Peygamber Efendimiz istirahatin olmadığını yedinci günde Arşına istiva edip Herşeyi yerli yerince yönettiğini savunurmuş.. İslamda istirahat yok dayıcım valla zaten yıllarca yattık daha yatıp napacaz :D

talib
23-12-2006, 01:03
Bakıyoruz biz bugün olup durmakta olan ADEM,e..tarihteki ADEM,bizim sülbi babamız..eywallah..o ADEM nasıl yaratılmış..Allah bilir..biz olduğumuza göre varmış bir ADEM baba ve bir Hawa ana..:)
HU..

Kardeşler meseleye hep sülbi atamız olan Hz. Adem olarak bakmışlar, aziz dayı'nin dediği gibi bu güne gelememişler...

Adam değil Adem olalım diyor herhalde abiler... Bunun yolunu da tarif ediyorlar. Hatmi Meratip etmek. Melamilerde de usul böyle herhalde. Hz. İnsan olmak yada abilerin deyimi ile Adem olabilmek... Bunun için tasavvuf ve Kamil abiler bize usulü gösterir. Salike lazım gelen, sadece kendi bulunduğu durumu gözetip anı yaşamak, vaktin edebini gözetmektir. Fethur Rabbani kitabı muhteşemdir ama ordaki dili anlamak için bir miktar daha anlaşılır tasavvufi eserler okunması tavsiye edilir. Bizim abiler ise bizlere Muhiddin Arabi okutmak istiyorlar :)

dayi
23-12-2006, 07:52
talib abi..:)

Hiç kimseye bu güne kadar şunun kitabını al oku,şu dergiye abone ol..denmedi..

Son yedi sekiz yıldırda hiç bir kitab alınıp okunmadı..Zikir ve Meratiplerin HAK edilmeye uğraşılıyor..ne Muhyiddin Arabi..ne de bir başkasının KİTABI..bizler kendi KİTABINI okuyup anlamaya çalışan İnsanlarız..

İki ayrı Kuranımız vardır bizim..biri basılı yazılı olan Mushaf..diğeride bu Mushafın DİRİSİ..İKİZİ..dayanağımız elbette kayıtlı olandır..fakat DETAYLAR CANLI..DİRİ Kurandan verilir bizlere..bu alemden geçmiş,Muhteremleri okuyup şerh edip anlamya çalışmaktan daha akıllıca ve mantıklı değilmi..sözlükler.yardımcı kitaplar yerine sorarız kendisine..:)

Önce ZİKİR..sonra Hatmi Meratip..ondan sonra yine hep ZİKİR..
Daim ZİKİR bulunmadan,her an ZİKİRDE olunmadan okunan kitaplar İnsanı Alim yapar..İlimde Mezara kadar..ona göre beyler bayanlar:cray:
Zikriniz daim olsun Aşıklar..
HU..

talib
23-12-2006, 09:28
Aziz dayım :flowers:

Kitap sadece bir misal idi konu anlaşılsın diye. Kitap okuma da dahil hemen her şeyde tedricilik esastır. Yeni doğmuş bir bebeğe anne sütünden başka bir şey vermek zarar verir. Bebek onu hazmedemez. Sizin hakikat olarak addetip umuma sunduğunuz her şey muhatapların seviyelerine göre farklı anlaşılabilmektedir. Dersiniz ki herkes nasibince alır.. Eyvallah...

Okunması gereken 3 kitap vardır. Kur'an, kainat ve insanın kendi kitabı. Kainatın ve insanın kendisini okumasında; Kur'an, Peygamber ve Kamil abiler esas alınmalı ki yanlış okumalarda bulunmayalım. "Vusulsüzlük usulsüzlüktendir" demiş Kamil abiler..

Bir takım âli hakikatlerin idraki, öğrenilmesi ise ancak sadırdan sadıradır. Satırlarda yazılı olanlar, belki bizlere bu gibi hakikatlerin bulunduğuna dair bir işaret veya teşviktir.

Zikri daimiye ulaşmak için çokca zikretmeyi salık ederler. Bununla birlikte her yolun kendi usulü ve disiplinleri vardır.

Çokca rumuzlu ifadelerde bulunmak anlaşılmayı zorlaştırıyor be dayı :) Adam nedir, Adem nedir, evvela bir deyiversen de biz de anlayabilsek :flowers: :flowers: :flowers:

nesil
23-12-2006, 10:29

Dayi, aynen hiç'in dediği gibi istirahat kısmını kastettim ben. (Teşekkürler hiç)

Afedersiniz, galiba belirgin bir şekilde ifade edemedim.

istirahat kelimesini okuyunca aklıma ilk yahudilerin inanışı geldi. Hoşlanmadım tabirden. Dedim ki, acaba ne gibi bir incelik var bizim anlayamadığımız?

hirahos
23-12-2006, 10:36
Tevrattaki ifade aynen öyledir..

"Yahve (Tanrı), 6 günde yarattı, 7. gün istirahate çekildi.."

Yaratılış Kitabı Bölüm 2 / 2 ve 3. ayetler..

doğuhan
23-12-2006, 10:44
:whistling[1]: :whistling[1]: Arkadaşlar ne kadar meraklısınız valla,kur'anda ne diyorsa ona inanın yeter:whistling[1]: :whistling[1]:
Tabbiii peygamberimiz bu hususta birşey demiş mi o da önemli

ekvani
23-12-2006, 10:46
müsade ederseniz bu hususta olan düşüncemi söylemek istiyorum fakat çok hassas konu olduğu için öncelikle paylaşılan sözlerin izahının dahi dikkatli ifadesi olunması gerekiyor evvela benim için,çünki hemen başka taraflara kayabiliyorum.
adem anlatılırken kelimesel olarak iki anlamda kullanılıyor,hakikatte birdir kuşkusuz,
-Brinci şekliyle (ADEM) yani yokluk anlamı olan.bu ademin evvelinde ikimse yok.dayınında ifade ettiği gibi meratib ve zikirle bakldığında eğer ondan önce olan varsa dahi bizi alakadar etmez,o zaman dinazor senin evrim benim uğraşır dururuz burda zaten bi şeyi zor anlıyoruz.
-ikinci şekliyle ise (ÂDEM) yani insan anlamı olan.bu ademin evvelinde kimse var çünkü yine dayının sözünden istifade edersek meratib yani mertebe yani makam yani basamak,hepsinin anlattığı ortak anlam benim düşünceme göre br yerden bir yere doğru ilerleme aşamaları.Ve bu ilerlemenin getirdiği nokta İNSAN.
İspatını yine o ulu insanlar yapıyor:
''ÖNCE CEMADDIM,SONRA NEBAT OLDUM,HAYVAN SURETİNDE GÖRÜNDÜM,SONRA İNSAN OLDUM''
HZ.MEVLÂNA

zebih
23-12-2006, 10:47
Allah Teala icin istirahat etti kelimesi kullanilmaz. istirahat mahluka ait bir fizyolojik tabirdir. Allah yoruldu'nun ters yaklasimi bu kelimeden sakinmak gerekir.

Murat Sâki
23-12-2006, 10:57
Tevrattaki ifade aynen öyledir..

"Yahve (Tanrı), 6 günde yarattı, 7. gün istirahate çekildi.."

Yaratılış Kitabı Bölüm 2 / 2 ve 3. ayetler..

''7.gün istirahate çekildi''

Bu cümle belki bir çok kişinin na-iman olmasına sebeb vermiştir.Zira ateistlerinde en çok takıldıkları nokta burası.Ve tevrat'ında aslı değerini kaybettiğinin bir belirgesi.Halik-i Zülkemal eksik sıfatlardan münezzehdir!.Eğer yukarda yazılan doğru olmuş olsaydı (haşa) Rabbımız Allah olamazdı yani,beşer'in fıtratında olan bir şey yorulmak,dinlenmek.Halik'ın yorulup dinlenmesi söz konusu olamaz birazda ihata meselesidir bana göre bu mevzu.

Hz. Adem'den önce insan varmıydı?

Kuran'da ilk insanın Hz. Adem olduğu belirtiliyor.Kuranda Allah kelamı olduğuna göre!.

En doğrusunu Allah bilir

dayi
23-12-2006, 13:15
müsade ederseniz bu hususta olan düşüncemi söylemek istiyorum fakat çok hassas konu olduğu için öncelikle paylaşılan sözlerin izahının dahi dikkatli ifadesi olunması gerekiyor evvela benim için,çünki hemen başka taraflara kayabiliyorum.
adem anlatılırken kelimesel olarak iki anlamda kullanılıyor,hakikatte birdir kuşkusuz,
-Brinci şekliyle (ADEM) yani yokluk anlamı olan.bu ademin evvelinde ikimse yok.dayınında ifade ettiği gibi meratib ve zikirle bakldığında eğer ondan önce olan varsa dahi bizi alakadar etmez,o zaman dinazor senin evrim benim uğraşır dururuz burda zaten bi şeyi zor anlıyoruz.
-ikinci şekliyle ise (ÂDEM) yani insan anlamı olan.bu ademin evvelinde kimse var çünkü yine dayının sözünden istifade edersek meratib yani mertebe yani makam yani basamak,hepsinin anlattığı ortak anlam benim düşünceme göre br yerden bir yere doğru ilerleme aşamaları.Ve bu ilerlemenin getirdiği nokta İNSAN.
İspatını yine o ulu insanlar yapıyor:
''ÖNCE CEMADDIM,SONRA NEBAT OLDUM,HAYVAN SURETİNDE GÖRÜNDÜM,SONRA İNSAN OLDUM''
HZ.MEVLÂNA

:flowers:..eywallah dostum..:friends:

HU..

dayi
23-12-2006, 13:29
Dayi, aynen hiç'in dediği gibi istirahat kısmını kastettim ben. (Teşekkürler hiç)

Afedersiniz, galiba belirgin bir şekilde ifade edemedim.

istirahat kelimesini okuyunca aklıma ilk yahudilerin inanışı geldi. Hoşlanmadım tabirden. Dedim ki, acaba ne gibi bir incelik var bizim anlayamadığımız?

Yarabbi senden sana sığınırım..:)

Sözünü ettiğimiz Mürşidi Kamildir..Allah diye vasfettiğimiz,Rab dır..öğretendir,eğitendir..altı Meratipten sonra Mürşid müridinde kendisini seyreder..:)..buda onun istirahati..ifitaharıdır..hani oruç tutarız iftar ederiz..işte bu dersler URUC,dur..kuldur Uruc eden..İFTAR edense Rabbisidir..

KUDRET Alemindeki,Hikmetinden sual edemediğimiz Allah ilk İnsanı nasıl yaratmış..ne bilelim muhteremler..bilen varsa anlatsın dinleyelim..bu güne getirip kendimizde gözlemleyelim..uyduysa bize de, İMAN edelim..anlaşılmıştır ümid edelim..nesil kardeş..:)

HU..

yunusemrem
23-12-2006, 23:01
huuu...

Adem`den önce canlılık,cinlilik vardı.Evet kendimizi bilmezden önce yani bi Allah vardı gayptaydı ondan haberdar değildik.Canımız vardı nefes alıp veriyorduk,yemek yiyorduk,işe gidiyorduk.Ne insanlığımızın farkında idik nede yaşadığımızın.
Bir gün nedir bu, dendi bir arayış başladı.Bu arayışta baktıkki bi Kamil abi yahu sen insansın dedi.Aldı bizi terbiye etti.O zaman anladık insan olduğumuzu nemi yaptı ayna oldu bize kendimizi gösterdi.Aradığımızı kendimizde bulduk,Adem`i...

Aşkınız Gani olur inşaallah...

Arifane
24-12-2006, 08:58
huuu...

Adem`den önce canlılık,cinlilik vardı.Evet kendimizi bilmezden önce yani bi Allah vardı gayptaydı ondan haberdar değildik.Canımız vardı nefes alıp veriyorduk,yemek yiyorduk,işe gidiyorduk.Ne insanlığımızın farkında idik nede yaşadığımızın.
Bir gün nedir bu, dendi bir arayış başladı.Bu arayışta baktıkki bi Kamil abi yahu sen insansın dedi.Aldı bizi terbiye etti.O zaman anladık insan olduğumuzu nemi yaptı ayna oldu bize kendimizi gösterdi.Aradığımızı kendimizde bulduk,Adem`i...

Aşkınız Gani olur inşaallah...

yunus emrem!.. katılıyorum sana ! aynen dediğin gibi yanlız tasavvuf iki kısıma ayrılıyor. (farkı evvel farkı sani ) önceki fark yaşantıya yeni girmiş muşahade altında olan bölüm. sonraki fark zevk ve neşe yeridir.bakiyette olan bölümdür. dostum!

talinet
05-01-2010, 23:55

arkadaşlar konuya noktayı koymak gerekir..anlayabilme olanağınızı bilemiyorum ama en doğrusunu aşağıdaki anlatımla bitirelim..
şeyhül ekber şeyhler şeyhi olan muhiddin-i Arabi hz.leri anlatıyor..
Muhyiddin ibni Arabi Adem konusunda Futuhat-ı Mekkiye’de şöyle der:
“Bir kimsenin rüyasında gördüğü gibi, Allah bana yüzlerini tanımadığım bir gurup insanla birlikte kendimi Kabe’yi tavaf ederken gösterdi. İlk mısraını hatırlamadığım bir şiiri ezberden okuyorlardı.
“Yıllarca sen tavaf ettik.e biz tavaf ettik bu evin etrafını hep birlikte her birimiz”
Bu insanlardan birisi tanımadığım bi isimle kendini tanıtıp bana : ” Ben senin soyundan atalarından biriyim” dedi. “Öleli kaçyıl oldu” diye sordum. “40 bin yıldan çok daha uzun bir süre” dedi. “Ama” dedim, ” Adem (a.s) bu kadar yıl önce yaşamıyordu.” Şöyle dedi: ” Hangi Adem’den bahsediyorsun? Sana yakın olandan mı yoksa diğerlerinden mi” O zaman Peygamber(s.a.v.)’ in şu hadisini hatırladım:”Allah yüzbin Adem yaratmıştır” (Hayal Alemleri-W.Chittick-Kaknus Yayınları)

Hikem
06-01-2010, 08:22
İbnu Arabi, Ademden önce ademlerin yaşadığını keşfen bildiriyor.Bahsi geçen ademler vahyle müşerrefmi değilmi bilinmez ,amma atamız olan Adem aleyhisselamla organik bir bağı yok.Yani nesileri kesilmiştir.

çalı kuşu
15-01-2010, 12:11

hz den önce hakkı ve kendini bilmeyenler in ve cin dediğimiz varlıklar mevcuttu :gul

çalı kuşu
15-01-2010, 12:15

ademe tabi olanlar ise kurtuluşa erdi,
şuanda dahi ademiyet mevcuttur
.................huu...........................

Arifane
15-01-2010, 14:00
ademe tabi olanlar ise kurtuluşa erdi,
şuanda dahi ademiyet mevcuttur
.................huu...........................

a,dem her dem mevcuttur görene, kör ne!

gönül kuşu
23-04-2012, 11:25
her ne varsa
ademde var
iste hakkı
sen sende
olma iblis ve şekil
ademde sırrullah var
hu

Ehl-i Sünnet
23-04-2012, 11:34
İlk insan Adem (as)'dir. Ondan önce cinler yaşardı yeryüzünde.

Kafkas Kartali
23-04-2012, 11:35
İlk insan Adem (as)'dir. Ondan önce cinler yaşardı yeryüzünde.

2000 bin sene yaşamışlar Adem aleyhisselam'dan evvel,ama onlarda şuanki insanlar gibi birbirini kırıp geçirmişler fitne çıkarmışlar, diye aklımda kalmış abi :)

gönül kuşu
23-04-2012, 11:44
[sıze="5"][ı]

2000 bin sene yaşamışlar adem aleyhisselam'dan evvel,ama onlarda şuanki insanlar gibi birbirini kırıp geçirmişler fitne çıkarmışlar, diye aklımda kalmış abi :)[/ı][/sıze]

sadece fitne olsa iyi
yaratanı tanıyamışlar
bu sebeple
hakkı tanıyan ilk insandır
hz ademdir
hu

Ehl-i Sünnet
23-04-2012, 11:47
sadece fitne olsa iyi
yaratanı tanıyamışlar
bu sebeple
hz ademdir
hu

E tabiki fitne fesat almış başını gidiyormuş. İnsanlarda olduğu gibi cinlerinde müslümanı ve ateisti bulunuyordu o zamanlar.

Kafkas Kartali
23-04-2012, 11:48
sadece fitne olsa iyi
yaratanı tanıyamışlar
bu sebeple
hz ademdir
hu
ayet-i kerime de buyruluyor ya biz emaneti dağlara sunduk kabul etmedi ama insana sunduk aldı kabul etti hemen şeklindeydi yaklaşık olarak mealen :)

hirahos
23-04-2012, 13:07
Hz. Adem'den 2000 yıl öncesinden itibaren yeryüzünde cinler vardı... Ve aralarında fitne cidal (savaş) çok olup birbirlerinin katili oluyorlardı. Azazil (İblis) kumandasında melekler en son onlarla savaşıp onları mağlup edip adalara sürdüler... Bundan sonra Adem babamız ve Havva validemiz yeryüzüne indirildiler. İblis ve yılan da onlarla beraber indi... Kafir cinler, şeytanlardır. Onlar İblis'in evlatları ve askerleri... İblis'e çalışıyorlar.

Özet olarak; Adem As.dan önce yeryüzünde insan yoktur. Olmamıştır.

bi husben
23-04-2012, 14:15
Hz. Adem'den 2000 yıl öncesinden itibaren yeryüzünde cinler vardı... Ve aralarında fitne cidal (savaş) çok olup birbirlerinin katili oluyorlardı. Azazil (İblis) kumandasında melekler en son onlarla savaşıp onları mağlup edip adalara sürdüler... Bundan sonra Adem babamız ve Havva validemiz yeryüzüne indirildiler. İblis ve yılan da onlarla beraber indi... Kafir cinler, şeytanlardır. Onlar İblis'in evlatları ve askerleri... İblis'e çalışıyorlar.

Özet olarak; Adem As.dan önce yeryüzünde insan yoktur. Olmamıştır.

sayın hirahos iblisin cennette vesvesesi olabilirmi ayette ıblısın hz adem ile havvaya vesvese edıp yasak meyveden yemelerıne neden oluyor
acaba cennetemıydıler yoksa yeryuzunde cennet dıye bı yerdemıydıler

hirahos
23-04-2012, 14:51
sayın hirahos iblisin cennette vesvesesi olabilir mi ayette iblisin Hz. Adem ile Havva’ya vesvese edip yasak meyveden yemelerine neden oluyor
Acaba cennette miydiler yoksa yeryüzünde cennet diye bir yerde miydiler

Muhterem kardeşim, tabii ki Cennetteydiler. Dünyada Cennet diye bir şey yok ki zaten... Malumunuz Cennet ve Cehennem insanlardan önce yaratılmıştır. Halen de mevcutturlar. Adem As., hatta yeryüzüne indikten sonra Seylan adasına iniyor, orda tevbe ediyor. Bir ırmakta gusül alıyor. Baş Parmaklarında Resulullah efendimizin mübarek nurunu görüp onu öpüp gözlerine sürüyor. Alnında da Resulullah efendimizin nuru ışıldamakta zaten... İşte tevbe ettikten sonra Adem babamız diyor ki "Ya Rabbi, Cennet gibi emin bir mülkte dahi ben bu iblisin şerrinden korunamadım, nefsime zulmetmiş bulundum; peki ya dünyada ben ve evlatlarım bu iblisin şerrinden nasıl korunurlar?" "Tevhidime (zikrime, fikrime, şükrüme) sarılanlar ondan muhafaza olurlar... Muhlis kullarıma zarar veremez..." cevabını alıyor.

Şöyle bir soru sorulabilir: Cennet teklif yurdu değildir, nasıl oldu da Allah Teala meyveyi (taneyi) yasakladı? İblis de o emin mülkte nasıl musallat oldu?

Ahiret yurdu teklif yeri değildir. Yani kıyametten sonrası... Ondan önce Cennet için TEKLİF YERİ DEĞİLDİR denemez. Dolayısıyla Adem As. Cennetteyken ona ahiret yurdu-teklifsizlik-ebedilik yeri denmez. Kıyametten önce: Cennet de Allah'ın mülküdür. Mülkünde dilediği gibi tasarruf eder. İsterse imtihan eder. Teklifte bulunur. Emir ve yasaklar koyabilir. Hikmet-i İlahi, İblis'in kapıda görevli "yılan" vasıtasıyla Cennete girebilmesi ve Adem ve hanımına musallat olması da Allah'ın izni iledir. Bununla beraber Allah Teala, kıyametten sonra Cennette boş söz, yalan olmayacağını; oradan kimsenin çıkarılmayacağını söylemiştir: Vaadinden, sözünden dönmez. Söylediği için amenna tam öyle olacaktır. İman ederiz.

07- ARAF 19. Ve ya ademüskün ente ve zevcükel cennete fe küla min haysü şi'tüma ve la takraba hazihiş şecerate fe tekuna minez zalimin (19. (Allah buyurdu ki) : “Ey Adem! Sen ve eşin Cennette yerleşip dilediğiniz yerden yiyin. Ancak şu ağaca yaklaşmayın! Sonra zalimlerden olursunuz.”)

Bakara 35'te de:

35. Ve dedik ki: "Ey Âdem, sen zevcenle birlikte cennette yerleş ve ondan istediğiniz gibi bol bol, afiyetle yiyiniz. Yalnız bu ağaca yaklaşmayınız, yoksa ikiniz de zulmedenlerden olursunuz."

İmam Kurtubi, Bakara, 35'te nakletmiştir:

Yüce Allah'ın "yerleş (uskun)" diye buyurması, oradan zamanla çıkacağına dikkat çekmektedir. Çünkü sakin olmak, mülk edinmek değildir. Bundan dolayı, arifin birisi şöyle demiştir: Sükna (mesken edinip yerleşmek) belli bir süreye kadardır, sonra sona erer. Âdem ile Havva'nın cennete girişleri işte böyle bir giriş idi. Yoksa orada ikamet etmek için değil idi.

...

"... cennette yerleş..." buyruğunda geçen cennet bahçe demektir. Buna dair açıklamalar daha önceden de geçmişti. Mu'tezile ve Kaderiye'nin, Hz. Âdem ebedîlik cennetinde değil, Aden topraklarındaki bir cennette (bahçede) idi, şeklindeki kanaatlerinin önemsenecek bir tarafı yoktur. Mu'tezile veya Kaderiye, bid'at kabilinden bu görüşlerine şunu delil gösterirler: Eğer yerleştirildikleri ebedîlik cenneti olsaydı, İblis'in Hz. Âdem'e ulaşmaması gerekirdi. Çünkü Allah, şöyle buyurmaktadır. "Orada ne bir boş söz, ne de günah gerektiren bir iş vardır." (et-Tur, 52/23); "Orada ne boş bir söz işitirler, ne de bir yalan" (en-Nebe', 78/35); "Orada ne boş bir söz, ne de günahı gerektiren bir söz işitirler. Orada işittikleri ancak "selam selam" sözüdür." (el-Vakıa, 56/25-26) Diğer taraftan yüce Allah'ın şu buyruğu dolayısıyla da cennetlikler cennetten çıkmazlar: "Onlar oradan çıkarılacak da değillerdir." (el-Hicr, 15/48) Ayrıca ebedîlik cenneti, kutsallık yurdudur. Orası günahlardan ve masiyetlerden uzak tutularak takdis edilmiş ve bu gibi şeylerden temizlenmiştir. İblis ise orada boş söz söylemiş, yalan söylemiştir. Âdem ve Havva da masiyetleri sebebiyle cennetten çıkartılmışlardır.

Cevap şudur: Şanı yüce Allah, âyet-i kerimede geçen "cennet" kelimesini elif lam ile belirtili (marife) yapmıştır. Ben Allah'tan cenneti dilerim, diyen kimsenin sözünden bütün insanların örfünde anlaşılan sadece onun ebedîlik cennetini istediğidir. Başka bir şey anlaşılmaz. İblis'in Hz. Âdem'i aldatmak üzere cennete girmesi ise, aklen imkansız değildir. Diğer taraftan Hz. Musa, Hz Âdem ile karşılaşmış ve Hz. Musa ona: "Sen kendi soyundan gelenlerin bedbaht olmasına sebep oldun, onları (lam-ı tarifli olarak) cennetten çıkarttın." demiştir.[325] Burada (cennet kelimesinin başına) elif lam'ın geliş sebebi onun bilinen ebedîlik cenneti olduğuna delil olsun diyedir. Hz. Âdem, Hz. Musa'nın bu sözlerine itiraz etmemiştir. Eğer bu başka bir cennet olsaydı, Hz. Musa'ya cevap verirdi. Hz. Âdem, Hz. Musa'nın söylediklerine cevap vermeyip sustuğuna göre yüce Allah'ın onları çıkarttığı cennetin, cennetten çıktıktan sonra götürüldükleri yerden farklı olduğu kendiliğinden anlaşılmaktadır.

Bunların delil olarak gösterdikleri âyetlere gelince; bu gibi hususlar şanı yüce Allah tarafından Kıyamet gününde cennet ehlinin oraya girmesinden sonra gerçekleşecek şeylerdir. Yüce Allah'ın orada ebedi kılmak istediği kimseler için, oranın ebedilik yurdu olması ile birlikte, ölümüne hükmettiği kimseleri de oradan çıkartması arasında bir çelişki yoktur ve bu imkansız bir şey değildir.

(Tefsir nakli burada bitti)

Mesele her halde anlaşılmıştır. Genişini merak edenlerin tefsirlere müracaat etmesini tavsiye ederim...

gönül kuşu
10-05-2012, 08:33
ayet-i kerime de buyruluyor ya biz emaneti dağlara sunduk kabul etmedi ama insana sunduk aldı kabul etti hemen şeklindeydi yaklaşık olarak mealen :)

merhaba mehmet
aynen dediğin gibi dağlar taşlar
kabul etmedi sadece İNSAN kabul etti
hu

misak
10-05-2012, 08:58
ADEMDEN önce insan varmıydı?
Allah bize böyle bir soru sormayacak. ayrıca Rabbimizin bizi hesaba çekeceği tek husus kendi kitabı ve resulünün sünnetidir.
Rabbimiz bildirmediği için ademden önce insan varmıydı yokmuydu tartışması boş gereksiz bir tartışmadır.

hz adem a.s. yaratılışı ve şeytanın o ve havva annemizinayaklarını kaydırmak için yılan kılığında cennete girmiş haberi ise tamamiyle israiliyattan gelen bir rivayettir. nitekim kur'an'da böyle bir husus yoktur. konu ile ilgili ayetlerde Rabbimiz kendi katında melekleri ile konuşurken şeytanın karşı çıkması neticesinde kendi katından şeytanı kovması ve hz adem ile havvanında cennete yerleşmesini söylüyor. yani tartışmanın yaşandığı yer cennet değildir. şeytanında kovulduğu yer yine cennet değildir. insan da ilk başta yaratılırken yeryüzü için yaratılmıştır. işlediği bir hata yüzünden cennetten kovulmuş da değildir. ilgili ayetler şunlardır:

bakara suresi

30. Hatırla ki Rabbin meleklere: Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım, dedi. Onlar: Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? dediler. Allah da onlara: Sizin bilemiyeceğinizi herhalde ben bilirim, dedi.

31. Allah Adem'e bütün isimleri, öğretti. Sonra onları önce meleklere arzedip: Eğer siz sözünüzde sadık iseniz, şunların isimlerini bana bildirin, dedi.

32. Melekler: Yâ Rab! Seni noksan sıfatlardan tenzih ederiz, senin bize öğrettiklerinden başka bizim bilgimiz yoktur. Şüphesiz alîm ve hakîm olan ancak sensin, dediler.

33. (Bunun üzerine: ) Ey Âdem ! Eşyanın isimlerini meleklere anlat, dedi. Adem onların isimlerini onlara anlatınca: Ben size, muhakkak semâvat ve arzda görülmeyenleri (oralardaki sırları) bilirim. Bundan da öte, gizli ve açık yapmakta olduklarınızı da bilirim, dememiş miydim? dedi.

34. Hani biz meleklere (ve cinlere): Âdem'e secde edin, demiştik. İblis hariç hepsi secde ettiler. O yüz çevirdi ve büyüklük tasladı, böylece kâfirlerden oldu.

35. Biz: Ey Âdem! Sen ve eşin (Havva) beraberce cennete yerleşin; orada kolaylıkla istediğiniz zaman her yerde cennet nimetlerinden yeyin; sadece şu ağaca yaklaşmayın. Eğer bu ağaçtan yerseniz her ikiniz de kendine kötülük eden zalimlerden olursunuz, dedik.

36. Şeytan onların ayaklarını kaydırıp haddi tecavüz ettirdi ve içinde bulundukları (cennetten) onları çıkardı. Bunun üzerine: Bir kısmınız diğerine düşman olarak ininiz, sizin için yeryüzünde barınak ve belli bir zamana dek yaşamak vardır, dedik.

37. Bu durum devam ederken Âdem, Rabbinden bir takım ilhamlar aldı ve derhal tevbe etti. Çünkü Allah tevbeleri kabul eden ve merhameti bol olandır.

38. Dedik ki: Hepiniz cennetten inin! Eğer benden size bir hidayet gelir de her kim hidayetime tâbi olursa onlar için herhangi bir korku yoktur ve onlar üzüntü çekmezler.

39. İnkâr edip âyetlerimizi yalanlayanlara gelince, onlar cehennemliktir, onlar orada ebedî kalırlar.

araf suresi

11. Andolsun sizi yarattık, sonra size şekil verdik, sonra da meleklere, Âdem'e secde edin! diye emrettik. İblis'in dışındakiler secde ettiler. O secde edenlerden olmadı.

12. Allah buyurdu: Ben sana emretmişken seni secde etmekten alıkoyan nedir? (İblis): Ben ondan daha üstünüm. Çünkü beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın, dedi.

13. Allah: Öyle ise, "İn oradan!" Orada büyüklük taslamak senin haddin değildir. Çık! çünkü sen aşağılıklardansın! buyurdu.

14. İblis: Bana, (insanların) tekrar dirilecekleri güne kadar mühlet ver, dedi.

15. Allah: Haydi, sen mühlet verilenlerdensin, buyurdu.

16. İblis dedi ki: Öyle ise beni azdırmana karşılık, and içerim ki, ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım.

17. "Sonra elbette onlara önlerinden, arkalarından, sağlarından, sollarından sokulacağım ve sen, onların çoklarını şükredenlerden bulmayacaksın!" dedi.

18. Allah buyurdu: Haydi, yerilmiş ve kovulmuş olarak oradan çık! Andolsun ki, onlardan kim sana uyarsa, sizin hepinizi cehenneme dolduracağım!

19. (Allah buyurdu ki) : Ey Adem! Sen ve eşin cennette yerleşip dilediğiniz yerden yeyin. Ancak şu ağaca yaklaşmayın! Sonra zalimlerden olursunuz.

20. Derken şeytan, birbirine kapalı ayıp yerlerini kendilerine göstermek için onlara vesvese verdi ve: Rabbiniz size bu ağacı sırf melek olursunuz veya ebedî kalanlardan olursunuz diye yasakladı, dedi.

21. Ve onlara: Ben gerçekten size öğüt verenlerdenim, diye yemin etti.

22. Böylece onları hile ile aldattı. Ağacın meyvesini tattıklarında ayıp yerleri kendilerine göründü. Ve cennet yapraklarından üzerlerini örtmeye başladılar. Rableri onlara: Ben size o ağacı yasaklamadım mı ve şeytan size apaçık bir düşmandır, demedim mi? diye nidâ etti.

23. (Adem ile eşi) dediler ki: Ey Rabbimiz! Biz kendimize zulmettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize acımazsan mutlaka ziyan edenlerden oluruz.

24. Allah: Birbirinize düşman olarak inin! Sizin için yeryüzünde bir süreye kadar yerleşme ve faydalanma vardır, buyurdu.

25. "Orada yaşayacaksınız, orada öleceksiniz ve orada (diriltilip) çıkarılacaksınız" dedi.

Hikem
10-05-2012, 09:07
Soru>:Melekler :'' Hatırla ki Rabbin meleklere: : Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? '' sözüyle ,yeryüzünde fesat çıkaracak , kan dökecek âdemoğlunu, daha yaratılmadan nereden bildiler?

Yoksa, atamız âdemden önce bizim atamızla organik bir bağı olmayan bir nesilmi(başka âdemler<) yaratılmıştı?

Kafkas Kartali
10-05-2012, 11:39
Soru>:Melekler :'' Hatırla ki Rabbin meleklere: : Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? '' sözüyle ,yeryüzünde fesat çıkaracak , kan dökecek âdemoğlunu, daha yaratılmadan nereden bildiler?

Yoksa, atamız âdemden önce bizim atamızla organik bir bağı olmayan bir nesilmi(başka âdemler<) yaratılmıştı?

bizden önce cinler vardı onlar kırıp geçirdi birbirlerini,meleklerde cinleri düşünerek demiştir büyük ihtimal..yoksa gaybı Allahu zülcelal bilir sadece birde bildirdikleri bilir..

Son.Fedai
10-05-2012, 13:55
Sizce yaradılmış mıydı?

Kafkas Kartali
10-05-2012, 15:08
Sizce yaradılmış mıydı?

Nur olarak yaratılmaktan kasıt ise,hadisi şerif var "Ademin (aleyhisselam) hamuru yoğurulurken ben peygamberdim" şeklinde..

Son.Fedai
10-05-2012, 15:27
Nur olarak yaratılmaktan kasıt ise,hadisi şerif var "Ademin (aleyhisselam) hamuru yoğurulurken ben peygamberdim" şeklinde..
İlk yaradılan Hz. Rasulallah SAV ın nurudur. Amenna

Fakat ben onu sormadım

Bizim soyundan geldiğimiz Adem AS dan önce dünyada insan var mıydı sözüne karşılık sizce var mıydı diye sordum?

Peki sizce var mıydı Mehmet?

Kafkas Kartali
10-05-2012, 15:32
İlk yaradılan Hz. Rasulallah SAV ın nurudur. Amenna

Fakat ben onu sormadım

Bizim soyundan geldiğimiz Adem AS dan önce dünyada insan var mıydı sözüne karşılık sizce var mıydı diye sordum?

Peki sizce var mıydı Mehmet?

hayır yoktu tabi ki de,hatta bildiğim kadarıyla ilk insanın adem aleyhisselam olmadığını söyleyen mürted oluyordu ayeti kerimeyle sabitti sanırım şuan ayeti hatırlayamadım ama.

Hikem
10-05-2012, 16:28
Sizce yaradılmış mıydı?

Şeyhul ekberin bu konudaki keşfine inanıyorum,yani âdemden önce âdemler yaşamıştı ve meleklerin fitne ve kan dökücü dedikleri âdemden önceki âdemler hakkındadır..Acizane bunların cin diye tefsirine inanmıyorum..

alanyali07
10-05-2012, 17:17
Konuyla ilgisi yok da
ben de zaman zaman şöyle düşünürüm, dinazorlar çok ilgimi çeker, o kadar büyük muhteşem yaratıklar birden yokedilmiş..Bilim bunları hep meteor düşmüş felan diye açıklamaya çalışırlar da..Acaba Hz.Adem ve Hz.Havva, dünyaya gönderilmeden önce dünyada insan neslinin çoğalmasını müsait hale getirmek için mi dinazor nesli tamamen ortadan kaldırılmış ? ben olaya hep böyle bakmışımdır.. düşünsenize dinazorların olduğu bir dünyada insanlar nasıl yaşayacaktı :) dediğim gibi konuyla ilgisi yok sadece antiparantez olarak :)

Hz. Ademden önce insanların olduğuna dair ise Hikem arkadaşın görüşüne katılamıyorum. Çünkü buna dair sahih bir nakil yok..ve benim mantığıma da uymuyor..Kuranda Hz.Ademin yaratılışı anlatılması ve Şeytanın Hz.Adem yüzünden lanetlenmesi gibi büyük bir imtihanı düşündüğümde ,Ademden önce ademler olsaydı İblis (azazil gibi büyük bir alimken,meleklerin hocasıyken) öyle bir imtihana hazırlıklı olurdu herhalde..salakça bir kibirlenmeye girmezdi :)
ki Ademden önce ademler varsa onlara da bir iblis lazım herhalde,iblisten önce iblisler de vardı diye düşünülebilinir :)

Son.Fedai
10-05-2012, 20:28
Şeyhul ekberin bu konudaki keşfine inanıyorum,yani âdemden önce âdemler yaşamıştı ve meleklerin fitne ve kan dökücü dedikleri âdemden önceki âdemler hakkındadır..Acizane bunların cin diye tefsirine inanmıyorum..
Ben de Şeyhül Ekber KS ın görüşüne katılıyorum ki u keşf yoluyla elde edilen bir bilgi değildir.

Amma velakin meleklerin fine ve fesad çıkaran diye bahsettiklerinin de ilk insan olan ve kuranda bahsedilen Adem as dan önceki cinler olduğu kanaatindeyim.

Tabii ki herşeyin en doğrusunu ancak Allah CC bilir

Son.Fedai
10-05-2012, 20:30
ilk insanın
Konunun özü ve şifresi bu kelimede

İLK İNSAN

Hangi ilk insan?

Hangi Ademden önceki Adem?

Kafkas Kartali
10-05-2012, 20:36
Konunun özü ve şifresi bu kelimede

İLK İNSAN

Hangi ilk insan?

Hangi Ademden önceki Adem?

istediğine inan sen abi :)

Son.Fedai
10-05-2012, 20:37
istediğine inan sen abi :)
Hz. Rasulallah SAV ne buyurduysa bizim inancımız da odur

Merak buyurma sen

Kafkas Kartali
10-05-2012, 20:39
Hz. Rasulallah SAV ne buyurduysa bizim inancımız da odur

Merak buyurma sen

ee neyin şüphesi bu o zaman,ilk insan ademdir buyurmuyor mu peygamber?

Son.Fedai
10-05-2012, 20:41
ee neyin şüphesi bu o zaman,ilk insan ademdir buyurmuyor mu peygamber?
:D

Hz. Rasulallah SAV ne buyuruyor?

Bak hikem konuyu biliyor, bildiği için yazıyor.

Zaten konu başlığı da Hikemin bildiği konu için yazılmış

hirahos
11-05-2012, 00:18

Her iddia delil ister... Kitap ve Sünnetten bunun delili nedir?

hirahos
11-05-2012, 00:26
Adem As'dan 2000 sene kadar önce yeryüzünde CİNLER vardı.. Halen de varlar. Hatta onlardan boş bir yer kalmamış yeryüzünde... Sayıları o kadar çoğalmış...

Cinler ateşten yaratıldıkları için kavgacıdırlar ve çokça savaş ederler aralarında... Bunlar Allah'a da asi olunca, Azazil (İblis) aleyhilane komutasında Melekler o zamanki cinleri adalara iskana mecbur ediliyorlar. Hapsediyorlar. Ceza olarak. Sonrasında Adem babamız ile Havva validemiz yeryüzüne indiriliyorlar...

"Yeryüzünde halife yaratacağım" diye buyrulduğunda meleklerin "kan dökecek birileri mi" demesi önceki cinlerin savaşlarından dolayıdır. Rabbımızın bildiğini bilmediklerinden.

Muhyiddin İbnu Arabi Hz.lerinin Kabe'deki keşfi cismani değil ruhani varlıklara aittir ki bedenler halk edilmeden milyonlarca yıl önce RUHLAR yaratılmış... Bunlara Adem As'dan önceki insanlar denilemez... Ruhani varlıklardır. Muhyiddin İbnu Arabi Hz.leri, bazı ruhların ceseden dünyaya gelmeden öncelerini (Alem-i ervahtaki durumlarını) keşfetmiştir.

Kaldı ki keşif ve ilham dinde sened değildir. Muhyiddin İbnu Arabi Hz.lerinin keşfi, edille-i şeriyye ile doğrulanmadan ona kani olunmaz. Öyledir denmez.

Evet, Hikem... Özellikle sizden edille-i şeriyye ile görüşlerinizi ispat etmenizi bekliyoruz. Fi emanillah.

saglıkcı
11-05-2012, 05:13
Dünya günü, ahiret günü farklı olduğu gibi Allahü teâlânın indinde gün de farklıdır. Burada bildirilen gün için işin uzmanı müfessir İmam-ı Razi hazretleri (Burada gün demek, devir demektir, hâl demektir) buyuruyor. Allahü teâlâ için zaman mefhumu yoktur. “Ol” denince her şey olur. Buradaki “Ol” ifadesindeki günü 24 saat olarak algılamak yanlıştır. Hâşâ öyle emek sarf etmesi falan olmaz. Emek sarf etmek acizler içindir. Kur'an-ı kerimde “Ol” denince her şey olur buyuruluyor.

saglıkcı
11-05-2012, 05:20
1- Âlem-i emir, ruhlar âlemidir. Bunlar, madde olmayan ve ölçülemeyen şeylerdir. Bu âleme, âlem-i ervah veya âlem-i melekût da denir.

2- Âlem-i misal, varlık âlemi değildir. Görünüş âlemidir. Her varlığın, bu âlemde bir misali, görüntüsü bulunur. Bu âlemde, kendiliğinden hiçbir hakikat, hiçbir madde ve mana yoktur. Buradakiler, öteki âlemlerden akseden görüntülerdir. Aynada hiçbir şekil yoktur. Aynada bir şekil görünürse, başka yerden gelen bir görünüştür. Âlem-i misal de aynen böyledir. Rüyada meydana gelen şeyler, âlem-i misalde görülmektedir. Bu âlem, âlem-i emirle âlem-i şehadet arasındadır. Bundan dolayı bu âleme, âlem-i berzah da denir.

3- Âlem-i şehadet, madde âlemidir. Bu âleme, âlem-i ecsad, âlem-i halk veya âlem-i mülk de denir. Bu da ikiye ayrılır: 1) İnsana, âlem-i sagir yani küçük âlem denir. 2) İnsandan başka varlıkların hepsine, âlem-i kebir yani büyük âlem denir.
Hazreti Ademden önce emir alemindeki veya alemi misalden bahs edilebilir.

saglıkcı
11-05-2012, 05:29
Ahmed bin Süleyman hazretleri buyuruyor ki:
Levh-i mahfuz, korunmuş levha demektir. Olmuş ve olacak her şeyin yazılı olduğu kitap anlamındadır. Mahlûktur, yani sonradan yaratılmıştır. Melekler levh-i mahfuzu görürler. (Rabbin, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" dediği zaman, melekler, “Yeryüzünde fesat çıkaracak, kan dökecek kimseler mi yaratacaksın?" dediler. “Ben sizin bilmediklerinizi bilirim” buyurdu.
Melekler bu bilgileri Levh-i mahfuz'dan öğreniyorlardı denilebilir.

Hikem
11-05-2012, 05:36
Her iddia delil ister... Kitap ve Sünnetten bunun delili nedir?

Hirahos ŞeyhulEkberin keşf,nden bahsedildiğine göre Kitab ve Sünnette delil yok demektir..Delil olsa keşf olmaz..Yani isteyen inanır....Lakin olmadığının da açık bir delilide yoktur....Ayrıca mevzubahis olan ayette, Cinlerin, '' fitne çıkaracak ve kan dökecek '' diye tavsih ettiği varlığın cin olma durumu çok zayıftır...Çünkü cümlenin siyakından bağımsız alınması doğru olmaz...Öncesinde ''Adem'' den bahsediliyor...Meleklerin Adem ve cin arasında fark etmemesi düşünülemez...

Hikem
11-05-2012, 07:02
Bu konuda yani meleklerin Âdemin halife kılınması sebebiyle ''kan dökücü, fitne çıkaracak'' sözleriyle ilgili tefsirlerde hususen Safvetüt-Tefasirde şu bilgi vardır: ''İbni Cezzi : Meleklerin , Âdem oğullarının fesad çıkaracağını bilmeleri, Allahın bu hususta kendilerine bilgi vermeleriyle olmuştur ''der..Bazılarıda :''Yeryüzünde cinler vardı.Fesad çıkardılar...'' demektedir..Şübhesiz Allah en iyi bilendir..

(((__meftun__)))
11-05-2012, 07:18
Ilk insan ve ilk Peygamber Hz Adem.
Allah ayette öyle buyuruyor.
Peygamberimiz de, "yok öyle degil, onun hamuru yugrulurken ben Peygamberdim"
Yani, kim falan dogru demeyecegim, Allah'tan korkarim, Peygamberimi'den utanirim ama,
Acik ve net olan ayetlerin karsisina bu sekilde hadisler bina edildikce sasiyorum da sasiyorum.
Ya hadisi kabül edecegiz ya da ayet-i kerime'yi,
Sastim kaldim.

(((__meftun__)))
11-05-2012, 07:22
Simdi bugün cum'a.
Oldu ya, Allah'in ilk olarak insani yarattigini bunun da Hz Adem oldugunu, cemeate anlatirken;
Oradan biri; "Hoca yanlis yapiyorsun! Hz Adem'in hamuru yugrulurken Peygamberimiz yaratilmisti ve de Peygamberdi" derse, ne diyecegim, ne diyebilirim?
Ya haklisin, ayet yanlisi ifade ediyor.
Ya da, hayir öyle bir hadis yok ayet dogru söylüyor diyecegim.
Ya da, her ikisi de dogru diyecegim.
Ya da her ikisi de yanlistir diyecegim.
Ne bileyim, aklim da almiyor, hafsalam da almiyor.

(((__meftun__)))
11-05-2012, 07:27
Ben acikcasi Kur'an'da acik ve net, hic bir aciklamaya mahal vermeyecek ayetlerin karsisina, bir takim cümlelerle gelip, ayetlerin hükmünün rafa kaldirilmasini asla onaylamiyorum.
Zina eden insanlari Allah 3'e ayiriyor Kur'anda.

Hürr erkek ve hür kadinlar

Peygamber hanimlari

Cariye erkekler ve cariye kadinlar

Cezalari da acik acik ifade ediyor.

1. 100 sopa

2. 200 sopa

3. 50 sopa

Bu kadar acik ve secik ve aleni olan ayetler karsisinda recmi getirirseniz, her 3 ayeti de alir rafa kaldirirsiniz.

Ben recm'i falan inkar ettigimden bunlari ifade eden degilim ama,

Nice sözler ayetlerin hükümlerini tirpanliyor ayet birakmiyor ortalikta, bunu anlayamiyorum.

Hikem
11-05-2012, 07:57
Yani, kim falan dogru demeyecegim, Allah'tan korkarim, Peygamberimi'den utanirim ama,
Acik ve net olan ayetlerin karsisina bu sekilde hadisler bina edildikce sasiyorum da sasiyorum.
Sastim kaldim.

Aslında arada bir tenakuz yok..zira İlk yaratılan Hz. Peygamberin temsil ettiği nübüvvet nurudur. Kainat onun nurundan yaratılmıştır. Varlığın mebde ve müntehası Hz. Muhammed aleyhisselsmdır.Fakat şehadet aleminde ilk yaratılan insan(atamız<) Âdem peygamberdir, aleyhisselsm..

PUTKIRAN
11-05-2012, 07:57

BAKARA 30:

وَإِذْ قَالَ رَبُّكَ لِلْمَلاَئِكَةِ إِنِّي جَاعِلٌ فِي الأَرْضِ خَلِيفَةً قَالُواْ أَتَجْعَلُ فِيهَا مَن يُفْسِدُ فِيهَا وَيَسْفِكُ الدِّمَاء وَنَحْنُ نُسَبِّحُ بِحَمْدِكَ وَنُقَدِّسُ لَكَ قَالَ إِنِّي أَعْلَمُ مَا لاَ تَعْلَمُونَ
Ve iz kâle rabbuke lil melâiketi innî câilun fîl ardı halîfeh(halîfeten), kâlû e tec’alu fîhâ men yufsidu fîhâ ve yesfikud dimâ(dimâe), ve nahnu nusebbihu bi hamdike ve nukaddisu lek(leke), kâle innî a’lemu mâ lâ tâ’lemûn(tâ’lemûne).

Rabbin, meleklere şöyle demişti: "Yeryüzüne bir halife yerleştireceğim / Yeryüzünde bir halife varedeceğim / Yeryüzünde (birisini) halife yapacağım (caılün)". Melekler de: "Orada bozgunculuk yapacak (yüfsidü), kan akıtacak (yesfiküddima) birisini mi yerleştireceksin / var edeceksin / (halife) yapacaksın? Halbuki biz seni hamdinle yüceltiyor (nüsebbihu) ve kutsuyoruz (nükaddisu)" dediler. "Sizin bilmediğinizi / bilmediklerinizi / bilemeyeceklerinizi ben bilirim" dedi.

BAKARA 31:

وَعَلَّمَ آدَمَ الأَسْمَاء كُلَّهَا ثُمَّ عَرَضَهُمْ عَلَى الْمَلاَئِكَةِ فَقَالَ أَنبِئُونِي بِأَسْمَاء هَؤُلاء إِن كُنتُمْ صَادِقِينَ

Ve alleme âdemel esmâe kullehâ summe aradahum alel melâiketi fe kâle enbiûnî bi esmâi hâulâi in kuntum sadikîn(sadikîne).

Ve Adem'e tüm isimleri öğretti, sonra onları meleklere sunup (aredahüm), "Doğru sözlü / dürüst (sadık) iseniz, şunların isimlerini siz bana bildirin (enbiuniy)" dedi.

Melekler adem oğlunun kan dökeceğini yaratılmadan bilemezlerdi.Melekler biliyorlrdı çünkü ademoğlu yaratılmış ve kan döküp duruyordu.

BAKARA 31 de "inni cailiun" muhakkak ki ben kılıyorum,atıyorum diyor.Cailun yaratmak demek değildir, var olan bir şeye başka bir nitelik vermek,atamak demektir.
yine aynı ayette "yufsidu" ( fesat çıkarır, bozgunculuk yapar) ve "yefsiku" ( ve (kan) akıtır, (kan) döker) fiileri şimdiki zamandır,gelecek zaman değildir.
Melekler adem oğlunun fesad çıkarıp kan döküp durduklarını zaten görüp biliyorlardı.

BAKARA 31 de geçen "onları meleklere sundu" derken onlar derken kim kast ediliyor?
Adem oğulları kast edilyor.
Bazı meallerde eşyalar deniyor ama "şunların isimlerini siz bana bildirin" derken şunların diye tercüme edilen kelime "haulai" canlılar için kullanılan bir kelimedir.
Netice Hz.Adem ilk insan değildir,cennette iskan edilen halife olarak atanan ilk insandır, kanaatindeyim,doğrusunu elbette Allah bilir....

Hikem
11-05-2012, 08:05
Bendeniz âdemden önceki âdemlerin bizim atamız olan âdemle aleyhisselam , organik bir bağının olduğuna inanmıyorum..Nesilleri tükenmişlerdir.saniyen bunların vahiyle müşerref olup olmadıklarıda meçhuldür..

PUTKIRAN
11-05-2012, 08:30
Bendeniz âdemden önceki âdemlerin bizim atamız olan âdemle aleyhisselam , organik bir bağının olduğuna inanmıyorum..Nesilleri tükenmişlerdir.saniyen bunların vahiyle müşerref olup olmadıklarıda meçhuldür..
Hz.Ademden önceki ademlerle Hz.Ademin organik bağı yoksa bunların yaratılma sebebi hikmeti nedir,daha doğrusu sizce ne olabilir?
Böyle bir organik bağın olmaması bana mantıksız geliyor,çünkü Yüce Allahın bütün işleri bir hikmete dayanır.

alanyali07
11-05-2012, 08:31
Önceki Ademlerin nesilleri kıyametle mi son buldu ?
Onların mahşeri gerçekleşti mi ?
Yoksa onlar da bizimle aynı mahşerde mi hesap görecekler ?
Bizden sonrada yeni nesiller gelebilir mi ?
Ademden sonra ademler gelecek mi ?
uuuuuu sorular uzar da uzar :)
En güzeli Kuran , Sünnet ve icmanın ittifak ettiği konulardan sınırı aşmamak gerekiyor.. Yoksa ezoterizm bataklığına da saplanılabilinir..böyle de bir tehlike var.
kelimeleri evirip çevirip çok manalar çıkarılabiliniyor..
Yaşar Nuri öztürk de reenkarnasyona delil bulabiliyor ayetlerde geçen kelimelerden yola çıkarak..hatta bu görüşe delil olarak Mesneviden ve diğer eski eserlerde geçen mecazi anlatımlardan bile delil çıkarabiliyor..Bunların hepsi ezoterik yorum çıkarmaya girer.
ve bunun sonu gelmez bence.
en güzeli biz kulluğumuzu yaşamaya çalışalım. diğer kullardan hesaba çekilmeyeceğiz, kendimizden hesaba çekileceğiz sonuçta..

veri
11-05-2012, 08:33
imani mesele mi hayır
avamı ilgilendiren mesele mi hayır
sallayın gitsin.

PUTKIRAN
11-05-2012, 08:46
imani mesele mi hayır
avamı ilgilendiren mesele mi hayır
sallayın gitsin.

Yüce Yaratıcının her işi her sözü hikmetlidir,eğer Kuranı Kerimde bundan bahsetmişse bir hikmetten dolayır.,Maksadını aşan bir dil sürçmesi olduğuna inanıyorum ama yine de Kuranda geçen bir konu için kullandığın kelime çok çirkin,yakışıksız olduğunu da hatırlatmak zorundayım.

veri
11-05-2012, 09:05
Yüce Yaratıcının her işi her sözü hikmetlidir,eğer Kuranı Kerimde bundan bahsetmişse bir hikmetten dolayır.,Maksadını aşan bir dil sürçmesi olduğuna inanıyorum ama yine de Kuranda geçen bir konu için kullandığın kelime çok çirkin,yakışıksız olduğunu da hatırlatmak zorundayım.
kur'anda geçen nedir.
kur'an da geçen herşey avamı ilgilendirir mi
bir adem veya yüzbin adem sayısının benim bu dünyadaki imtihanımda ne faydası olucak.
red veya kabul mevzubahis değil benim açımdan
ilgilenmiyorum.
şu kadar mesaj sonunda varılacak (varılmayacak) sonucun da ne benim dünyamda ne sizin dünyanızda bir etkisi olucak mı
biz zaten duyduk ve iman ettik diyoruz.
onun için bu tür mevzuları sallayın gitsin.

misak
11-05-2012, 09:23

BU cümlenin hadis olmadığı ve uydurma bir söz olduğu hadis alimlerince kesin olarak söylenmiştir.

Kafkas Kartali
11-05-2012, 09:26
BU cümlenin hadis olmadığı ve uydurma bir söz olduğu hadis alimlerince kesin olarak söylenmiştir.

kanıt getir efendi işkembe-i kübra'dan konuşma hangi alimler onlar? ŞİAlara alim demiyorsundur umarım..

Son.Fedai
11-05-2012, 09:31
Sastim kaldim.
Elbette ki İkisi de doğru. Amenna ve saddakna..

Yalnız orta yolunu bulmak gerek

İlk İnsan (vücud bulan ilk insan) Hz. Adem AS dır

Hz. Adem AS ın vücudu, ruhu ve diğer tüm ruhlar yaradılmadan önce Hz. Muhammed Mustafa SAV ın RUHU yaradılmışdı ve peygamberdi.

Yani kuranda bahsedilen yaratma VÜCUD yani CESED yani topraktan yaradılma, Hz. Rasulallah SAV ın buyurduğu ise RUH.

Hikem
11-05-2012, 09:32

Misak doğru söylüyor , ne varki bu doğru bu anlama gelen hadis yok anlamını taşımıyor, şöyleki, bunlardan biri(hadislerden) Meyseretül-Fecr hadisidir.Meysere diyorki,: ''Ya Resulullah!.. Ne zaman Peygamber oldun? diye sordum..Allah Resulu: âdem henüz ruh ile cesed arasında iken ben Peygamber idim'' Bu hadis Ahmed Müsned'inde, Buhari Tarihinde, Beğavi, İbnus-Seken ve başkaları ''sahabe'' kitablarında, Ebu Nuaym Hılyede (9/53) ve Hakim ''sahihtir diyerek Müstedrek'te (2/608) rivayet etmiştir.

Zebidi Şerhu-l-İhya'da (1/453) 'Âdem henüz ruh ile cesed arasında iken ben Peygamber idim' hadisinin manası yani henüz ruh ve beden halinde değildi'' demektir. Bak AliyyulKari el-Masnu)

PUTKIRAN
11-05-2012, 10:07

Hz. Adem AS ın vücudu, ruhu ve diğer tüm ruhlar yaradılmadan önce Hz. Muhammed Mustafa SAV ın RUHU yaradılmışdı ve peygamberdi.

Yani kuranda bahsedilen yaratma VÜCUD yani CESED yani topraktan yaradılma, Hz. Rasulallah SAV ın buyurduğu ise RUH.
Ruhların yaratıldığı Kuranda nerde geçiyor?
Hiç bir yerde.
Dolaysıyla hadis olarak söynen söz peygamberimize ait değildir.

17/85: Sana ruh hakkında soru sorarlar. De ki; ruh, Rabbimin emrindendir. Ve size bunun ilminden az birşey verilmiştir.

Ayetten de anlaşıldığı üzere ruh yaratılmış müstakil bir varlık değildir.İnsan beynine yüklenen bir emirler silsilesidir yani programdır.

15/28-29: ... Rabbin meleklere demişti ki: " Ben, kuru bir çamurdan şekillendirilmiş bir balçıktan bir insan yaratacağım. Onun yaratılışını tamamladığım ve içine Ruhumdan üflediğim zaman, onun için secdeye kapanın.

Yine bu ayetten anlaşılan ruhun üflenmesi insanın bedenen yaratılışından sonradır.Bedenden önce bir ruhun varlığı söz konusu değildir.

gönül kuşu
11-05-2012, 11:14

bu cümleyi kabul etmeye bilirsin o zaman sizce
adem yaratılmadan önce peygamberimizin nurunun
yaratıldığına inanmıyorsun demek
bizde bu zuhur etti

misak
11-05-2012, 11:42
bu cümleyi kabul etmeye bilirsin o zaman sizce
adem yaratılmadan önce peygamberimizin nurunun
yaratıldığına inanmıyorsun demek
bizde bu zuhur etti

DOĞRU ZUHUR ETMİŞ.
bu şu demek olmuyor. Rabbimiz dilese böyle birşey yapamaz mı? O'nun yapamıyacağı güç yetiremiyeceği birşey yoktur.

AşkŞairi
11-05-2012, 12:02
DOĞRU ZUHUR ETMİŞ.
bu şu demek olmuyor. Rabbimiz dilese böyle birşey yapamaz mı? O'nun yapamıyacağı güç yetiremiyeceği birşey yoktur.

nedemek istiyorsunuz?

misal kuranda Rabbimiz Ve ben, cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım diyor değil mi

ama siz Rabbimizin dilese her şeyi yapa bilir . diyerek .bu ayeti görmezden mi gelmeli yaratılmanın başka sebeblerinemi inanmalı !!! Rabbimizin her şeye gucu yeter... ayette yazanları boş ver gibi zuhur etti

putkıran sunu paylaşmış

15/28-29: ... Rabbin meleklere demişti ki: " Ben, kuru bir çamurdan şekillendirilmiş bir balçıktan bir insan yaratacağım. Onun yaratılışını tamamladığım ve içine Ruhumdan üflediğim zaman, onun için secdeye kapanın.

Yine bu ayetten anlaşılan ruhun üflenmesi insanın bedenen yaratılışından sonradır.Bedenden önce bir ruhun varlığı söz konusu değildir.

misak
11-05-2012, 12:25
nedemek istiyorsunuz?

misal kuranda Rabbimiz Ve ben, cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım diyor değil mi

ama siz Rabbimizin dilese her şeyi yapa bilir . diyerek .bu ayeti görmezden mi gelmeli yaratılmanın başka sebeblerinemi inanmalı !!! Rabbimizin her şeye gucu yeter... ayette yazanları boş ver gibi zuhur etti

putkıran sunu paylaşmış

aslında aynı şeyleri söylüyoruz. bedenden önce ruhun var olup olmadığı hususu ihtilaflı konulardandır. araf suresi 172. ayetin tefsirlerinde bu ihtilaf tefsiflerde mevcuttur.
araf 172. ayet şudur:
Kıyamet gününde, biz bundan habersizdik demeyesiniz diye Rabbin Âdem oğullarından, onların bellerinden zürriyetlerini çıkardı, onları kendilerine şahit tuttu ve dedi ki: Ben sizin Rabbiniz değil miyim? (Onlar da), Evet (buna) şâhit olduk, dediler.
bazı müfessirler bu ayette bedenler yaratılmadan önce ruhların biryerde toplanıldığı ve Rabbimizin ayetteki gibi soru sorduğu yorumu yapılırken; bazı müfessirler de bu ayetle ilgili insanın ana rahmine düşmesinden sonra Rabbimizin bu soruyu sorduğu tefrisi yapılmıştır.

isteyen istediğini alsın sonuçta bizler bir söz vererek bu dünyaya geldik. önemli olan da bu dur. Rabbimiz bize ademden önce hz peygamberin nurunu yarattım onun için ne yaptın demiyecek.

yukarıda hadis diye söylenen cümle doğru değildir yani hadis değildir. Ama Rabbimiz böyle birşey yapmaya K'adir'dir.
yapmış mıdır? hadis alimleri yapmamış diyor. yapamaz mı elbette yapabilir. gücünün yetmediği hiçbirşey yok.
işin aslı böyle ucuz konularla uğraşmak yerine bizi cennete götürecek konularla uğraşmak ve amel etmek en güzelidir.

Son.Fedai
11-05-2012, 13:42
Bedenden önce bir ruhun varlığı söz konusu değildir.
Peki yukarıdaki hadisin durumu nedir o zaman?

Sonra "KALU BELA DAN BERİ MÜSLÜMANIM" diye bilinen olayın açıklaması ne olacak?

PUTKIRAN
11-05-2012, 14:25

(A'RAF suresi 172. ayet)
وَاِذْ اَخَذَ رَبُّكَ مِنْ بَنٖى اٰدَمَ مِنْ ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَاَشْهَدَهُمْ عَلٰى اَنْفُسِهِمْ اَلَسْتُ بِرَبِّكُمْ قَالُوا بَلٰى شَهِدْنَا اَنْ تَقُولُوا يَوْمَ الْقِيٰمَةِ اِنَّا كُنَّا عَنْ هٰـذَا غَافِلٖينَ
Okunuş Ve iz ehaze rabbuke mim beni ademe min zuhurihim zurriyyetehum ve eşhedehum ala enfusihim elestu bi rabbikum, kalu bela şehidna en tekulu yevmel kiyameti inna kunna an haza ğafilin

Ve senin rabbin, her ne zaman Ademoğullarının sulblerinden onların soylarını çıkaracak olsa, onları kendileri hakkında tanıklık etmeye çağırır: "Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" Onlar, cevaben: "Elbette!" derler, "Buna tanıklık ederiz!" (Bunu, böylece hatırlatıyoruz ki) Kıyamet Gününde, "Doğrusu, bizim bundan haberimiz yoktu" demeyesiniz,

İnsan oğlu akıl baliğ olunca (sulplerinden soylarını çıkarınca) kendi nefsinden nasıl dünyaya geldiğini anlıyor (kendileri hakkıında tanıklık etmeye çağrı) ki kendisi yaratılmıştır,bir yaratan vardır ve ölecektir.
Hiç bir dine mensup olmayan bir toplumda da olsa buluğ çağına erişen herkes bunu idrak eder.Hatta küçük çocuklarda bile bu vardır,gözümü buraya kim taktı,kafamı buraya kim koydu,gökten kim su döküyor vs....soruları insanın içine yerleştirilmiş Allah inancının ürünüdür.
Bu ayette bahsedilen budur...Allahu alem.

AşkŞairi
11-05-2012, 16:46

güzel bir soru kardeş
putkıranın acıklamasını incelemek gerekecek

AşkŞairi
11-05-2012, 16:52
işin aslı böyle konularla uğraşmak yerine bizi cennete götürecek konularla uğraşmak ve amel etmek en güzelidir. .

haklısın kardeş

- Yezid İbnu Seleme el-Cûfi radıyallahu anh anlatıyor: "Ey Allah'ın Resulü! dedim, ben senden pek çok hadis işittim. Ancak bunlardan, sonradan işittiklerimin, önceden işittiklerimi unutturacağından korkuyorum. Bana (hepsinin yerini tutacak) câmi bir kelime söyle!"
"Bildiklerinde Allah'a karşı müttaki ol (bu sana yeter)!" buyurdular."
Tirmizi, İlim 19, (2684).

Allah'ın elçisi şöyle buyurmuştur: "Sizden öncekiler, peygamberlerine çok soru sormaları ve aldıkları cevaplarla amel etmemeleri yüzünden helak olmuşlardır. Ben sizi kendi halinize bıraktığım sürece siz de beni kendi halime bırakın" (Buhari, el-Cami" IV, 422

(((__meftun__)))
11-05-2012, 19:20

Yani,
Ayet'in acik ve net beyani karsisinda dimdik gene dikildi Peygamberimiz, bir Peygamber olarak, ayetin karsisina.
Bu söz "Benim Peygamberim daha öncedir ya da daha iyidir ya da daha mükemmeldir" diyen akl-i evvel insanlarin bir uydurmasidir.

Ilk insan Hz Adem ve O'nun esidir.

Son Rasül de Hz Allah'in beyanina göre, Hz Muhammed'dir.

(((__meftun__)))
11-05-2012, 19:24
Aslında arada bir tenakuz yok..zira İlk yaratılan Hz. Peygamberin temsil ettiği nübüvvet nurudur. Kainat onun nurundan yaratılmıştır. Varlığın mebde ve müntehası Hz. Muhammed aleyhisselsmdır.Fakat şehadet aleminde ilk yaratılan insan(atamız<) Âdem peygamberdir, aleyhisselsm..

Allah ayetlerinde, kainati nasil yarattigini, alemi, yeryüzünü, dünyayi, ilk insani nasil yarattigini beyan ediyor ve ayetlerde acik,

Ne Peygamber'e vurgu var ne de O'nun nuruna!! Öyle bir seyin olmadigina inaniyorum.

Ilk insan Hz Adem'dir.

Peygamberler'in sonuncusu da Hz Muhammed'dir.

571 yilinda Mekke'de dogmus.

Son.Fedai
11-05-2012, 19:28
Yani,
Ayet'in acik ve net beyani karsisinda dimdik gene dikildi Peygamberimiz, bir Peygamber olarak, ayetin karsisina.
Bu söz "Benim Peygamberim daha öncedir ya da daha iyidir ya da daha mükemmeldir" diyen akl-i evvel insanlarin bir uydurmasidir.

Ilk insan Hz Adem ve O'nun esidir.

Son Rasül de Hz Allah'in beyanina göre, Hz Muhammed'dir.

Arkadaşım

Sen anlamadın heralde

İlk yaradılan RUH Hz. Rasulallah SAV dır

İlk Yaradılan CESED olarak İNSAN Hz. Adem AS dır

İkisi de farklı şeyler

Kurana karşı dik duran falan yok

(((__meftun__)))
11-05-2012, 19:30
Kainat Hz Muhammedin nurundan yaratilmis, Hikem Efendi öyle buyuruyor.

Ilk kez duydum.

Hangi ayette böyle bir beyanat varmis?

(((__meftun__)))
11-05-2012, 19:33
Arkadaşım

Sen anlamadın heralde

İlk yaradılan RUH Hz. Rasulallah SAV dır

İlk Yaradılan CESED olarak İNSAN Hz. Adem AS dır

İkisi de farklı şeyler

Kurana karşı dik duran falan yok

Anladim ama öyle bir seyin olmadigina, Kavmiyyetcilik oynayan insanlar gibi Peygambercilik oynayan bir takim insanlarin sözleridir diye düsünüyorum iddia edilenleri,
Öyle bir ayet yok,
Ilk insan ve ilk Peygamber Hz Adem'dir.
Ilk yaratilan'in ruhu da ilk öncedir.
Hem ruhen ve hem de bedenen ilk insan Hz Adem'dir.

Son.Fedai
11-05-2012, 19:34
(A'RAF suresi 172. ayet)
وَاِذْ اَخَذَ رَبُّكَ مِنْ بَنٖى اٰدَمَ مِنْ ظُهُورِهِمْ ذُرِّيَّتَهُمْ وَاَشْهَدَهُمْ عَلٰى اَنْفُسِهِمْ اَلَسْتُ بِرَبِّكُمْ قَالُوا بَلٰى شَهِدْنَا اَنْ تَقُولُوا يَوْمَ الْقِيٰمَةِ اِنَّا كُنَّا عَنْ هٰـذَا غَافِلٖينَ
Okunuş Ve iz ehaze rabbuke mim beni ademe min zuhurihim zurriyyetehum ve eşhedehum ala enfusihim elestu bi rabbikum, kalu bela şehidna en tekulu yevmel kiyameti inna kunna an haza ğafilin

Ve senin rabbin, her ne zaman Ademoğullarının sulblerinden onların soylarını çıkaracak olsa, onları kendileri hakkında tanıklık etmeye çağırır: "Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" Onlar, cevaben: "Elbette!" derler, "Buna tanıklık ederiz!" (Bunu, böylece hatırlatıyoruz ki) Kıyamet Gününde, "Doğrusu, bizim bundan haberimiz yoktu" demeyesiniz,

İnsan oğlu akıl baliğ olunca (sulplerinden soylarını çıkarınca) kendi nefsinden nasıl dünyaya geldiğini anlıyor (kendileri hakkıında tanıklık etmeye çağrı) ki kendisi yaratılmıştır,bir yaratan vardır ve ölecektir.
Hiç bir dine mensup olmayan bir toplumda da olsa buluğ çağına erişen herkes bunu idrak eder.Hatta küçük çocuklarda bile bu vardır,gözümü buraya kim taktı,kafamı buraya kim koydu,gökten kim su döküyor vs....soruları insanın içine yerleştirilmiş Allah inancının ürünüdür.
Bu ayette bahsedilen budur...Allahu alem.
Demek insan akıl baliğ olunca Allah CC soruyor ve o da anlıyor. Ayet te bunu mu açıklıyor

Herkes bunu anlasaydı dünyada dinsiz, ateist kalmazdı...

Senin tefsirin pek makul değil

Bu konuda Kitabur Ruh adlı eserde güzel açıklamalar var.

Kim ne der bilmem ama Kuran-ı Azimşşandaki ayetlerle, Hz. Rasulallah SAV ın hadisleri arasında hiçbir çelişki yoktur.

PUTKIRAN gibi kendi nefsinden tefsir yapanların AYETLERİN YERİNİ DEĞİŞTİRMESİ vardır

Allah CC ve Rasulu SAV ne dediyse bizim de inancımız odur

İsteyen istediğine inanabilir

Son.Fedai
11-05-2012, 19:35
Anladim ama öyle bir seyin olmadigina, Kavmiyyetcilik oynayan insanlar gibi Peygambercilik oynayan bir takim insanlarin sözleridir diye düsünüyorum iddia edilenleri,
Öyle bir ayet yok,
Ilk insan ve ilk Peygamber Hz Adem'dir.
Ilk yaratilan'in ruhu da ilk öncedir.
Hem ruhen ve hem de bedenen ilk insan Hz Adem'dir.

Valla sen öyle diyorsun ama Rasulallah SAV öyle demiyor

Son.Fedai
11-05-2012, 19:35
Kainat Hz Muhammedin nurundan yaratilmis, Hikem Efendi öyle buyuruyor.

Ilk kez duydum.

Hangi ayette böyle bir beyanat varmis?
Evet

Sadece kainat değil tüm herşey onun SAV nurundan yaradılmış

Hikem doğru demiş

(((__meftun__)))
11-05-2012, 19:38
Valla sen öyle diyorsun ama Rasulallah SAV öyle demiyor

Hayatta olsa sorardim.

Ayetler öyle demiyor.

Uydurmadir diye düsünüyorum

Son.Fedai
11-05-2012, 19:39
Hayatta olsa sorardim.

Ayetler öyle demiyor.

Uydurmadir diye düsünüyorum
Yanlış düşünüyorsun

Ayette ne demişse başımız üzere de bazı ayetler var ki onlar ıanlamak için bir çok ilim bilmek gerek

İlmi olmadan anlamaya çalışmak hatta daha da ileri giderek söylenenleri kabul etmemek iyi sonuçlar doğurmaz

(((__meftun__)))
11-05-2012, 19:40
Evet

Sadece kainat değil tüm herşey onun SAV nurundan yaradılmış

Hikem doğru demiş

Zaten ben sunu anlamiyorum,

Iran Mistizizm ile Hikem'in askla savundugu ehl-i sünne tarikat mistizizim tam bir kardestir ama nasil kavga ederler birbirleriyle anlayamiyorum,

Kainat'i yaratan Allah'tir,

Kimsenin ruhuyla yaratmadigini beyan etmis,

Ayetleri yalan kilamam.

(((__meftun__)))
11-05-2012, 19:41
Yanlış düşünüyorsun

Ayette ne demişse başımız üzere de bazı ayetler var ki onlar ıanlamak için bir çok ilim bilmek gerek

İlmi olmadan anlamaya çalışmak hatta daha da ileri giderek söylenenleri kabul etmemek iyi sonuçlar doğurmaz

Eee, aptal olsam dedigine inanirdim da aptal degilim.

Batini uydurma ilimler var di mi, uydur uydur salla. Orada öyle beyanatlar var.

Bu dvirde post kuracan geleni kandiracan, gideni kandiracan ma biz o merhaleyi kacirdik.

(((__meftun__)))
11-05-2012, 19:42
Utanmasaniz ki bunu söyleyenler de vardir, Kainati Peygamber yaratmis diyeceksiniz.

Son.Fedai
11-05-2012, 19:42
Iran Mistizizm ile Hikem'in askla savundugu ehl-i sünne tarikat mistizizim tam bir kardestir ama nasil kavga ederler birbirleriyle anlayamiyorum,

Bazı şeylerin bazı şeylere benzemesi her ikisinin de doğru olduğu anlamına gelmez.

Kainat'i yaratan Allah'tir,

Kimsenin ruhuyla yaratmadigini beyan etmis,

Ayetleri yalan kilamam.
Anlayamadım, açıklar mısın biraz

Son.Fedai
11-05-2012, 19:45
Eee, aptal olsam dedigine inanirdim da aptal degilim.

Est. ben ne öyle birşey dedim ne de ima da ettim

Batini uydurma ilimler var di mi, uydur uydur salla. Orada öyle beyanatlar var.

Bu dvirde post kuracan geleni kandiracan, gideni kandiracan ma biz o merhaleyi kacirdik.

Batıni ilim yok mu yani?

Allah Allah

Utanmasaniz ki bunu söyleyenler de vardir, Kainati Peygamber yaratmis diyeceksiniz.
Bak bu olmadı işte

Hikem
11-05-2012, 20:29
İlk yaratılan Hz. Peygamberin temsil ettiği nübüvvet nurudur. Kainat onun nurundan yaratılmıştır. Varlığın mebde ve müntehası Hz. Muhammed (s.a.v.)’dir.

“Hem o melek, cin ve beşerin seyyidi olan zat, şu kâinat ağacının en münevver ve mükemmel meyvesi ve rahmet-i İlâhiyenin timsali ve muhabbet-i Rabbâniyenin misali ve Hakkın en münevver bürhanı ve hakikatin en parlak sirâcı ve tılsım-ı kâinatın miftahı ve muammâ-yı hilkatin keşşafı ve hikmet-i âlemin ıârihi ve saltanat-ı İlâhiyenin dellâlı ve mehâsin-i san’at-ı Rabbâniyenin vassâfı; ve câmiiyet-i istidat cihetiyle, o zat mevcudattaki kemâlâtın en mükemmel enmuzecidir.

Öyleyse, o zâtın şu evsâfı ve şahsiyet-i mâneviyesi işaret eder, belki gösterir ki, o zat kâinatın illet-i gaiyesidir. Yani, “O zâta şu kâinatın Hâlıkı bakmış, kâinatı halk etmiştir. Eğer onu icad etmeseydi, kâinatı dahi icad etmezdi” denilebilir. Evet, cin ve inse getirdiği hakaik-i Kur’âniye ve envâr-ı imaniye ve zâtında görünen ahlâk-ı âliye ve kemâlât-ı sâmiye, şu hakikate şahid-i kat’idir.”

Evet, evet, evet! Eğer kâinattan risalet-i Muhammediyenin (a.s.m.) nuru çıksa, gitse, kâinat vefat edecek. Eğer Kur'ân gitse, kâinat divane olacak ve küre-i arz kafasını, aklını kaybedecek, belki şuursuz kalmış olan başını bir seyyareye çarpacak, bir kıyameti koparacak

Şu gördüğün büyük âleme büyük bir kitap nazarıyla bakılırsa, nur-u Muhammedî (a.s.m.) o kitabın kâtibinin kaleminin mürekkebidir.

Eğer o âlem-i kebir bir şecere tahayyül edilirse, nur-u Muhammedî hem çekirdeği, hem semeresi olur.

Eğer dünya mücessem bir zîhayat farz edilirse, o nur onun ruhu olur.

Eğer büyük bir insan tasavvur edilirse, o nur onun aklı olur.

Eğer pek güzel şaşaalı bir cennet bahçesi tahayyül edilirse, nur-u Muhammedî onun andelîbi olur.

Eğer pek büyük bir saray farz edilirse, nur-u Muhammedî o Sultan-ı Ezelin makarr-ı saltanat ve haşmeti ve tecelliyat-ı cemaliyesiyle âsâr-ı san’atını hâvi olan o yüksek saraya nâzır ve münâdi ve teşrifatçı olur. Bütün insanları dâvet ediyor. O sarayda bulunan bütün antika san’atları, harikaları ve mucizeleri târif ediyor. Halkı o saray Sâhibine, Sâniine iman etmek üzere câzibedar, hayretefzâ dâvet ediyor.”
(Üstad Bediüzzaman)

muallim08
11-05-2012, 20:36
Hz. ademden önce insan vardı ise ondan da önce Hz. Adem olamaz mı ?

PUTKIRAN
11-05-2012, 20:54
İlk yaratılan Hz. Peygamberin temsil ettiği nübüvvet nurudur. Kainat onun nurundan yaratılmıştır. Varlığın mebde ve müntehası Hz. Muhammed (s.a.v.)’dir.

Kurana göre bütün varlık yoktan yaratılmıştır....
Sizin inancınıza göre Hz.Muhammedin nurundan yaratılmıştır.Peki Hz.Muhammedin nuru neden yaratılmıştır?

Evet, evet, evet! Eğer kâinattan risalet-i Muhammediyenin (a.s.m.) nuru çıksa, gitse, kâinat vefat edecek.

Kainatın nuru Hz.Muhammedin nurumudur?

AşkŞairi
11-05-2012, 20:59
Kur’an’da bütün canlıların sudan yaratıldığı açıkça ifade edilmiştir. İlgili ayetlerin meali şöyledir:

“Hayatı olan/canlı olan her şeyi sudan yarattık. Hâlâ inanmayacaklar mı?”(Enbiya, 21/30)

“Allah her canlıyı sudan yarattı. Kimi karnı üstünde sürünür, kimi iki ayak üstünde yürür, kimi dört ayak üstünde yürür. Allah dilediğini yaratır. Şüphesiz Allah her şeye kadirdir.”(Nur, 24/45)

- “Allah insanı kiremit gibi pişmiş çamurdan yarattı. Cinni ise hâlis ateşten yarattı.”(Rahman, 55/14, 15)

- Allah’ın kelamında elbette bir çelişki olamaz. Bunun en veciz ifadesi şöyledir: “canlı olan her şeyin sudan yaratıldığını” ifade eden ayetlerde vurgulanan husus, bir umumî yaklaşımdır, hayatları boyunca en fazla yararlandıkları, en çok muhtaç oldukları unsuru su olan canlılar için kullanılmış bir ifadedir.

- Cinlerin ve meleklerin sudan yaratılmadıkları gerçeği, bunların, Kur’an’ın umumî ifadesinin dışında olduklarını göstermektedir. Nur suresindeki ayetteki canlıların tasviri, yeryüzünde yaşayan ve gözle görünen canlıları ön plana çıkarmaktadır.

Hikem
11-05-2012, 21:02
Evet, nasıl ki hayat bu kâinattan süzülmüş bir hülâsadır. Ve şuur ve his dahi hayattan süzülmüş, hayatın bir hülâsasıdır. Akıl dahi şuurdan ve histen süzülmüş, şuurun bir hülâsasıdır. Ve ruh dahi, hayatın hâlis ve sâfi bir cevheri ve sabit ve müstakil zâtıdır. Öyle de,

maddî ve mânevî hayat-ı Muhammediye (a.s.m.) dahi, hayat ve ruh-u kâinattan süzülmüş hülâsatü'l-hülâsadır ve risalet-i

Muhammediye dahi (a.s.m.), kâinatın his ve şuur ve aklından süzülmüş en sâfi hülâsasıdır. Belki maddî ve mânevî hayat-ı

Muhammediye (a.s.m.), âsârının şehadetiyle, hayat-ı kâinatın hayatıdır. Ve risalet-i Muhammediye (a.s.m.), şuur-u kâinatın şuurudur ve nurudur. Ve vahy-i Kur'ân dahi, hayattar hakaikinin şehadetiyle, hayat-ı kâinatın ruhudur ve şuur-u kâinatın aklıdır.

serdengeçti
11-05-2012, 21:10
Kurana göre bütün varlık yoktan yaratılmıştır....
Sizin inancınıza göre Hz.Muhammedin nurundan yaratılmıştır.Peki Hz.Muhammedin nuru neden yaratılmıştır?

Kainatın nuru Hz.Muhammedin nurumudur?

putkıran şu kainatı bir ağaca benzetsek -ki gayet de muvafık düşer.. şimdi hikmet nazarı ile bakalım.. nasıl ki ağacın mebde-i çekirdektir, bir cihette de meyvesidir.. peki şu kainat ağacının çekirdeği ne olmak lazım gelir.. buna en layık kimdir ?

PUTKIRAN
11-05-2012, 21:11
...
Ve risalet-i Muhammediye (a.s.m.), şuur-u kâinatın şuurudur ve nurudur......
Hz.Muhammed de diğer resuller gibi bir resuldur,getirdiği din de diğer peygamberlerin getirdiği dinle aynı dindir,hepsinin adı islamdır.
Hz.Muhammedin nuru kainatın nurudur diyorsunuz ama Kuran öyle demiyor.

NUR 35:Allah, göklerin ve yerin nurudur....

serdengeçti
11-05-2012, 21:18
Hz.Muhammedin nuru kainatın nurudur diyorsunuz ama Kuran öyle demiyor.

NUR 35:Allah, göklerin ve yerin nurudur.... çok farklı bir Kur'an anlayışın var.. Şİmdi bu meale göre Allah'tan başka nur yok mudur ?

PUTKIRAN
11-05-2012, 21:24
Benim anlayışım senin anlayışım diye bir şey yok,Kuran böyle diyor.
meal yanlış diyrsanız işte orijinali.

اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَكَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاء وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

Allâhu nûrus semâvâti vel ard(ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ mısbâh(mısbâhun), el mısbâhu fî zucâceh(zucâcetin), ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durrîyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr(nârun), nûrun alâ nûr(nûrin), yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullâhul emsâle lin nâs(nâsi), vallâhu bi kulli şey’in alîm(alîmun).

Hikem
11-05-2012, 21:25
Hakikatı Muhammediyi yaratan Allah Teala değilmi? arada bir tenakuz yok!

alanyali07
11-05-2012, 21:30

اللَّهُ نُورُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ مَثَلُ نُورِهِ كَمِشْكَاةٍ فِيهَا مِصْبَاحٌ الْمِصْبَاحُ فِي زُجَاجَةٍ الزُّجَاجَةُ كَأَنَّهَا كَوْكَبٌ دُرِّيٌّ يُوقَدُ مِن شَجَرَةٍ مُّبَارَكَةٍ زَيْتُونِةٍ لَّا شَرْقِيَّةٍ وَلَا غَرْبِيَّةٍ يَكَادُ زَيْتُهَا يُضِيءُ وَلَوْ لَمْ تَمْسَسْهُ نَارٌ نُّورٌ عَلَى نُورٍ يَهْدِي اللَّهُ لِنُورِهِ مَن يَشَاء وَيَضْرِبُ اللَّهُ الْأَمْثَالَ لِلنَّاسِ وَاللَّهُ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ

Allâhu nûrus semâvâti vel ard(ardı), meselu nûrihî ke mişkâtin fîhâ mısbâh(mısbâhun), el mısbâhu fî zucâceh(zucâcetin), ez zucâcetu ke ennehâ kevkebun durrîyyun, yûkadu min şeceratin mubâraketin zeytûnetin lâ şarkîyetin ve lâ garbiyyetin, yekâdu zeytuhâ yudîu ve lev lem temseshu nâr(nârun), nûrun alâ nûr(nûrin), yehdîllâhu li nûrihî men yeşâu, ve yadribullâhul emsâle lin nâs(nâsi), vallâhu bi kulli şey’in alîm(alîmun).

:) Putkıran sen yine ne potlar kırıyorsun öyle meydanı boş buldun diye :)

Nuh:16
Ve cealel kamere fîhinne nûren ve cealeş şemse sirâcâ

Burada Kamere Nur diyor napcaz şimdi :)
Melekler de Nurdan :)

çelişki mi var sana göre.. ?

serdengeçti
11-05-2012, 21:31

sorum hala geçerli.. bu anlayışa bakarak Allah'tan başka Nur yoktur manası çıkardın sen değil mi onu öğrenmek istiyorum..

PUTKIRAN
11-05-2012, 21:32
Hakikatı Muhammediyi yaratan Allah Teala değilmi? arada bir tenakuz yok!
Her şeyin yaratıcısı Yüce Allahtır.Kuranı gönderen de Allahtır.Ama sizin sözleriniz Kurana uymuyor,Allah Kuran dışında bir kitap daha indirdi de bizim mi haberimiz yok?
Kuran "Allah göklerin ve yerin nurudur," diyor siz Hz.Muhammed kainatın nurudur diyorsunuz.
Ayrıca "hakikati Muhammediye" , "risalet-i Muhammediye "ne demek?

PUTKIRAN
11-05-2012, 21:34
:) Putkıran sen yine ne potlar kırıyorsun öyle meydanı boş buldun diye :)

Nuh:16
Ve cealel kamere fîhinne nûren ve cealeş şemse sirâcâ

Burada Kamere Nur diyor napcaz şimdi :)
Melekler de Nurdan :)

çelişki mi var sana göre.. ?

Kamer kainatın nurudur mu diyor?
Veya melekler?

PUTKIRAN
11-05-2012, 21:37
sorum hala geçerli.. bu anlayışa bakarak Allah'tan başka Nur yoktur manası çıkardın sen değil mi onu öğrenmek istiyorum..
"Allah kainatın nurudur " denince başka nur yoktur anlamı mı çıkar ?
:)

serdengeçti
11-05-2012, 21:38
NUR 35:Allah, göklerin ve yerin nurudur....
ciddiye alınmak istiyorsan bu mealden çıkardığın manayı açıklaman gerekiyor.. ne demektir Cenab-ı Hakk ın göklerin ve yerin nuru olması.. Muhammed (asm) kainatın nurudur hükmüne karşı bu ayeti getirmenin sebebi nedir.. Bizim anladığımız o ki sen Nur sadece Allah a mahsus.. Ondan başka Nur yok.. Yanlışmıyım ?

PUTKIRAN
11-05-2012, 21:40
ciddiye alınmak istiyorsan bu mealden çıkardığın manayı açıklaman gerekiyor.. ne demektir Cenab-ı Hakk ın göklerin ve yerin nuru olması.. Muhammed (asm) kainatın nurudur hükmüne karşı bu ayeti getirmenin sebebi nedir.. Bizim anladığımız o ki sen Nur sadece Allah a mahsus.. Ondan başka Nur yok.. Yanlışmıyım ?

Mealden anlam filan çıkarmıyorum,direk meali yazıyorum."Allah göklerin ve yerin nurudur."
Yani Hz.Muhammed yerlerin ve göklerin nuru değildir.

serdengeçti
11-05-2012, 21:40
"Allah kainatın nurudur " denince başka nur yoktur anlamı mı çıkar ?
:)
bunu iddia eden sensin gibi geldi.. neden peygamberin nur oluşuna kainatın nuru oluşuna, kainatın mebdei çekirdeği ve meyvesi oluşu hükmüne karşı bu ayeti getirdin.. neye dayanarak..

alanyali07
11-05-2012, 21:41
Kamer kainatın nurudur mu diyor?
Veya melekler?
Senin mantığına göre kainatta başka Nur olmaması gerekiyor ,ama Kuranda var.. sen tek baz olarak "Allah yerlerin ve göklerin nurudur" ayetini düz mantık alıyorsun,fakat bu mantığın Kamerin nur olmasıyla çöküyor..Kamerin Nur olmasına ihtiyaç mı var peki ?? kainata Allahın nuru yetmiyor mu senin mantığına göre -haşa- ? Kamerin "Nur" olmasıyla, Allahın yerlerin ve göklerin nuru olması tamamen farklı değil mi ?
Hz.Muhammed kainatın nuru demek de farklı bir anlamı ifade ediyor..

PUTKIRAN
11-05-2012, 21:43
bunu iddia eden sensin gibi geldi.. neden peygamberin nur oluşuna kainatın nuru oluşuna, kainatın mebdei çekirdeği ve meyvesi oluşu hükmüne karşı bu ayeti getirdin.. neye dayanarak..

Böyle benzetmeler yapmaya hakkınız yok,benzetmeleri Allah yapar,insanlar ilk bakışta doğru gibi gözüken yaldızlı benzetmelerle saptırılır.
Ben de benzetmeleri ciddiye almıyorum.

serdengeçti
11-05-2012, 21:50
Böyle benzetmeler yapmaya hakkınız yok,benzetmeleri Allah yapar,insanlar ilk bakışta doğru gibi gözüken yaldızlı benzetmelerle saptırılır.
Ben de benzetmeleri ciddiye almıyorum.

وَلَهُ الْمَثَلُ اْلاَعْلَى

diyor ayette değil mi.. sen bu ayette bir mutlak kayıt görüyor musun.. senin ismin neden put kıran.. monitör başında biz görmeden balta ile bişeyle rmi yapıyorsun.. yoksa bir temsil mi bu ?

levent48
11-05-2012, 21:52
Mealden anlam filan çıkarmıyorum,direk meali yazıyorum."Allah göklerin ve yerin nurudur."
Yani Hz.Muhammed yerlerin ve göklerin nuru değildir.

"Ve ma erselnake illa rahmeten lil alemiyn" ENBİYA 107
Buyur burada da böyle buyruluyor."Alemlere rahmet olarak gönderdik"ne demektir.Bu alemler sadece dünya ve içindekileri mi kapsar? Bu ifade "sen olmasaydın alemleri yaratmazdım" ifadesi ile çelişkili mi?Alem de rahmet olmaz ise kainat ayakta durabilir mi? vs.vs.

Hikem
11-05-2012, 21:58
Her şeyin yaratıcısı Yüce Allahtır.Kuranı gönderen de Allahtır.Ama sizin sözleriniz Kurana uymuyor,Allah Kuran dışında bir kitap daha indirdi de bizim mi haberimiz yok?
Kuran "Allah göklerin ve yerin nurudur," diyor siz Hz.Muhammed kainatın nurudur diyorsunuz.
Ayrıca "hakikati Muhammediye" , "risalet-i Muhammediye "ne demek?

arkadaşın çıkmazı Kur'anı mealden ibaret zannetmesi, tefsire bakmaması...Zikrettiği ayet ne demek istiyor, bize bir kaç cümle ile izah etsin..saniyen üstadın:''risalet-i Muhammediye (a.s.m.), şuur-u kâinatın şuurudur ve nurudur '' demesinde kasdedilen nur, Risaleti Muhammediyenin insanları batıldan çıkarıp, doğru yola iletmesi anlamındadır...Bizim zikrettiğimiz hakikatı muhammediye ise , bir tasavvufi istilah olup, ilk yaratılan şey olup, diğer mahlukat bundan yaratılmıştır...kullanılan istilahları bilmeyenlerin hemen itiraz etmeleri traji-komik bir durumdur...Önce karşı çıktığınız şeyin istilahlarını bilmeniz gerekir...Yani terlemeden şovalye(klavye) kahramanlığı olmaz...

PUTKIRAN
11-05-2012, 22:02
"Ve ma erselnake illa rahmeten lil alemiyn" ENBİYA 107
Buyur burada da böyle buyruluyor."Alemlere rahmet olarak gönderdik"ne demektir.Bu alemler sadece dünya ve içindekileri mi kapsar? Bu ifade "sen olmasaydın alemleri yaratmazdım" ifadesi ile çelişkili mi?Alem de rahmet olmaz ise kainat ayakta durabilir mi? vs.vs.

Evet çelişkilidir,"Alemlere rahmet olarak gönderdik" ayetine göre alemler İÇİN Hz.Peygamber elçi olarak gönderiliyor,hadise(!) göre ise alemler Hz.Muhammed İÇİN yaratılıyor.

PUTKIRAN
11-05-2012, 22:08
arkadaşın çıkmazı Kur'anı mealden ibaret zannetmesi, tefsire bakmaması...Zikrettiği ayet ne demek istiyor, bize bir kaç cümle ile izah etsin..saniyen üstadın:''risalet-i Muhammediye (a.s.m.), şuur-u kâinatın şuurudur ve nurudur '' demesinde kasdedilen nur, Risaleti Muhammediyenin insanları batıldan çıkarıp, doğru yola iletmesi anlamındadır...Bizim zikrettiğimiz hakikatı muhammediye ise , bir tasavvufi istilah olup, ilk yaratılan şey olup, diğer mahlukat bundan yaratılmıştır...kullanılan istilahları bilmeyenlerin hemen itiraz etmeleri traji-komik bir durumdur...Önce karşı çıktığınız şeyin istilahlarını bilmeniz gerekir...Yani terlemeden şovalye(klavye) kahramanlığı olmaz...

Bu dinin kitabı Kurandır,başka kitaplardan,başka ,inançların terimleriyle anlaşılmaz.
Kuranda ilk önce hakikatı muhammediyeyi yarattım sonra ondan kainatı yarattım diye bir ifade var mı?
Yok .
O halde bunları nerden çıkarıyorsunuz?
Biraz önce dediğim gibi Allah başka bir kitap indirdi de haberimiz mi yok?

serdengeçti
11-05-2012, 22:11
putkıran kafasına göre yorum seçip cevap yazıyor.. davanda samimi değilsin demek oluyor.. sonrada kalkar peygambere postacı muamelesi yapar.. git davasını nasıl savunduğu hakkında araştırma yap.. acaba ne kadar benzerlik gösteriyorsun.. öyle kaçamak cevaplar vererek Kuran anlatılmaz.. her ne ise.. yazık çok yazık..

Hikem
11-05-2012, 22:13
Bu dinin kitabı Kurandır,başka kitaplardan,başka ,inançların terimleriyle anlaşılmaz.
Kuranda ilk önce hakikatı muhammediyeyi yarattım sonra ondan kainatı yarattım diye bir ifade var mı?
Yok .

Tasaavufi istilahlar kur'anın anlaşılıp anlaşılmamasını tartışabiliriz ama sizin bu istilahları yorumlayabilmeniz, hüküm verebilmeniz için bilmeniz gerekiyor..Madem anlaşılmaz deyip hüküm veriyorsunuz, niçin bilmediniz istilahları değerlendiriyorsunuz...Hükema boşuna dememiş;' kişi bilmediğinin düşmanıdır''

levent48
11-05-2012, 22:16
Yok .

Hazreti peygamberin SAV miraç ettiğine inanıyor musunuz?

levent48
11-05-2012, 22:20
Evet çelişkilidir,"Alemlere rahmet olarak gönderdik" ayetine göre alemler İÇİN Hz.Peygamber elçi olarak gönderiliyor,hadise(!) göre ise alemler Hz.Muhammed İÇİN yaratılıyor.

Arkadaşımız burada "erselnake" kelimesini görünce elçi olarak gönderildiğini düşünmüş galiba:D "rahmeten lil alemin" ifadesini görmek istememiş...

PUTKIRAN
11-05-2012, 22:27
Tasaavufi istilahlar kur'anın anlaşılıp anlaşılmamasını tartışabiliriz ama sizin bu istilahları yorumlayabilmeniz, hüküm verebilmeniz için bilmeniz gerekiyor..Madem anlaşılmaz deyip hüküm veriyorsunuz, niçin bilmediniz istilahları değerlendiriyorsunuz...Hükema boşuna dememiş;' kişi bilmediğinin düşmanıdır''
Kuran Allahın kitabıysa kendinden başka hiç bir şeye ihtiyaç duymaksızın kendini anlatmak zorundadır.
Tasavvufa,Buhari ve diğerlerinin derlediği rivayetlere ihtiyaç duyuluyorsa iş bitmiş demektir.Kuran Allahın kitabı olamaz.
Serdengeçti kainat-ağac- tohum benzetmeleri yaptı.Küçücük ağaç tohumuna koskoca ağacı yerleştiren ,gözle görülmeyen zigota canlıların en üstünü insanı kodlayan Yüce Allah Kuranı ( haşa ) eksiksiz gönderemiyor mu ki anlaşılması için tasavvufi ıstılahlara ,200 yıl sonra derlenmiş rivayetlere ihtiyaç duyulsun????
Sizin Kurana yaklaşımınız olacak iş değil.
Evet tasavvufa düşmanım.
Vahdeti vucud inancından dolayı düşmanım,gavs inancından dolayı düşmanım.....

PUTKIRAN
11-05-2012, 22:32
Arkadaşımız burada "erselnake" kelimesini görünce elçi olarak gönderildiğini düşünmüş galiba:D "rahmeten lil alemin" ifadesini görmek istememiş...

Elbette elçi olarak düşündüm,rahmet de getirdiği mesajdır ki sadece alemlere değil kendisi için de rahmettir.

AşkŞairi
11-05-2012, 22:35
Resulullah (sav) şöyle buyurdular: “Kim cemaati(imiz)den bir karış uzaklaşırsa (kendini dine bağlayan) İslam bağını boynundan çıkarıp atmış olur.

serdengeçti
11-05-2012, 22:36
[I]
Serdengeçti kainat-ağac- tohum benzetmeleri yaptı.Küçücük ağaç tohumuna koskoca ağacı yerleştiren ,gözle görülmeyen zigota canlıların en üstünü insanı kodlayan Yüce Allah Kuranı ( haşa ) eksiksiz gönderemiyor mu ki anlaşılması için tasavvufi ıstılahlara ,200 yıl sonra derlenmiş rivayetlere ihtiyaç duyulsun????
[I]
benim ismimi anarak cevap yazmış olmuyorsun putkıran.. küçücük kısacık bir ayetten bile tam olarak ne anladığını mertçe açıklayamıyorsun.. çelişkileri gösterdim bir kaç kilit soru sordum görmezden geliyorsun.. sonra kendi kafana göre hükümler veriyorsun.. sorduğum küçücück bir soruya cevap vermezken sana nasıl açıklama yapalım.. sen diyorsun ki dediğim dedik.. peki..

maksut ibrahim
11-05-2012, 22:49
Hiristiyanlar baska kavimlerden kendilerini üstün yapmak icin Hz. Isayi Allahin oglu yapmislar.

Bazi müslümanim diyen insanlarda Hz. Muhammedi Hiristiyanlardan üstün olmak icin Allah yapmaya calisiyorlar.

Her kötülügün sonun da üstünlük taslama hastaligi vardir.

Meleklerin hocasida üstünlük tasladigi icin Hz. Ademe secde etmedi.

levent48
11-05-2012, 23:07
Kuran Allahın kitabıysa kendinden başka hiç bir şeye ihtiyaç duymaksızın kendini anlatmak zorundadır.
Tasavvufa,Buhari ve diğerlerinin derlediği rivayetlere ihtiyaç duyuluyorsa iş bitmiş demektir.Kuran Allahın kitabı olamaz.
Evet tasavvufa düşmanım.
Vahdeti vucud inancından dolayı düşmanım,gavs inancından dolayı düşmanım.....

Zaten fikir arızanız buradan başlıyor.Tasavvufu taşlayalım derken peygamber SAV efendimizi de gözden çıkarıp postacı yapıyorsunuz.Onun şefaatini inkar ederek kendinizi mahrum bırakıyorsunuz."Şehitlere ölü demeyiniz onlar diridirler rableri katında rızıklandırılırlar siz bilmezsiniz" ayeti orada dururken şehitlikten daha yüce bir makam olan peygamberlik makamındaki efendimize SAV"aman canım öldü gitti." dersiniz.Namazı nasıl kılıyorsunuz herrekatta yerde bir tur yuvarlanıyor musunuz diye sorsak cevap vermezsiniz.Zekatı nasıl verirsiniz kraker mi dağıtıyorsunuz diye sorsak yine cevap yok.Hacda mekke ve medine pazarını dolaşıp hacımı olursunuz desek yine cevap yok.
"İlle de kur'an bize söylesin yoksa hiç bir şeyi kabul etmeyiz" dersiniz.
Bu dediğinize bizim buralarda "gazoz ağacı" derler.

gavs
11-05-2012, 23:52
leven 48 ,çok bilmeden sallıyorsun..atıyorsun kesiyorsun.."erselnake" deki zamir ,senide bağlar benide bağlar..tüm insanları bağlar..sadece peygamber anlatacak,sen göbekmi büyüteceğini zannediyorsun..?
peygamberin ,secilmiş örnek insandır.onun öğrettikleri bizide bağlar..yani şu zamanda kuranın gösterdeği yolda tebliğ sana ,bana ,tüm insanalara farzdır..
diğer bir ayete binaen,biz hem müjdeleyici ,hem korkutucu ,hemde bir birimizin şahidiyiz

konuya dönersek ,yeryüzünde insan yoktur..fakat melekler kan dökmenin ne olduğnu bildiğine göre ,bu iş yapan fitne çıkaran bir mahlukat varmış,manası çıkmakta..
bu mahlukat nasıl bir şeydi? bilinmiyor
bu mahlukat yeryüzündemi yoksa başka bir yerdemi? Oda bilinmiyor

neden bilinmiyor?

Allah bilmemize gerek görmemiş..

levent48
12-05-2012, 00:11
leven 48 ,çok bilmeden sallıyorsun..atıyorsun kesiyorsun.."erselnake" deki zamir ,senide bağlar benide bağlar..tüm insanları bağlar..sadece peygamber anlatacak,sen göbekmi büyüteceğini zannediyorsun..?
peygamberin ,secilmiş örnek insandır.onun öğrettikleri bizide bağlar..yani şu zamanda kuranın gösterdeği yolda tebliğ sana ,bana ,tüm insanalara farzdır..
diğer bir ayete binaen,biz hem müjdeleyici ,hem korkutucu ,hemde bir birimizin şahidiyiz

konuya dönersek ,yeryüzünde insan yoktur..fakat melekler kan dökmenin ne olduğnu bildiğine göre ,bu iş yapan fitne çıkaran bir mahlukat varmış,manası çıkmakta..
bu mahlukat nasıl bir şeydi? bilinmiyor
bu mahlukat yeryüzündemi yoksa başka bir yerdemi? Oda bilinmiyor

neden bilinmiyor?

Allah bilmemize gerek görmemiş..

Hans Von ayberk'ten bayağı feyz almışsınız.Siz eğer"Bir tek Kur'an bana yeter" diyorsanız Namazı,Zekatı,Haccı nasıl yapıyorsunuz?önce buna bir cevap alalım,sonra göbeğimi mütalaa edelim.

gavs
12-05-2012, 00:45
konuyu dağıtmana gerek yok...postacılık dediğin o görev okadar kolay değilmiş..şimdiden göreve başla!

bizim hans'la dogmalarla işimiz olmaz..

AşkŞairi
12-05-2012, 01:05
The Message (aka Mohammad, Messenger of God) http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/thumb/4/4d/The-Message.jpg/220px-The-Message.jpg (http://en.wikipedia.org/wiki/File:The-Message.jpg)
The Message promotional film poster Directed by Moustapha Akkad (http://en.wikipedia.org/wiki/Moustapha_Akkad) Produced by Moustapha Akkad Written by H.A.L. Craig (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=H.A.L._Craig&action=edit&redlink=1)
A.B. Jawdat al-Sahhar (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=A.B._Jawdat_al-Sahhar&action=edit&redlink=1)
Tawfiq al-Hakim (http://en.wikipedia.org/wiki/Tawfiq_al-Hakim)
A.B Rahman al-Sharkawi (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=A.B_Rahman_al-Sharkawi&action=edit&redlink=1)
Mohammad Ali Maher (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Mohammad_Ali_Maher&action=edit&redlink=1) Screenplay by H.A.L. Craig (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=H.A.L._Craig&action=edit&redlink=1) Based on The Islamic prophet (http://en.wikipedia.org/wiki/Prophets_of_Islam) Muhammad (http://en.wikipedia.org/wiki/Muhammad) Narrated by Richard Johnson (http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Johnson_%28actor%29) Starring Anthony Quinn (http://en.wikipedia.org/wiki/Anthony_Quinn)
Irene Papas (http://en.wikipedia.org/wiki/Irene_Papas)
Michael Ansara (http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Ansara)
Johnny Sekka (http://en.wikipedia.org/wiki/Johnny_Sekka)
Michael Forest (http://en.wikipedia.org/wiki/Michael_Forest) Music by Maurice Jarre (http://en.wikipedia.org/wiki/Maurice_Jarre) Cinematography Said Baker (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Said_Baker&action=edit&redlink=1)
Jack Hildyard (http://en.wikipedia.org/wiki/Jack_Hildyard)
Ibrahim Salem (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ibrahim_Salem&action=edit&redlink=1) Editing by John Bloom (http://en.wikipedia.org/wiki/John_Bloom_%28film_editor%29)
Hussein Afifi (http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Hussein_Afifi&action=edit&redlink=1) Studio Filmco International Productions Inc. Distributed by Tarik Film Distributors
Anchor Bay Entertainment (http://en.wikipedia.org/wiki/Anchor_Bay_Entertainment) Release date(s)

March 9, 1976

Running time 178 minutes Country Morroco
Libya Language English (http://en.wikipedia.org/wiki/English_language)
Arabic (http://en.wikipedia.org/wiki/Arabic_language) Budget $10 million Box office $5 million

(((__meftun__)))
12-05-2012, 04:37
Tabi ki yoktu.
Benim Peygamberim en öncüdür yarismalari tertipleyenler icin vardir.

maksut ibrahim
12-05-2012, 09:02
Hz. Peygamber o zamanin sartlarinda yasadi, bu zamanin sartlarinda yasasaydi

bisiklete, arabaya, ucaka binmeyecekmiydi?

Deveye ve atami binecekti

Hocanin birisine hocam su olmayan yerde tuvalet kagiti ile taharatlansam olurmu dedim

hocada olmaz dedi, Hz. Peygamberimiz tas ile taharatlanmis sende tas ile taharatlanmalisin dedi

iste ben böyle düsüncelere karsiyim

Ben simdi tuvalet kavitiyla taharatlandigim icin Hz. Peygamberin hadisini inkarmi ettim?

hirahos
12-05-2012, 12:40
Hirahos ŞeyhulEkberin keşf,nden bahsedildiğine göre Kitab ve Sünnette delil yok demektir..Delil olsa keşf olmaz..Yani isteyen inanır....Lakin olmadığının da açık bir delilide yoktur....Ayrıca mevzubahis olan ayette, Cinlerin, '' fitne çıkaracak ve kan dökecek '' diye tavsih ettiği varlığın cin olma durumu çok zayıftır...Çünkü cümlenin siyakından bağımsız alınması doğru olmaz...Öncesinde ''Adem'' den bahsediliyor...Meleklerin Adem ve cin arasında fark etmemesi düşünülemez...

İsnad, mesned, kaynak hasssasiyeti ile mümtaz olan bir kardeşimize bu yaklaşım yakışmadı. Acaba Hikem'in hesabını bir başkası mı kullanıyor?!

Herkese tavsiye ettiğn muteber tefsirlere bir dahi bak bakalım. Neler rivayet edilmiş?

Melekler Adem As'ın neslinden (zürriyetinden) geleceklerin içinden fesad çıkarıp kan dökecek birileri olacağını biliyorlardı. Bunu ya Allah Teala onlara bildirmişti... Ya da istidlal etmişler yani mevcuttan aklederek çıkarmışlardı. Cehennemin yaratılışında duymuş olabilirler. Cinlerin yaptıklarından kıyas etmiş de olabilirler. Ya da hepsi birden mevcuttur, müessirdir. Çünkü yakini bir malumatın birden fazla cihetten tekid edilerek elde edilmiş olması mümkündür.

Fakat rivayetlerin hiçbirisinde şu yoktur: Adem As'dan önce yeryüzünde (arzda) başka insanlar vardı! Ya da Melekler ordusunun savaşıp bir kısmını öldürüp dağ başlarına ve adalara kalanlarını sürdüğü cinler değildi! Bunları iddia edenin delilini göstermesi lazımdır. Kitap ve Sünnetten... İnsanların kafasını karıştırmak iyi bir davranış değil. Ehli Sünnet hassasiyetiyle de kabil-i telif olamaz.

Artı olarak, herkesin Muhyiddin Arabi Hz.lerinin lisanından anlayacağını, ıstılahını kavrayacağını, keşiflerini doğru değerlendireceğini de sanmıyoruz. Misallerine rastlamışızdır. İmam Rabbani Hz.lerinin netice kelamıyla bitirelim: Ehli Sünnet alimleriyle Muhyiddin İbnu Arabi Hz.leri arasında esasen fark yoktur. Zerre kadar bile... Aynı hakikatleri farklı lisanlarla (farklı ıstılahla) ifade ettikleri için aralarında sanki ayrılık, çatışma var ZANNEDİLMİŞTİR. İlmini bilen, lisanına, ıstılahına vakıf olan bunu görecektir.

Fi emanillah.

(((__meftun__)))
12-05-2012, 14:42
Ilk yaratilan Hz Adem olunca,
Bundan evvel insan var miydi sorusunu sormak, akillilik mi sizce?
Ilk insan Hz Adem. konu tamamlanmistir.

Hikem
12-05-2012, 17:58
İsnad, mesned, kaynak hasssasiyeti ile mümtaz olan bir kardeşimize bu yaklaşım yakışmadı. Acaba Hikem'in hesabını bir başkası mı kullanıyor?!

Herkese tavsiye ettiğn muteber tefsirlere bir dahi bak bakalım. Neler rivayet edilmiş?

Melekler Adem As'ın neslinden (zürriyetinden) geleceklerin içinden fesad çıkarıp kan dökecek birileri olacağını biliyorlardı. Bunu ya Allah Teala onlara bildirmişti... Ya da istidlal etmişler yani mevcuttan aklederek çıkarmışlardı. Cehennemin yaratılışında duymuş olabilirler. Cinlerin yaptıklarından kıyas etmiş de olabilirler. Ya da hepsi birden mevcuttur, müessirdir. Çünkü yakini bir malumatın birden fazla cihetten tekid edilerek elde edilmiş olması mümkündür.

Fakat rivayetlerin hiçbirisinde şu yoktur: Adem As'dan önce yeryüzünde (arzda) başka insanlar vardı! Ya da Melekler ordusunun savaşıp bir kısmını öldürüp dağ başlarına ve adalara kalanlarını sürdüğü cinler değildi! Bunları iddia edenin delilini göstermesi lazımdır. Kitap ve Sünnetten... İnsanların kafasını karıştırmak iyi bir davranış değil. Ehli Sünnet hassasiyetiyle de kabil-i telif olamaz.

Artı olarak, herkesin Muhyiddin Arabi Hz.lerinin lisanından anlayacağını, ıstılahını kavrayacağını, keşiflerini doğru değerlendireceğini de sanmıyoruz. Misallerine rastlamışızdır. İmam Rabbani Hz.lerinin netice kelamıyla bitirelim: Ehli Sünnet alimleriyle Muhyiddin İbnu Arabi Hz.leri arasında esasen fark yoktur. Zerre kadar bile... Aynı hakikatleri farklı lisanlarla (farklı ıstılahla) ifade ettikleri için aralarında sanki ayrılık, çatışma var ZANNEDİLMİŞTİR. İlmini bilen, lisanına, ıstılahına vakıf olan bunu görecektir.

Fi emanillah.

hirahos tefsirlerde yazılanlar konusunda haklı..lakin 18. sayfada yazdığım şu cümleleri herhalde görmemiş olsa gerek:

''Bu konuda yani meleklerin Âdemin halife kılınması sebebiyle ''kan dökücü, fitne çıkaracak'' sözleriyle ilgili tefsirlerde hususen Safvetüt-Tefasirde şu bilgi vardır: ''İbni Cezzi : Meleklerin , Âdem oğullarının fesad çıkaracağını bilmeleri, Allahın bu hususta kendilerine bilgi vermeleriyle olmuştur ''der..Bazılarıda :''Yeryüzünde cinler vardı.Fesad çıkardılar...'' demektedir..Şübhesiz Allah en iyi bilendir..

hirahos
13-05-2012, 03:47
hirahos tefsirlerde yazılanlar konusunda haklı..lakin 18. sayfada yazdığım şu cümleleri herhalde görmemiş olsa gerek:

Hikem abi, yok kaçırmadım. Okudum... Sorduğum konunun merkezi orası değil. Delil sorduğum konuyu bir daha hatırlatmalıyım.

Şunlar önceki mesajların:

Soru:Melekler :'' Hatırla ki Rabbin meleklere: : Bizler hamdinle seni tesbih ve seni takdis edip dururken, yeryüzünde fesat çıkaracak, orada kan dökecek insanı mı halife kılıyorsun? '' sözüyle ,yeryüzünde fesat çıkaracak , kan dökecek âdemoğlunu, daha yaratılmadan nereden bildiler?

Yoksa, atamız âdemden önce bizim atamızla organik bir bağı olmayan bir nesil mi (başka âdemler) yaratılmıştı?

Şeyhul ekberin bu konudaki keşfine inanıyorum,yani âdemden önce âdemler yaşamıştı ve meleklerin fitne ve kan dökücü dedikleri âdemden önceki âdemler hakkındadır.. Acizane bunların cin diye tefsirine inanmıyorum..

Dikkat edersen pekçoğunun yazdıklarını umursamadım bile... Bazı kardeşlerimizi de tenzih ederek söylüyorum:

Sen ki isnad hassasiyetiyle maruf bir kardeşimizsin. Özellikle kalın olan yerler için delil sormuştum. Delili de yok dedin zaten... İkrar ettin. Delili yoksa, şahsi (indi) fikirleri bırakasın. Hakkında delil olmayan bir konuda "bu böyledir" demeni yakıştıramadım. Şimdi anlaşıldı inşallah... İnsanları yanlışa sevk etme.

Kısaca, ben inanmıyorum dediğin meseleler sahih rivayette vardır. Senin dediğin gibi değil.

Fi emanillah.

hirahos
13-05-2012, 04:22
Konu uzadı. O nedenle kaçırılabilir:

Adem As. ve Havva validemiz, insanlığın atalarıdır. Bütün insanlar bu mübarek baba ve annemizden türemiştir. (Resulullah efendimizin mübarek aklının, mübarek nurunun, mübarek ruhunun herkesten; Adem As'dan bile önce yaratıldığı ise bir hakikattir. Konuyu bu zaviyeden ele almak, diğer konuyu gölgelemiştir. Herkesten önce yaratılması, Adem As'ın cesed ve ruh olarak ilk insan olmasına mani değildir. Dolayısıyla Adem babamız ve Havva validemiz, mübarek Resulullah efendimizin temiz cisminin de atalarıdır. Resulullah efendimizin ervah-ı şerifleri ise Adem As. dahil hepimizin ruhunun atasıdır...)

Adem As. ile Havva validemiz, yeryüzüne indirildiğinden beridir yaklaşık 12 bin yıl geçmiştir. Adem As. ile Havva validemizden önce yeryüzünde yaşayan insan olmamıştır. Yoktur. Adem As. ile Havva validemizden önce yeryüzünde CİNLER yaşamıştır. Halen de insanlarla beraber yaşamaktadırlar.

Aksini iddia edenin keşif ve müşahadelerden önce nass ile delilini getirmesi yani Kitap ve Sünnet ile iddiasını sabit kılması gerektir. Kitap ve Sünnet ile sabit kılınamayan konulardan uzak durmak, iddialara mevzu etmemek sıhhatli ve selametli yoldur.

Fi emanillah.

çalı kuşu
24-05-2012, 10:01

merhaba arifane abi
kamile murşite ihtisap etmeden önceki ile ihtisap
edipte yaşanılan hayat birmi
aynı olamıyacağına göre ademden önceki hayatta sedece riyakarlık deyil tüm kötülük
mevcut en berbadı YARADANItanımamak

PUTKIRAN
24-05-2012, 10:54
Ilk yaratilan Hz Adem olunca,
Bundan evvel insan var miydi sorusunu sormak, akillilik mi sizce?
Ilk insan Hz Adem. konu tamamlanmistir.

NİSA 1:
يَا أَيُّهَا النَّاسُ اتَّقُوا رَبَّكُمُ الَّذِي خَلَقَكُمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَخَلَقَ مِنْهَا زَوْجَهَا وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالًا كَثِيرًا وَنِسَاءً ۚ وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ ۚ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا

Yâ eyyuhâ-nnâsu-ttekû rabbekumu-lleżî ḣalekakum min nefsin vâhidetin veḣaleka minhâ zevcehâ vebeśśe minhumâ ricâlen keśîran venisâ-â(en)(c) vettekû(A)llâhe-lleżî tesâelûne bihi vel-erhâm(e)(c) inna(A)llâhe kâne ‘aleykum rakîbe(n)

Ey insanlar! Sizi bir tek candan yaratan, o candan kendi eşini yaratan ve bu ikisinden çok sayıda erkekler ve kadınlar türeten Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kendisi adına birbirinizden dilekte bulunduğunuz Allah'a karşı gelmekten ve akrabalık haklarını gözetmemekten sakının. Şüphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir.

İlk yaratılanın Adem olduğu su götürür.Ayete göre ilk yaratılan nefs den bahsederken " nefsin vahidetin" deniyor Yani müennes.
Ondan da eşini derken yine müennes olarak kullanılıyor."min HA zevceHA"

İlk yaratılan kişi Havva gibi gözüküyor.
NİSA (Kadınlar) suesinin ilk ayeti olması da gayet dikkat çekici....

Arifane
29-05-2012, 16:46
[B] konuya uzun zamandır girememiştim herkesi saygıyla selamlıyorum.
güzel cevaplar çıkmış fakat biz hiç düşündükmü biz miyiz a,dem bize ekilenmi? eğer bize ekilense ben buna allah cc. nefesi yani bize üflenen bizi kendimize getiren olarak algılıyorum görünen bedene a,dem denmez dostlar

muhabetle kalınız..

Dadaş
29-05-2012, 17:11
cık yoktu...

Bak hocalarda böyle diyor:

lk insan Hz. Âdem’in balçıktan yaratılışını Cenab-ı Hak Kur’an’da safha safha anlatmaktadır. Daha sonra onun eğe kemiğinden Hz. Havva’nın yaratıldığını nazara verir. Bir imtihan sonuncunda Hz. Âdem ve Hz. Havva’nın, yer yüzüne Cennet’ten gönderildiklerini belirtmektedir.
Cenab-ı Hak, Kur’an’da melaikeye hitaben, yer yüzünde bir halife yaratacağını bildirince, melaike;

“Yerde fesat yapacak, kan dökecek kimseleri mi yaratacaksın?”diyor.1

Bu mealdeki ayetten hareketle bazı müfessir ve yorumcular, Hz Âdem’den önce de başka Âdemler’in varlığını ileri sürmektedirler.Ancak genel kanaat Hz.Adem(as)'den önce yeryüzünde insan bulunmadığı yönündedir.
Nitekim Bediüzzaman bu konuda arzın, insanların hayatına elverişli şartlara sahip olmadan önce idrakli mahluk olarak cinlerden bir nev’in bulunduğunu, yaptıkları fesattan dolayı insanlar ile yer değiştiklerini belirtir.2

Prof. Dr. Adem Tatlı

1. Bakara, 30.
2. Nursi, B.S. İşarat-ül İ’caz. Envar Neşriyat. s.201, 1991, İstanbul.

Hz. Adem (as)'den önce dünya da yaşayan bir insan topluluğu yoktur. Bahsi geçen topluluk cin türündendir. Cinler de insanlar gibi iyiliğe ve kötülük ve azgınlık yapabilir ve fesat çıkarabilir bir nefse sahiptir.
İnsanlığın babası Adem aleyhisselamdır. Bu nedenle ondan önce başka insanların olduğunu kabul etmek, bu konudaki ayetlere aykırı hüküm vermek anlamıan gelir.
İnsanlardan önce bu dünyada cinlerin yaşadığına dair rivayetler vardır. Nitekim şu ayette geçen "Halife" tabiri Adem aleyhisselamdan önce şuurlu varlığın olduğunu gösterir:
"Düşün o zamanı ki, Rabb'in melaikeye hitaben: "Ben yerde bir halifeyi yaratacağım!" dedi. Melaike de: "Yerde fesad yapacak, kan dökecek kimseleri mi yaratacaksın! Halbuki biz, hamdinle seni tesbih ve takdis ediyoruz." dediler. Rabb'in de: "Sizin bilmediğinizi ben biliyorum!" diye onlara cevap verdi." (Bakara, 2/30; İşaratü'l-İ’caz, s.201)
“Halifetun - Halife”: Bu tabir, yer kürenin insanların hayatına elverişli şartları taşımazdan evvel, burada şuurlu bir varlığın mahlukun bulunmuş olduğuna ve o varlığın hayatına o zamandaki yer kürenin vaziyetleri muvafık ve müsaid bulunduğuna işarettir. O şuurlu varlıklar ise cinlerdir. Ayrıca,
"Ben cinleri ve insanları yalnızca Bana ibadet etsinler diye yarattım." (Zariyat, 51/56)
ayetinde cinler önce geçmektedir. Bu da cinlerin insanlardan önce yaratılıdğına bir işarettir.

Cenab-ı Hak, sual sormaları için izin verdiği zaman melekler istişare esnasında, “Orada kan dökecek ve fitne çıkaracak birini mi yaratacaksın?” diye sormuşlardır. Meleklerin bu suallerini itiraz mânâsında, -hâşâ- Allah’ı tenkit şeklinde düşünmemelidir. Çünkü meleklerin Cenab-ı Hakk'ın fiillerine itiraz etme kabiliyetleri yoktur. Onlar masum varlıklardır. Günah işlemezler ve işleyemezler de. Dolayısıyla, böyle bir itirazda bulunmaya masumiyetleri mânidir. Öyleyse, sual sormalarının hikmeti nedir?

Meleklerin daha önce şahid oldukları bir malumatları vardı. Nitekim daha önce yeryüzünde yaşayan cinler, dünyayı fesada vermişler, orada kan dökmüşler, zulüm yapmışlardı. Melekler bunları biliyorlardı. İnsanların da Allah’a isyan edeceklerinden, yeryüzünde tekrar fesat çıkaracaklarından korktular ve böyle bir sual sordular. Melekler bu bilgiye, ya Allah’ın bildirmesiyle vâkıf olmuşlar veya Levh-i Mahfuz’a bakıp oradan öğrenmişler yahut da insana gadabî ve şehevî kuvvetlerin verileceğinden anlamışlardır.

sorularlaislamiyet

HaK-YoL
01-07-2012, 12:49
Adem Aleyhisselam dan önce 2000 yıl cinler Dünyaya hükmetmiştir. ve onların atalarıda Can dır.

uykusuz
01-07-2012, 15:31
nerden bulursunuz böyle soruları bilmem:) Adem den önce insan olsa nolcak olmasa nolcak? Bu bilgi ne dünyada ne ahirette işe yaramaz vesselam....