PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1. Fethullah Gülen ve "Gülen Okulları

ALTIN_NESİL
07-08-2006, 20:33
1. Fethullah Gülen ve "Gülen Okulları"

Bu tebliğ için seçtiğim konu: "Bir eğitimci olarak Fethullah Gülen." İlk olarak itiraf etmeliyim ki; hakkında konuşacağım konuyla ilişkim tersinden başladı. Fethullah Gülen'in eğitim ve pedagoji hakkındaki eserlerini incelemek ve sonra, tümdengelim olarak adlandırılabilecek bir yaklaşımla, bu prensiplerin nasıl uygulamaya konulduğunu görmeye çalışmak yerine, ben ilk olarak Sayın Gülen'in önderliğindeki hareketin katılımcıları tarafından yürütülen eğitim kurumlarını tanıdım. Bu tecrübe beni, Fethullah Gülen ve dava arkadaşlarının eğitim vizyonundan doğan muazzam eğitim girişiminin ardında yatan rasyoneli keşfetmek için, onun eserlerini incelemeye yöneltti.

Başlangıç olarak Sayın Gülen'in, genellikle özensiz bir biçimde "Gülen Okulları", yada "Gülen Hareketinin Okulları" şeklinde nitelendirilen okullarla ilişkisi konusunda dikkatli olmak zorunluluğu vardır. Sayın Gülen kendisini esas olarak eğitimci olarak tanımlamış ve hareketinin mensupları tarafından ondan genellikle, Türkiye'de din öğretmenlerine verilen unvana atfen, Hoca Efendi olarak söz edilmiştir. [1] Ancak kendisi eğitimle öğretim arasında ayrım yapmada çok titiz davranmaktadır. "İnsanların büyük bir kısmı öğretmen olabilir", demektedir, "Ancak eğitimcilerin sayısı yok denilecek kadar azdır." [2]

Ayrıca kendisine ait hiçbir okul bulunmadığını ısrarla vurgulamaktadır. "Hiç bir okula sahip olmadığımı söylemekten yoruldum" [3] diye vurguluyordu biraz kızgınca. Onun ismiyle ilişkilendirilen, 50'nin üzerinde ülkede 300'den fazla ilkokul, lise, dershane, öğrenci yurtları ve üniversite, [4] Fethullah Gülen etrafında 1960'larda toplanan öğrenciler, meslektaşlar ve iş adamları dairesinden doğmuştur. [5] Okullar bu okulların yer aldığı ülkelerle yapılan bireysel anlaşmalarla kurulmuş ve bu amaçla eğitim şirketleri faaliyete geçirilmiştir. Her bir okul bağımsız olarak işletilmektedir, ancak büyük bir kısmı eğitim tedarikleri ve insan kaynağı bakımından Türk şirketlerine güvenmektedir.

Gülen, eğitimini Erzurum'da medresede tamamladıktan sonra 1958 yılında Edirne'de öğreticiliğe başladı. Kısa süre sonra İzmir'e taşındı. Orada hareketin çekirdeğini oluşturan benzer düşüncelere sahip küçük bir eğitimci ve öğrenci grubu oluştu. Sayıları yıllar içinde hızla artan bu eğitimciler dairesinden, Fethullah Gülen ismiyle ilişkilendirilen okullar doğdu. Bağımsız olarak faaliyet gösteren, ancak aralarında koordinasyon ve eğitim bağlarına sahip bu okullar ortak bir pedagojik vizyon, benzer müfredat, insan ve materyal kaynaklarını paylaşan esnek bir kurumlar federasyonu olarak adlandırılabilir.

2. "Gülen Okulları"yla Kişisel Karşılaşmam

Bu okullardan birisiyle ilk karşılaşmam 1995 yılına kadar uzanır. Bu süreç Güney Filipinlerdeki Mindanao adasında yer alan Zamboanga'da kentin birkaç mil dışında bir "Türk" okulu bulunduğunu öğrenmemle başladı. Okula vardığımda ilk dikkatimi çeken, tesisin girişinde yer alan tabela oldu: "Filipin-Türk Hoşgörü Okulu." Bu isim, nüfusunun neredeyse eşit olarak % 50'si Müslüman, % 50'si Hıristiyan olan, 20 yılı aşkın bir süredir çeşitli Moro ayrılıkçı hareketlerinin Filipin hükümetinin askerî güçlerine karşı silahlı mücadele verdiği bir bölgede yer alan Zamboanga kentine şaşılacak derecede uygunluk gösteren bir isimdi.

1000'den fazla öğrencinin eğitim gördüğü bu okulun Türk yöneticisi ve personeli bana büyük yakınlık gösterdiler. Okulun bir kısmı Müslüman, bir kısmı da Hıristiyan olan Türk personel ve onların Filipinli meslektaşlarından aldığım, buranın kurum olarak hoşgörünün oluşturulmasına adandığına ilişkin sözlerinin boş bir övünme olmadığını gördüm. Gerilla savaşıyla birlikte adam kaçırmanın, kısa ayaklanmalar, tutuklamalar ve kayıpların; askerî ve milis güçleri tarafından adam öldürmelerin sıklıkla görüldüğü bir bölgede, bu okul Müslüman ve Hıristiyan Filipinli çocukları yüksek kalitede bir eğitim standardıyla eğitiyor, onlara birlikte yaşama ve birbirleriyle daha olumlu ilişkiler kurma yolları sunuyordu. Cizvit meslektaşlarım ve Ateneo de Zamboanga'daki alaylı profesörler, başlangıcından itibaren Filipin-Türk Hoşgörü Okulunun bölgenin Hıristiyan kuruluşlarıyla derin düzeyde bir ilişki ve işbirliği sürdürdüklerini teyit ettiler.

O zamandan bu yana Fethullah Gülen netwörk'ü içinde yer alan diğer okulları da ziyaret etme, öğretim personeli ve idarî personelle eğitim politikasını tartışma imkânı buldum. Türkiye'de İstanbul bölgesindeki ve Urfa kentindeki birkaç okulu ziyaret ettim. Orta Asya'daki eski bir Sovyet Cumhuriyeti olan Kırgızistan'da, tamamı Gülen hareketinden ilham almış ve onlar tarafından kurulmuş 12 Sebat okulunun, Atatürk Alatoo Üniversitesi dahil, yaklaşık yarısını inceleme fırsatı buldum. Herhangi bir ayrım yapmadan söyleyebilirim ki; bu okullar günümüz dünyasında karşılaştığım en dinamik ve yararlı eğitim kurumları arasında yer almaktadır.

Bilim, bilgi ve lisan alanlarındaki eğitim programlarının gücü, akademik olimpiyatlarda tekrarlanan başarılarla sergilenmektedir. Bişkek'teki bir ortaokulda, bir grup yedinci sınıf Kırgız öğrenciye yarım saat kadar hitap etme fırsatı buldum. Konuşmamın sonunda öğretmenleri öğrencilerden, benim İngiliz İngilizcesi değil Amerikan İngilizcesi konuştuğumu gösteren telaffuz ve kelime unsurlarını belirlemelerini istedi ve öğrenciler bunu yapmada hiçbir güçlük çekmeyerek beni hayrete düşürdüler. Her ne kadar, genel olarak Türkiye dışındaki Gülen okullarında olduğu gibi, bu okulda da eğitim dili İngilizce ise de, öğrenciler ana dilleri olan Kırgızca'nın yanı sıra Rusça ve Türkçe'de de aynı derecede başarılı olduklarını gösterdiler. Öğretmenlerinin adanmışlığı ve birlik ruhu, heyecan verici bir eğitim girişimiyle meşgul olduklarının bilincinde olduklarının kanıtıydı. Hiçbir okulda, gelişmiş ülkelerdeki okullarda yaygın olan isteksizliği ve bariz bir kafa karışıklığını görmedim.

Bu okulların Müslümanların dinsel bağlılıklarının bir ifadesi olduğunun bilincinde olarak, müfredatlarında ve fiziksel çevrelerinde daha açık bir İslâmî içerik görmeyi bekliyordum, ancak durum böyle değildi. Bana şaşırtıcı gelen şekilde dinsel ilhamlı eğitim projesinin kabul edilebilir bir parçasını oluşturması gereken bu bölümün olmamasının nedenini sorduğumda, bana öğrenci kitlesinin çoğulcu yapısı nedeniyle -Zamboanga'da Hıristiyan ve Müslüman; Kırgızistan'da bunlarla birlikte Budist ve Hindu-, açık bir talimatlandırma yerine; dürüstlük, çok çalışma, uyum ve vicdani hizmet gibi evrensel İslâmî değerleri öğretmeyi amaçladıklarını söylediler. Bişkek'teki Sebat International School'da bulunan ABD, Kore ve Türkiye'den gelen öğrenciler, Afganistan ve İran'dan gelen öğrencilerle gayet rahat bir şekilde eğitim görüyorlardı.

Bu karşılaşmalar beni, bu okulların altında yatan eğitim prensipleri ve motivasyonu belirlemek ve Gülen'e bir eğitimci olarak kendi vizyonunu diğerlerine aşılayabilme yeteneği kazandıran teknikleri anlamak için onun eserlerini araştırmaya itti. Bunlar tebliğimin bundan sonraki bölümünü işgal edecek konulardır. Esas olarak Gülen'in eğitim politikalarının temel ifadesi olan Gülen Okulları üzerinde duracağım ve onun teşvik ettiği diğer girişimlerin, Samanyolu televizyon netwörk'ü, Zaman gazetesi ve diğer yayın projeleri, ihtiyaç içindeki öğrencilere yönelik burs programı ve Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın dinler arası diyalog ve anlayışı güçlendirme çabaları gibi çalışmaların eğitimsel yönleri üzerinde durmayacağım.

derya
07-08-2006, 21:07
Allah razı olsun sizden.Hoca efendiyi tanıma,tanıtma,amacını anlatma konusunda çok güzel bir adım.Bende o okullardan birinden mezunum ve hala onlarlayım.Çevremdede onu tanımayan onu yanlış anlayan o kadar çok insan varki dilimizin döndüğünce bişeyler anlatıyoruz.Rabbim sizide bizide bu konuda muvaffak eylesin.Devamını bekliyoruz inş.selametle...

ALTIN_NESİL
08-08-2006, 12:40
Allah razı olsun sizden.Hoca efendiyi tanıma,tanıtma,amacını anlatma konusunda çok güzel bir adım.Bende o okullardan birinden mezunum ve hala onlarlayım.Çevremdede onu tanımayan onu yanlış anlayan o kadar çok insan varki dilimizin döndüğünce bişeyler anlatıyoruz.Rabbim sizide bizide bu konuda muvaffak eylesin.Devamını bekliyoruz inş.selametle...

Allah cümlemizden razı olsun evet şu anda yapılan hizmetleri yanlış anlayan ve anlamamak için elinden geleni yapan çok kişi ve ama onların niyetleri çok bellii evet açıkcada kimin tarafında oldduklarınıda belli ediyorlar ve Allah ın yardımı olmasa idi bu hizmetler bu kadar iyi gitmezdi Allah cc hizmetlerde nurunu tamamlıyor inşAllah Rabbim dünyada yapılan hizmetleri kabul etsin....

selam ve dua ile....

Bedrin_Aslanı
09-08-2006, 14:54
""""Bu okulların Müslümanların dinsel bağlılıklarının bir ifadesi olduğunun bilincinde olarak, müfredatlarında ve fiziksel çevrelerinde daha açık bir İslâmî içerik görmeyi bekliyordum, ancak durum böyle değildi. Bana şaşırtıcı gelen şekilde dinsel ilhamlı eğitim projesinin kabul edilebilir bir parçasını oluşturması gereken bu bölümün olmamasının nedenini sorduğumda, bana öğrenci kitlesinin çoğulcu yapısı nedeniyle -Zamboanga'da Hıristiyan ve Müslüman; Kırgızistan'da bunlarla birlikte Budist ve Hindu-, açık bir talimatlandırma yerine; dürüstlük, çok çalışma, uyum ve vicdani hizmet gibi evrensel İslâmî değerleri öğretmeyi amaçladıklarını söylediler. Bişkek'teki Sebat International School'da bulunan ABD, Kore ve Türkiye'den gelen öğrenciler, Afganistan ve İran'dan gelen öğrencilerle gayet rahat bir şekilde eğitim görüyorlardı.""""

Öğrenci yapısının çoğulculuğu nedeni ile İslami içerik göremiyoruz tamam da niye o zaman ingilizce ve türkçe öğretebiliyoruz. İngilizce öğreteceğin kadar arapça öğret Allah kelamını öğret. O çocuklara kabir melekleri How are you demiyecek? Bende bunu anlamıyorum. İngilizce öğreterek o kişilere hizmet etmiş olabilirsin ama islama hizmet etmiş olmazsın. Kendinizi kandırmayın.

Demişsiniz birçok kişi F.G yi tanımıyor ve onu yanlış anlıyor.
En başta neden açılan okullara Atatürk ismi konuluyor? Onu çok sevdiğinizden mi? onu bir önder olarak gördüğünüzden mi? Yoksa bu düzene yaranmak için mi? Veya şunu anlatın bana: Eskiden tüm okullarda kız erkek ayrı eğitim verilirken, şimdi yavaş yavaş birleşmeye başladı yani karma bir eğitim oluyor. Eskiye göre dinimizin emirlerimi değişti? Bu devirde karma okumak caiz mi? Caizse neden eskiden ayrı ayrı okuyorlardıda şimdi birleştiler. Dine karşı hoşgörülü olmak bumu? Dinin emirlerini bazı özel durumlar için yok saymak.
Veya aynı şekilde dinimizin, Allah C.C emrini yok sayarak başınızı açıp çalışmak
okullara gitmek. Benim dinimide Allah C.C emir ve yasaklarına şu zamana kadar hiç bir alim ucunda ölüm olsada taviz vermemiştir. Bizler kendimizi ne zannediyoruz ki? Böyle bir şeye girişebiliyoruz. Yanlış anlıyorum ben bu cemaati. Kafirlere gösterdiğiniz hoşgörünün 10 da 1 ini benim gibilere gösterin ve bizimle diyalog kurun. Gerçekleri bizde görebilelim...

derya
09-08-2006, 18:32
S.a kardeş onların oraya gidişteki ana amaçları zaten Allah kelamını anlatmak,İslam'ı anlatmak,İslam'ı yaşamalarına vesile olmak.Gidipte bunları yapmamak olurmu?Oralarda kimler ne yanlışlardan dönüyor,kaç kişi namaza başlıyor,kaç kişi Kur'anı öğreniyor haberiniz varmı?Bir insanın imanını kurtarmanın ne kadar büyük sevap olduğunuda biliyorsunuzdur.Bunların yanında fen bilimlerinide en iyi şekilde veriyolar.O okullardan bilgi yarışmalarında ne birinciler çıkıyor.
Şu dünyada yaşam standardının yüksek olabilmesiiçin İngilizcenin çok büyük önemi var.Bu insanlar bunuda en iyi şekilde veriyolar.Bunu yaptıkları için onları suçlayamayız.
Oralara gidiliyor Türkiye'ninde reklamı yapılıyor.Atatürk'ün isminin verilmesiçok normal.O T.C.'nin önderi ise bizimde önderimiz.Türk'üz nihayetinde.
Karmalaşmanın sebebi ise tamamen içinde bulunduğumuz düzen buna mecbur ediyor.Bu devirde kimse dini amaçlı kurulmuş bir okul istemiyor.Örnek:İHL.Ayakta durabilmek için bu şart.Başını açıp çalışan öğretmenlerimizde emin olun çok dikkat ediyolar.Buda düzenin kuralı.Rabbim bunu yaptıkları hizmetin hürmetine bağışlar inş.
Bazı özel durumlar dediğiniz oradaki 1 öğrencinin imanını kurtarabilmeye vesile olmak.Dinimizin emirleride yok sayılmıyor inş.Tebliğ emri olmasa ne işleri var onların oralarda...
Bizim hoşgörümüz herkese.Senden niye saklayalım?Sanada en yakınındakiler ulaşacaktır Allah'ın izniyle.Yeterki gerçekleri görmek iste.Ama böyle suçlayarak olmaz.Soru sorarsın cevaplanır.Hala yanlış geliyorsa yine konuşuruz.Ama inan bu cemaat doğruluk için var.Rabbim doğru yoldan ayırmasın.selametle...

Bedrin_Aslanı
09-08-2006, 19:28
as kardeşim.
İlk olarak şunu belirtiyim: Atatürk sizin önderiniz olabilir. Ben müslümanım ve benim önderim Hz. Muhammed S.A.V, benim önderim Kuran-ı Kerim. Birileri istiyor diye düzen böyle diye ben başımı açıp ne üniye giderim nede dinimden taviz veririm. İngilizce konusu çok ayrı bir konu başka bi konu altında tartışılır ama şunu söylüyim: dilimiz yeteri kadar benzedi, davranışlarımız da aynı şekilde, sünnetleri terkedip onların kültürünü giderek almaya devam ediyoruz. Her şeye boykot israile abd ye boykot sadece mallaramı olur. Neden onların dilini kullanalım ki. Şuradaki nicklere bak bir çoğu ingilizce. Neyse bu başka bir konuda tartışılır.

Yani diyorsun ki içinde bulunduğumuz sistem bunları gerektiriyor o yüzden dinden taviz veriyoruz. Başımızı açıp Allah C.C rızası olmayan bir işten Allah rızasını kazanmaya çalışıyoruz. Bende diyorum ki hangi din büyüğümüz dinden taviz vermiş. 1 tane göster ne istersen onu kabul etcem. Biatler insanı helaka götürür. Bütün din alımlerinin buna kafası çalışmadı ama sizin çalıştı. Ben bunu anlıyorum. Örnek aldığımız kişi üstat ne yapmış üstat: Farzı değil sünneti terk söz konusu olduğunda ölümü göze almış. Siz ne yapıyorsunuz. Farzı terk ediyorsunuz. Haram yoldan caiz olmayan yoldan helale gidildiği nerede görülmüştür.??

Karmalaşmanın sebebi ise tamamen içinde bulunduğumuz düzen buna mecbur ediyor.Bu devirde kimse dini amaçlı kurulmuş bir okul istemiyor.Örnek:İHL.Ayakta durabilmek için bu şart.Başını açıp çalışan öğretmenlerimizde emin olun çok dikkat ediyolar.Buda düzenin kuralı.Rabbim bunu yaptıkları hizmetin hürmetine bağışlar inş.

Gülermisin ağlarmısın bu yazılanlara:(
İçinde bulunduğumuz düzen bizi mecbur bırakıyor, bizde tebliğ yapabilmek için dinimizi yaymak kişilerin imanını kurtarmak için dinimizin emirlerini uygulamıyoruz. Siz dini kurtarmıyor zarar veriyorsunuz. Birçok kişi sizleri örnek alıp başörtüsünü çıkarıyor. Nasılsa ünide iş hayatında çıkarcam deyip baş örtüsünü takmıyor. Siz bunun vebalini nasıl ödüyeceksiniz.???Üstaz Hz. şuan yaşasaydı eminim ki sizi kör bıçakla doğrardı.Benden bişey alamadınızmı diye benim o kadar işkenceye sürgüne baskılara rağmen bir kere dinimden sünnetimden taviz verdimmi diye. O nu geçtim. 1400 yıllık islam tarihi boyunca kimi örnek aldınızda dininizden taviz veriyorsunuz diye...

Bakıyorum imam camide ezan duası yaptıyor. Hay sesin kısılsada yaptıramasan dicem. Nerden gördün de nerden okudunda bunu yaptırıyorsun. Onu yapman Efendimiz S.A.V büyük hakaret. O bilmiyormuydu ki toplu birşekilde ezan duası yaptırmayı sen ondan daha mı akıllısın. Diğer alimlerimizden daha mı akıllısın?
DAha mı akıllısın ki dininiden taviz vererek dine hizmet ediyorsun. Bir kafirin islama en çok zararı veren kişilerin başında gelen kişiyi okul ismi olarak kullanıyorsun... El cevap.

derya
10-08-2006, 16:20
Kardeş hepimiz Elhamdülillah müslümanız.Dinimizin lideride tabiiki Peygamberimiz.Allah'ın izniyle hepimizin önderi o.Ama bir Türkiye denince akla ilk gelen isimlerden biri Atatürk.Oralarda açılan okullarda Türk okulu sıfatı ile açılıyor.Bu durumda isimlerin Atatürk veya Zübeyde Hanım olması çok normal.Hocaefendi Atatürk için "idari ve askeri bir deha" demiştir.Bu gerçeği de kimse değiştiremez istemeyende kabullenmez.Her ne kadar işin aslını bilsekte Atatürk küçümsenecek biri değil.Ona düşman olmanında zamanı değil.
İngilizcenin dilimize girmesiyle konumuzun hiçbir alakası yok.İngilizce konuşup öğrenmekte günah değil ya.Hiç olmasa o insanlara bişeyler anlatabilmek için o dili bilmemiz yararımıza.
Sizin o gülmeye yada ağlamaya karar veremediğiniz olay hayatın gerçekleri.Hizmet fedakarlık demek.Bu insanlar fedakar olmasa ailelerini,kendi hayatlarını bir kenara bırakıp hiç olmasa bir insanın imanını kurtarmaya çalışmazlar.Ve bu insanlar aynı zamanda ahiretlerinide kısmen feda ediyorlar.Oradaki insanlara bişeyler anlatabilmek için başlarını açıyorlar.Onlarda bundan çok memnun değiller.Hiçbiri buna mecburda değil.Kimse kimsenin günahının vebalini alamaz.Hepsi gönül rızasıyla.Açmalarıda sadece okul sınırlarında ve başörtülerini.Bunuda zaten en az düzeyde yapıyorlar.Güvendikleri,sığındıkları şeyde Rabbimizin rahmeti,geceler boyu ettikleri tövbeler ve İslam'ı yaşamalarına vesile oldukları insanlar.Biliyorlar ne kadar geniş rahmeti olduğunu...
Üstad sizin yaptıklarnızı bilseydi demişsiniz.Ohalde bir abimizin başından geçen olayı anlatayım.Birgün öğretmen atamaları yapılırken bir abi arada uykuya dalıyor.Rüyasında Efendimiz(s.a.v.)'i görüyor ve ona bir liste veriyor.Abi uyanıyor ama rüyasını kimseye anlatamıyor.Nihayetinde Efendimiz(s.a.v.)'i görmüş rüyasında.Çalışmaya başladıklarında başka bir abi "Anlat rüyanı hocamda kafamıza göre iş yapmadığımızı herkes anlasın"diyor.Bunun gibi birçok örnek var.İnanmak size kalmış.Peygamberimizin üstadın ve hocaefendinin birlikte bu okulları gezdiklerine şahit olan insanlar var.Canınızı sıkmayın üstadın herşeyden haberi var.
Şu ezan duası meselesini hiç anlayamadım.Yani bunu Peygamberimize karşı hakaret olarak yaptıklarını nasıl düşündünüz??Toplu ezan duası yapılmasında ne sakınca olabilirki??
Tavsiyem bu insanların içine girmeden yani bilip bilmeden suçlamamak en güzeli.Herşeyin bir sebebi var işte.Kimse kafasına göre iş yapmıyor.Onlar ne yaptıklarının farkında ve razılar.Rabbimde onlardan razı olsun.selametle...

fisebilillah
10-08-2006, 17:02
kaİnat Ona Kurban Olsun...ona Laf SÖyleyenler Yerİn Dİbİne Batsin!!!!!!!!!!!!!
s.a,kardeşim bu sözün kimmin içindi yani kainat kime kurban oluyor.anlamadım...açıklarımısın?

Bedrin_Aslanı
10-08-2006, 18:10
s.a,kardeşim bu sözün kimmin içindi yani kainat kime kurban oluyor.anlamadım...açıklarımısın?
Efendimiz S.A.V e deniştir sen merak etme. Başkası için böyle diyecek bir insan değil. İyi yönüyle düşünelim.

Hizmet fedekarlık da sizin fedekarlık tan bir gram haberiniz yok. Fedakarlık davası için gerekirse anasını çocuğunu tüm malını gözden çıkarmaktır. Sizin sisteminizde paranın çok büyük önemi var. Allah tan biraz korkun varsa buna hayır demezsin. oraya gidenler ve benim tanıdığım tüm nurcular orada kalki ilerde evini rahat geçindirebilecek bir işi rahat bulursun diyor ve tanıdığım herkesde o niyetle giriyor. Neyse... Hiç kimse bir başkası için ahiretini feda etmez bunu külahıma anlatın. O gün geldiğinde onlar ne anasını nede çocuklarını düşünürler herkes kendi derdine düşecek ve kendini kurmaya çalışacak. Bu ayeti bilen ve tasdik eden biri ahiretini bırakıpda diğer insanların ahiretini kurtarmaya çalışmaz. İnsan ilk önce kendinden sorumludur. Tabi dinimize göre böyle. Siz dini hoşgörüyle nereye getirdiniz bilemem.

Bir abin rüya görmüş de bir şey olmuşda. Peygamber efendimizin S.A.V rüyada nasıl olduğunu söyledimi 10dan fazla özelliği var. Saçı yanakları gözleri vb....
Bunlardan birinde yanlış söylese veya tereddütte kalsa bizim buralarda bir kardeşimiz. sen melek görmüşün derler. Ki rüyalara girersek eminimki bizde 1 kişi görmüş değildir. Ki bunun reklamıda olmaz. Allah inş. bizede nasip eder.

Ezan olayını biraz daha açıklayayım. Efendimiz S.A.V peygamberliği sürüsince kim bilir kaç kere camiye gitti. Demi. bunların hiç birinde ne O nede Ashabı Ezan duasını toplu bir şekilde yaptırmamış. Neden yaptırmamış? Canları öyle istediği için mi seneler boyunca 1 kere bile toplu halde yapılmamış dua? Eğer sen Efendimiz S.A.V ve Ashabının yapmadığı birşeyi yapmaya kalkarsan bu biat olmuş oluyor. Saygısızlık dersen: o da şöyle, Senin ÖNDERİN bunu yaptırmamış ama sen iyi olur düşüncesi ile yaptırıyorsun. Burda ki saygısızlığı bi düşün ucu nerelere varıyor.

Ya işte sana şu soruyu sormuştum. Tarihimiz boyunca dinimizden taviz vererek dinimizi yaymaya çalışan bir kişi tanıyormusun. Ben tanımıyorum. Bu yaptığınız biat tir diyorum. Tarih boyunca yapılmamış bir şeyi yaparak çok büyük bir işi başardığınızı düşünebilirsiniz. Hatta F.G o kadar büyük bir alim ki KAinat ona kurban olur onun her sözü(Biati)sizin için dinde senet olur.

Zeynep Özmen
10-08-2006, 19:28
haklı olabilirsiniz F.G dinde çok taviz vermiştir ama çoğu kişininde imanına vesile olmuştur bunuda inkar edemeyiz

ALTIN_NESİL
10-08-2006, 19:59
s.a bi müddet girmedim ama neler olmuş neler

ARKADAŞLAR ŞUNU SÖYLEYİM SİZLERE

Limriemvrm KARDEŞ SEN BİR ÜLKEYE DİNİ YAYMAK İÇİN GİTTİN VE O ÜLKEDE DİREK İSLAM ANLATAZSIN TOPLUMDAN DIŞLANIRSIN VE ESKİDEN TAMAM HAREM SELAMLIK VARDI HAKLISIN AMA GİT BAKALIM HAREM SELAMLIGI BAŞKA ÜLKEDE YAP SENİN OKULLARINA KİM GELECEK VE 2 GÜN İÇİNDE OKULUN KAPATILACAKMI KAPATILMAYACAKMI İSLAM DİNİ KOLAY Bİ DİN DEĞİLDİR HEMEN ŞIP DEYİNÇE ANLATILSIN GERÇEKLER...VE BİR KAFİRE BİZ İSLAMI ANLATTIGIMIZDA DİREK BU KİŞİYE NAMAZ KILACAKSIN DİYEMEYİZ İLK ÖNCE SURELER DUALARI ÖĞRETİRİZ DİMİ GÜZEL KARDEŞİM İŞTE YABANCI ÜLKELERDE HİZMET ETMEK BU KADAR ZOR VE ŞU Bİ GERÇEK ŞUAN RUSYADA O ALEYHİDE KONUŞTUGUN OKULLAR SAYESİNDE GÜNDE BİR RUS MÜSLÜMAN OLUYOR BUNA NE DİYECEKSİN GÜZEL KARDEŞİM...VEEEEEE BİR HADİS DE DİYOR YA BİR KİŞİNİN İMANIN KURTULMASINA VESİLE OLMAK GÜNEŞİN DOĞUOP BATTIGI HER ŞEYDEN HAYIRLIDIR VE HATTA KABEDEN BİLE HAYIRLLIDIR AYET İ KERİME KUTUP U SİTTE ........

SELAM VE DUA İLE...

derya
10-08-2006, 23:18
Kardeş suçluyorsunda bir yere kadar.Bizim davamızda paraya yer yok.Oradaki insanların hepsi karın tokluğuna yaşıyor.Burada çok daha fazla maaşla çalışabilecekken oralara fedakarlık yaparak gidiyorlar.Sizin o tanıdığınız insanlarıda çok merak ettim doğrusu.Parayla işi olan insanın hizmetle işi olmaz.Kısacası inanmıyorum o söylediklerine.Gerçekten tebliğden başka bir düşüncesi olan bir insan kalkıp gidermi dilini adetini başına ne geleceğini bilmediği yerlere???
"Hiç kimse bir başkası için ahiretini feda etmez"kardeşim ediyorlar işte sen daha neyi inkar ediyorsun??Adamlar o kadar sıkıntıya keyiflerinden mi katlanıyorlar.Kendi rızasıyla başkası için yanmaya razı.Hocaefendi bile bayanların başını açıp çalışması taraftarı değil.O diyorda ondan yapıyorlar demeyin.Bayanlarlada ilgilenilmesi gerek.Bunuda bayanlardan başka kimse yapamaz ve asgari derecede açılıp hizmetini yapıyor.Dediğin gibi herkes kendinden sorumlu.Onlarında tamamen kendi tercihi.
Peygamberimizi daha önce rüyasında görmemiş bir insan ilk defa gördüğünde nereden anlayacak?İçine doğar bu insanın.Bu abininde içine doğmuştur herhalde.Anlattığımında reklamla alakası yok.Bu inanmayan insanlara kanıttır herşeyin O(c.c.)'nun izniyle olduğuna dair.
Ezan duası olayındada Efendimiz'in bunu yaptırıp yaptırmadığına dair bir bilgim yok.Sen eminsin herhalde???Bunu araştırıp konuşmayı tercih ederim.
Şu önemli soruya gelince de böyle bir alim elbette gösteremem.Bir hadiste"Rabbinizin rahmetinin bolluğunu bilseniz hiçbirşey yapmaz boş gezerdiniz"(Kelimelerden emin değilim anlamdan eminim)Bu insanların verdiği taviz O'nun rahmetinin yanında zerrenin zerresidir.Birde karşılığında kazandıklarına ve kazandırdıklarına bak!!!
Sanırım sen biat ile bid'ati karıştırdın.Biat:Kabullenmedir,bid'at ise:Dinde olmayıp dine sonradan giren adetlerdir.Bizimde dine adet sokma gibi ne bir düşüncemiz nede bir uygulamamız var.Bayan gidiyor,tebliğini yapmak istiyor,bunun için başını açmak zorunda olduğunu biliyor,açıyor,hizmetini yapıyor.Olay bu.Ama herkes başını açacak hizmetini yapacak gibi bir zorunluluk yok.Ortada adette yok,bid'atte yok.
Ayrıca son cümlenin ne kadar gereksiz ve yanlış olduğunu söylemeden edemeyeceğim.Biz bağnazlıkla suçlayamazsınız.selametle...
Altınnesil kardeş arayı açmayalım:)

Bedrin_Aslanı
11-08-2006, 18:16
s.a bi müddet girmedim ama neler olmuş neler

ARKADAŞLAR ŞUNU SÖYLEYİM SİZLERE

Limriemvrm KARDEŞ SEN BİR ÜLKEYE DİNİ YAYMAK İÇİN GİTTİN VE O ÜLKEDE DİREK İSLAM ANLATAZSIN TOPLUMDAN DIŞLANIRSIN VE ESKİDEN TAMAM HAREM SELAMLIK VARDI HAKLISIN AMA GİT BAKALIM HAREM SELAMLIGI BAŞKA ÜLKEDE YAP SENİN OKULLARINA KİM GELECEK VE 2 GÜN İÇİNDE OKULUN KAPATILACAKMI KAPATILMAYACAKMI İSLAM DİNİ KOLAY Bİ DİN DEĞİLDİR HEMEN ŞIP DEYİNÇE ANLATILSIN GERÇEKLER...

İslam dini yaşanılarak anlatılır. Osmanlılar kılıcı insanların boğazına dayayarak mı dini geçmelerini sağlıyordu. Yaptıkları tek şey. O toplumun içine müslümanları yerleştirmekti. Peki bu ne işe yarıyor dersen, kafirler onların yaşayışlarını görüyor, ve bu eksiksiz dine iman ediyorlardı. Yani oraya gittiklerinde başını açıp veya dinden taviz verip oranın şartlarına uyum sağlamıyordu.
Başını açıp birşeyler yapmak dinimize göre haram. Siz diyorsunuz ki ama orada bir çok kişinin imanını kurtarıyoz bilmemne. Peki yine haram olan birşey içki içmek mesela; sizin anlayışınıza göre onlara islamı anlatmak için içki içebiliriz. Bu sayede dini yaymış olursun.Aynı şekilde tüm haramlar bunu dahil edilebilir. Ne alakası var demeyin. İkiside haramdan helale gitme yoludur. Böyle birşeyde dinimizde yok.

VE BİR KAFİRE BİZ İSLAMI ANLATTIGIMIZDA DİREK BU KİŞİYE NAMAZ KILACAKSIN DİYEMEYİZ İLK ÖNCE SURELER DUALARI ÖĞRETİRİZ DİMİ GÜZEL KARDEŞİM İŞTE YABANCI ÜLKELERDE HİZMET ETMEK BU KADAR ZOR VE ŞU Bİ GERÇEK ŞUAN RUSYADA O ALEYHİDE KONUŞTUGUN OKULLAR SAYESİNDE GÜNDE BİR RUS MÜSLÜMAN OLUYOR BUNA NE DİYECEKSİN GÜZEL KARDEŞİM...VEEEEEE BİR HADİS DE DİYOR YA BİR KİŞİNİN İMANIN KURTULMASINA VESİLE OLMAK GÜNEŞİN DOĞUOP BATTIGI HER ŞEYDEN HAYIRLIDIR VE HATTA KABEDEN BİLE HAYIRLLIDIR AYET İ KERİME KUTUP U SİTTE ........

Namaz kılmayan bir müslümana bile direk namazını kıl diye bir zorlama yapamazsın. Ama o namazını kılmıyor diye sende namazını kılmazsan dininden taviz verirsen olmaz. Ona yaşantınla örnek olacaksın.Düşünsene bir kişiye islamı anlatacaksın ve sana diyecek ki: tamam da kardeşim sabahtan beri bana dininizi anlatıyorsun ama senin simgen olan İslamın simgesi olan birşeyi takmıyorsun. Bu nasıl iş dese cevabın ne olur merak ediyorum.Bir şeyi yaşamadan yaşattıramazsın. Elinde sigarasını tüttüren babanın oğluna sigaranın zararlarını anlatması gibi. Yabancı bir ülkeye gittiğimde müslüman bir bayanı diğerlerinden ayıran en önemli özellik tesettür. Avret yerlerini namahrem erkeklerden saklamak, onlara göstermek. Ama biz onlara dini anlatacağız diye yakın bir zamanda hiç kimse kalmayacak tesettürlü. Hiç Aklınız alıyormu? Allah C.C dininin yayılması için kendi verdiği hükmün tam tersini yapmak zorunda bırakcak bizleri. Düşünmesi bile insanı günaha sokabilir.

O müslüman yaptığınız rusa tesettürü anlatıyormusunuz peki. Utanmadan tesettür bir müslüman için çok önemlidir islamiyetin simgesidir diyebiliyormusunuz merak ettim.
SELAM VE DUA İLE...

SElam ve dua ile...

"haTTat"
11-08-2006, 18:17
...SEN BİR ÜLKEYE DİNİ YAYMAK İÇİN GİTTİN VE O ÜLKEDE DİREK İSLAM ANLATAZSIN TOPLUMDAN DIŞLANIRSIN VE ESKİDEN TAMAM HAREM SELAMLIK VARDI HAKLISIN AMA GİT BAKALIM HAREM SELAMLIGI BAŞKA ÜLKEDE YAP SENİN OKULLARINA KİM GELECEK VE 2 GÜN İÇİNDE OKULUN KAPATILACAKMI KAPATILMAYACAKMI İSLAM DİNİ KOLAY Bİ DİN DEĞİLDİR HEMEN ŞIP DEYİNÇE ANLATILSIN GERÇEKLER...

Diyorsunuz yalnız şu da var ki bugün amerikada ve avrupada karma eğitim tartışılır durumda. Hatta amerikada bazı eyaletlerde bazı okullarda vazgeçildi bile..
Dışarıdan önce ülkemize bakalım bence.. Orada yapılamayacağını iddia ettiğiniz birçok şeyi pekala burada yapabilirsiniz..

Bedrin_Aslanı
11-08-2006, 18:19
Diyorsunuz yalnız şu da var ki bugün amerikada ve avrupada karma eğitim tartışılır durumda. Hatta amerikada bazı eyaletlerde bazı okullarda vazgeçildi bile..
Dışarıdan önce ülkemize bakalım bence.. Orada yapılamayacağını iddia ettiğiniz birçok şeyi pekala burada yapabilirsiniz..

Kardeş buda çok ayrı bir konu kafir dediğimiz insanlar islamiyetin 1400 sene önce dile getirdiği bir olayı haklı bularak tek tip eğitime geçiyorlar. Ama biz islamı yaymak için karma eğitim yapıyoruz. Gülülim mi ağlayalım mı?

"haTTat"
11-08-2006, 18:20
SElam ve dua ile...

Tesettür konusundaki görüşlerinize sonuna kadar katılıyorum..

Bedrin_Aslanı
11-08-2006, 18:42
Kardeş suçluyorsunda bir yere kadar.Bizim davamızda paraya yer yok.Oradaki insanların hepsi karın tokluğuna yaşıyor.Burada çok daha fazla maaşla çalışabilecekken oralara fedakarlık yaparak gidiyorlar.Sizin o tanıdığınız insanlarıda çok merak ettim doğrusu.Parayla işi olan insanın hizmetle işi olmaz.Kısacası inanmıyorum o söylediklerine.Gerçekten tebliğden başka bir düşüncesi olan bir insan kalkıp gidermi dilini adetini başına ne geleceğini bilmediği yerlere???
"Hiç kimse bir başkası için ahiretini feda etmez"kardeşim ediyorlar işte sen daha neyi inkar ediyorsun??

(eğer bir başkası için ahiretini terkediyorlarsa onların islami bilgilerinden şüphe ederim. Kimse ahiretini bir kenara bırakıp başkalarının ahiretini kurtarmaya çalışmaz. Eğer bunu söylüyorsa yazık derim. Dini anlatan yaymaya çalışan(Tabi dininden taviz vermeden)kişiler bu işi o kişilerin ahiretleri kurtulsun diye değil kendi ahiretlerini kurtarmak ve Allah C.C rızasını kazanmak için yaparlar. )

Adamlar o kadar sıkıntıya keyiflerinden mi katlanıyorlar.Kendi rızasıyla başkası için yanmaya razı.Hocaefendi bile bayanların başını açıp çalışması taraftarı değil.

Bizzat kendim okudum. Tercihinizi okumaktan yana kullanın diye bir fetvası var. Ve bir çok kişide o fetvadan sonra başını açıp Türkiyede okuyup çalışmaya başladı bu sayı gün geçtikçe artıyor. Yakın bir zamanda da Tesettürlü kimse kalmayacak. Herkes başını açıp tebliğ yapmaya gidecek

O diyorda ondan yapıyorlar demeyin.Bayanlarlada ilgilenilmesi gerek.Bunuda bayanlardan başka kimse yapamaz ve asgari derecede açılıp hizmetini yapıyor.Dediğin gibi herkes kendinden sorumlu.

Burda diyorsun herkes kendinden sorumlu yukarıda diyorsun, ahiretini başkaları için feda ediyor.Her kesin kendi yaptığından sorumlu olduğu bir dinde neden başkaları için kendilerini yakıyorlar ki.Emirlere karşı geliyorlarki. Biz İslamı birilerine anlatmak için veya yaranmak için ödün verirsek olurmu?

Onlarında tamamen kendi tercihi.
Peygamberimizi daha önce rüyasında görmemiş bir insan ilk defa gördüğünde nereden anlayacak?İçine doğar bu insanın.Bu abininde içine doğmuştur herhalde.Anlattığımında reklamla alakası yok.Bu inanmayan insanlara kanıttır herşeyin O(c.c.)'nun izniyle olduğuna dair.
Ezan duası olayındada Efendimiz'in bunu yaptırıp yaptırmadığına dair bir bilgim yok.Sen eminsin herhalde???Bunu araştırıp konuşmayı tercih ederim.
Şu önemli soruya gelince de böyle bir alim elbette gösteremem.Bir hadiste"Rabbinizin rahmetinin bolluğunu bilseniz hiçbirşey yapmaz boş gezerdiniz"(Kelimelerden emin değilim anlamdan eminim)Bu insanların verdiği taviz O'nun rahmetinin yanında zerrenin zerresidir.Birde karşılığında kazandıklarına ve kazandırdıklarına bak!!!
Sanırım sen biat ile bid'ati karıştırdın.Biat:Kabullenmedir,bid'at ise:Dinde olmayıp dine sonradan giren adetlerdir.Bizimde dine adet sokma gibi ne bir düşüncemiz nede bir uygulamamız var.Bayan gidiyor,tebliğini yapmak istiyor,bunun için başını açmak zorunda olduğunu biliyor,açıyor,hizmetini yapıyor.Olay bu.Ama herkes başını açacak hizmetini yapacak gibi bir zorunluluk yok.Ortada adette yok,bid'atte yok.( Birde araştırmayı seviyorsun: hangi kadın erkeklere başı açık birşekilde tebliğ yapmıştır. Onada bir misal istiyorum. Eğer islam tarihi boyunca hiç bir kimse böyle bişey yapmamışsa sizin bunu yapmanız ne demek oluyor. Mantıklı bir şekilde düşün. Eminim kendi kendinize bir çok geçerli sebep buluyorsunuzdur ama hepsi boş. Kendinizi kandırmayın. Söylediğin hadisin anlamı o olmadığına eminim. O zaman neden namaz kılıyoruz. Nasılsa Rahmet geniş diyip yatalım. Bir ara bakarız onada... )

Ayrıca son cümlenin ne kadar gereksiz ve yanlış olduğunu söylemeden edemeyeceğim.Biz bağnazlıkla suçlayamazsınız.selametle...
Altınnesil kardeş arayı açmayalım:)

Allah C.C bize Efendimiz S.A.V vasıtası ile kusursuz mükemmel bir din göndermiştir. Eğer başörtülüsünüz diye sizin yanınıza gelmiyecek olan varsa zaten o mükemmelliği görememiştir. Siz bu mükemmelliği değiştirip insanlara bunu aşılayamazsınız. Hiç bir islam aliminde görememen çok doğal çünkü hiç bir islam alimi böyle bir bid'at(yanlışımı düzelttin Allah C.c razı olsun.) yapmamıştır yapmazda. bid'at ler insanı felakete götürür.

Selam ve dua ile...

ALTIN_NESİL
11-08-2006, 19:14
İslam dini yaşanılarak anlatılır. Osmanlılar kılıcı insanların boğazına dayayarak mı dini geçmelerini sağlıyordu. Yaptıkları tek şey. O toplumun içine müslümanları yerleştirmekti. Peki bu ne işe yarıyor dersen, kafirler onların yaşayışlarını görüyor, ve bu eksiksiz dine iman ediyorlardı. Yani oraya gittiklerinde başını açıp veya dinden taviz verip oranın şartlarına uyum sağlamıyordu.
Başını açıp birşeyler yapmak dinimize göre haram. Siz diyorsunuz ki ama orada bir çok kişinin imanını kurtarıyoz bilmemne. Peki yine haram olan birşey içki içmek mesela; sizin anlayışınıza göre onlara islamı anlatmak için içki içebiliriz. Bu sayede dini yaymış olursun.Aynı şekilde tüm haramlar bunu dahil edilebilir. Ne alakası var demeyin. İkiside haramdan helale gitme yoludur. Böyle birşeyde dinimizde yok.

limriemvrm kardeş islam dini evet yaşayarak anlatılır haklısın binlerce dogrusun sen hiç bir okula gidipde baktınmı yaşayarak anlatılmadıgını bir örnek Türkiyeden abiler bir ülkeye okul açmak için gidiyorlar ve 1 ay geçiyor ama okul açılmıyor ve yaşadıgı yerde abiler hergün evlerinin önünü temizliyor kaldıgı evlerinin etrafını güzel bir hala getiriyor bu olay her gün oluyor yabancı ülkede gün geçiyor ama okul açılmıyor bişey varki orada herkeze güzel örnek oluyorlar ve aradan zaman geçtikçe oranın vatantaşlarından müslüman olmayan birisi diyorki her gün temizlik yapıyorsunuz derli toplu yaşıyorsunuz sizi bu hala getiren şey nedir abilerimizde diyorki İSLAM dini MÜSLÜMANLIK bizi bu hale getirdi o insanda eger sizi bu hala getiren İSLAM ise bende MÜSLÜMAN oluyorum diyor önceki cevabımdaki HADİS i tekar ediyorum Bİr kişinin imanına vesile olmak güneşin doğup battıgı her şeyden hayırlıdır KABEDEN BİLE....

selam ve dua ile...

melde
11-08-2006, 19:29
Fethullah gülene karşı neden bu kadar dolusunuz Limriemvrm kardeşim anlamadım, bizim bilmeyipde sizin bilidiğiniz bir şeymi var?

SaLtan
11-08-2006, 19:34
bir daha bu konu acılmasın ya ben sinir olmaya başlıyorum .alim diyoruz,alime saygılı olun diyoruz.biz sizin aliminize bir şey diyormuyoz,diyoruz anlaşılan boş.fethullah guleni eleştirenler O na kurban olsunlar.bu ülkede O nun yaptıklarını yapanı gosteren bir adam daha soyleyin.ben agzımı kapayıp ömür boyu susayım.limriemvern sen cok bilgiçlik tasliyorsun.bildigin sadece kendi istediğin istikamette algıladıgın hadislerden ibaret ve bu bildiğin sanada yetmiyor.lutfen gerceklerle yargıla.yargılayın.gercege saygınız olsun.insan deger düşünüş ve benligindeki dokulara saygınız olsun.yaşama ve ölüme saygınız olsun.
beğenmek ya da beğenmemek bir yana, dünyanin dört bir yanında ve özellikle kafkaslarda dinini ve milletini unutan o gencecik beyinlere bir abı hayat olarak yetişmiştir. siyasi görüsşeri kendisinindir, cemaatinin dspye oy verdiği ve dspnin başa gelişinde önemli rol oynadıgı doğrudur. siyasi hataları olabilir ama hocaefendinin yaptıgı işleri bunlardan bagımsız değerlendirmek gerek. fethullah gulen ve cemaati sayesinde bugun binlerce genç kötü yollaraa düşmekten korunuyor, istihdam ediliyor, memleketine hizmet ediyor. bugüne kadar devletin en ucra köşelerine kadar palazlanıp yıllardır devleti yiyenler cemaatin genişligi dolayısıyla, doğal olarak devlet makamlarında yer tutan genclerden rahatsız olmuş -ahanda irticacılar geldi rejim elden gidiyo- diye anirmaktadir.lutfen oyle düşünenlerden olmayın.onların safında yer almayın. okullarından yetişen öğrencilerin türkiye ve dünya capnda büyük başarılara imza attığı unutulmasın. eğitimleri birinci kalitedir. ancak bir hataları vardır o da öğrencileri içlerine kapanık, sesini yükseltmeyen kimseler haline dönüştürmeleridir. o da cemaatin tevazu duygusundan ileri gelir. kufredene karsı kibirlenmesini bildikleri takdirde kalitelerine kalite katacakları kesindir.
hocaefendinin kendisi tarikat lideri değildir. zira onun lideri oldugu kalabalığa cemaat adi verilir tarikat değil. cemaatler ve tarikatlar birbirinden ayrı oluşumlardır.
ona ülke için tehdit diyenler, kendilerinin bu vatan için ne yaptıklarını ve onun ne yaptıklarını karşılaştırsın.
islamcı diye tabir ettiğimiz kesimde bir çift lafım var davasındaki haklılığı ve halis niyeti belki şimdi değil ama önümüzdeki 20 - 30 yılda ortaya çıkacak . şimdi ona camur at izi kalsin hesabı saldıranlar ilerde at gözlüklerini çıkartıp etraflarında sadece karanlık olmayan aydınlık bir dünya görünce pişman olacaklardır

SaLtan
11-08-2006, 19:45
başaramadım sesli eklenti olmuyor

derya
11-08-2006, 19:54
Ya ben hala derdimi anlatamıyorum ya da siz anlamamak niyetindesiniz.Baş açma olayını nerelere getirdiniz??Bayan öğretmen sadece derste başını açıyor.Siz de sanki başına örtü geçirmiyor gibi konuşuyorsunuz.Bu insan başını açarak bunu yapmak zorunda,ama içki içerek değil.Bu yüzdende içmiyor.Haramdan helale gitmeyle alakası yok,mecburiyetle alakası var.Umarım bu konudaki saçmalığınızın farkına varmışsınızdır.
Herkesin dini tebliğ etme yöntemi vardır.Bu insanlarda eğitim sektöründe öğrenciye hem fen ilimini hemde din ilimini anlatarak yapmayı tercih ediyor.Bunun için"okul sınırlarında" Sadece başının örtüsünü çıkararak bunu yapıyor.Bu sınırlarda bile başının örtüsünü çıkarmaması gerektiğini biliyor.Tövbesini ediyor,Rabbinin rahmetine sığınıyor ve imanlarının kurtulmasına vesile olduğu öğrencilerin kazandırdığı sevaba nail olarak yoluna devam ediyor.Emin olun yetiştirdiği öğrencilerede tesettürü ve içinde bulundukları şartları çok güzel anlatıyor.Bize içimize girmeyen bizi anlamaz demişlerdi ne kadar haklılarmış.
İşte sizin anlayamadığınız ve kabullenemediğiniz nokta: fedakarlık...Hz. Ebubekir dememişmiydi "Allah'ım bedenimi öyle büyüt öyle büyütki cehennemi tek başıma doldurayım da başka kimse girmesin" diye.Al işte ahiretini feda eden bir halife.O'nun böyle bir niyeti varda bizim niye olmasın???
Yine diyorum herkes kendinden sorumlu.Tebliğ etme konusundaki tercih tamamen kendilerine ait."Biz İslam'ı birilerine anlatmak için veya yaranmak için(bu kelime çok yanlış) ödün versek olurmu?"Evet oluyor.Olmasaydı Efendimiz ve üstad arkamızda olmazdı...Ama herkes ödün vermek zorundada değil.
Kadının erkeğe tebliğ etmesi gibi bir olay bizde kesinlikle yok.Bunu hiçbir şekilde gösteremezsin.Benim kastettiğim bayanın bayana tebliğ etmesidir.(Erkek bayana tebliğ edemeyeceğinden dolayı...)
Hadisin anlamından da eminim.Bu hadis sadece Rabbimizin rahmetinin ne kadar geniş olduğunu anlatmak için söylenmiştir.Aslında herkese söylenmesinin uygun olmadığıda söylenmiştir.(Sizin çektiğiniz gibi yanlış yöne çekilebileceği için).Ama ben söylemek zorunda kaldım size o rahmetin ne kadar geniş olduğunu anlatabilmek için...
Allah rızası için iyice düşünüp anlamaya çalışın.selametle...

derya
11-08-2006, 19:54
Ya ben hala derdimi anlatamıyorum ya da siz anlamamak niyetindesiniz.Baş açma olayını nerelere getirdiniz??Bayan öğretmen sadece derste başını açıyor.Siz de sanki başına örtü geçirmiyor gibi konuşuyorsunuz.Bu insan başını açarak bunu yapmak zorunda,ama içki içerek değil.Bu yüzdende içmiyor.Haramdan helale gitmeyle alakası yok,mecburiyetle alakası var.Umarım bu konudaki saçmalığınızın farkına varmışsınızdır.
Herkesin dini tebliğ etme yöntemi vardır.Bu insanlarda eğitim sektöründe öğrenciye hem fen ilimini hemde din ilimini anlatarak yapmayı tercih ediyor.Bunun için"okul sınırlarında" Sadece başının örtüsünü çıkararak bunu yapıyor.Bu sınırlarda bile başının örtüsünü çıkarmaması gerektiğini biliyor.Tövbesini ediyor,Rabbinin rahmetine sığınıyor ve imanlarının kurtulmasına vesile olduğu öğrencilerin kazandırdığı sevaba nail olarak yoluna devam ediyor.Emin olun yetiştirdiği öğrencilerede tesettürü ve içinde bulundukları şartları çok güzel anlatıyor.Bize içimize girmeyen bizi anlamaz demişlerdi ne kadar haklılarmış.
İşte sizin anlayamadığınız ve kabullenemediğiniz nokta: fedakarlık...Hz. Ebubekir dememişmiydi "Allah'ım bedenimi öyle büyüt öyle büyütki cehennemi tek başıma doldurayım da başka kimse girmesin" diye.Al işte ahiretini feda eden bir halife.O'nun böyle bir niyeti varda bizim niye olmasın???
Yine diyorum herkes kendinden sorumlu.Tebliğ etme konusundaki tercih tamamen kendilerine ait."Biz İslam'ı birilerine anlatmak için veya yaranmak için(bu kelime çok yanlış) ödün versek olurmu?"Evet oluyor.Olmasaydı Efendimiz ve üstad arkamızda olmazdı...Ama herkes ödün vermek zorundada değil.
Kadının erkeğe tebliğ etmesi gibi bir olay bizde kesinlikle yok.Bunu hiçbir şekilde gösteremezsin.Benim kastettiğim bayanın bayana tebliğ etmesidir.(Erkek bayana tebliğ edemeyeceğinden dolayı...)
Hadisin anlamından da eminim.Bu hadis sadece Rabbimizin rahmetinin ne kadar geniş olduğunu anlatmak için söylenmiştir.Aslında herkese söylenmesinin uygun olmadığıda söylenmiştir.(Sizin çektiğiniz gibi yanlış yöne çekilebileceği için).Ama ben söylemek zorunda kaldım size o rahmetin ne kadar geniş olduğunu anlatabilmek için...
Allah rızası için iyice düşünüp anlamaya çalışın.selametle...

ALTIN_NESİL
11-08-2006, 20:06
bir daha bu konu acılmasın ya ben sinir olmaya başlıyorum .alim diyoruz,alime saygılı olun diyoruz.biz sizin aliminize bir şey diyormuyoz,diyoruz anlaşılan boş.fethullah guleni eleştirenler O na kurban olsunlar.bu ülkede O nun yaptıklarını yapanı gosteren bir adam daha soyleyin.ben agzımı kapayıp ömür boyu susayım.limriemvern sen cok bilgiçlik tasliyorsun.bildigin sadece kendi istediğin istikamette algıladıgın hadislerden ibaret ve bu bildiğin sanada yetmiyor.lutfen gerceklerle yargıla.yargılayın.gercege saygınız olsun.insan deger düşünüş ve benligindeki dokulara saygınız olsun.yaşama ve ölüme saygınız olsun.
beğenmek ya da beğenmemek bir yana, dünyanin dört bir yanında ve özellikle kafkaslarda dinini ve milletini unutan o gencecik beyinlere bir abı hayat olarak yetişmiştir. siyasi görüsşeri kendisinindir, cemaatinin dspye oy verdiği ve dspnin başa gelişinde önemli rol oynadıgı doğrudur. siyasi hataları olabilir ama hocaefendinin yaptıgı işleri bunlardan bagımsız değerlendirmek gerek. fethullah gulen ve cemaati sayesinde bugun binlerce genç kötü yollaraa düşmekten korunuyor, istihdam ediliyor, memleketine hizmet ediyor. bugüne kadar devletin en ucra köşelerine kadar palazlanıp yıllardır devleti yiyenler cemaatin genişligi dolayısıyla, doğal olarak devlet makamlarında yer tutan genclerden rahatsız olmuş -ahanda irticacılar geldi rejim elden gidiyo- diye anirmaktadir.lutfen oyle düşünenlerden olmayın.onların safında yer almayın. okullarından yetişen öğrencilerin türkiye ve dünya capnda büyük başarılara imza attığı unutulmasın. eğitimleri birinci kalitedir. ancak bir hataları vardır o da öğrencileri içlerine kapanık, sesini yükseltmeyen kimseler haline dönüştürmeleridir. o da cemaatin tevazu duygusundan ileri gelir. kufredene karsı kibirlenmesini bildikleri takdirde kalitelerine kalite katacakları kesindir.
hocaefendinin kendisi tarikat lideri değildir. zira onun lideri oldugu kalabalığa cemaat adi verilir tarikat değil. cemaatler ve tarikatlar birbirinden ayrı oluşumlardır.
ona ülke için tehdit diyenler, kendilerinin bu vatan için ne yaptıklarını ve onun ne yaptıklarını karşılaştırsın.
islamcı diye tabir ettiğimiz kesimde bir çift lafım var davasındaki haklılığı ve halis niyeti belki şimdi değil ama önümüzdeki 20 - 30 yılda ortaya çıkacak . şimdi ona camur at izi kalsin hesabı saldıranlar ilerde at gözlüklerini çıkartıp etraflarında sadece karanlık olmayan aydınlık bir dünya görünce pişman olacaklardır

SALTAN abi Allah sizden ebediyen Razı olsun çok güzel değinmişsiniz konulara ve bazı kimseler bişey biliyorum diyerek bazı büyk kişilere laf uzatıyorlar vee şunu söylemek istiyorum ben biz kişi hakkında yorum yapabilmek için o kişinin seviyesini aşmak lazım neden bazı kimseler hoca efendi hakkında konuşuyor neden büyük alimller hoca efendi şöyledir böyledir demiyor siz çok şeymi biliyorsunuz neden başka bir cemaatin başındaki insan M.Fetullah Gülen hakkında konuşmuyor siz o kişiden daha mı bilgilisiniz .....

Allah yardımcıbız olsun inşAllah hakikatleri bir gün öğrenirsiniz....

selam ve dua ile....

Bedrin_Aslanı
11-08-2006, 21:33
limriemvrm kardeş islam dini evet yaşayarak anlatılır haklısın binlerce dogrusun sen hiç bir okula gidipde baktınmı yaşayarak anlatılmadıgını bir örnek Türkiyeden abiler bir ülkeye okul açmak için gidiyorlar ve 1 ay geçiyor ama okul açılmıyor ve yaşadıgı yerde abiler hergün evlerinin önünü temizliyor kaldıgı evlerinin etrafını güzel bir hala getiriyor bu olay her gün oluyor yabancı ülkede gün geçiyor ama okul açılmıyor bişey varki orada herkeze güzel örnek oluyorlar ve aradan zaman geçtikçe oranın vatantaşlarından müslüman olmayan birisi diyorki her gün temizlik yapıyorsunuz derli toplu yaşıyorsunuz sizi bu hala getiren şey nedir abilerimizde diyorki İSLAM dini MÜSLÜMANLIK bizi bu hale getirdi o insanda eger sizi bu hala getiren İSLAM ise bende MÜSLÜMAN oluyorum diyor önceki cevabımdaki HADİS i tekar ediyorum Bİr kişinin imanına vesile olmak güneşin doğup battıgı her şeyden hayırlıdır KABEDEN BİLE....

selam ve dua ile...

Kardeşim bende diyorum ki başını açarak mı yaşıyorsun sen islamı? Biz bayanlardan bahsederken gittin abilerden bahsetmeye başladın. Ayrıca sorduğum sorularmı görülmüyor acaba.

:offtp:
Konuyla alakası yok ama gerçekten birşey kafama takılıyor. Siz nerede yaşıyorsunuz. Uzayda mı yoksa başka bir boyutta mı? Ülkemizde ki müslümanım diyen kişilere bir bakın yaşam tarzlarına bir bakın. Başı boş serseri olarak dolşan gençlere bir bakın. Yaptıklarınızın tümünü kabul ettim ve kusursuz işler bir çok kafirin imanına vesile oldunuz. Kendi evlatlarımız kardeşlerimiz ne olacak. Dışarıya yapılan bu kadar yatırım sizce kendi ülkemize yapılsaydı daha iyi olmazmıydı. Birde kafamı karıştıran Bir şey daha var. Sizin parayla işiniz olmaz ama sanki okullarınız biraz pahalı gibi geliyor uzaktan bakınca. Bir kaç öğrenci alınıyor çalışkanlardan sonra zengin kesim. Tabi bu işlerde parasız yürümüyor.

Bedrin_Aslanı
11-08-2006, 21:37
Fethullah gülene karşı neden bu kadar dolusunuz Limriemvrm kardeşim anlamadım, bizim bilmeyipde sizin bilidiğiniz bir şeymi var?

Aslında benim söylediğim gayet açık ve net ama frekanslar gerçekten ayrı.
Bir şeye insan inanınca onun yanlışlarını gözü görmüyor ve yanlışlarını illaki bir kaba sığdırmaya çalışıyor.

Ama çok şükürbelli bir noktaya geldik. Hiç değilse F.G nin yanlış yapabileceğini kabul etti bir kaç arkadaş. İlk geldiğim zamanları hatırlıyorum. Çoğu kişiye göre yanlış yapması bile düşünülemezdi.

Bedrin_Aslanı
11-08-2006, 21:59
F.G kurban olunur mu kardeşim ya. ne diyosun sen. Allah muhafaza.

Haklısın onun yaptıklarını yapanı gösteren bir kişi daha gösteremem çünkü hiç bir alim bid at taraftarı olmamıştır bugüne kadar.
Çok basit bir şey söylüyorum. İster anlayın isterseniz bildiğinizi okumaya devam edin. Size sorduğum soru daha önceden sizin yaptığınız gibi bir olyı hiç kimse yapmışmı? cevap hayır. eee bunun ismi ne oluyor o zaman bidat. gerisini siz bilirsiniz.kime bilgiç taslamışım acaba daha bir hafta olmuyor. burda tartışmak fikir alışverişi yapmaktan falan bahsediyordun ama ben bazı şeyleri gündeme getirimce fikirlerimi söyleyince bilgiçlik taslıyorum. yaşama ve ölüme saygıyla ne alakası var anlamadım:thinking:

Ben gerçekten sizin yazdıklarınızı düşünüyorum. Acaba ben mi yanlışım diye müzakere ediyorum. Sizde şunu bir düşünün:

Tekke ve medreseler kapatılırken onların olmasına tahammül bile edilmezken neden oralara birşey denmiyor. Tekke ve medreseleri laiklik önünde bir engel olarak gören kişiler neden sizin okullarınızı engel olarak görmüyor. Yoksa sizde laik bir düzen istemiyorsunuz. Allah C.C nün hükümlerini şeriati istiyorsunuz. Medreselerde şeriat istiyor sizde medreseler kapatılıyor ama sizin okullar kapatılmıyor. Bir yerlere gelmek için illaki dinden inanıştan taviz vermek gerekiyorsa bu konuda size katılmıyorum. Bir taraf dinden bir gram taviz vermiyor ve açılması yasak. Diğer tarafda siz varsınız ve izin var. Bunu bi düşünün.
30 yıl beklemene gerek yok 10 yıl içerisinde Matrax kardeşten ricam bu sitenin veri tabanını saklasın. Tavizler nerelere ulaşmış hep birlikte göreceğiz.

Bedrin_Aslanı
11-08-2006, 22:01
SALTAN abi Allah sizden ebediyen Razı olsun çok güzel değinmişsiniz konulara ve bazı kimseler bişey biliyorum diyerek bazı büyk kişilere laf uzatıyorlar vee şunu söylemek istiyorum ben biz kişi hakkında yorum yapabilmek için o kişinin seviyesini aşmak lazım neden bazı kimseler hoca efendi hakkında konuşuyor neden büyük alimller hoca efendi şöyledir böyledir demiyor siz çok şeymi biliyorsunuz neden başka bir cemaatin başındaki insan M.Fetullah Gülen hakkında konuşmuyor siz o kişiden daha mı bilgilisiniz .....

Allah yardımcıbız olsun inşAllah hakikatleri bir gün öğrenirsiniz....

selam ve dua ile....

Peki siz F.G yanlış diyen Ebubekir Sifil hocadan ve onca Allah dostundan, şeyhden daha mı akıllısınız ki bu kadar kesin bir şekilde konuşabiliyorsunuz.

Bedrin_Aslanı
11-08-2006, 22:19
Bu insan başını açarak bunu yapmak zorunda,ama içki içerek değil.Bu yüzdende içmiyor.Haramdan helale gitmeyle alakası yok,mecburiyetle alakası var.Umarım bu konudaki saçmalığınızın farkına varmışsınızdır.

İnşa'Allah sizde saçmalığınızın farkına varırsınız. Hangi şey Allah C.C emirlerini çiğneneye dayandırılabilir.Allah C.C emirlerini çiğnemeye mecbursanız size diyecek birşeyim yok çiğnemeye devam edin.

Herkesin dini tebliğ etme yöntemi vardır.

İşte anlaşamadığımız noktalardan biride bu her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır ama bu İslamiyet için geçerli değildir. Herkes canının istediği gibi tebliğ yapamaz. Efendimizi S.A.V sahabelerimizi ve onlardan hemen sonra gelmiş alimlerimizi örnek alabilir. Bak adamlar günde 3 vakit namaz kılıyorlar kendilerine göre haklılar. ve o kişiler dini o kadar kolaylaştırmışlar ki kendilerince bir çok kişi onlara bağlanmış. günde 3 vakit namaz kılmak kolay geliyor sanırım. Ve daha birçok Emirde indirimler es geçmeler falan. Onlarda aynı şekilde bizim sayemizde kaç kişi namaza başladı diyor kaç kişinin imanı kurtuldu diyor. Ama bidat yaptıklarının farkında değiller. Bidat insanları felakete götürür oysa ki.

Bize içimize girmeyen bizi anlamaz demişlerdi ne kadar haklılarmış.

İyi sizi anlayamaz demişler. Bizede bizden olmayanlara burada yaşadıklarını anlatmak haram demişler büyüklerimiz. Çünkü bazı haller sadece yaşanıyormuş.ve yaşamayana da bunları söylersen doğal olarak sana inanmayacak ve dinden çıkabilecek sözler edecek o yüzden.

"Biz İslam'ı birilerine anlatmak için veya yaranmak için(bu kelime çok yanlış) ödün versek olurmu?"Evet oluyor.Olmasaydı Efendimiz ve üstad arkamızda olmazdı...Ama herkes ödün vermek zorundada değil.

Allah seni affetsin bunun üstüne ne söyleyebilirim ki. Dinden taviz vererek oluyor ve Efendimiz S.A.V dinden taviz verilmesini onaylıyor. töbe töbe. Bir yanlışımız varsa Allah C.C affeder inşa'Allah.
...
Selam ve dua ile...

derya
12-08-2006, 16:50
Hala bilmeden konuşuyorsunuz.Yabancı ülkelerde 1 tane okul açılabilirken burada her ilde en az 2 okul,yurtlar,dershaneler var.

Benimde cenaatten önce dediğiniz serserilerden bir farkım yoktu.Ama şimdi bana neler kazandırdıklarını bir bilseniz..Benim gibide milyonlarca insan var Türkiyede.Hala ulaşamadığımız gençler varsada hepsinin bir zamanı var inşaallah.Biz ne yaparsak yaplım hidayet Rabbimizden.

Parayla işimiz olmaz derken bu işi para için yapmıyoruz.Burslu alınan birçok öğrenci var.Para verebilecek olanlardanda alınan paralarda yine hizmete yeni açılan okullara gidiyor,hocalarımızın ceplerine değil.

İnandığımız için gözümüz yanlışı görmüyor değil; doğru yol olduğu içinbu yoldayız.Asıl siz bu cemaatin birkaç şeyi size ters gelmiş,yaptığı birçokşeyinde yanlış olduğunu iddia ediyorsunuz.Birkaç arkadaşta yanlışı kabul etti diye şükretmene acıdım,asıl ben şükrediyorumki birçok konuda yanlışını anladığın ve sustuğun için.Rabbim devamını getirsin..

Bid'atide o kadar basit tanımlıyorsunuzki "Onlar yapmamış siz yaptınız,bid'at" Size şartları bu şartlarda neler yapabildiğimiz anlatıyorum.Efendimiz üstad ruhaniyetleriyle okullarımız ziyaret ediyorlar diyorum.Daha"Efendimiz bunun arkasında duracak töbe töbe" diyorsun.Şartları gözardı ediyorsun.Biraz mantığını çalıştırsan farklı bir yol ama doğru bir yol olduğunu göreceksin.

Abilerimizden biri yurt dışında yeni açılan bir okula gitmeye niyetleniyor.Annesi "Ben yalnız yapamam oğlum" diye göndermiyor.Rüyasında Efendimiz geliyorki "Sen bize emanetsin oğluna izin ver gitsin" diyor.Dinden taviz verip bid'at yapıyor olsak Efendimiz böyle yaparmıydı???

Tekke ve medreseler direndi ne oldu kapatıldı.Mesele bu.Okulların kapanmaması gerek.Bu kadar geniş çaplı bir hizmeti kim verecek??Düzene karşı gelinemiyor işte diren diren olan sana oluyor.Düzenin gözünü boyayarak yolumuza devam ediyoruz Allah'ın izniyle..

"Herkesin dini tebliğ etme yöntemi var"Evet şu anda birçok tarikat,cemaat var.Hepsinin bir zikir yöntemi var.Kimi evinde sohbet verir anlatır,kimi dini bir kurs açar,kimide bizim gibi eğitim sektöründe bu emri yerine getirir.Hepside Hakk yolu...

3 vakit namaz bahsindede biz dini yanlış anlatmıyoruz.Tesettürün farz olduğunu hem anlatıyoruz hem yaşamımızda gösteriyoruz.Ne yapalım yani başımızı kapatıp derse girelim,okulu kapatsınlar,hizmetimizi yapamayalım.Olur mu???Şunu kafanıza yerleştirin: mecburuz işte karşılığında kazandıklarımız olmasa bizde çok meraklı değiliz başımızı açmaya!!

Birde bir ricam olacak.Sakıncası yoksa hangi cemaate mensup olduğunuzu söyler misiniz?
selametle...

fisebilillah
12-08-2006, 16:54
Efendimiz üstad ruhaniyetleriyle okullarımız ziyaret ediyorlar diyorum.Daha"Efendimiz bunun arkasında duracak töbe töbe" diyorsun. derya kardeşim bu sözler sana ait nasıl bu kadar eminsiniz anlamıyorum.....

Bedrin_Aslanı
12-08-2006, 17:08
Efendimiz üstad ruhaniyetleriyle okullarımız ziyaret ediyorlar diyorum.Daha"Efendimiz bunun arkasında duracak töbe töbe" diyorsun. derya kardeşim bu sözler sana ait nasıl bu kadar eminsiniz anlamıyorum.....

Kendi gözüyle görmüş gibi anlatıyor bunları. Ya o kişi Efendimiz S.A.V mi görmediyse yada yalan söylediyse???Şeytan bir Allah C.C dostunun veya Efendimiz S.A.V görünümünde rüyalarımıza giremez ama o izlenimi verebilir. Sarıklı pak yüzlü görülen birkişi şeytan da olabilir. Sen bu durumda Efendimize S.A.V iftira atmış oluyorsunAllah C.C muhafaza.Neyse....
Kardeş eskiden olmayıp dinde yeni türeyenlere deniyor bid at. Siz yine bildiğinizi okumaya devam edin. Yine aynı şeyleri yazmaktan bıktım. İnşaAllah cümlenize doğru yol Allah C.C yolu nasip olur.

şehidan
12-08-2006, 17:31
kaİnat Ona Kurban Olsun...ona Laf SÖyleyenler Yerİn Dİbİne Batsin!!!!!!!!!!!!!

Bu kadar ağır konuşmaya gerek yok sanırım!!!!! Siz sadece hakkında ki görüşlerinizi anlatırsınız ama diğer kişilerin görüşlerine karışamazsınız ve onlar hakkıında bir bedduada da bulunamazsınız. Sizin yaptığınız davranış bir köpek tarafından köşeye sıkıştırılan bir kedi gibi...

SELAM VE DUA İLE

SaLtan
12-08-2006, 17:57
ne bidati yafff
kim nasıl ne tur bidat yapiyor

Bedrin_Aslanı
12-08-2006, 18:35
Okuması yazması olan arkadaşlar neden öyle dediğimi anlamıştır. :)
Yazılan hiç okumuyorlar sanırım....

SaLtan
12-08-2006, 18:56
hmm degisim yani.degisim ne zamandan ebri bidat olmaya başladı.değişim zorunludur, çünkü kaçınılmazdır. başka türlü iyiye yükselmek. ihtimali kalmaz.dini yıkıp yakan yok aksine ihya eden,tekrar hatırlatan olusum sözkonusu olan.boylece genişlemiyormu durgun,bulanık suyun içine atılan taşla haleler.alakasız olacak gerci ama,nispet yapmakta olmasın.kabugunu degiştirmeyen yılan çabuk ölür.daha önce mevcut olmayan, sonradan ortaya çıkan amel ve inançlara yenilerinin eklendigini gormedim bu camiada siz gorduyseniz bizde bilelim.neymiş onlar.bir dusunure gore bidat yeni icat çıkarmak olduğu için değil dinde temeli olmayan inanç ve ibadet sekillerini islami bir kılıfla islama yamamak anlamına geldiği için kötü sayılıyor seklinde açıklamıştır..bu baglamda en son bidat yakıştırması O camia için yapılacaktır.sünnete aykırı durumlarda goremiyorum.ben ogrendiğim sünnetleri sayayım.uygulamasamda.
misvak kullanmakmı.
her namaz sonrası kitap okumak zikir etmekmi.afedersiniz hela ya gitmeyi bile sunnete gore,ogretmekmi.programlı disiplinli yasamakmı,hem dunya hem ahiret icin temiz ve muntazam sekilde kendini o istikamete güdümlemekmi.saygı duyup sevmekmi ve her ikisi arasındaki sınırların farkında olup bunyedede manevi bir ruhsal çehre kazanmakmı bidat ve sünnete aykırı olan.

derya
12-08-2006, 19:04
Efendimiz üstad ruhaniyetleriyle okullarımız ziyaret ediyorlar diyorum.Daha"Efendimiz bunun arkasında duracak töbe töbe" diyorsun. derya kardeşim bu sözler sana ait nasıl bu kadar eminsiniz anlamıyorum.....Kardeşim bu olayları yaşamadım ama doğruluğuna inandığım insanlar anlatıyorlar bunları.Allah muhafaza bizde kimse bu şeyleri yalan olsaydı söylemeye cesaret edemezdi.Böyle bir günahı hiçbir beden kaldıramaz sanırım.Bu olaylarda 1 değil 2 değil çok anlatıldı.Anlatanlarda hizmetle hiç alakası olmayan insanlarda olabiliyor okulda çalışan hizmetlilerden biri gibi.İnanıp inanmamak size kalmış tabii.Rabbim gerçeği görenlerden eylesin.
selametle..

SaLtan
12-08-2006, 19:06
bir ikincisi neden degisik bir kac cemaat tasfiye edildide.gulen cemaati son hız yoluna devem ediyor gibisinden benzer bir soru soruldu.birincisi bu sizin kuruntunuz.nerden aliyorsunuz nerden ogreniyorsunuz bu tür acayip sorgulamaları bende şaşırıyorum,olsa olsa bilinçaltının kıskançlik veryansonları.yada septik düşüncenin idamesi şekline yorumlanabilir..
bazıları nur cemaati denen cemaatin insanları kandırdığını, gizli ve düşmanca işler çevirdiğini hep söyler dururlar. acaba türk insanı bukadar saf mıdır.. bukadar aldatılmaya, kandırılmaya uygun bir insan mıdır? çevreme bakıyorum da insanlar bukadar saf bukadar mal değil. hele hele bu cemaate mensup çokça insan oldugundan bahsediyorlar, heryerde rastlayabilirsiniz bunlara diyorlar. o halde bu kandırılmış!kişilerin sayısı çok çok fazla demek. bunları söyleyen kişi ya türk milletini gerizekalı sanıyor, yada kendisi geri zekalı oldugundan milleti başka yorumluyor. bu millet neyin doğru neyin yanlış olacağını bilecek kadar zeki ve akıllıdır arkadaşlar. kendi sığ zekalarını başkaları adına dillendirmekten geri dursalar bu arkadaşlar daha mantıklı davranmış olacaklardır.cemaatin kapanması demek bu demek anliyormusun...

Bedrin_Aslanı
12-08-2006, 19:40
hmm degisim yani.degisim ne zamandan ebri bidat olmaya başladı.değişim zorunludur, çünkü kaçınılmazdır. başka türlü iyiye yükselmek. ihtimali kalmaz.dini yıkıp yakan yok aksine ihya eden,tekrar hatırlatan olusum sözkonusu olan.boylece genişlemiyormu durgun,bulanık suyun içine atılan taşla haleler.alakasız olacak gerci ama,nispet yapmakta olmasın.kabugunu degiştirmeyen yılan çabuk ölür.

Tamam kardeş değişim yapıyorsunuz siz. Bidat yapmıyorsunuz. Size göre değişim zorunludur kaçınılmazdır. Evet dinimizide haş gelişiyor saayenizde.

Benim inandığım din mükemmel bir din değişmez gelişmez ihya edilemez. En mükemmel şeklini Efendimiz S.A.V ve onun Ashabı yaşamıştır. Onlar dinden taviz verip dine hizmet etmemiştir. Etmişse söyle bilelim. Sizi yine sizi eleştiren ben 1gr kıskanıyorsam Allah C.C azabı üstüme olsun. Duyduğum tek duygu üzüntüdür. Bizim kabuğumuzda bellidir. İslam gömleğini ehli sünnet vel cemaat gömleğini üstümüzden hiç çıkarmayız inş. Erken ölürsekde Mevlaya kavuşuruz. Ama Allah C.C izni ile onun emirlerine ters hareket etmeyiz. Çok yanlış kelimeler kullanıyorsun. Bizim kabuğumuz bellidir. Sünnetler Farzlar haram ve helaller bellidir. Biz bu kabuğu değiştiremeyiz veya üstüne birşeyler ekleyemeyiz.

Zaman gaztesinin bir başlığı vardı. Urfada ..... diye. Sizin gazeteniz Hani gerçekler zamanla anlaşılır diyorsunuz ya.... Diyoloğun meyvası diye anlatmış diyaloğun has amacını. Bu forumda var o yazı ve oku.

misvak kullanmakmı.
her namaz sonrası kitap okumak zikir etmekmi.afedersiniz hela ya gitmeyi bile sunnete gore,ogretmekmi.programlı disiplinli yasamakmı,hem dunya hem ahiret icin temiz ve muntazam sekilde kendini o istikamete güdümlemekmi.saygı duyup sevmekmi ve her ikisi arasındaki sınırların farkında olup bunyedede manevi bir ruhsal çehre kazanmakmı bidat ve sünnete aykırı olan.

Her yazıdan sonra bir daha yazmıyacağım diyorum ama bu sefer son inş.:)

SaLtan
12-08-2006, 19:55
muhahahaha liemrivern.sadece güldürüyorsun:O :O :flowers: :wave[1]:

Bedrin_Aslanı
12-08-2006, 20:12
Diyalogdan düğüne
Sosyoloji profesörü Hıristiyan Lester Kurtz ile gazeteci Müslüman Meryem Kurtz'un nikahları, Urfa'da İbrahim Camii'nde müftü, haham ve papazın huzurunda kıyıldı.
Lester Kurtz ve Mariam (Meryem) Kurtz, Şanlıurfa'daki Dinlerarası Diyalog Sempozyumu'nun en ilginç konuklarıydı. Biri Teksas'tan yani Amerikalı, diğeri Darussalem yani Tanzanya'dan. Biri beyaz, diğeri ise siyahi. Biri metodist protestan bir ailede büyüyüp Quaker olarak hayatını sürdürüyor, diğeri ise Müslüman. Biri Teksas Üniversitesi'nde sosyoloji profesörü, diğeri ise gazeteci. Onları bir araya getiren bundan bir yıl önce Prof. Lester Kurtz'un Afrika'da katıldığı bir konferans olmuş. Konferansı bir gazeteci olarak takip eden siyahi gazeteci Meryem, Lester ile uzun bir tartışmaya dalmış ve bir hafta sonra kendilerini evlilik sürecinde bulmuşlar. Amerika'ya yerleşip resmi nikahlarını yapmışlar ve tam bir yıldır dini nikah kıymak için beklemişler. İşte bu bekleyişi nihayet önceki gün Urfa'da İbrahim Camii'nde müftünün huzurunda kıydıkları nikahla nihayete erdirdiler.
Hz. İbrahim'in mekanında
Haham, papapaz ve müftünün huzurunda kendisini kelime–i şehadet getirerek 'hem Hıristiyan, hem de Müslüman' ilan eden ve aynen çifte vatandaşlıkta olduğu gibi çifte dinli olmak istediğini ve Meryem ile evlenerek geçmişinde sahip olduğu Hıristiyan kültürle İslam kültürünü meczetmek istediğini belirten Lester, 'Quaker olduğum için herhangi bir Hıristiyan doktrinine bağlı hissetmiyordum kendimi, dolayısı ile İslamiyet'in güzellikleri ile geçmişimdeki Hıristiyanlıktan kaynaklanan güzellikler arasında bir tezat görmüyorum ve iki dinin güzelliklerini İbrahim Peygamber'in mekanında Musevi dostlarımın da duaları ile Meryem'le birlikte dini nikah kıyarak sürdürmek istiyorum' dedi. Gözleri dolu bir biçimde bu anı beklediğini belirten Meryem ise Lester'in geçen yıl bir ay oruç tuttuğunu, Ramazan boyunca beş vakit namaz kıldığını, birlikte Hıristiyan bayramlarını da kutladıklarını; fakat İslami usullerle nikah kıymayı hep arzuladıklarını vurguladı. Üç dinin duaları ile salavatlar eşliğinde gerçekleşen nikah merasimi, katılımcıları derin ve anlamlı düşüncelere sevk etti.
Hem Hıristiyan hem de Müslüman
Diyaloğun bir başka göstergesi ise Lester ile Meryem'in nikahlarıydı; haham, papaz ve müftünün huzurunda kelime-i şehadet getiren Lester kendisini, 'hem Hıristiyan, hem de Müslüman' ilan etti.

Son yazım F.G hakkında Zaman gazetesinde yayınlanmış bir haber forumda linkide var diyaloğa devam... Saltan sende gülmeye devam et. Dinin neresiyle bağdaşıyor bu yazılanlar.

SaLtan
12-08-2006, 20:30
Son yazım F.G hakkında Zaman gazetesinde yayınlanmış bir haber forumda linkide var diyaloğa devam... Saltan sende gülmeye devam et. Dinin neresiyle bağdaşıyor bu yazılanlar.
sen butun yorumlarını dine dayandırıyorsun demi.sen dini ne kadar biliyorsun ne kadar tanıyorsun,yaşıyorsundur belki,buna inanıyorum.ancak senin eleştirilerin dinle ne kadar bagdaşıyor banada ters geliyor doğrusu.bir insanın hidayetine vesile olmak,onu topluma kazandırmanın ne demek oldugunu bilmezsin tabi.fakirlere destek olmak ve okutmak bu memlekette artik suç . aci tabi... liselerde ziyan olan satanist çocuklar arastirilmaz da bu adamlarin pesine düserler.memlekette okumus olmasin salak programlar seyredilsin yozlasilsin diye ugrasiyorlar çünkü. fethullah hoca efendi kendini islam gençliğine adamış bir insandır.neden böyle zatları yargılayıp kendimizi hiç hesaba çekmeyiz.bazı kesimler fethullah hoca efendinin çok şaşaalı bir hayat yaşadığını söylerler.buda benim yanlış öğrendiğim bir bilgiymiş.neden kendi ülkesinde değilde başka ülkelerde eğitim hizmeti veriyor.bunu hiç düşündünüz mü? çünkü kendi ülkesinde fikir özgürlüğü bile yok.şu an dünyada en iyi eğitim alanlarında büyük bir öncüdür.nasıl hristiyan din adamları tarikat lideri vasfı taşımıyorsa fethullah gülende tarikat lideri değil.lütfen birazda kendimizi sorgulayalım biz müslümansak eğer islam adına neler yaptık.en azından kendimiz için. bu zat sadece kendisi için değil tüm islam alemine hizmet etmektedir

ALTIN_NESİL
12-08-2006, 20:38

.

kardeş şu bi ben öğrenciyim yetişebildiğim konulara kafam takılıyor şahsen ben baş örtüsü meselesine girmedim ve sadece sizin bu msj cevap veridğinizi yanlış buldum bve cevap verme hakkım doğdu ben hala öbür konudayım ve hala sizden olurmu cevap alamadım ancak siz cevap verdiğiniz konulara hakkıyla cevap veremediniz vee konuşuyorsunuz ama laflarıınız cevaplarla bi alakası yok bazıları hakkında konuşuyorsunuz ama bilmeden konuşuyorsunuz araştırma yapmamışsınız ....

selam ve dua ile...

tebeyyün
12-08-2006, 20:51
benimde söylemek istedeiğim çok şey var ama konuşmamamın daha hayırlı olacağını sanıyorum ..... hepimiz müslümanız kardeşlerim bunu unutmayın :flowers: ...... ben beceremedim ama siz becerin ve kardeşinizi nefsinize tercih edin :friends: ....herkes kendi hizmetine bakarsa sorun kalmaz herhalde .... sevmeyen istediğini sevmesin ..... peygamberimizin(s.a.v) ebu cehilin arkasından konuştuğunu ne gören oldu nede duyan ....

"dualarda olmasa yanmış gibi..."

"haTTat"
12-08-2006, 21:28
Efendimiz üstad ruhaniyetleriyle okullarımız ziyaret ediyorlar diyorum.Daha"Efendimiz bunun arkasında duracak töbe töbe" diyorsun.Şartları gözardı ediyorsun.Biraz mantığını çalıştırsan farklı bir yol ama doğru bir yol olduğunu göreceksin.
Bu konuda şu kadarını söyleyebilirim ki, Üstadın nasıl bir kişi olduğunu daha doğrusu nelerin arkasında durduğunu hem hayatından, hem de eserlerinden görebilirsiniz. Şunu unutmayın ki hayatını Kur'an'a ve sünnete adamış bir kişi neyin arkasında duruyorsa ondan hem Allah, hem de Rasülü razıdır.
Lütfen Risale-i Nur'u bir kez daha okuyun. Arkasından Kur'an'ı da okuyun. Hadisleri de unutmayın. Ve lütfen Allah Rasülü'nü ve de üstadı bir şeye şahit gösterirken biraz daha dükkatli olun..
Vesselam..

Bedrin_Aslanı
13-08-2006, 01:30
Bu konuda şu kadarını söyleyebilirim ki, Üstadın nasıl bir kişi olduğunu daha doğrusu nelerin arkasında durduğunu hem hayatından, hem de eserlerinden görebilirsiniz. Şunu unutmayın ki hayatını Kur'an'a ve sünnete adamış bir kişi neyin arkasında duruyorsa ondan hem Allah, hem de Rasülü razıdır.
Lütfen Risale-i Nur'u bir kez daha okuyun. Arkasından Kur'an'ı da okuyun. Hadisleri de unutmayın. Ve lütfen Allah Rasülü'nü ve de üstadı bir şeye şahit gösterirken biraz daha dükkatli olun..
Vesselam..
İlk önce Kuran kardeş sonra diğerleri.

Saltan sende havadan savuracağına diyalogdan düğüne adlı eserin dinle ne alakası var onu bi açıkla gerçekler zamanla anlaşılır ya zaman gerçekleri diyoloğun güzelliklerini yazmış. Bida oku istersen. Ben en başından beri diyorum ki, Allah C.C bizleri yaratan bizlere hayat veren; kendi emirlerinin dışına çıkılmadan O'nun dinine hizmet etmemizi sağlayacak bir yolmu bırakmamış. Dine hizmet etmek için kendi koyduğu bir farzı müslümanlara terk mi ettiriyor haşa...

Söylediğiniz tek şey imanına vesile oluyor iyi işler yapılıyor. öyle yapılıyor böyle yapılıyor. Kardeşim Allah C.C nün farzı terkedilerek hayırlı bir iş yapılmaz. Herkes bir farzı terkederek hizmet etmeye kalksa ortada farz kalmaz yahu.

fisebilillah
13-08-2006, 08:50
def-i mefsedet celb-i menfaatten evladır.
yani zararların yok edilmesi,faydaların elde edilmesinden evladır..

Sidar
13-08-2006, 09:16
Muhabbet GüzeL GençLer :) aynen dewam , ben okuyorum he yazmadığıma aLdanmayın :P

:offtp: Limriemvrm kardeşim bi kutu aspirin versene :P

Hadi ii muhabbetLer ( kırmayın birbirinizi gençLer bayram yakLaşıo :O -30 Ağustos Zafer Bayramı :P )

SaLtan
13-08-2006, 16:45
inad etmeyin.şu ju sonuna kadar dinleyinhttp://www.herkul.org/bamteli/index.php

cihad
12-09-2006, 11:46
def-i mefsedet celb-i menfaatten evladır.
yani zararların yok edilmesi,faydaların elde edilmesinden evladır..
bu yeterli bir söz diye düşünüyorum..çünkü sizler sürekli fethullah gülenin birsürü insnanın hidayetine vesile olmuş diyerek yaptıkları yanlışları verdiği tavizleri hoş karşılıyorsunuz..nede olsa hidayete vesile oluyor demi?bırakın adamı istediğini yapsın ama değil ömce kötülükler terkedilecek sonra hayra bakılacak.....

talib
14-09-2006, 08:10
Sonucu bulunamayacak bir konuda bir sürü laf etmenin bir faydası yok. Şu andan sonra söylenecek olanlar geçmişin tekrarından başka bir şey olmayacaktır. Bundan sonrası ise münakaşadır. Geçmiş ise kayıtlarda tutulmaktadır. İsteyen her zaman ordan okuyabilir.

Diyalogun yanlış olduğuna inanmakla beraber bu tartışmanın bitirilmesinden yanayım.

Haklı iken, münakaşayı terk edene, Cennetin ortasında bir köşk verilir.[Taberani]

Haklı da olsa, münakaşayı terk etmeyen, hakiki imana kavuşamaz. [İbni Ebiddünya]

En iyi hüküm verici Allah'tır (celle celaluhu)

palmiye
17-09-2006, 12:33
Narcılar yurt dışında bilhassa Türk Cumhuriyetlerinde okullar açmaktalar. Halkımız da bunların koyun postuna bürünmüş olduklarını bilmedikleri için, okulların İslâmi eğitim verdiğini, dini bilgiler öğrettiğini, Hazret-i Allah’a ve Resulullah’a bağlı gençler yetiştirdiğini zannetmektedir.

Bu okullarda nasıl eğitim verildiği hakkında güzel bir misal verelim; böylece bunların içyüzü daha da iyi anlaşılsın.

Narcılar’ın Türkmenistan’daki okullarından sorumlu bulunan Muammer Türkyılmaz -aynı zamanda Bilim Bakan Yardımcısı- Türkmenistan’ın Özbekistan’a göre daha liberal olduğunu, Dinler Tarihi dersi verilmesine izin verdiğini, ancak buna rağmen dikkatli davrandıklarını söylüyor. Hatta, öğretmenlerine özenip oruç tutan öğrencilerin oruçlarını bizzat kendisi bozdurmuş.

Halk da bunlar İslâm’ı orada temsil ediyor zannediyor. Oysa bunların İslâm’la uzaktan yakından alakası yok. Din eğitimi vermeyen, oruç tutan çocuklara oruç bozduran, nurcuların Türk Cumhuriyetlerinde İslâm’a zararı çok fazladır.

Yine Özbek-Türk Özel Liseleri Genel Müdürü Mahmut Bey şöyle diyor:

“Biz şöyle düşünüyoruz! Ne yaparsak burada kalıcı oluruz? Burada verdiğimiz hizmeti dünya ve Türkiye nasıl karşılar? Türkiye’deki gibi laik ve demokratik bir eğitim verirsek ancak kalıcı olabiliriz...”

“Dünya ve Türkiye nasıl karşılar” diyor, hiç “Allah-u Teâlâ beğenir mi, hoşnut olur mu?” demiyor. Bunlar İslâm’la alakalarını keseli çok olmuş.

Yaptıkları bu kadarla da kalmıyor. Adı geçen Muammer Türkyılmaz 1993 yılında bir toplantıda, Alarko şirketinin ortaklarından Yahudi Üzeyir Garih’ten faaliyetleri için maddi yardım istemiş, para dilenmiştir, bakın hem de bir Yahudiden.

Onlar için önemli olan gösteriş için açtıkları okulları. Hazret-i Allah’ın hükmüne imanları olsaydı böyle yapmazlardı. Yahudiden para dileniyorlar. Ne kadar da zavallılaşmışlar!

Yahudi Üzeyir Garih de şöyle açıklamalarda bulunmuş: “Bu okullar gördüğüm kadarıyla tamamen laik...” Bunu Yahudi söylüyor, okullardan memnun. Oysa onlar müslüman olsalar Hazret-i Allah’ı memnun etmeye çalışmaları gerekmez miydi?
Şöyle devam ediyor: “Ben o okulları görmeden şüphe içerisindeydim. Bu okullar yarının bir İslâm birliği amaçlı, dini esaslara dayanan birer misyoner okulu mudur diye. Fakat böyle olmadığını gözlerimle gördüm.”

Nasıl oldu da bu Yahudinin gözüne girmişler. Zaten bunların dostu ya papaz ya yahudi. Bunlar müslümanlarla dostluğu keseli çok oldu. Artık ya hıristiyanı kucaklarlar ya da yahudiden para dilenirler.

Allah-u Teâlâ Resulullah Aleyhisselâm’ın şahsında Kelâm-ı kadim’inde şöyle buyuruyor:

“Ben sizin taptıklarınıza tapmam, benim taptığıma da siz tapmazsınız. Ben de sizin taptığınıza asla tapacak değilim. Benim taptığıma da sizler tapmıyorsunuz. Sizin dininiz size, benim dinim banadır.” (Kafirun: 2-6)

Üzeyir Garih narcıların okullarına yardım yaptığını ve bunun artarak devam edeceğini söylüyor. Ayrıca şunları ekliyor: “Biz maddi mânevî yardımda bulunuyoruz... İslâm tolerans dinidir... Hocaefendi bu konuda ilerici bir düşünceye sahip.”
Yahudinin bunlara yardım etmesi, hem de maddi ve manevî, onlardan memnun olduğunun açık ve kat’i delilidir. Narcıların başarılı olmaya devam etmelerini istiyor. Bir yahudi bir müslümandan nasıl hoşnut olabilir?

Bunun cevabı Âyet-i kerime’de Allah-u Teâlâ tarafından beyan edilmektedir:

“Sen onların dinine uymadıkça ne yahudiler ne de hıristiyanlar senden asla hoşnut olmazlar.” (Bakara: 120)
Ve bütün bu yapılanlara basın sahip çıkıyor. Fethullah Gülen’i ve okullarını övüyorlar. Halbuki bu medya değil mi İslâm’a, şeriata ve müslümanlara, tesettürlü hanımlarımıza hakaret yağdıran ve savaş açan! Aynı medya Fethullah’ı destekliyor. Bunun sebebi nedir? Çünkü Fethullah İslâm dini ve İslâmiyet için çalışmıyor. Niçin çalıştığını onlar biliyorlar. Yoksa onların işine gelmezdi. O İslâm’dan uzaklaştıkça bunlar da onu destekliyor, onun Ahkâm-ı ilâhi ile alakası olmadığını gördükçe ön plana çıkartıyorlar.

Düşünün Bediüzzaman Hazretleri’ni kötüleyen basın-yayın organları, Fethullah’ı övüyorlar. Bediüzzaman Hazretleri’nin izini takip etseydi bu kadar destekçisi olmazdı. Hani Bediüzzaman Hazretleri’nin izini takip ediyorlardı? Biri Allah ve Resulü’nü, müslümanları dost seçti, diğeri yahudi ve hıristiyanları.

Âyet-i kerime’lerde şöyle buyurulmaktadır:

“Onları ateşe çağıran imamlar kıldık. Kıyamet günü onlar yardım da görmeyeceklerdir.

Bu dünya hayatında biz onların peşine bir lânet taktık. (Daima lânetle anılacaklardır.) Kıyamet gününde ise onlar çirkinleştirilip iğrenç kimselerden olacaklardır.” (Kasas: 41-42)

anatolia
25-12-2006, 08:30
Merhaba arkadarlar.Ben kendim Hoca Efendinin Kosovada acilmasina vesile olan okulda okudum.4 yil o ortamda en guzel yaslarimda cok guzel seyleri ogrendim,tanidim(*sedece dersler icin sozum degil*) Allah ogretenlerden razi olsun.Hocalarimiz sadece Hoca degil DOST,ARKADAS gerektigindede ana,baba,doktor da oluyordular.Arnavut hocalarda gormedigim bir cok seyi onlarda buldum.demek istedigim su:Kosova onlardan memnun,Dunya onlardan memnun....gozlerini elleriyle kapatan gunesi yok etmis olamaz sadece kendisine gunduzu gece yapar.........

ORHANCAN
25-12-2006, 10:53
Es-selamü aleyküm ANATOLİA KARDEŞİM,

Öncelikle sitemize yeni kayıt olduğunuz için hoşgeldiniz safalar getirdiniz..

Sizler o güzel okullarda okuyarak hakk ve hakikata açıldığınız için binlerce tebriklerimi kabul ediniz..

Ayrıca bu sitemizde ve benzer sitelerde o güzide okulların açılmasından eğitim kadrosuna kadar

bizzatihi içinde yaşadığınız için tüm gerçekleri bilmektesiniz. Sizlerden ricam bu ve buna benzer site ve

konularda başınızdan geçen bu olaylarla kardeşlerimizle PAYLAŞMANIZ, yapılan hizmetleri

ANLATMANIZ, ve nam-ı celil-i Muhammedi (SAV) tüm dünyaya anlatılması için yapılan bu çalışmaları

kardeşlerimize AYDINLATMANIZ...DUALARINIZLA ...

Satuk Buğra
25-12-2006, 10:58
Bu güne kadar hiç kimse f. gülen kadar insanları hak yola sokamamış, hatta Rasulullah bile (!) Neden çünkü o çerçeveyi genişletmiş. Onun kimseyi müslüman etmediğini söyleyebiliriz ama hak çerçevesini genişlettiğini söyleyebiliriz. Yahu Rasulullahın aklına bu neden gelmemiş anlamıyorum bir türlü. Yoksa onu f. gülenemi saklamış yoksa. Nedir o peki. Yahudileri ve hristiyanlarıda hak din ve hak dindar ilan etmek. Onlarıda Allaha götüren yollar olarak değerlendirmek. Zaten bu yüzden tebliği kaldırmış, diyaloğu başlatmış ya. Adam zaten Allah yolunda ise onu Allahın diğer bir yoluna çağırmasının ne anlamı var. Ortada bilinmeyen bir konu var oda, yahudi ve hristiyanların, kendilerinin müslümanlar tarafından kafir bilinmelerinin ortadan kaldırıldığı. Diyalog ta bunun için yapılıyor, yani ey yahudi ve hristiyan Allah dostları.

ORHANCAN
25-12-2006, 11:18
Yahu Rasulullahın aklına bu neden gelmemiş anlamıyorum bir türlü. Yoksa onu f. gülenemi saklamış yoksa. Nedir o peki. Yahudileri ve hristiyanlarıda hak din ve hak dindar ilan etmek. Onlarıda Allaha götüren yollar olarak değerlendirmek. Zaten bu yüzden tebliği kaldırmış, diyaloğu başlatmış ya. Adam zaten Allah yolunda ise onu Allahın diğer bir yoluna çağırmasının ne anlamı var. Ortada bilinmeyen bir konu var oda, yahudi ve hristiyanların, kendilerinin müslümanlar tarafından kafir bilinmelerinin ortadan kaldırıldığı. Diyalog ta bunun için yapılıyor, yani ey yahudi ve hristiyan Allah

Selamlar SATUK BUĞRA Kardeşim...

Öncelikle alıntı yaptığım yazılarınızı okuyan kardeşlerim sizin gerçek Mü'min olmadığınızı zannedecek sanki.

Ne demek *..Rasulullahın (SAV) aklına gelmediğini düşünmek veya bu diyaloğ veya tebliği yapmadığını düşünmek..*

nereden biliyorsunuz siz Peygamberimizin (SAV) faklı dinden insanları müslümanlığı çağırmadığını düşünmeniz sizin cahilliğinizi ortaya koymaktadır..

Din düşmanı ve ulusalcıları sözlerini buraya taşıyarak kötülemeye çalışmanız sizin de onlardan olduğununzun delilidir.

Sonra yapılan bu tebliğ çalışmaları artık bitmek üzere, sizler lak lak

ederken sayın ülkücü ve türkücü kardeşlerimiz bizler yaklaşık 2 000

müesese ile dünyanın yaklaşık 100 ülkesine ulaştık ve bu sene yapılan

TÜRKÇE OLİMPİYATINDA da görüldüğü üzere belirli boyutlara geldik...

artık 12-13 senedir verilen eğitimlerle 4 senede lise bitse 4 senede

üniversite bitiren O ÜLKENİN çocukları geri döndüklerinde BU SEVGİ

OKULLARINDA görev aldılar artık kendi ÜLKELERİNİNİNSANLARINI

KENDİLERİ BU EKSENDE yetiştirmeye başladılar...daha yazacak çok

şey var ama zamanla anlatacağız İnşaallah-u TEALA..

SİZLERDE BU KEVRANDA OLSANIZ ANLAYACAKTINIZ GÜZEL KARDEŞİM..

ORHANCAN
25-12-2006, 11:23
CANLI ŞAHİTLERİYLA KENDİ DİLLERİNDEN YAZILANLARI OKUMAMIŞSINIZ GÜZEL KARDEŞİM

Merhaba arkadarlar.Ben kendim Hoca Efendinin Kosovada acilmasina vesile olan okulda okudum.4 yil o ortamda en guzel yaslarimda cok guzel seyleri ogrendim,tanidim(*sedece dersler icin sozum degil*) Allah ogretenlerden razi olsun.Hocalarimiz sadece Hoca degil DOST,ARKADAS gerektigindede ana,baba,doktor da oluyordular.Arnavut hocalarda gormedigim bir cok seyi onlarda buldum.demek istedigim su:Kosova onlardan memnun,Dunya onlardan memnun....gozlerini elleriyle kapatan gunesi yok etmis olamaz sadece kendisine gunduzu gece yapar.........

http://www.gencadam.net//content/category/6/38/59/

DİYALOG konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz size aşağıdaki linki vererek yardımcı olayım.. sayfayı incele sonra tekrar yaz... amacımız kardeşlrimizin bize destek olmalarını istemek değil ama içindeki kin ve adaveti atarak en azından GÖLGE ETMEMELERİNİ sağlamaktır..saygı ve muhabbetlerimle...

http://www.gencadam.net//content/category/6/38/59/

Satuk Buğra
25-12-2006, 13:14
Sayın Cihangir, Rasulullahın Hadisleri vardır, sahih hadisler. Deccal bütün dünyayı dolaşacak diye. Sizin hocanız ululemri olan abd ile birlikte CIA ya eleman yetiştirmek için dünyada ne kadar deha çocuk varsa onları toplayıp eğitiyor ve CİA nın eleman ihtiyacını karşılıyor, siz neyin peşindesiniz. Siz daha bir konunun esprimi gerçekmi olduğunu ayırdedemiyorsunuz, bunları hiç anlayamazsınız, mevla amelinize göre rahmet eyleye demekten başka yapılacak bir şeyin olduğuna sanmıyorum, sizin için.

mvardar968
25-12-2006, 13:17
Sayın Cihangir, Rasulullahın Hadisleri vardır, sahih hadisler. Deccal bütün dünyayı dolaşacak diye. Sizin hocanız ululemri olan abd ile birlikte CIA ya eleman yetiştirmek için dünyada ne kadar deha çocuk varsa onları toplayıp eğitiyor ve CİA nın eleman ihtiyacını karşılıyor, siz neyin peşindesiniz. Siz daha bir konunun esprimi gerçekmi olduğunu ayırdedemiyorsunuz, bunları hiç anlayamazsınız, mevla amelinize göre rahmet eyleye demekten başka yapılacak bir şeyin olduğuna sanmıyorum, sizin için.

sen bir doktora görün istersen çevrendeki herkesi ajan, uşak sanıyorsun.

Satuk Buğra
25-12-2006, 13:31
sen bir doktora görün istersen çevrendeki herkesi ajan, uşak sanıyorsun.

Ben doktora gittim ancak sizi getirmemi söyledi, gelecekmisin?

mvardar968
25-12-2006, 13:34
Ben doktora gittim ancak sizi getirmemi söyledi, gelecekmisin?

ilgin için teşekkür ederim. ama benim doktorum zaten var şu an amerika da rutin kontrollerim var. doktorundan memnun değilsen tavsiye ederim.

ORHANCAN
25-12-2006, 15:09

....KARDEŞİM SAPLA SAMANI KARIŞTIRMA LÜTFEN....

Ebu Humeyd de der ki: Mesih´in İbranice aslı "şin"li olarak "meşih"tir. "Mu­şa" kelimesi Arapçaya "Musa" şeklinde geçtiği gibi, bu da "mesih" şeklinde gelmiştir. Deccâl´e "mesih" adının veriliş sebebi ise, iki gözünden birisinin meshedilmiş (kör) olmasından dolayıdır. Deccâl´in ise "mim" esreli ve "sin" harfi de şeddeli olmak üzere "missîh" diye adlandırıldığı da söylenir. Bazı­ları da bu kelimeyi aynı şekilde son harfi "noktalı hı" olarak da söylemişler­dir. Bazı dilciler ise bu kelimeyi "mim" harfini üstün, "hı" harfini de şedde-siz olarak "mesîh" şeklinde söylemişlerdir. Ancak birincisi daha uygundur, çoğunluğun kabul ettiği de budur. Ona bu adın veriliş sebebi onun (Deccal) yeryüzünü dolaşacak olmasıdır. Yani Mekke, Medine ve Beyt-i Makdis dışın­da yeryüzündeki bütün beldelere girebilecektir. O bakımdan bu da faîl an­lamında "fail" vezninde bir kelimedir. Deccal, yeryüzünü mihnet ile mesh ede­cek (dolduracaksa); Hz. Meryem´in oğlu ise ni´met ile meshedecektir.

(Deccâl´in adı olarak) Mesih´in gözünün birisi meshedilmiş (kör) anlamı­na gelmesi halinde bu kelime, "mef´ûl" anlamında fail veznindedir. Şair der ki:

"Şüphesiz Mesih (ha ile); Mesih (hı ile)´i öldürecektir."

Müslim´in Sahih´inde Enes b. Malik´ten şöyle dediği rivayet edilmektedir: Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: "Deccal´in uğrayıp geçmeyeceği bir belde yoktur. Mekke ile Medine müstesna."[254]

Abdullah b. Amr yoluyla gelen rivayette ise: "Ka´be ve Beytü´-l-Makdis müstesna" şeklindedir. Bunu Ebu Cafer et-Taberî zikretmektedir. Ebû Cafer et-Tahâvî ise şunu ilave etmektedir: "Ve Tür Mescidi müstesna." Tahavi bu­nu Cunâde b. Ebi Umeyye yoluyla Peygamber (sav)´ın ashabından birisinden rivayet eder. O da Hz. Peygamber´den bunu rivayet eder.

Ebu Bekr b. Ebi Şeybe´nin Samura b. Cündüb´den rivayet ettiğine göre Pey­gamber (sav) şöyle buyurmuştur: "O (Deccal) bütün yeryüzünde ortaya çı­kacaktır, ancak Harem, Beytü´l-Makdis müstesna ve o Beytü´l-Makdis´te mü´minleri muhasara altına alacaktır." Daha sonra hadisin geri kalan kısmı­nı zikreder.

Müslim´in Sahihinde ise şöyle denilmektedir: "O bu halde iken yüce Al­lah Meryem oğlu Mesih´i gönderecektir. O da, iki elbiseye bürünmüş, iki eli­ni iki meleğin kanatları üzerine koymuş olarak Dımaşk´ın doğusunda el-Me-nartu´l-Beydâ (Beyaz Minare )nin yakınında nazil olacaktır. Başını eğdiği va­kit damlar, yukarı kaldırdığı vakit ondan inciyi andıran gümüş taneleri saçı-lacaktır. Onun nefesinin kokusunu alan bir kâfir mutlaka ölür. Onun nefesi ise gördüğü son noktaya kadar ulaşır. (İsa) onu (Deccal´i) takip edecektir ve sonunda ona Babu Lüd denilen yerde yetişecek ve onu öldürecektir" diye­rek hadisi bütünüyle nakleder.[255]

**** BU YAZILARI BİR OKU, DECCAL KİM YAPILAN HİZMETLER KİM VE ESAS AJANLARIN KİM OLDUĞU DA SENEYE ÖLMEZ KALIRSAK İNGİLİZ ARŞİVLERİNİN AÇILMASIYLA GÖRECEĞİZ... ÇOK ŞAŞIRACAKSINIZ AMA SİZİN SEVDİĞİNİZ ÇOĞU KİMSE O ARŞİVDEV ÇIKACAK....neyse fazla tafsilata girmeden bekleyelim bakalım seneye...

Satuk Buğra
25-12-2006, 15:21
Yapılanın hizmet olması onu mukaddes kılmaz, hizmetin Allah için, İslam için ve İslama göre ve İslama yararlı olması için yapılırsa hizmettir. Amerikanın emriyle, onun çıkarlarını korumak, CİA ajanı yetiştirmek bir hizmet olur ancak amerikaya hizmet olur ve f. güleninde bundan başka bir iş yaptığı yoktur. Deccal hareketi ise bu günkü siyonizmdir. f. Gülende siyonizme hizmet eden bir deccal neferidir o kadar. Bunu hakaret olarak söylemiyorum, vakıa bu.

mvardar968
25-12-2006, 15:24
Yapılanın hizmet olması onu mukaddes kılmaz, hizmetin Allah için, İslam için ve İslama göre ve İslama yararlı olması için yapılırsa hizmettir. Amerikanın emriyle, onun çıkarlarını korumak, CİA ajanı yetiştirmek bir hizmet olur ancak amerikaya hizmet olur ve f. güleninde bundan başka bir iş yaptığı yoktur. Deccal hareketi ise bu günkü siyonizmdir. f. Gülende siyonizme hizmet eden bir deccal neferidir o kadar. Bunu hakaret olarak söylemiyorum, vakıa bu.

hayal dünyasında yaşıyorsun.

Satuk Buğra
25-12-2006, 15:25
ilgin için teşekkür ederim. ama benim doktorum zaten var şu an amerika da rutin kontrollerim var. doktorundan memnun değilsen tavsiye ederim.

Bak nasıl çıktı ortaya, hangi kaynaktan beslendiğiniz. Amerika, işte bu. Rutin kontrol altında olan birisinin sağlıklı olamayacağı izah gerektirmez. Hemde amerikada.

mvardar968
25-12-2006, 15:26
Bak nasıl çıktı ortaya, hangi kaynaktan beslendiğiniz. Amerika, işte bu. Rutin kontrol altında olan birisinin sağlıklı olamayacağı izah gerektirmez. Hemde amerikada.

anlama zorluğunuz var galiba

ALTIN_NESİL
25-12-2006, 17:17

Keşke gözlerinizi açabilseniz ve müslümanlıga yakışır bir konuşma yapsanız siz görüyorsunuzda bu olayları o kadar millet nasıl göremiyor şahsen bu hizmetleri görememek Ahmaklık tır ve Güneşin karşısına gözlerinizi kapatım etrafı karanlık sanıyorsunuz ama gözlerinizi bi açsanız göreceksiniz ki aydınlık....

Tartışmaya girmeyim diyorum ama söylenenlere karşı kendimi tutamıyorum yazılarınızı kale almamaya çalışsamda sizlerin ve yandaşlarınız haline gülüp geçiyorum........

ORHANCAN
25-12-2006, 17:48

yav güzel kardeşim sen neler saçmalıyorsun ki.. senin reis ve başkanlarınla ben çok atıştım... dokuz ışıkcı olarak, türk oğlu yörük olarak ve alperen 32 olarak çokca mesajlarım vardır ayrıca..

http://www.farkliyiz.com/forum/forumdisplay.php?f=50

adresinde ülkücü kurutascı veya h.nihat adsızın elamanlarıyla çok görüştüm ve burada aşıklar gibi atışdığım bir -dergide grafiker- kardeşimle şimdi risale-i nurlara mütalaa ediyoruz.

Sen biraz daha bu alemde dolaş daha nelerle karşılaşacaksın. Ayrıca rica ederim kendi fikir ve duygularınla hareket et, birilerinin sözlerini buraya taşıyarak tartışma açma ve verilen o cevapları sindirmeye çalış.

Sonra, aşağıdaki linki tıklayıp 9-10 dakika dinlersen bizim Güllerin Efendisinin, Başımızın Tacının, Gözümüzün Nurunun yani Peygamber (SAV) Efendimizin, diğer kardeşlerimle beraber

KİMİN AJANI OLDUĞUMUZU ANLARSIN..

http://www.youtube.com/watch?v=YCMv4VjNwfc (http://www.youtube.com/watch?v=YCMv4VjNwfc)

GÜZELCE İZLEYİP VİCDANINA DANIŞ GÜZEL KARDEŞİM..

Cd ler hazırlayıp bu ortama zemin hazırlayanları Rabbimin (CC) KAHHAR ismine havale ediyorum.

Müslümanların son kalesini ele geçiremeyen ZINDIK ların bu oyunlarına gelenleri Peygamberimize (SAV) şikayet ediyorum…

Mevlam (CC) görelim neyler neylerse güzel eyler...

SELAMETLE KALINIZ..

Satuk Buğra
26-12-2006, 09:27
Unutmaki Allah Teala vicdansız insan yaratmamıştır, Ebu Cehilinde vicdanı vardı Yezitinde, sen iyimisin?

ORHANCAN
26-12-2006, 15:36
Unutmaki Allah Teala vicdansız insan yaratmamıştır, Ebu Cehilinde vicdanı vardı Yezitinde, sen iyimisin?

Sıhhat ve afiyetimi sorduğunuz için teşekkür ederim kardeşim..

hamdolsun iyiyim .. sizler daha daha nasılsınız çoluk çocuk falan

da iyidir herhalde ..

bir akşam bize çay içmeye bekleriz ve bu klibi izleriz inşaallah...

SaLtan
27-12-2006, 09:47

http://www.youtube.com/watch?v=YCMv4VjNwfc

şimdi bunları söyleyen. siyonizme hizmetmi etmiş oluyor?
fethullah gülenin bir hamper olduğunu düşünüyorsanız! bu kadar peşinden giden milyonlarca insan saf ve mal olmalılarki;

çoğu eğitimli, şuurlu! kendini tanıyan , bilen insanlar.

mvardar968
27-12-2006, 09:50

fethullah gülenin bir hamper olduğunu düşünüyorsanız! bu kadar peşinden giden milyonlarca insan saf ve mal olmalılarki;

senin dinin sana benim dinim bana yeter. :wave[1]:

Satuk Buğra
27-12-2006, 11:18

Ebu Cehilin Bilalden akıllı olmadığını, eğitimli olmadığını söyleyebilirmisiniz, ilk etapta. kureyşin akıllı ve zengin eşrafı kültürlü ebu cehil iman etmedi, köle, hiç bir şey bilmeyen Bilal iman etti. Hidayet nasip meselesidir. Yoksa ateistleri, yahudi ve hristiyanları akılsız delimi zannediyorsunuz. Şimdi onlar akıllı, kaşif ve prof diye dinleri hakmı oluyor. Nice akıllılar varki hidayetten nasibi yoktur. Nice az akıllılarda vardır ki Allah Teala onlara hidayeti nasip etmiştir. f. gülenin arkasından gidenlerin eğitimli prof bilmem ne olmaları akıllı olmaları hakta isabet ettiklerini göstermezki. Hakkın İslama göre ölçüleri vardır. Bu standartlara uymayan ne olursa olsun yanılmıştır akılları eğitimleri ile birlikte.

seyyah_1
27-12-2006, 11:37
kardes gormek istemeyen kadar kör bi insan yoktur...herkes aptal bi sen mi cok akıllısın....bırak da herkes işini yapsın...yada çekil yolumuzun üstünden yada sende bi iş yap daha iysinide görelim olmaz mı?

Ebu Cehilin Bilalden akıllı olmadığını, eğitimli olmadığını söyleyebilirmisiniz, ilk etapta. kureyşin akıllı ve zengin eşrafı kültürlü ebu cehil iman etmedi, köle, hiç bir şey bilmeyen Bilal iman etti. Hidayet nasip meselesidir. Yoksa ateistleri, yahudi ve hristiyanları akılsız delimi zannediyorsunuz. Şimdi onlar akıllı, kaşif ve prof diye dinleri hakmı oluyor. Nice akıllılar varki hidayetten nasibi yoktur. Nice az akıllılarda vardır ki Allah Teala onlara hidayeti nasip etmiştir. f. gülenin arkasından gidenlerin eğitimli prof bilmem ne olmaları akıllı olmaları hakta isabet ettiklerini göstermezki. Hakkın İslama göre ölçüleri vardır. Bu standartlara uymayan ne olursa olsun yanılmıştır akılları eğitimleri ile birlikte.

Satuk Buğra
27-12-2006, 11:54
Kimin ne yapıp ne yapmadığı bizi ilgilendirmediği gibi bizimde ne yapıp ne yapmadığımız kimseyi ilgilendirmez, üstelik iyi amellerin reklamı riyadır. Siz ve savunduklarınıza gelince, kim olursa olsun, insanlar yaptıkları işleri islam adına yaptıklarını söyledikleri zaman müslüman olarak elbette bizim ilgi ve ilgilenme alanımıza giriyor. Bizde yapılanların gerçekten islamimi yoksa amerikancı islam eylemlerimi olduğunu islami ölçüler içerisinde irdelemek zorundayız. Biz kimseye engel değiliz, yapılanların silama uygunmu değilmi olduğunu yine islama göre sorguluyoruz. O zaman neden rahatsız oluyorsunuz ki, bırakınızda müslümanlar karar versin, sizin yaptıklarınızla bizim söylediklerimizi olmazmı, kendinize güveniniz yokmu?

seyyah_1
27-12-2006, 12:00
SENIİN VE BİNİM GİBİLER ANCAK BU İŞİN LAKIRITISINI YAPARLAR...

SaLtan
27-12-2006, 12:40

abiciğim ebu cehil yukarda verilen linkteki gibi vaazmı veryordu. gözyaşlarıyla islamın güzelliklerinin yitirildiğinimi anlatıyordu?

mvardar968
27-12-2006, 12:59
Doğu illerinin birinde devlet erkânı bir araya gelir. Valiler, kaymakamlar, komutanlar, bürokratlar... Bir ara söze karışan etkili bir isim, Fethullah Gülen hakkında ileri geri konuşmaya başlar. Söylediklerinde ne bilgi vardır, ne de görgü. Gel gör ki, burası Türkiye; yani bilenlerin konuşmadığı, konuşanların çok şeyi bilmediği bir ülke. Mesele biraz uzayınca bir hanımefendi söz alır. Çok basit bir soru sorar: ‘Efendim, hakkında bu kadar konuştuğumuz insanın herhangi bir kitabını okudunuz mu?’ Herkes şaşırmıştır. Bir bayanın cesaretine hayran kaldıkları kadar, ağzı ile kulağı arasında yeryüzü ile gökyüzü arasındaki kadar mesafe bulunan muktedir bir adamın suskunluğuna da şaşar kalırlar. Hanımefendi ikinci bir soru ile devam eder: ‘Bahsi geçen okullardan herhangi birini gördünüz mü? O okullardan mezun bir delikanlıya rastladınız mı?’ Sorular peş peşe geldikçe, nezaket dolu cümlelerin altından derin bir bilgi süzülür ve odaya hâkim olur.”

Satuk Buğra
27-12-2006, 13:12
abiciğim ebu cehil yukarda verilen linkteki gibi vaazmı veryordu. gözyaşlarıyla islamın güzelliklerinin yitirildiğinimi anlatıyordu?

Ebu Cehilde vaaz veriyordu, kendisini Hazreti İbrahimin takipçisi ve onun soyu olduğunu söylüyordu. Kendisini Rasulullahtan daha zengin ve halk arasında daha itibarli olduğunu, kayzerden kisradan dostları olduğunu söylüyordu. Okuma yazması olduğunu, iyi bir eğitim ve kültüre sahip olduğunu söylüyordu bunlar yalanda değildi. Üstelik Rasulullah ümmi idi yani okur-yazarlığı yoktu. Bu gün okulları ile övünenlerin Rasululha zamanında olsalar Ebu Cehilden farklı davranabileceklerini bilemiyorum. Ebu Cehil gözyaşları içerisinde islamın güzelliklerinin yitirlidiğini anlatmıyordu. Ancak f. gülen gözyaşları içerisinde, " Anadolu Türklere bırakılamayacak kadar kıymetlidir.", " Türkleri anadoluda bin yıldır misafir ettiğimiz yeter ", " Yegane hak din hristiyan katolikliktir" diyen papaya Saygıdeğer Cenabı Papa hazretleri deyip onun necis elini öpmüştür. f. gülen gözyaşları içerisinde scud füzelerinin öldürdüğü yahudilere acıdığını, onların üstüne giden füzelerin bağrını deldiğini söylemiştir. f. gülen gözyaşları içerisinde israilin devlet olarak kabul edilmesini dolayısıyla mescidi aksanın siyonistler elinde kalmasının gerekliliğini söylemiştir. Bunlar yaşanmış gerçeklerdir ve kendi iddialarıdır. f. gülen bartelemeosa sizin dininizde Allaha ulaştıran hak yollardan birisidir. demiştir. f. gülen dünyaya ve islam alemine kan kusturan, en basit ve sıradan bir müslümana bile tahammülü olmayan abd. de hürmet ve ikram görmektedir. Kendilerine siyonist katil ADL örgütü ve benzeri islam düşmanı yapılanmalardan ödüller verilmiştir. Bu hizmet olabilir ancak İslama hizmet olmadığı çok açık ve nettir.

SaLtan
28-12-2006, 09:43
Ebu Cehilde vaaz veriyordu, kendisini Hazreti İbrahimin takipçisi ve onun soyu olduğunu söylüyordu. Kendisini Rasulullahtan daha zengin ve halk arasında daha itibarli olduğunu, kayzerden kisradan dostları olduğunu söylüyordu. Okuma yazması olduğunu, iyi bir eğitim ve kültüre sahip olduğunu söylüyordu bunlar yalanda değildi. Üstelik Rasulullah ümmi idi yani okur-yazarlığı yoktu. Bu gün okulları ile övünenlerin Rasululha zamanında olsalar Ebu Cehilden farklı davranabileceklerini bilemiyorum. Ebu Cehil gözyaşları içerisinde islamın güzelliklerinin yitirlidiğini anlatmıyordu. Ancak f. gülen gözyaşları içerisinde, " Anadolu Türklere bırakılamayacak kadar kıymetlidir.", " Türkleri anadoluda bin yıldır misafir ettiğimiz yeter ", " Yegane hak din hristiyan katolikliktir" diyen papaya Saygıdeğer Cenabı Papa hazretleri deyip onun necis elini öpmüştür. f. gülen gözyaşları içerisinde scud füzelerinin öldürdüğü yahudilere acıdığını, onların üstüne giden füzelerin bağrını deldiğini söylemiştir. f. gülen gözyaşları içerisinde israilin devlet olarak kabul edilmesini dolayısıyla mescidi aksanın siyonistler elinde kalmasının gerekliliğini söylemiştir. Bunlar yaşanmış gerçeklerdir ve kendi iddialarıdır. f. gülen bartelemeosa sizin dininizde Allaha ulaştıran hak yollardan birisidir. demiştir. f. gülen dünyaya ve islam alemine kan kusturan, en basit ve sıradan bir müslümana bile tahammülü olmayan abd. de hürmet ve ikram görmektedir. Kendilerine siyonist katil ADL örgütü ve benzeri islam düşmanı yapılanmalardan ödüller verilmiştir. Bu hizmet olabilir ancak İslama hizmet olmadığı çok açık ve nettir.

sen bu bilgileri1 nasıl uydurmuşsun bilemiyorum ama ebu cehille hassasiyetin ve islami duyarlılıkların son hadlerini yaşayan fethullah gülenle aynı kefeye koyman birazda hayal gücünün genişliğine bağlanabilir. her hayalde doğruluğu bir yana yol gösterici küçük işaretler, düşünceler vardır. dogrusuda vardır egriside. fakat bu evham ve hayal hiç uymamış. real yaşamda bunları söylesen size gülerler..

1- ebu cehil hiç bir zaman devlet yönetici değil kabile(mahzun kabilesi) şefliği ve konsey üyeliği yapmıştır.
2- cehalaetin babasıdır.
3 ebu leheble birlikte islamiyete en çok tavır( bu kelimeye dikkatini iyi çekmeni dilerim) koyan bir kaç kişiden biridir. farzu muhal fethullah gülen takiyye yapsın! (senin evhamlarına göre) farzumuhal riyakarelık yapsın, farzedelim, iislamiyeti içten içe yıkmaya çalışan bir ajan olsun. yinede bu özellikleriyle! ebu cehil ve avanesine benzetemezsin. kul hakkıdır, yazıktır, günahtır.
3- ebu cehil putlara tapardı. hz ibrahim belki aldatıcı bir idoldu onun için
4-webu cehil cahiliye belgelerinde asil ve cesur savaşçı olarak geçer. elinde kılıcı beyninde hinnliği vardı..
5- hz muhammet (s.a.v) özellikle ebu cehili kendi saflarına çekmiş fakat kibri ve oteritesinin verdiği şımarıklıklar yüzünden kabul etmemiş.
6-dikkafalıdır(hocaefendinin ne dikkafalılığını gördün)
7- kelam süresi ebu cehil için inmiştir. o kadar muhim! bir adamdır yani.
8- ebu leheb gibi oda bütün envai (ateizm-satanizm, geleneksizim, kaptalizmin) tesilcisidir.
9- ebu cehil islami yıkmak için bütün perfırmansını kullanmıştır..
10- oldu olacak beğenmediğin birilerini diğer müşriklere benzet. malum çok örneklemeler verilir. haci amcam, idealidt öğrencim, çalışan işçim, ev hanımı annem için. şu şuna benzer diye..
11- ebu cehile meşhur karpuz ismide verilmiştir.
12. mekkedeki evi şu an tuvalet olarak kullanılmaktadır. her şey edildiğinde düşünülsün diye..

Satuk Buğra
28-12-2006, 10:19
Efendi ahirzaman fitneleri ebucehil fitnesinden daha şedit olacaktır. Ahirzaman fitnelerinden Bütün peygamberler gibi Rasulullah s.a.a.v. de Allaha sığınmıştır. Bundan haberin varmı?

Satuk Buğra
28-12-2006, 10:21
Sen boş lafları bir kenara bırakta söylediklerimize cevap ver. f. gülenin yahudi ve hristiyanlık bağlantıları ve dostları ile ilgili iş ve işlemlerine.

ORHANCAN
28-12-2006, 10:24
merhabalar satuk kardeşim..

eğer şüphelerinizden eminseniz ve kesin yargınız varsa bir zahmet bir başlık

açın da o kısımda tartışalım..

Hem burada yazdıklarınız veya isteklerinizi tüm kardeşlerim ulaşamazlar ve

siz de bu meseleleri geç öğrenmiş olursunuz... muhabbetlerimle...

--

Satuk Buğra
28-12-2006, 11:06
Olur neden olmasın. SAYGILARIMLA.

seyyah_1
28-12-2006, 11:42
satık bugra nerede var muslumanım diyen bi insanın gıybetini yapmak ...sen muslumanım diyorsun ama gıybet dersen diz !!! pardon boynunu geçmiş... sana iyi gıybet etmeler dilerim.....

mvardar968
28-12-2006, 12:26
Siz normalde şöyle düşünüyorsunuz: Bu okullarda Türkçe öğretiliyor. Evrensel insanî değerler, dürüstlük, çalışkanlık, aile, sevgi, saygı kavramları bir ahlak olarak dünyanın her tarafında farklı dil, ırk ve dindeki çocuklara bir hayat düsturu olarak veriliyor. O halde birileri neden bu okulları 'Türkiye'nin yayılmacı emelleri', 'ABD kontrollü çabalar' olarak veriyor ve milletimizin yarınları adına, dünya barışı ve refahı adına önemsediği, destek verdiği bu kurumlara düşmanlık yapıyor?

Farklı fikirdeki aydınlarımızın değerlendirmelerinden oluşan Barış Köprüleri Dünyaya Açılan Türk Okulları kitabında film yapımcısı Halit Refiğ, 'St. Petersburg Türk Lisesi'nde Aldığım Ders' başlıklı yazısında şunu anlatıyor:

'Sonradan adının Svetlana Kulosava olduğunu öğrendiğim St. Petersburg'daki Rusya eğitim teşkilatının en yetkili görevlisi olan hanımefendi, bu okulların 'Doğu'dan gelen bir ışık' olduğunu söyleyerek söze başladı. Daha sonra, özellikle Amerikan tesirlerine açıldıktan sonra, Rusya'da nasıl ahlakî çöküntüler meydana geldiğini anlatarak, bu okulların her şeyden önce aile bağlarını yeniden güçlendirdiğini, büyüklerine saygılı, çevresine duyarlı gençler yetiştirdiğini ifade etti. Gerekli eğitim bilgilerinin ötesinde, özellikle iyi ahlaklı insan yetiştirmedeki bu başarının çok takdir edildiğini söyledi. Bugün küreselleştirilen çılgın tüketim gençliğinin tek alternatifinin, toplumsal sorumluluk bilinci olan, manevî değerleri yüksek bir gençlik olabileceği görüşüyle sözlerini noktaladı.' Sadece Rusya'da değil, Afrika'da, Balkanlarda, Avustralya'da, Uzakdoğu'da dünyanın dört bir yanında bu okullarda bizim değerlerimiz sergileniyor, medeniyetler çatışması ihtimaline karşı sulh adaları, dalgakıranlar oluşturuluyor. Bugün Saray Bosna'daki Türk lisesinde Boşnak, Hırvat ve Sırp öğrenciler barış şarkıları ile birlikte büyüyorlar. Garip olan, tuhaf olan, izahında zorluk çekilen şudur: Rus, Bulgar, Sırp, Arnavut, Romen, Kenyalı, Vietnamlı, Kamboçyalı yetkililer, öğrenci velileri, en önemlisi bu okullarda okuyan çocuklar, gençler bu okullardan memnun iken, bu okulları övüyor iken, bizim içimizdeki bazıları neden rahatsız oluyor? Onları rahatsız eden nedir?

Asıl cevaplandırılması gereken soru budur.

cumali
14-01-2007, 18:51
ne anlamdım

cumali
14-01-2007, 18:51
Efendi ahirzaman fitneleri ebucehil fitnesinden daha şedit olacaktır. Ahirzaman fitnelerinden Bütün peygamberler gibi Rasulullah s.a.a.v. de Allaha sığınmıştır. Bundan haberin varmı?
yok

cumali
14-01-2007, 18:52
yok

cicikagan
31-08-2007, 19:04
haklı olabilirsiniz F.G dinde çok taviz vermiştir ama çoğu kişininde imanına vesile olmuştur bunuda inkar edemeyiz

Mesajında söylediğin doğru ama eksik ve yanlış.

F.G. dinde çok taviz vermiştir.
Bu verdiği tavizler dediğin hususlar İslam inancına ters olan husulardı değil mi?
O halde bu adamın hükmü ne olmalı ? Sözü söylemişsin ama sonuç çıkarımını yapamamışsın?

Ben söyleyeyim bu adam İslam bozguncusudur.
İslama bugüne kadar bu adam kadar zarar veren 2.bir kişi olmamıştır.Bu zararda asla yok edilemez.Katlanarak devam eder.Onun yaptığını sıradan biri yapsa idi.Tükürükle boğardık ama adammın ABD ile bağı medya desteği parti destekleri ve düşünmekten aciz müridleri var.

Türkiyede asla İslam anlayışı eskisi gibi asla olamayacak hergün törpülenmeye devam edecek.

cicikagan
31-08-2007, 19:13
1. Fethullah Gülen ve "Gülen Okulları"

Altın Nesil avcatarıunda neden Bediüzzaman hz. ile Fethullahı yan yana koydun Fethullahı bu sayede meşrulaştırmak mı istiyorsun.Bence derhal o resimleri ayır koyacaksan tek başına Fethullahı koy.Fethullahla, Bediüzzaman hz. ni yanyana görenler bilinç altındada olsa Bediüzzaman Hz.ne hoş bakmayacaklar.

Ama senin gayen Fethullahı, Bediüzzamn hz. sayesinde meşrulaştırmak. Amacın bellide yaptığın kötülüğün farkındamısın acaba?

Bîdâr
31-08-2007, 19:13
Mesajında söylediğin doğru ama eksik ve yanlış.

F.G. dinde çok taviz vermiştir.
Bu verdiği tavizler dediğin hususlar İslam inancına ters olan husulardı değil mi?
O halde bu adamın hükmü ne olmalı ? Sözü söylemişsin ama sonuç çıkarımını yapamamışsın?

Ben söyleyeyim bu adam İslam bozguncusudur.
İslama bugüne kadar bu adam kadar zarar veren 2.bir kişi olmamıştır.Bu zararda asla yok edilemez.Katlanarak devam eder.Onun yaptığını sıradan biri yapsa idi.Tükürükle boğardık ama adammın ABD ile bağı medya desteği parti destekleri ve düşünmekten aciz müridleri var.

Türkiyede asla İslam anlayışı eskisi gibi asla olamayacak hergün törpülenmeye devam edecek.

O hakim bey Burayada yazmışsınız..MesajLarınızı İnceliyorumda Konu FethuLLah GuLen Olan Her yere mesaj yazmışsınız..siz onu Bunu Bırakın da Nifak Mı çıkarmaya çalışıyorsunuz..hangi amaçla bUrdasınız Hele bi açıklayın..

Bîdâr
31-08-2007, 19:16
Altın Nesil avcatarıunda neden Bediüzzaman hz. ile Fethullahı yan yana koydun Fethullahı bu sayede meşrulaştırmak mı istiyorsun.Bence derhal o resimleri ayır koyacaksan tek başına Fethullahı koy.Fethullahla, Bediüzzaman hz. ni yanyana görenler bilinç altındada olsa Bediüzzaman Hz.ne hoş bakmayacaklar.

Ama senin gayen Fethullahı, Bediüzzamn hz. sayesinde meşrulaştırmak. Amacın bellide yaptığın kötülüğün farkındamısın acaba?

Komiksin be Kardeşim :)

cicikagan
31-08-2007, 19:20
Öğrenci yapısının çoğulculuğu nedeni ile İslami içerik göremiyoruz tamam da niye o zaman ingilizce ve türkçe öğretebiliyoruz. İngilizce öğreteceğin kadar arapça öğret Allah kelamını öğret. O çocuklara kabir melekleri How are you demiyecek? Bende bunu anlamıyorum. İngilizce öğreterek o kişilere hizmet etmiş olabilirsin ama islama hizmet etmiş olmazsın. Kendinizi kandırmayın.

Üniversitede okurken merdiven altı tarikat müridleri ARAP MİLLİYETCİLİĞİ yapmak isterlerken ahirette cocuğunuzun adını İslami isim koymazsanız Allah nasıl hitap edecek? Hitap etmeyincede cehenneme atacak gibi saçma sapan konuşurlardı.Sanırım o günden bugüne hala birşey değişmemiş.
Ama birçok İnsan Osman isminin anlamını bilmez. Türkçe Kuranı okuyup hayatında uygulayan kişi cennete elveda mı diyecek?

Bîdâr
31-08-2007, 19:21
cevap vermeye gerek yok sana dewam et..

cicikagan
31-08-2007, 19:23

KOMİK OLMAK BİZİM GÖREVİMİZ İSLAMIN ALTINIU OYMAKSA SİZİN GÖREVİNİZ

cicikagan
31-08-2007, 19:28
O hakim bey Burayada yazmışsınız..MesajLarınızı İnceliyorumda Konu FethuLLah GuLen Olan Her yere mesaj yazmışsınız..siz onu Bunu Bırakın da Nifak Mı çıkarmaya çalışıyorsunuz..hangi amaçla bUrdasınız Hele bi açıklayın..

DOĞRUDUR FETHULLAH GÜLENİN OLDUĞU HER YERE MESAJ YAZARIM.
Madem merak ettin söyleyeyim.
İslama Fethullah Gülen kadar zarar veren bir başka kişi tanımıyorum.
İnsan olarak değerlendirdiğinde ABD ye kaçma sebebi olan hakimlere rüşvet verin demesini İslam adına hareket ettiğini iddia eden bir adama sen yakıştırabiliyor musun?
Adam Irakta şehit olanlar adına bir kez olsun İslam düşmanı ABD yi birkez olsun kınamadı bu nasıl müslümanlık.Ama papa ile amentüde ittifak ediyor.

BeHReM
31-08-2007, 19:29
İnsan olarak değerlendirdiğinde ABD ye kaçma sebebi olan hakimlere rüşvet verin demesini İslam adına hareket ettiğini iddia eden bir adama sen yakıştırabiliyor musun?
Adam Irakta şehit olanlar adına bir kez olsun İslam düşmanı ABD yi birkez olsun kınamadı bu nasıl müslümanlık.Ama papa ile amentüde ittifak ediyor.

eee daha daha:)

cicikagan
31-08-2007, 19:31
Said Nursiyi R.A yüceltmeye çalışmak...
Bid'at sâhibi ile konuşmak, kâfirle arkadaşlık etmekden, dahâ fenâdır.
İmzandaki bu sözler asıl Fethullah Gülen için gecerlidir sanırım?

agbi
31-08-2007, 19:37
""""Bu okulların Müslümanların dinsel bağlılıklarının bir ifadesi olduğunun bilincinde olarak, müfredatlarında ve fiziksel çevrelerinde daha açık bir İslâmî içerik görmeyi bekliyordum, ancak durum böyle değildi. Bana şaşırtıcı gelen şekilde dinsel ilhamlı eğitim projesinin kabul edilebilir bir parçasını oluşturması gereken bu bölümün olmamasının nedenini sorduğumda, bana öğrenci kitlesinin çoğulcu yapısı nedeniyle -Zamboanga'da Hıristiyan ve Müslüman; Kırgızistan'da bunlarla birlikte Budist ve Hindu-, açık bir talimatlandırma yerine; dürüstlük, çok çalışma, uyum ve vicdani hizmet gibi evrensel İslâmî değerleri öğretmeyi amaçladıklarını söylediler. Bişkek'teki Sebat International School'da bulunan ABD, Kore ve Türkiye'den gelen öğrenciler, Afganistan ve İran'dan gelen öğrencilerle gayet rahat bir şekilde eğitim görüyorlardı.""""

En başta neden açılan okullara Atatürk ismi konuluyor? Onu çok sevdiğinizden mi? onu bir önder olarak gördüğünüzden mi? Yoksa bu düzene yaranmak için mi? Veya şunu anlatın bana: Eskiden tüm okullarda kız erkek ayrı eğitim verilirken, şimdi yavaş yavaş birleşmeye başladı yani karma bir eğitim oluyor. Eskiye göre dinimizin emirlerimi değişti? Bu devirde karma okumak caiz mi? Caizse neden eskiden ayrı ayrı okuyorlardıda şimdi birleştiler. Dine karşı hoşgörülü olmak bumu? Dinin emirlerini bazı özel durumlar için yok saymak.
Veya aynı şekilde dinimizin, Allah C.C emrini yok sayarak başınızı açıp çalışmak
okullara gitmek. Benim dinimide Allah C.C emir ve yasaklarına şu zamana kadar hiç bir alim ucunda ölüm olsada taviz vermemiştir. Bizler kendimizi ne zannediyoruz ki? Böyle bir şeye girişebiliyoruz. Yanlış anlıyorum ben bu cemaati. Kafirlere gösterdiğiniz hoşgörünün 10 da 1 ini benim gibilere gösterin ve bizimle diyalog kurun. Gerçekleri bizde görebilelim...

Bedrinaslanı kardeşim.

F.Gülen e Onmilyonu geçen insan inanmış sen inanma bu senin seçim hakkındır kimsade buna itiraz edemez.

Fakat yaşadığın ortamıda bir analiz yap NEYMİŞ OKUL MÜFREDATINDA İslami yete yer verilmiyor.İŞTE SİZ İSLAMİYETTEN UZAKLAŞTINIZ.Kardeşim sen hangi ülkede yaşıyon ??? Kardeşim açık beyan İslamiyeti anlatsan Hiristiyan devletler okulları na müsade edermi.??

Şimdi sana sorayım Yurt dışında ki okullar nedeni ile el altından İslamiyeti anlatmak istersin yoksa okulları kapattırıp hiçmi İslamiyeti anlatmamak mı istersin.

Bir mesajında Bir ayetten bahsetmişsin o Ayet Hesap günü Ana Oğlunu Oğul anasını tanımayacak diyor bu dünya için demiyor zaten Öğretmen kardeşler TEBLİĞİ YAPARAK AHİRET İ KAZANMAK İSTİYORLAR.

Benimle bu konuda tartyışma veya fikir alışverişi diyelim aç bir konu istyişare edelim.

agbi
31-08-2007, 19:44

Nediyeyim size ASLINDA KAALE ALINACAK KİŞİ DEĞİLSİNİZ ???

DEMEKKİ SİZ SİYONİSTLERİN MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZE YAPTIĞIMIZ ZULMU NORMAL GÖRÜYORSUNUZ.

DEMEKKİ SİZ İMAM HATİP LİSELERİ AÇILMASIN DİYEN KURULUŞLARI NORMAL GÖRÜYORSUNUZ.

DEMEKKİ SİZ BU ÜLKEDEN KUARN I UZAKLAŞTIRALIM DİYENLERİN ÇALIŞMALARINI NORMAL GÖRÜYORSUNUZ.

DEMEKKİ SİZ İSLAMİ AHLAKOMIZI BOZAN TV.LARIN YAPTIKLARINI NORMAL GÖRÜYORSUNUZZVB.VB.VB.VB.VB.VB.
ÇÜNKÜ SİZ BU KONULARDA GÖREMİYORUM DEMEKKİ SİZ YUKARIDAKİ YAZDIKLARIMI NORMAL GÖRDÜĞÜNÜZ İÇİN BU KONULARA KATKIDA BULUNMUYORSUNUZ.

HERŞEYİN BİR SABRI VARDIR SİZ SABRI TAŞIRACAK BİR SEVİYEDESİNİZ VE YUKARIDAKİ MESAJLARDA F.GÜLEN VE CEMEATİ AKLA HAYALE GELMİYECEK SÖZLER KULLANIYORSUNUZ.

SÖYLEYİN BİZ KAFİRMİYİZ MÜNAFIKMIYIZ KULLANDIĞINIZ YORUMLAR BU SEVİYEWDE.

KENDİNİZE GELİN.

BeHReM
31-08-2007, 19:46
adamın mesajlarına bir göz gezdirin,üye oluş amacı belli olanlardan bu da..

cicikagan
31-08-2007, 19:47
as kardeşim.
İlk olarak şunu belirtiyim: Atatürk sizin önderiniz olabilir. Ben müslümanım ve benim önderim Hz. Muhammed S.A.V, benim önderim Kuran-ı Kerim.
Bedrinaslanı sende tarih bilinci diye birşey yok.
Hz.Muhammed benim önderim değil. (Peygamberimize önder diyerek peygamberlik sıfatını küçülttüğünün bilmem farkındamısın. dünyada bir çok önder var ama peygamber sayısı çok az).O benim PEYGAMBERİM VE REHBERİM.
ATATÜRK İSE BENİM LİDERİM.
Sanırım farkında değilsin ama bugün sesin adın Kostantin falan değilse onun sayesinde.O kadsar insan delimiydi ki onu lider seçti.Devletlerin hepsinin bir lideri vardır o yoplumu birleştiren harclardır(G.Waşinton,Viktorya, De Gaul , Bismark). bayrak,istiklal marşı,ülküleri,tarihi.Ama sen bunlardan bi habersin.
Sen o liderler olmasa idi adın KOSTANTİS falan olurdu.Cephelerde boşuna uykusuz kalmı boşuna kurşun yemiş siz özgürlüğü hakketmiyorsunuz.Senin inandığın kişiler o dönemde Teali İslam,Kürt Teali cemniyetini yada halifelik ordusunu kurup özgürlük için savaşanlara kurşun atıp ingiliz altınlarını ceplerine indirip manda olmak isterken senin begenmediğin adamlar sana bu cennet vatanı özgür kılıp sana emanet ettiler ama senin bunu anlayacak kadar bile beynin yok.Merdiven altında bilgi alacağını sanarsan senin gibi kafa yapında olan natan-millet sevgisi olmayan insanlar yetişir.Sen bu kafa yapınla bu millete ne verebilirsin ki.

Bîdâr
31-08-2007, 19:53
Bedrinaslanı sende tarih bilinci diye birşey yok.
Hz.Muhammed benim önderim değil. (Peygamberimize önder diyerek peygamberlik sıfatını küçülttüğünün bilmem farkındamısın. dünyada bir çok önder var ama peygamber sayısı çok az).O benim PEYGAMBERİM VE REHBERİM.
ATATÜRK İSE BENİM LİDERİM.
Sanırım farkında değilsin ama bugün sesin adın Kostantin falan değilse onun sayesinde.O kadsar insan delimiydi ki onu lider seçti.Devletlerin hepsinin bir lideri vardır o yoplumu birleştiren harclardır(G.Waşinton,Viktorya, De Gaul , Bismark). bayrak,istiklal marşı,ülküleri,tarihi.Ama sen bunlardan bi habersin.
Sen o liderler olmasa idi adın KOSTANTİS falan olurdu.Cephelerde boşuna uykusuz kalmı boşuna kurşun yemiş siz özgürlüğü hakketmiyorsunuz.Senin inandığın kişiler o dönemde Teali İslam,Kürt Teali cemniyetini yada halifelik ordusunu kurup özgürlük için savaşanlara kurşun atıp ingiliz altınlarını ceplerine indirip manda olmak isterken senin begenmediğin adamlar sana bu cennet vatanı özgür kılıp sana emanet ettiler ama senin bunu anlayacak kadar bile beynin yok.Merdiven altında bilgi alacağını sanarsan senin gibi kafa yapında olan natan-millet sevgisi olmayan insanlar yetişir.Sen bu kafa yapınla bu millete ne verebilirsin ki.

hele bi anLat bakayım sendeKi şu muhteşem tarih bilincini :)

cicikagan
31-08-2007, 20:39
hele bi anLat bakayım sendeKi şu muhteşem tarih bilincini :)

yavaş yavaş acele etme .
ama zor bir sürec sendeki kapasite ile ancak sana harf harf anlatabilirim.Bak bu T.
haftaya da A yı anlatıcam tamam mı.

cicikagan
31-08-2007, 20:55
Nediyeyim size ASLINDA KAALE ALINACAK KİŞİ DEĞİLSİNİZ ???

DEMEKKİ SİZ SİYONİSTLERİN MÜSLÜMAN KARDEŞLERİMİZE YAPTIĞIMIZ ZULMU NORMAL GÖRÜYORSUNUZ.

DEMEKKİ SİZ İMAM HATİP LİSELERİ AÇILMASIN DİYEN KURULUŞLARI NORMAL GÖRÜYORSUNUZ.

DEMEKKİ SİZ BU ÜLKEDEN KUARN I UZAKLAŞTIRALIM DİYENLERİN ÇALIŞMALARINI NORMAL GÖRÜYORSUNUZ.

DEMEKKİ SİZ İSLAMİ AHLAKOMIZI BOZAN TV.LARIN YAPTIKLARINI NORMAL GÖRÜYORSUNUZZVB.VB.VB.VB.VB.VB.
ÇÜNKÜ SİZ BU KONULARDA GÖREMİYORUM DEMEKKİ SİZ YUKARIDAKİ YAZDIKLARIMI NORMAL GÖRDÜĞÜNÜZ İÇİN BU KONULARA KATKIDA BULUNMUYORSUNUZ.

HERŞEYİN BİR SABRI VARDIR SİZ SABRI TAŞIRACAK BİR SEVİYEDESİNİZ VE YUKARIDAKİ MESAJLARDA F.GÜLEN VE CEMEATİ AKLA HAYALE GELMİYECEK SÖZLER KULLANIYORSUNUZ.

SÖYLEYİN BİZ KAFİRMİYİZ MÜNAFIKMIYIZ KULLANDIĞINIZ YORUMLAR BU SEVİYEWDE.

KENDİNİZE GELİN.

ANLAYIŞINA HAYRANIM ANCAK KAPASİTEN KADAR ANLAYABİLRSİN Kİ KAPASİTENİ GÖSTERMİŞSİN.

BENİM MESAJIMI TEKRAR TEKRAR OKU BAKALIM SENİN CEVAP DİYE YAZDIĞIN SAÇMALIKTAN BİR İZ BULACAKMISIN.

BİZİM TÜRK ATASÖZÜ DERKİ : "ÖKÜZÜMÜN ALNI SAKAR KENDİ ADINI BİZE TAKAR"

cicikagan
31-08-2007, 21:09
selam ve dua ile...

BU DÜŞÜNCEDE İŞSEN AVRUPAYLA TÜRKİYEYİ KIYASLA BAKALIM KİM DAHA TEMİZ.AVRUPADA SOKATA BİR İZMARİTE RASTLIYORMUSUN.
DURUM BÖYLE İKEN ORADAKİ TÜRK VEYA BAŞKA MİLLETTEN MÜSLÜMANLAR HIRİSTİYAN MI OLUYOR. ÇOK SAÇMA BİR GEREKCE YAZMIŞSIN EGER BUNUN İÇİN MÜSLÜMAN VEYA HIRİSTİYAN OLUNACAKSA SENİN BAHSETTİĞİN KİŞİLERİN AVRUPAYI GÖRÜNCE HIRİSTİYAN OLMASI GEREKİR.
:-)

cicikagan
31-08-2007, 21:13

FETHULLAH GÜLEN HAKKINDA BİLDİĞİNİZ BİRŞEY Mİ VAR DİYECEĞİNE ONUN KIRDIĞI CEVİZLERİ ÖĞRENMEK İÇİN GOOGLE DAN ARAT NELER BİLİNDİĞİNİ ÖGREN Limriemvrm KONUYA UYGUN OLARAK BİLDİĞİNİ YAZMIŞ. DEVAMINI ÖĞRENMEYE MERAKLI İSEN DÜNYANIN BİLGİSİ VAR İNTERNETTE.

AMA LAF OLSUN DİYE SORDU İSEN SORMA.

OverdosE
31-08-2007, 21:22
Fethullah Hocanın namazda geçirdigi ömrün,tüm hayatını toplasak onun namz süresine yetişmeyecek kişiler gelmiş Hocaefendiye laf söyluyor..ayaklarınız yere bassın,haddinizi bilin,terbiyeli olun..ona laf söyleyecek adamın onun kadar İslama hizmet etmiş olması gerek önce..herkes kendini Sahabe sanıyo ya..

cicikagan
31-08-2007, 21:35
SaLtan[/B]]
SaLtan - İsimli Üyeden Alıntı
bir daha bu konu acılmasın ya ben sinir olmaya başlıyorum .alim diyoruz,alime saygılı olun diyoruz.biz sizin aliminize bir şey diyormuyoz,diyoruz anlaşılan boş.
fethullah guleni eleştirenler O na kurban olsunlar.
bu ülkede O nun yaptıklarını yapanı gosteren bir adam daha soyleyin.ben agzımı kapayıp ömür boyu susayım.limriemvern sen cok bilgiçlik tasliyorsun.bildigin sadece kendi istediğin istikamette algıladıgın hadislerden ibaret ve bu bildiğin sanada yetmiyor.lutfen gerceklerle yargıla.yargılayın.gercege saygınız olsun.insan deger düşünüş ve benligindeki dokulara saygınız olsun.yaşama ve ölüme saygınız olsun.
...

1-Fethullah Gülen bize kurban olsun.
2-Bu ülkede onun yaptıklarını çok az insan yapmıştır.
a-Hakime rüşvet verilmesini istemiştir.(ben bunu söylemekten Allaha sığınırım)
b-Kanun kaçağı değilim kanuna saygı hakka saygıdır hakka saygıda Allahtan korkmaktır.
c-ABD ye kayıtsız şartsız büyük diye itaat etmedik.Iraktaki katlimamı lanetledim.Peki F.G. naptı? (Doğruyu bildiği halde söylemeyen dilsiz şeytandır).
d-ABD ve AB için gerek casusluk gerekse Türk ve İslam dünyasındaki okulları üs olarak kurmadım.Batılı işadamları Türk Dünyasına kimin kanalı ile girdi acaba aracılık yapan kimlerdi?
e-Ülkemde özelikle Doğuda binlerce insanım okuma yazma bilmezken İstanbul'da 60-70 kişilik sınıflar varken ben ABD ve AB için okul açmadım.Ayrıca bir işadamının itiraf ettiği gibi Unesco F.G. okulları için neden para yardımı yapıyor.Bunlar kültür varlıkları mı yoksa?
f-1980 de neden darbeyi överek darbecilerle birlikte oldu.Neden 1982 anayasasını destekledi.?
g-Neden Gazete ve TV lerinde ABD yi masum ve sucsuz gösterme ve Türk halkına onları sevdirme gayreti içinde.
h-Neden 1995 ten sonra gerek Siyonistlere karşı gerekse Hıristiyanlara karşı söylemi değişti? Yoksa İslamiyet mi değişti?Haşa F.G. ne sureler mi nazil oldu?
Olmadı ise 1995 öncesi F.G. mi dogru yoksa 1995 sonrası F.G. mi doğru?1995 öncesi F.G. nin görüşlerini bilenler 1995 sunrası bu dönüşümü sorgulama cesaretini kendilerinde neden bulamazlar?
Yoksa F.G. Cemaati denilmesi daha modern bir isim mi? özde tarikatın ta kendisi değil mi?Tarikatta Şeyhin eleştirilememesi-sorgulanamaması dinden çıkmakla eş tutulduğu için mi?
SADECE ŞUURLU BİR MÜSLÜMAN FETHULLAHIN PAPA İLE AMENTÜDE İTTİFAK ETTİĞİNİ ÖĞRENİNCE GERCEĞİ GÖRMELİ İDİ.

agbi
31-08-2007, 21:41
ANLAYIŞINA HAYRANIM ANCAK KAPASİTEN KADAR ANLAYABİLRSİN Kİ KAPASİTENİ GÖSTERMİŞSİN.

BENİM MESAJIMI TEKRAR TEKRAR OKU BAKALIM SENİN CEVAP DİYE YAZDIĞIN SAÇMALIKTAN BİR İZ BULACAKMISIN.

BİZİM TÜRK ATASÖZÜ DERKİ : "ÖKÜZÜMÜN ALNI SAKAR KENDİ ADINI BİZE TAKAR"

TİPİK CEVAP VEREMEME PİSİKOSUNDAKİ BİR KİŞİNİN YAZDIĞI MESAJ TİPİ

İLGİNÇTİR Kİ ARKADAN İZDİVAÇ İSİMLİ YENİ BİR ÜYE VE YARDIMCIN KUVVETİ NE YAZMIŞ BAKALIM

benim burada anlamadığım

eğitim işi devletindir

basın (gazete,tv) özel sektöründür

o zaman neye hizmet için Allah yolunda olan biri bu işlere karışır

cicikaan FATİH SULTAN MEHMET OLASAYDI İSTANBUL OLMAZDI.

AKLIMA GELMİŞKEN KURTULUŞ SAVAŞI BÜYÜK TAARUZDAN EVVEL NEDEN İTALYA VE FRANSA TÜRKİYEDEN ÇEKİLDİ BİLDİĞİNİZ GİBİ BİZ ONLARLA ORDU BAZINDA SAVAŞ YAPTIKMI ??? CEVABINI YARIN SABAH BİLGİSYARIMI AÇTIĞIMDA GÖRMEK İSTERİM.

BİRDE PEYGAMBERİMİZİ AĞZINA ALIRKEN SELAVAT GETİR.

NE İLGİNÇTİRKİ İZDİVAÇ LA HAMZA T AYNI MERKEZDEN GELİYORSUNUZ.

cicikagan
31-08-2007, 22:46
TİPİK CEVAP VEREMEME PİSİKOSUNDAKİ BİR KİŞİNİN YAZDIĞI MESAJ TİPİ

İLGİNÇTİR Kİ ARKADAN İZDİVAÇ İSİMLİ YENİ BİR ÜYE VE YARDIMCIN KUVVETİ NE YAZMIŞ BAKALIM

benim burada anlamadığım

eğitim işi devletindir

basın (gazete,tv) özel sektöründür

o zaman neye hizmet için Allah yolunda olan biri bu işlere karışır

cicikaan FATİH SULTAN MEHMET OLASAYDI İSTANBUL OLMAZDI.

AKLIMA GELMİŞKEN KURTULUŞ SAVAŞI BÜYÜK TAARUZDAN EVVEL NEDEN İTALYA VE FRANSA TÜRKİYEDEN ÇEKİLDİ BİLDİĞİNİZ GİBİ BİZ ONLARLA ORDU BAZINDA SAVAŞ YAPTIKMI ??? CEVABINI YARIN SABAH BİLGİSYARIMI AÇTIĞIMDA GÖRMEK İSTERİM.

BİRDE PEYGAMBERİMİZİ AĞZINA ALIRKEN SELAVAT GETİR.

NE İLGİNÇTİRKİ İZDİVAÇ LA HAMZA T AYNI MERKEZDEN GELİYORSUNUZ.

1---"TİPİK CEVAP VEREMEM PİSİKOZUNDA OLAN BİRİNİN CEVABI" . SanırımTürk atasözünü tekrar HATIRLATMAMI İSTEDİN :-)

2--izdivac ,hamza vs. dediğin kişileri tanımıyorum.Eğer benim gibi düşünüyorlarsa ne mutlu ki onlara.Bu mesajdan sonra kendileri ile iletişime gececeğim.

3-"benim burada anlamadığım

eğitim işi devletindir" demişsin. Haklı demişsin pekala eğitim devletin işi ise F.G. nin eğitim işi ile ne alakası var .ABD sempazitanı yetiştirme amacında olmasının dışında? Eğer bu işlere karışacaksa Vatanını seviyorsa Türk insanı için okullar acıp 60-70 kişilik sınıflardan kurtarsın.Tabi amacı Millete yararlı olmaksa ama ABD ye yararlı olmaksa aynen devam etsin gittiği yoldan.

4-"FATİH SULTAN MEHMET OLMASAYDI İSTANBUL OLMAZDI." sözünü niçin söyledin anlamadım.
Benim aksini düşünüyor olabileceğimi mi düşündün yoksa?

5-Öncelikle bir bilgi vereyim.Benim tarih bilgimi sınama zaten ben tarihciyim.
Yinede soruna cahil olduğunu düşünerek cevap vereyim.

1-İtalya : İtilaf devletleri 1.dünya savaşında Osmanlı devletini kendi aralarında paylaşmışar ve Ege bölgesi İtalyanlara verilmiştir.Fakat İngilizler İtalyanın güclenmesinden rahatsız olduklarından ve Yunanlıları daha rahat kullanabilecekleri düşüncesi ile Eğe yi Yunanlılara vermiştir.Bu durumdan İtalyanlar rahatsız olmuş fakat kendisine verilen Akdeniz bölgesinide işgal etmemezlik yapmamışlar fakat kandırıldıkları için işgal olayınada fazla ciddi yaklaşmamışlardır.Ufak tefek münferit olay dışında bir olay olmamıştır denilebilir.
2-Fransızlar: İngilizlerin en yakın müttefiki olmuşardır.Kendilerine verilen suriye ve kuzeyini işgal ederken kanlı çarpışmalar olmuş bir çok şehit vermisizdir.Ancak uzun süren 1.dünya savaşında çok kayıp verdiklerinden Fransız kamuoyu savaşılmasını pek istememiştir.Fransız işgal bölgesinde özellikle Ermeni Çeteleri kurularak bir çok Müslüman katledilmiştir.Burada savaş olmadı demek cahilliktir.Bunun nedenide asıl Kurtuluş savaşında Yunan düşmanlığı ön plana çıkmış olması ve gerek İngilizlerin gerek fransızların gerekse italyanların ellerini yakmaktansa maşa ile amaclarına ulaşmak isteğidir.
Sakaryada kesin üstünlük sağlayınca Türklerle savaşmayı göze alamayıp Ankara antlaşması ile ülkemizden ayrılmıştır.

Sanırım bunu sormanın nedeni Atatürk ve arkadaşları yan gelip yattı ülke kendi başına kurtuldu demek için olsa gerek.
Yada senin çok sevdiğin Teali İslam ve Kürt Teali İslam cemiyetleri İtalyan ve Fransızlara hadi gidin buradan diye kızdı onlarda korkup gittiler demek için olsa gerek. :-)

SANA ÇOK YAKIŞTI.SENİN İÇİN ŞEHİT YADA GAZİ OLANLARA MİNNET DUYGUNU ÇOK GÜZEL İFADE ETMİŞSİN SENİN GİBİ BİR DOST VARKEN DÜŞMANA HACET YOK.

Peygambere hitap etmeyi senin gibi cahil birinden öğrenecek değilim sanırım.

BAK BEN NASIL KONUN ÖZÜNDEN SAPMADAN HER SORULANA CEVAP VEREBİLİYORUM SENİN BUNU YAPAMAMAN CAHİLLİĞİNDEN Mİ YOKSA İŞANNDIĞIN FİKİRLERİ İYİ BİLMEDİĞİNDE Mİ YAN YOLLARA SAPIYORSUN.

EĞER BEL ALTINDAN VURACAKSAK ONU SENDEN DAHA İYİ YAPARIM.

AMA BENLE FİKİR TARTIŞMASI YAPMANI AMA ANA KONUDAN SAPMADAN......! TABİ BUNU BECEREBİLİRSEN.o TARTIŞMA KÜLTÜRÜ SENDE VARSA.

MEYDANI BOŞBULMUŞSUNUZ .
SİZE AYKIRI FİKİR SAHİPLERİNİ YOK BU SİTEYE BİR AMAÇ İÇİN GELMİŞLER YOK ALİ,VELİDE BUNLARDAN GİBİ SÖZLERLE YILDIRMAYA MI ÇALIŞIYORSUNUZ AMA BEN YILMAM AKSİNE DAHADA HIRSLANIRIM.
BENİ HIRSLANDIRMAK İSTERSENİZ AYNI TAVRINIZI BÜYÜK BİR MEMNUNİYETLE BEKLERİM.

YAZI YARIN OLUNCA BİLGİSAYARINDA HAZIR OLACAK.
AMA SANA VATAN BIRAKMAK İÇİN CAN VERENLERE İHANETİNİN BİR AÇIKLAMASI ASLA OLMAYACAK.

SANA TAVSİYEM KURANDAN VATAN SEVGİSİNİ MİLLET SEVGİSİNİ ŞEHİTLİĞİ GAZİLİĞİ YENİDEN OKUR ÖĞRENİRSİN.

AMA YİNEDE FİKİRLERE SAYGIMIZ SONSUZ SEN YAŞAŞIN ABD YAŞASIN SİYONİZM YAŞASIN EMPERYALİZM DEMEK İSTİYORSAN ODA SENİN TERCİHİN.

cicikagan
31-08-2007, 23:02
Bedrinaslanı kardeşim.

F.Gülen e Onmilyonu geçen insan inanmış sen inanma bu senin seçim hakkındır kimsade buna itiraz edemez.

Sen 610 yılında yaşıyorsun.Peygamberimiz de 3-5 kişi ile İslamı yakın çevresine anlatıyorlar.Fakat sen çıkıyorsun diyorsun ki Milyonlarca insan var Lat,menat,uzza ya tapıyorlar bunlar salak mı diyorsun.Haklısın İSLAMA İNANMAK BİZİM BİLECEĞİMİZ İŞ. SENİNDE MENATA İNANMAN SENİN BİLECEĞİN İŞ.BİZE NE ....! dEMEK İSTERDİK AMA DİYEMİYORUZ ACABA NEDEN.Çünkü Peygamberimiz Lat menat uzza yı yıktı.bizde günümüz putlarını yıkacağız.

cicikagan
31-08-2007, 23:07

HAKLISIN CEVAP VERMEYE DEĞMEZ ŞAYET BİR FİKRİN OLABİLSEYDİ.
TABİ FİKREİN OLMASI YETMEZ ONU SAVUNABİLECEK BİLGİ BİRİKİMİN OLSA İDİ.

BİRDAHA CEVAP VEREMEYECEĞİN KİŞİLERE SANIRIM BULAŞMAZSIN YOKSA .
ÖMRÜN CEVAP VERMEYE DEĞMEZ DEMEKLE GECER.EDİLGEN BİR HAYAT YAŞARSIN.

OverdosE
31-08-2007, 23:22
:dik:

tehdit içeren mesajlar yazmayın.

agbi
01-09-2007, 09:53
Tarih Bilg,in okadar fazla ise bunuda bilirsin.

ATATÜRKÇÜYÜM DİYORSUN AMMAAtatürkün ilk yaptığı icraatlardan biride Doğu ve Güneydoğuda yabancı temelli 100 ü aşkın okulu kapatırma nedeni ve aynı şekilde MASON KULUPLERİNİ KAPATMA NEDENİ? DEĞİNMİYORSUN.SEN NASIL BİR ATATÜRKÇÜSÜN ?

İlginçtir ki bunlara değinmiyorsun??? Çok merak ettim.

ATATÜRKÇÜYÜM DİYORSUN AMA Bugün Atatürkçüyüm d,ieyip Yabancı Pasaport taşıyan Atatürkün Ülkesini kabul etmeyip Başka Ülkelerin vatandaşı olan çoçuklarını ABD veya AB Ülkelerinde doğumlarını yaptıranlara değinmiyorsun SEN NASIL BİR ATATÜRKÇÜSÜN ??[/SIZE]

BEN ALLAHIN İZNİYLE GÜNÜN BİRİNDE TÜRK DEVLETLERİNİN TÜRKİYE İLE BİRLEŞECEĞİNE İNANAN BİR İNSANIM BU BENİM HAYALİM DEĞİL GERÇEK OLAN BİRŞEYDİR BU KONUDA SENİNLE BENİM FARKIM ŞU BEN ÖNCE MÜSLÜMANIM SONRA TÜRKÜM DİYORUM SENSE ÖNCE TÜRK ÜM DİYORSUN.

MÜSLÜMANSAN DİNİMİZDE IRK ATRIMININ OLMADIĞINI GÖRÜR VE İSLAMİYETTE KİŞİLER ARASINDA TEK FARKIN TAKVA İLE YAŞAMAK OLDUĞUNU GÖRÜRSÜN.

IRKÇILIK SENDE OKADAR FAZLA Kİ ALLAH CC SEVDİĞİ KUL İSLAM ALİMİ OLAN BEDÜÜZAAMANA BİLE DİL UZATIYORSUN İSLAMİYETTE İSLAM ALİMİ OLAN BİR KİŞİYİ IRK YÜZÜNDE YARGILAMA HAKKINI SANA KİM VERDİ ???
[SIZE="3"]
SEN BENİM GÖZÜMDE ATATÜRKÇÜ DEĞİLSİN BİR NEBZE BİLE OLAMAZSIN SEN İNÖNÜ ATATÜRKÇÜSÜSÜN.

gezekusu
01-09-2007, 10:31

verdiği zarar çok daha fazladır.müslümanların uyanışını geçiktirmekten başka bir şey yaptığı yok.düşünün bir kere Yusuf İslam müslüman olduğu için amerikaya alınmıyor Fethullah Gülen beyaz sarayın dibinde oturuyor bazı şeyler çok açık değil mi???

gezekusu
01-09-2007, 10:35

GÜZELLL

sim
01-09-2007, 10:57
bu foruma yeni üye oldum, üye olmamın amacı ise, ilim meclislerinden 3 gün dahi uzak kalmayınız sözüne binaendi doğrusunu Allah bilir bu bir ilim meclisi sayılabilir mi? ancak arkadaşlar burada karşılaştığım şey -üzgünüm ama- tam bir mahalle kavgası oldu bu çocuksu yarıştırmayı anlayamadım doğrusu ben safiyane halde ilim amaçlı olarak 'nurcular'' tabir edilen kişilerin de sohbet gruplarına gidiyorum ve oradaki insanların birbirlerinin gıyabında konuşmaktan hassasiyetle çekindiklerini biliyorum bence niyatimiz ilmimizi ziyadeleştirmekse eğer, alalım ve gidelim bilgiyi kavgaya pirim vermeyelim

agbi
01-09-2007, 12:47
verdiği zarar çok daha fazladır.müslümanların uyanışını geçiktirmekten başka bir şey yaptığı yok.düşünün bir kere Yusuf İslam müslüman olduğu için amerikaya alınmıyor Fethullah Gülen beyaz sarayın dibinde oturuyor bazı şeyler çok açık değil mi???

ALLAH ALLAH

Bu foruma girenlerin bazıları nedense Bismillah bir mesaj bir , iki , Üç ve birden F.Gülen ve cemeati alehine bodoslama msj lara giriyor.SANKİ PERİOT FÜZELERİ GİBİ MERKEZİ BİR YÖNETİMİN YÖNLENDİRMESİ.

Düşünce çapınızı Yusuf İslam ile örnek göstermenizle belli oluyor nedenmi.YUSUF İSLAM KİŞİLER TOPLUM ÖNÜNDE SOSYAL YÖNDEN KARİZMA herhangi bir kişi İslamiyeti seçse toplumdaki etkisi bulunduğu sosyal duruma göredir.ANLADINIZMI YOKSA AÇAYIMMI????

Birde unutmayın Humeyni Yıllardır Fransada yaşadı ama İran ın başına geçince Sosyal ve ekonomik yönden EN FAZLA FRANSA ZARAR gördü.ANLADINIZMI YOKSA AÇAYIMMI????

KİM NE DERSE DESİN BİR KİŞİ BİR FORUMDA ORTAK İSLAM KONULARINA GİRMEYİP BELİRLİ BİR CEMEATİ TENKİT EDİYORSA BEN O KİŞİ HAKKINDA SUİZANA GİRERİM KARDEŞİM.YANLIŞ YORUMLAMAYIN DAHA EVVEL BİRİ GELİP SÜLEYMAN EFENDİ CEMEATİN (COCO COLA MEVZUU) BİRİ İSE MAHMUT EFENDİ CEMEATİNİ TENKİT ETTİ AYNI ŞEKİLDE AYNI TUTUMLA CEVAPLARINI VERDİM O CEMEAT ÜYESİ OLMASAM BİLE.

agbi
01-09-2007, 14:51
SANA HAKETTİĞİN CEVABIN FAZLASINI VERİRDİM AMA FORUM YÖNETİMİDE SİZDEN OLDUĞU İÇİN SİZİN HAKARETLERİNİZİN BİNDE BİRİNİ YAPMAMAMIZA RAGMEN UAYARI VERİYORLAR.İŞTE SİZİN ADİLİYET KAVRAMI BU

ŞAYET YÖNETİM SİZİN BU MESAJINIZA UYARI VERİRSE SÖZÜMÜ GERİ ALIYORUM YOK UAYARI VERMİYORSA SÖYLEDİĞİM SÖZLER FAZLASI İLE GECERLİ.

SEN AKILLI OLSAN AMERİKAN YANDAŞI FETHULLAHIN MÜRİDİ OLMAZSIN.
HEM SEN ŞEYHİNDEN İZİN ALAMADAN HANGİ CESARETLE KONUŞUIYORSUN ŞEYHİN DUYARSA KÖTÜ YAPAR BENDEN UYARMASI.

Sizin için özel bir konu açtım İNÖNÜ ATATÜRKÇÜLÜĞÜ diye bi gelsene .

SİZ ANCAK VE ANCAK ORTAMI KARIŞTIRAN FİKİR SAHİBİ OLMUYAN BELİRLİ MERKEZLERDEN YÖNETİLENLERDEN BİRİSİNİZ.

Bu konuda bir kaç sorum oldu üstteki mesajlarımda halen cevap vermiyorsun?

Siz kim oluyorsunuz ki BEDÜÜZZAMAN GİBİ ALLAH CC SEVDİĞİ BİR KULA IRKÇILIĞINIZ NEDENİ İLE TENKİTLER GÖNDERİYORSUN.

BEN AZERBEYCAN, ÖZBEKİSTAN KAZAGİSTANA KADAR GİTTİM ALLAH ŞÜKÜR YASEVİ HZ.LERİN TÜRBESİNİDE SYRETTİM ŞEH ŞAMİL İN HALA ETKİLİ OLDUĞUNU GÖREREK MUTLU OLDUM.

Siz kim oluyorsunuz ki IRK ı ÜMMETTEN ÖNCE GÖRÜYORSUNUZ

agbi
01-09-2007, 14:52
Risale-i Nur Kulliyatı, 5 Şua, 7. Mes'ele;

Yedinci Mesele:

Rivayette var ki, "Süfyan büyük bir âlim olacak, ilimle dalâlete düşer. Ve çok âlimler ona tâbi olacaklar."

Ve'l-ilmu indallah, bunun bir tevili şudur ki: Başka padişahlar gibi ya kuvvet ve kudret veya kabile ve aşiret veya cesaret ve servet gibi vasıta-i saltanat olmadığı halde, zekâvetiyle ve fenniyle ve siyasî ilmiyle o mevkii kazanır ve aklıyla çok âlimlerin akıllarını teshir eder, etrafında fetvacı yapar. Ve çok muallimleri kendine taraftar eder ve din derslerinden tecerrüt eden maarifi rehber edip tâmimine şiddetle çalışır, demektir.

Ey nurcular buradan ne anlıyorsunuz?

Bırak usame 49 kardeşim Nurcuların ne anladığını sen sadeleştir Cicikaan mı neydi o zihniyettikiler öğrensin. Fakat yukarıdaki açıklamayı yapmadan evvel Peygamberimiz sav in sünnetinden giderek Cicicikaan a anlat.

cicikagan
01-09-2007, 15:06
Tarih Bilg,in okadar fazla ise bunuda bilirsin.

ATATÜRKÇÜYÜM DİYORSUN AMMAAtatürkün ilk yaptığı icraatlardan biride Doğu ve Güneydoğuda yabancı temelli 100 ü aşkın okulu kapatırma nedeni ve aynı şekilde MASON KULUPLERİNİ KAPATMA NEDENİ? DEĞİNMİYORSUN.SEN NASIL BİR ATATÜRKÇÜSÜN ?

İlginçtir ki bunlara değinmiyorsun??? Çok merak ettim.

ATATÜRKÇÜYÜM DİYORSUN AMA Bugün Atatürkçüyüm d,ieyip Yabancı Pasaport taşıyan Atatürkün Ülkesini kabul etmeyip Başka Ülkelerin vatandaşı olan çoçuklarını ABD veya AB Ülkelerinde doğumlarını yaptıranlara değinmiyorsun SEN NASIL BİR ATATÜRKÇÜSÜN ??[/SIZE]

BEN ALLAHIN İZNİYLE GÜNÜN BİRİNDE TÜRK DEVLETLERİNİN TÜRKİYE İLE BİRLEŞECEĞİNE İNANAN BİR İNSANIM BU BENİM HAYALİM DEĞİL GERÇEK OLAN BİRŞEYDİR BU KONUDA SENİNLE BENİM FARKIM ŞU BEN ÖNCE MÜSLÜMANIM SONRA TÜRKÜM DİYORUM SENSE ÖNCE TÜRK ÜM DİYORSUN.

MÜSLÜMANSAN DİNİMİZDE IRK ATRIMININ OLMADIĞINI GÖRÜR VE İSLAMİYETTE KİŞİLER ARASINDA TEK FARKIN TAKVA İLE YAŞAMAK OLDUĞUNU GÖRÜRSÜN.

IRKÇILIK SENDE OKADAR FAZLA Kİ ALLAH CC SEVDİĞİ KUL İSLAM ALİMİ OLAN BEDÜÜZAAMANA BİLE DİL UZATIYORSUN İSLAMİYETTE İSLAM ALİMİ OLAN BİR KİŞİYİ IRK YÜZÜNDE YARGILAMA HAKKINI SANA KİM VERDİ ???

[SIZE=3]SEN BENİM GÖZÜMDE ATATÜRKÇÜ DEĞİLSİN BİR NEBZE BİLE OLAMAZSIN SEN İNÖNÜ ATATÜRKÇÜSÜSÜN.

1-Atatürkçüyüm ve gurur duyuyorum.
2-Mason localarını kapatması konusunu sorsan söylerdim.Bu Atatürkün eksisi değil artısıdır.Yabancı misyoner okullarını kapatmıştır ve çok iyi bir iş yapmıştır.
3-Ama sizin zihniyet bir gecede Heybeliada Ruhban okulunu açarız diyor.İşte Atatürkle sizin zihniyet arasındaki fark.(Bunun daha fazlası var yönetim siyaset konusunun forumda işlenmesini istemediği için kısa geciyorum)
4-Bir konuda buluşmuş olmamız güzel ama katılmadığım birşey var. İSLAM ile TÜRKLÜK aynı kefeye konmaz. Yani elma ile armut gibidir.
İSLAMI diğer dinler bazında eşleştir.Türklüğü ise ideolojiler bazında değerlendir.Biri diğerinin alternatifi değildir.Yada ben yanlış biliyorumdur belki Türkçülük bir dindir(!) ?

Yani ideolojik anlamda söylüyorum.TÜRKÇÜLÜK ve ÜMMETCİLİĞİ aynı katogoriye koy.Benim ümmetci olmadığımı söyle ve bende haklısın diyeyim.Ama sen elma ile armutu karıştırıyorsun.

5-Irkcılık sende çok fazla diyorsun.Sen önce Irkcılık tanımını öğren sonra Milliyetcilik tanımını öğren.Sonra yorum yap.Irkcılık günahtır.İşte merdiven altı eğitiminden size verilen bilgiler bu kadar olur.Şayet Milliyetciliğin Irkcılık olmadığı farklı kavramlar olduğunu anlayıp yinede milliyetciliği eleştirirsen onada cevap veririm.

6-BEDÜÜZAAMANA ırkcılığımın fazla olduğunu ve dil uzattığımı söylüyorsun bunu nereden anladığını sorsam.Sanırım dediğin anlama gelen mesajımı yazıp sonra yorumunu yaparsan bende ne demek istediğimi anlatırım.

7-Sen benim ne olduğuma karar verecek bilgi birikimine mi sahipsin ? Bunu söylediğine göre Atatüğrkçülüğe karşı İsmet inönünün fikirlerini sahiplendiğimi sanırım mesajlarımdan anlamışsındır.Çok güzel o halde o mesajlarımı yazarak yorum yapta millet benim Atatürkçümü yoksa İsmet inönücümü olduğunu görsün.Yada sana önceki mesajlarımda söylediğimde ne kadar haklı olduğumu görsün.Yine söylüyorum sen ancak kapasiten kadar anlayabiliyorsun.

Bir daha beni suçlarken mesajlarımdan alıntı yap ve karşılaştımalı olarak ırkcı,inönücü veya şucu bucu olduğumu söyle.
Kaldı ki İnönücü ve ırkcı kavramı yanyana gelmeyecek 2 kavram.İnönünün Nihal Atsıza yaptıklarını bilmiyorsun sanırım?
SÖLYEDİKLERİN TUTARLI OLSUN.

agbi
01-09-2007, 15:08
ATATÜRKÇÜYÜM DEYİP BELİRLİ YERLERE SALDIRANLAR İNGİLİZ PASAPORTU TAŞIYAN BBP NİN BAŞKAN YARDIMCILARINDAN SELÇUK BAŞKANI ÜNÜVERSİTEDEN ATAN ŞENER OKTİK E NEDEN DEĞİNMİYORSUN.

ATATÜRKÇÜYÜM DEYİP MÜSLÜMANIN DEYİP BELİRLİ YERLERE SALDIRANLAR ERMENİ HİRİSTİYAN 9 EYLÜL ÜNÜVERSİTESİ REKTÖRÜ İÇİN NEDEN TENKİTLER YAPMIYORSUN BAK NE DEMİŞ REKTÖR TÜRKLER İSLAMİYETİ KABUL EDEREK GERİ KALMIŞLARIDIR.

NERELERDESİNİZ BEYLER.İNÖNÜ ATATÜRKÇÜLERİ NEREDESİNİZ.????

YETERİN YAAA .ATATÜRKÜN FOTORAFINI PARAMIZDAN KALDIRIP KENDİ FOTORAFINI KOYAN.

ATATÜRKÜN BÜYÜK TEHLİKE DEYİP KAPATTIRDIĞI MASON KULUPLERİNİ AÇAN VE BU KULUPLERE ÜYE OLAN ATATÜRKÇÜLERİ TENKİT ETMEYENLER

ATATÜRKÜN DOĞU VE GÜNEYDOĞUDA KAPATTIRDIĞI YABANCI MENŞELİ OKULLARI TEKRAR HAYATA GEÇİRENLERİ NEDEN İRDELEMİYORSUNUZ BEYLER NERELERDESİNİZ.

YETTİ ARTIK.

agbi
01-09-2007, 15:12
CİCİKAAN

DEMİŞSİNKİ...Yani ideolojik anlamda söylüyorum.TÜRKÇÜLÜK ve ÜMMETCİLİĞİ aynı katogoriye koy.Benim ümmetci olmadığımı söyle ve bende haklısın diyeyim.Ama sen elma ile armutu karıştırıyorsun

Sana tavsiyem Atatürkün yazılmasına vesile olduğu Elmalı Hoca nın Kura tefsirini oku.

İkinci tavsiyem Bedüüzamanın Risalasini oku.

O ZAMAN ANLARSIN ELMA İLE ARMUT U.

Demişsinizki.. Sen benim ne olduğuma karar verecek bilgi birikimine mi sahipsin ben düz mantıkla düşünür ve söylerim BİR KİŞİ BEN BUYUM DEYİP TENKİTLERİ BİR YERDE KİLİTLENİYORSA BEN BUYUM DEDİĞİN DÜŞMANLARINI İRDELEMİYORSA. descartesin dediği gibi doğruyu bulmak için şüphe duy ANLADINIZMI????

tevhidul_hareket
01-09-2007, 15:40
SEN AKILLI OLSAN AMERİKAN YANDAŞI FETHULLAHIN MÜRİDİ OLMAZSIN.
HEM SEN ŞEYHİNDEN İZİN ALAMADAN HANGİ CESARETLE KONUŞUIYORSUN ŞEYHİN DUYARSA KÖTÜ YAPAR BENDEN UYARMASI.selamünaleyküm
bak güzel kardesim yazdiklarin hiç hos seyler degil sen atatürkçüsün atatürk hakkinda binlerce sey söylüyorlar bizler hemen inanalimi o kadar söylentiye ragmen ben rabbim daha iyisini bilir derim hep çünkü orasişni rabbim den daha iyi kim bilebilirki simdi gelelim diger mevzuya hoca efendi hakkindaki yorumlarina ben hoca efenbdinin vaaz veripte aglamadigi bir konusmasine raslamadim o kadar güzel anlatiyoki insani sevke sürüyo
hoca efendi diyoz burada evinde senin benim gibi yatmak yerine o islama hizet edeyim diye emr-i bi'l maruf yapmayi farzlar ötesi farz olkan tebligi yapmayi kendine yol çizmis olan bir insandan bahsediyoruz ,
insaf be kardesim insaf google sana kendini surdan at dese atacakisin
insani öldüğrürse dilki öldürür dilimize sahip çikalim giybet ve iftiralara yer bvermeyelim hele müslüman olanlar hakkinda hiç

agbi
01-09-2007, 15:51
CİCİ KAAN HALA AŞAĞIDAKİ SORULARIMA CEVAP VERMEDİN..

ATATÜRKÇÜYÜM DEYİP BELİRLİ YERLERE SALDIRANLAR İNGİLİZ PASAPORTU TAŞIYAN BBP NİN BAŞKAN YARDIMCILARINDAN SELÇUK BAŞKANI ÜNÜVERSİTEDEN ATAN ŞENER OKTİK E NEDEN DEĞİNMİYORSUN.

ATATÜRKÇÜYÜM DEYİP MÜSLÜMANIN DEYİP BELİRLİ YERLERE SALDIRANLAR ERMENİ HİRİSTİYAN 9 EYLÜL ÜNÜVERSİTESİ REKTÖRÜ İÇİN NEDEN TENKİTLER YAPMIYORSUN BAK NE DEMİŞ REKTÖR TÜRKLER İSLAMİYETİ KABUL EDEREK GERİ KALMIŞLARIDR.

cicikagan
01-09-2007, 16:42
ALLAH ALLAH

Bu foruma girenlerin bazıları nedense Bismillah bir mesaj bir , iki , Üç ve birden F.Gülen ve cemeati alehine bodoslama msj lara giriyor.SANKİ PERİOT FÜZELERİ GİBİ MERKEZİ BİR YÖNETİMİN YÖNLENDİRMESİ.

Düşünce çapınızı Yusuf İslam ile örnek göstermenizle belli oluyor nedenmi.YUSUF İSLAM KİŞİLER TOPLUM ÖNÜNDE SOSYAL YÖNDEN KARİZMA herhangi bir kişi İslamiyeti seçse toplumdaki etkisi bulunduğu sosyal duruma göredir.ANLADINIZMI YOKSA AÇAYIMMI????

Birde unutmayın Humeyni Yıllardır Fransada yaşadı ama İran ın başına geçince Sosyal ve ekonomik yönden EN FAZLA FRANSA ZARAR gördü.ANLADINIZMI YOKSA AÇAYIMMI????

KİM NE DERSE DESİN BİR KİŞİ BİR FORUMDA ORTAK İSLAM KONULARINA GİRMEYİP BELİRLİ BİR CEMEATİ TENKİT EDİYORSA BEN O KİŞİ HAKKINDA SUİZANA GİRERİM KARDEŞİM.YANLIŞ YORUMLAMAYIN DAHA EVVEL BİRİ GELİP SÜLEYMAN EFENDİ CEMEATİN (COCO COLA MEVZUU) BİRİ İSE MAHMUT EFENDİ CEMEATİNİ TENKİT ETTİ AYNI ŞEKİLDE AYNI TUTUMLA CEVAPLARINI VERDİM O CEMEAT ÜYESİ OLMASAM BİLE.

HERALDE PADİŞAHLIK GERİ GELSİN Mİ GELMESİNMİ KONUSUNU TARTIŞACAK DEĞİLİZ.

cicikagan
01-09-2007, 16:55

[COLOR=black]ATATÜRKÇÜYÜM DEYİP MÜSLÜMANIN DEYİP BELİRLİ YERLERE SALDIRANLAR ERMENİ HİRİSTİYAN 9 EYLÜL ÜNÜVERSİTESİ REKTÖRÜ İÇİN NEDEN TENKİTLER YAPMIYORSUN BAK NE DEMİŞ REKTÖR TÜRKLER İSLAMİYETİ KABUL EDEREK GERİ KALMIŞLARIDIR.

[SIZE=5]NERELERDESİNİZ BEYLER.İNÖNÜ ATATÜRKÇÜLERİ NEREDESİNİZ.????

[SIZE=4]YETERİN YAAA .ATATÜRKÜN FOTORAFINI PARAMIZDAN KALDIRIP KENDİ FOTORAFINI KOYAN.

[SIZE=5]ATATÜRKÜN BÜYÜK TEHLİKE DEYİP KAPATTIRDIĞI MASON KULUPLERİNİ AÇAN VE BU KULUPLERE ÜYE OLAN ATATÜRKÇÜLERİ TENKİT ETMEYENLER

[SIZE=5]ATATÜRKÜN DOĞU VE GÜNEYDOĞUDA KAPATTIRDIĞI YABANCI MENŞELİ OKULLARI TEKRAR HAYATA GEÇİRENLERİ NEDEN İRDELEMİYORSUNUZ BEYLER NERELERDESİNİZ.

[SIZE=3]YETTİ ARTIK.

ALOOOOOOOO SEN KENDİNDEMİSİN ??????
[SIZE=4]1-YUKARIDA BU SÖYLEDİKLERİNE CEVAP VERDİM.
[SIZE=4]2.O REKTÖRÜN ALLAH BELASINI VERSİN. OLDUMU?
[SIZE=4]3.BU ARADA SEN NEDEN FETHULLAHIN AMERİKAN SEVDASINDAN BAHSETMİYORSUN.
[SIZE=4]4-SEN NEDEN ALİ KALKANCI FADİME ŞAHİNLERDEN MÜSLÜM GÜNDÜZLERDEN BAHSETMİYORSUN?
[SIZE=4]5-NEDEN ADNAN HOCA VE MOTORLARDAN BAHSETMİYORSUN.
[SIZE=4]6-BEN HER KONUYA AÇIĞIM BUGÜN ÜLKE İÇİN EN BÜYÜK TEHDİT FETHULLAH GÜLEN FORUM KONUSUDA O.
[SIZE=4]7-FORUMUN HER KONUSU İLGİMİ CEKECEK DİYE BİR KANUN MU VAR.
[SIZE=4]8-KALDI Kİ MASON LOCALARININ KAPATILMASI İÇİN ÖRGÜTLENMEYE VARMISINIZ.
[SIZE=4]9-SAHTE ATATÜRKÇÜLERLE MÜCADELE VARMISINIZ.
[SIZE=4]10-SAHTE DİNCİLER-SAHTE-TARİKATLARLA MÜCADELEYE VARMSINIZ.
[SIZE=4]11-ZİNAYI SUÇ OLMAKTAN ÇIKAREANLARA KARŞI MÜCADELEYE VARMSINIZ?
[SIZE=4]12-MİSYONERLERE KARŞI ,DİNLERARSAI DİYALOG ADI ALTINDA İSLAMI YOK ETMEYE VE DİNLER BAHCESİ DİYE KİLİSE ACANLKARLA SAVAŞMAYA VARMISINIZ?

[SIZE=6]İSLAM VE TÜRK DÜŞMANLIĞI KONULU BİR FORUM BAŞLIĞI ACIP ORADA TARTIŞALIM ?

[SIZE=3]CİCİKAAN

[SIZE=3]DEMİŞSİNKİ...Yani ideolojik anlamda söylüyorum.TÜRKÇÜLÜK ve ÜMMETCİLİĞİ aynı katogoriye koy.Benim ümmetci olmadığımı söyle ve bende haklısın diyeyim.Ama sen elma ile armutu karıştırıyorsun

Sana tavsiyem Atatürkün yazılmasına vesile olduğu Elmalı Hoca nın Kura tefsirini oku.

İkinci tavsiyem Bedüüzamanın Risalasini oku.

O ZAMAN ANLARSIN ELMA İLE ARMUT U.

Demişsinizki.. Sen benim ne olduğuma karar verecek bilgi birikimine mi sahipsin ben düz mantıkla düşünür ve söylerim BİR KİŞİ BEN BUYUM DEYİP TENKİTLERİ BİR YERDE KİLİTLENİYORSA BEN BUYUM DEDİĞİN DÜŞMANLARINI İRDELEMİYORSA. descartesin dediği gibi doğruyu bulmak için şüphe duy ANLADINIZMI????

NE O AÇIKLAYAMADIN MI?
ZOR ŞEY DEĞİLDİ . İSLAM , TÜRKÇÜLÜK VE ÜMMETCİLİK . İDEOLOJİN ANLAMDA EŞLEŞTİRME YAPARSAK YUKARIDAKİLERİN HANGİSİ BİRBİRİ İLE EŞLEŞİR.

AGBİ ADINI ALARAK BURADA AHKAM MI KESİYORDUN YOKSA..

a-İSLAM=TÜRKÇÜLÜK
b-İSLAM=ÜMMETCİLİK
c-TÜRKÇÜLÜK-ÜMMETCİLİK.

BAKALIM DOĞRU YANIT NE.

cicikagan
01-09-2007, 17:08
CİCİ KAAN HALA AŞAĞIDAKİ SORULARIMA CEVAP VERMEDİN..

ATATÜRKÇÜYÜM DEYİP MÜSLÜMANIN DEYİP BELİRLİ YERLERE SALDIRANLAR ERMENİ HİRİSTİYAN 9 EYLÜL ÜNÜVERSİTESİ REKTÖRÜ İÇİN NEDEN TENKİTLER YAPMIYORSUN BAK NE DEMİŞ REKTÖR TÜRKLER İSLAMİYETİ KABUL EDEREK GERİ KALMIŞLARIDR.

YA SENİN AKLINDA OLAN ŞEYİ BENİM BİLİM YORUM YAPMA ŞANSIM MI VAR. SEN YORUM YAP BEN SENİ DESTEKLER VEYA ELEŞTİRİM.ALLAH BANA BAŞKASININ DÜŞÜNCESİNİ OKUMA GİBİ BİR VASIFLA DONATMADI.

DaLokay
01-09-2007, 17:13

yazılanlar takip ediliyor. söylediğiniz sözlere dikkat edin

ve mümkünse büyük harf kullanmayın..

cicikagan
01-09-2007, 17:13

bu son uyarınızdır cicikağan ..

edepli bir şekilde devam etmez ise gereken yapılacaktır.

cicikagan
01-09-2007, 18:08
Mesajının birinde Atatürk ve Saidi Nursi ile ilgili bir şey demiştin.

Ona cevabım şu : Ne Atatürk nede Saidi Nursi Peygamber değildir.Az yada çok hataları olmuştur.İkisi farklı kulvarda koşmuşlardır.Ama ikiside yalnızca zamanlarına değil kendi zamanlarının ilerisine hitap etmişlerdir.Mutlaka onlarda eleştirilmeli.Varsa yanlışlar söylenmeli Ama bunu yaparken o zamanın şartları göz önünde bulundurulmalıdır.

Hanefi hz.lerini bile hem sağlığında hem öldükten sonra çok azda olsa bazı görüşlerine öğrencileri yusuf ve muhammed karşı fikir söylemişlerdir.

Eleştirilmeyecek biri varsa peygamberimizdir.

Kaldıki bir çok kişinin eleştirilemez gözü ile baktıkları kişiler gerek zaman içersinde gerekse sonradan yaptıklarının yanlış olduğunu belirtmişlerdir.
Ama bunlar hoş görülebilir.Ama ders almak doğruya ulaşmak adına tartışılır.Ama faydası olanlar için bu.Ama zararlı işler yaptığını artık sağır sultanın bile bildiği Fethullah Gülen bunlardan degildir.Çünkü İslama verilen zarardan dönüş olmaz. Bana Sadi Nursi Hz.lerinin islama zararlı olacak bir söylemini yada davranışını söyleyin?Varsa buyrun.

“Ehli kitapla amentüdeki ittifak”ını ilan ve ikrar eden de siz, bu ittifakta ısrarını sürdüren de siz…

– Şimdi mevta olan Papa ile görüşmesinin akabinde “Herkes kelime–i tevhid–i esas alarak çevresine bakışını yeniden gözden geçirmeli ve ıslah etmelidir.
Hatta kelime–i tevhidin ikinci bölümünü, yani ‘Muhammed Allah’ın Rasulüdür’ kısmını söylemeksizin sadece ilk kısmını ikrar eden kimselere rahmet ve merhamet bakışıyla bakmalıdır” diyen de Gülen efendi, yazan da
(Bkz. Küresel Barışa Doğru, s. 131).

selamünaleyküm
bak güzel kardesim yazdiklarin hiç hos seyler degil sen atatürkçüsün atatürk hakkinda binlerce sey söylüyorlar bizler hemen inanalimi o kadar söylentiye ragmen ben rabbim daha iyisini bilir derim hep çünkü orasişni rabbim den daha iyi kim bilebilirki simdi gelelim diger mevzuya hoca efendi hakkindaki yorumlarina ben hoca efenbdinin vaaz veripte aglamadigi bir konusmasine raslamadim o kadar güzel anlatiyoki insani sevke sürüyo
hoca efendi diyoz burada evinde senin benim gibi yatmak yerine o islama hizet edeyim diye emr-i bi'l maruf yapmayi farzlar ötesi farz olkan tebligi yapmayi kendine yol çizmis olan bir insandan bahsediyoruz ,
insaf be kardesim insaf google sana kendini surdan at dese atacakisin
insani öldüğrürse dilki öldürür dilimize sahip çikalim giybet ve iftiralara yer bvermeyelim hele müslüman olanlar hakkinda hiç

Kardeşim neden o şu bu değilde Fethullah Gülen bu kadar eleştirliyor.
Hiç mi gercekcilik payı yok.
Hadi eleştirenler. SİYONİSTLER olsa anlarım ama eleştirenler en azından ciddi eleştirenler hep İslami kaynaktan beslenenler.
İlahiyatcılar başta olmak üzere Nurcuların çok büyük bir bölümü,Haydar Başcılar bunlardan bazıları.
Google aşağı at derse atarmıyım? Senimi kırıcam ya böyle derin bir öngörüde bulunmuşsun ki seni kırmayacağım ATLARIM.
Daha önce bir arkadaş senin söylediğin konuya cevap vermişti ama dilinize dolamışsınız adete savunma silahınız olmuş ama inandırıcılığı olmayan aksine İslamı kendi çıkarlarınıza alet ettiğinizin ap açık bir delili olduğunu bu ifadenizle ortaya koyuyorsunuz.Nedense Fethullah ile Gıybet yanyana gelmiş.
Birde sürekli aglayan biri ile ilgili bir Hadisi Şerif vardı.Bi zahmet sen google.dan aratıver ben kendimni aşagu attım ya :-)Nedense her ağlayışında müridlerin sayısı artıyor.Paralar gani gani toplanıyor.İstersen bende ağlayayım o kadar paralar gelecekse.

1– “ABD’de Yahudi mafyası: ADL” diye başlık atıp “ADL (Anti–Defamation League) adeta, Amerikan mafyasının halkla ilişkiler bürosu gibidir… Kurdukları ‘Denizaşırı Yatırımcılar Servisi’ adlı şirketle milletlerarası silah ve uyuşturucu kaçakçılığı, kirli parayı aklama gibi işleri yürütmektedir… ADL, tam mesai ile çalışan gizli istihbarat memurlarının bir kısmını Amerikan Hükümeti Adalet Bakanlığı’na bağlı Özel Soruşturmalar Ofisi’nde (OSI), bir kısmını da İsrail otoriteleriyle Tel Aviv’de çalıştırmaktadır… İsrail Devleti kurulduğundan beri ADL, İsrail Gizli Servisi MOSSAD ile hususi ilişkilerini daima sürdürmüş, İsrail mafyasıyla da yakın bağlantılar kurmuştur…” diye ve dahasını yazan sizin gazeteniz
(Zaman gazetesi, 20 Kasım 1992, Yunus Altınöz).

“3 gündür Türkiye’de bulunan Yahudi Liderler Heyeti, Başbakan Yılmaz, Orgeneral Çevik Bir, TBMM Başkanı Çetin ve Dışişleri Bakanı Cem’den sonra Fethullah Gülen ile görüştü… 55 Yahudi örgütünü temsilen Türkiye’de bulunan 59 kişilik (AYÖBK) Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı Heyeti, Fethullah Gülen’in Türkiye’deki ve yurtdışındaki çabalarını önümüzdeki yüzyılın ‘barış’ asrı olması açısından önemsediklerini ve sözkonusu projeye büyük ilgi duyduklarını belirttiler… Görüşmede; Gülen’in, ABD’nin en etkili Yahudi Lobisi olan ‘ADL’nin (Anti–Defamation League) teklifi’yle hazırladığı ‘hoşgörü ve diyalogla ilgili kitap’ da gündeme geldi. Gülen, İngilizce olarak hazırlanan kitap üzerindeki çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, bittiğinde insanların hizmetine sunacağını söyledi. Kitap, ADL tarafından basılarak dünyanın dört bir yanında dağıtılacak…” şeklinde diye bu ma’lum–meçhul ADL’nin Gülen Efendi’ye “hoşgörü ve diyalogla ilgili bir kitap” yazdırdığını da haber yapan yine sizin mevkuteniz
(Zaman gazetesi, 10 Mart 1998, Selçuk Gültaşlı).

YORUM YOK. Kendi Gazetesinden.

3– “Yahudi ve Hıristiyanları kınayan ve azarlayan ayetler, ya Hazret–i Muhammed (A.S.M) döneminde yaşayan ya da kendi peygamberleri döneminde yaşayan bazı Yahudi ve Hristiyanlar hakkındadır” diyen de Gülen Efendi, yazan da.
(Bkz. Küresel Barışa Doğru, s. 45)

Yorum da sizin, yazı da, kitap da…

4– “İslam bilginleri Hıristiyanların, Yahudilerin, Zerdüştilerin, hatta Budist gibi herhangi bir şekilde bir tanrıya inananların cennete gireceklerini kabul ederler” diye beyanat veren felsefeci–teolog Karlığa Efendi de sizin diyalog çalışmalarınızın ve STV’deki Pazar Sohbeti’niz demirbaşı. Bu beyanatı veren de sizin teolog, temize çıkarma operasyonuna tabi tutulan Gülen Efendi’nin röportajı da sizin, yazan da Hürriyet
(Hürriyet gazetesi, 17 Nisan 2004).

“Bu bir devrim… Hz. İbrahim Sempozyumu ilginç bir evliliğe de vesile oldu. Diyalogdan düğüne. Sosyoloji profesörü Hıristiyan Lester Kurtz ile gazeteci Müslüman Meryem Kurtz’un nikahları, Urfa’da İbrahim Camii’nde müftü, haham ve papazın huzurunda kıyıldı. Hem Hıristiyan hem Müslüman… aynen çifte vatandaşlıkta olduğu gibi çifte dinli…” diye Zaman’da manşet yaptıran da siz, nikahı kıydıran da
(Zaman gazetesi, 14 Nisan 2000).

“Papa VI. Paul tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası Diyalog için Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu ediyoruz…

Rabbin aciz kulu Fethullah Gülen– 9 Şubat 1998” diye başlayan mektubu Papa II. Paul’un elini öperek takdim eden de siz, birgün sonra mevkutenizde yayınlayan da siz
(Zaman gazetesi,10 Şubat 1998).

Yapan da siz, yazan da, Papa VI. Paul’un başlattığı misyonunun bir parçası olan da siz, bunu ilan eden de…

BUGÜNLÜK BU KADAR GERİSİ SİZE KALMIŞ BU YAPILANLARLA İSLAMI KARŞILAŞTIRIN
1-Şimdiye kadar biz İslamı yanlış mı biliyorduk yoksa?
2-Eğer İslamı doğru anladı isek Fethullah Gülene karşı İslamın hükmü ne olmalıdır?

Berke
01-09-2007, 18:15
Cici kağan ne demek istediğini tam anlıyamadım.Meramını sade ve öz güzelce anlatsan.Kim ne yapmış? neresi suç?Neye göre suç?Birde senin amacın ne?Anlatırsan sevinirim.

agbi
01-09-2007, 21:22
Fazla cümlelere gerek yok.

Madem samimisin o zaman neden birtek yeri tenkit ediyorsun.

Bak açtığım konulara cevap verdiğin kişiyi tanı.

Müsait olduğum zaman bir mesajında öne sürdüğün fikrin diğer mesajında zıttını söylüyorsun evet müsait olduğum zaman cümle cümle getiricem.

OverdosE
01-09-2007, 21:53
turancıyı çok kafaya takmayın..

akesga
02-09-2007, 01:15
Bugün(dün olmuş artık) Cüneyt Arkın Abimizin bir filmi vardı televizyonda. Seyreden var mı bilmem ben biraz baktım. Filmin adı Öğretmen Kemal'di.

Kemal öğretmen bir köye tayin oluyor, Köyün adak ağacını bu puttur dinde yeri yoktur filan diye kesiyor, kendi elleriyle de okul yapıyor köye. Eğitim diyor başka birşey demiyor. Neyse, 3 tipleme var birlikte hareket ediyorlar, Kemal Öğretmeni öldürüp okulu yıkmak filan istiyorlar. Biri Köyün Ağası.. kan emicinin teki, diğeri gavur diye hitap ettikleri kanaatimce bir azınlık mensubu, diğeride Softa bir hoca müsveddesi..Hepsi farklı birbirinden dersiniz ama pek iyi anlaşıyorlar tek amaçları Kemal hoca gitsin Okul olmasın filan..

Filmin etkisinde çok mu kaldım nedir, gece vakti aklıma gelip duruyor. hayırdır inşallah.

OverdosE
02-09-2007, 01:29
Bugün(dün olmuş artık) Cüneyt Arkın Abimizin bir filmi vardı televizyonda. Seyreden var mı bilmem ben biraz baktım. Filmin adı Öğretmen Kemal'di.

Kemal öğretmen bir köye tayin oluyor, Köyün adak ağacını bu puttur dinde yeri yoktur filan diye kesiyor, kendi elleriyle de okul yapıyor köye. Eğitim diyor başka birşey demiyor. Neyse, 3 tipleme var birlikte hareket ediyorlar, Kemal Öğretmeni öldürüp okulu yıkmak filan istiyorlar. Biri Köyün Ağası.. kan emicinin teki, diğeri gavur diye hitap ettikleri kanaatimce bir azınlık mensubu, diğeride Softa bir hoca müsveddesi..Hepsi farklı birbirinden dersiniz ama pek iyi anlaşıyorlar tek amaçları Kemal hoca gitsin Okul olmasın filan..

Filmin etkisinde çok mu kaldım nedir, gece vakti aklıma gelip duruyor. hayırdır inşallah.
cüneyt arkın ın ender güzel filmlerindendir :) benimde aklıma geldi şimdi ;)

akesga
02-09-2007, 02:00
Herkes kendi hayat sürecini yaşar. Bu süreç içerisindeki hiçbir hal ve hareketin cımbız numunesi bütünün temel göstergesi olamaz.

Bu herkes için böyledir. Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fethullah, Mustafa ... isim farketmez.

Ama madem konu açılmış, forum yöneticisi arkadaşlardan asıl konunun dışına çıktığım için özür dileyerek bir başka kesit olarak değerlendirilmesi için alıntılıyorum:

'Araplar'ın Avrupa siyasetine nüfuz edemeyip sözde istiklal kelimesine inandıkları ve bu uğurda Arap memleketlerini Avrupa emperyalizmine esir kıldıkları çok şayanı teessüftür. Araplar'ın arasında mevcud olan karışıklığı ve hoşnutsuzluğu kimse bizim kadar bilemez. Biz vakıa birkaç sene Araplar'dan uzak kaldık. Fakat şimdi kendimize kafi derecede güvenip ve kudretimizi bildiğimiz için İslamiyetin mukaddes yerlerinin Museviler'in ve Hristiyanlar'ın nüfuzunun altına girmesine mani olacağız. Binaenaleyh şunu söylemek istiyoruz ki; buraların Avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmiyeceğiz. Biz şimdiye kadar dinsiz ve İslamiyet'e lakayt olmakla ittiham edildik. Fakat bu ittihamlara rağmen peygamberin son arzusunu yani, mukaddes toprakların daima İslam hakimiyetinde kalmasını temin için hemen bugün kanımızı dökmeye hazırız. Cedlerimizin, Selahaddin'in idaresi altında, uğrunda Hristiyanlar'la mücadele ettikleri topraklarda yabancı hakimiyet ve nüfuzunun tahtında (altında) bulunmasına müsaade etmiyeceğimizi beyan edecek kadar bugün, Allah'ın inayeti ile kuvvetliyiz. Avrupa bu mukaddes yerlere temellük etmek için yapacağı ilk adımda bütün İslam aleminin ayaklanıp icraata geçeceğine şüphemiz yoktur.'

Mustafa Kemal Atatürk
Ağustos/1937

OverdosE
02-09-2007, 02:16
Herkes kendi hayat sürecini yaşar. Bu süreç içerisindeki hiçbir hal ve hareketin cımbız numunesi bütünün temel göstergesi olamaz.

Bu herkes için böyledir. Ahmet, Mehmet, Ayşe, Fethullah, Mustafa ... isim farketmez.

Ama madem konu açılmış, forum yöneticisi arkadaşlardan asıl konunun dışına çıktığım için özür dileyerek bir başka kesit olarak değerlendirilmesi için alıntılıyorum:

'Araplar'ın Avrupa siyasetine nüfuz edemeyip sözde istiklal kelimesine inandıkları ve bu uğurda Arap memleketlerini Avrupa emperyalizmine esir kıldıkları çok şayanı teessüftür. Araplar'ın arasında mevcud olan karışıklığı ve hoşnutsuzluğu kimse bizim kadar bilemez. Biz vakıa birkaç sene Araplar'dan uzak kaldık. Fakat şimdi kendimize kafi derecede güvenip ve kudretimizi bildiğimiz için İslamiyetin mukaddes yerlerinin Museviler'in ve Hristiyanlar'ın nüfuzunun altına girmesine mani olacağız. Binaenaleyh şunu söylemek istiyoruz ki; buraların Avrupa emperyalizminin oyun sahası olmasına müsaade etmiyeceğiz. Biz şimdiye kadar dinsiz ve İslamiyet'e lakayt olmakla ittiham edildik. Fakat bu ittihamlara rağmen peygamberin son arzusunu yani, mukaddes toprakların daima İslam hakimiyetinde kalmasını temin için hemen bugün kanımızı dökmeye hazırız. Cedlerimizin, Selahaddin'in idaresi altında, uğrunda Hristiyanlar'la mücadele ettikleri topraklarda yabancı hakimiyet ve nüfuzunun tahtında (altında) bulunmasına müsaade etmiyeceğimizi beyan edecek kadar bugün, Allah'ın inayeti ile kuvvetliyiz. Avrupa bu mukaddes yerlere temellük etmek için yapacağı ilk adımda bütün İslam aleminin ayaklanıp icraata geçeceğine şüphemiz yoktur.'

Mustafa Kemal Atatürk
Ağustos/1937

Kuran - Kerim için gökten indiği varsayılan kitap deyip ondan sonrada Allah ın inayeti sebebiyle kuvvetli oldugunu söylemek ve Peygamberimizin (s.av.) in son arzusunu gerçekleştirmek amacı güdmek arasındaki çelişkiyi çözen beri gelsin :)

İslam aleminin hakimiyetini isteyen, temelleri İslami devlet olarak atar.bunu yapmasını engelleyen/engelleyebilen hiç bir kuvvet yoktu..yapmadı..tam aksine hareket etti..ben Ataturk un inancını sorgulamam,kendisini ilgilendirir.ancak Peygamberimizin son arzusu ancak ve ancak Kuran ve Sunnet e dayalı bir yönetimle elde edilebilirdi..

Aynası işidir kişinin lafa bakılmaz..

agbi
02-09-2007, 10:17
agbi, yukardaki ithamlara ne cevap vereceksin merak ettim walla. Ma estefa bi kemal olan M. Kemal in din hakkındaki görüşlerine bakmak isteyen; Prof. Afet Inan, Medenî Bilgiler ve M. Kemal Atatürk'ün Elyazıları. adlı kitaba müracaat edebilir.

Hepsinin cevapları vardır ama üye olarakta bu forum u bizlerin hizmetlerine sunan kişilerede sorumluluğumuz vardır.Onları kanunen zor durumda bırakamayız.

Bundan dolayı bazıları eline almiş davulu bangır bangır bağırıyorlar.

Cicikaan ın açtığı konu ve mesajlarına bakarsak fazla söze gerek yok onu bu yazılara yazdıranların merkezi belli.

tevhidul_hareket
03-09-2007, 13:09
Mesajının birinde Atatürk ve Saidi Nursi ile ilgili bir şey demiştin.

Ona cevabım şu : Ne Atatürk nede Saidi Nursi Peygamber değildir.Az yada çok hataları olmuştur.İkisi farklı kulvarda koşmuşlardır.Ama ikiside yalnızca zamanlarına değil kendi zamanlarının ilerisine hitap etmişlerdir.Mutlaka onlarda eleştirilmeli.Varsa yanlışlar söylenmeli Ama bunu yaparken o zamanın şartları göz önünde bulundurulmalıdır.

Hanefi hz.lerini bile hem sağlığında hem öldükten sonra çok azda olsa bazı görüşlerine öğrencileri yusuf ve muhammed karşı fikir söylemişlerdir.

Eleştirilmeyecek biri varsa peygamberimizdir.

Kaldıki bir çok kişinin eleştirilemez gözü ile baktıkları kişiler gerek zaman içersinde gerekse sonradan yaptıklarının yanlış olduğunu belirtmişlerdir.
Ama bunlar hoş görülebilir.Ama ders almak doğruya ulaşmak adına tartışılır.Ama faydası olanlar için bu.Ama zararlı işler yaptığını artık sağır sultanın bile bildiği Fethullah Gülen bunlardan degildir.Çünkü İslama verilen zarardan dönüş olmaz. Bana Sadi Nursi Hz.lerinin islama zararlı olacak bir söylemini yada davranışını söyleyin?Varsa buyrun.

“Ehli kitapla amentüdeki ittifak”ını ilan ve ikrar eden de siz, bu ittifakta ısrarını sürdüren de siz…

– Şimdi mevta olan Papa ile görüşmesinin akabinde “Herkes kelime–i tevhid–i esas alarak çevresine bakışını yeniden gözden geçirmeli ve ıslah etmelidir.
Hatta kelime–i tevhidin ikinci bölümünü, yani ‘Muhammed Allah’ın Rasulüdür’ kısmını söylemeksizin sadece ilk kısmını ikrar eden kimselere rahmet ve merhamet bakışıyla bakmalıdır” diyen de Gülen efendi, yazan da
(Bkz. Küresel Barışa Doğru, s. 131).

Kardeşim neden o şu bu değilde Fethullah Gülen bu kadar eleştirliyor.
Hiç mi gercekcilik payı yok.
Hadi eleştirenler. SİYONİSTLER olsa anlarım ama eleştirenler en azından ciddi eleştirenler hep İslami kaynaktan beslenenler.
İlahiyatcılar başta olmak üzere Nurcuların çok büyük bir bölümü,Haydar Başcılar bunlardan bazıları.
Google aşağı at derse atarmıyım? Senimi kırıcam ya böyle derin bir öngörüde bulunmuşsun ki seni kırmayacağım ATLARIM.
Daha önce bir arkadaş senin söylediğin konuya cevap vermişti ama dilinize dolamışsınız adete savunma silahınız olmuş ama inandırıcılığı olmayan aksine İslamı kendi çıkarlarınıza alet ettiğinizin ap açık bir delili olduğunu bu ifadenizle ortaya koyuyorsunuz.Nedense Fethullah ile Gıybet yanyana gelmiş.
Birde sürekli aglayan biri ile ilgili bir Hadisi Şerif vardı.Bi zahmet sen google.dan aratıver ben kendimni aşagu attım ya :-)Nedense her ağlayışında müridlerin sayısı artıyor.Paralar gani gani toplanıyor.İstersen bende ağlayayım o kadar paralar gelecekse.

1– “ABD’de Yahudi mafyası: ADL” diye başlık atıp “ADL (Anti–Defamation League) adeta, Amerikan mafyasının halkla ilişkiler bürosu gibidir… Kurdukları ‘Denizaşırı Yatırımcılar Servisi’ adlı şirketle milletlerarası silah ve uyuşturucu kaçakçılığı, kirli parayı aklama gibi işleri yürütmektedir… ADL, tam mesai ile çalışan gizli istihbarat memurlarının bir kısmını Amerikan Hükümeti Adalet Bakanlığı’na bağlı Özel Soruşturmalar Ofisi’nde (OSI), bir kısmını da İsrail otoriteleriyle Tel Aviv’de çalıştırmaktadır… İsrail Devleti kurulduğundan beri ADL, İsrail Gizli Servisi MOSSAD ile hususi ilişkilerini daima sürdürmüş, İsrail mafyasıyla da yakın bağlantılar kurmuştur…” diye ve dahasını yazan sizin gazeteniz
(Zaman gazetesi, 20 Kasım 1992, Yunus Altınöz).

“3 gündür Türkiye’de bulunan Yahudi Liderler Heyeti, Başbakan Yılmaz, Orgeneral Çevik Bir, TBMM Başkanı Çetin ve Dışişleri Bakanı Cem’den sonra Fethullah Gülen ile görüştü… 55 Yahudi örgütünü temsilen Türkiye’de bulunan 59 kişilik (AYÖBK) Amerikan Yahudi Örgütleri Başkanları Konferansı Heyeti, Fethullah Gülen’in Türkiye’deki ve yurtdışındaki çabalarını önümüzdeki yüzyılın ‘barış’ asrı olması açısından önemsediklerini ve sözkonusu projeye büyük ilgi duyduklarını belirttiler… Görüşmede; Gülen’in, ABD’nin en etkili Yahudi Lobisi olan ‘ADL’nin (Anti–Defamation League) teklifi’yle hazırladığı ‘hoşgörü ve diyalogla ilgili kitap’ da gündeme geldi. Gülen, İngilizce olarak hazırlanan kitap üzerindeki çalışmalarının tamamlanmak üzere olduğunu, bittiğinde insanların hizmetine sunacağını söyledi. Kitap, ADL tarafından basılarak dünyanın dört bir yanında dağıtılacak…” şeklinde diye bu ma’lum–meçhul ADL’nin Gülen Efendi’ye “hoşgörü ve diyalogla ilgili bir kitap” yazdırdığını da haber yapan yine sizin mevkuteniz
(Zaman gazetesi, 10 Mart 1998, Selçuk Gültaşlı).

YORUM YOK. Kendi Gazetesinden.

3– “Yahudi ve Hıristiyanları kınayan ve azarlayan ayetler, ya Hazret–i Muhammed (A.S.M) döneminde yaşayan ya da kendi peygamberleri döneminde yaşayan bazı Yahudi ve Hristiyanlar hakkındadır” diyen de Gülen Efendi, yazan da.
(Bkz. Küresel Barışa Doğru, s. 45)

Yorum da sizin, yazı da, kitap da…

4– “İslam bilginleri Hıristiyanların, Yahudilerin, Zerdüştilerin, hatta Budist gibi herhangi bir şekilde bir tanrıya inananların cennete gireceklerini kabul ederler” diye beyanat veren felsefeci–teolog Karlığa Efendi de sizin diyalog çalışmalarınızın ve STV’deki Pazar Sohbeti’niz demirbaşı. Bu beyanatı veren de sizin teolog, temize çıkarma operasyonuna tabi tutulan Gülen Efendi’nin röportajı da sizin, yazan da Hürriyet
(Hürriyet gazetesi, 17 Nisan 2004).

“Bu bir devrim… Hz. İbrahim Sempozyumu ilginç bir evliliğe de vesile oldu. Diyalogdan düğüne. Sosyoloji profesörü Hıristiyan Lester Kurtz ile gazeteci Müslüman Meryem Kurtz’un nikahları, Urfa’da İbrahim Camii’nde müftü, haham ve papazın huzurunda kıyıldı. Hem Hıristiyan hem Müslüman… aynen çifte vatandaşlıkta olduğu gibi çifte dinli…” diye Zaman’da manşet yaptıran da siz, nikahı kıydıran da
(Zaman gazetesi, 14 Nisan 2000).

“Papa VI. Paul tarafından başlatılan ve devam etmekte olan Dinlerarası Diyalog için Papalık Konseyi (PCID) misyonunun bir parçası olmak üzere burada bulunuyoruz. Bu misyonun tahakkuk edişini görmeyi arzu ediyoruz…

Rabbin aciz kulu Fethullah Gülen– 9 Şubat 1998” diye başlayan mektubu Papa II. Paul’un elini öperek takdim eden de siz, birgün sonra mevkutenizde yayınlayan da siz
(Zaman gazetesi,10 Şubat 1998).

Yapan da siz, yazan da, Papa VI. Paul’un başlattığı misyonunun bir parçası olan da siz, bunu ilan eden de…

BUGÜNLÜK BU KADAR GERİSİ SİZE KALMIŞ BU YAPILANLARLA İSLAMI KARŞILAŞTIRIN
1-Şimdiye kadar biz İslamı yanlış mı biliyorduk yoksa?
2-Eğer İslamı doğru anladı isek Fethullah Gülene karşı İslamın hükmü ne olmalıdır?hehe kardesim hiöç gülecegim yoktu kardesim sen ajan oldugunu vede buralarda bilgi sızdırmaya çalistigini çok bell ediyorsun seninle konusupta sana bilgi verecegimimi sandin dagha sen çok gözle bu kadar çok bilgiyi bilen ve bu kadar arastiran vede içinde bulunmadigi bir ortam hakkinda bilgi çallmaya çalisan birisine benim verecek bilgim yok kimsede vermesin

Kutlubilgi
25-09-2007, 21:55
Baya heyecanlı bir konu imiş.

elmnightmare
25-09-2007, 22:45
Ekim 2002 baskılı Sonsuz Nur'da 189. sayfada şu yazıyor arkadaşlarla paylaşayım...

Çünki küfrün mahiyetine sapıklık ve bürudet vardır. Kafir, bütün eşyaya düşman nazarıyla bakar. Mümin ruhunda ise, mürüvvet ve insanlık vardır. O, bütün kainata bir kardeşlik beşiği olarak bakar. Herkesle bir birleşmeçizgisi ve herkesle Dialog yolu araştır. Mümin böyle olurken, kafir herkesle dalaşmaktan zevk alır. Halbuki, herkes Allaha iman edip O`na yürekten inandığı zaman, ümumi bir sulh ve sükün hasıl olacaktır. Bu sulhu, kafirden ve küfürden beklemek ise tamamen gaflet ve safderunluk olr. Çünkü küfrün, milletleri birbirleriyle boğuşturmakdan başka insanlığa vereceği şey yoktur.
Bu itibarla kafirle mü`min arasında hakiki ma`nada diyalog olamaz

sehera
25-09-2007, 22:54
o halde biz kendi kendimize yasayalım islamı kafirler ögrenmesede olur öylemi?

adalı
25-09-2007, 23:03
o halde biz kendi kendimize yasayalım islamı kafirler ögrenmesede olur öylemi?

Tebliğ ederken hoş görmek, hürmet etmek, el-pençe divan olmak nerde görülmüş?
Siz tebliğini yaparsınız ama taviz veremezsiniz... Ne yazık ki FG bunu fazlasıyla yapıyor...
Ayrıca kafirlere öğretme örnek olmayla olur. Siz örnek olun ki, kafir zaten alıcaksa alır sizden. Hidayet Allah'tandır unutmayalım!

GENERAI_
25-09-2007, 23:09
ağlayarak para toplayacağını düşünürek alay esprisi yapan birisi için dilin fazla uzun zavallı komik duruma düşürmeyelim kendimizi..insan dertlendiğine ağlar..milleti için ağlarbbakan o göz yaşının damlasında senin de yerin var muhterem..
ağlamayı bilmeyen yerim dar der elbet sende haklısın..ağlayana takılacağına ağlamaya çalış belki zengin olursun..
ve islam büyüklerine ne zamandan beri hüküm koyulur olmuş..fesubhanallah

sehera
25-09-2007, 23:18
Tebliğ ederken hoş görmek, hürmet etmek, el-pençe divan olmak nerde görülmüş?
Siz tebliğini yaparsınız ama taviz veremezsiniz... Ne yazık ki FG bunu fazlasıyla yapıyor...
Ayrıca kafirlere öğretme örnek olmayla olur. Siz örnek olun ki, kafir zaten alıcaksa alır sizden. Hidayet Allah'tandır unutmayalım!

ben oyle yapılır demedımkı sadece bı soru sordum.. nasıl yapılır pekı sız buyurun o halde?

adalı
25-09-2007, 23:21
ben oyle yapılır demedımkı sadece bı soru sordum.. nasıl yapılır pekı sız buyurun o halde?

Peygamber Efendimzi nasıl yapmış ise, ashabı nasıl yapmış ise, Osmanlı sultanları nasıl yapmış ise öyle yapılır. Kur'an-ı Kerim bize hududları çizmiştir. Bunu aşmamamız gerektiğini de belirtmiştir.
Kişi sevdiğiyle beraber olur hadis'i mucibince nasıl davranmamız gerektiğini az çok kestirebilirsiniz değil mi?

sehera
25-09-2007, 23:25
Peygamber Efendimzi nasıl yapmış ise, ashabı nasıl yapmış ise, Osmanlı sultanları nasıl yapmış ise öyle yapılır. Kur'an-ı Kerim bize hududları çizmiştir. Bunu aşmamamız gerektiğini de belirtmiştir.
Kişi sevdiğiyle beraber olur hadis'i mucibince nasıl davranmamız gerektiğini az çok kestirebilirsiniz değil mi?

peki bizim peygamberimiz degılmıdır hıc bır zaman beddua etmeyen hosgoru ıle yaklasan?

Decante
25-09-2007, 23:27
ben kafirlerin bişeyler anlatmayla imana geleceklerini hiç sanmıyorum.Allah nasip etmişse bişeyler anlatmadanda gelirler bi şekilde.fazla zorlamanın anlamı yok.

adalı
25-09-2007, 23:27
peki bizim peygamberimiz degılmıdır hıc bır zaman beddua etmeyen hosgoru ıle yaklasan?

Kimse beddua etmiyor ki?

Peygamber Efendimizin hoşgörüsü ile FG'nin hoşgörüsünü lütfen karıştırmayalım...
Lütfen!!!

sehera
25-09-2007, 23:28
ben kafirlerin bişeyler anlatmayla imana geleceklerini hiç sanmıyorum.Allah nasip etmişse bişeyler anlatmadanda gelirler bi şekilde.fazla zorlamanın anlamı yok.

bıldıklerının zekatını nasıl vereceksın pekı?

adalı
25-09-2007, 23:29

Az çok demeye çalıştığımız bu... Hidayet Allah'tandır. Biz örnek olalım gerisini Hazreti Allah'a bırakalım...

Decante
25-09-2007, 23:30
çevremde İslam düşmanı olmayan ama aynı zamanda dindende uzak arkadaslarıma anlatarak.

sehera
25-09-2007, 23:30
Kimse beddua etmiyor ki?

Peygamber Efendimizin hoşgörüsü ile FG'nin hoşgörüsünü lütfen karıştırmayalım...
Lütfen!!!

bakın arkadaşım bu zamanda kimseye zoraki yada baskı yaparak islamı ögretemezsın konu F.G yada baskası degıl bız once kul olarak kendımız bunu yerıne getırebılıyozmuyuz?

adalı
25-09-2007, 23:31

Ben de size bir soru sarayım o halde...

Siz annenize, babanıza, kardeşinize, akrabalarınıza, komşunuza, arkadaşlarınıza, vs tebliğ ettiniz mi?
Yani bildiklerimizin zekatını vermek için uzağa gitmeye gerek yok.

sehera
25-09-2007, 23:32
çevremde İslam düşmanı olmayan ama aynı zamanda dindende uzak arkadaslarıma anlatarak.

ALLAH razı olsun sizden o halde... ama bununla sınırlımı olmalı?

Bîdâr
25-09-2007, 23:32
oooo sahneye çıkmış kahramanLarımız..

Decante
25-09-2007, 23:33
ALLAH razı olsun sizden o halde... ama bununla sınırlımı olmalı?
önce onlardan başlamam lazım.onlar adam olmadan digerlerine zıplamak saçmalık olur.

GENERAI_
25-09-2007, 23:34
tebligde hürmet mevzusu başka el-pençe divan olmak bambaşkadır...
savaşa bir komutan onlarca yüzlerce askerle çıkarsın..komutan emir verir asker yapar..cumhurbaşkanı söyler anayasaya sunulur öyle karar verilir..ama söz tek kişiden çıkar..baş söyler erler istişare eder..dahası evin reisi tek kişidir..
ee öyleyse cemaate gelince yollar neden sarpa sarıyor..sardırıyorsunuz..peygamber efendimizin vefatıyla halifeler sonra padişahlar başa geçmiştir..düzen yıllardan beri böyle kurulmuş.. tebliğde taviz vermekten kastın hoş görülmemek hürmet edilmesi elpençe divan nefsine ağır geliyosa sende fazlasıyla yanlış yerdesin..
ayrıca kafirin kap gözü kapalıdır..
halin hareketin yada sözünle örnek olmak bir müslüman kafirle aşk atmasıdır..Allah tebfliği bize neden farz kıldı..tebliğ eden zaten örnek hali olacaktır demekki yeterli değil ayaklarına kadar gidilmiş..sende gideceksin..okullar vakıfalar tv gazete vsreler gereklidir..önce onların dili sonra senin hal dilin olacak..eğer dediğin gibi hal dili çözseydi sahabeler hicret etmezlerdi kardeşim..
hidayet Allah'tandır sözü sen vazifeni yap sadece nefsini karıştırma demektir..
kusur varsa affola düzen kısmına giremiyorum

sehera
25-09-2007, 23:37

Siz annenize, babanıza, kardeşinize, akrabalarınıza, komşunuza, arkadaşlarınıza, vs tebliğ ettiniz mi?

ben elimin uzandıgı heryere tebligimi edıyorum elimden geldıgınce ama unutmayalımkı islama muhtac olan ve islam nedır bılmeyen yada yalnıs bılen mılyonlar var eger bız bunun onune gecmezsek vay bizim halımıze bız anlatmayalım araplar anlatmasın v.s islam hakkında önyargılar cogalsın bızde turkıyeden dısarı cıkmayalım teblıgde oylemı?

Decante
25-09-2007, 23:39
ben elimin uzandıgı heryere tebligimi edıyorum elimden geldıgınce ama unutmayalımkı islama muhtac olan ve islam nedır bılmeyen yada yalnıs bılen mılyonlar var eger bız bunun onune gecmezsek vay bizim halımıze bız anlatmayalım araplar anlatmasın v.s islam hakkında önyargılar cogalsın bızde turkıyeden dısarı cıkmayalım teblıgde oylemı?
önce Turkiye de tamamen bitirmek lazım işi.

GENERAI_
25-09-2007, 23:40

efendimiz de peygamberliğini ilk önce akrabalarından başlamıştır demekki bizim hudutumuz da bu olmalı ..fakat anne baba deyince eski kafa çocuklar deyince çok bilmiş tablosunu unutmayalım..bildiklerinin zekatını insan ilk önce kendisinden vererk başlamalıdrı..ailene örnek hal dilinle olabilirsin..bildiklerinin zektını vermek istilyorsanda uzağa gitmelisin

adalı
25-09-2007, 23:40

Sizin evinizin içi iyi değilse dışarıdakine bi şey anlatmaya kalksanız size karşı tavrı nasıl olur?
Önce Türkiye'de bir şeyleri başaralım daha sonra dışarı çıkalım. Siz burada bir şeyleri düzeltmeden, dini ticaret haline getirmiş kişilerden soyutlamadan İslam hakkındaki önyargılar asla değişmez...

Decante
25-09-2007, 23:42
Muhyiddin İbn-i Arabi Hz.leri sana en yakınından başla der ve nefsi işaret eder.nefimizi tamamen halledince yakınlık derecelerine göre iş devam eder.kafirlere gelecek sırayı sen düşün artık..

sehera
25-09-2007, 23:42
peygamber efendımız (s.a.w.) taşlanmadımı yahudıler tarafından? Peygamber efendımız onlara beddua etmedı şimdi biz ümmedi muhammed olarak tas tutan ellere ahirette gül tutturalım ALLAHın izni ile..

sehera
25-09-2007, 23:44
efendimiz de peygamberliğini ilk önce akrabalarından başlamıştır demekki bizim hudutumuz da bu olmalı ..fakat anne baba deyince eski kafa çocuklar deyince çok bilmiş tablosunu unutmayalım..bildiklerinin zekatını insan ilk önce kendisinden vererk başlamalıdrı..ailene örnek hal dilinle olabilirsin..bildiklerinin zektını vermek istilyorsanda uzağa gitmelisin

ALLAH a sükür ailemız musluman onlara teblıg yapmamıza gerek yok arkadaslar biz doğustan musluman dogduk büyük bı hazınenın ıcıne düstük hamd olsun...

GENERAI_
25-09-2007, 23:46
Türkiye islam ülkesi olduğu unutmuş..menfaat diz boyu önyargıyı kaldırmak çok zor..f.g neden ülkesne gelemiyor acaba.. orada yeri rahat zaten derseniz gurbetliği çekenler bilir

sehera
25-09-2007, 23:49
gurbeti bende cektım... F.G i tartısırken kendı davamızı unutmayalım arkadaşlar.... sui-zan yapmaktan kacınırsak ALLAH(c.c.) bize yardım eder...

Decante
25-09-2007, 23:49
Türkiye islam ülkesi olduğu unutmuş..menfaat diz boyu önyargıyı kaldırmak çok zor..f.g neden ülkesne gelemiyor acaba.. orada yeri rahat zaten derseniz gurbetliği çekenler bilir
ve biz durum o kadar zorken hala yola gelmesi daha zor olan kafirlerle ugrasıyoruz..Bencede Fethullah hoca rahat degildir tabii oraya katılıyorum.zaten şeker hastası.daha zordur mutlaka.

adalı
25-09-2007, 23:51

İslam ülkesi ha? Emin misiniz?
Kafanızı bi dışarı çıkarın isterseniz... Gençlerin içinde bulundukları durum, ailelerin bitmeyen kavgaları, her gün bir olay vs... Bunun nedeni manevi boşluk olmasın?

sehera
25-09-2007, 23:53
ALLAH hasta olan bütün ümmedi muhammede yardım etsın ınsallah... biz karşıdakının ne yazdıgından cok ne cevap verecegız dıye dusunuyoruz bu nedenle kımse kımsenın neyı neden savundugunu bılmek ıstemıyor benı hıcbırınız anlamıyorsunuz emınım... ancak benı neden anlamak ıstemedıgınızı bılıyor bunada saygı duyuyorum...

Decante
25-09-2007, 23:54
ALLAH hasta olan bütün ümmedi muhammede yardım etsın ınsallah... biz karşıdakının ne yazdıgından cok ne cevap verecegız dıye dusunuyoruz bu nedenle kımse kımsenın neyı neden savundugunu bılmek ıstemıyor benı hıcbırınız anlamıyorsunuz emınım... ancak benı neden anlamak ıstemedıgınızı bılıyor bunada saygı duyuyorum...
seni anlıyoruz :) ama öncelik sırasını iyi belirlemek lazım diyoruz.

sehera
25-09-2007, 23:56
sıra onlara gelene kadar mısyonerler tarafından hrıstıyan olacaklar ama bırgun beyınlerın sabıtlendıgı ve teblıgın ıse yaramadıgını gorursenız buna üzülün..

Decante
25-09-2007, 23:57
sıra onlara gelene kadar mısyonerler tarafından hrıstıyan olacaklar ama bırgun beyınlerın sabıtlendıgı ve teblıgın ıse yaramadıgını gorursenız buna üzülün..
onlar zaten hristiyan degilmi?biz tebligi zaten Turkıye de yapmak lazım diyoruz.

Bîdâr
25-09-2007, 23:59
Gene ağzı Olan Konuşmaya baŞlamış..

sehera
25-09-2007, 23:59
onlar zaten hrıstıyan müslüman olmasalarda olur degılmı amann bosverın bız muslumanızya ona bakın gerısı onemlı degıl... bumudur yanı?

Decante
26-09-2007, 00:00
Gene ağzı Olan Konuşmaya baŞlamış..
benimi kastettin?

Decante
26-09-2007, 00:00
onlar zaten hrıstıyan müslüman olmasalarda olur degılmı amann bosverın bız muslumanızya ona bakın gerısı onemlı degıl... bumudur yanı?
hayır.önce kendi çevremiz ve insanımız sonra onlar.

adalı
26-09-2007, 00:01

Misyoner nedir önce onun kelime anlamını öğrenmenizi tavsiye ederim size.

Kafir zaten kendi başına bir misyoner ve ya Hristiyandır yada Musevi... Misyoner tarafından Hrıstiyan olmak nasıl olucak bir Hrıstiyan için...

GENERAI_
26-09-2007, 00:01
nur cemaati atatürkçülüğe en yakın sivil toplum kuruluşudur..musele her ikisininde eğitime önem verdiğini görüyoruz..cehaletin önünü kapataksın öncelikle..nur cemaatini anlamak için çaba harcamak gerek çünkü nur cemaatinin kökleri çok öncelere dayanır..önce said nursi(bideizzaman)'ı tanımak lazım tabiki risale-i nur külluyat eserlerini okumak iyi kavram gerçek amacının ne olduğunu incelemek lazım..daha sonra çeşitli nur cemaatlerininde olduğunu bilmek lazım okuyucular yazıcılar ve bunların alt koları..daha sonra nur cemaati diye adı geçen fg nin oluşurduğu akımı incelemk lazım hayatını öğrenmek ve eserlerinin bir kaçını incelemek lazım..
hakkında iddialara gösterilen ilgi kadar iddialar verdiği cevaplarıve şimdiye kadra yapılan iddiaların hiçbirisinin ispatlanmadığı aşikardır..bbunu da bilmi gerekri..objektif bir şekilde irdelemek gerekir..

Bîdâr
26-09-2007, 00:02
Haddini bilmeden,Kendine bakmadan Hizmeti Hocaefendiyi ve Sevgi Çiçeği olan Umut ElçiLerini eLeştirenLere

Decante
26-09-2007, 00:05
Haddini bilmeden,Kendine bakmadan Hizmeti Hocaefendiyi ve Sevgi Çiçeği olan Umut ElçiLerini eLeştirenLere
şahsıma almıyorum o zaman.ben hocaefendiyi,sevgi çiçeklerini ve hizmeti eleştirmedim.fikrimi söyledim.ama şimdi merak ettim bunlar eleştirilemezmi?

sehera
26-09-2007, 00:09
Misyoner nedir önce onun kelime anlamını öğrenmenizi tavsiye ederim size.

Kafir zaten kendi başına bir misyoner ve ya Hristiyandır yada Musevi... Misyoner tarafından Hrıstiyan olmak nasıl olucak bir Hrıstiyan için...

teblıg sadece hrıstıyanlara yapılır demedımkı once benı ıyı anlayın lutfen.. afrıkada dın kavramını bılmeyen bınlerce ınsan var onlara mısyoner(hrıstıyan yada yahudı)ler tarafından hrıstıyanlık yada yahudılık ogretılıyor bızden once davranırlarsa bızım ıcın cok daha zor olur emın olun...

GENERAI_
26-09-2007, 00:11
İslam ülkesi ha? Emin misiniz?
Kafanızı bi dışarı çıkarın isterseniz... Gençlerin içinde bulundukları durum, ailelerin bitmeyen kavgaları, her gün bir olay vs... Bunun nedeni manevi boşluk olmasın?

Türkiye islam ülkesidir ile islam ülkesi olduğunu unutmuş farkı aşina görülüyor..
islam ülkesiydi unutuldu.çağdaş bir dünya kurulmaya çalışılıyor..İslama gericilik yaklaşımı bir zihniyetle gençlere sahip çıkabilmek zor
kafamı dışarı çıkarmama gerek yok dışarda gözü kapalı gezmiyorum..dediğiniz gibi sebebi manevi boşluk

adalı
26-09-2007, 00:12
teblıg sadece hrıstıyanlara yapılır demedımkı once benı ıyı anlayın lutfen.. afrıkada dın kavramını bılmeyen bınlerce ınsan var onlara mısyoner(hrıstıyan yada yahudı)ler tarafından hrıstıyanlık yada yahudılık ogretılıyor bızden once davranırlarsa bızım ıcın cok daha zor olur emın olun...

Hazreti Allah onu islam şerefi ile müşerref etmeyi nasip etmişse, karşısına bir müslümanı çıkarır, tebliğini yaptırır ve İslam ile müşerref kılar...

adalı
26-09-2007, 00:13
Türkiye islam ülkesidir ile islam ülkesi olduğunu unutmuş farkı aşina görülüyor..
islam ülkesiydi unutuldu.çağdaş bir dünya kurulmaya çalışılıyor..İslama gericilik yaklaşımı bir zihniyetle gençlere sahip çıkabilmek zor
kafamı dışarı çıkarmama gerek yok dışarda gözü kapalı gezmiyorum..dediğiniz gibi sebebi manevi boşluk

Bu durumda uzağa gitmemize gerek var mı?

sehera
26-09-2007, 00:17
nur cemaati atatürkçülüğe en yakın sivil toplum kuruluşudur..musele her ikisininde eğitime önem verdiğini görüyoruz..cehaletin önünü kapataksın öncelikle..nur cemaatini anlamak için çaba harcamak gerek çünkü nur cemaatinin kökleri çok öncelere dayanır..önce said nursi(bideizzaman)'ı tanımak lazım tabiki risale-i nur külluyat eserlerini okumak iyi kavram gerçek amacının ne olduğunu incelemek lazım..daha sonra çeşitli nur cemaatlerininde olduğunu bilmek lazım okuyucular yazıcılar ve bunların alt koları..daha sonra nur cemaati diye adı geçen fg nin oluşurduğu akımı incelemk lazım hayatını öğrenmek ve eserlerinin bir kaçını incelemek lazım..
hakkında iddialara gösterilen ilgi kadar iddialar verdiği cevaplarıve şimdiye kadra yapılan iddiaların hiçbirisinin ispatlanmadığı aşikardır..bbunu da bilmi gerekri..objektif bir şekilde irdelemek gerekir..

tamamen objektif irdeledıgımde sonuc şu: cok guzel tanımladınız

peygamberımıze (s.a.w.)gelen ılk vahıy oku idi!! (bunu hepımız bılıyoruzda hatırlatmak baabında yazdım yalnıs anlasılmasın )

bu durumda nur cemaati ALLAHın emırlerını gerceklestırmeye calısan bır cemaat olmuyormu objektıf baktıgımız zaman?

adalı
26-09-2007, 00:19
tamamen objektif olarak irdeledıgımde sonuc şu: cok guzel tanımladınız

peygamberımıze (s.a.w.)gelen ılk vahıy oku idi!! (bunu hepımız bılıyoruzda hatırlatmak baabında yazdım yalnıs anlasılmasın )

bu durumda nur cemaati ALLAHın emırlerını gerceklestırmeye calısan bır cemaat olmuyormu objektıf olarak baktıgımız zaman?

Bir emri yerine getirmeye çalışırken bir çok emri çiğniyorsa bu durumda ne olur?

Decante
26-09-2007, 00:19
tamamen objektif olarak irdeledıgımde sonuc şu: cok guzel tanımladınız

bu durumda nur cemaati ALLAHın emırlerını gerceklestırmeye calısan bır cemaat olmuyormu objektıf olarak baktıgımız zaman?
oluyordur evet..üstte adalı nın dedigi olay da oluyordur..evet şimdi noolcak?

sehera
26-09-2007, 00:22
Bir emri yerine getirmeye çalışırken bir çok emri çiğniyorsa bu durumda ne olur?

en makbul emirlerden bırıde ilimdir ALLAHın ilimini ögretmektır bununda altını cızmekte fayda var...

Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum. Hz. Ali

Decante
26-09-2007, 00:24
en makbul emirlerden bırıde ilimdir ALLAHın ilimini ögretmektır bununda altını cızmekte fayda var...

Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum. Hz. Ali
ilim tamam.çignenen emirler sizce ne olur?fikrinizi ögrenmek için soruyorum.

GENERAI_
26-09-2007, 00:38
Bu durumda uzağa gitmemize gerek var mı?

uzağa da gitmenize gerek var kardeşim..islam sadece türkiyeye has din değil..tüm dünyaya indirilen en son dindir..yeterli mi sayın adalı

adalı
26-09-2007, 00:40
uzağa da gitmenize gerek var kardeşim..islam sadece türkiyeye has din değil..tüm dünyaya indirilen en son dindir..yeterli mi sayın adalı

Ben Türkiyede yaşıyorum sayın GENERAI_
Öncelikle buradan sorumlu olduğumu düşünüyorum...

GENERAI_
26-09-2007, 00:43

çiğnelinen emri söylermisin kardeşim ondan sonra durumunu tartışalım gerçi bize hüküm düşmez fakat yeterince boyumuzdan büyük elbiseler giyiyoruz..halbuki yakışmıyor

Sofuoglu
26-09-2007, 00:47
çiğnelinen emri söylermisin kardeşim ondan sonra durumunu tartışalım gerçi bize hüküm düşmez fakat yeterince boyumuzdan büyük elbiseler giyiyoruz..halbuki yakışmıyor

gelin hic basa donmeyin

bu tartismalarda hicbir sona ve sonuca varilmamisdir,
biri cikar emir cignendi der digeri yok oyle degil boyle der,
veya o oyle degil boyleydi der

kim kime neyi anlatir veya kabulettirebilirki?

kufur tek milletdir,...

adalı
26-09-2007, 00:48
...

GENERAI_
26-09-2007, 00:49
Ben Türkiyede yaşıyorum sayın GENERAI_
Öncelikle buradan sorumlu olduğumu düşünüyorum...

Türkiye vatandaşısın bu mu ?
sen burada sorumluluğunu burada getirmende sakınca yok sana engel olunmayacağı gibi dışardaki kardeşlerde bırak orada vazifelerini yapsınlar..bunun zararı neresinde!

adalı
26-09-2007, 00:51
Türkiye vatandaşısın bu mu ?
sen burada sorumluluğunu burada getirmende sakınca yok sana engel olunmayacağı gibi dışardaki kardeşlerde bırak orada vazifelerini yapsınlar..bunun zararı neresinde!

Sehera'nın dediği farklıydı. Çarpıtmayalım.
Biz de tebliği önce yakınlarımıza yapalım daha sonra kafirlere dedik.

GENERAI_
26-09-2007, 00:55
gelin hic basa donmeyin

bu tartismalarda hicbir sona ve sonuca varilmamisdir,
biri cikar emir cignendi der digeri yok oyle degil boyle der,
veya o oyle degil boyleydi der

kim kime neyi anlatir veya kabulettirebilirki?

kufur tek milletdir,...

niyetim tartışmak değil kimsede kimseye doğrularını kabul ettiremez haklısınız..
doğru zannedilen yanlışlarında düzeltilmesi lazım ki ön yargıları kaldırabilelim değilim mi adalı..önce kendimizdeki önyargı sonra islama karşı olan yargılar
çok bildiğimden değil konuşmam..
bildiğim doğruları savunmuyorum sadece doğruların arkasındayım..
hak.hel edin kırdıysak vesselam

Sofuoglu
26-09-2007, 01:28
niyetim tartışmak değil kimsede kimseye doğrularını kabul ettiremez haklısınız..
doğru zannedilen yanlışlarında düzeltilmesi lazım ki ön yargıları kaldırabilelim değilim mi adalı..önce kendimizdeki önyargı sonra islama karşı olan yargılar
çok bildiğimden değil konuşmam..
bildiğim doğruları savunmuyorum sadece doğruların arkasındayım..
hak.hel edin kırdıysak vesselam

burda tartisalim dedinizde o yuzden o kelimeyi kullandim

elbetdeki bu tartismadan kasit kavga anlaminda degildir

biz butur tartismalarin bir neticeye varamayacagini daha onceki acizane deneyimlerimizden dolayi bildirdik

surci lisan olduysa affola

selametle

Hizmet_88
19-12-2007, 16:46
Dünyanın eğitim gönüllüleri yada Işık ordusunun süvarilerini alkışlıyor dünya
bazıları ise taslıyor.. çok normal..
Rabbim razı olsun kardeşim.

vakiTamam
19-12-2007, 19:54
hamdolsun her gecen gün dahada ilerliyor hizmet sabrın sonu selamettir inş...

fakiri
19-12-2007, 19:57
"Eskiye rağbet olsaydı, bit pazarına "nûr" yağardı." diye bir atasözümüz vardır. Lâkin, ne hikmetse bu forumda bu atasözüne hiç uyulmuyor. Bazı eski yazılar, hassaten araştırılıp yine gündeme taşınıyor ! Esbab-ı mucibesi ne ola ki acaba ?

vakiTamam
19-12-2007, 19:59
"Eskiye rağbet olsaydı, bit pazarına "nûr" yağardı." diye bir atasözümüz vardır. Lâkin, ne hikmetse bu forumda bu atasözüne hiç uyulmuyor. Bazı eski yazılar, hassaten araştırılıp yine gündeme taşınıyor ! Esbab-ı mucibesi ne ola ki acaba ?

sizin tabirinizle' eskiye 'ragbet oluyor bit pazarına nur yagıyor :offtp:

zebih
19-12-2007, 20:02
islama bir güzellik katmak mümkün değildir; islam ile güzelleşmek ise mümkündür...

kim kime ne ile muamele ederse, göreceği uygulama da ancak odur...

birbirimizin altını üstünü deşeceğimize, kendi işlerimizi rayına koymamız lehimize bir faaliyettir.

sen neden hesap sormadın sorusuna gelene kadar, hesabını vermekte sıkıntı çekeceğimiz meselelerimiz oldukça ziyade olsa gerek...

buna rağmen hesap sorulacaksa, bu hesap kanaatimce bize düşmez, sorması yakışık alacaklar eğer susuyorsa, biz de susalım derim...

türkü
19-12-2007, 20:02

"nerde hareket orda bereket" çapan dede,o babdan bütün mesele :D

agbi
19-12-2007, 20:42
islama bir güzellik katmak mümkün değildir; islam ile güzelleşmek ise mümkündür...

kim kime ne ile muamele ederse, göreceği uygulama da ancak odur...

birbirimizin altını üstünü deşeceğimize, kendi işlerimizi rayına koymamız lehimize bir faaliyettir.

sen neden hesap sormadın sorusuna gelene kadar, hesabını vermekte sıkıntı çekeceğimiz meselelerimiz oldukça ziyade olsa gerek...

buna rağmen hesap sorulacaksa, bu hesap kanaatimce bize düşmez, sorması yakışık alacaklar eğer susuyorsa, biz de susalım derim...

:clap2: dan başka diyecek bir şey yok.

Kerem Buldu
19-12-2007, 20:44
ortada inkar edilemez bir gerçek:

cemaat planlı ve sağlam gidiyor...

Allah, kendi yolunda çalışan tüm müslümanlara yardım etsin...

alqassam
03-01-2008, 14:00
...
s.a
kardeş tamam hadi basını acmakta mecbur diyelim.peki feyhullah gülen hocanın verdiği tavizlere ne diyorsunuz bunların bir açıklaması varmı?hocaefendi başörtüsü teferruattır diyer.ve bunu oyle bir zamanda soyluyorki basortlu insanlara het tülü zulmun edildiği basortusunun gereksiz olduğunun savunulduğu ve basortuşuşeere öcü irticacı gibi lafların atıldığı bir dönemde soyluyor.b sozlerde artık hak dusmanlarının ağzınaa sakız oldu.bakın fethullah hoca bile basortusu teferruattır dedi.oyleyse siz niye takıyorsunuz?gibi sorular soruyorlar.tamam fethullah hocanın bu sözünün fıkıha göre bir açılkaması var.ben bunu gördüm.ama basortululere saldıranlar veya islamın basortusu emrini yerine getirmeyip nasılsa fethullah hoca basortusu teferruattır dedi diye basortusu takmayanlara nolacak.furuatın (teferruatın) kelime anlamı cüzi olmayan kaideler demek.cüzide önemsiz demek onlar fıkıhtan anlamadılara için buyuk ihtimalle sozluğe bakıyorlar.sozluğe bakan bir insanda fıkhı bilmiyorsa mutlaka bunu yanlıs anlayacaktır.peki nasıl olacak bu iş?
ayrıca inş. hocanın verdiği diğer tavizleride yazacağım bir süre sonra.

alqassam
03-01-2008, 14:02
ayrıca baknız www.fethullahgulen.belgeleri.com

alqassam
03-01-2008, 14:20
......
ewt kesinlikle katılıyorum.ölen bir papaza ALLAH'tan rahmet diliyor.hastlanan papaza ALLAH acil şifalar versin diyor.bir istişhadi eylem sonucu ölen bir israilli çocuk için bu gece gözüme uyku girmedi diyor.ama ırakta filistinde ölen insanlara katliamlara cıt yok.onlar için bir kez bile ALLAH yardım etsin dedimi.en basitinden bir kınama mesajı yolladımı?boyle bir alime yakısırmı hiç bunlar?
zaten ALLAH c.c. bize onlara uymadıkça (hristiyan yada yahudilere) onların asla bizlerden razı olmayacağını soylemiyormu?ewet soyluyor.oyleye niye okadar peşlerinde koşuyor.fethullah gülen elinde olan okadar imkanı müslümanlar için kullansa işgale uğramış bir islam ülkesi için uygulasa varya inanın ümmet için o musluanlar için oyle faydası olurki....?
ya zaten kendilerinde cihad ruhu kalmayanlardan pasifleşelerden ne beklenirki?;)
:confused1:

elif7
03-01-2008, 14:25
bu okullar İngliz külütürüne hizmet ediyor bir,Rusyada niçin yasak oldu :çünkü CIA eğitimli adamlar var bu okullarda iki, papaya durup durken el mi öpülür üç
adı bahis bu okullar yüzünden İngliz Kraliçesinden ''İngliz Kültürü yayma'' ödülü aldı dört...