PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : makyajlıyken ... ?

feyza:)
08-11-2007, 19:55
daha önce soruldu mu bilmiyorum :)

makyajlıyken kılınan namaz kabul olur mu ?
bu konuda bilgisi olanlar kaynaklarıyla birlikte bizimle paylaşırsa sevinirim ..

selametle ...

ayşirin
08-11-2007, 20:17
yapılan makyaj malzemesinin neden yapıldığına neleri muhteva ettiğine bağlı gibime geliyor...sürme tarzında kalemler kullanılarak yapıldıysa kılınabilir sanki ama elbet daha açıklaycıı kaynaklarıyla cevaplar gelirse sevineceğiz........

zebih
08-11-2007, 20:31
makyaj malzemesi hades ve necasetten taharet rükunlarını ihlal etmiyorsa veya abdest faslında abdesti iptal eden bir vasıf taşımıyorsa namazın iptaline sebep teşkil etmez, ancak çeşitli duygusal gerekçelerle mekruhiyeti üzerine söz söylenebilir diye kalbimize geldi.

elmnightmare
08-11-2007, 20:33
İsmail'in dediğini daha da açarsak içinde alkol bulunan, suyun deriye temas etmesini engelleyen her türlü maddeler abdeste engel olur...
Oje ya da fondöten suyu engelleyici özelliğe sahiptir mesela...

B.ü.S.r.A
08-11-2007, 20:41
Soru:

makajli abdest alinirmi ve namaz kilinirmi?

Cevap:

Makyaj sürüldükten sonra namaz kılınıp kılınmayacağı hususunda iki noktaya dikkat etmek gerekiyor.

Birisi, makyajda kullanılan malzemede ve kozmetikte pis ve zararlı bir madde bulunmamalı, abdest alırken suyu altına geçirmelidir. Şayet içinde pis madde var ve altına suyu geçirmiyorsa, bu halde iken namaz kılınmaz, bir an önce giderilmelidir.

İkinci nokta ise, kadın makyaj yapıyorsa, bunu kocasından ve emin olduğu mahremlerinden (oğlu, babası ve kardeşi gibi) başkasına göstermemelidir. Yabancı erkeklere o şekilde görünmesi ve dışarı çıkması insanı günaha iter.

Oje ise, namazdan önce abdestle alakalıdır. Bilindiği üzere, abdestin sahih olabilmesi için suyun abdest azalarının dış kısmına temas etmesi gerekir. Eğer abdest azalarına sürülen madde suyun temasına engel oluyorsa abdest sahih olmaz. Oje tırnağa bütünüyle sürüldüğünden suyun alta geçmesine engel olmaktadır. Meselâ mumun abdeste engel olduğu fıkıh kitaplarımızda açıkça belirtilmektedir. Mumu gidermeden nasıl abdest olmazsa, ojeyi gidermeden de abdest olmuyor.

Mehmed Paksu

http://www.sorularlaislamiyet.com (http://www.sorularlaislamiyet.com)

ArZu
08-11-2007, 21:18
bende bir tek sürme ile kılınır biliyorum...

CENDEL
08-11-2007, 21:37
Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, "Neden makyaj yapıyorsun" , "Makyaj yapma" desek tepki alır olmuşuz. Bu konuyla ilgili bir paragraf okumuştum sizede aktarayım.

Helena Rubinsten’i hatırlıyorum. Hani şu dünya kozmetik kralı Yahudi kadın. İsmi kozmetik ürünlerinde yaşayan kişi. İlerleyen yaşlarında kendisiyle yapılan bir röportajda “Hayatımda hiç makyaj yapmadım” diyordu. Peki öyleyse niçin bunları üretiyorsun sorusuna da İsrail Devleti için cevabını veriyordu.

Bundan sonra nedeni ne olursa olsun makyak malzemesi kullanabilirmisiniz yada makyaj şu durumlarda kullanılabilir diye fetva verebilirmisiniz ?

Cevap; Davamıza bu yahudi kadın kadar sahip çıkıyorsak kullanmayız. Yok hala kullanıyorsak ...........

MiHRiMaH
08-11-2007, 21:47
Öyle bir dönemde yaşıyoruz ki, "Neden makyaj yapıyorsun" , "Makyaj yapma" desek tepki alır olmuşuz. Bu konuyla ilgili bir paragraf okumuştum sizede aktarayım.

Helena Rubinsten’i hatırlıyorum. Hani şu dünya kozmetik kralı Yahudi kadın. İsmi kozmetik ürünlerinde yaşayan kişi. İlerleyen yaşlarında kendisiyle yapılan bir röportajda “Hayatımda hiç makyaj yapmadım” diyordu. Peki öyleyse niçin bunları üretiyorsun sorusuna da İsrail Devleti için cevabını veriyordu.

Bundan sonra nedeni ne olursa olsun makyak malzemesi kullanabilirmisiniz yada makyaj şu durumlarda kullanılabilir diye fetva verebilirmisiniz ?

Cevap; Davamıza bu yahudi kadın kadar sahip çıkıyorsak kullanmayız. Yok hala kullanıyorsak ...........

İnan aklıma geldi kardeşim... Neden bir insan makyajlı namaz kılmakla alakalı soru sorsun... Aslında sorular saçma veya garip de değil ama vicdani olarak da bir yerden sonra insanın kendinin düşünüp bulabileceği şeyler... Misal... Bir insan makyajlıyken namaz kılmaktan rahatsız olmaz mı?... ruj, pudra, rimel, .... Yani bir terslik bir donukluk sezmeli... Makyaj yapmanın doğrusu veya yanlışı zaten ayrı konu ama yapıp namaz kılmak da ayrı bir mesele... Allah doğru yol üzere daim olanlardan olmak ve de islamı hakkıyla yaşamak ve yaşanmasına vesile olmak nasib eylesin...

elmnightmare
08-11-2007, 22:06
Takvayı unutan insanlar fetvalar arar oldular....

HArama düşeriz korkusuyla helalin onda dokuzunu terkederdik...Hz ÖMER

feyza:)
08-11-2007, 22:31
soruda bi anormallik görmüyorum ..
belki cevabı da zaten biliyorumdur ne dersiniz ?;)

Takvayı unutan insanlar fetvalar arar oldular....

:dik: takvası tam olanlar bu konuyu okumasınlar lütfen :)

elmnightmare
08-11-2007, 22:37
soruda bi anormallik görmüyorum ..
belki cevabı da zaten biliyorumdur ne dersiniz ?;)

takvası tam olanlar bu konuyu okumasınlar lütfen :)

Ben bu sözü ne sizin için ne de sorunuz için yazdım...
Dikkat ederseniz sorunuzun cevabını da baştan verdim...
Mihrimah'ın düşüncesini desteklediğimi belirtmek için yazdım...

kiraz_gez
09-11-2007, 08:57

bu yaziyi daha önce aramistim nasibe bak nerede aradim nerede buldum tesekkürler

azrak
18-11-2007, 14:42

makyaj insanın yüzündeki ilahi nuru söndürür.Allah ın verdiği güzellikler üstüne neden daha eklemeler yapıulır kii..:lac:

erobet
11-12-2007, 13:03
aranıza yeni katılan bir arkadaşınız olarak öncelikle neden üye olduğumu söyleyim.bi arkadaşım namaz kılmak istiyor ve buna makyajı mani oluyor.bana sordu bende araştıracağımı söyledim.googledan arattım bu site cıktı.yazdıklarınızı okudum.bir çok arkadaş sert tepki vermiş.onlara sunu söylemek istiyorum.eğer peygamber efendimiz sizin gibi davransaydı islamiyet bu kadar yayılmazdı.öncelikle hoşgörülü olmanız gerekiyo.belki de su an bu soruyu soran arkadas yazdıklarınızdan dolayı namaza baslayamadı.ne büyük bir vebalin altına girdiğinizi düşünün.buna en iyi örnek ALLAın izniyle benim.ben tesettüre gireli bugün 177 gün oldu.daha cok yeniyim ama ALLAH ın izniyle kendimi elimden geldiğince yetiştirmeye çalıştım.yaklaşık 2 yıldır namazımı kılıyorum ve ben ilk namaza başladığımda bana sen açıksın kılma diyenler oluyordu.ve sunu anladım bu gün arkama önüp baktığım zaman benim şu anda tesettürlü olmamın vs en büyük sebebi namaz kılmam.ALLAHın izniyle namazıma devam ettim ve gerisini de bana ALLAH nasip etti.bence bu soruyu soran arkadaşa bu sekilde cevap vermeyin.

benim o arkadaşa cevabım şudur sen namaz kılmak istediğine göre içinde birseyler var demektir namazını kıl öyle yada böyle zamnla daha da düzelteceksin enim ol ve sen bu konuda samimi ve sabırlı bir sekilde yürürsen ilerde öyle bir duruma gelirsin ki gözün namazdan başka birsey görmez bu uğurda belki işinden belki giyim tarzından ve makyajından vazgecersin...

AMELLER NİYETLERE GÖREDİR.

ALLAH İYİ ŞEYLERE NİYETLENENBİLMEYİ NASİP ETSİN!

cüneytkaya
13-12-2007, 10:22
Sual: Yüze krem sürdükten sonra altına su geçip geçmeme durumu nasıl olur, abdeste mani olur mu?
CEVAP
Eğer krem yoğurt gibi kalın sürülürse, altına su geçirmez. Tereyağ da böyle. Fakat iyice deriye yedirilip katı kısım kalmazsa altına su geçer, abdeste mani olmaz. Yani zeytinyağı gibi olursa abdeste mani olmaz.

dinimizislam-m.a.demirbaş

cüneytkaya
13-12-2007, 10:25
Sual: Yüze krem sürdükten sonra altına su geçip geçmeme durumu nasıl olur, abdeste mani olur mu?
CEVAP
Eğer krem yoğurt gibi kalın sürülürse, altına su geçirmez. Tereyağ da böyle. Fakat iyice deriye yedirilip katı kısım kalmazsa altına su geçer, abdeste mani olmaz. Yani zeytinyağı gibi olursa abdeste mani olmaz.

dinimizislam-m.a.demirbaşSual: Abdestli iken koltuk altı deodorantı kullanabilir miyim, abdesti bozar mı?
CEVAP
Deodorant abdesti bozmaz.

Sual: Alkollü parfüm kullanmak abdesti bozar mı?
CEVAP
Bozmaz.

Leyl...
13-12-2007, 10:30
Sual: Abdestli iken koltuk altı deodorantı kullanabilir miyim, abdesti bozar mı?
CEVAP
Deodorant abdesti bozmaz.

Sual: Alkollü parfüm kullanmak abdesti bozar mı?
CEVAP
Bozmaz.

:blink:
Gercekten bozmazmi Alkollü deodoran veya Parfüm,
ben bozar diye biliyordum:confused1:

cüneytkaya
13-12-2007, 10:49
:blink:

Gercekten bozmazmi Alkollü deodoran veya Parfüm,

ben bozar diye biliyordum:confused1:
Sual: Kolonya veya alkollü parfüm kullanarak namaz kılmak caiz midir?
CEVAP
Bu konuda iki kavil vardır. İkinci kavle göre alkollü karışımlar affedilmiştir. Bu bakımdan kolonya dökülmüş elbise ile ve alkollü parfüm ile namaz kılmak caizdir. Alkollü karışımların hiçbiri namaza mani değildir. Bizzat alkolün kendisi necistir ve namaza manidir.

zebih
13-12-2007, 11:01
bu işler dıdısının dıdısının dıdısı...

namazınızı kılın kardeşim, kalbinize bir şeylerin acısı düştüğünde fetvaya yönelirsiniz.

her şeyi öğrenmeye çalışmak her zaman iyi sonuçlar vermez...

islamveinsan
13-12-2007, 14:51
s.a

Çokkk çoook özür diliyorum...

Küçük abdesti bozup taharet almak gibi bir çelişkidir burada tartışılan...

Allah ve Rasülünün karşı oldugu bir hal ile Allah ın rızasını umarak onun huzuruna çıkmak eğer kişinin kendi vicdanını rahatsız etmiyorsa önce yoklasın acaba yerinde mi...?

Selametle..

Mahpeyker
11-12-2013, 16:35
makjali iken namaz kilmak caiz degildir kardesim

zira

namazin 12 farzi vardir. 6 si disinda yani namaza baslamadan önce yerine getirilmesi gerekir - 6 si da icinde yani namaz icinde yerine getirilir.

disinda olanlar :

hadesten taharet
necasetten taharet
setri avret
istikbali kible
vakit
niyet

icinde olanlar:

iftitah tekbiri
kiyam
kiraat
rukuu
sucud
kade-i ahire

bunlarin aciklamasini ilmihallerden ögrenmek gerekir. sorumuzun cevabina gelince, kilinmaz cünkü namazdan önce necasetten taharet yani bedeninde - namaz kilacagin mekanda- kiyafetlerinde necis olan hic bir sey olmamasi gerekir. namaza baslamadan önce necaset varsa, giderilmeli. makyajlarda ise bilindigi gibi necasetin alasi var. icine domuz yagi koyuldugu vs malum. bu necasetten taharet farzi yerine getirmedigi zaman, kilinan namaz sahih olmaz.
önce necaseti gidermek gerekir.

" sen yeter ki kil. Allah senin kalbini biliyor" cok yanlis bir yaklasimdir. farzi koyanda Allahtir. ve farz mükellef her müslüman tarafindan yapilmasi gereken bir seydir. dolayisi ile namaz kilmak isteyen, namazinin tavuk gibi yem toplamaktan ibaret olmasini istemiyorsa - bu 12 farzi yerine getirmek mecburiyetindedir.
kildigi namaz ile manevi derecesinin yükselmesini istiyorsan da, namazin vaciblerini ve sünnetlerini de yerine getirmelisin. aksi takdirde namazin sadece üzerinde ki farziyyetin iskatindan ibaret olur.

nefahtü
11-12-2013, 16:44
sadece sürme sürülmesi yeterli...
gerisini sürme zaten yüzün nuru gidiyor o zaman...

kaçak
11-12-2013, 17:06
Küçük abdesti bozup taharet almak gibi bir çelişki

Red ağabey :) bu ne demek yahu
bu deyimi yeni duydum ve aklım ermedi olaya