PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Demokrasi ve İslamdaki meşrevet aynı şeylermidir?

Hikem
20-04-2011, 02:23
Meşrevet, danışanın ve danışılanın fikirlerinin izharıdır.Aralarında samimiyet olan iki kişinin veyahud bir çok kişinin , yapmak veya terk etmek istedikleri meselede fikirlerini izzhar etmelerine meşveret denir.

Şeyh Ahmed Şakir , Umdet-ut-Tefsir adlı eserinde diyorki:'' Bizim zamanımızda bir çok ehli ilim, Garblılara taklid ederek , demokrasinin halkın fikrine dayalı bir nizam olduğunu ve bunun aslının İslam Dininde olduğunu , özellikle Peygamberin, Âli-İmran suresinin 159. ayetinde meşveretle emrolunduğunu ve binaenaleyh demokrasinin , İslami olan meşveretin semeresi olduğunu ileriye sürmektedirler. Bunlar Hakkı bâtıla alet etmektedirler. Evet İslamiyet meşvereti emretmektedir.Ashabı Kiramın işlerinin hemen hepsi meşveretle cereyan etmiştir.Fakat Demokrasinin İslamla alakası yoktur.Binaenaleyh İslam Dini , şahısların indi görüşlerinden ortaya konulmuş bir din değildir...''

Üstad ismail Çetin, Ölçüler

(Konunun detaylarını merak edenler Muhammed Kutubun ''Çağdaş Fikir Akımları'' serisinden Demokrasi bölümüne baksınlar, Hikem)

Kaçak
20-04-2011, 02:37
Tamamda neden demokrasi ve meşveret aynı şey değil anlaşılmadı ...
İzhar mı edeceksin Hikem hocam ne edeceksen et ama nolur Türkçe konuş anlayalım durumu ...

Hikem
20-04-2011, 02:57
kaçakcım boşunamı M. kutuba havale ettik...Bizim yaptığımız yetkin bir allameden demokrasiyle İslamın mecz edilemeyeceğini vurgulamaktır..

ama senin hatırına şu kadarı söyleyelim, Demokraside meşveret var ama, bu meşveret sonucunun, nassa uygunluğu demokrasi açısından kabul edilebilir veya katlanılabilir bir husus değilken, İslamda meşveret edilen hususta kara verilen neticenin şeriatın temel prensiplerine uygun olma zorunluluğu vardır...Kısaca Demokraside miyar beşer düşüncesi iken, islamda Nassdır! Gerisi M.Kutubun kitabına havele...:)
NOT: Kitabdan naklederken , kelimeleri aynen kullanma mecburiyeti hasıl oluyor...O nedenle Kçakcı kusura bakmasın.Kaldıki kullanılan kelimeler asıl Türkçedir, şimdi kullandılklarımız tam tersi..Bkz.1000 uydurma kelimeyi Boykot Kadir Mısroğlu..(ammada atıfta bulunuyom ha...:))

talib
20-04-2011, 03:32
Demokraside herkesin reyi vardır ve aynı değerdedir, meşverette nasıldır?

Kaçak
20-04-2011, 03:50
Varya talimlisiniz , dolusunuz uçmuşsuınuz konuştuklarınızı dahi anlamayacak kadar makam mevki sahibisiniz ama ...
benim gibi bir kel garibana şunu anlatamıyorsunuz ...
Meşveret İslami de demokrasi neden degil ..
Dönüp dönüp aynı şeyi söylüyorsunuz demokrasi islami degil , meşveret islami ...
İyide neden ?
Ey ahali bırakın siz bunları ..
Ben halkın agzıyla anlatıvereyim ...
Meşveret'de meşveret eden -meşveret ne demek onuda bilmiyorum hoş - insanlara fikirlerini sunar ...
Bu amca genelde toplumun lideridir ...
Ve gelen fikirler dogrultusunda kendi karar verir ...
İster on fikir sunulmuş olsun ister bir ister bin , nihayetinde karar verecek olan bir kişidir ...
Peygamber meşveret eder ama nihai noktayı kendi koyardı ...
Demokraside bu söz konusu olmaz ...
Çogunluk ne dedi o olur ...
Bu kadar basit ...
Yukarıdaki dolu dolu abilerin anlatmak istedikleri çogunlugun fikri önemli degil, ehlinin fikri öenmlidir mevzu budur yani ...
Demokrasi bir devlet yönetim şekli , meşveret ise bir yönetim usuludur ...
Bu usul aileden, sınıfa devletten uluslararası unsurlara kadar her yere uyar, uygulanır ...
Hala anlamadım diyen varsa Hikem hocama havale ettim ...
Şimdi söyleyin bakalım demokrasi neden islami degil :)
Selamlar ...

veri
20-04-2011, 12:09
Peygamber meşveret eder ama nihai noktayı kendi koyardı ...

işkembeden atma diye buna denir..
nerde yazıyor bu nihai nokta

din yönetim şeklini söylemez
nasıl yönetilir onu anlatır. geri kalanı ayrıntıdır.

Kaçak
20-04-2011, 12:41
Peki nasıl yapardı Peygamberimiz ...
Birde sizde dinleyelim , ama nolur Hamas gibi olmasın oldumu ...

veri
20-04-2011, 12:42
ilahi bir emir yoksa meşrevete uyardı...
son kararı heyet verir...
kişi değil...
peygamber de olsa buna uyar

Kaçak
20-04-2011, 12:44
E ozaman liderin anlamı nedir ?
Heleki peygamber olmuş bir liderin ?

veri
20-04-2011, 12:48
liderlik zaten odur.
peygamber de onu yapmıştır.
saddam benzeri lider mi arıyorsunuz...
dinde yeri yok...
meclis vardır istişare yapar lider de onlara uymak zorundadır...

Kaçak
20-04-2011, 13:04
Hımm mesela buna örnek verebilirmisiniz peygamberin uymak zorunda oldugu meclis kararına ?

veri
20-04-2011, 13:09
uhud savaşı

Kaçak
20-04-2011, 13:13
Sonuç ?

Açın birazda meşveret kararını gösterin bize ?

veri
20-04-2011, 13:15
BU kadarını da bilmiyorsan git öğren derim
ben müderris değilim.

Kaçak
20-04-2011, 13:24
Haklısnız siz müderris degilsiniz ama ahkam kesicisiniz ...
Kolay gelsin size ...

veri
20-04-2011, 13:32
uhud öncesi olan meşrevetten haberiniz mi yok
sanmıyorum.
amacınıza hizmet etmek istemiyorum.

Hikem
20-04-2011, 13:42
Veri doğru söylüyor..Meşveret edilen konuda sahabenin fikrine, aksi bir vahiy gelmemişse uyulmuştur..... ....Ama vahiy gelmisse peygamber dahil herkesi bağlar...Zaten hakkında Nas olan meselede meşveret edilmez......Lütfen siyer bilgilerini tazeleyin!

Galiba Kaçak yazdığımı iyi değerlendiremedi....Tekrar edeyim...Demokraside çoğunluğun görüşünün tatbik edilmesi sözkonusu olduğunda, bu görüşün şer'i şerife uygunluğu aranmaz...İslamda ise çoğunluk, azınlık ayırımı yapılmadan, uzlaşılan(meşveret edilen) fikrin Şer'i şerife uygun olma mecburiyeti vardır...

Demokrasilerde parmaklar kalkar, ve karar uygulanır...İslamda ise parmakların kalkması yeter şart değildir...Bilmem anlatabildim mi?

veri
20-04-2011, 13:47
demokrasi de aslında uzlaşma kültürüdür...
ama uzlaşma liderlerin işine gelmediği veya o zahmeti çekmek istemedikleri için...
uygulamada sayın hikem in dediğini uyguluyorlar...
hele hele parmaklar liderler tarafından seçildiyse
istişare meşrevet uygulanamaz

Kaçak
20-04-2011, 13:50
Sahabeden tek bir fikirmi geliyor da uyuluyor sayın Hikem ...
Mesela Uhud örnegi verildi , uhudda sahabenin ortak tek bir fikrimi vardı ?
Bedir savaşında esirlerin durumuyla ilgili örnekte tek bir fikirmi vardı ?
Yapmayın peygamber böyle yapardı demek için bir iki örnek delil olmaz , bu yaklaşım yanlıştır ...
Ki verilen bu örnekte uhudu isteyen gençler , farklı fikirler de var hemde agır abilerden ...
Neden gençlerin dedigi kabul edildi ?
Çogunluk oldukları içinmi ?
Genç oldukları içinmi ?
Zengin olduıkları içinmi ?

Hikem
20-04-2011, 14:14
Evet bazen tek bir sahabenin fikrine dahi uyulduğu olmuştur..Mesela ,Bedir Gazvesinde Sa'd bin Muaz, Rasulullha , Medinede kalan müslümanların yanına sağ salim olarak dönmesini ve onun kaybetme bahtsızlığına uğramamaları için , kendisine , içinde emniyetle oturacağı bir gölgelik yapılmasını teklif etti.Resulullha da bunu uygun buldu..Allame said amazan el-Bûti Fikhus-Siyre 'de şöyle diyor: ''..Müslümanlar , teşriibir esas olarak , hakkında kitab ve sünnetten bi,r nass bulunmayan hususlarda , şuranın kaçınılmazlığı üzerinde ittifak etmişlerdir..Aksi halde caiz değildir(Yani nass varsa). Fakat Kaçak'ın da haklı olduğu yer şurası, Şura meşrudur, fakat şart değildir...İştişare eden kişi, görüşlerine şûra üyeleri karşı çıksalar bile, ekseriyetin görüşünü alması , üzerine vacib değildir.....aslında demokrasi oyununda da şura yok, baştaki adam veya sermaye çevresinin dedikleri, şura görüntüsü altında uygulanmaktadır...İslamda bağlayıcı olan nass dır, demokrasilerde ise çıkar ilişkileridir...Beşerdir...

Kaçak
20-04-2011, 14:56
Yanlız Hikem hocam , demokrasi ve meşveretin farkını anlatırken altını çizdigin şey oturmuyor ...
İstişareyi yapan kişi naaslara baglı biri ise esas alınan nas olur , gayri müslümler veyahut insanlık istişare etmez , meşveret yapmaz demek dogru degildir ..
Ki onlar nasslara baglı degildir ...
İstişare, şura veya meşveret dedigimiz şeyi demokrasiden ayıran şey , konu/olay hakkında yetkilil kişi görüş alınması gerekenlerden görüş alır/danışır /fikir sorar/düşünce sorar , sonra yetkisinin kendine verdigi hakla içlerinden birini , veya kendi görüşünü seçer ...
Sonuçta yanlış görüş çıkma ihtimali vardır , ama sorumluluk lidere aittir ...
Demokraside ise konu/olay hakkında kitleye sorulur , çogunluk ne isterse o olur sorumluluk kitlenin kendine aittir ...
Fark budur ...
Demokrasi karşıtlıgının ise bir türlü dile getiremedigi nokta demokrasinin ahlakının olmayışıdır ...
Bu yuzyılın en buyuk katilleri Bush, Blair , Cilinton vs ler hep demokrasilerden çıkmışlardır ...
Ahlaki bir temeli yoktur ...

veri
20-04-2011, 15:05
Sonuç ?

Açın birazda meşveret kararını gösterin bize ?

bunun cevabını aldın mı bende bunu merak ediyorum...