+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/9 12345 ... SonSon
49 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Nur cemaati'nde Yazıcılar Grubu

 1. #1

  • Profesör
  • Offline

   Üyelik tarihi
   07-09-2009
   Yaş
   55
   Mesajlar
   966
   Konular
   81

  Standart Nur cemaati'nde Yazıcılar Grubu

  Nur cemaati'nde Yazıcılar Grubu  Ahmed Hüsrev Altınbaşak Ağabey

  Yazıcı kardeşlerimize üstadın hususî bir mektubu vardır ve teşviki aşağıdaki gibi olmuştur ve nitekim buna binaen yazıcı kareşlerimiz bu meşrebi kendilerine en uygun olarak seçmişlerdir;  Yazıda usanan ve ibadet ayları olan Şuhur-u Selâsede sair evrâdı, beş cihetle ibadet sayılan(Hâşiye) Risâle-i Nur yazısına tercih eden kardeşlerime iki hadis-i şerifin bir nüktesini söyleyeceğim.

  Birincisi: يُوزَنُ مِدَادُ الْعُلَمَاءِ بِدِمَاءِ الشُّهَدَاءِ
  -Ev kemâ kal- Yani, "Mahşerde ulema-i hakikatin sarf ettikleri mürekkep şehidlerin kanıyla muvâzene edilir, o kıymette olur." (Gazâlî, İhyâu Ulûmi'd-Dîn, 1: 6)

  İkincisi: مَنْ تَمَسَّكَ بِسُنَّتِى عِنْدَ فَسَادِ اُمَّتِى فَلَهُ اَجْرُ مِاَةِ شَهِيدٍ
  -Ev kemâ kal- Yâni: "Bid'aların ve dalâletlerin istilâsı zamanında Sünnet-i Seniyyeye ve hakikat-i Kur'âniyeye temessük edip hizmet eden, yüz şehid sevabını kazanabilir." (İbni Adiy, el-Kâmil fi'd-Duafâ, 2:739)

  Ey tembellik damarıyla yazıdan usanan ve ey sofîmeşrep kardeşler! Bu iki hadisin mecmuu gösterir ki, böyle zamanda hakaik-i imaniyeye ve esrar-ı Şeriat ve Sünnet-i Seniyyeye hizmet eden mübarek, hâlis kalemlerden akan siyah nur veya âb-ı hayat hükmünde olan mürekkeplerin bir dirhemi, şühedanın yüz dirhem kanı hükmünde yevm-i mahşerde size fayda verebilir. Öyleyse onu kazanmaya çalışınız. Eğer deseniz: "Hadiste âlim tabiri var. Bir kısmımız yalnız kâtibiz."

  Elcevap: Bir sene bu risâleleri ve bu dersleri anlayarak ve kabul ederek okuyan, bu zamanın mühim, hakikatli bir âlimi olabilir. Eğer anlamasa da, madem Risâle-i Nur şakirtlerinin bir şahs-ı mânevîsi var; şüphesiz o şahs-ı mânevî bu zamanın bir âlimidir. Sizin kalemleriniz ise, o şahs-ı mânevînin parmaklarıdır. Kendi nokta-i nazarımda liyakatsiz olduğum halde, haydi, hüsn-ü zannınıza binaen bu fakire bir üstadlık ve tebâiyet noktasında bir âlim vaziyetini verdiğinizden bağlanmışsınız. Ben ümmî ve kalemsiz olduğum için, sizin kalemleriniz benim kalemim sayılır; hadiste gösterilen ecri alırsınız.

  SAÎDÜ'N-NÛRSÎ

  Hâşiye: Bu kıymetli mektupta Üstadımızın işaret ettiği beş nevî ibadetin kendilerinden izahını talep ettik. Aldığımız izah aşağıya yazılmıştır:

  1. En mühim bir mücahede olan ehl-i dalâlete karşı mânen mücahede etmektir.

  2. Üstadına neşr-i hakikat cihetinde yardım sûretiyle hizmet etmektir.

  3. Müslümanlara iman cihetinde hizmet etmektir.

  4. Kalemle ilmi tahsil etmektir.

  5. Bazan bir saati bir sene ibadet hükmüne geçen tefekkürî olan ibadeti yapmaktır. (Rüştü, Hüsrev, Refet)


  Lem'alar, 21. Lem'a

  Tüm forumdan rastgele konular:

  • » WEB tasarım için LOGO lar
  • » Gavurun kalkanını akp istemiş !
  • » İstanbul’da gençlik kongresi!
  • » Mürid adayı
  • » **..yazık etme kendine gel...**
  • » Elektrik direkleri Sıkıldıklarında ne...
  • » Haçlı uçakları şehir halkını hedef aldı
  • » Jorge Luis BORGES Şiirleri
  • » Kabİr azabini gÖrÜp tÖvbe eden adam
  • » Adliye İmamından Paralellere :...

  Aynı kategoriden rastgele konular:

  • » *.Risale-i Nur benim yerime konuşuyor.*
  • » çocuk ve risaleinur
  • » Bediüzzaman Haftası Başlıyor...
  • » Marifetullah..
  • » Üstad Bediüzzaman, Ramazan'ı nasıl...
  • » Said Nursi hakkında...
  • » Ihlas Risalesi
  • » Fetret Kavramı ve Bediüzzaman'ın Yorumu
  • » Siyaseti ifratla takip etmenin zararları
  • » Yaz mevsiminde dünya gafleti ziyade...
  EY MÜSLÜMAN; EHLISÜNNETE IYI SARIL, TAKLITLERINDEN KACIN...

  FORUMDA IDAMA (banlamaya) H A Y I R

  Allahin (c.c.) selami üzerimize olsun...

 2. #2

  • Profesör
  • Offline

   Üyelik tarihi
   07-09-2009
   Yaş
   55
   Mesajlar
   966
   Konular
   81

  Standart

  Yazıcılar Grubu

  Said Nursi 1960 yılında vefat ettikten sonra şuan "ağabeyler" denilen gurubun, Said Nursi'nin "Benim yerimde ve Nur’un şahs-ı manevisinin çok ehemmiyetli bir mümessili olmasından hiçbir cihetle gücenmemek elzemdir." iltifatına mazhar olan Hüsrev Altınbaşak ile arasında bir ayrılık meydana gelmiştir. Bu kişiler Zübeyir Gündüzalp'i kendilerine yol gösterici olarak belirlediler.Ancak,Nur Cemaatinin tarihi yapılanması konusunda önemli analizler içeren "karakalem" web sitesi başta olmak üzere bu konuda tarihsel analiz yapanlar tarafından, Said Nursi'nin vefatından sona nurculuğun önderliğinin bir süre ikili kollektif önderliğe dönüştüğü ifade edlmektedir.Bu ikili önderliği Zübeyir Gündüzalp-Av.Bekir Berk ikilisi olarak ifade edebiliriz.Son şahitler olarak anılan Said Nursi ile beraber olan nurculuğun ustaları,Cemaatin dışa açılımını ve sosyal iletişimini Av.Bekir BERK 'in ,iç yönelim ve dini bilgilerin ve Said Nursi esaslı önceki kuşak birikiminin aktarımının yetkilisinin ise Zübeyir Gündüzalp olduğu belirtilmektedir.Bu grup daha sonra İstanbul Cemaati olarak adlandırılmıştır.Aşağıdaki Diyanet işleri Başkanlığının 6 bölümlü ayrımında yer alan guruplar bu cemaatten çıkmıştır.Ancak bu cemaat halen devam etmektedir.Siyasal literatürde ,1971 sıkıyönetim yargılamalarında İzmir Sıkıyönetim Mahkemelerindeki nurcular yargılanması;Avukat Bekir BERK ve arkadaşları(53 sanık)davası olarak adlandırılmıştır.Fethullah Gülen ise bu davada ve iddianamede iki nolu sanıktır. Bu dönem ;1940 lı yılların sağ gençlik önderi ve baskın önder kişiliği ile döneme Mahkeme salonlarından gelerek mührünü vuran ve 1960 ihtilali ortamında bazan tek başına bir yürüyüş sürdüren Av.Bekir Berk nurculuğa bu zor dönemlerinde dünyevi bir sırat köprüsü geçirten önderdir. Ana cemaat olan bu İstanbul Cemaatinin şu anda liderliğini ise 1992 yılında Av.Bekir berk in vefatından sonra son şahitlerden,kanaat önderi Mehmet Fırıncı yürütmektedir. Kalanlar ise Hüsrev Altınbaşak'a tâbi oldu. Hüsrev Altınbaşak ve çevresindeki grup, risalelerin sadece latin harfleriyle basılmasına karşıydı, bunun yerine el ile ve Arap harfleri ile yazılması ve okunması taraftarıydı. Kendilerine delil olarak da 18. lem'a'da bahsedilen Hazreti Ali'nin sözleri, şeker mektubu, yazı mektubu ve Risale-i Nur'da bulunan başka bölümleri gösteriyorlardı. Böylece Nurculuk, halk arasında Yazıcılar ve Okuyucular diye tabir olunan iki gruba ayrıldı.[6] Yazıcılar Arap harflerini ibadet görerek, risaleleri Arap harfleri ile yazdıklarından dolayı halk arasında yazıcılar ismini almışlardır. Okuyucalar grubu latin harfleri ile matbaada risalelerin seri olarak çoğaltılıp yayılmasından yanaydı. Said Nursi hayattayken bile, böyle bir bölünmeye sebep olmak isteyenlerden şöyle bahseder:

  Gizli düşmanlarımız iki plânı takib ediyorlar. Biri beni ihanetlerle çürütmek; ikincisi, mabeynimize bir soğukluk vermektir. Başta Hüsrev aleyhinde bir tenkid ve itiraz ve gücenmek ile bizi birbirimizden ayırmaktır. Ben size ilân ederim ki; Hüsrev'in bin kusuru olsa ben onun aleyhinde bulunmaktan korkarım. Çünki şimdi onun aleyhinde bulunmak, doğrudan doğruya Risale-i Nur aleyhinde ve benim aleyhimde ve bizi perişan edenlerin lehinde bir azîm hıyanettir. [Şualar, Osmanlıca asıl nüsha 540, Latince çeviri nüshası 444]

  Hüsrev gibi bir nur kahramanından, benim yerimde ve Nur’un şahs-ı manevisinin çok ehemmiyetli bir mümessili olmasından hiçbir cihetle gücenmemek elzemdir. [Şualar, Osmanlıca asıl nüsha 527, Latince çeviri nüshası 428. Alıntı osmanlıca asıl nüshandan çevrilerek alınmıştır.]

  Yazıcılar Gurubu , nur cemaatinin diğer grupları arasında farkları , risale konusunda elle yazmak ve çoğaltmak ve bunu en güzel bir uygulama kabul etmek, bunun yanında inanıc yaşayış ve giyim kuşam farklılıklarıdır ki ; yazıcı hanımlarının tesettür fikri oldukca takva üzere olup genelde eller, yüz de örtülür.
  EY MÜSLÜMAN; EHLISÜNNETE IYI SARIL, TAKLITLERINDEN KACIN...

  FORUMDA IDAMA (banlamaya) H A Y I R

  Allahin (c.c.) selami üzerimize olsun...

 3. #3

  • Kıdemli Üye
  • Offline

   Üyelik tarihi
   08-11-2010
   Mesajlar
   11.525
   Konular
   1156

  Standart

  isimlerin ön plana çıkmasına karşıyım.
  hele hele takvada üstünüz demeniz saçmalık.

 4. #4

  • Doçent
  • Offline

   Üyelik tarihi
   27-03-2010
   Mesajlar
   530
   Konular
   18

  Standart

  Alıntı veri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  isimlerin ön plana çıkmasına karşıyım.
  hele hele takvada üstünüz demeniz saçmalık.
  Öyle ama nur cemaati mensuplarından bende yazıcaları beğenerek takip ediyorum..
  Yazıcılar gerçekten " TAKVA" ehli .. İçlerinde ikiye ayrılmış durumdalar malesef, feytullah gülen hoca'nın talebeleri oldukça "MODERN" Özellikle de okuyan genç kızlar çok yetersiz kalmışlar diye düşünüyorum..Sadece dünya ilmi okumak insanı adam etmeye yetmiyor.. Eğitim adına başörtülerini açıp ben kendimi nesiller için feda ediyorum diyen bir topluluktan ne beklenir?..
  HEYHAT..!


 5. #5

  • Kıdemli Üye
  • Offline

   Üyelik tarihi
   08-11-2010
   Mesajlar
   11.525
   Konular
   1156

  Standart

  vahiy mi geldi size
  bu cümleleri kullanan birinin takvasından endişelenmesi gerekir...

  gülen e diğer nurcuların kafayı takması ayrı mevzu zaten sevmeyeni çok bir de siz katılın bakalım

 6. #6

  • Doçent
  • Offline

   Üyelik tarihi
   27-03-2010
   Mesajlar
   530
   Konular
   18

  Standart

  Alıntı veri Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  vahiy mi geldi size
  bu cümleleri kullanan birinin takvasından endişelenmesi gerekir...

  gülen e diğer nurcuların kafayı takması ayrı mevzu zaten sevmeyeni çok bir de siz katılın bakalım
  Vahiy gelmesine gerek yok herşey gözler önünde..Ve çevremde de mevcut..
  Bizim sevip sevmememizin bir önemi yok. Allah sevsin yeter..Allah (c.c) katında değerinin olması önemli.. Biz bunu bilemeyiz herşeyin doğrusunu muhakkak ki Allah (c.c) bilir.. Ama kişinin yaptığı işte onun aynasıdır.. İçindeki dışına sirayet eder.. Talebelerinden hiç haz etmiyorum. Talebelerini yeterince şuurlandıramamış.. Ama hocalara da laf edecek kadar küstah değiliz..
  Ves'selam..


+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/9 12345 ... SonSon

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67