+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/33 1234511 ... SonSon
198 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: hz. ademden önce insan varmıydı?

• Profesör

Konular
      71

Standart hz. ademden önce insan varmıydı?

hep kafamı karıştırmıştır bu konu dostlar bilen varsa sırrı kuran diliyle izah edin yardım edin bana ! hz ademden önce insan varmıydı !

Tüm forumdan rastgele konular:

• » agbi tarafından şikayet edilen mesaj
    • » Kutlu iz
    • » STV'den Bir Anormallik Daha
    • » özlemişim ihvan forumuuu....
    • » Apo ve Perinçek'in ele ele kol kola...
    • » Yeni Asya grubu tarafını seçti
    • » Operasyonun Hedefinde Diğer Cemaatler...
    • » Sevgini yolla
    • » Mehmet Doğan - Âtıf Hoca İskilip’e...
    • » İlginç kanepeler koltuklar

Aynı kategoriden rastgele konular:

• » illa edep mahmut toptaş
    • » sınırlandırılamayan sonsuzluk "enel...
    • » Şerİat, tarİkat ve hakİkat...
    • » Tasavvuf Ile Ilgili Fetvalar
    • » Pr.Dr. M.Es'ad Coşan( k.s.) sözler;
    • » Edep Bir Taç İmiş
    • » Hüznün Anatomisi
    • » aŞk : sarmaşık
    • » Vaktin Hakkını Vermek
    • » Sabır
    Ben Hiçbirşey Bilmediğimi Biliyorum Artık!
    R.A.

• Profesör

Konular
      38

Ademden önce Adam doluydu dünyada..ADEM de onlara Peygamber geldi zaten arifane abi....

Pazar günü kavede içtik ya çayları..sizin mahallede

HU..
    Sevginiz Sermayeniz Olsun

• Yollara pelesenk

Konular
      95

hüseyin Hatemi olduğunu söylüyor,ama doğru mu onu bilemem:whistling[1]:

Mende Mecnundan fuzun âşıklık istidadı var
    Aşıkı sadık menem, Mecnun'un ancak adı var.

• Profesör

Konular
      71

dayııııı afiyet olsun pazar günkü gönül çayı. dayı ya ademden önce adam vardıda insan mı yoktu. yani ses vardı vücut yoktu.bu alemde zaten insan bir tane olur iki tane olmaz.
    Ben Hiçbirşey Bilmediğimi Biliyorum Artık!
    R.A.

• Profesör

Konular
      38

Alıntı Arifane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dayııııı afiyet olsun pazar günkü gönül çayı. dayı ya ademden önce adam vardıda insan mı yoktu. yani ses vardı vücut yoktu.bu alemde zaten insan bir tane olur iki tane olmaz.
    İnsan bedeni vardı..vardıda o bedenin içinde İNSAN yoktu..kolaymı oldu sanıyorsun o bi İNSANI yaratmak..altı gün sürdü..yedinci gün..istirahat..;)

Böylede anlatırlar bazen Kamiller..İnsan Hatmi Meratip etmiş olan kişidir..Ademden başlayan Muhammede vardı..bu evveldede böyleydi..Ahırdede..
    Evveli..ADEM..ahiri..MUHAMMED..devam edip gidecek..bu halkaya giremeyenler yeniden toprağa düşecekler..işin korkutan yanıda bu olmalı zaten..

HU..

Muhammede varıldımıda,ADEM,deki NURU MUHAMMEDİİ İdrak edilecek..

HU..
    Konu Yusuf Bahar tarafından (20-12-2006 Saat 20:27 ) değiştirilmiştir. Sebep: Mesajlar birleştirildi.
    Sevginiz Sermayeniz Olsun

• Üye

Konular
      8

Alıntı Arifane Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hep kafamı karıştırmıştır bu konu dostlar bilen varsa sırrı kuran diliyle izah edin yardım edin bana ! hz ademden önce insan varmıydı !

Hz. Ademden önce yeryüzünde cinler vardı.
    İslâm bilginlerinin büyük çoğunluğuna göre bütün insanlar, Âdem ile Havva'dan türemişlerdir. Kur'ân-ı Kerîm'in zahirinden de bu anlaşılmakla beraber, bu konuda Kur'ân 'da kesin bir ifade yoktur.
    Eğer gerçekten insanlık, bir tek ata-anadan değil de birçok ata-anadan türemiş ise bu, Kur'ân 'in söylemine aykırı düşmez. Birçok yerde vurguladığımız üzere Kur'ân, nâs sözüyle ilk muhatabı olan Arapları, daha genel manâsıyla Arap Yarımadasındaki Sâmî kavimleri kasdetmiş olabilir. Onlar Kur'ân'm andığı Âdem ile Havva'dan gelmiş olabilirler. Diğer kavimlerin, başka ata-anadan gelmiş olması, Kur'ân muhatablarının, Âdem ile Havva'dan gelmiş olmasına aykırı düşmez.
    "Âyetlerdeki 'Nefsi vahide' ile Âdem'in kasdedildiğine dair bir nass yoktur. Müfessirlerden bazılarına göre 'ey nâs' şeklindeki bu tür hitaplar Mekke halkına, yahut Kureyş Kabilesine yöneliktir. O zaman nefsi vahide ile kasdedilen, Mekke halkının atası Adnan olur. Eğer en-nâs tabiriyle bütün Araplar kasdedilmiş ise o zaman nefsi vahide, bütün Arapların atası Ya'rub veya Kahtan olur. Eğer en-nâs ile bütün insanlık kasdedilmiş ise o takdirde bu âyetten herkes kendi inancına göre insanlığın atasını anlar. Bütün insanlığın Âdem'den geldiğine inananlar, nefsi vahide ile Âdem'in kasdedildiğini anlarlar. Milletlerin ayrı ayrı atalardan geldiğine inananlar da nefsi vâhideyi kendi inançlarına göre yorumlarlar.
    İnsanın yaratılışından söz eden bütün âyetler, bütün insanların bir tek nefisten geldiğini söyler. Bu tek nefis, insanın hakikatidir. İnsanlar, bununla insan olmuşlardır. İnsanlar, Âdem Aleyhisselâm'dan da gelseler, kendilerinden önceki canlılardan da türemiş olsalar, onları insan yapan, bu tek hakikattir. Hepsi bu ortak hakîkat ile insan olmuşlardır. Bundan dolayı kardeştirler."
    Prof. Dr. Süleyman Ateş, Kur’an Ansiklopedisi, Kuba Yayınları:
    Konu parantez tarafından (20-12-2006 Saat 20:21 ) değiştirilmiştir.

+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/33 1234511 ... SonSon

Bu Konudaki Etiketler