+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/3 123 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Yenisafak Prof. Dr Osman Ozsoy'un yazilarina son verdi

 1. #1

  • Kısıtlı Erişim
  • Offline

   Üyelik tarihi
   26-10-2006
   Mesajlar
   1.510
   Konular
   92

  Standart Yenisafak Prof. Dr Osman Ozsoy'un yazilarina son verdi

  Yeni Şafak Gazetesi, Yazarı Osman Özsoy'un yazılarına son verdi.

  Osman Özsoy yazılarına gazete yönetimi tarafından son verildiğini Twitter üzerinden okuyucularına duyurdu.

  Özsoy, "OKUYUCU ve TAKİPÇİLERİME DUYURU; Bilgisayar başında yarınki yazımı tamamlamak üzereydim ki... Gelen bir telefonla, Yeni Şafak'taki yazılarıma son verildiğini öğrenmiş bulunuyorum" dedi.

  Yeni Şafak yönetimin kırgın olmadığını söyleyen Osman Özsoy, 4 yıldır Yeni Şafak'ta yazıyordu.

  Osman Özsoy'un, Fethullah Gülen'in duasıyla ilgili Asr-ı Saadet ve Kur'an-ı Kerim'den kaynak gösterdiği yazısı medyada yoğun ilgi görmüştü.

  Tüm forumdan rastgele konular:

  • » Eşi başörtülü olan subaya 'kurmaylık'...
  • » Ahmet Arif Şiirleri
  • » Toplu Taşımacılıkta yeni boyut
  • » Yetimhane Tapusuna Yunan Jesti
  • » Brüksel'de Öyle Bir YASAK Geliyor ki...
  • » Bakanlık Ayasofya'yı kilise yaptı
  • » Mavi Marmara'daki Arap Milletvekili...
  • » Nurdan Damla - Aşka Adanmış Bir Ömür /...
  • » Obama Türk Okulu Öğrencilerini Ağırladı
  • » Geziciler Cami İçin Ayaklandı:)))

  Aynı kategoriden rastgele konular:

  • » Pelin Batu Öyle Diyor Ama
  • » Huzursuz Evler
  • » Türkiye’de zekâ eğitimi sarmalı
  • » Peygamberimiz(sav)'in Sabah zikri...
  • » Döndüm Kıbleye Uydum Hazır Olan Ekrana?
  • » Üsküdar`daki Gizemli Araştırmacı!
  • » Nûman`ın Çiçekleri
  • » Japonlardan dünyaya 10 insanlık dersi
  • » Cahiliye....
  • » Hava Temizleme Üniteleri ( Bilim...
  veri (30-12-2013) Bunu beğendi

 2. #2

  • -pür kusur-
  • Offline

   Üyelik tarihi
   15-12-2006
   Mesajlar
   2.570
   Konular
   253

  Standart

  yazıyı okumamıştım.. ve yerini bularak okudum..

  belki istifade etmek siteyenler için tekrar alıntılıyorum..

  Gülen, neden 'evlere ateş salsın' dedi?

  Fotoğrafların siyah beyazlı olduğu günlerde aile resimleri olurdu.
  Uzun zaman önce Asr-ı Saadet'ten bir olayı okurken, Peygamber Efendimizle ilgili böyle bir aile tablosu gelmişti aklıma.
  Yaşanmış bir olay...

  Resulullah (sas) Hz. Hüseyin'i kucağına almış, Hz. Hasan'ın elinden tutmuş, Hz. Fâtıma ile Hz. Ali'yi de arkasına almış, tam da o dakikalar için randevulaştığı birilerinin gelmesini bekliyor...

  Bu arada, Ehli Beytim dediği ailesine de, 'Ben biraz sonra dua edince siz de Amîn dersiniz' diye tenbihte bulunuyor. Yani, Peygamber Efendimiz'in az sonra yapacağı duaya 'amin'leri ile şahitlik etmek ve katılmak için yanına almış Ehl-i Beytini.
  Tüm hazırlıklar tamam bir şekilde bekleme faslı başlıyor...

  İşte tam bu nokta, Sayın Fethullah Gülen'in son sohbetinde, kamuoyunda beddua olarak algılanan 'evlere ateş salsın' diye başlayan cümleleleri neden sarf ettiğine cevap teşkil eden kritik noktadır.

  Konu tam bu noktada biraz bekleye dursun, meselenin önce güncel mevzuyla bağlantısını bir sağlayalım.
  AK Parti sözcüsü Hüseyin Çelik, 'Fethullah Gülen Hocaefendi'nin beddua ettiğini ilk defa duyuyorum' dedi.
  Sadece Sayın Çelik mi? Hepimiz ilk defa duyuyoruz.

  Kaldı ki Sayın Gülen de bahsi geçen sohbetinde 'daha evvel dememiştim' diyor ve kamuoyunda büyük ses getiren duasına ondan sonra başlıyor.
  Yani bu bir ilk...

  Pekala, Sayın Gülen bu sözleri neden sarf etti? Üstelik tüm sohbetlerinde olabildiğince rahmet ve merhamet esintileri ile kitlelerle iletişim kuran bir din adamının dinleyenlerde hayret uyandıran bu üslubunu nasıl değerlendirmeli? Sohbetin hepimizi şaşırtan bu bölümünün İslami kaynaklarda bir karşılığı var mı?

  Mevzuya girmeden önce şunun da altını çizelim. Sayın Fethullah Gülen'in sayıları 100'ü aşan eserlerinin büyük bölümü vaaz, hutbe ve sohbetlerinin kitaplaştırılmış halinden oluşuyor. Kasetlerden çözülen konuşma metinleri önce konularına göre tasnif ediliyor. Ardından o konunun akademik uzmanlarına verilerek konuşmalardaki cümlelerin temel kitaplardaki kaynakça ve dipnotları çıkarılıyor. Sayın Gülen her cümlesinde kitap ve kaynakça beyan etse, haliyle yapılan sohbet genel kitleler açısından sıkıcı olurdu.

  Sohbeti yapan Sayın Gülen ama, aktardıkları sohbetin içine serpiştirilmiş başta ayet ve hadisler olmak üzere temel kaynaklardan yapılan alıntılardan oluşuyor. Cemaat açısından sohbeti çekici kılan ve etkilenmelerine neden olan da belki de o... Konuyu aktaran Sayın Gülen, dinlediğimiz ise temel kaynakların verdiği mesajlar.

  Nerden mi biliyorum?

  Sayın Gülen'in 'Enginliğiyle Bizim Dünyamız -İktisadi Mülahazalar-' başlıklı kitabının hazırlanışına tanıklık ettim. 1970'li yıllarda cami kürsülerinde verdiği vaazların kendi kontrolünden geçmiş olan çözümlerinin ve sonraki dönemlerde farklı zamanlarda yazılmış bazı makalelerinin bir araya getirilmesinden oluşan bu kitap, ekseriyetle Sayın Gülen'in iktisadi görüşlerinden oluşunca, kasetlerin çözülmüş hali, üzerinde çalışması için iktisat profesörü ağabeyim İsmail Özsoy'a verilmişti. Kendisi kitap üzerinde 3-4 yıl çalıştı. Hangi cümlenin hangi kaynağa ait olduğunun tasnifini yaptı, takdim yazısını yazdı.
  Şimdi gelelim Sayın Gülen'in kamuoyunda beddua şeklinde algılanan sözlerini Asr-ı Saadet'te yaşanmış bir olayla birlikte hatırlamaya...
  Hicretin 9. yılında Necran Hıristiyanlarını temsil eden 70 kişilik heyet, başlarında liderleri de olarak Medine'ye gelirler ve Peygamber Efendimiz ile görüşürler. Görüşme sırasında Hz. İsa Aleyhisselam hakkında tartışma yaşanır. Tartışma bir çözümsüzlüğe gidince, Allah'ü Teala, Al-i İmran Süresi'nin 61. Ayeti'ni indirir.

  Ayet-i Kerime mealen şöyledir;

  'Artık sana bu ilim geldikten sonra, kim seninle İsa hakkında tartışmaya girerse de ki: 'Haydi gelin oğullarımızı ve oğullarınızı, hanımlarımızı ve hanımlarınızı ve bizzat kendimizi ve kendinizi çağırıp, sonra da gönülden Allah'a yalvaralım da bu konuda kim yalancı ise Allah'ın lânetinin onların üzerine inmesini dileyelim.'

  Peygamber Efendimiz ayetin işaret ettiği bu çözüm formülünü konuklarıyla paylaşır ve aynısını yapmayı önerir. Ayet, hangi taraf yalancı ise tüm aile fertleriyle birlikte Allah'ın ona lânet etmesini bütün kalbiyle istemeyi teklif etmektedir. Bunun üzerine konuklar düşünmek için mühlet isterler.
  Ertesi günü belirlenen saatte bu teklifi kendileri için tehlikeli bulup kabul etmediklerini bildirmek üzere Hz. Peygamber'in yanına geldiklerinde bakarlar ki, Resulullah (sas) Hz. Hüseyin'i kucağına almış, Hz. Hasan'ın elinden tutmuş, Hz. Fâtıma ile Hz. Ali'yi arkasına almış, 'Ben dua edince siz de Amîn dersiniz' diyor. Yani edilen yeminin ortaya çıkaracağı sonuca, birinci derece aile yakınları da dahil ediliyor, karşı tarafa da aynı şey teklif ediliyor.
  Nitekim heyet başkanı Hz. Peygamber'in yaptığı teklifi kabul etmez. Cizye vergisi vererek İslâm hâkimiyeti altında yaşamayı benimsediklerini bildirir. Hz. Peygamber de onlara bir emânnâme yazarak yolcu eder.

  Kaynaklarda 'Mülâane' olarak geçen ve kilitlenmiş konularda çözüm olarak önerilen bu formül, yani karşılıklı lanetleşerek meseleyi vüzuha kavuşturma yöntemi, kocanın sadece kendisinin şâhit olduğu bir zina olayında başka şâhit bulunamadığı zamanlarda da hukuken uygulanmaktadır. Nur Suresi 7,8,9. ayetlerde bu durum detaylı bir şekilde anlatılır.
  Ülke gündemini uzun süredir meşgul eden, kamuoyunun zihin karışıklığı yaşadığı son tartışmalara, bir akademisyen olarak bir nebze de olsa ancak bu şekilde katkıda bulunmuş olalım.

  Sayın Gülen'in 'beddua etti' şeklinde kamuoyuna yansıyan sohbetinde işin içine aileler ve evler de dahil edilerek hepimizi şaşırtan bir dua söz konusu olmuşsa, hatta orada yapılan duaya o sırada yanında bulunanlar ve dünyanın dört bir yanındaki insanlar da amin demişlerse, artık konunun nihai hakemi olarak Cenab-ı Allah belirlenmiş demektir.

  Hakem Allah olmuş ise, adaletinden kim şüphe edebilir ki...Bu dünyada da, ahirette de... Allah hepimizin sonunu hayreylesin.

  http://yenisafak.com.tr/yazarlar/osm...sin-dedi/44894

 3. #3

  • -pür kusur-
  • Offline

   Üyelik tarihi
   15-12-2006
   Mesajlar
   2.570
   Konular
   253

  Standart

  Ve aynı düşüncelerle güncel olayları değerlendirerek şahsi duamı aynen tekrarlıyorum..

  Cemaatın misyonu ve vizyonu ile hedefi ve amacı belli iken, risale-i nur ölçüleri dışına çıkan her kim olursa olsun.. EĞER Ki cemaat adına kimsenin tasvip etmediği bu durumları cemaatten birileri yapıyorsa iki yakaları ellerimizdir ve ocaklarına ateşler düşsün..

  EĞER ki böyle bir durum yoktur da yalan haber yapılarak iftira atılıyorsa ve efkar-ı umuminin Hocaefendi ve cemaata hüsn-ü zannı kırılmak isteniyorsa onların da ocaklarına ateşler düşsün... amin....
  levent48 (31-12-2013),manifesto (30-12-2013) Bunu beğendi

 4. #4

  • KarsiDevrim
  • Offline

   Üyelik tarihi
   24-12-2006
   Mesajlar
   8.958
   Konular
   937

  Standart

  İktidardan mamaları kesilir diye korku içindeler
  Kimin ne mal olduğu bu yaşananlar ile bir bir ortaya çıktı
  Yenişafak malak bir gazete olduğunu ortaya koydu
  (2006-2014) İlelebet Milli Cumhuriyet www.millicumhuriyet.com
  cemaliii (30-12-2013) Bunu beğendi

 5. #5

  • Kıdemli Üye
  • Offline

   Üyelik tarihi
   01-10-2009
   Mesajlar
   4.796
   Konular
   445

  Standart

  Çok isabetli bir karar..daha önce bu zatı tenkid etmiştim...O mesajımı alıntılıyorum<:

  Osman Özsoya hatırlatma

  Yeni şafak'ın, fethullah Gülen yakını yazarı, Osman Özsoy, bugünkü kçşe yazsında sapla samanı karıştıran bir yazı yazmış..Bendenizde kendisinin köşesindeki yoruma bir küçük not gönderdim..

  Sayın yazar cemaat taassubuyla hocanın neden beddua ettiğine güya sünnetten/hadis bir delil getirmnişki, evlere şenlik!!! Yazsında Resulu Ekremin aleyhisselam, Necran hiristiyanlarına yönelik '' Al-i İmran Süresi'nin 61. Ayeti'


  'Artık sana bu ilim geldikten sonra, kim seninle İsa hakkında tartışmaya girerse de ki: 'Haydi gelin oğullarımızı ve oğullarınızı, hanımlarımızı ve hanımlarınızı ve bizzat kendimizi ve kendinizi çağırıp, sonra da gönülden Allah'a yalvaralım da bu konuda kim yalancı ise Allah'ın lânetinin onların üzerine inmesini dileyelim.' ni , getirip , hocanın bedduasına delil yapması tam bir işgüzarlıktır ve ayıpppppptırrrrr!!!! Utanmadan Eroğan ve ekibini necran hıristiyanlarına benzeterek batıllll bir kıyas yapmıştır.


  Sayın yazar milletten ve Erdoğandan özür dilesin!!!


  Sanma şâhım herkesi sen sâdıkâne yâr olur

  Herkesi sen dost mu sandın belki ol ağyâr olur
  dostluk (30-12-2013),levent48 (31-12-2013),microteam (30-12-2013),Okyanus (30-12-2013) Bunu beğendi

 6. #6

  • Kısıtlı Erişim
  • Offline

   Üyelik tarihi
   26-10-2006
   Mesajlar
   1.510
   Konular
   92

  Standart

  Basbakanin dunuru ve iki tane danismaninin calistigi gazeteden ne gibi bir objektiflik bekleyebiliriz? Yenisafagi hulooog'lar harici takan yok
  cemaliii (30-12-2013),veri (30-12-2013) Bunu beğendi

+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/3 123 SonSon

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67