Etiketlenen üyelerin listesi

Kur'an-ı Kerim'in Tanımı ve Özellikleri

http://img218.imageshack.us/img218/8283/kurannic9.gif Kur'ân'ın çeşitli özelliklerini toplayan klasik tarifi şöyledir: Hz. Muhammed (a.s)'a vahiy yolu ile indirilmiş, tevatürle nakledilmiş, mushaflarda yazılmış, tilavetiyle ibadet edilen, i'caz vasfı olan kelam-ı ilahîdirKur'ân'ın kadim olan aslı, Levh-i Mahfuzdadır. Buradan dünya semasında Beytu'l-izze denilen bir makama toptan indirilmiş, sonra buradan zaman zaman bazı vesilelerle bölüm bölüm olarak Hz. Cebrail vasıtasıyla yirmi üç

Bu konu 29982 kez görüntülendi 0 yorum aldı ...

 1. #1
  eski ihvanlıı Profesör zühd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  03-10-2006
  Mesajlar
  796
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Reklamsız forum için Üye Olmalısınız.

  Standart Kur'an-ı Kerim'in Tanımı ve Özellikleri
  Kur'ân'ın çeşitli özelliklerini toplayan klasik tarifi şöyledir: Hz. Muhammed (a.s)'a vahiy yolu ile indirilmiş, tevatürle nakledilmiş, mushaflarda yazılmış, tilavetiyle ibadet edilen, i'caz vasfı olan kelam-ı ilahîdirKur'ân'ın kadim olan aslı, Levh-i Mahfuzdadır. Buradan dünya semasında Beytu'l-izze denilen bir makama toptan indirilmiş, sonra buradan zaman zaman bazı vesilelerle bölüm bölüm olarak Hz. Cebrail vasıtasıyla yirmi üç yıllık bir zamana yayılarak Peygamber Efendimize vahyedilmiştir. Kur'ân'ın başı ve sonu bulunan bir veya birkaç cümleden oluşan en küçük birimine ayet, ayetlerin bir araya gelerek teşkil ettiği büyük birimine ise sûre denir. Ayet ve sûrelerin uzunluğu birbirinden farklı olup bunlar tamamen Allah tarafından belirlenmiştir. Kur'ân'da 114 sûre, 6236 âyet vardır.
  Kur'ân toptan indirilmeyip ihtiyaçlara göre, Hz. Peygamberin 23 senelik risalet dönemine yayılacak şekilde indirilmiştir. Bu da:
  1.Ümmeti irşad,
  2.Kur'ân'ın ezberlenmesini kolaylaştırmak,
  3.Buyruklarının hazmedilip anlaşılmasını temin,
  4.Her seferinde tehaddî edip muarızlarına benzerini yapma konusunda meydan okumasıyla i'caz vasfını defalarca tescil etme gibi çok önemli gayelerini gerçekleştirmek amacına yöneliktir. 2. 19-02-2007, 23:23
  #1  Kur'ân'ın çeşitli özelliklerini toplayan klasik tarifi şöyledir: Hz. Muhammed (a.s)'a vahiy yolu ile indirilmiş, tevatürle nakledilmiş, mushaflarda yazılmış, tilavetiyle ibadet edilen, i'caz vasfı olan kelam-ı ilahîdirKur'ân'ın kadim olan aslı, Levh-i Mahfuzdadır. Buradan dünya semasında Beytu'l-izze denilen bir makama toptan indirilmiş, sonra buradan zaman zaman bazı vesilelerle bölüm bölüm olarak Hz. Cebrail vasıtasıyla yirmi üç yıllık bir zamana yayılarak Peygamber Efendimize vahyedilmiştir. Kur'ân'ın başı ve sonu bulunan bir veya birkaç cümleden oluşan en küçük birimine ayet, ayetlerin bir araya gelerek teşkil ettiği büyük birimine ise sûre denir. Ayet ve sûrelerin uzunluğu birbirinden farklı olup bunlar tamamen Allah tarafından belirlenmiştir. Kur'ân'da 114 sûre, 6236 âyet vardır.
  Kur'ân toptan indirilmeyip ihtiyaçlara göre, Hz. Peygamberin 23 senelik risalet dönemine yayılacak şekilde indirilmiştir. Bu da:
  1.Ümmeti irşad,
  2.Kur'ân'ın ezberlenmesini kolaylaştırmak,
  3.Buyruklarının hazmedilip anlaşılmasını temin,
  4.Her seferinde tehaddî edip muarızlarına benzerini yapma konusunda meydan okumasıyla i'caz vasfını defalarca tescil etme gibi çok önemli gayelerini gerçekleştirmek amacına yöneliktir.


+ Yeni Konu aç

Benzer Konular

 1. Kadının özellikleri ve tanımı
  By durmuş göktekin in forum SERBEST KÜRSÜ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 05-05-2013, 15:09
 2. TSK'dan Şehitlik Tanımı!
  By AynAlı in forum GÜNDEM VE SİYASET
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28-12-2011, 16:47
 3. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 06-05-2010, 00:30
 4. İMAN'ın Tanımı
  By ummuhan in forum İSLAMİ HAYAT
  Cevaplar: 32
  Son Mesaj: 27-02-2010, 10:03
 5. Atatürkçülüğün Tanımı
  By yosun in forum SERBEST KÜRSÜ
  Cevaplar: 284
  Son Mesaj: 08-06-2008, 03:08

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •