+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/2 12 SonSon
7 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: MÜŞRİK ve KAFİR NEDİR NASIL AYIRT EDİLİR?

• EHLİ SÜNNET VEL CEMAAT

Konular
      35

Standart MÜŞRİK ve KAFİR NEDİR NASIL AYIRT EDİLİR?

Esselamualeykum kardeşlerim;

Kafir hepinizinde bildiği üzere Allah'ı inkar eden kabul etmeyen demektir

Müşrik ise biraz farklıdır, Allah'ın varlığını kabul eder,yerleri ve gökleri Allah'ın yarattığını bilir fakat Allah'a ortak koşar , şirk eder, şirk kelimesi ise kelime anlamıyla ortak demektir, şirket kelimesi de bu kelimeden türemiştir
    LTD ŞTİ , TİC ŞTİ vs.. gibi bu tür şirketlerde ortak şirketlerdir

Oysa Allah c.c. hiç bir eşi benzeri ve ortağı yoktur, İhals-ı Şerif suresi'de bunu için inmiştir, Hristiyanlar Hz. İsa (a.s) için Allah'ın oğlu, melekleri Allah c.c. kızları ve Meryem Annemizi de Allah c.c. haşa karısı diye kabul etmişlerdir.
    işte Mekkeli müşriklerde Allah'ı kabul ediyorlar fakat dünyalarına , ticaretlerine,içkilerine,putlarına ve sapıklıklarına karışmamasını istiyorlardı.

Aşağıdaki ayette de geçtiği üzere
    Zümer Suresi 38.Ayet: Andolsun ki onlara: Gökleri ve yeri kim yarattı? diye sorsan, elbette "Allah'tır" derler. De ki: Öyleyse bana söyler misiniz? Allah bana bir zarar vermek isterse, Allah'ı bırakıp da taptıklarınız, O'nun verdiği zararı giderebilir mi? Yahut Allah, bana bir rahmet dilerse, onlar O'nun bu rahmetini önleyebilirler mi? De ki: Bana Allah yeter. Tevekkül edenler, ancak O'na güvenip dayanırlar.

Ebu cehil Peygamber Efendimiz s.a.v'e gelerek, bak dedi biz seninle bir anlaşma yapalım, sen ve arkadaşlarının namazına karışmicaz,orucunuza karışmicaz,hac da yapabilirsiniz ama sende gelip Allah var içki haram,faiz haram , zina haram, kadınlar kapansın vs. demicek bizim dünya işlerimize dini karıştırmayacaksın dedi,
    yani senin Rabbin bizim dünyamıza karışmasın dedi, işte bu günkü insanlar da yönetim şekllimizi değiştirip din ve dünya işleri ayrıdır demedilermi ,hala demiyorlarmı, bunların Ebu Cehilin zihinyetiyle aynı olmadıklarını kim iddia edebilir.
    Başımızdaki bazı zihniyetlerinde yaptıkları aynı şey değilmi? aynı şeyi yapmıyorlarmı, namaza karışmıyorlar,oruç tutmana,hacca gitmene karışmıyorlar,dini sadece namaz ve oruçla sınırlıyorlar.Fakat iş baş örtüyle gelince bu şekilde gelme burada islam değil medeni kurallar geçer demiyorlarmı? Sakalla giremezsin demiyorlarmı? İçki içme, zina yapma,kumar oynama, faiz yeme dediğiniz zaman işler değişmiyormu? ama onların anlaşmalarına uyduğunuz sürece sizin namazınza orucunuza , haccınıza karışmıyorlar aynı 1400 yıl evvelki Ebu cehilin yapmak istediği anlaşma gibi , fakat islam dini sadece ahret için değil bu dünyanın düzeni içinde gerekli değilmi, Allah c.c. hem bu dünyamızı hemde ahiretimizi düzene sokmak için göndermedi mi emir ve yasakları , dini sadece vicdanlarda haps eden bir zihniyet var, dini caminin dışına çıkarmayın diye bir dayatma var,haramlar serbest hale geldi , helaller yasak hale geldi. Din sadece namaz ve oruçtan ibaretmiş gibi bir hava estirdiler yıllarca.Kur'an'daki emir ve yasaklar, haram ve helaller sadece hikaye okur gibi okuyup geçmek için değil , bütün hayat alanımızda uygulamamız için indirildir ev,iş,hukuk,kanun,aile,arkadaş,akraba vs.. gibi bir çok alanda islam dinini yaymamızı ve en adaletli olan yüce Rabbimizin kanunlarını yeryüzüne yaymamızı emretti Allah c.c.
    Ebu cehiller kıyamete kadar bitmez biz davamıza sahip çıkalım,müslümanı ve müşriki birbirinden ayırt edelim

Hatta ben sizlere aklıma gelmişken bir yahudi oyunundan daha behsetmek istiyorum ülkemizde maşaAllah hafızlık yapmak serbest ve en çok hafız yetiştiren ülke Türkiyemiz , fakat Arapça okumak yasak neden biliyormusunuz, çünkü Arapça öğrenirsek Kur'anı Türkçe meallerden değil direk anadilinden orjinal bir şekilde anlarızda Yahudi ve Hristiyanın oyunu bozulur insanlar uyanır diye bizleri en azından hafızlığı serbest yapalımda tamamen din yasaklandı demesinler oyunumuz meydana çıkmasın diye sus payı olarak verilen bir serbestliktir, yani bir şeyi serbest ediyorlar fakat yine amaçlarına ulaşıyorlar,Arapça okumak okutmayı yasaklıyorlar hiç bunları düşündünüzmü? İçinizde Arapça okuyan veya bilenler beni biraz daha iyi anlarlar, çünkü Kur'an'ı türkçe kelimelerle anlatmak tam orjinal şekilde anlatmak mümkün değil fakat Arapça çok zengin bir dildir, herkesin öğrenmesini tavsiye ederim o zaman bir harften veya bir harekeden ne kadar mana çıkıyor hayretler içinde kalacaksınız, ve o kadar tatlı bir dilki öğrenmek okumak gün geçtikçe daha da zavk veriyor.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Tüm forumdan rastgele konular:

• » Fetva Verme Mesuliyeti
    • » Uzayın Şekilleri - matematik üniversite...
    • » C.Ünaldı Hasannebioğlu :Zencilerin ve...
    • » Seçim STRATEJİSİ Mİ ???
    • » GÜLLER Arasındaki fark
    • » Tesettür Fıtrîdir
    • » Hayat ömür biçer...
    • » hirahos tarafından şikayet edilen mesaj
    • » Kerkük’e Sahip çikma Zamani
    • » İtiraf gibi açıklama

Aynı kategoriden rastgele konular:

• » BÜyÜk GÜnÂhlar (kebÂİr)
    • » Kopya koyundan kurbanlık olur mu?
    • » Anayasada neler değişti?
    • » Allah yerine tanrı ve başka isimler...
    • » Nikâh'ın rüknü nedir?
    • » A’raf Suresi'nde geçen "a`raf ehli"...
    • » çocuk günah işler mi?hayvan öldüren...
    • » Amentü duası nerde, ne zaman ve ilk...
    • » Asfiya ve muhakkik ne demektir,...
    • » yardim edermisiniz kardesler???
    " De Korkma Müslümanım Göğsün İmanla Dolsun, İRTİCA İslam İse Başımın Tacı Olsun"
    Şehid Hızır Ali Muratoğlu (k.s.)

nefahtü (29-08-2013) Bunu beğendi

• Üye

Konular
      14

http://www.ihvan-forum.com/showthread.php?t=32374

Kafir kavramı çok güzel irdelenmiş.

• Üye

Konular
      14

Alıntı ((MUHAMMED)) Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Esselamualeykum kardeşlerim;

Kafir hepinizinde bildiği üzere Allah'ı inkar eden kabul etmeyen demektir

Müşrik ise biraz farklıdır, Allah'ın varlığını kabul eder,yerleri ve gökleri Allah'ın yarattığını bilir fakat Allah'a ortak koşar , şirk eder, şirk kelimesi ise kelime anlamıyla ortak demektir, şirket kelimesi de bu kelimeden türemiştir
    LTD ŞTİ , TİC ŞTİ vs.. gibi bu tür şirketlerde ortak şirketlerdir

Rabbim yar ve yardımcımız olsun.
    مَايَوَدُّ الَّذينَ كَفَرُوا مِنْ اَهْلِ الْكِتَابِ وَلَاالْمُشْرِكينَ اَنْ يُنَزَّلَ عَلَيْكُمْ مِنْ خَيْرٍ مِنْ رَبِّكُمْ وَاللّهُ يَخْتَصُّ بِرَحْمَتِه مَنْ يَشَاءُ وَاللّهُ ذُوالْفَضْلِ الْعَظيمِ (105)
    [002.105] [Diyanet İşleri] Kitap ehlinden ve Allah'a eş koşanlardan inkar edenler, Rabbinizden size bir iyilik gelmesini istemezler. Allah, rahmetini dilediğine tahsis eder. Allah büyük nimet sahibidir

Sizin tanımınıza göre kafirler Allahı inkar edenler yani varlığını kabul etmeyenler ise yukarıdaki ayette geçen kafir kelimesini nasıl izah ediyorsunuz.
    Çünkü ayette müşriklerden ve ehli kitaptan kafir olanlar....deniyor.
    müşrikler Allahın varlığını kabul edip ortak koşanlara denir.Ehli kiatap zaten Allaha inanır.Bu durumda Allaha inanmayan müşrik ve Allaha inanmayan ehli kitap nasıl oluyor?
    Veya Allaha inanmayana müşrik veya ehli kitap denir mi?

• EHLİ SÜNNET VEL CEMAAT

Konular
      35

susran kardeşim benim yukarıda anlatmak istediğimi sanırım anlamadınız
    her Allah'a inanıyorum diyen müslüman değildir bunu anlatmaya çalışıtım kardeşim
    müşriklerde yani Allah'a ortak koşanlarda kafirdirler sonuçta hepsi aynı katagoriye giriyor siz acaba yukarıdaki yazımdan ne anladınız onu merak ediyorum?
    Benim yukarıda anlatmak istediğim zaten müşriklerinde Kafir olduklarıdır zaten Allah'a ortak koşmak kafirlik demektir.
    Kafir: Allah'ın varlığına hiç inanmayan
    Müşrik: Allah'a ortak koşan Allah'ın varlığını bilir kabul eder ama ortak koşar (bunlarda yani müşrikler , Yahudi ve Hristiyanlar da sonuçta Kur'an'da geçtiği üzere Allah'a ortak koştukları için KAFİR olmuşlardır)
    netice itibari ile hepsi KAFİR kategorisine girmişlerdir.

Ben yukarıda farklı bir konuya değinmek istediğim için müşrik ve kafir kavramı üzerinde pek durmak istemedim ve kısaca tanımlarını yapmak istedim herkes müşrik nedir kafir nedir bunun ayrımını yapamaz oldu bazı ben müslümanın diyen müşriklerde vardır onlara değinmek istedim aslında fakat siz anlamadınız sanırım.

mesela başımızdaki bazı zihniyetler bazı kurum ve kuruluşlar var bazı yasalar gereği insanlar sadece islamın namaz , oruçtan ve hac'dan ibaret olduğunu bunları yapmamanın suç olduğu bilmedikler için veya işlerine gelmediği için, bunun dışında çıplaklığa,fuhşa,içkiye,faize,lotoya,krdiye,kumara vs.. gibi Allah'ın yasakladığı diğer haramlara karışılmamasını istedikleri için, gerçekleri anlatanlara izin vermedikleri için gerici yobaz dedikleri için bunlarında Müşrik sınıfına girdiklerini anlatmak istedim. Yani sorduğun zaman yerleri gökleri kim yarattı denildiği zaman Allah diyecekler fakat örtünme emrine karşı çıkacaklardır. içkisine,kumarına,faizine ve her türlü pis işlerine Allah'ın karışmasını istemeyceklerdir.
    İşte bunlar yeri geldiğinde çeşitli mitingler düzenleyerek Kahrolsun şeriat nutukları atmış ve islamın aleyhine çalışmalar başlatmışlardır.
    Ama sorduğunuzda onlarda müslüman olduklarını Allah'a inandıklarını söylemektedirler fakat islama ve şeriate küfr ettikleri için "Müşrik olan Kafirlerden" olmuşlardır.
    işte yukarıdaki yazımda konu buydu inşaAllah anlatabilmişizdir
    Konu ((MUHAMMED)) tarafından (27-08-2007 Saat 07:13 ) değiştirilmiştir.
    " De Korkma Müslümanım Göğsün İmanla Dolsun, İRTİCA İslam İse Başımın Tacı Olsun"
    Şehid Hızır Ali Muratoğlu (k.s.)

• Süper Moderatör

Konular
      626

İki topluluğun karşılaşmasında muhakkak sizin için bir ayet vardır. Bir fırka Allah oylunda çarpışıyordu, diğeri kafirdi. Onlar diğerlerini göz göre göre kedilerinden iki misli görüyorlardı. Allah dilediğini yardımı ile teyid eder şüphesiz bunda basiret sahipleri için bir ibret vardır.” ( 3/13 )
    Ayette sözü geçen kafir guruptan kasıt, bedir günü Müslümanlarla savaşan Mekke müşrikleridir…

“ O vakit dediler ki: Allah’ım eğer bu senin tarafından gelen bir haksa, semadan üzerimize taş yağdır, yahut bize elim bir azap ver.” ( 8/32 )

Dikkat et halis din yalnız Allah’ındır, o’nu bırakıp başka veliler edinenler: (Biz onlara ancak Allah’a yakınlık mertebesine yaklaşmak için ibadet ediyoruz ) derler. şüphesiz Allah hükmünü verecektir, onların aralarında o ihtilaf ettikleri şeyler hakkında gerçekten Allah yalancı kafir kimseyi hidayete eriştirmez.” ( 39/3 )

Ayetlerden de anlaşıldığı gibi Mekke müşrikleri Allah’ın varlığına inanıyorlardı, Allah’ın kendilerini kafir olarak nitelendirmesi ise O’nun varlığını inkardan kaynaklanmıyor göklerin ve yerin hakimiyeti elinde bulunan Allah’ın otoritesini kabul etmemekten kaynaklanıyordu. Görüldüğü gibi, Allah’a iman tek başına yetmez eğer öyle olsaydı müşriklere mümin denirdi o halde Allah’a layıkıyla inanmamız gerekir yani Kur’an’ın bizden ne yapmamızı istediğini, bizden nasıl düşünmemizi istediğini, Allah’ı nasıl algılamamız gerektiğini, hayattaki gerçek düzenlerimizin, tutum ve davranışlarımızın, yasalarımızın nasıl olmasını istediğinin şuurunda olarak iman etmeliyiz.

Putlar, tapmanız için değil, kırmanız içindir. Doğrular hoşunuza gitmiyorsa, nefsiniz putlaşıyor; toplumsal şartlanmalar inancınızla ters düşüyorsa, toplum putlaşıyor demektir. Nefsinize rağmen doğrulara ‘evet’, topluma rağmen de yanlışlara ‘hayır’ diyemiyorsanız ‘ilah birdir’ demeniz lafta kalır.

• Profesör

Konular
      14

Kafir, Allah'ın Mülkünü kendine ve başkasına taksim edendir.
    Müşrik, Allah'ın Rububiyetinden başka Rububiyet isnat edendir.

Rububiyet Allah'ın umum mahlukat ve eşya ile mükalemesidir, karşılıklı konuşmasıdır. Yani, müşrik, başka bir İlah'ın onu terbiye edemeyeceğini, rahmetin Rahim'den başkasına ait olmadığını ve başka kudretlerin ve tesirlerin varlığını red etmeyen veya edemeyendir.
    Mesela, Allah Rububiyeti icabı der: "Alişverişte hile yaparsan, şöyle yaparım, böyle ederim. Rezzak benim, bana itimat et." Kul, Rububiyeti icabı bu davete icabet edecek, ya sözle veya fiille. İcbar var. Bir müşteriyi aldatsa, dese "Aldatmasam benden alışveriş yapmayacaktı, aç kalacaktım" Bu hafi bir şirktir. Çünkü, rızkın sebebi olan Müşteriye bir nevi Rububiyet verdi.
    İşte şirkin en düşük mertebesi bu halde iken en üst mertebelerini kıyas ediniz.

Kafir ise bütün bütün Allah'ı inkar edemez. Mutlak inkar yoktur. Sadece hakikatlerin üstünü örtmektir.
    Evet, inkar etmemek başkadır. İman etmek başkadır. Hiç bir kimse bir İlah'ı mutlak manada red edemez.

Bu asrın grib bir hastalığıdır ki, İman ettiği halde İslam'a taraftar olmuyor. Diyor; "Biz de Mü'miniz, ama okulda baş örtüsü olmaz"
    Yada bir bakmışsın, siyasi bir sebebten taraf olduğu cenahtaki iblis gibi bir zatı, karşı cenahındaki Mü'mine tercih ediyor.

+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/2 12 SonSon

Bu Konudaki Etiketler