+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/2 12 SonSon
8 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: türkçe hatim olur mu?

• kır aynanı...

Konular
      3

Standart türkçe hatim olur mu?

bilgisi olan varsa paylaşabilir mi..

Tüm forumdan rastgele konular:

• » Görmesini bilen gözler
    • » ..::Messenger Discovery X2 (En Son...
    • » allah herşeyi hakkıyla bilendir
    • » Kelimeler hicranı soluyor...
    • » Asrı Saadette Mizah
    • » gün boyu beynimiz
    • » Mısır'dan Asya Konvoyuna Onay;...
    • » İlginç Resimler..
    • » Satranç Öğreniyorum (E-Kitap) - 240...
    • » Horoz ile Köpeğin Sohbeti

Aynı kategoriden rastgele konular:

• » geçmiş namaz borçlarımızı kılarken..
    • » Eşini üç talakla boşayan erkeğin...
    • » müzik dinlemek günahmıdır?
    • » Herhangi bir farz namazı kılmak için...
    • » Cilbab ne demektir, manto giymek haram...
    • » Özür sahibinin abdesti ve namaz...
    • » Sünnetten kasıt...
    • » el öpmek
    • » Orucu günahlar bozar mı?
    • » Bir tanıdık, bir arkadaşının eşini...

• .

Konular
      21

İslam dinine göre olmaz...

Türkçe ezan okutturanlara göre olabilir.
    Arapça Kur'an-ı Kerim'i yasaklamaya çalışırken son anda Kazım Karabekir tarafından engellenenlere göre de olabilir...

• Profesör

Konular
      918

Diyanet işleri Başkanlığı Din işleri Yüksek Kurulu’nun 4.12.1997 gün ve 103 sayılı kararı da özetle şöyle:
    (Kur’andan kolayınıza geleni okuyun) âyetinde olduğu gibi, Peygamber efendimiz de namaz kılmayı tarif ederken, (Kur’andan hafızandakilerden kolayına geleni oku) buyurmuştur. Bu itibarla namazda Kur’an-ı kerim okumak; kitap, sünnet ve icma ile sabit bir farzdır. Kur’an, sadece mana olarak değil, Resulullahın kalbine elfazı [sözleri] ile indirilmiştir. Bu elfazdan başka lafızlarla ifade edilen mana Kur’an değildir. Çünkü, indirildiği elfazın dışında, hatta Arapça bile olsa, başka sözlerle ifade edilen mana, Kur’an değildir. Kur’an kavramında sadece mana değil, bir rüknü olarak onun elfazı da vardır. Bunun için tercümesine Kur’an denilemeyeceği ve Kur’an hükmünde olmadığı konusunda İslam âlimleri görüş birliği içindedir.

1926’da Göztepe camii imamı Cemal Efendi’nin Cuma namazında Kur’an-ı kerimin tercümesini okuması üzerine, İstanbul müftülüğü, Diyanet işleri reisi Rıfat Börekçi’nin de imzası bulunan Müşavere heyeti kararında denmiştir ki:
    “Namazda Kur’an okumak, icma ile farz ve Kur’anın herhangi bir tercümesini Kur’an yerine koymak asla caiz değildir. Bu husus İslam âlimlerinin icmaı ile sabittir. Bu bakımdan Cemal Efendi’nin vazifeden alınmasına zaruret hasıl olmuştur.”

Kur'an-ı kerimin tercümesini Kur'an hükmünde tutmak ve namazda okumak asla caiz değildir. Allahü teâlâ, Kur'an-ı kerimde, (Benim kitabım Arabidir, Kur'anı Arabi lisan ile indirdim) buyuruyor. O halde Allahü teâlânın melek ile indirdiği kelimelerin, harflerin ve manaların toplamı Kur'andır. Kur'an-ı kerim Arabiye bile çevrilse, yine Kur'an olmaz. Kur'anın açıklaması olur. Manası bozulmadan da, bir harfi bile değişince, Kur'an olmaz.

Fetava-i fıkhiyye’de buyuruluyor ki:
    (Kur'an-ı kerimi başka dile tercüme edip, Kur'an-ı kerim yerine bunu okumak ve Kur'an-ı kerimi Arabi harflerle, okunduğu gibi yazmak suretiyle değiştirmek bile sözbirliği ile haramdır. Kur'an-ı kerimi böyle yazarken ve başka dile tercüme ederken, Allah kelamının icazı bozulmakta, nazm-i ilahi değişmektedir. Bunun gibi sebeplerle de Kur'an-ı kerimin tercümesi namazda okunamaz.)

Namaz haricinde her milletin kendi diliyle dua etmesi caizdir. Vaaz ve nasihati kendi lisanıyla yapması gerekir. Din için yapılacak diğer bütün hizmetler de böyledir.

• TURAN ÜLKÜSÜ

Konular
      0

Alıntı ubeyd_el_turki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İslam dinine göre olmaz...

Türkçe ezan okutturanlara göre olabilir.
    Arapça Kur'an-ı Kerim'i yasaklamaya çalışırken son anda Kazım Karabekir tarafından engellenenlere göre de olabilir...

Kardeşim bilmeden yalan yanlış nasıl fetva verebiliyorsun?

Aşağıda Cüneyt arkadaş çok güzel şekilde izah etmiş.İbadet(namaz) ederken elbette ki anlamınıda bilerek Kurandan okuyacaksın.Ama arkadaş hatim soruyor.Kuranın gönderiliş amacı ne ? Allahın bizden istediği hayatı yaşamamız.O halde bunu nasıl yapacağız? Kuranı okuyup anlayarak yoksa anlamını bilmeden kuru kuru oku.Kuranı okuyup hayatında uygulayacaksın.Ama daima aklının bir köşesindede Kuranın aslına sadık olduğunu bileceksin.Çevirilerde ufak tefek hataların olabileceğinin bilinçinde olmalısın.
    VATAN NE TÜRKİYEDİR TÜRKLERE NE TÜRKİSTAN VATAN BÜYÜK VE MÜEBBET BİR ÜLKEDİR: TURAN

• EDEP YA HU...

Konular
      36

Kuranı Türkçe okumak Hatim Olurmu Olmazmı ???

Hatim Olsa Ne olur Olmasa Ne olur???

Bu Ne için Yaşadığınla ilgili bir soru kardeş...

Öncelikle Arapça Kuran Kalbe Tesir eder...

Türkçe Meali ise İnsanın HAYATINI yönlendirmesi Kuran Edebine Nail Olması için Mutlaka Okunması Gerekir...

Hatim Sevabı

Sen Türkçesini Oku Ve yaşamında Uygula....Hatim sevabı Değilsede Bir çok Güzellikler senin Olacaktır.
    " Genetiği Değiştirilmiş İslam (GDİ) " kullanmak, hem dünyada hemde ahirette huzursuzluğa sebep oluyor!!!

" ALLAH CC DİNDAR OLMAYAN DİNCİLERİN ŞERRİNDEN CÜMLE MÜSLÜMANLARI KORUSUN...DİNİ İTİCİ GÜÇ OLARAK KULLANAN İNSANLARI ISLAH EYLESİN ISLAH OLMUYORLARSA KAHRI PERİŞAN EYLESİN "

• Profesör

Konular
      27

Nasreddinhoca'ya sormuşlar, olur mu, be yaptım oldu, demiş...
    Arapçam olmadığı için Türkçe meallerden hatim yapıyorum...
    Manasını bilmeden okuduğum arapça'dan, manasını bilerek, üzerinde düşünerek okuduğum Türkçe mealin daha çok sevabı olduğunu düşünüyorum...

Kuran'ı türkçe hatmeddiğim için Allah'a hamd olsun...
    Ben, müslümanım, müslümanlardanım; müslümanlarda bendendir...

Bu gece, her gece ki gibi Teheccüt Kandilidir, yarında tabi. Ve Allah bu gece sema'ya nüzul eder ve şöyle der: "Bana dua edene icabet ederim, benden isteyene veririm, benden bağışlanmayı dileyeni bağışlarım’ bu, fecir doğana kadar böyle devam eder." Ve her gece bu böyledir...Herkesin Teheccüt Kandilini kutlarım! Tabi, öyle babayiğitler kaldıysa! Vesselam...

+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/2 12 SonSon

Bu Konudaki Etiketler