+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/2 12 SonSon
9 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: kadınlar camide namaz kılabilir mi ?

• Profesör

Konular
      918

Question kadınlar camide namaz kılabilir mi ?

kadınların evde namaz kılmalarının, camide namaz kılmalarından daha çok sevap olduğu hadis-i şeriflerle bildirilmiştir. Kadınlar, zaruretsiz camiye gidemez. Çünkü Redd-ül-muhtar’da buyuruluyor ki: (Genç ve yaşlı kadınların 5 vakit namaza, Cuma ve bayram namazları için, vaaz dinlemek için camiye gitmeleri caiz değildir. Eskiden, yalnız çok yaşlı kadınların, akşam ve yatsı namazına gitmesine izin verilmiş idi ise de, şimdi bunların da gitmesi caiz değildir)

Tüm forumdan rastgele konular:

• » erbakan konusu hakkında silinen konu...
    • » Redyellow'un Kervan'ı 915 (01.05.2014)
    • » gulenin ruhsal sağlığı yerindemi
    • » 'Genç kızlarımız Suriye'ye seks...
    • » Gönlüm tutuşan sözlerinin mısralarıyla...
    • » Yabani eşeğin eti ve sütü helâldir.
    • » Winamp 5.31 Build 979 - Pro Full- New
    • » Hür Beyan Dergisi
    • » Silindiği sanılan fotoğraflar nerede?
    • » Insanla Birlikte Insanliğa Seyahat

Aynı kategoriden rastgele konular:

• » İslamiyetin düşünmeye ve araştırmaya...
    • » Bazıları, düşmanlarına beddua ediyorlar...
    • » vesvese
    • » Meal Okunmalı mı?
    • » Allah tan başkasından yardım dileme...
    • » Allah'a iman etmemenin cezası, neden...
    • » Aklın hükümleri kaç kısma ayrılır?
    • » Bulmaca-Buldurmaca
    • » İstibra konusunda vesvesem var...
    • » çocuklara muhammed isminin verilmesi...

• أناعبید غريب

Konular
      166

Alıntı cüneytkaya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kadınların evde namaz kılmalarının, camide namaz kılmalarından daha çok sevap olduğu hadis-i şeriflerle bildirilmiştir. Kadınlar, zaruretsiz camiye gidemez. Çünkü Redd-ül-muhtar’da buyuruluyor ki: (Genç ve yaşlı kadınların 5 vakit namaza, Cuma ve bayram namazları için, vaaz dinlemek için camiye gitmeleri caiz değildir. Eskiden, yalnız çok yaşlı kadınların, akşam ve yatsı namazına gitmesine izin verilmiş idi ise de, şimdi bunların da gitmesi caiz değildir)
    ashabın hanımları gider mescidleri doldururken
    bu gün gidelememesinin illeti nedir eskiden çok yaşlı kadınlar mescide gidebileceği mecali nereden buluyorlardı
    mihirler konusunda hutbede hz ömer ra uyaran kadın değilmiydi çok mu yaşlıydı
    Alim olacak biri kendi elleriyle ikiyüz cilt kitap not tutmuş olmalıdır.Muteber eserlerden beş yüz takım kitabı okumuş olmalıdır.Birde ölünceye kadar halis bir niyet ve tevazu ile ilimden bıkmayacak.Böyle olmayan "biliyorum" demesin. Muhammed bin Ahmed ez- Zehebi

• ..............

Konular
      232

Edebine dikkat ettikleri takdirde ki (edeceklerine inanmak istiyorum)kadınlarında camiye gitmesinde,o güzelliklerin maneviyatını yaşamasında bir sakınca olmaması gerek diye düşünüyorum....
    İslam dininin kadınların evde namaz kılmasının güzelliğini övdüğü doğru ama cami konusunda da bu kadar katı olmadığına inanıyorum....
    Tabii ki en güzelini Mevla'm bilir ama camide kılınan namazların güzelliği de tartışılmaz kadın ya da erkek farketmemeli.......

ALLAHA EMANET OLUN

EY YARENLER KILIN DUA
    KALDIM BEN YARİMDEN CÜDA
    KAVUŞTURSUN BİZİ HÜDA
    YA HASRETE YA FİRKATA......

• Profesör

Konular
      918

Redd-ül Muhtar’da buyuruluyor ki:
    (Genç ve yaşlı kadınların beş vakit namaza, Cuma ve bayram namazları için, vaaz dinlemek için camiye gitmeleri caiz değildir. Eskiden, yalnız çok yaşlı kadınların, akşam ve yatsı namazına gitmesine izin verilmiş idi ise de, şimdi bunların da gitmesi caiz değildir.) [İmamlık bahsi] [Bu hüküm, adı geçen kitabın Türkçe tercümesinin c.2, s.420 dedir.]

• أناعبید غريب

Konular
      166

ashabın hanımları gider mescidleri doldururken
    bu gün gidelememesinin illeti nedir eskiden çok yaşlı kadınlar mescide gidebileceği mecali nereden buluyorlardı
    mihirler konusunda hutbede hz ömer ra uyaran kadın değilmiydi çok mu yaşlıydı
    Alim olacak biri kendi elleriyle ikiyüz cilt kitap not tutmuş olmalıdır.Muteber eserlerden beş yüz takım kitabı okumuş olmalıdır.Birde ölünceye kadar halis bir niyet ve tevazu ile ilimden bıkmayacak.Böyle olmayan "biliyorum" demesin. Muhammed bin Ahmed ez- Zehebi

• ..............

Konular
      232

Peygamberimiz (s.a.) cemaatle namazı teşvik etmiş, kendisi bütün farz namazları cemaatle mescitte -veya gerektiği zaman açık yerde- kılmış ve kıldırmış, ön ve son sünnetler ile diğer nafileleri kimi zaman mescitte ama çok kere evinde eda etmiştir. Cemaatle namazı teşvik eden, onun yirmi yedi kat daha fazla sevap kazandıracağını söyleyen hadislerde Allah Resulü kadınları istisna etmemiştir, ayrıca mescitte kadınların da namaza ve derslere katıldıklarına dair pek çok hadis vardır. Ancak başka hadislerde kadınların evlerinde, hatta evlerinin özel bölmelerinde kılacakları namazın daha sevaplı (efdal) olduğu ifade edilmiştir. Müctehidler bu farklı açıklamalar ve uygulamalar karşısında, ya hadislerin bir kısmını görmedikleri için veya farklı açıklamayı değişik sebeplere bağladıkları için farklı sonuçlar çıkarmışlardır. Kadınların mescitte değil de evlerinde namaz kılmalarını tavsiye eden hadisler ile fıkıhçı açıklamalarının, ibadetin özüne ve gereğine değil, kadınlarla erkeklerin bir arada bulunmalarının doğurması muhtemel olumsuz sonuçlara (fitneye) dayandığı anlaşılmaktadır.
    Mescitte (camide) kılınan cemaatle namaza kadınların katılmaları -yukarıda işaret edilen çekince de göz ününe alınmak ve tedbirli olmak kaydıyla- en azından mübahtır, serbesttir, bu manada meşrudur. Kadınların mescide gitmek üzere kocalarından izin istemeleri durumunda onlara izin verilmesini de Peygamberimiz tavsiye etmişlerdir.
    Hz. Aişe ile bazı müctehidlerin, kadınların cemaatle namaz kılmak için evlerinden çıkıp camilere gitmelerine olumsuz bakmaları (mesela mekruh demeleri) kendi zamanlarındaki sosyal ve kültürel durumla alakalıdır. Bugün kadınların, özellikle makyaj veya dikkat çekici başka bir şey yapmadan cemaatle namaz kılmak için camilere gitmeleri, kadın erkek ilişkisinde günaha sebep olması bakımından etkili değildir; çünkü sokaklar her çeşitten kadınla dolup taşmaktadır. Ayrıca kadınların camiye gitmelerinde bilgi edinme, dini duyguların tatmini ve geliştirilmesi bakımından faydalar vardır. Zarar ihtimali her kese göre ve kesin olmadığına göre bunun takdiri ve tedbiri de kadınlara ve erkeklere (yükümlü ve sorumlu olanlara) bırakılmalıdır.

(Bu cevap HAYRETTİN KARAMAN Hocaya aittir)
    EY YARENLER KILIN DUA
    KALDIM BEN YARİMDEN CÜDA
    KAVUŞTURSUN BİZİ HÜDA
    YA HASRETE YA FİRKATA......

+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/2 12 SonSon

Bu Konudaki Etiketler