+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/2 12 SonSon
8 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: İman EksİklİĞİ Neden??

• şakirt

Konular
      61

Standart İman EksİklİĞİ Neden??

Selamun aleyküm, foruma uzun zamandır uğrayamadığımdan dolayı yeni katılan arkadaşlar beni tanımazlar gerçi fazla kişinin de tanıdığını sanmıyorum.Öncelikle kendimi tanıtıyım adım ENES 16 yaşındayım çorumda oturuyorum aslen Konyalıyım.

Bu konuyu açmamın sebebi başlığından da anlaşılacağı gibi iman eksikliği!! Her müslanda olabileceği gibi ve nasıl kuvvetli hale gelebilir.

Namaz kılmaya ilk olarak 6. sınıfı bitirdiğimde başladım.Bu yaşıma kadar kılabildiğim kadarıyla hepsini kıldım fakat kılamadıklarımda oldu fakat bu senenin yaz ayında sanki herşey birden değişti.Şeytan ve nefsim okadar bastırdı ki yavaş yavaş namazlarımı kaçırmaya başladım.Önce sabah namazıyla başladı sonra öğlen ama hala kılabildiklerimi kılmaya çalışıyorum.Bunun da sebebi bana göre iman eksikliği ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum.

Sizden istediğim bana yardım etmeniz.İmanımı nasıl kuvvetlendire bilirim.Uzun zamandır bu sorunun cevabını arıyorum fakat bir türlü buladım.Bilen varsa söyleyebilir mi lütfen!!

selam ve dua ile .....

Tüm forumdan rastgele konular:

• » 30.cüz birden mealli hatim mp3 indir
    • » filistinli çocuk
    • » İmam-I Rabbaniden (k.s.) Hayat Dersleri
    • » Önce İlim öğrenin sonra Hilim öğrenin
    • » zavallı bebek kimlerin elinde
    • » Aile kavramı zedeleniyor / ARAŞTIRMA
    • » 500 bin hadis arasından seçtiğim 5...
    • » Söyleşi-Konser: MUSİKİ VE MEDENİYET
    • » Fırsat Eşitliği Komisyonu Kuruluyor
    • » Aşkın inzivası, ruhun firkat gedasında...

Aynı kategoriden rastgele konular:

• » Oturduğu yerde dizinin üstünde uyuyanın...
    • » BÜyÜk GÜnÂhlar (kebÂİr)
    • » Yolculukla Sıhhat Bulma Nasıl...
    • » İngiltere’de yaşayan bir insan bir...
    • » İstibra konusunda vesvesem var...
    • » Amentü duası nerde, ne zaman ve ilk...
    • » Üzerinde Allah (cc) lafzı olan...
    • » taksitle araba almak caizmidir?
    • » Tuvalet esnasında ayaklar nasıl durmalı?
    • » İslamda Üflemeli çalgı

• Profesör

Konular
      918

Haramların hepsinden kaçmak çok zordur. Ama İmam-ı Rabbani hazretlerinin bildirdiği yol ile dinin emir ve yasaklarına uymak kolaylaşıyor. O da salihlerle, sadıklarla beraber olmaktır. Yani adam olmak için adam olanlarla beraber olmaktır. Kur’an-ı kerimde de mealen böyle buyuruluyor:
    (Allah’tan korkup sadıklarla [doğrularla] beraber olun!) [Tevbe 119]

Hadis-i şerifte de buyuruldu ki:
    (Haramdan sakınan kimse ile oturmak ibadettir.) [Deylemi]

İyilerle beraber olan iyi, kötülerle beraber olan da kötü olur. Bir âyet-i kerime meali şöyledir:
    (Kâfirlerle beraber oturmayın; yoksa siz de onlar gibi olursunuz.) [Nisa 140]

Zaruret olmadıkça kâfirlerle, bid’at ehli ile oturmak uygun değildir. Allah adamları ile, evliya ile salih âlimlerle birlikte bulunmaya çalışmalıdır. Çünkü hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
    (Onlarla beraber olan şaki olmaz.) [Buhari]

• Profesör

Konular
      918

Bir hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
    (Şunları yapmak imanı zirveye çıkarır:
    1- Allah’ın hükmüne karşı sabretmek
    2- Kaza ve kadere rıza göstermek
    3- Tam tevekkül sahibi olmak

4- Allah’a tam teslim olmak.) [Ebu Nuaym]
    Şimdi bu dört maddeyi kısaca açıklayalım:

Sabır:
    Bir farzı yapmak veya bir günahtan kaçınmak sabırsız ele geçmez. Resulullah efendimize (iman nedir?) diye sorulduğunda, (Sabırdır) buyurdu. (Deylemi)
    Sabır, acı ise de meyvesi tatlıdır. Üç hadis-i şerif meali:
    (Sabrın imandaki yeri, başın vücuttaki yeri gibidir.) [Deylemi]
    (Sabreden kuldan Allah razı olur.) [Deylemi]
    (Sabırlı ve ihlaslı Cennete gider.) [Taberani]

Üç âyet-i kerime meali de şöyledir:
    (Sabredenlere mükafatları hesapsız verilir.) [Zümer 10]
    (Sabredenlere [ihsanımı] müjdele!) [Bekara 155]
    (Sabretmekte yarışınız!) [A. İmran 200]
    Hazret-i Hızır, (Günah işlememeye sabretmek sayesinde ledün ilmine kavuştum) buyurmuştur.

Kadere rıza:
    Allah’tan gelen her şeye razı olmak büyük nimettir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
    (Kadere rıza, saadet alametidir.) [Tirmizi]

(Şu 3 şeyi yapan dünya ve ahiret hayrına kavuşur: Kazaya rıza, belaya sabır, rahatlıkta dua.)
    [Deylemi]

(Şu 3 şeyi yapan 40 evliyadan biri olur: Kazaya rıza, haram işlememeye sabır, buğdi fillah.)
    [Deylemi]

(Şu üç şey iman alametidir: Belaya sabır, nimete şükür, kazaya rıza.)
    [İhya]

(Hak teâlâ buyurdu: Kaza ve kaderime razı olmayan, beğenmeyen ve belaya sabretmeyen, benden başka Rab arasın!)
    [Taberani]

(Ya Rabbi, beni kaza ve kaderine rıza gösteren, belana sabreden ve nimetlerine şükredenlerden eyle!) diye dua etmenin en güzel dualardan biri olduğu bildirilmiştir.

Tevekkül:
    Tevekkül farzdır. Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
    (İmanınız varsa Allah’a tevekkül edin.) [Maide 23]
    (Tevekkül edene Allah kâfidir.) [Talak 3]
    (Allah tevekkül edenleri sever.) [Al-i İmran 159]

En büyük makam, Allahü teâlânın sevgisine kavuşmaktır. Hasbiyallah, Allah bana yetişir, kâfi gelir demektir. İbrahim aleyhisselam, ateşe atılırken, Hasbiyallah ve ni’mel vekil dedi ve kurtuldu. Allahü teâlâ, Davud aleyhisselama şöyle vahyetti:
    (Bir kul, kullara değil de bana ihlasla tevekkül ederse, herkes ona tuzak kursa, ona mutlaka bir çıkış kapısı açarım. Bir kul da bana değil mahluka güvenirse, bütün yükseliş sebeplerini keser ve çöküş yollarını kolaylaştırırım.) [İbni Asakir]
    Ağaca dayanma kurur, insana dayanma ölür.

Allah’a teslimiyet:
    Teslim olmak, esir olmak, kul köle olmak demektir. Allah’a teslim olmak da Allah’ın kulu olmak ve Onun her emrini yapmaya hazır beklemek demektir. Zaten Müslüman, Allah’a teslim olan insan demektir. Kur’an-ı kerimde de teslim olmak emredilir:
    (Biz sadece Allah’a teslim olduk deyin!) [Bekara 136]
    (Âlemlerin Rabbine teslim olarak namaz kılın.) [Enam 71, 72]
    Belkıs imanını bildirmek için, (Âlemlerin Rabbi olan Allah’a teslim oldum) dedi. (Neml 44)

Hadis-i şerifte de buyuruldu ki:
    (Şu beş şey imandandır: Allah’a teslimiyet, kaderine rıza, işini Allah’a havale etmek, ona güvenmek, musibete sabır.) [Bezzar]

İşte bunları uygulayan imanın zirvesine çıkar.

• Arid Anil Cahilin

Konular
      81

Bir Allah dostu namaz kılmak isteyip de kılamadığını beyan eden bir müridine çok sıkça Kelime-i Tevhidi söyle...Olaki kelime-i tevhidin hakikatı kök salar da tevhid hakikatına ulaşanlardan olursunuz demişti...

Kardeşim siz de iman eksikliği değil gaflet vardır...
    Büluğ çağına erdiğiniz için tabii ki şeytan sizinle uğraşacak...
    Helal lokma yiyin erken yatın erken kalkın ve de çokça Allah'ı zikredin inanın probleminiz ortadan kalkacaktır...
    Dâire-i saâdet; Allah-u Teâlâ dilediği kulunu kendi rızâsına çeker. O kul Allah-u Teâlâ’nın çizdiği hudutlar içindedir. Merkez-i selâmet; Allah-u Teâlâ kulunu kendine çektiği için, o hududun içinde gezer. Fakir der ki: ‘Hıfz-u himâye, tasarruf-u ilâhîye.’” (20 Temmuz 1986)

• أناعبید غريب

Konular
      166

kelebek gibi olun
    hani ışığın etrafında dolaşırlarya
    çevrenizi değiştirin güzel insanları bulamazsanız haliniz yamandır
    ve hepsinden önce samimi bir dua
    bakın o zaman herşey kendiliğinden nasıl değişiyor
    Alim olacak biri kendi elleriyle ikiyüz cilt kitap not tutmuş olmalıdır.Muteber eserlerden beş yüz takım kitabı okumuş olmalıdır.Birde ölünceye kadar halis bir niyet ve tevazu ile ilimden bıkmayacak.Böyle olmayan "biliyorum" demesin. Muhammed bin Ahmed ez- Zehebi

• Profesör

Konular
      110

İman eksikliğinin tek sebebi helal lokmaya dikkat etmemek olsa diye düşünüyorum. Helal lokma vücutta nur husule getirir ve o nur da iş görür. Haram lokma ise vücudu tahrip eder, imanı da alır götürür...
    İyinin iyiliği herkese, en büyüğü kendine,
    Kötünün kötülüğü çok kişiye, en çoğu da kendine!

+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/2 12 SonSon

Bu Konudaki Etiketler