+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/3 123 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Cuma Namazı ve Fazileti

• ...

Konular
      211

Standart Cuma Namazı ve Fazileti

Cuma günü büyük bir gündür. Fazileti çoktur. Müminlerin bayramıdır.

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu ki; ''Özürsüz üç cumaya gelmeyen, İslamı arkaya atmış ve kalbi pas tutmuştur.'' (2)

Hadis-i Şerifte bildirildi; ''Allahû Teâlâ her Cuma günü Cehennem ateşinden altı yüz bin kişi azad eder.''

Resûlallah (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu; ''Hergün güneş zevâl vaktinde iken Cehennemi parlatırlar. Bu vakitte namaz kılmayın. Yalnız Cuma günü kılınız ki, o gün Cehennem'i parlatmazlar.''

Yine buyurdu; ''Cuma günü ölene, şehid sevabı yazılır ve kabir azabından hariç tutulur.'' (3)

(1) Hanefî mezhebinde İmama uyanlar Fâtiha okumaz.
    (2) T. Cum'a, 7; M. Mesâcid, 254; Salâh, 203, 204; N. Cum'a 2. 2,
    (3) T. Cenâiz, 72; Hm. II, 169, 197, 220

Kaynak: Kimyâ-i Saâdet (İmam-ı Gazâlî)

Devam edecek inşaAllah...

Tüm forumdan rastgele konular:

• » Bır garıp asıgın hıkayesı
    • » İmam Gazali(Mescidin Önemi ve Fazileti)
    • » İmamı Rabbanîye Kâfir Diyenin Kendisi...
    • » Mişkat Dersi 1 - İhsan Şenocak Hoca...
    • » DiskGetor Data Recovery Free 2.0 -...
    • » Gahooyoogle(arama motoru) !!
    • » Leben nach dem Tod
    • » Ağzınızda kaç yılan taşıyabilirsiniz..
    • » Grup Genç / Ya Karabağ, Ya Ölüm /...
    • » bir efsanedir barla

Aynı kategoriden rastgele konular:

• » Hayattaki Duruşunuza Dikkat Edin
    • » Mizanda En Ağır Şey
    • » Allah'ın hangi ismine aynasınız?
    • » Güler yüzlü olmanın mükâfaatı
    • » Hidâyete iki şekilde kavuşulur
    • » Gerçek Rehber
    • » İslâm'ı Güzel Yaşamak
    • » Tut Beni Allah'ım
    • » Faizde Fayda Olsa Allah Teâlâ...
    • » Pınardan Damlayanlar...
    Hayat kızgın boğa, ben kırmızı pelerin..
    http://mutevekkil.blogcu.com/

• ...

Konular
      211

CUMANIN ŞARTLARI

Diğer namazlarda şart olanlar bunda da şarttır. Bunlardan başka altı şart daha vardır:

BİRİNCİ ŞART : Vakittir. (Vakit öğle vaktidir) Eğer öğle vakti içinde Cuma namazına başlasa fakat selâmı verirken ikindi vakti girmiş olsa Cuma olmaz, iki rek'ât daha ilave ederek öğle namazını kılmalıdır. (Yani, namazdan çıkmadan iki rek'âtı daha ilave etti mi öğle yerine geçer.)

İKİNCİ ŞART : Yerdir. Çünkü Cuma namazı sahrada, açıkta kılınmaz. Çadırlar arasında da kılınmaz. Ya şehirde olmak; yahut kırk hür, âkil ve bâliğ, mukim erkeğin bulunacağı köyde olmak lâzımdır. Mescidde olmasa da olur.

ÜÇÜNCÜ ŞART : Sayıdır. Kırk hür, mükellef (âkil, bâliğ), mukim erkek bulunmazsa, namaz olmaz. Hutbede ve namazda bu sayıdan az olursa olmaz. (Hanefî mezhebinde üç kişi ile olur.)
    Konu TevekkuL tarafından (07-12-2007 Saat 17:46 ) değiştirilmiştir.

• ...

Konular
      211

DÖRDÜNCÜ ŞART : Cemaattir. Yani cemaatle kılmaktır. Herkes ayrı ayrı kılarsa olmaz. Fakat ikinci rek'ât'a yetişenin namazı olur. Her ne kadar rek'âtı yalnız kılacaksa da, burada kasıt yoktur. İkinci rükû'a yetişemeyen öğle namazı niyeti ile uyar.

BEŞİNCİ ŞART : Ondan önce başka bir Cuma kılınmamalıdır. Çünkü bir şehirde bir Cuma namazından fazla kılınmaz. Ancak bir câmiye sığmaz ve bir zorluk meydana gelirse, iki kere kılınabilir. Fakat bunda da birinci tekbiri önceden almalıdırlar.

ALTINCI ŞART : Namazdan önce, iki hutbe okumaktır. İkisi de farzdır. İki hutbe arasında oturmakta farzdır. ''Elhamdülillah'' demek yetişir. Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) salavat okumak ve takvâ ile vasiyyet etmek, ''Usîküm bitakvallah'' demek, yetişir. Kur'ân-ı Kerîm'den bir ayet okumak yetişir. Bu üçü kâfidir. İkinci hutbede de bunlar farzdır. Fakat burada Kur'ân-ı Kerîm'den okunacak âyet yerine duâ farzdır.

Cuma namazı, çocuklara, kadınlara, kölelere ve misafirlere farz değildir. Çok çamur, yağmur ve hasta taşımak (hastanın başka taşıyıcıları yoksa) gibi sebeplerle Cuma'ya gitmeyebilir. Fakat bu kimsenin de Öğle Namazını bitirenlerden sonra kılması daha iyidir.

• ...

Konular
      211

CUMANIN EDEPLERİ

On şeyde sünnet ve edebe riayet etmek lâzımdır.

BİRİNCİ EDEP : Cumayı kalb ve iş ile perşembeden karşılamalıdır. Beyaz (temiz) elbiseleri hazırlamalı, işlerini çabucak bitirip namaza gitmeli, perşembe günü ikindiden sonra oturmalı, tesbih ve istiğfarla meşgul olmalıdır. Çünkü, bu zamanın fazileti büyüktür. Cuma günündeki ikindi ile akşam arasıda çok kıymetlidir. Bu gece hanımı ile sohbet etmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir. Böylece, her ikisi Cuma gününe hürmeten gusül abdesti almış olurlar.

İKİNCİ EDEP : Sabahleyin gusül abdesti almaktır. Gusül abdestini çabuk alıp, mescide yetişebilecekse alır, yoksa sonraya bırakır. Peygamber Efendimiz (aleyhisselam) Cuma günü gusül abdesti almayı defalarca emir buyurmuştur. Hattâ âlimlerden bir kısmı, bu guslün farz olduğunu zannetmişlerdir. Medine-i Münevvere halkı, bir kimseye hakaret etmek isteseler, ''Cuma günü gusül abdesti almayandan betersin'' derlerdi. Bir kimse Cuma günü cünüp olursa, cenabetlikten temizlenmeye kalktığında, Cuma'nın guslüne niyet ederek ayrıca üzerine su dökmelidir. Her iki niyeti tek gusülde yaparsa yetişir. Cuma gününe ait guslün faziletine de kavuşur.

• Gül-i Siyahım..

Konular
      6

Aişe (ra)’dan rivayet edildiğine göre:
    "Kim Cuma günü bana salavat getirirse, kıyamet gününde ona şefaatim hak olur"

Enes’den rivayet edildiğine göre:
    "Cuma günü bana bolca salavat getirin,çünkü Cebrail bana az önce geldi ve Rabbisinden şu bilgileri getirdi:"Yeryüzünde bir müslüman sana bir kez salavat getirirse, ben ve meleklerim ona on kez salat ederiz."
    "Cuma günü bana çokça salavat getirin. Çünkü, Cuma, meleklerin şehadet ettiği şahitli bir gündür. Bana salavat getiren bir kulun sesi, nerede olursa olsun bana ulaşır."
    "Yer etmedi adalet duygusu
    içimde benim
    çünkü ben
    ömrümce adle boyun eğdim.."

• ...

Konular
      211

ÜÇÜNCÜ EDEP : Süslü, temiz ve güzel olarak camiye gelmektir. Temizlik, uzamış saç ve sakalları kesmek, tırnakları kesmek, bıyıklarıın düzeltmekle olur. Eğer önceden hamama girmiş ve bunları yapmış ise yetişir. Süslenmek, beyaz elbise giymekle olur. Çünkü Allahû Teâlâ, elbiseler içerisinde en çok beyaz olanı sever. Güzel kokular sürünür. Bundan da niyeti, camiye ve namaza tâzim ve hürmet olup, kendisinden bir kimseye eziyet verecek veya gıybete sürükleyecek fena bir kokunun çıkmaması olmalıdır.

DÖRDÜNCÜ EDEP : Câmiye erken gitmektir. Bunun fazileti büyüktür. Eskiden cuma namazına sabahleyin mumla giderlerdi. Yolda sıkıntı çekip, zor yürüyebilirlerdi. İbn Mes'ud bir defa camiye gitti. Ondan önce üç kişi gelmişti. Kendine kızdı ve ''sen dördüncü olursan, işin nice olur.'' dedi. İslam'da meydana çıkan ilk bid'at'ın, Cuma'ya erken gelmenin sünnet olduğunun kalkması, unutulması olduğunu söylerler. Yahudiler ve Hristiyanlar cumartesi ve pazar olunca, acele havraya ve kiliseye giderler de; Müslümanlar, kendi günleri olan Cuma gününe kusur ederlerse nasıl olur?

Peygamber Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem) buyurdu:

''Cuma günü kim erken camiye gelirse, bir deve kurban etmiş gibi olur, daha sonra gelen inek, daha sonra gelen koyun kurban etmiş gibi olur, daha sonra gelen sadaka olarak tavuk kesmiş gibi, beşinci gelen ise bir yumurta vermiş gibi olur. Hatib minbere çıkınca, bu işi yazan melekler defteri kapatırlar ve hutbeyi dinlerler. Bu esnada gelen kişi, namazın faziletinden başka birşey bulamaz.''

+ Yeni Konu aç
Sayfa 1/3 123 SonSon

Bu Konudaki Etiketler