+ Yeni Konu aç
6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: yedi kırk elli ikinci gece seneyi devriye

• Asistan

Konular
      15

Standart yedi kırk elli ikinci gece seneyi devriye

Kırkıncı ve Elliikinci gece
    Bazı yerlerde ölen kimsenin kırkıncı ve elliikinci gecesi hesap edilip o gece mevlit okutulmaktadır.
    İslâm'da ölen bir mümin için okunan Kur'an-ı Kerim, yapılan dua ve verilecek sadakanı faydası vardır. Ancak yedinci, kırkıncı ve elliikinci gecenin bir manası ve İslâmi kaynağı yoktur. Okunacak Kur'an-ı Kerim her gün her gece okunabilinir. Bu İslâm'a sokulan bidatlardandır. Bidatı uygulamanın faydası yoktur.

Kaynak:
    Büyük Kadın İlmihali, Rauf PEHLİVAN

Bu gerçekten bidat mıdır.
    Benim bildiğim bütün inanan kişiler ölen kimsenin arkasından yedi gece kuran okunur topluca.
    ve yedinci gece içinde tebarekesine gidilir.

Tüm forumdan rastgele konular:

• » Cok Faydali Ve Güzel Bir Islami Portal...
    • » Granada Dergisi
    • » Nasıl güvenir, gönlümü hicrana...
    • » Asya'da Büyük Satranç : Amerika Ve...
    • » Elif, Lam, Ra
    • » Risale-i Nur karşıtlarına reddiyeler
    • » Şimdi El Açıp Dua Etme Zamanı
    • » Muhsin Yazıcıoğlu Anısına: BİR GÜZEL...
    • » Türkiye'nin Stratejisi İşe Yaradı ...
    • » ÖSYS kılavuzu internette yayınlandı

Aynı kategoriden rastgele konular:

• » Kadınların ipek eşarp giymeleri
    • » Olayları olmadan önce rüya yoluyla...
    • » Kuran'a Abdestsiz Dokunmak
    • » Namazda vesvese ve huşu halinde namaz...
    • » “Şerİat” Nedİr?
    • » Felak suresi mi yoksa felek suresi mi...
    • » Kur'an'da geçen "fevelli vecheke" olan...
    • » Sorum var
    • » kafirlerden kelimeyi tehvidin ilk...
    • » Nesh nedir. İslam dininde vaki midir?

Sevgi ve muhabbet deryası

• hadim-hademe

Konular
      665

Vefat etmiş yakınlarımızın ardından Kuran-ı Kerim okunması ne yedi gece ile sınırlıdır ve ne de tayin edilmiş yedinci, kırkıncı ve elliikinci gece ile sınırlı değildir. Kişi her ne zaman murad ederse Kuran-ı Kerimi okur ve sevabını ölülerine hediye eder. Bu işin aile yakınalrı ile sınırlı olması ve tek başına gizlice yapılması bütün konu-komşuya ve müslümanlara mevlid-i şerif veya hatm-i şerif düzenlemekten çok daha doğrudur ve müstecaptır.
    Rabbimiz yaptığımız amelleri sadece kendisi için yapmayı cümlemize nasib-i müyessser buıyursun.
    Ey iman edenler !Yapmadığınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? (Sûre-i Saff :2)

• Kıdemli Üye

Konular
      263

Katafalka koyarak cenazem kokutulur
    Kırkıncı günü diye mevlitler okutulur.

Musikiyle karışık, bir ilahi aryası
    Mevlit bitince başlar, dedikodu furyası.

evet diğer ilmihallerde ayynı bilgiler yazar ,ölü ardından dua etmek mevlit okutmak hayr yapmak için illaki belirli gün ve haftalar yoktur ,hergün heran yapılabilir.

Ölü evinden helva vs. dağıtmak. Ölünün 3, 7, 40, 52 veya 53 üncü günlerini yapmak bidattir . (Tahtavi)
    Konu dostluk tarafından (23-05-2008 Saat 16:55 ) değiştirilmiştir.
    Sen ki suskun gönüllerde saklı kalanları bilirsin,

ne arzu ediyorsak ver bize RABBİM….

AMİN...

• Doçent

Konular
      79

Allah yapılan zikir ve okunan kuran sevabı muhakkak bağışlanır
    ve bağışlanan kişiye rahmet olur

Sağ olan kimse Kur'an-ı Kerim okur veya onu dinlerse Kur'an- Kerim'in feyzinden ve oraya nazil olan rahmetten menfaatlendiği gibi vefat eden kimsenin mezarı başında Kur'an-ı Kerim okunurken kalpte hatırlanırsa veya dua edilirse bereket ve nazil olan rahmetten çok faydalanır. Bunun için ücretli Kur'an-ı Kerim'in okunması caizdir. Fakat bazı yerlerde Kur'an-ı Kerim bir veya birkaç kez hatim edilip ondan sonra birisine rast gelirse yanında hazır hatim vardır. Ücret karşılığında, sana veya ölülerine bağışladım, derse, öteki de kabul ederse kesinlikle caiz değildir. Bu ücreti almak haramdır. Verene sevap yoktur. Bir kimse öldükten sonra yedinci gecesine, kırkıncı gecesine, elli ikinci gecesine rastlatılarak hatim ve mevlüd gibi toplantılar yapmanın özellikle de bu gecelerde hayır ve tasaddukta bulunmanın dini hiçbir dayanağı yoktur. İsteyen istediği gece ve günde hatim ve mevlid okutur. Hadiste sabit olduğu gibi Kur'an-ı Kerim'den okunan her bir harfin mükafatı on hasenedir. Bu nedenle her gün kim Kur'an-ı Kerim okursa ahiret ve Allah rızasını kazanmak talep eder.

Kur'an- Kerim'i bitirdikten sonra hatim duasını yapmak müstehaptır. Cemaat halinde Kur'an-ı Kerim okumakta hiçbir engel yoktur. Zira Allah'ın rahmeti cemaatin üzerinedir. Şu halde Kur'an'ın okunması madem ki ibadettir ve bu ibadette sevap meydana gelmektedir. Okuyucu kendi sevabını kime bağışlarsa bağışlayabilir. Bunun için Büyük Melamız Ehmedê Xanî şöyle buyurmuştur: "Ben öldükten sonra bana Fatiha-i Şerif okuyun. Zira Resulü Kibriya şöyle buyurmuştur: Bütün Kur'an'ın yarısı Yasin-i Şerif içindedir. Yasin-i Şerif ise Fatiha-i Şerif içindedir. Fatiha-i Şerif de Be harfinin içindedir."

Beni bir ben bilirim birde yaratan
    Bana bir ben lazımım birde anlıyan

• Hüzün..

Konular
      470

Vefat eden kişinin özellikle ilk zamanlar çok ihtiyacı vardır dua ve sair hayırlı işlerin ecirlerine. Büyüklerimiz bir yakınları vefat ettiği zaman özellikle ilk zamanlar uzunca bir süre belki bir aydan fazla, arkalarından hatim sevapları, dualar, sadaka ve sair ibadetlerin ecirlerini yollarlar.

Büyükler, vefat edilen kişi unutulmasın diye belki bu şekilde günler belirlemiş en azından bu günlerde arkalarından hayru hasenat yollansın istemiş olabilirler. Tabi en doğrusu bu geceleri de içine alacak şekilde ilk zamanlar vefat eden kişiye yardımcı olmaya çalışmaktır.

• Doçent

Konular
      79

Alıntı talib Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vefat eden kişinin özellikle ilk zamanlar çok ihtiyacı vardır dua ve sair hayırlı işlerin ecirlerine. Büyüklerimiz bir yakınları vefat ettiği zaman özellikle ilk zamanlar uzunca bir süre belki bir aydan fazla, arkalarından hatim sevapları, dualar, sadaka ve sair ibadetlerin ecirlerini yollarlar.

Büyükler, vefat edilen kişi unutulmasın diye belki bu şekilde günler belirlemiş en azından bu günlerde arkalarından hayru hasenat yollansın istemiş olabilirler. Tabi en doğrusu bu geceleri de içine alacak şekilde ilk zamanlar vefat eden kişiye yardımcı olmaya çalışmaktır.
    Allah senden razı olsun kardeşim en açık ve herkezin anlaması gerektiği şekilde yazmışsın.
    Eğer yüzlerce yıl bu gelenek ve görenek devam ediyorsa büyüklerden kalmış bir güzelliğin devamıdır hiç şüphemiz yok.

Beni bir ben bilirim birde yaratan
    Bana bir ben lazımım birde anlıyan

+ Yeni Konu aç

Bu Konudaki Etiketler