Hafızlığın kıymetini olduktan sonra anladığını belirten Doç. Dr. Fatih Çollak:

Hafızlık ödülle teşvik edilmeli

Hafız olunca o gün rahmetli babam bana hediye olarak bir bisiklet aldı. O bisikleti görünce çok sevindim. İnanılmaz duygular yaşadım. Onu böyle dışarıda bırakmak istemiyor, yattığım odaya alıp, bisikletle birlikte yatmak istiyordum.

1954 Yılında Erzurum8217;da doğdu. Dokuz yaşında hafız oldu. Erzurum İmam-Hatip Lisesi8217;ni bitirdi. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü8217;nden mezun oldu. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi8217;nde Tefsir dalında doktora yaptı. Televizyonlarda mukabelesi yayınlanan Fatih Çollak, aynı fakültede (Marmara İlahiyat) ve Diyanet8217;in Haseki Külliyesi8217;nde Aşere, Takrib, Tayyibe dersleri veriyor. Doç. Dr. Fatih Çollak Hoca ile Marmara İlahiyat Fakültesi8217;nin bahçesinde konuştuk. Hafızlığın Allah8217;ın kelamına muhatap olmak gibi önemli bir değer ifade ettiğini belirten ve televizyonlarda mukabeleleriyle dergilerde ilmi makaleleriyle meşhur olan Doç. Dr. Fatih Çollak8217;ın meslektaşlarına ve talebelerine önemli tavsiyesi: 8220;Kur8217;an8217;ı okuyun, anlayın, hayatınızda yaşayın8221; Fatih Çollak ile sohbetimizi sunuyoruz.

Kur8217;an-ı Kerim8217;i kaç yaşında kimden öğrendiniz?

Din eğitimine 5 yaşındayken önce Mahalle Camii8217;nin İmam-Hatibi Ekrem Hoca8217;dan Kur8217;an-ı Kerim8217;i yüzüne okuyarak başladım. Sonra aynı Hoca8217;dan hafızlığa çalışarak devam ettim. Fakat hafızlığımın geri kalan kısmını aynı hocadan değil de rahmetli amcam Mustafa Efendi8217;den toplam iki yılda ve 9 yaşındayken ikmal ettim. Hafız olduğumdan ilkokula da ikinci sınıfın ikinci yarısından başlayarak aradaki farkı kapattım. Yani ilkokulu 12 yaşında bitirdim. Erzurum İmam-Hatip Lisesi8217;ni de 7 senede bitirdikten sonra 1974 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsü8217;nü kazanarak İstanbul8217;a geldim. Erzurum İmam-Hatip Lisesi8217;nde okuduğum yılların her yaz tatilinde İstanbul8217;a gelerek, burada Kur8217;an-ı Kerim8217;in talimi, tecvidi ve tashih-i hurufu üzerine hocalardan, özellikle Reis8217;ül Kurra rahmetli Abdurrahman Gürses Hoca Efendi8217;den ders okudum. Sübhaneke, namaz duaları ve Fatiha Suresi8217;nden başlayarak Kur8217;an-ı Kerim8217;in son suresi Nas Suresi8217;ne kadar dört yıl içersinde tatil döneminde talim ve tecvid üzere bitirdim.

Dayak, eğitim metodu değil

Hafızlığa çalışırken dayak yediniz mi?

Anadolu8217;da hafızlık çalışmalarında ne hikmetse dayak yaygındır. Gerek hocaların bir kısmı gerekse ebeveyn, özellikle baba zaman zaman dersin aksatılması halinde bu yolu tercih etmişlerdir. Ben de birkaç defa yanlış hatırlamıyorsam dersten kaçtığım için babamdan bir iki defa da hocamdan dayak yedim. Hatta Ekrem Hoca tarafından falakaya yatırıldığımı da hatırlıyorum. Cenab-ı Allah, bütün hocalarıma gani gani rahmet eylesin. Ben bu dayak olayını hafızlık eğitiminde asla tasvip etmiyorum. Doğru bulmuyorum. Eğitim verilmesi gereken insanlara nasıl eğitim verilmesi gerektiği konusunda metodlar ve usüller vardır. Fakat dayak bunlardan biri değildir ve olmamalıdır kanaatini taşıyorum.

Hafız olmayı siz mi istediniz, yoksa aileniz mi yönlendirdi?

Tabiki yedi yaşındaki bir çocuğun hafız olma isteği bulunması biraz zordur. Çünkü 7 yaşındaki çocuk işin farkında değildir. Ben de yönlendirme ile hafızlığa başladım.

Hafızlığa babam yönlendirdi

Sizi yönlendiren aileden kim oldu?

Rahmetli babam Ahmet Efendi hafız olmam noktasında ısrarla beni teşvik etti. Gereken özeni gösterdi. Hafızlığa kendisi başlattı. Hafızlık eğitimim süresi içersinde kendisi sade bir vatandaş olmasına rağmen bana gereken ihtimamı göstermiştir. Hem maddi hem manevi. İyi bir hoca seçimi, dersin takibi, Ramazanlarda mukabele okuma noktasındaki hassasiyeti, sırf 8220;Oğlum iyi bir hafız olsun8221; diye rahmetli babam ısrarla takip etmiş ve ciddiyetle bu işin üzerinde durmuştur. Tekrar kendisine Cenab-ı Allah8217;dan rahmet diliyorum.

Amin. Cenab-ı Allah bütün Ümmet-i Muhammed8217;in geçmişlerine rahmet eylesin.

Hafızlığınızı kaç senede ikmal ettiniz?

Allah8217;ın izni ile, müyesser kıldığı hafızlık çalışmasını yine O8217;nun lütfu ve keremiyle 2 senede ikmal etmek bana nasip oldu.

Hafız olduğunuzda neler hissettiniz?

Dokuz yaşında işin ciddiyetini bilmem mümkün değildi. 8220;Ben ne yapıyorum? Neden hafız oldum?8221; Bunları şimdi kavrayabilirim. Ama o zaman bunları anlamam elbette ki mümkün değildi. Yalnız ailemden hafızlığı tamamladıktan sonra bana olan sevginin, ilginin ve yönelişin arttığını, çevremde hocalarımın sevgisinin arttığını gördüm. Birkaç yerde camilerde okuduğum aşırlardan sonra bana cemaatin teveccüh ve sevgilerini gördükten sonra hafız olmanın ne kadar güzel bir şey olduğunu iftiharla yaşadım. İmam-Hatip Lisesi8217;nde, muhtelif meclislerde, kandillerde, Ramazanlarda yapılan programlarda, Kur8217;an okuduğum yarışmalarda derecelerim oldu. Bunlar beni tabii ki hafızlığın ne kadar güzel bir nimet olduğu noktasında ruhumu okşayıcı, bana keyif verici şeyler oldu. Şu an tabi sorsanız çok farklı şeyler söylerim.

Hiç unutamadığım hediye

Hafız olduğunuzda size ne hediye edildi?

Hiç unutamadığım için söylüyorum. O gün rahmetli babam bana hediye olarak bir bisiklet aldı. O bisikleti görünce çok sevindim. İnanılmaz duygular yaşadım. Onu böyle dışarıda bırakmak istemiyor, yattığım odaya alıp, bisikletle birlikte yatmak istiyordum. Yine rahmetli babam hafızlığa çalışırken bana Erzurum dışından yiyecekler getirirdi. Mesela incir, üzüm, çikolata ile sık sık beni ödüllendirirdi. Diğer kardeşlerim arasında farklı bir ilgi ve alakaya muhatap olduğumu görürdüm. İşte bunlar da bana hafızlığın güzel hediyeleri olmuştur.

2

Kur8217;an-ı Kerim8217;i güzel okumasını öğreten Doç. Dr. Fatih Çollak8217;ın hafızlara tavsiyesi:

Kur8217;an8217;ı okuyun, anlayın, yaşayın

Genç meslektaşlarıma, talebelerime Kur8217;an edebini, ahlâkını ve vakarını tavsiye ediyorum. Kur8217;an8217;ın asıl mesajını anlamak için Kur8217;an8217;ı, mealini ve tefsirini okuyun. Okuduğunuz Kur8217;an8217;ı anlayın. Kur8217;an8217;ın emrettiği şekilde yaşayın.

Hafızlık cemiyeti yapıldı mı?

Hafızlık cemiyeti denildiği zaman akla İstanbul gelir. Anadolu8217;da ya cemiyet yapılmaz, ya da İstanbul8217;da yapılanlar kadar ihtişamlı değildir. Ben sade bir merasimle hafızlığı bitirdim. Üç günde baştan sona Kur8217;an-ı Kerim8217;i ders yaptığım mekanda hafızlık yaptıran hocama dinlettim. Sonra Aşere, Takrib, Tayyibe derslerini okuduğum rahmetli Hocam Abdurrahman Gürses, Bayezid Camii8217;nde benim için cemiyet düzenledi. Kur8217;an8217;ın tamamını yine okudum. Duayı da Reisül Kurra olan Abdurrahman Gürses yaptı.

Hafızlık Cemiyetinize hangi ünlüler katıldı?

Onu hatırlamıyorum. Evvela hafızlık hocam ve diğer kendilerinden Arapça ve biraz da Hüsn-ü Hat dersleri aldığım hocalarım davet edilmişti. Onların dışında Erzurum8217;da kendi muhitimizdeki zevat.Gürses Hocanın üzerimizde emeği çok

Siz de hafız yetiştirdiniz mi?

Evet, yetiştirdim. 8220;Ne kadar?8221; diye soracak olursanız, iki tane. Birisi kız, diğeri erkek olmak üzere 2 kişi benden hafızlıklarını tamamladılar.

Neden bu kadar az?

Çünkü biz İstanbul8217;a fakülteye geldikten sonra akademik çalışmalara başladık. Talim ve tecvid dersleri vermeye başladık. Bu arada rahmetli hocamız Abdurrahman Gürses8217;ten ilmi kıraat dersleri okumaya başladık. O derslere devam edince bu alana yoğunluğumuz fazla olamadı. Ama hafızlık dışında elhamdülillah, 19858217;ten bu tarafa Marmara İlahiyat Fakültesi8217;nin dışında Kur8217;an seminerleriyle aşere, takribe, tayyibe dersleri verdiğim sayısız talebem oldu.

Talebelerinizden ünlü olan hafızlar var mı?

İsim vermek yanlış olur. Bugün fakültede akademik kariyer sahibi kardeşlerimiz benden kıraat okumuştur. İlm-i Kıraat8217;dan aşere8217;i ikmal etmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı8217;nın çeşitli müftülüklere bağlı camilerde görevli sayılarını bilemediğim öğrencilerim var. Radyo ve televizyon programlarında teşvik ettiğim ve desteklediğim ve çok güzel okuyan, her yerde bizi yüz akıyla temsil edebilecek talebelerim var.

Çocuklarınızdan da hafız yetiştirdiniz mi?

8220;Mum dibine ışık vermez8221; derler. Biz fakültede akademik çalışmalar içerisinde, dışarıda Ümmet-i Muhammed8217;in çocuklarına yönelik çalışmalar yaparken, ne yazık ki çocuklarımız hafız olamadılar. Ancak belirli okullarda okuyarak Kur8217;an8217;ı, namaz surelerini güzel okuyacak tarzda iyi bir dini eğitim aldılar. Bunun üzerine bir ilave olarak hafızlığı maalesef yaptıramadım. Sadece benim Ümmet-i Muhammed8217;in çocuklarına daha çok vakit ayırmam hasebiyle çocuklarımı hafız edemedim. Bu benim için bir eksikliktir. Fakat, talebelerimiz de bizim çocuklarımızdır. İnşallah onlar biz öldükten sonra amel defterimizi kapatmayacaklar. Allah8217;ın izniyle bizim bu hizmetlerimiz onlarla devam edecektir.

İlmin yarısı Kur8217;an-ı Kerim8217;dir

Kesintisiz eğitim, hafızlık müessesesini nasıl etkiliyor?

Hafızlık; yaklaşık 7-8 yıldan beri bu ülkenin gündeminde olan bir mesele. İslami ilimler alanında tahsil yapacak ve kendisini yetiştirecek alimler, küçük yaşta Allah8217;ın kelamını ezber ederler. Neden? Çünkü ilmin yarısı Kur8217;an-ı Kerim8217;dir. Hafız olunca birinci kaynağı elde ediyorsunuz. Hafızlık bir vahiy metnini hafızaya yerleştirmek olduğundan, bunu yapacak kişinin hafızasının boş olması, taze olması, diri olması, dikkatli olması, canlı olması lazımdır. Büyük yaşlarda bu olmaz. Olur ama kolay olmaz. Birtakım meşguliyetlerle birlikte hafızlık faaliyeti yürümez mi? Yürür. Ancak biraz zor yürür. Küçük yaşta hafızlık yapanların zihni boş bir kase gibi, içine neyi koyarsanız alır ve görünür. Bu eğitimde önemli bir sistemdir. Şimdi bunun yaşı nedir? Ortalama yaşı 7-8-98217;dur.

Hafızlığın önüne set çekildi

Bu yaşlarda biter mi?

Yüzüne Kur8217;an okumayı öğrendikten sonra hafızlık 2 senede biter. Daha erken yaşlarda daha kısa zamanda hafızlığını yapan İslam alimleri vardır. Ancak onlar çok müstesna olan olaylardır. Bugün 8 yıllık zorunlu ilköğretimi bitiren bir delikanlı, 15 yaşındadır. On beş yaşına gelmiş bir öğrenci buluğ çağına ermiş delikanlıdır. Artık okulla beraber buluğ çağının getirdiği heyecanları, düşünceleri ve yönelişleri vardır. Meşguliyetler aramaya başlamıştır. Yani hafıza 7-9 yaşındaki çocuğun hafızasına göre boş değildir. Dolayısıyla bu yaştan sonra hafızlık imkansız denilemez fakat, iş zorlamaya doğru gider. Bu gidişle Kur8217;an Kurslarında gelinen noktaya bakıldığı zaman hafızlığın önüne bu yaş meselesinden dolayı bir set çekilmiş gibidir. 8220;Hafızlık onbeş yaşında da yapılabilir8221; düşüncesiyle hareket edilmesi bu müesseseye yönelişi ne yazık ki, şimdilik azaltmıştır. Yani iş kolayken biraz daha zora doğru götürülmüştür.

Digital Kur8217;anların keşfi, saatte yüzlerce Kur8217;an-ı Kerim tab eden matbaa makinalarının oluşu hafızlık müessesesini gereksiz kılar mı?

Kur8217;an ezberleyene hafız denir. Hafız aynı zamanda 8220;Kur8217;an8217;ı koruyan8221; demek. 8220;Kur8217;an8217;ı korumak8221; ise 8220;Allah8217;ın (c.c.) ayetlerini kendisine öğreten hocadan öğrendiği gibi zapt ederek kendisinden sonraki talebeye aktarmak8221; demektir. Yani hafızlar, Allah8217;ın yeryüzünde yürüyen canlı melekleridir.

Allah8217;ın vahyini başta Cebrail (a.s) olmak üzere koruyucu meleklerin levh-i mahfuzdan alıp Peygamber Efendimize getirip peyderpey sunması gibi. Beşer planında bunun en güzel örneğini Peygamber Efendimiz ve Sahabe-i Kiram vermiştir. Ondört asırdan beri bize kadar bu müessese bu hassasiyetle gelmiştir. Eğitim ve öğretimi kolaylaştıracak materyallerden istifade etmek esastır. Bir hafız veya Kur8217;an talebesi, hocasıyla okurken aynı zamanda kasetler, CD8217;ler, DVD8217;ler veya bugün henüz bizim bilemediğimiz birtakım teknik imkanlardan istifade etmesi elbette ki doğaldır ve etmelidir. Ama hafızlıkta birebir hoca ile talebenin diyaloğu esastır. Biz buna 8220;Müşafehe8221; deriz.

Müşafehe ne demek?

Ağızdan ağza alma eğitimi. Talebenin hocasından harflerin çıkışını görüp alması, hocanın da anında talebesinden onu dinleyerek varsa yanlışını düzeltmesi. Hoca talebeye okur. Talebe hocaya okur. Buna arz ve sema usulü denir. Burada en son şekil verilir. Talebe hocasından en son öğrendiği doğru seslerle telaffuzlarla, mahreciyle hocaya dinletir. Ama hocaya müracaat etmeden, hiç hocayı devreye sokmadan DVD, CD, kasetten ve buna benzer birtakım teknik imkanlarla bu iş kolay olmaz.

Hafız olanlara tavsiyeleriniz var mı?

Hafızlık nimetine mazhar olmak, Allah8217;ın kelamına muhataplık, inanılmaz bir değerdir. Onun değerini bilmek lazım. Kur8217;an okumak, harf, ses, mahreç gibi lafzen okumaktır. Kur8217;an8217;ı okumak ise; Kur8217;an8217;ın mesajını 8220;Rabbim ne diyor?8221; veya 8220;Rabbim ne demek istiyor?8221; diye mesajını anlayarak okumaktır. Meslektaşlarıma tavsiyem hafızlığın ardından hiç zaman kaybetmeden Kur8217;an8217;ın mesajına yönelmeleridir. Yani Kur8217;an8217;ı yorumlarıyla okumaları. Bunu anladıktan sonra en önemlisi; Allah8217;ın kelamını ve mesajını en başta nefsimize ve yakınlarımızın hayatına geçirmektir. Eğer bu üçüncü asıl amaç yoksa hayatımızda O8217;nu ne anlamanın ne de okumanın fazla bir faydası olmaz. Genç meslektaşlarıma, talebelerime Kur8217;an edebini, ahlakını ve vakarını tavsiye ediyorum. Kur8217;an8217;ın asıl mesajını anlamak için Kur8217;an8217;ı, mealini ve tefsirini okuyun. Okuduğunuz Kur8217;an8217;ı anlayın. Kur8217;an8217;ın emrettiği şekilde yaşayın.

Hafızlar maddi sıkıntı çekiyor mu?

Hayır hayır. Şimdi ben devamlı işin manevi tarafına bakıyorum. Cenab-ı Allah8217;ın kelamına hizmet eden insanları hem Allah ödüllendirmiştir hem insanlar. Bu ödül maddi olur, manevi olur. Mesela benim için manevi ödül nedir? Toplumun sevgisidir, saygısıdır, hürmetidir, iltifatıdır. Önemli hizmetlerimizde bizim yolumuzu açmalarıdır. Bunlar önemli şeyler. Sadece işin para kısmı önemli değil. Benim şahsım adına söylüyorum. Bu tür hizmetlerden sırf para ya da maddi menfaat beklemek doğru değildir. Mesela benim için, bir Fatih Çollak olarak ben okuduğum ayetlerden televizyondaki mukabelelerden, aşırlardan ve kasetlerden Ümmet-i Muhammed istifade ediyorsa ve bana telefon açıp da: 8220;Hocam, Allah razı olsun. Sizi dinledik. İstifade ettik.8221; Yurt dışından gelen telefonla görüştüğümüzde, Hocam Kur8217;an öğrendik, hatalarımızı düzelttik. Ne kadar güzel8221; demeleri ismini telaffuz edemeyeceğim miktarlardan daha değerlidir. Bu duanın, bize öbür alemde bedel olarak ödeneceğini düşünüyorum. Biz Cenab-ı Allah8217;dan istiyoruz, çünkü Allah, Allah gibi verir. Kuldan bir şey istemiyoruz, çünkü kul kul gibi verir.

Kur8217;an her Müslümana bir misyon yükler

Hafızlık müessesesinin ayakta durması için neler yapmalıyız?

Bugün Türkiye8217;de Diyanet İşleri Başkanlığı8217;nın örgün eğitim kurumları, Kur8217;an Kursları vardır. Bunlar mevzuat çerçevesinde hocaları kayıt yaptırmış talebelere Kur8217;an-ı Kerim8217;i ezberletme, yani hafızlık faaliyeti devam etmektedir. Bugün aramızda mevcut sayısız hafızların yetiştiği kaynak Kur8217;an Kurslarıdır. Bunun dışında Cami imamları, fahri hizmette bulunan hocaefendiler, normal vazifelerine devam ederken, bir taraftan da arzu edenlere hafızlık yaptırmaya devam ediyorlar. Bu müessese şu anda eski hızıyla olmasa bile işlevini sürdürüyor. Ama inşallah uygulamadaki aksaklıklar yetkililer tarafından görülür de bu işe daha güzel çeki düzen verilir.

Hafızlığı öven hadis-i şerifleri bizimle paylaşır mısınız?

Birçok hadis kitabında rivayet edilen ve çok meşhur olanlardan biri mesela; 8220;Sizin en hayırlınız Kur8217;an8217;ı öğrenen ve öğretendir8221; Peygamber Efendimizin bu hadis-i şerifinden yola çıkarsak Kur8217;an her Müslümana bir misyon yükler. Her Müslüman Cenab-ı Allah8217;ın kelamını ama az, ama çok bilmekle, öğrenmekle ve okumakla sorumludur. Bu bir dini vecibedir. Bütün Müslümanlar en azından namazda okuyacakları bölümü ezbere okumak, doğru okumak ve de tefsirini bilmek zorundadırlar. Kur8217;an8217;ın bize indiriliş gayelerinin önemlilerinden birisi de:
8220;Size inen şeyi Peygamber size açıklıyor ki; sizin yolunuz açılsın. Size ışık olsun.8221;

3

Güneşli Tevhid Kur8217;an Kursu8217;nda hafız yetiştiren Hafız Nurdoğan Yaşar Hoca diyor ki:

Hafızlık en büyük nimet

Hafız olunca hayallerimi süsleyen büyük bir nimete eriştiğimi hissettim. Ezbere mukabele okuyanlara gıptayla bakıyor, annemin ve babamın benimle iftihar edeceğini hayal ediyor, daha da önemlisi Allah8217;ın kelamını ezberlemenin büyük bir nimet olduğunu düşünüyordum.

Nurdoğan Yaşar Hafız Hoca Efendi, aslen Bayburt8217;un Milehi köyünden. Yalova8217;da ilkokul beşinci sınıftan sonra mahalle camisinde Kur8217;an öğrenmeye başlamış. Beşi bitirince Yalova İmam-Hatip Lisesi8217;ne girmiş. Bir arkadaşının teşvikiyle hafızlığa başlamış. Üç senede hafız olmuş. Şu anda Bağcılar / Güneşli Tevhid Kur8217;an Kursu8217;nda hafız yetiştiren Nurdoğan Yaşar ile sohbetimiz şöyle sürdü:

Hafızlığa nasıl başladınız?

İmam-Hatip Lisesi son sınıfında öğrenciyken Kur8217;an-ı Kerim8217;in bazı surelerini ezberlemeye başladım. Yine son sınıfta okuyan arkadaşım (Alican Dağdeviren) bana: 8216;Gel bu usülü hafızlık sistemine çevirelim. Hafızlık yap8217; dedi. Onun teklifiyle ezbere başladım. O da benim gibi hafız oldu, Tefsir dalında doktora yaptı ve şu anda Sakarya İlahiyat Fakültesi8217;nde Kur8217;an-ı Kerim derslerine giriyor.

Dayak yememiş, ama!

Yemedim, ancak araya "evlilik" girdi. Hafızlık için derslerimi zamanında yapamayınca "dayak yemek8221;ten çok üzülüyordum. Bu yüzden hafızlığımı "üç senede" ikmal ettim. Bana göre biraz uzadı. Yine de Allah8217;a binlerce hamdolsun, sonunda bitirdim. Ailemizde "hafız" yoktu, ancak Kur8217;an hadimi olmamızı istiyorlardı. Biz de istekliydik Hocalarımız da teşvik edince, hafız olduk.

Herkes hafızlık yapabilir mi?

Elbette yapabilir. Yeter ki insan hafız olmak istesin. Ama 8216;Hafızlık için belli bir yaş yok mu?8217; diye soracak olursanız; 12-15 gibi çocukluk yaşını tavsiye ederim. Yaş ilerledikçe, hafızlık yapana da yaptırana da biraz zor oluyor.

Ezbere mukabele okuyanlara gıptayla bakıyor, annemin ve babamın benimle iftihar edeceğini hayal ediyordum. Çünkü hafızlık hayatta herkese nasip olmuyor. Kitaplarda "Allah ile konuşmak isteyen Kur8217;an okusun" denildiğini okumuştum. Hafız olunca hayallerimi süsleyen büyük bir nimete eriştiğimi hissettim.

Yalova8217;da hafızlık cemiyeti yapılmıyor

Sizin için 8220;Hafızlık cemiyeti8221; yapıldı mı?

Yapılmadı. Çünkü Yalova8217;da öyle bir gelenek yok. Ben hafızlığa çalışırken Yalova8217;da bir İmam-Hatip Lisesi ile onun bitişiğinde gündüzlü bir Kız Kur8217;an Kursu, birkaç tane de yine gündüzlü Erkek Kur8217;an Kursu vardı. Maalesef Yalova8217;da hala o sistemi değiştiremediler.

Hafız olduğunuzda ne hediye edildi?

Kıymetli bir hediye veren olmadı. Hafızlığa çalışırken bazen beni dinleyen arkadaşım bir hatim indirdiğimde bir yemek ısmarlıyordu, bazen de o sevinçle O arkadaşıma ben bir "kalem" alıyordum.

Hafız yetiştirmeye ne zaman başladınız?

1996 yılında burada (Güneşli Tevhid Kur8217;an Kursu) başladım. İki 8211;üç sene öncesine kadar, yani şartlar değişinceye kadar hafız yetiştiriyordum. Şartlar değişince 2-3 senedir yüzüne Kur8217;an okutuyorum. Ama yine şartlar değişince altyapı olarak hafızlığa başlattığım öğrencileri sene içersinde 5 sayfaya kadar çıkarıyorum. Yani Kur8217;an8217;ın 48217;te birini yine ben ezberlettiriyorum. Öğrencilerin alt yapısını oluşturduktan sonra hafızlık kursuna teslim ediyorum.

Öğrencilerim üniversitelerde okuyorlar

Ne kadar hafız yetiştirdiniz?

Bazen bizde başlayıp, bırakıp gidenler olur. Bazen de hafızlığa başlayıp bize gelenler olur. Net olarak sayı vermem gerekirse 120-130 hafız yetiştirdim.

Talebelerinizden ünlü olan hafızlar var mı?

Yok. Onlar henüz üniversite tahsillerine devam ediyorlar. İstanbul Hukuk, Fen, Matematik, Harita Mühendisliği ile İlahiyat Fakültesi8217;nde okuyorlar.

Hafızların sayısı azalıyor mu?

Allah8217;ın izniyle azalmaz ve hafızlık baki olur. Çünkü her dönemde sayıları değişebilir ama Kur8217;an8217;ı ezberlemeye gönül veren insanların sayısı azalmadan devam eder. Çünkü Allah8217;ın kelamına aşık olan Müslümanların sayısı ile hafızların sayısı her şeye rağmen, her gün artıyor.

Peygamberimizin övdüğü hafızlar

İdeal hafızlık nedir?

Hem Kur8217;an-ı Kerim8217;i ezberlemek hem de cenabı Allah8217;ın o ayetlerde ne dediğini anlamak için manasını da bilmek, aynı zamanda anladığını yaşamaya çalışmak ideal hafızlıktır. Kur8217;an8217;ın bize bahsettiği, Peygamber Efendimizin 8216;Ümmetimin en şereflileri Kur8217;an hafızlarıdır, Kur8217;an hamileridir8217; diye övdüğü hafızlar bunlar. Sadece Kur8217;an8217;ı ezberlemiş, güzel de okuyor ama içeriğinden habersiz olanlar değil. Bize emir ve yasaklar neler getirdiğinden habersiz bir hafızlığı Resulullah da kabul etmez, Kur8217;an da kabul etmez zaten. Peygamber Efendimizin 8216;Ahirette yakınlarına şefaat dileyecek8217; diye hafızları örnek gösterdiği hadisin devamında "Onunla amel eden hafızlar" diye bir notu da görürüz. Sadece kupkuru hafızlık yapanlar değil. Bizim Kur8217;an kurslarımızda (Diyanet İşleri Başkanlığı) hafızlık programlarında "meal" de vardır. Yani okunan surelerin mealleri de vardır. Onlar da okutulur. Zaman zaman kısa surelerin mealleri üzerinde tefsir çalışmaları yapılır. Öğrenci neyi ezberlediğini Kur8217;an8217;ın bize neyi anlatmak istediğini bilsin istenir.

Hafızlara tavsiyeler

"- Şu anda ne kadar öğrenciniz var?" sorumuza Nurdoğan Yaşar Hoca şu cevabı veriyor:

"-Kesin bir şey söylemek zor. Çünkü ekim ayı sonuna kadar kayıtlar devam edecek. Kursumuzun 100 kişilik yatılı kapasitesi var. Şu anda 18 öğrencimiz hafızlığa devam ediyor. 60 tane yeni kaydımız var. Bunlar ilköğretim 8. Sınıfı bitirmiş öğrenciler."

"- Kur8217;an ezberleyenlere yani hafız adaylarına tavsiyeleriniz var mı?" sorumuza ise Nurdoğan Yaşar Hoca şu karşılığı veriyor:

"- Onlar tabi 8216;Talim8217;ül Müteallim8217; gibi kitaplarda var. Sabahları 21 tane kuru üzüm yenmesi tavsiye edilir. 8216;Zihni açar8217; diye bildirmişler. Ezber yapacaklara niçin ezber yaptıklarını bir kere düşünsünler derim. Mesela biz burada hafız olmak isteyenlere önce: 8216;Hafızlık yapınca, ne olacaksın?8217; diye soruyoruz. Öğrenciler genelde bunun ahiret hayatında ki boyutunu hesaba katıyorlar ki bu da doğru olanı tabi."

Kur8217;an kurslarının yapısı değiştirilmeli

Hafızlık müessesesinin devamı için neler yapmalıyız?

Hafızlık müessesenin ayakta durabilmesi için bir kere Kur8217;an Kurslarının yapısının değişmesi lazım. Hafızlık yapanların yönlendirilmesi gerekiyor. Yani çocuklar hafızlıklarını yapıyorlar ama hafızlıklarının kendilerine dönüşümü olmuyor. Bunun tabi uhrevi (ahiret) yönü başka. Onu hesaba katmıyoruz. Onu asla konuşmuyoruz. Onun değerinin büyüklüğünü zaten biliyoruz. O nimeti elde etmek için de yapıyoruz bunu aynı zamanda ama onları hafızlıkla alakalı bir bölüme yönlendirme imkanımız yok şu anda. Eğitim sisteminin değişmesi lazım.

Efendim çocuklarınızdan da hafız yetiştirdiniz mi?

İki tane çocuğum var. Birisi Eyüp Anadolu İHL8217;ye gidiyor kızımız. Onun hafız olmasını çok istiyorum. Daha bırakmadım isteğimi. O yani henüz geçmiş değil. Aynı sistemle hafızlık yaptırmayı düşünüyorum. Yani benim kontrolümde İmam-Hatip Lisesini bitirinceye kadar hafızlık yapmasını arzu ediyorum inşallah. Ancak oğlumuz küçük ve henüz ilköğretim 5. Sınıfa gidiyor. Onu böyle bir kursta hafız yetiştirmeyi düşünüyorum. Evde erkek çocukların hafızlık yapması daha zor. Onlar da istekliler hafız olmaya. İnşallah bu istekleri değişmez.

Peygamber Efendimizin Hz. Ali8217;ye (r.a.) tavsiyesi

"-Bu teknikler yazılı olarak var mı?" sorumuza Nurdoğan Yaşar Hoca şu cevabı veriyor:

"-Yazılı olarak Hz. Ali8217;nin (r.a.) Peygamber Efendimize: 8216;Kur8217;an-ı ezberliyorum ama aklımda kalmıyor8217; gibi şikayeti üzerine Peygamber Efendimiz de ona "Bir rekatte Yasin diğerinde Tebareke suresini okuyarak 2 rekat namaz kıl" buyuruyor. Hz. Ali (r.a.) diyor ki: 8216;Efendimizin tavsiyesine uyduktan sonra hem Kur8217;an surelerini ezberlemem kolaylaştı, hem de ezberlediğim Kur8217;an surelerini hiçbir zaman unutmadım8217; Yine Kur8217;an ezberleyeceklerin vücudunu kesinlikle haramlardan koruması gerekir. Çünkü haram yiyecekler vücudu zehirliyor. Özellikle beyini çalışamaz hale getiriyor. Yine Kur8217;an-ı Kerim surelerini kolayca ezberlemek istiyorsanız, mutlaka belli saatlerde çalışmalısınız. Mesela herkesin uykuda olduğu gece yarısı veya seher vakti. Sabah namazından sonra ezber için uygun saatler. Kur8217;an da Resulullah Efendimizin kalkıp namaz kılması ve Kur8217;an okuması için o saatleri tavsiye ediyor. Çünkü o saatler, zihnin en berrak ve açık olduğu vakitler. Biz de hafızlığa çalışanlara o saatlerde ders yapmalarını tavsiye ederiz. Yine hafızlık çalışması onu bilen birinin denetim ve yönetiminde yapılırsa daha sağlıklı olur."

Kur8217;an8217;ı güzel bir ağızdan öğrenin

"- Bilgisayar, VCD veya CD, ya da digital Kur8217;an ile hafızlık yapılır mı?" sorumuzu;

"- Onlara bakarak veya onları dinleyerek de bir şeyler olur, ama sağlıklı bir şey olmaz" şeklinde cevaplayan Nurdoğan Yaşar Hoca şöyle devam ediyor: "- Yani hafızlık yapacakların mutlaka bir hocanın dizinin dibine oturması, ondan ders alması gerekir. Bayansa bayanın, erkekse erkeğin dizinin dibine oturmak şeklinde. Bugün çevremizde böyle ders verecek insanlar çok. Yani bir femi muhsinden (güzel bir ağızdan) ders almak çok iyi olur. Kur8217;an okumayı O8217;nu en güzel şekilde okuyan ve bilen birisinden öğrenebilirsiniz."

Hafız adaylarına dayak yok

"- Hafız yetiştirirken siz de öğrencilerinizi dövüyor musunuz?" sorumuza Nurdoğan Yaşar Hoca şu karşılığı veriyor:

Hafız adaylarına "izinsizlik" cezası verebilirsiniz. Ama dayak atmak kesinlikle yok. Zaten dayakla hafızlık yaptırma dönemleri bitti. Bu konuda Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: 8216;Onlara (çocuklara) iyi davranmazsanız, çevrenizden çekip giderler8217;, 8216;Nefret ettirmeyin sevdiriniz, korkutmayın müjdeleyiniz8217; Şu anda biz bu tavsiyelere uyuyoruz. Bunda başarılı da oluyoruz. Bütün Kur8217;an Kurslarında şimdi bu metod uygulanıyor. Yani dayak, eğitim sisteminde iyi bir metod değil."

Doç. Dr. Fatih Çollak:

Hafızlıkta diyalog esastır

Hafızlık, Allah8217;ın vahyini başta Cebrail (a.s) olmak üzere koruyucu meleklerin levh-i mahfuzdan alıp Peygamber Efendimize getirip peyderpey sunması gibi. Beşer planında bunun en güzel örneğini Peygamber Efendimiz ve Sahabe-i Kiram vermiş. Ondört asırdan beri bize kadar bu müessese bu hassasiyetle gelmiş. Eğitim ve öğretimi kolaylaştıracak materyallerden istifade etmek esastır. Bir hafız veya Kur8217;an talebesi, hocasıyla okurken aynı zamanda kasetler, CD8217;ler, DVD8217;ler veya bugün henüz bizim bilemediğimiz birtakım teknik imkanlardan istifade etmesi elbette ki doğaldır ve etmelidir. Ama hafızlıkta birebir hoca ile talebenin diyaloğu esastır. Biz buna 8220;Müşafehe8221; deriz.

Müşafehe ne demek?

Ağızdan ağza alma eğitimi. Talebenin hocasından harflerin çıkışını görüp alması, hocanın da anında talebesinden onu dinleyerek varsa yanlışını düzeltmesi. Hoca talebeye okur. Talebe hocaya okur. Buna arz ve sema usulü denir. Burada en son şekil verilir. Talebe hocasından en son öğrendiği doğru seslerle telaffuzlarla, mahreciyle hocaya dinletir. Ama hocaya müracaat etmeden, hiç hocayı devreye sokmadan DVD, CD, kasetten ve buna benzer birtakım teknik imkanlarla bu iş kolay olmaz.

Sayın Çollak, hafızlar maddi sıkıntı çekiyor mu?

Çekmiyorlar. Çünkü Cenab-ı Allah8217;ın kelamına hizmet edenleri hem Allah ödüllendirir, hem de insanlar. Benim için en büyük ödül; toplumun sevgisidir, saygısıdır, hürmetidir, iltifatıdır. Sadece işin para kısmı önemli değil. Televizyonlarda okuduğum ayetlerden, mukabelelerden, aşırlardan ve kasetlerden Ümmet-i Muhammed istifade ediyor. Yurt içinden ve yurt dışından bana telefon açıp: 8220;Hocam, Allah razı olsun. Sizi dinledik. Kur8217;an öğrendik, hatalarımızı düzelttik8221; diyorlar. Bunun, bize sevap olarak döneceğine inanıyorum.

Karagümrük Tuba Kız Kur8217;an Kursu Öğretmeni Hafize Asiye Günan:

Ümmetin en şereflisi olmak istedim

Şu anda hafize yetiştirdiğim Kur8217;an Kursu8217;nun 300 kişilik kontenjanı kayıtlar başlar başlamaz doldu. Peygamber Efendimizin hadis-i şerifinde övdüğü, O8217;nun Ümmeti8217;nin en şereflilerinden biri olmak için hafizeliğe başladım.8221;

Kur8217;an Kursu8217;nda başka arkadaşlarınız da var mıydı?

Evet, Suzan Eraslan isminde yatılı okuyan bir arkadaşım daha vardı. Kur8217;an Kursu ile ilgilenen hayırsever Müslümanların kızları da geliyordu. Tabi o zamanlar Trabzon8217;un Of, Sürmene, Çaykara ilçelerinde belki yüzlerce hafız yetişiyordu ancak velilerde şöyle bir düşünce yaygındı: 8220;Kız çocuklarını okutup, hafize edeceksiniz de ne olacak? Minareye çıkıp ezan mı okuyacaklar? İşte biz hafize olunca bu düşünceyi değiştirdik.

Hafizeliğe hevesli miydiniz?

Hevesli de ne kelime! Çataldere Kur8217;an Kursu8217;na gideceğim gece sabaha kadar gözüme uyku girmedi. Hevesimden uyuyamadım. Arkadaşım Suzan Eraslan, dokuz ay sonra Kurs8217;tan ayrıldı. Tesadüfe bakın ki 20 yıl aradan sonra O8217;nu bu kursa öğretmen olarak ben davet ettim.

Zor şartlar altında okuduk

Kursun imkanları mı azdı?

Evet, çok zor şartlar altında okuyorduk. Mesela inşaat bitmemişti. Bir odayı hem dershane hem de yatak odası olarak kullanıyorduk. Yine kursumuzda elektrik yoktu. Gaz lambası ile idare ediyorduk. Yiyecek ve yakacak gibi ihtiyaçlarımızı da bir üst katta okuyan erkek hafız kardeşlerimiz karşılardı. Mesela yemeğimizi tepsiyle getirirken, sulu yemeklerin yarısı dökülür, çorba makarnaya karışırdı. Bu sorunları ya da sıkıntıları belki zorlarına gider de hafızlığımı bitirmeden beni kurstan alırlar endişesiyle aileme aktarmadım. Yöneticilerden lambaya gaz istemeye utanırdık. Toz sobası vardı. Marangozların hızarlarından çıkan tozu yakıyorduk. Onun önünde küçük bir karecik delikten görülen titrek alevin ışığında ders yaptığım günler çoktur. İlim rahatlık içinde elde edilmiyor.

Bu arada Arapça8217;da okudunuz mu?

Hafızlığa devam ederken Yakup Yıldız isimli hocamızdan da Arapça dersler alıyordum. Allah ondan da razı olsun. Derslerinden çok istifade ettim. Benim için bir model oldu. Muhterem bir insandı. Hafızlığımı bitirdikten sonra 6 sene de ondan Arapça okudum.

Arkadaşlarım kurstan kopmasın diye8230;

Hafızlığınızı kaç senede bitirdiniz?

Bir buçuk senede. Ancak benim hafızlık yaptığım zaman şartlar çok zordu. Kurs yeni kuruluyordu ve başımızda bizimle ilgilenen bir hocamız yoktu. Sadece dersimizi dinler hocamız giderdi. Biz kendi başımıza kalırdık.

Siz hafızlığa çalışırken dayak olayı da var mıydı?

Dayak da vardı. Bu konuda çok anılarım var. Ancak ben ders yüzünden değil, ya gündüzlü arkadaşlarımın hatalarını ört-bas etmek için, ya da onların kurstan kopmaması için suçlarını üzerime aldığımdan dayak yedim.

Ulaşılamayan bir hedef

Hafizelik sizin için nasıl bir şeydi?

Çok farklı bir şey. Yani ulaşılamıyan bir hedefti. Şimdi öğrencilerime de hep söylerim. Mesela ben Tıp Fakültesi8217;nde okumayı çok isterdim. Ancak, iki tane üniversite diplomasını bir yana, hafızlığı da bir yana koysalar, şu anda hafızlığı tercih ederim. Bana hayatta en büyük hazzı imamla birlikte namaz kılarken, imamın okuduğu ayetlerin Kur8217;an8217;ın hangi suresinde yer aldığı ve manasının ne olduğunu bilmektir. İmam namazda Kur8217;an okurken, ben de onu tercüme ederek Rabbimizin orada bize ne buyurduğunu anlamaya çalışırım. Asıl hafızlık ya da hafizelik de budur bence. Bunu benden duyan öğrencilerim, kurstan ayrılıp tekrar döndüklerinde büyük bir takdirle söylüyorlar.

İlk kez bir bayan hafize oluyordu

Hafizelik cemiyetiniz oldu mu?

Hafizelik cemiyetim Kur8217;an Kursu8217;nun yanında bulunan camide yapıldı. Hiç unutamayacağım anılar yaşadım. Çünkü Trabzon havalisinde ilk kez bir bayan hafize oluyordu. On iki yaşında hafizeliği bitirdim. Diyanet İşleri Başkanı davet edilmiş, il müftüsü ve ilçe müftüleri, havalideki meşhur hocalar iştirak etmişti cemiyete. İcazet merasimi açık alanda yapılıyordu. Bana da bir aşr-i şerif okumamı emrettiler. Çocuk olduğumdan ses problemi yoktu. O heyecanla ne kadar güzel okuduğumu bilemiyorum ama herkes çok etkilenmiş ve halk ağlamış. O cemiyetle beraber çok ünlü oldum.

Hafizelik cemiyetinde size ne gibi hediyeler verildi?

Öyle çok fazla ya da büyük hediyeler verilmedi. Sadece şunu hatırlıyorum. İcazet merasiminde giymem için babam lacivert elbiselik kumaş almıştı. Amcamın hanımı ondan bana bir elbise dikti. Yine Şuayip amcam bana bir kol saati hediye etti. Onlar benim için çok kıymetli hediyelerdi.

Çoğu üniversitede okuyor

Öğrencilerinizden hafize olduktan sonra yüksek tahsile devam edenler var mı?

Çok var. Mesela hafize olanların yüzde 808217;i yüksek tahsil yapıyor. Aralarında Eczacılık, Tıp, Edebiyat, Hukuk ve Fen Fakültesi8217;ni tercih edenler olduğu gibi İlahiyat8217;ı tercih edenler çoğunlukta. Onların da net olarak sayısını bilmiyorum. Bizi unutmayan, vefakar olanlar ziyaretimize gelirler. Kursumuza bağışta bulunurlar. Ancak ben para ve bağış işlerine karışmam. Ne kadar bağış yaptıklarını da kursun yöneticileri bilir.

Kendi çocuklarınızdan da hafız veya hafize yetiştirdiniz mi?

Kızımı ilkokul 58217;i bitirdikten sonra kendi kursuma yatılı olarak verdim. Kızım burada hafize oldu. Bu arada kültür derslerini de kursta hafizeliğe çalışırken okuyarak orta okulu dışardan bitirdi. İmam-Hatip Lisesi8217;ni de bitirdi. Şu anda İlahiyat Fakültesi8217;nde okuyor. İki tane de oğlum var. Onlar da hafızlığı yarım bıraktılar. Liseyi bitirdiler. Anadolu Üniversitesi, İş Ekonomisi ve Endüstriyel Bilimler Bölümü8217;ne gidecekler.

Hafızlık için gerekli üç şey:

Kese, heves, nefes

Hafizelik veya hafızlık kurumunun devamı için neler yapmalıyız?

Allah selamet versin Yakup Yıldız hocam8217;ın hiç unutamadığım meşhur bir sözü vardı: 8220;Bir talebeyi okutan 3 şey vardır. Bunlar; 1-Talebenin hevesi. 2-Hocanın nefesi. 3-Babanın (veya velinin) kesesi.8221; Bunlar hafızlık müessesini ayakta tutan temel şartlardır. Birincisi; öğrenciye ailede o ortamı hazırlamak ve o şekilde yetiştirmek, o inancı vermek gerekir. İkincisi hocanın nefesi de çok önemli. Yani hocanın öğrenciyi motive etmesi gerekir. Yani öğrenciye sabır ve sebatı tavsiye ederek o yolda örnek olması lazım. Üçüncüsü de babanın kesesi. Yani maddiyat olmazsa bu müesseseler ayakta durmaz. Bir ihtiyacı temin edinceye kadar binbir zorluk çekiyoruz.

Hafızlıktan vazgeçilemez

Modern rüzgarlara kapılan birtakım sözde İslamcı yazarlar da digital Kur8217;anlar çıktığını, CD ve VCD8217;lerle Kur8217;an8217;ın muhafaza edildiğini, saatte binlerce Kur8217;an-ı Kerim tab eden matbaa makineleri icad edildiğini ve artık hafızlık müessesine gerek kalmadığını savunuyorlar. Siz ne diyorsunuz?

Bakınız ben okurken, hocamın ders dinlediği ahşaptan yapılmış bir rahle vardı. O güveler yemiş rahleyi hocamdan i stedim. Çünkü hayatımdan en çok zevk aldığım günler o rahlede ders okuduğum günlerdi. Hocam masada oturuyor, ben de rahlemle birlikte o masanın önünde ders okuyordum. O rahle benim için dünyanın en kıymetli eşyası idi. Bugün artık modern bilim de hoca gözetiminde ders okumanın, insandan insana pozitif enerjinin geçtiğini kabul ediyor. Digital ortamın hafızlığa bir nebze katkısı olabilir. Ancak digital ortam var diye hafızlıktan asla vaz geçilemez.

Ümmetin en hayırlısı olmak

Hafize olunca neler hissettiniz?

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: 8220;Sizin en hayırlınız Kur8217;an-ı öğreneniniz ve öğreteninizdir8221; Ben de Muhammed (a.s.) ümmetinin en hayırlılarından biri olduğuma inandım. Zaten bunun için hafize oldum. Resulullah Efendimiz yine bir Hadis-i Şerifi8217;nde buyuruyor ki: 8220;Kişi ölünce amel defteri kapanır. Hayırlı evlat, kendisinden faydalanılan ilim ve sadaka-i cariye bırakan üç kişi müstesna.8221; Ben hocalarımdan öğrendiğim Kur8217;an ilmini, öğrencilerime öğretiyorum. Böylece amel defterimin kapanmayacağına inanıyorum.

Sadece hafize yetiştiriyorum

Kursunuzun mevcudu ne kadar?

Şu anda 300 öğrenci var. Bunların 1508217;si yeni kayıt. Ekim ayı sonuna kadar kayıtlar devam ediyor. Ancak bizim kursumuzun öğrenci kontenjanı kayıtların başladığı ilk gün doldu. Hepsi yatılı. Ben hafize yetiştirirken, Fıkıh, Akaid ve Tefsir de okutuyorum. Hafize yetiştirme işi mesaiyle sınırlı olmadığından, evim de yakın olduğundan, öğrenci hastalansa, beni ararlar. Gelir, hastaneye götürürüm. Şu anda 7 tane resmi öğretmenimiz var. Geçen sene 7 tane de müftülükten onaylı gönüllü öğretmenimiz vardı.

Saatte 5 sayfa ezberleyenler var

Hafize olmak isteyenlere tavsiyeleriniz nelerdir?

Hafizelik kolay bir hadise değil. Çünkü aynı şeyi sürekli tekrar ediyorsunuz. Bu da azim, sabır ve sebat istiyor. Üniversite sınavını kazanmış, lise mezunu kızlarımız, üniversiteyi değil hafizeliği tercih ettiğinden kursumuza kayıt yaptırıyorlar. Bu bilinçle gelen öğrencilerimizin hafize olması daha kolay oluyor. Hafizeliği başaran bir insan her türlü zorluğun üstesinden gelir. Düşününüz, saatte 5 sayfayı ezberleyenler bile var. Bu zekaya üniversite kazanmak zor gelir mi?

8220;Yeğenini bizim kursa getir, hafize olsun8221;

1963 yılında Trabzon8217;un Dernekpazarı ilçesinde doğmuş. İlk okulda okurken soyadı Temel olan Hoca8217;dan Kur8217;an-ı Kerim öğrenmiş. Beş8217;i bitirince revaçta olan Öğretmen Okulu sınavlarına girmiş ve birinci olarak devlet parasız yatılı öğretmen okulu sınavını kazanmış. Bu sırada müezzin olan amcası Şuayip Paşal8217;a Rize8217;nin Kendirli beldesinden Hafızlık Cemiyeti8217;ne davetiye gelmiş. Bundan sonrasını Fatih-Karagümrük Tuba Kız Kur8217;an Kursu8217;nda Hafize yetiştiren Hafize Asiye Günan8217;dan dinleyelim: 8220;Amcama gelen davetiyede hafızların içersinde 2 tane de hafize vardı. Binlerce hafız yetiştiren

Trabzon8217;da bu ilginçti. Hafızlık Cemiyeti8217;ne iştirak eden Şuayip amcam (Allah ondan razı olsun) beni hafizeliğe teşvik etti. Şu anda müezzinlikten emekli olan amcamın arkadaşı Mehmet İlhan, Çataldere Kur8217;an Kursu8217;nda yöneticiymiş. O amcama demiş ki; 8216;Yeğenini bizim kursa getir, hafize olsun8217;. Dernekpazarı8217;ndan amcam sünger bir yatak aldı, Cumapazarı8217;na kadar arabayla gittik. Bir müddet gittikten sonra arabadan indik. Çünkü yol yoktu. Sırtımda yataklar, önde Şuayip amcam, arkasında ben, tam bir buçuk saat yürüdükten sonra, Çataldere Kur8217;an Kursu8217;na vardık.8221;

Hafız Nurdoğan Yaşar Hoca Efendi:

Cemiyetlerin halka duyurulması lazım

"Kur8217;an-ı ezberleyince iş bitiyor mu?" sorumuzu "Bitmiyor, yeni başlıyor" diye cevaplayan Nurdoğan Yaşar Hoca sözlerini şöyle sürdürüyor: "Kur8217;an8217;ın tamamının ezberlenmesi hafızlığın bir etabı diyebiliriz. Hafızlıkla ilgili çalışma asıl ondan sonra başlıyor. Hafız olan kimsenin İstanbul gibi bir şehirde iyi bir hocanın dizinin dibine oturarak, ondan birkaç sene, en az haftada 2 defa talim ve tecvid dersi alması gerekir. Hafızlığın devamı açısından bu çok önemli" Hafızlıktan sonra kendisinin de Yalova8217;da Adalı Ahmet Hazar Hoca Efendi8217;den 2 sene talim ve tecvid okuduğunu bildiren Nurdoğan Yaşar, 1996 yılında İstanbul8217;a gelmiş ve vefatına kadar rahmetli İsmail Biçer Hoca Efendi8217;den ders almış. "Benim için en büyük nimet hafızlıktan sonra İsmail Biçer Hoca Efendi8217;den 2 sene talim okumaktı" diyor. Öğrencilerine talim ve tecvid dersleri verdiklerini ancak yeterli bulmadıklarını belirten Nurdoğan Yaşar Hoca, "Yani bu işin uzmanı olan mesela Fatih (Çollak) hocamız, veya yine Fatih Camii imamlarından Osman hocamız gibi hocalardan ders almak gerekir" diyor.

"Hafızlığa olan ilginin artması için hafızlık cemiyetlerinin halka duyurulması gerektiğini" belirten Nurdoğan Yaşar Hoca diyor ki: "Ne kadar fazla kişiye duyurulursa hafızlığa teşvik de o oranda artar. Bizim Bağcılar8217;da geleneksel olarak hafızlık cemiyetleri her sene yapılır. Mesela 96, 97 ve 98 yılında Reisül Kurra rahmetli Abdurrahman Gürses Hoca Efendi iştirak etmişti. Hafızlığın devamı için bence teşvik ve teşhir edilecek en önemli faaliyetlerden birisi hafızlık cemiyetleri. Çünkü orada hafızların gördüğü itibarı görüp de gıpta etmeyen hiçbir insan kalmıyor. Cenab-ı Allah hafızlar için "En çok sevdiğim kulum" buyurmuş. Peygamber Efendimiz de: "Yanımda en makbulünüz" demiş."

5

250 Hafız yetiştiren Nuru Osmaniye Kur8217;an Kursu Hocalarından Hafız Mehmet Özer:

Hafızlığı sevdirmeliyiz

Hafız olduğumda daha çocuktum. Fakat buna rağmen çok güzel duygular yaşadım. O zaman da hafız olunca merdivenin önemli bir basamağını çıkarak belli bir noktaya terfi ettiğimi kavradım. Okumanın bitmediğini fark ettim.

Hocam, Kur8217;an okumayı kimden öğrendiniz?

On yaşındaydım. Köyümüzün imamı olan ve soy adını hatırlayamadığım Bekir Hoca8217;dan öğrendim.

Hafızlığı hangi hocada ve ne kadar zamanda bitirdiniz?

Nuru Osmaniye Kur8217;an Kursu yöneticisi Nafiz Özdemir Hoca8217;dan. Tam onyedi ayda bitirdim.

Evet, bir defa oldu. Dersimi veremediğimiz için değil. Biraz hocamızın morali bozuktu. Biz de biraz yaramazlık yapmıştık. O yüzden dayak yedik.

O dayak hafızlığınızı etkiledi mi?

Yok, bir kere olduğu için geldi, geçti. Unuttum yani. Arkadaşlarla hafızlığa birlikte başlamıştık. Beraber başladık, beraber bitirdik.

Hafız olabilmek tarifi zor bir duygu

Ailenizden hafız olmanızı isteyen oldu mu?

Annem ve babam dini eğitim yapmamı istiyordu. İlla hafız olacaksın diye bir şartları yoktu. Ancak buradaki (Kur8217;an Kursu) çevrem ve özellikle hocalarım hafızlığın önemini anlatınca hafızlığa başladım.

Hafız olduğumda daha çocuktum. Yani çok güzel duygular yaşadım. Hafız olmanın manevi hazzını daha sonra yaşadım diyebilirim. O zaman da hafız olunca merdivenin önemli bir basamağını çıkarak belli bir noktaya terfi ettiğimi kavradım. Okumanın bitmediğini fark ettim. O anda hafızlığı bitirmenin sevincini yaşadım. Memleketten gelen annem ve babamı memnun etmenin duyguları bambaşkaydı.

Neler hediye edildiğini hatırlıyor musunuz?

Hafız olanlara birer Cumhuriyet altını verilmişti. Eminönü Müftülüğü de İmam Buhari8217;nin "Sahihi Buhari" adlı eseriyle İmam-ı Gazali8217;nin "İhya-ı Ulum8217;uddin" adlı eserini hediye etti. Yine Cemiyet için Kur8217;an Kursumuz tarafından hepimize aynı renkten (lacivert) takım elbise ile beyaz gömlek hediye edilmişti.

Hafızlık cemiyetinizi hatırlıyor musunuz?

Uzun bir zaman geçmesine rağmen hatırlıyorum. Mesela hafızlık cemiyetimize rahmetli olan Reis8217;ül Kurra Gönenli Mehmed Efendi ve ondan sonra aynı makama gelen yine rahmetli Abdurrahman Gürses Hoca Efendi ve ilçemizdeki imam efendiler iştirak etmişti.

Sizinle birlikte kaç kişi hafız olmuştu?

Bizim kursumuzdan 11 kişi hafız olmuştuk. Memleketimizden ailelerimiz gelmişti. O cemiyet, güzel bir anı olarak kaldı.

Hafız yetiştirmeye ne zaman başladınız?

19878217;de yine hafız olduğum Nuru Osmaniye Kur8217;an Kursu8217;nda başladım. O zaman Nafiz Özdemir hoca buradaydı. Önce birlikte okutuyorduk. Ben göreve başladıktan bir süre sonra Hocam Nafiz Özdemir emekli oldu.

Diyanet, hafızları tercih ediyor

Şimdiye kadar yetiştirdiğiniz hafızların sayısını hatırlıyor musunuz?

Bugüne kadar aşağı-yukarı 250 civarında. Bir kısmına Kur8217;an-ı Kerimi yüzünden okuttum, sonra hafızlığa başlattım.

Yetiştirdiğiniz hafızlar arasında üniversiteye girenler var mı?

Öğrencilerimin büyük bir kısmı hafızlığı bitirdikten sonra üniversiteye girdiler. Boğaziçi, ODTÜ, Hacettepe ve Marmara8217;yı tercih edenler çoğunlukta. Diyanet Teşkilatında görev alanlar, müftü ve vaiz olan öğrencilerimiz var. Bunların çoğu İlahiyat Fakültelerinde okuyorlar.

Çocuklarınızdan da hafız olan var mı?

Bir oğlum var. Şu anda ilköğretim okulu 7. sınıfta okuyor. Sekizinci sınıfı bitirince inşallah onu da hafız yetiştirmeyi düşünüyorum.

Hafızlığın yaşı var mı?

Hafızlığın yaşı yok ama, on-on iki yaşında daha güzel ezber oluyor. Onbeş yaşından sonra çocuk büluğa erince ezber yapması da zor oluyor. Ancak o yaştan sonra hafızlığa karar verenler de bilinçli hafız oluyorlar.

Hafızlar daha kolay diyalog kuruyor

Digital Kur8217;anların keşfi, saatte yüzlerce Kur8217;an-ı Kerim tab eden matbaa makinalarının oluşu hafızlık müessesesini gereksiz kılar mı?

Teknoloji gelişiyor. Doğru. Ondan istifade edilebilir. Ancak hafız olmanın ayrı özelliği var. Mesela mihrapta namaz kıldırırken, bilgisayarınızı açıp cemaate ondan Kur8217;an okuyamazsınız. Ya da minberde hutbe okurken, digital Kur8217;andan ayet ve hadisleri dinleyerek cemaate aktarmak şeklinde hutbe okuyamazsınız. Halbuki bir hafız bunları yaparken hiç zorluk çekmez. O bakımdan hafızlık çok avantajlı. Mesela mihrapta hafız olan hoca ile olmayan arasında çok önemli farklar oluşuyor. Mesela teravih namazı kıldırırken hoca her rekatta aynı sureleri okursa cemaat arasında "Bizim hoca da bu surelerden başka sure bilmiyor herhalde" şeklinde dedikodu başlar. Halbuki hafız olan bir hoca her rekatta farklı sureleri okuyabilir. Hafız olan hocaları cemaat daha çok seviyor. Ya da hafız hocaların cemaatle diyalog kurması daha kolay oluyor. Kendine güveni artıyor. Yani imamların hafız olması daha güzel bir olay.

Hafız olmak işin başı...

Hafız yetişenlere tavsiyeleriniz var mı?

Biz öğrencilerimize dersin nasıl ezberleneceğini anlatıyoruz. Yani hafızlığa nasıl çalışacağını beyinlerine yerleştiriyoruz. Hafız olduktan sonra işin bitmediğini, bitmeyeceğini ifade ediyoruz. Yani biz hafız olduktan sonra öğrencilerimizi bırakmıyoruz. Mutlaka okula gönderiyoruz. Bir çocuk hafız olduktan sonra ailesinden destek görmüyorsa, ezberlediğini hayatına uygulamıyorsa, unutur gider. Bu da maddi ve manevi zarar demektir. Bu işe baş koyan insanların hafızlığın değerini bilmesi, tekrar tekrar Kur8217;an8217;ı hatmetmesi lazım. Bu bir. İkincisi; sadece hafızlıkla yetinmemesi, onun ilmini de yapması, yani Arapçayı da öğrenmesi gerekir. Bir de kıraat ilmini (talim, tecvid, aşere, takrib ve tayyibe) okuması gerekir. Ben diğer kurslarımız için söylüyorum. Hafızların Kur8217;an8217;ı niçin ezberlediğini, ezberlediği ayetlerin manasını bilmesi gerekir. Böyle olunca (yani ezberlediklerinin manasını bilirse) öğrendiklerini hayatına uygulaması daha kolay olur.

Hafızlık rehavete gelmez

Hafız adaylarına hafızlığa çalışırken kolay ezberlemeleri için taktikler veriyor musunuz?

Tabi, mesela önce ayet ayet ezberlemelerini, sonra ayetleri ikişer ikişer birbirlerine ekleyerek ezberlemelerini, daha sonra bunları beşer beşer, nihayet sayfa sayfa ezber etmelerini öğütlüyoruz. Yani hafız adaylarının planlı ve programlı çalışması gerekir. Mesela bizde 11-12 ayda hafızlığını bitirenler oldu. Çocukların kapasitesine göre durum değişiyor. Bir de hafızlık kurslarında tatillerin fazla olmaması lazım. Diyelim ki hafızlığa çalışan bir çocuk daha tatile gideceğini öğrendikten bir hafta önce memleket havasına giriyor ve dersleri ihmal ediyor. 15 gün tatil bile hafızlıkta uzun bir ara. Bir de tatilden dönünce onun rehaveti de bir hafta sürüyor. Yani çocuğun derse ısınması yaklaşık bir ayı buluyor. Çocuk ezberlediklerini unutuyor. Bu da hafızlığı geciktiriyor. Bana göre hafızlığa başlayıp, aralıksız devam daha güzel oluyor.

Hafızlığı öven hadis-i şerifleri öğrencilerinize öğretiyor musunuz?

Hafız adaylarının yaptığı işi sevmesi için önce bu dersleri veriyoruz. Çocuğun; hafızlığın önemini mutlaka kavraması gerekir. Hafızların ahirette kavuşacağı nimetleri, Kur8217;an öğrenmenin ve öğretmenin ne demek olduğunu her öğrencimize anlatıyoruz.

Öğrencilerinize teşvik için ödül de veriyor musunuz?

Elbette veriyoruz. Mesela bir dersi zamanında ezberleyenlere para veriyoruz. Günde ham bir sayfa ezberleyerek hatim yapanlara 20 milyon lira veriyoruz. Ham sayfa 28217;ye çıkarsa 40 milyon lira. Sayfa sayısıyla ödül miktarı doğru orantılı artıyor. Bu hediyelerin çok cüz8217;i olduğunu da çocuklar arasında teşviğe yol açtığını da biliyoruz.

Hafızlığın önemi yeterince anlatılamıyor

Hafızlığın öneminin velilerce bilinmesi, hafızlık yapacak çocuklara da bunun mutlaka anlatılması gerekir. Yine çocuk hafız olduktan sonra Hafızlığın maddi karşılığını, ne getireceğini de bilmesi lazım. Yani toplumun hafız adaylarına bunu sevdirmesi gerekir. Mesela hafızlar devlet memuru olduğunda memurluğa bir derece yukarıdan başlıyor. Bu öğrenci için maddi bir avantaj. Hafız olanlar Diyanet Teşkilatı8217;nca aranan elemanlar listesinde öncelikli yer alıyorlar. Bu olay hafız adaylarına izah edilirse teşvik edici olur kanaatindeyim. Şu anda hafızlık maddi anlamda fazla cazip olmadığından bazı kurslar hafız adayı bulmakta zorlanıyor."

6

Altı ayda hafız olan Yeni Camii İmam-Hatibi Hafız Osman Aydın:

Hafızlığı yaşatmak hepimizin görevi

Hafızlık yapacak çocuklara Kur8217;an8217;ı sevdirmek lazım. Çocuğun kabiliyetine ve ezberleme yeteneğine bakmak lazım. Zenginlerimiz şayet bu müesseselere sahip çıkmazsa, sokaklarda tinerciler çoğalır. Şikayet etmeye bile fırsat vermez, canınıza kıyarlar.

Altı ayda hafız olan ve şu anda Dülgerzade Kur8217;an Kursu8217;nda aşere, takrib, tayyibe okutan Erzurumlu Osman Aydın Hafız Hoca Efendi ile halen görev yaptığı Yeni Camii8217;nin imam odasında konuştuk. Hafızlığın önemli bir değer ifade ettiğini belirten Osman Aydın Hoca: 8220;Hafızlığı yaşatmak her Müslüman8217;ın görevidir8221; dedi. Osman Aydın Hoca ile yaptığımız sohbeti sunuyoruz.

Kur8217;an okumaya nerede, kaç yaşında ve kimden başladınız?

1957 yılında Erzurum8217;un Pasinler İlçesi8217;nin Yeniköyü8217;nde dünyaya geldim. Kur8217;an okumayı, halk tarafından tutulan köyümüzün imamı olan Osman Ayvaz Hoca8217;dan öğrendim. Hafızlığa da ondan başladım ve bitirdim. Oniki kardeşin beşincisiydim. Dedem babama 8220;Osman8217;ımı hafız yetiştirmezsen elim yakanda olsun8221; demiş. Zaten ben de hafızlığa istekliydim. Kışları camide okuyorduk. Henüz ilk okula gitmemiştim. Hocamız 8216;Hafız olmak isteyenler parmak kaldırsın8217; dedi. İlk parmak kaldıranlardan birisi ben oldum.

Hafız olduğumda sanki dünyalar benim olmuştu. Çünkü Allah kelamını ezberlemişim. Kur8217;an hoş tutar boş tutmaz. Cenab-ı Allah hafızlığı herkese nasip etmez. Kur8217;an8217;ı ezberlemenin mutluluğunu yaşadım.

Dinleyenler gözyaşına boğuldu

Hafız olunca neler hediye edildiğini hatırlıyor musunuz?

Hafız olduğumda ekonomik sıkıntılar vardı. O zaman babam bize köyden tereyağı, bal ve yumurta getirmişti. Erzurum8217;da tereyağı çok önemliydi. 8220;Erinmiş yağı içerse boğazı yumuşar. Sesi güzel olur. Bal yerse zekası açılır8221; diye düşünmüş. Bunlar beni çok mutlu eden şeylerdi.

Hafızlık cemiyeti yapıldı mı?

Hem de Hasankale8217;nin en büyük Camii8217;nde hafızlık cemiyetimiz yapıldı. İlçe Müftüsü, hoca efendiler ve cemaatin iştirakiyle yapıldı. Daha ilkokula gitmemiş bir çocuğun altı ayda (kendisini kast ediyor) Kur8217;an8217;ı ezberlemesi cemaati hem sevindirmiş hem de duygulandırmış olmalı ki gözyaşlarını tutamadılar.

Hafızlık küçük yaşta daha kolay

Biraz önce ilk okula gitmeden tam altı ayda hafız olduğunuzu söylediniz. Hafızlık için bu yaş önemli mi?

İlmin yaşı yoktur. Peygamber Efendimiz 8220;Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz8221; buyuruyor, ama hafızlıkta yaş önemlidir. Yine Peygamber Efendimiz buyuruyor ki, 8220;Çocukken Kur8217;an ezberlemek, taş üstüne yazı yazmaya benzer. Yaşlılıkta ezberlenen de buz üzerine yazı yazmak gibidir. Güneş vurunca buz nasıl erirse, yaşlılıkta ezberlenen Kur8217;an da işte öyle tez unutulur.8221;

Bundan dolayı hafızlıkta yaşın küçük olması çok önemlidir. Bugün dünya literatürüne baktığınız zaman hafızlıkta birinci gelen kişilerin, küçük yaşta hafız olduklarını görürsünüz. Ben de Erzurum8217;da yapılan yarışmalarda birinci olmuştum.

Dersimi yapamadığımdan değil, bir keresinde hocamız 8220;şımarmasınlar8221; düşüncesiyle bizi aşırı şekilde dövmüştü. O dayak az da olsa şevkimizi kırdı. Çünkü ben hayatta dersimi yapmadan yattığımı bilmiyorum. Zaten hocamdan önce her akşam babama dersimi dinletir öyle yatardım. Peygamber Efendimiz çocuğun yüzüne vurulmasını men ediyor. Hafızlığa çalışan çocuklar tenkid değil, takdir edilmeli. Dayak yerine teşvik edilmeli.

Sayın Hocam, siz hafızlık yapan çocuklara yanlış yapıldığını gördünüz mü?

Gördüm tabi. Bir keresinde hafızlık imtihanına giren çocukların başında gittim. Jürinin başında gelen şahıs (İsmi önemli değil) çocuklara bağırıp çağırıyordu. Bu durumdan etkilenen hafızlardan Fatih Camii8217;nde tek başına mukabele okuyan bile imtihanı kazanamadı. Çocuğun birisi Arap makamında Kur8217;an okuduğundan o jüri başkanı çocukları öyle azarladı ki, ben de sinirlendim ve çocuklara: 8220;Çıkın, gidiyoruz, imtihana girmiyoruz8221; dedim.

Bu sefer aynı zat bana bağırmaya başladı. 8220;Sen ne diyorsun. Böyle nasıl davranırsın?8221; Ona dedim ki: 8220;Beyefendi bu çocukların suçu Kur8217;an okumak mı? Bunlar tinerci olsaydı, ayyaş olsaydı, bu hakaretleri yapabilir miydiniz? Elbette yapamazdınız. O halde bu çocuklara hakaret ve azar yerine iltifat etmeniz gerekir. Onlara önce hafızlığı, yani Kur8217;an8217;ı sevdirmek lazım.

Hafızlık müessesesi kayboluyor

Eskiden yazarımız sayın Mehmed Şevket Eygi8217;nin çıkardığı gazetelerde sizin gibi altı yedi ayda, ya da 7-8 yaşında hafız olanların fotoğrafları yayınlanırdı. Sizce şimdi öyle hafızlar mı yetişmiyor, yoksa medya mı bu tür haberleri vermiyor?

Şimdi neredeyse hafızlık müessesesi yavaş yavaş ortadan kaldırılıyor. Yetkililerin bu konuya ciddi bir şekilde eğilmesi lazım. Kur8217;an, Ümmeti Muhammed için, hatta bütün insanlık için şifa ve rahmet olarak indirilmiştir. Bundan dolayı hafızlık müessesesine önem verilmesi ve yeniden canlandırılması lazım. Sekiz yıllık zorunlu ilköğretimden sonra hafızlığa başlanması hafızların sayısını azalttı. Bu hafızlık için geç bir yaştır. Bu hususun tekrar gözden geçirilmesi gerekir.

Mest olduğum iki şey:

Misafire ikramda bulunmak ve Kur8217;an öğretmek

Hafız yetiştirmeye ne zaman başladınız? Yetiştirdikleriniz arasında ünlü olanlar var mı?

Doğrusu benim en çok sevdiğim 2 şey vardı. Misafire ikramda bulunmak ve Kur8217;an Kursu öğretmeni olmak. Kur8217;an Kursu öğretmeni değil de biz bugün imamız. Ancak imamlıkla beraber 1983 yılından beri Dülgerzade Kur8217;an Kursu8217;nda hem orada aşere, takrib okudum hem Hoca Efendiyle birlikte hafız yetiştirdik. Hâlâ aynı kursta (Yani şu anda) hafızlık yapmış, tashihi hurufu bitirmiş kişilere (İmam ve müezzinlere) aşere, takrib ve tayyibe okutuyorum. Bundan da büyük zevk alıyorum. Tek başıma hafız yetiştirmedim. Ancak Hoca Efendiyle birlikte hafızlıkla aşere takrib, tayyibe okuttuklarımızın sayısı binlerin üzerindedir. Mikdat Temiztürk Hocamızla birlikte okuttuklarımız arasında müftü ve vaiz olan hocalar var. Bizim de yetiştirdiklerimiz arasında ülke ve dünya çapında Kur8217;an okumada dereceye giren Naim Katmer ve Sebahattin Turan gibi hafızlar var.

8220;Ümmetimin en şereflisi hamele-i Kur8217;an8217; dır8221;

Çocuklarınızdan da hafız yetiştirdiniz mi? Hafızlık müessesesinin ayakta durması için neler yapmalıyız?

Hafız olan bir oğlum var. Şu anda asker. Aralık8217;ta inşaallah terhis olacak. Cenab-ı Allah bütün Ümmet-i Muhammed8217;in evlatlarını kaza ve belalardan korusun. Onun sesi de güzel, bu işte yeteneği de var. Kabiliyeti yoksa çocukları zorlamamak gerekir. Aksi tesir yapar. Hafız yetiştiren müesseselere (Kur8217;an Kurslarına) her Müslümanın maddi ve manevi yardımda bulunması gerekir. Maddesiz mana, manasız da madde bir işe yaramaz. Zenginlerimiz şayet bu müesseselere sahip çıkmazsa, sokaklarda tinerciler çoğalır. Sarhoşlar ve ayyaşlar çoğalır. Şikayet etmeye bile fırsat vermez, canınıza kıyarlar. Hafızlık müesseselerine parasını kıymayanlar, zamanını ayırmayanlar, üzerlerine düşen görevi yerine getirmiyorlar demektir.

Hafızlığı öven hadis-i şerifleri hatırlıyor musunuz?

Birçok hadis-i şerifi hatırlıyorum. İşte bunlardan sadece birkaçı: 1- 8220;Ümmetimin en şereflisi hamele-i Kur8217;an8217; dır (yani Kur8217;an hafızlarıdır)8221; 2-8220;Cenab-ı Allah, Kur8217;an ezberleyenleri kendisine dost olarak seçer. Cenab-ı Allah diğer insanlara karşı o hafızlarla övünür.8221;, 3- 8220;Hafızlar ile anne babalarına Cenab-ı Allah mahşerde cennet elbiselerinden libaslar giydirir8221; 4-8220;Cenab-ı Allah, hafızlarla birlikte anne ve babalarına cennette özel mekanlar ve köşkler hazırlar8221;

Teknoloji hafızlığa yardımcı olur, ancak, çok kolay ezberlenen ayetler ve sureler, yine çok kolay unutulurlar. Teknoloji bir anda yok olmaya mahkumdur. İmam Şafii ilim tahsil ederken, öğrendiklerini bir deftere kaydediyormuş. Memleketine giderken, öğrendiklerini kaydettiği defterleri bir merkebe yüklemiş. Merkep, sırtındaki defterlerle birlikte kaçmış. İmam Şafii tekrar dönüp, yeniden o ilimleri öğrenmiş. Ancak bu sefer deftere değil, kafaya yazmaya başlamış. Hafızlığın aleyhinde kimse uğraşmasın. Bu müesseseyi bizi yoktan var eden Allah kurmuş. Kimse yok edemez ya da gereksiz göremez.

Hafız olmak için heves şart

Tam altı ay içinde hafızlığımı dinlettim. Bir kere hafız adayının hafızlığı sevmesi, sesinin güzel olması, ezberleme yeteneği ve heseli olması şart. Hafızlığı köyümde bitirdikten sonra Erzurum8217;un Pasinler ilçesindeki Kur8217;an Kursu8217;na gittim. Burada İstanbul Dülgerzade Camii Kur8217;an Kursu8217;nda bacakları kesik İsmail Efendi8217;den okudum. Mehmet Ali Özdemir Hoca Efendi8217;den ders okumaya başladım. Bir yandan hafızlığımı kuvvetlendirirken, bir yandan da talim, tecvid ve tashih-i huruf dersleri aldım. Bu arada Kur8217;an-ı Kerim8217;in manasını anlamak maksadıyla Arapça okumaya da başladım. 1974 yılında İstanbul8217;a geldim. Hırka-i Şerif Camii8217;nde tam bir yıl Ziya Atik Hoca Efendi8217;den ders okudum. Aynı zamanda orta okul ve İmam-Hatip Lisesi8217;ne devam ettim. Dülgerzade Kur8217;an Kursu8217;na gider ve bacakları kesik İsmail Efendi8217;nin ekolünü devam ettiren Mikdat Temiztürk Hoca Efendi8217;den tashih-i huruf, meharic-i huruf, aşere, takrib, tayyibe okudum. Şu anda Diyanet8217;in kadrosunda hem aynı kursta aşere, takrib, tayyibe kursu veriyorum, hem de Yeni Cami8217;de İmam-Hatiplik yapıyorum.

Hafız yetiştirenlere tavsiyeleriniz var mı?

Hafız yetiştirenler, önce hafız adaylarına Kur8217;an8217;ı sevdirsinler. Hafızlık yapılacak mekanları çocukların çağına göre düzenlesinler. Yani çocuklar hafızlığa çalışırken, çocukluklarını da yaşayabilsinler. Yani çocuğun gözü dışarda, kafası oyunda olmamalı.

Hafız adaylarına neler yapılmamalı?

Kesinlikle uykusuz bırakılmamalı. Mutlaka dersler arasında teneffüs verilmeli. Çocuğun beslenmesine dikkat edilmeli. Mesela sadece peynir ekmek değil, etli yemekler ve kaliteli gıda maddeleri yedirilmeli. Bol bol tatlı ve meyve yedirilmeli.

Dayak olayına nasıl bakıyorsunuz?

Ben çocukların dövülmesine ve azarlanmasına karşı olan biriyim. Hafız yetiştiren hocalar çocuk psikolojisini bilen insanlardan seçilmeli. Yani çocuk psikolojisinin kaldıramayacağı bir takım ceza-i müeyyidelerin uygulanmaması gerekir. Çocuğun şevk ve hevesini kıracak cezalar verirseniz hocanın, ya da ailesinin zoruyla hafızlık yapmış olur ki, ileride onu terk eder. Yani ezberlediklerini de unutur.

Hafız olduktan sonra unutanların durumu nedir?

Unutanlar çok kınanıyor. 8220;Bir insanın hiç günahı olmasa, hafızlıktan sonra onu (Kur8217;an8217;ı) unutması ona yeter8221; deniliyor. Hafızlık deli bir deveye benzer, tekrar edilmezse, firar eder.

Tüm forumdan rastgele konular:

• » İsrailli heyete şok karşılama
  • » cunter strike oynayan şeyh'efendi...
  • » Kafkas Kartali tarafından şikayet...
  • » Felâk, Nâs sûrelerinin fazîleti
  • » Davutoğlu: Bir Gün Kudüs'te Namaz ...
  • » Fethullah Gülen-Papa Eli Öpme Merasimi
  • » Her Gizli Satır SeN i Anlatır Sevgili...
  • » Flash Eğitim cd si Türkçe
  • » manifesto tarafından şikayet edilen...
  • » Bayram Hoca'dan Şiirler

Aynı kategoriden rastgele konular:

• » Kötü huylardan kurtulmak için
  • » Ölümü hatırlamak ve sevmek, huzur ve...
  • » Hutbe Arşivi
  • » Müslüman Mi Yoksa Tebaa Mi...
  • » Cennet Ehlinin Özellikleri
  • » övmeden takdir etmek
  • » Kendine dön; Hakkina ve seriatina sahip...
  • » Sabrın sonu selâmettir...
  • » Güzel Ve Şık Giyinmek
  • » Namazın Tadı