• facebook
 • facebook
 • twitter

Etiketlenen üyelerin listesi

Sayfa 1/3 123 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 6 arası
 1. #1
  SesS!zL!k... Kıdemli Üye İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Mesajlar
  20.772
  Beğenmiş
  4.945
  Beğenilmiş
  2.725
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Standart Özgür Üniversiteli Dergisi (Cemaat-Birey İlişkisi)

  Özgür Üniversiteli Dergisinin İlk Sayısı Çıktı  Edebiyat, sanat ve düşünce dergisi Özgür Üniversiteli yayın hayatına başladı.  Edebiyat dünyasına acının başkenti Diyarbakır'dan ses veren Özgür Üniversiteli Dergisi, "zihin konforunuzu bozan bir dergi" sloganıyla aylık olarak yayımlanacak.


  Derginin ilk sayısının ön kapağında Malcolm X resmedilmekte ve Malcolm'un sloganlarla bezeli "bir taş at" isimli şiirinden alınan "sınırları aş" deyişi ön kapağı süslemekte. Ayrıca derginin ön kapağında şiir, öykü ve deneme türü eserleriyle dergiye katkı sunan yazarların isimleri yer almakta. Derginin ilk sayısının Mart ayına denk düşmesi nedeniyle bu ay içinde yaşanan Halepçe katliamı da unutulmamış. Arka kapakta Serdar Bülent Yılmaz'ın "ey Halepçe" isimli şiiri ile birlikte Halepçe katliamını hatırlatan bir resim bulunmakta.
  Biz de emeği geçen kardeşlerimizi kutluyor Özgür Üniversite dergisinin mücadelemize yeni bir soluk getirmesini diliyoruz.
  İletişim: 0 412 228 74 57  haksözhaber

 2. #2
  SesS!zL!k... Kıdemli Üye İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Mesajlar
  20.772
  Beğenmiş
  4.945
  Beğenilmiş
  2.725
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Standart  Özgür Üniversiteli'nin 2. Sayısı Çıktı

  “Zihin konforunuzu bozan bir dergi” sloganıyla çıkan Özgür Üniversiteli dergisinin 2. sayısı genç okuyucularıyla buluştu. Derginin kapak konusu Ali Şeriati.

  Özgür-Der Diyarbakır Şubesi merkezli olarak Özgür-Der mensubu üniversite öğrencilerinin hazırladığı Özgür Üniversiteli dergisinin 2. sayısı çıktı.
  Her sayıda şehitlerden birinin hayatının konu edildiği dergide bu ay, Dr. Ali Şeriati işleniyor. Dergi, ilk sayısında olduğu gibi biyografi, şiir, deneme ve film tanıtımı gibi konularla okuyucusunun karşısına çıkıyor.
  Mehmet Pamak'la üniversite gençliğinin durumu, karşılaştığı sorunlar, modernizmin gençler üzerindeki etkisi ve karşılaşılan sorunlar ile ilgili olarak yapılması gerekenler üzerine yapılan röportaj da dikkat çekiyor.
  Misyonunu, klasik dergilerden öte Müslüman genç kalemlerin fikir ve duygularının paylaşıldığı ortak bir eylem sahası olarak gören Özgür Üniversiteli dergisi, statükoyu ve emperyalizmi rahatsız etmeye dönük işlev görmek amacında. 3. #3
  SesS!zL!k... Kıdemli Üye İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Mesajlar
  20.772
  Beğenmiş
  4.945
  Beğenilmiş
  2.725
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Standart

  Özgür Üniversiteli Dergisinin 3. Sayısı Çıktı

  Yazarlarının çoğunluğunu Üniversite öğrencilerinin oluşturduğu Özgür Üniversiteli dergisinin 3.üncü sayısı okuyucusu ile buluştu.

  Dergiyi elinize alır almaz kapak sizi etkiliyor. Bu sayısında Aliya İzzetbegoviç'in portresini öne çıkaran derginin ön kapağı da bununla uyumlu olarak Aliya'nın resmine ve üst manşet olarak da Aliya'nın "Andolsun ki asla köle olmayacağız!" sözüne yer vermiş. Ayrıca arka kapağında, Ortadoğu'daki direnişin hâlihazırda son kalesi olan Suriye bayrağı betimlemesindeki zafer işareti ve Suriye'deki kardeşlerinin Baas diktatörlüğüne karşı direnişinde onlara bir ses olabilmek hassasiyeti ile meydanlara inmiş Türkiyeli Müslümanların yer aldığı bir resim ile güzel bir kompozisyon oluşturulmuş.

  Giriş yazısı olarak "Harmancı" müstear ismi ile editörün kaleme aldığı " İdealleri Kurmak İçin Putları Kırma Bilinci" başlıklı yazı yer almakta. Söz konusu yazı derginin bu sayısı hakkında yeterince malumat sahibi olmaya da katkı sunuyor.
  Özgür Üniversiteli'nin bu sayısında öne çıkan konular özetle şu şekilde sıralanabilir: Önceki sayılarda olduğu gibi (büyük ihtimalle gelenekleşecek) bu sayıda da çağdaş İslami hareketin önemli değerlerinden biri olan Aliya İzzet Begoviç'e nam-ı diğer "Yorgun dünyanın doğan İkindi Güneşi"nin biyografisi Metin ALDEMİR tarafından titiz-özenli bir çalışmayla kaleme alınmış. Aldemir, yazısında; Aliya'nın hayatının başlama evresi, gençlik çağı, İslam'ı taklitçilikten (ataların dini olmaktan) ziyade kendisinin "İslami konulara olan ilgisi" sonucu içselleştirmesine değindikten sonra Aliya'nın kendi dilinden bu dinin "Uğrunda yaşamaya değer olan her şeyin adı" olduğunu deklare etmiş ve söz konusu söylemlerin ölümüne kadar onun pratikleri ile özdeşleştiğini ifade etmiş.
  Umut İslam Ayar biraz isyan, biraz direniş biraz hüzün tadında ki "Tevil!" isimli şiiri ile dergiye katılmış. "Kapıyı Çalan Misafir" köşesinin bu ay ki konuğu olarak Masum Yokuş'a yer verilmiş. Yokuş'la yapılan söyleşi Aliya İzzetbegoviç ile alakalı olarak Aliya'nın gerek kitaplarından, gerek cezaevi yıllarından, gerekse de savaş meydanlarında söylemiş olduğu sözlerinden yapılan derleme ile bütünlük sağlayarak "Aliya'nın zihin dünyamızdaki yeri nasıl olmalıdır?" sorusuna cevap oluşturmaktadır.
  Suat Yıldız, "Allah'ı Tanımak" konulu yazısıyla dergi yazılarına devam etmiş. İlgili yazısında bir anda birçok şeyi anlatma isteği ön plana çıkan yazar, kimi yerlerde konu ile alakalı ayetleri vakıayı pekiştirmesi için yazının belli bölümlerine serpiştirmek suretiyle çalışmasına ayrı-özgün bir hava katmış.
  Şiir köşesine "YAKARIŞ" adlı ürünüyle destek veren Sinan ŞEFLEK şiirde yakaladığı nitelikli düzeyi bir kez daha göstermiş. Şeflek, söz konusu şiirinde insanoğlunun imtihana başlama evresini, sanki Âdem'in (a) diliyle bugüne taşıma gayretini göstermiştir.
  Dergideki "Röportaj" köşesine bu sayıda Musab BOZAN'ın yaptığı Mustafa EĞİLLİ söyleşisi damgasını vurmuş. Ortadoğu'daki değişim ve devrim gündemine yoğunlaşan kapsamlı sorulara Mustafa EĞİLLİ dikkat çekici etraflı cevaplar vermiş. Eğilli, röportajın başlığını da oluşturan "Ortadoğu'da Yaşananlar, Tarihe 'Gençlerin Devrimi' Diye Geçecektir!" sözünü ispatlayacak hususlara değinmiş ve Ortadoğu'da yaşanan gelişmeleri uzunca okuyucuya açıklamıştır.  "Okuma Notları"
  ile dergiye katılan Ahmet Malkoç, Alak Sûresi tefsiri sadedinde okuma kavramının üzerinde durarak günümüz insanlarının beşerî "izm"ler tarafından nasıl uyuşturulduğuna dikkat çekmiş.
  Japonya depremi üzerinden "Nükleer cinnet"i de gündeme taşıyan dergi, Fırat YALINKILIÇ'ın "Kulak Ver Ey İnsanlık!" ve Metin EFE'nin "Nükleer Enerji Tartışmaları" başlıklı yazılarıyla Nükleer santrallerin menfi ve müspet durumlarına dikkat çekmiş.
  Derginin orta sayfalarını süsleyen poster niteliğindeki Aliya resmi her sayıda olduğu gibi bu sayıya da dergiye ayrı bir hava-özgünlük katmış. Derginin bu sayıdaki yeni yüzlerinden Tuba AYHAN, "Yakınılan Miras" başlıklı yazısı ile zaman mefhumunun önemi üzerinde durarak zamanın hayatımızdaki konumunu farklı bir perspektiften dikkatlere sunmuştur. Mirpenç AKŞİT ise "Ödünç Akıl" şiirinin birkaç noktası üzerinde oynayarak Doğu ve Batı arasındaki yaşanmışlıkları tekrar gündemleştirmiştir.
  Özgür Üniversiteli dergisinin bu ayki sayısında ayrıca gündeme tekabül eden iki adet de çeviriye yer verilmiş. Kevser BEYAZYÜZ'ün çevirdiği "Suriye'de 'Çatışma', Suriye İçin 'Çatışma'" başlıklı yazıda Suriye'nin uluslaşma serüveninde geçirdiği aşamalar, komşuları ile olan ilişkileri, Ortadoğu denklemindeki konumu, ABD'nin Irak işgali öncesi ve sonrası Suriye ile olan ilişkileri, Suriye'deki İslamcı kesimin durumu gibi konular işlenmiş. Avustralya Genç Müslümanlar Teşkilatı'ndan olanİbrahim Abu Kahlid'in "Üniversitelerde Ortam Baskısının Üstesinden Gelmek" başlıklı yazısının çevirisi de Abdulkadir ŞANLI gerçekleştirmiş.
  Ali ALU, "İslami Kimlik ve Pratiklik" başlıklı bu ay ki yazısında Müslümanın mevcut sistem içerisinde nasıl bir tavır takınacağını, eylemelerimizin ve söylemlerimizin neye göre ve nasıl olması gerektiği ile ilgili bir durum değerlendirmesi yapmış. Zafer BURAKMAK da "Devlet Zulmünün İfşası: Toplu Mezarlar" ile laik-Kemalist statükonun bugüne kadar Kürdistan'da işlediği zulümlerin toplu mezarlar gündemi üzerinden fotoğrafını çekiyor.
  Kültür-Sanat köşesinde ise Dilek ASLAN 2002 Avustralya yapımı olan "ÇİT" filmini tanıtırken, şiir ve nesiri bir arada buluşturan "Halvet-i Ahsan" yazısı ile de Musab Bozan duygu dünyasını farklı bir tarzda yansıtmış. Mehmet Ali Kaçmaz ise "Sivil Kopyacılık" başlığı altında "Sivil Cuma" eylemliliğini gündeme taşımış. Kaçmaz'ın söz konusu yazısı gerek üslup ve gerekse de içeriği açısından dikkat çekici vurgular taşımaktadır.
  Derginin son sayfası yine ilk iki sayıda olduğu gibi bölge kökenli İslami kimlikli kuruluşlardan biri olan KİAP'ın açıklamalarından birine yer vermiş.
  Üçüncü sayısı dolayısıyla Özgür Üniversiteli'yi tebrik ediyor ve "Daha nice sayılara!" diyoruz.
  Dergi İletişim Adresleri:
  ozguruniversiteli@gmail.com
  ozguruniversiteli.blogspot.com
  0412 228 74 57

  Haber: Ahmet Maruf

 4. #4
  SesS!zL!k... Kıdemli Üye İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Mesajlar
  20.772
  Beğenmiş
  4.945
  Beğenilmiş
  2.725
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Standart  Özgür Üniversiteli’nin 4. Sayısı Çıktı!
  “Zihin konforunuzu bozan bir dergi” sloganıyla öne çıkan Özgür Üniversiteli dergisinin 4. sayısı genç kalemleriyle okuyucularıyla buluştu. Derginin kapak konusu Şeyh Said...  Üniversite gençlerinin çıkarmış olduğu Özgür Üniversiteli her ay bir şehidin hayatını konu edinmeye devam ediyor. Bu ayki sayıda kıyam önderi Şeyh Said'i kapağa taşıyan Özgür Üniversiteli dergisi; biyografi, makale, şiir, röportaj ve film tanıtımı gibi konularla okuyucusun karşısına çıktı.
  Şeyh Said'i öne taşıyan 4. sayı, tam bir yıl önce Akdeniz sularını kanlarıyla al rengine çeviren Mavi Marmara şehitlerini de unutmamış.
  Giriş yazısında "Harmancı" "Gemiler Yapmaya Devam" yazısıyla; derginin konu aldığı Şeyh Said kıyamından ve Mavi Marmara'dan bahsederken dergini misyonu ve kimliği hakkında da kısa bilgiler veriliyor.
  Derginin içeriğinden kısaca bahsedecek olursak: "Onurlu Bir Kıyam Önderi: Şeyh Said" biyografisi ile Metin Aldemir ve "Kürdistan'da Bir Kıyam" yazısıyla Mehmet Ülsen; Şeyh Said'in hayatını, kıyam öncesi ve kıyam dönemlerini titizlikle kaleme almışlar. "Cahiliye Kardeşliği Zedeler" yazısıyla Mehmet Ali Kaçmaz kardeşliği zedeleyen cahili özellikleri maddeler halinde sıralamış. "Ay'a" adlı yazısını Ahmet Maruf Mavi Marmara'nın gazilerinden Çelebi Bozan'a ithafen yazmış. Yine "Mavi Marmara Şehitlerinin Kanı Ümmete Bereket Getirdi" röportajı ile Ozan Ahnas Çelebi Bozan ile Mavi Marmara'nın kazanımlarını, yolculuk öncesi ve sonrası üzerine bir röportaj yapmış.
  "İslam" adlı kavramıyla Sedat Taşdemir İslam kavramını ve batı patentli ortaya çıkan kavramları harmanlayarak ve bunu ayetlerle güçlendirerek bir makale okurlara sunmuş. "Çöken Çatının Altında Kalıp Ölenler İçin" şiiriyle Umut İslam Ayar ve "Ateş ve Özgürlük" şiiriyle Vedat Çetinkaya dergiye farklı bir mizah katmışlar. "Gece Yürüyüşü" adlı yazısıyla Esra Mercan gece yolculuğuna çıkarmış! Derginin orta sayfasını Şeyh Said posteri dergiye farklı bir hava katmış.
  "Kerwan Çû" yazısıyla Memhmet Ali Turgut Mavi Marmara şehitlerini tek tek kaleme alarak işlemiş. Turgut, gerek üslubu ve gerekse de mizahıyla farklı bir yazı sunmuş okurlara. Ali Alu, "İslam ve Batı Düşüncesini Tarihsel Gelişiminde Parçacı ve Bütünsel Yaklaşım"ı ele almış ve bunu titizlikle yazıya aktarmış. Kültür ve sanat bölümünde Kevser Beyazyüz, doksanlı yıllarda bir grup gazetecinin Diyarbakır'daki serüvenini anlatan "Press" filminin tanıtımını yapmış. Bu bölüme konuk olarak katılan Ali Ekber de "Görünenin Ardına Bakmak ve Bejan Matur" başlığı altında kürt sorununu ele alan Bejan Matur'un "Dağın Ardına Bakmak" kitabını ele alıp kitabın içeriği ve üslubunu açıkladıktan sonra kısa bir değerlendirme ile yazısını tamamlamış.
  "Dünyevileşme ve tezahürleri" başlığı altında Erdal Zengin bir makale ele almış. Hıdır Apak "Umrede hissettiklerini" umre serüvenini okurlarla paylaşmış. "Kitaplardan Korkan Zalimler" öyküsüyle Elif Tuğrul ele aldığı konu ile dikkat çekmekte. Furkan Akdeniz "Ergenekon sürecine ilişkin bir değerlendirme" adlı yazısında Ergenekon sürecini başlıklar halinde kaleme almış. Son sayfasında ise Bektaş Yıldız'ın "Zulüm ve Başkaldırış" makalesi bulunuyor.
  Acının başkenti Diyarbakır'da çıkarılan Özgür Üniversiteli dergisi her türlü zulme başkaldırıyor.


  Dergi İletişim:
  ozguruniversiteli@gmail.com
  ozguruniversiteli.blogspot.com
  0 412 228 74 57
  Haber: Sedat Taşdemir

 5. #5
  SesS!zL!k... Kıdemli Üye İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Mesajlar
  20.772
  Beğenmiş
  4.945
  Beğenilmiş
  2.725
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Standart


  Özgür Üniversiteli Dergisinin Yeni Sayısı Çıktı


  Üniversiteli öğrencilerin Diyarbakır merkezli olarak çıkardıkları Özgür Üniversiteli dergisi, yeni sayısında Seyyid Kutub'u kapağa taşıdı.

  ''Zihin konforunuzu bozan bir dergi'' sloganıyla Diyarbakır'da aylık olarak yayımlanan ''Özgür Üniversiteli Dergisi", üniversitelerin tatile girmesi dolayısıyla Temmuz ve Ağustos sayısı olarak çıktı.
  Üniversiteli gençlerin çıkarmış olduğu Özgür Üniversiteli Dergisi'nin, bu ayki sayısında Seyyid Kutub kapağa taşındı. Özgür Üniversiteli Dergisi biyografi, makale, deneme, çeviri, şiir ve kitap tanıtımıyla okuyucusuna sunuldu.
  Dergide "Harmancı", ''orucun bizi tutması niyetine'' adlı yazısıyla; Ramazan ayı ve Afrika'daki kıtlık hakkında bilgiler vermiş.
  Derginin içeriğinde ise kısaca: ''İdam Sehpasında Mümin Tebessümü: Seyyid Kutub'' biyografisiyle Metin Aldemir ve ''Seyyid Kutubun düşünsel aşamaları'' adlı makalesiyle Hamza Türkmen'in Seyyid Kutubu etkileyen düşünsel aşamalardan bahseden yazıları dikkat çekiyor. Kevser Beyazyüz ''Gündeme Dair'' yazısıyla Türkiye'deki gündemi titiz bir şekilde değerlendirirken, ''Düşe Yazdım'' ile Zeynep Uslu'nun deneme yazısı derginin denemeleri arasındaki yerini almış. Abdulkadir Şanlı orijinal metni İngilizce olan 'Hakların Kendi Kaderini Tayin Etmesi mi? Hangi Kendi?' çeviri yazısıyla dergiye renk katarken, ''Ramazan Öncelikle Kuran'a Yöneliş ve İbadete Yoğunlaşma Ayıdır'' başlığıyla Metin Aldemir, Abdulhakim Beyazyüz ile ramazanın İslam dinindeki önemi ve Kur'an üzerine yaptığı röportaj ile katkı sunmuş.
  Dergide, Fırat Yalınkılıç ''Demokrasi; Batıdan Esen Yalan Rüzgârı'' adlı denemesiyle dikkat çekmiş. Nisanur Ayar ''Ramazan Mektebine Öğrenci Olmak'' adlı öyküsünü babasına armağan etmiş. ''Ulusçuluk gerçeği'yle Ali Alu ulusçuluk kavramı üzerine yaptığı titiz çalışmayı dergi okuyucularına sunmuş. Zafer Burakmak ''Mevsimlik İşçilik'' adlı yazısıyla, üçüncü sınıf muamelesi görerek, kötü koşullarda çalışmak zorunda bırakılan Kürtlere yapılan haksızlıktan bahsetmiş. Elif Tuğrul ''Ekmek'' öyküsüyle dergideki yerini almış. ''Putlar cilalanırken'' adlı yazısıyla Suat Yıldız asrın putlarından, cilalanıp göz kamaştıran yanıltıcı parlaklığıyla insanlara sunulduğundan bahsetmiş. Harun Çetinkaya'nın 'İtaat'', Şexmus Şenyiğit'in ''Te Digerim'' ve Hatice Bakır'ın ''Bir Nefes Kala'' şiirleri dergiye farklı bir hava katmış.
  Ayrıca ''Yoldaki ibretler'' yazısıyla Ahmet Maruf, İstanbul'daki izlenimlerinden ibretler sunmuş. Muhammed Ekrem Çavuş ''Diktatör'' adlı yazısında diktatörün ne olduğuna dikkat çekmiş. Hıdır Apak ''Ümmetin Yetimleri Arakan'ı Hiç Duydunuz mu?'' adlı yazısıyla Arakan bölgesi hakkında bilgi vermiş ve bu bölgede yaşayan insanlar üzerindeki baskı ve zulümleri, dergi okuyucularıyla paylaşmış. ''Yönteme Dair Bir Örnek'' yazısıyla M.Salih Eşiyok, 16 Temmuz Gençlik Hareketindeki izlenimlerini aktarmış. Ve son olarak da Umut İslam Ayar ''Zulmün Yalın Hali ve Bir Casusun Günlüğü: SALYANGOZ'' başlığıyla kitap değerlendirmesinde bulunmuş.
  Genç kalemlerin yüreklerinden dökülen bu nağmelerin, bütün kâfir, zorba ve diktatörlere korku salmaya devam etmesi ümidiyle.
  Ozan Ahnas / Islah Haber

 6. #6
  SesS!zL!k... Kıdemli Üye İsmail - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  14-02-2008
  Mesajlar
  20.772
  Beğenmiş
  4.945
  Beğenilmiş
  2.725
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Standart
  Özgür Üniversiteli Dergisinin 7. Sayısı Çıktı


  Gençler tarafından aylık olarak yayımlanan ‘‘Özgür Üniversiteli Dergisi’’ 7. sayısında Malik bin Nebi'yi kapağa taşıdı.

  Ozan Ahnas'ın haberi:
  Özgür Üniversiteli Dergisi sayfa sayfa adalet ve şahitlik çağrısını yinelemeye devam eden ve ‘‘Zihin konforunuzu bozan bir dergi’’ sloganıyla Diyarbakır’da aylık olarak yayımlanan ‘‘Özgür Üniversiteli Dergisi’’ eylül ayı itibariyle 7. sayısını çıkardı.
  Üniversiteli gençlerin çıkarmış olduğu Özgür Üniversiteli Dergisi, bu ayki sayıda Malik Bin Nebi’yi kapağa taşıyıp biyografi, röportaj, şiir, makale, çeviri ve deneme yazıları ile okuyucularıyla buluştu.
  Giriş yazısında Harmancı, Malik Bin Nebi hakkında kısa bir değerlendirmede bulunarak, geçen ayın gündeminden önemli başlıklar sunup.‘‘Bir taş attık durgun bir suya, dalga dalga yayılıyor Özgür Üniversiteli. Kulağınızı verin, serin esen eylül rüzgârlarına. Yüreğimizi koyduk biz, yenmek için karanlığı. Kulak verin’’ sözleriyle özetlemiş Özgür Üniversiteli Dergisini.
  Derginin bu ayki sayısında ‘‘Fikir ve Eylem Adamı: Malik Bin Nebi’’ biyografisiyle Metin Aldemir ve ‘‘Ölü/Öldürücü Fikirlere Karşı Diriltici Bir Söylem’’ adlı makalesiyle “Kapıyı Çalan Misafir” Serdar Bülent Yılmaz, Malik Bin Nebi’nin İslami harekete olan katkısından bahsetmiş. Mehmet Garip Tanyıldızı ‘‘ Teyemmüm’’ gazeliyle dergideki yerini almış. ‘Emperyalist Bir Proje Olarak Ulusçuluk’’ başlığıyla Mehmet Ali Kaçmaz, Araştırmacı-Yazar Hamza Türkmen ile röportaj yapmış. Yürekleri okşayan ‘‘Hanzala’’sıyla Muhammed Ekrem Çavuş, dergi sayfalarını gözyaşlarıyla ıslatmayı başarmış.

  Derginin arka ve ön kapağı...
  ‘‘Resmi İdeolojik Dayatmalar Bitmeden Savaş Bitmez’’ adlı makalesiyle Furkan Akdeniz, eğitim alanındaki resmi ideolojik baskıların, dayatmaların, yasakların gündemleştirilmesiyle alakalı olarak çeşitli İslami kuruluşların yaptıkları eylemlere karşı farklı tepkileri ve eleştirileri değerlendirmiş. Alpaslan Akdağ’ın ‘‘Dısarda Kar Var, Ankara Uykuda’’ , Umut İslam Ayar’ın ‘‘Baynas, Cizr el şuhur ve (ya) Şam’’ ve Şêxmus Şenyiğit’in “Navêwê Ceylan Bû” şiirleri dergideki edebi havanın artmasını sağlamış.
  ‘‘İhvan-ı Müslim’in, Geriye Kalan Arap Diktatörleri, Libya Devriminden Ders Çıkarmaya Ve Gücü Devretmeye Çağırıyor’’ çevirisiyle Abdulkadir Şanlı dergideki yerini almış. Zafer Burakmak ‘‘Mayın Sivilleri De Öldürür’’ denemesiyle, mayının; düşman kimdir bilmeyen, hedef seçmeyen hatta kendisini döşeyeni bile yok edebilen bir silah olduğunu ifade etmeye çalışmış. Kevser Beyazyüz’ün ‘‘ Irvıne 11 davası: Bir Öğrenci Eyleminin Hikâyesi’’ adlı yazısıyla Irvıne 11, kendilerinin de savunduğu gibi sadece ifade özgürlüğünden yararlanarak yasa dışı hiçbir eyleme başvurmadan eleştirilerini ve rahatsızlıklarını dile getiren bir grup öğrencinin, Irvine-Kaliforniya Üniversitesinde göstermiş oldukları örneklikten bahsetmiş.
  ‘‘Laiklik Ve İslam’’ makalesiyle Ali Alu laiklik kavramının gelişim sürecini ve İslami açıdan eleştirisini tahlil etmiş. M.Ali Turğut ‘’Modern Zamanlarda(!) Ramazan Ve Bayram’’ makalesiyle post-modern araçların içinde sıkıştırılan ve şenlik havasına dönüştürülen ramazan ayı ve bayramına ilişkin tespitlerde bulunmuş.‘‘Üniversiteler Ve Biz’’ yazısıyla Mehmet Ali Kaçmaz, yeni eğitim ve öğretim döneminde üniversiteli gençler olarak Neler yapılabilir? sorusuna cevaplar aramış. M.Salih Eşiyok , ‘‘Varlık Sorunu’’ yazısıyla toplumdaki var olma sorunundan bahsetmiş. ‘‘ Nasıl Bir Ümmet Olmalı’’ sorusuyla Erhan Çiftçi, vasat bir ümmetin nasıl olması gerektiğini dile getirmiş. Ve son olarak ta Ahmet Maruf‘12 Haziran Balkon Konuşmasından 18 Ağustos Kandil Operasyonuna’’ yazısıyla gündem dair yaşanan son gelişmeleri değerlendirip dergiye katkısını sunmuş.

Sayfa 1/3 123 SonSon

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11-02-2015, 20:01
 2. cemaat birey ilişkisi
  By Ağlama karanfil in forum SERBEST KÜRSÜ
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27-02-2013, 06:02
 3. Cevaplar: 25
  Son Mesaj: 04-10-2009, 00:32

Bu Konudaki Etiketler

Genel Genel