16 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Ağlatan ayetler

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

Standart Ağlatan ayetler

Bu başlıkta okuduğumuzda görüntüleri bulanıklaştırıp, Görülmediği Halde İnanılan'a yaklaştıran ayetleri yazalım. Ben başlayım inşeAllah:

Bunun üzerine şeytan onları(n ayağını) oradan kaydırdı, içinde bulundukları (cennet yurdu)ndan çıkardı.(Bakara-36)

Doğarken cennetlik idik, neden çıkarılmakta bu kadar ısrarcıyız?

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

İki kişi Hz. Âîşe (r.anhâ)’yı ziyaret etmişler.
    Onlardan biri, “Hz. Muhammed (sav)’de gördüğünüz etkileyici bir şeyi bize anlatır mısınız?” deyince,
    Hz. Âîşe (r.anhâ) şöyle demiştir:
    “ (cc) Rasûlü (sav) bir gece kalktı, abdest alıp namaz kıldı.
    Namazda çok ağladı.
    Gözlerinden akan yaşlar sakallarını ve secde esnasında yerleri ıslattı.
    Sabah ezanı için gelen Hz. Bilâl (ra), “Ya Rasulullah (sav)!
    Geçmiş ve gelecek bütün günahlarınız affedildiği halde, sizi ağlatan nedir?” deyince, O,
    “Bu gece Yüce (cc) bir ayet indirdi. Beni bu ayet ağlatmaktadır” dedi ve ayeti okudu:
    “Muhakkak göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri
    ardınca gelişinde düşünen insanlar için elbette birçok dersler vardır.” (Âl-i İmrân, 3/190)
    Ondan sonra Rasulullah (sav), “Bu ayeti okuyup da üzerinde tefekkürde bulunmayan,
    düşünmeyen kişilere yazıklar olsun.” dedi.
    Bu ayette, tefekküre davet edilen akıl sahiplerinin durumunu açıklayan bir sonraki ayetin meâli de şöyledir: “
    Onlar ki ’ı (cc) gâh ayakta divan durarak,
    gâh oturarak, gâh yanları üzere zikreder, göklerin ve yerin yaratılışı
    hakkında düşünürler ve derler ki:
    “Ey büyük Rabbimiz! Sen bunları gayesiz, boşuna yaratmadın.
    Seni bu gibi noksanlardan tenzih ederiz.
    Sen bizi o ateş azabından koru!” (Âl-i İmrân, 3/191)

alıntı

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

Ve ağlayarak yüzleri üstü secdeye kapanırlar. Hem de bu Kur'ân'ı işitmek onların Allah'a teslimiyetlerini daha da artırır.(İsra 109)

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

58- İşte bunlar, Allah'ın kendilerine nimetler verdiği peygamberlerden, Âdem'in soyundan ve gemide Nuh ile beraber taşıdıklarımızın neslinden, İbrahim ve İsrail'in soyundan, hidayete erdirdiğimiz ve seçtiğimiz kimselerdir. Kendilerine Rahmân (olan Allah)ın âyetleri okunduğu zaman ağlayarak secdeye kapanırlardı.

59- Sonra bunların ardından öyle bir nesil geldi ki, namazı terkettiler, heva ve heveslerine uydular; onlar bu taşkınlıklarının karşılığını mutlaka göreceklerdir. (Cehennemdeki "Gayya" vadisini boylayacaklardır.)

60- Fakat tevbe edip iman eden ve salih amel işleyen bunun dışındadır. Bunlar cennete girecekler ve hiçbir haksızlığa uğratılmayacaklardır.(Meryem)

Bi havf bi reca. O nesilden miyim diye kendimi yerden yere vurucasına, sonra o istisna edilenlerden miyim diye dinginlikle, ağladığım. Pınarın, akanın, izlediği yolun ve düştüğü derunun Sahibi; vuslata daha çok var mı?

• Bana Bırak..
    • Kıdemli Üye

Konular

Ve İnsan Aldandı..

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

kardiş ayet ve numarasını da belirtirsen kardişini sevindirirsin...

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

Sen Allah'ın boyasına bak! Kim Allah'tan daha güzel boya vurabilir? Biz o'na ibadet edenleriz! (Bakara 138)

Ahh Rabbim! Bana çaldığın boyadan bile bihaberim, şaşıyım, şaşırmışım; diğer boyanmışların gözlerindeki rengime aldanmışım; halbuki Sen tutsun diye arasıra zımpara atarsın, o da hoş, beriki de...

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

O halde anın beni, anayım sizi; şükredin bana, nankörlük etmeyin! (Bakara 152)

Anıyorum Seni, her anıma anlarını döşüyorum, gözyaşlarımla perçinliyorum; an beni, Sen'ce anılmak zikirlerin en şereflisi...

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

İnsanlardan kimi de Allah'tan başka birtakım benzerler ediniyorlar da onları Allah'ı sever gibi seviyorlar; iman edenlerin Allah sevgisi ise daha kuvvetlidir...(Bakara 165)

Kaçan namazıma akmayan gözyaşlarım kurusun tüm 'yerine sevdiklerim'in yitişlerinde, kayboluşlarında. Peygamberini görmeye hasret bu gözler, başka kimsenin hasretiyle yakmasın yüreğimi. Sana niyaz etmiştim ya; 'Yoluna düştüğüm Senin sevginse, elimde avucumda 'sevdiğim' dediğimse karşılığı, al Senindir'. Aldın, karşılık verdin duama; ama Seni yitiğim gibi sevmek nerde? Ben sadece Sana hasretim...

• SesS!zL!k...
    • Kıdemli Üye

Yer
      Çorum
      Konular

Anlayıp anlamlandırıp ağlayabilene ne mutlu..
    Yüreğin varolsun güzel çalışma ALLAH razı olacağı amellerle bezemeyi nasip etsin hayatınızı vesselam

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

Yoksa siz, kendinizden önce gelip geçenlerin hali (uğradıkları sıkıntılar) başınıza gelmeden cennete girivereceğinizi mi sandınız? Onlara öyle yoksulluklar, öyle sıkıntılar dokundu ve öyle sarsıldılar ki, hatta peygamber ve beraberinde iman edenler: "Allah'ın yardımı ne zaman?" derlerdi. Bak işte! Gerçekten Allah'ın yardımı yakındır.(Bakara 214)

Ceddinin testereyle kesilen bedenlerinin aşkına, kes soluğunu nefsinin, parçalara ayır, ta ki esamesi okunmasın. Sıratı, dünyada ahiret tasası yüklenenler geçecek, yüklen yiğidim! Cennet ucuz değil; cehennem dahi lüzumsuz değil!

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

Allah yolunda öldürülenleri sakın ölüler sanma. Bilakis onlar diridirler, Rab'leri katında rızıklanmaktadırlar.(AL-İ İMRAN 169)

Şehit şehadete koşarcasına gider. Onun kılıç darbeleri, dağın zirvesine ulaşmaya çalışan dağcının, önüne gelen otlara sopa sallaması gibidir; engeller ortadan kalksın ki Rabbe ulaşılsın. Uçağın havalanmadan önce hızlanması gibi. İşte bu yüzden şehitlerin bedeni kefen, ruhları kabir bilmez; ve belki bu yüzden cennette bi oyana bi buyana uçuşur ervahı. 'Rabbim bi daha bi daha gönder beni ki tekrar tekrar canımı yoluna vermenin heyecanını hissedip coşayım'...

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

Münafıklar, Allah'ı aldatmaya çalışırlar. Halbuki Allah, onların oyunlarını başlarına geçirecektir. Onlar, namaza kalktıkları zaman tembel tembel kalkarlar. İnsanlara gösteriş yaparlar. Allah'ı pek az anarlar.(Nisa 142)

Dert arayan sineye bundan ala dert yok, gerilim isteyen maceraperesti bundan ala titretecek yok, pınarları kurumuş göze şelale: Münafık alametleri!

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

İnsan, kendisini bir damla sudan yarattığımızı görmedi mi de, şimdi apaçık bir hasım kesildi?(Yasin 77)

Şu akan nehre bir bak, kendine açılan yoldan, akmaktan ve Akıtan'dan memnun, görevini yapmakta. Bir damla sudan yaratılıp bir deryaya kalbetsem de ... Kimim ki damlanın da deryanın da Sahibine küseyim, husumet edeyim. Hasımlarından yine Sana sığınıyoruz...

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

"Yine O'nun ayetlerindendir ki size hem korku hem de ümit için şimşek gösteriyor..." (Rum,24)

Ruhum Evinde şımarıklaştı ve ümitle doldu, gönlüme bahar geldi, yalnız tenle bedeni terkeden mübarek suyunun ılık esintilerle semayı kapladığı tarifsiz kokular içinde pır pır döndü zahirim de batınım da, sol yanım Senden yanaydı, kalbimdeki çırpınışa kutsal taş şahitlik etsin diye, aynımsa senden hiç firak etmedi.
    Sonra Sevgiline vardım, bir karabulut çöktü göğsüme, ne haddine, hangi hak ve yüzle diye çınlattı kulağımı, başımı kaldıramadım, Nurun'a bakamadım. Bir şimşek gibiydi ziyaretim, ümitle korku arasında...

• bî-ser ü pâ
    • Profesör

Yer
      Ankara
      Konular

"Elif Lâm Mîm Râ. İşte bunlar Kitab’ın âyetleridir. Sana Rabbinden indirilen gerçektir, fakat insanların çoğu inanmazlar.(Rad,1)
    Biz de bugün bedenini, arkandan geleceklere ibret olman için, kurtaracağız. Çünkü insanlardan birçoğu âyetlerimizden gerçekten habersizdir.(Yunus 92)
    [2/243] BAKARA 243. Binlerce oldukları halde, ölüm korkusundan dolayı yurtlarından çıkıp gidenleri görmedin mi? Allah onlara "Ölün!" dedi (öldüler). Sonra onları diriltti. Şüphesiz Allah insanlara karşı lütufkârdır. Lâkin insanların çoğu şükretmez.
    [7/187] A’RAF 187. Sana kıyameti, ne zaman gelip çatacağını soruyorlar. De ki: Onun ilmi ancak Rabbimin katındadır. Onun vaktini O’ndan başkası açıklayamaz. O göklere de yere de ağır gelmiştir. O size ansızın gelecektir. Sanki sen onu biliyormuşsun gibi sana soruyorlar. De ki: Onun bilgisi ancak Allah’ın katındadır; ama insanların çoğu bilmezler.
    [11/17] HÛD 17. Rabbin tarafından (gelmiş) açık bir delile dayanan ve kendisini Rabbinden bir şahidin izlediği, ayrıca kendisinden önce, bir önder ve bir rahmet olarak Musa’nın Kitab’ı (elinde) bulunan kimse (inkârcılar gibi) midir? Çünkü bunlar ona (Kur’an’a) inanırlar. Zümrelerden hangisi onu inkâr ederse işte cehennem ateşi onun varacağı yerdir, bundan şüphen olmasın; zira bu, senin Rabbin tarafından bildirilmiş gerçektir; fakat insanların çoğu inanmazlar.
    [12/21] YÛSUF 21. Mısır’da onu satın alan adam, karısına dedi ki: "Ona değer ver ve güzel bak! Umulur ki bize faydası olur. Veya onu evlât ediniriz." İşte böylece (Mısır da adaletle hükmetmesi) ve kendisine (rüyadaki) olayların yorumunu öğretmemiz için Yusufu o yere yerleştirdik. Allah, emrini yerine getirmeye kadirdir. Fakat insanların çoğu (bunu) bilmezler.
    [12/38] YÛSUF 38. Atalarım İbrahim, İshak ve Ya’kub’un dinine uydum. Allah’a herhangi bir şeyi ortak koşmamız bize yaraşmaz. Bu, Allah’ın bize ve insanlara olan lütfundandır. Fakat insanların çoğu şükretmezler.
    [12/40] YÛSUF 40. Allah’ı bırakıp da taptıklarınız, sizin ve atalarınızın taktığı birtakım isimlerden başka bir şey değildir. Allah onlar hakkında herhangi bir delil indirmemiştir. Hüküm sadece Allah’a aittir. O size kendisinden başkasına ibadet etmemenizi emretmiştir. İşte dosdoğru din budur. Fakat insanların çoğu bilmezler.
    [12/68] YÛSUF 68. Babalarının kendilerine emrettiği yerden (çeşitli kapılardan) girdiklerinde (onun emrini yerine getirdiler. Fakat bu tedbir) Allah’tan gelecek hiçbir şeyi onlardan savamazdı; ancak Ya’kub içindeki bir dileği açığa vurmuş oldu. Şüphesiz o, ilim sahibiydi, çünkü ona biz öğretmiştik. Fakat insanların çoğu bilmezler.
    [12/103] YÛSUF 103. Sen ne kadar üstüne düşsen de insanların çoğu iman edecek değillerdir.
    [13/1] RA’D 1. Elif. Lâm. Mîm. Râ. Bunlar, Kitab’ın âyetleridir. Sana Rabbinden indirilen haktır, fakat insanların çoğu inanmazlar.
    [16/38] NAHL 38. Onlar: "Allah ölen bir kimseyi diriltmez" diye olanca güçleriyle Allah’a and içtiler. Aksine, bu O’nun bizzat kendisine karşı gerçek bir vâdidir. Fakat insanların çoğu bilmez.
    [17/89] İSRA 89. Muhakkak ki biz, bu Kur’an’da insanlara her türlü misali çeşitli şekillerde anlattık. Yine de insanların çoğu inkârcılıktan başkasını kabullenmediler.
    [25/50] FURKAN 50. Andolsun bunu, insanların öğüt almaları için, aralarında çeşitli şekillerde anlatmışızdır; ama insanların çoğu ille nankörlük edip diretmiştir.
    [27/73] NEML 73. Şüphesiz Rabbin, insanlara karşı lütuf sahibidir; fakat insanların çoğu şükretmezler.
    [30/6] RUM 6. (Bu) Allah’ın vâdettiğidir. Allah vâdinden caymaz; fakat insanların çoğu bilmezler.
    [30/30] RUM 30. (Resûlüm!) Sen yüzünü hanîf olarak dine, Allah insanları hangi fıtrat üzere yaratmış ise ona çevir. Allah’ın yaratışında değişme yoktur. İşte dosdoğru din budur; fakat insanların çoğu bilmezler.
    [34/28] SEBE’ 28. Biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bunu bilmezler.
    [34/36] SEBE’ 36. De ki: Rabbim, dilediğine bol rızık verir ve (dilediğinden) kısar; fakat insanların çoğu bilmezler.
    [40/57] MÜMİN 57. Elbette göklerin ve yerin yaratılması, insanların yaratılmasından daha büyük bir şeydir. Fakat insanların çoğu bilmezler.
    [40/59] MÜMİN 59. Kıyamet günü mutlaka gelecektir, bunda hiç şüphe yoktur. Fakat insanların çoğu buna inanmazlar.
    [40/61] MÜMİN 61. İçinde dinlenesiniz diye geceyi, görmeniz için de gündüzü yaratan Allah’tır. Şüphesiz Allah, insanlara karşı lütufkârdır. Fakat insanların çoğu şükretmezler.
    [45/26] CÂSİYE 26. De ki: Allah sizi diriltir, sonra öldürür. Sonra sizi şüphe götürmeyen kıyamet gününde biraraya toplar. Fakat insanların çoğu bilmezler."

Affffff.....Affffff.....

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)