Etiketlenen üyelerin listesi

Sayfa 1/2 12 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 16 arası

Konu: Abdest alırken ayaklar hangi elle yıkanır?

• BİR ACİZ KUL İŞTE!!
    • Doçent

Konular
      28

Standart Abdest alırken ayaklar hangi elle yıkanır?

Bir kitapta okudum.Abdest alırken her iki ayağında sol elle yıkanması gerektiği yazıyordu.Benim bildiğim sağ ayak sağ elle yıkanması gerektiğidir.Doğrusu nedir?

• EHLİ SÜNNET VEL CEMAAT
    • Paylaşımcı Üye

Yer
      İSTANBUL
      Konular
      35

kitapta yazan doğru kardeşim iki ayağında sol el ile yıkanması gerekir
    Efendimiz s.a.v. bir hadisi şerifinde güzel işlerinizi sağ elle yapın buyurmuştur.
    O yüzden burnumuza da su verirken sağ elle, sümkürürken ise sol elle yapıyoruz
    Tuvalette de taharetlenirken sol elle ve sol elimizin orta ve yüzük parmağını kullanıyoruz

• BİR ACİZ KUL İŞTE!!
    • Doçent

Konular
      28

ALLAH(C.C) razı olsun saolasın ihvanım.bana biraz tuhaf gelmişti sağ ayağın sol elle yıkanması ama dinimizin emiri neyse onu uygularız ELHAMDÜLİLLAH.

• Asistan
    • Paylaşımcı Üye

Konular
      9

Alıntı gercek_musluman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir kitapta okudum.Abdest alırken her iki ayağında sol elle yıkanması gerektiği yazıyordu.Benim bildiğim sağ ayak sağ elle yıkanması gerektiğidir.Doğrusu nedir?
    Nasıl kolayına geliyorsa öyle yıka.
    Ben sağ ayağımı sol,sol ayağımı sağ elle yıkıyorum.
    İcat çıkarmayın.

• BİR ACİZ KUL İŞTE!!
    • Doçent

Konular
      28

kardeş,önemli olan benim nasıl kolayıma gelen değil,sünneti seniyeye uygun olan hangisisiyse ona göre yıkamaktır.Kolayıma gelenle amel etseydim burda bu soruyu sormazdım.

• EHLİ SÜNNET VEL CEMAAT
    • Paylaşımcı Üye

Yer
      İSTANBUL
      Konular
      35

Alıntı grozny Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nasıl kolayına geliyorsa öyle yıka.
    Ben sağ ayağımı sol,sol ayağımı sağ elle yıkıyorum.
    İcat çıkarmayın.
    sen kendi kafanla hareket etmeye devam et biz sünnete uygun nasılsa öyle yapıyoruz arkadaş
    bir Abdullah vardır (Allah'ın kulu) birde Abdulkafa vardır (Kafasının kulu) sen Abdulkafa olarak yaşamaya alışmışsın insanları da senin gibi yapmaya çalışma
    Sakallı (10-06-2013) Bunu beğendi.

• Arid Anil Cahilin
    • Emektar Üye

Konular
      80

İşte kardeşlerimiz en ufak bir ayak yıkama konusunda dahi Resulu sallallahu aleyhi vesellemi örnek alıp ona uymaya çalışırken birileri de kendi kafalarına göre yaşamayı şiar edinmişler...
    Allah dinimizi kendi aklımızın önüne çıkartsın inşallah...
    Konu elmnightmare tarafından (14-01-2008 Saat 19:04 ) değiştirilmiştir.

• EHLİ SÜNNET VEL CEMAAT
    • Paylaşımcı Üye

Yer
      İSTANBUL
      Konular
      35

Alıntı usame49 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Muhammed kardeşim, siz beni güldürdünüz, Allah da sizi güldürsün. Aslında güleriz ağlanacak halimize ya neyse.

Abdulkafa çok orjinaldi, musadeniz var ise kullanmak isterim..
    ne demek kardeşim istediğin zaman istediğin yerde kullanabilirsin

• Asistan
    • Paylaşımcı Üye

Konular
      9

Alıntı ((MUHAMMED)) Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen kendi kafanla hareket etmeye devam et biz sünnete uygun nasılsa öyle yapıyoruz arkadaş
    bir Abdullah vardır (Allah'ın kulu) birde Abdulkafa vardır (Kafasının kulu) sen Abdulkafa olarak yaşamaya alışmışsın insanları da senin gibi yapmaya çalışma
    Sünnet deiyince sanki sünnetten anlıyorsun ?
    Sünnetle bir alakan olsa "Kolaylaştırınız zorlaştırmayınız,müjdeleyiniz nefret ettirmeyiniz." Hadisini biliridin.
    Kuran da pek çok ayette Allahın bizim için kolay olanı emrettiğini bilmiyormusun?

Kendi kendinize işi zorlaştırmayı dindarlık sanıyorsunuz herhalde.
    Geçmişteki ümmetlerin bu sebeple helak olduklarını hatırlatmaya gerek var mı?
    Allah bir şeyi emretmemişse onu af ettiği içindir,unuttuğundan değil.Kendi kendinize neden başınıza iş çıkarıyorsunuz?
    Abdesti tarif etmiş:
    Ellerini yüzünü ayaklarını yıka başına mesh et.
    Sağ ellemi sol ellemi yan yatarak amuda kalkarak nasıl istiyorsan öyle yıka.
    Ama bunu din diye millete dayatma.

• BİR ACİZ KUL İŞTE!!
    • Doçent

Konular
      28

(Allahü teâlâ, beni insanların en iyisinden yarattı. İnsanların en iyisiyim, en iyi ailedenim. Kıyamette herkes sustuğu zaman ben söylerim, onlara şefaat ederim. Kimsenin ümidi kalmadığı bir zamanda onlara müjde veririm. O gün her iyilik, her türlü yardım, her kapının anahtarı bendedir. Liva-i hamd benim elimdedir. Peygamberlerin imam-ı, hatibi ve hepsinin şefaatçisiyim. Bunları öğünmek için söylemiyorum, hakikati bildiriyorum.) [Hakikati bildirmek vazifemdir. Bunları söylemezsem vazifemi yapmamış olurum. Müjdeci Mek. 44]

Hadis-i kudsilerde buyuruldu ki:
    Âdem aleyhisselam Cennetten çıkarılınca, (Muhammed aleyhisselam hakkı için, Onun hürmetine beni affet!) diye dua etti. Allahü teâlâ ise, (Onu henüz yaratmadım. Nereden bildin?) buyurdu. Hz. Âdem de, (Arş’ta “La ilahe illallah Muhammedün Resulullah” yazılı olduğunu gördüm. Anladım ki, şerefli isminin yanına ancak en çok sevdiğinin ismini layık görürsün.) dedi. Allahü teâlâ da buyurdu ki: (Ya Âdem doğru söyledin. O bana insanların en sevgilisidir. Onun hürmetine dua ettiğin için seni affettim. Eğer Muhammed aleyhisselam olmasaydı, seni yaratmazdım.) [Taberani]
    (Biz seni bütün insanlara müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik; fakat insanların çoğu bunu bilmez.) [Sebe 28]

Kur’an-ı kerim baştan sona kadar Resulullah(S.A.V)ı övmekte ve ona uymayı emretmektedir. Bu konudaki âyet-i kerimelerden bazıları şöyledir:
    (Biz seni alemlere rahmet olarak gönderdik.) [Enbiya 107]
    (De ki, ey insanlar, ben, Allah’ın hepiniz için gönderdiği Resulüyüm.) [Araf 158]
    (Allah’a ve Resulüne uyun [uymayıp] yüz çeviren [kâfirdir] Allah da kâfirleri sevmez.) [A. İmran 32]
    (Ey inkârcılar [resulü ve hadislerini] yalanladığınız için, azap yakanızı bırakmayacaktır.) [Furkan 77]

Halbuki Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
    (Resule itaat eden, Allah’a itaat etmiş olur.) [Nisa 80]
    (Allah ve Resulüne itaat eden, en büyük kurtuluşa ermiştir.) [Ahzab 71]

(Peygamberin verdiğini alın, yasak ettiğinden sakının!) [Haşr 7]
    (De ki; “Bana uyun ki, Allah da sizi sevsin!”) [Al-i İmran 31]

Kardeşim,ne diyor Peygamber(S.A.V)'in verdiğini alın buyuruyor değil mi?De ki;Bana uyun ki,ALLAH(C.C)'ta sizi sevsin.Bizler ALLAH(C.C)'ın rızasını kazanmaya çalışan kullar olduğumuza göre,ALLAH(C.C) belki HABİBİ(S.A.V)'nin yüzü suyu hürmetine,O(S.A.V)'nun yaptığını yaptığımızdan ötürü bizi sever ve affeder.öyle değil mi?

• Üstad
    • Paylaşımcı Üye

Konular
      57

Bakın size ne anlatacağım..
    Hz. Peygamber yollara Tükürmenin Hata olduğunu söylemiştir.Hatta mendilini çıkarıp içine tükürüp katlayarak,nasıl yapılacağını bize göstermiştir.Bu tüm hadis kitaplarında yazar.Peki hala yol'a Tüküren Müslüman'ı nasıl değerlendireceğiz?
    Sen ne güzel Niyet etmişsin abdest almaya.İnsanları bağmamak lazım.Peygamberimiz'in Yaptığı gibi yapmak en güzel lakin bir kimse yok bu eliyle yıkadı yok şu eliyle yıkadı diyip kişiyi yapacağından da soğutmamak gerekli diye düşünüyorum.
    Hazret-i Peygamber'in : "Kolaylaştırın, güçleştirmeyin. Müjdeleyin, nefret ettirmeyin ve işlerde kolaylık gösterin" hadisi gereğince , dni kurallara uyma zorunluluğunu ; bu esasların ruhundan ayrılmamak kaydıyla sevgi, ümit ve tolerans anlayışıyla benimsetmeye çalışmak en doğrusu bence....
    Saygılar...

• BİR ACİZ KUL İŞTE!!
    • Doçent

Konular
      28

Elbette kardeşim amaç bir insanı dine yönlendirmekse ilk etapta tabiki güçleştirmeyip,kolaylaştıracağız.katılıyorum.Ama benim burdaki amacım ve amelim PEYGAMBER EFENDİMİZ(S.A.V)'in uyguladığını yapmaya çalışmak.Anlatabiliyor muyum?Ameller niyetlere göredir.Ben işimi kolaylaştırmaktan ziyade EFENDİMİZ(S.A.V)'in sünnetine uygun yapmayı diledim.

• Üstad
    • Paylaşımcı Üye

Konular
      57

Sizi anladım kardeşim. Bende Sünnet'e Elimden geldiğince uymaya çalışırım lakin dedim yaa beni anlıyorsunuzdur inşallah...

• EHLİ SÜNNET VEL CEMAAT
    • Paylaşımcı Üye

Yer
      İSTANBUL
      Konular
      35

Alıntı grozny Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sünnet deiyince sanki sünnetten anlıyorsun ?
    Sünnetle bir alakan olsa "Kolaylaştırınız zorlaştırmayınız,müjdeleyiniz nefret ettirmeyiniz." Hadisini biliridin.
    Kuran da pek çok ayette Allahın bizim için kolay olanı emrettiğini bilmiyormusun?

Kendi kendinize işi zorlaştırmayı dindarlık sanıyorsunuz herhalde.
    Geçmişteki ümmetlerin bu sebeple helak olduklarını hatırlatmaya gerek var mı?
    Allah bir şeyi emretmemişse onu af ettiği içindir,unuttuğundan değil.Kendi kendinize neden başınıza iş çıkarıyorsunuz?
    Abdesti tarif etmiş:
    Ellerini yüzünü ayaklarını yıka başına mesh et.
    Sağ ellemi sol ellemi yan yatarak amuda kalkarak nasıl istiyorsan öyle yıka.
    Ama bunu din diye millete dayatma.
    yine saptırma yine saçmalık
    bak arkadaşım bizler Rabbimizn ayetlerine göre amel etmeye çalışıyoruz yani Efendimiz s.a.v'e uyan Kur'an'a uymuş olur
    Hz. Aişe validemizden Efendimiz s.a.v.'in ahlakını sordular o ise siz Kur'an okumazmısınız onun ahlakı Kur'an ahlakıdır buyurdu
    bu nedemektir? Bu Allah'ımızın emrettiği ayetlerde Habibine uymamızı emreden ayetlere uymak demektir.
    bu ayetlerde de Rabbimiz Efendimiz s.a.v. için " O size neyi verdiyse alın neyi men ettiyse terk edin" buyuruyor.
    "Ona itaat eden Allah'a itaat etmiştir buyuruyor" ve buna benzer bir çok ayet.
    O yüzden abdest almaktan tutunda yolda yürüyüşümüze kadar Efendimiz s.a.v. 'e uymalıyız. Kolaylaştırınız zorlaştırmayınız hadisi şerifi ise doğrudur fakat burada anlatılmak istenen işinize nasıl gelirse öyle yapın demek değildir.
    Özür sahib olan birisi ayakta namaz kılamaz ise oturarak kılsın, oturarak namaz kılamaz ise yatarak kılar bu ve benzeri şeyler için söylenmiştir.
    bu soruyu soran kardeşim azimet ile amel etmek istiyorsa bunun önüne geçmekte hem Allah'a hemde Habibine muhalefet etmek demektir.
    Hem Efendimiz s.a.v. gibi yapmayacağızda kimin gibi yapacağız bana bunu söylermisiniz? Sizi anlayamıyorum gerçekten.
    Biz sadece farz ile yetinmeyip , sünnetleri, müstehapları, hatta edepleri bile yapmaya çalışmalıyızki derecemiz artsın Efendimiz s.a.v. 'in şefaatine mazhar olalım
    Şefaatim ancak sünnetimi yaşayanlaradır buyurmuyormu Efendimiz s.a.v.
    yani kulu Allah'a yaklaştıran nafilelerdir buyuruyor Efendimiz s.a.v. Ona bakarsan gece teheccüt kılmamak günah değil, abdest alırkende nasıl kolayına geliyorsa öyle almakda günah değil. Fakat senin veya senin gibi düşünen arkadaşların anlayamadığı bir şey söz konusu. O söylemişse doğrudur diyebilmek, o nasıl yapmışsa öyle yapmak aşk demektir. Kişi bir kardeşini sevse onunla bir anısı olsa oradan geçerken onu hatırlar öyle değilmi, bak burada oturmuştuk çay içmiştik vs.. gibi
    Bizde hayatımızın her alanında Efendimizi hatırlayabilmeliyiz, o abdest alırken böyle alırdı , bir işi yaparken böyle yapardı vs.. gibi. Niçin böyle yapıyoruz Efendimiz s.a.v.'i hatırlamak bize doğrudan Allah'ı c.c. hatırlatıyor
    İşte Hz. Ali (k.a.v.)'nin buyurduğu gibi olmak yani "kişi bu dünyada Allah'ı göremez ama görür gibi yaşayabilir" demektir bu Rabbimizi daha çok hoşnut eder Rabbimizin Habibim dediğine benzemek ne kadar güzel bir devlettir.
    Allah c.c. onun ahlakı ile ahlaklandırsın bizleri , kolaycılıktan muhafaza etsin ve sünnetlerin değerini bilenlerden eylesin.
    amin

• BİR ACİZ KUL İŞTE!!
    • Doçent

Konular
      28

AMİN.İNŞALLAHU RAHMAN.ALLAH(C.C) razı osun.

• EHLİ SÜNNET VEL CEMAAT
    • Paylaşımcı Üye

Yer
      İSTANBUL
      Konular
      35

Kafirler bir gün Efendimiz s.a.v.'e meydan okudular ve aşağıdaki ayette geçen sözleri sarf ettiler

Enfal 32. ayet- Bir de: "Ey Allah'ımız, eğer bu (Kur'an) bir gerçek olarak Senin katından ise, gök yüzünden üstümüze taş yağdır veya acıklı bir azab getir (bakalım) ." demişlerdi.

Oysa Rabbimiz ardından bir ayet indirdi ve dediki;

Enfal 33. ayet- Oysa sen, içlerinde bulunduğun sürece, Allah onları azablandıracak değildir. Ve onlar, bağışlanma dilemektelerken de, Allah onları azablandıracak değildir.

Allah'tan gelecek musibetin sadece rüzgar, taş , sel vs.. gibi zannediyorlardı onlar Efendimiz s.a.v.'e uymadılar ve onu üzdüler

konumuza dönersek eğer Efendimiz s.a.v. şu an zahiren aramızda değil fakat manen aramızda onun sünneti seniyesini yaşayarak onun hala aramızda olduğunu içimizde hayatımızda olduğunu Rabbimize göstermeliyiz.

eğer sünnet bu kadar önemli olmasaydı Efendimi s.a.v."Ahir zamanda unutulan bir sünnetimi ihya edene 100 şehit sevabı verilir buyururmuydu"
    veya islamı benim öğrettiğim gibi değilde herkes kolayına geldiği gibi yaşasın diye bir hadisi şerifi varmı? hayır yok tam aksine sünneti yaşamamız için teşvikler müjdeler ve hatta bazı tahditler vardır.
    Yukarıda da dediğim gibi kolaylaştırınız zorlaştırmayınız hadisi şerifi yapmaya gücü yetmeyen veya özür sahibi kimseler için geçerlidir
    bizler ise elimizden geldiğince yapmaya çalışmalıyız
    çünkü ahirette cennete girse bile kişi derecesi çok olan insanlara gıpte edecek ve pişman olacak daha çok sarılsaydımda , farzlara,sünnetlere, dinime daha çok önem verseydim , TV başında yada boş boş geyik yaptığım zamanları değerlendirseydim diye pişman olacak
    Konu ((MUHAMMED)) tarafından (16-01-2008 Saat 16:19 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1/2 12 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)