Etiketlenen üyelerin listesi

10 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: ataizm nedir??

 1. #1

  • şehid adayı
  • Offline
  • Ordinaryus

   Üyelik tarihi
   17-06-2006
   Yer
   yalnızlık ülkesinden
   Yaş
   31
   Mesajlar
   1.461
   Konular
   186

  Standart ataizm nedir??

  ataist kelimesini çok duymuşluğum vardır ama anlamını tam olarak bilemiyorum ataizm nedir bana inanmamak demeyin çünki inanmamaya inanmakta sonuçta inanamaktır

 2. #2

  • Üye
  • Offline
  • Üye

   Üyelik tarihi
   27-10-2006
   Mesajlar
   14
   Konular
   1

  Standart

  ateizm ruhsal açıdan çıkmaza düşen insanların varlık hakkındaki delilleri yok sayarak kendince ortay attığı inançsızlık kavramına aklını satmasıdır

 3. #3

  •      SaLtan
  • Misafir

  Standart

  islami bir kaynaktan ateizm yorumu...

  hiçbir ilâh kabul etmeyen, tanrıtanımaz felsefi doktrinlerin ortak adı.
  sistemleştirilmiş bir ekol oluşturulmaksızın filozoflardan bir bölümünce benimsenmiş olan bu anlayış, doğrudan doğruya tanrının varlığını inkâr üzerine kuruludur. bu özelliğiyle de benzer yanlar taşıyor olsa da- tanrının varlığını ya da mahiyetini tartışan doktrinlerden ayrılır; tanrının yokluğunu kesin bir biçimde öne sürer.
  hemen hemen tüm felsefe ekolleri ve öğretileri gibi ateizm'in kökleri de eski yunan'a uzanır. maddeci yapı belirten çeşitli felsefe okullarının bağlıları, ontolojik yorumları sonucunda ateist bir inanç sergilemişlerdir. "gölge etme başka ihsan istemem" sözüyle yaygın bir ünü bulunan diyojen bunlardan biri ve felsefe tarihinde kâfir diye nitelenen ilk kimsedir. atom kuramcısı demokrit, onun izleyicisi leocippus, sofist'lerden gorgias ve protegoras, kendi adıyla anılan ekolün kurucusu epikür, öne sürdükleri materyalist görüşler bağlamında birer ateist olarak göze çarparlar.
  rönesans'tan sonra batı'da varlığını hissettiren din-dışı eğilimler ve özellikle de evrenin, doğanın ve insanın, insan toplumunun dinden bütünüyle soyutlanarak yorumlanması sonucu ortaya çıkan görüşler, ateist tutumlara büyük katkılarda bulunmuş, onlara bolca kullanabilecekleri veriler sağlamıştır.
  nitekim, dinden ve törelerden bağımsız bir siyasetin oluşturulması savını öne süren makyavel, ateizm'i bu alana sokarken; birer ateist olmadıkları hâlde dekart, david hume ve kant gibi kimselerin akılı dinden bağımsız kılma çabaları ve bu doğrultuda öne sürdükleri düşünceler çağdaş ateizm'e tutanaklar hazırlamış oldu. pozitivist yorumlarla oluşturulan bilimsel kuramlar ve evrene yönelik rasyonalist bakış açılarının oluşturduğu ortam, feuerbach'ın öne süreceği düşünceler için çok elverişliydi. xix. yüzyılın en önemli ve sonraki dönemler bakımından da en etkili ateisti olan bu düşünür, tanrı'nın insana özgü ülkülerin bir yansıması olduğunu, insanın özgürlüğünün tanrı'yı inkârla gerçekleşebileceğini öne sürmüş; dini insanın etkinlik alanına indiren bu görüşten yola çıkan marks ise, ezilenlerin egemenliğiyle birlikte dinin de yok olacağı varsayımıyla ateizm'i doruk noktasına çıkarmıştır. bu çizgiyi kemâline ulaştıran nietzsche ise, "tanrı'nın ölümü" adlı kitabında, insanın kendisini bütünlemesi ve özünü bulması için göstermesi gereken en insanca tepkinin ateizm olduğunu söylemiştir.
  darwin, geliştirdiği kuramla yaratıcı-tanrı kavramını dışlarken; freud, tanrı inancının çaresızlık içindeki insanın çocukluk durumuna dönerek koruyucu bir babaya sığınma ihtiyacından doğduğunu öne sürerek, psikolojik çerçevedeki inkârı gündeme getirmek yoluyla ateizm'e bir başka boyut kazandırmıştır.
  yüzyılımızdaysa, ateizm'i jean paul şartre, albert camus gibi varoluşçular temsil ettiler. bunlar, insanın evrende bir başına olduğu ve kendi değerlerini belirlemek özgürlüğüne sahip bulunduğu düşüncesinden yola çıkarak, bu özgürlüğü kabulün kaçınılmaz sonucu olarak tanrı'nın inkârına gitmektedirler.
  agnostizm (bilinmezcilik) ve pozitivizm (olguculuk) gibi ateizm'i andıran görüşler, açıkça "tanrı yoktur" demeyip de "bilinemez" "tartışılması bilimsel değildir" türünden ifadeler kullandıklarından konumuzun dışında kalmaktadır.
  islâm literatüründe, dehriyye* diye adlandırılan ateizm, kronolojik bakımdan iki ayrı safha halinde irdelenebilir. cahiliyye dönemi dehriliği ve islâm sonrasındaki dehriyyun...
  kur'an-ı kerîm'de: "dediler ki: o (hayat dedikleri) şey, dünya hayatımızdan başkası değildir; ölürüz, diriliriz, ve bizi ancak dehr (zaman) helâk etmektedir.' halbuki onların bu sözlerinde hiçbir ilimleri yoktur. onlar ancak zanda bulunuyorlar. " (el-casiye, 45/24) haberiyle bildirilen cahiliyye dehriliği, yaratılmayı inkârla zaman ve maddenin ebediliğini öne süren bir inançtır.
  felsefî anlamdaki islâm sonrası dehrilik ise, muhtemelen, sâsânîler döneminde yaygın bir inanç olarak gözlenen "herşeyi değiştiren ve herşeyden kuvvetli olan, tüm olayları oluşturan ve yönlendiren büyük güç, ilâhî zat olan hürmüz değil, yalnızca sınırsız zamandır" temel inancı üzerine oturtulmuş bulunan zurvanig'in karşılığı ve uzantısıdır. bu inancın sahipleri allah'ı inkâr ederek, bütün oluşları zaman, dehr ya da felek adını verdikleri akışa bağlamaktaydılar.
  öte yandan, kısmî inkâr diyebileceğimiz bir tutum içinde bulunan maddiyun, tabiiyun (maddecilik, tabiatçılık) gibi düşüncelerle dehriliği karıştırmamak gerekir. çünkü, dehrilikde, ateizm'de olduğu gibi kesin bir inkâr, yüce allah'ı açık bir biçimde yok sayma sözkonusudur. yüce allah'ın kimi esma ve sıfatlarını değil de, gerek yaratıcılık, gerek ilâhlık ve gerekse rablık plânında küllî bir inkâr vardır. ateizm, gerçek anlamıyla, işte böylesine bir küllî inkârdır.

 4. #4

  • O beni biliyor
  • Offline
  • Profesör

   Üyelik tarihi
   08-06-2006
   Yer
   Ankara
   Yaş
   32
   Mesajlar
   989
   Konular
   148

  Standart

  patlamış bir futbol topu

 5. #5

  • susss gönlüm!!!
  • Offline
  • Profesör

   Üyelik tarihi
   02-11-2006
   Yer
   istanbul
   Yaş
   33
   Mesajlar
   900
   Konular
   104

  Standart

  Ataizm; herşeyi bilen, herşeyi düzenleyen, yüce bir kudreti yok saymakla, kainatı oluşturan tüm zerrelere herşeyi bilmek gibi bir kudret yüklüyor

  Ataizm ve darwinizm de yüce Allah’ın yaratıcılığını inkar temseline dayandığı ve ... Ataizm ve Darwinizm, Allah’ı yok saydığı ve yaratıcı olarak kabul etmediği
  görülür.

  Bediüzzaman, ahir zamanda ateist felsefelerin bir tehlike oluşturacağını bildirmiş, özellikle Darwinist, materyalist felsefelerin ateizmle güç bulacaklarını ve Allah'ın varlığını inkar edecek tehlikeli bir çizgiye geleceklerini ifade etmiştir

 6. #6

  • Üye
  • Offline
  • Üye

   Üyelik tarihi
   27-10-2006
   Mesajlar
   54
   Konular
   3

  Standart

  ateizm kısaca din kavramını ve yaratıcıyı kabul etmemektir

 7. #7

  • Üye
  • Offline
  • Üye

   Üyelik tarihi
   05-08-2006
   Mesajlar
   70
   Konular
   4

  Standart

  Önce doğru yazmayı öğrenelim.."ataizm" diye birşey yoktur,"ateizm"yazılır.

  1300 mesajımdan sonra islami forumda yazdığım tüm yazılar silindi,ateizm bölümü de kapandı.

  Burada da o yüzden yazılarımı kısa tutacağım,malum emek harcıyoruz

  Bakalım yazdığım yazılara bu forumda ne kadar katlanılabilecek
  Konu CultureClub tarafından (08-12-2006 Saat 18:01 ) değiştirilmiştir.

 8. #8

  • cennet bahçesi...
  • Offline
  • Paylaşımcı Üye

   Üyelik tarihi
   11-07-2006
   Mesajlar
   203
   Konular
   28

  Standart

  beyin bulantısıdır bence.. ateizmin derinliklerine fazla dalmak bence miden çok sağlıklıyken kusmugun tadını merak etmektir..
  süper bi tanımdı kabul edin

 9. #9

  • since1987
  • Offline
  • Doçent

   Üyelik tarihi
   15-07-2007
   Yer
   ELM SOKAĞI
   Yaş
   29
   Mesajlar
   522
   Konular
   47

  Standart

  Alıntı kul emir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  ataist kelimesini çok duymuşluğum vardır ama anlamını tam olarak bilemiyorum ataizm nedir bana inanmamak demeyin çünki inanmamaya inanmakta sonuçta inanamaktır
  Kelime olarak AntiTeist.
  Ateizm ; İnanmanın Zıddıdır.Yani inanmamaktır.Hayatın bilinmeyen bir şekilde tesadüfen oluştuğunu idda eder.Bir yaratıcının olduğuna inanılmaz.Sorulan her soruya Bilim araştırıyor bilemeyiz der ve bilimin arkasına saklanırlar.Ateizm insanlara hiçbirşey vaad etmez.İyi ve ya kötünün kendi vicdanı olduğunu sanırlar.
  CultureClub nikli üyeye fazla kulak asmayın kendisi son derece de dedikoducu ve ikiyüzlü biridir.

 10. #10

  • şehid adayı
  • Offline
  • Ordinaryus

   Üyelik tarihi
   17-06-2006
   Yer
   yalnızlık ülkesinden
   Yaş
   31
   Mesajlar
   1.461
   Konular
   186

  Standart

  allah razı olsun

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Din nedir, şeriat nedir, İslam nedir?
  By DostunDostu in forum HASBİHÂL
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-10-2014, 04:39
 2. kerahat vakti nedir ?Dayanağı nedir?
  By mavikuş in forum KUR'ÂN-I KERİM
  Cevaplar: 28
  Son Mesaj: 18-11-2013, 13:04
 3. Kur'an'da nebi nedir, resul nedir
  By susran in forum KUR'ÂN-I KERİM
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 26-05-2012, 00:02
 4. Felsefe gerçekten nedir(sizin hayat felsefeniz nedir)
  By melde in forum SERBEST KÜRSÜ
  Cevaplar: 35
  Son Mesaj: 04-05-2010, 23:37
 5. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 03-02-2007, 16:39

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •