Etiketlenen üyelerin listesi

9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Sekülerizm Nedir?

 1. #1

  • Komplike
  • Offline
  • Kıdemli Üye

   Üyelik tarihi
   06-07-2006
   Yer
   İstanbul
   Yaş
   29
   Mesajlar
   9.372
   Konular
   1519

  Standart Sekülerizm Nedir?

  Sekülerizm, sekülerlik, dünyacılık veya sekülerizm (zaman zaman sekülârizm) Latince'de "nesil", "periyod" (zaman dilimi) anlamına gelen zamanla Hristiyan Latincesi'nde "dünya" anlamında kullanılmaya başlanan sæculum’dan türemiştir. Din merkezli veyahut dinî öğeleri hukukî ve siyasî anlamda tayin edici kılan bir yaklaşımın tersine, bunları hukukî ve siyasî kümeden ayıran bir yaklaşımı tanımlar. Çok geniş bir terim olan sekülerizm, içinde birçok akım, farklı çeşit ve teori barındırır. Seküler kelimesi, dünyevi olanı belirtir ve dünyanın nesnel halinin göz önünde tutulması demektir. Türk Dil Kurumu sözlüğü sekülarizmi "Dünyacılık" olarak tanımlamakta ve Türkçe'ye Fransızca sécularisme sözcüğünden türeyerek geçtiğini belirtmektedir. Aynı Türk Dil Kurumu sözlüğü ise dünyacılığı ise şu şekilde tarif etmektedir: "Bireysel katılımı önemli gören, dinin devletten ayrı ve özerk olmasını savunan öğreti, sekülarizm".

  Sekülerizm kelimesini ilk defa kullanan George Jacob Holyoake, sekülerliği, inançtan kaynaklanan bütün düşüncelerin dışlanmasını esas alan doktrindir diye tarif etmişti. Holyoake başlangıçta netheism, limitationism gibi isimler vermeyi düşündüğü felsefesine sonra sekülerizm adını verdi. Hareketin içinde ateistler bulunmasına rağmen Holyoake felsefesinin ateizme sürüklenmesine karşıydı. Sosyal sekülarizm, dini dünyevi işlerden ayırarak ferdin içine hapsedilmesini öngörüyordu. Samuel Johnson'un 1755 tarihli Dictionary'sinde secularity, dikkatleri yalnızca bu dünyaya yoğunlaştırma; secularize, dini ve uhrevi olanı günlük hayattan uzaklaştırma; secularization, dinin etkisini sınırlama, azaltma anlamlarına geliyordu.

 2. #2

  • Kıdemli Üye
  • Offline
  • Kıdemli Üye

   Üyelik tarihi
   15-10-2006
   Yer
   Karadeniz
   Mesajlar
   5.468
   Konular
   113

  Standart

  Eskiden buna "Maddeci-Materyalizm" denilirdi zahir. Şimdi oldu "Sekülerizm"...

  O izm, bu izm, şu izm...

  "Bütün karanlıklar aynı siyahtan dokunmuştur" nasılsa...

 3. #3

  • Kıdemli Üye
  • Offline
  • Kıdemli Üye

   Üyelik tarihi
   31-08-2009
   Mesajlar
   6.112
   Konular
   620

  Standart

  Sekülerizme ,kısaca dünyevileşme diyebiliriz.Başka bir ifade ile dünyayı ahirete tercih etme, daha fazla sevme hastalığıdır.Tabi bu , sekülerizmin müslümanlardaki tesiridir.Yoksa sekülerizmde zaten öte dünya diye bir mesele yoktur.Varsa yoksa bu dünya vardır ve kutsal olanda budur!Müslümanlar olarak önemli bir ciddi hastlığımız,sekülerizm!Bazı düşünürlerin din anlayışındaki temel sapmanın en önemli sebebi vücudu, sekülerizm saplantısıdır.Yani sekülerizm sadece dünyaya daha çok meyletmemizi değil, din algımızdada önemli sapmalara sebeb oldu.Mesela Sünneti dışlama, mezhebleri dıışlama, Firenklerin medeniyetini üstün görme hep bu hastalıklı anlayışın ürünleridir.Evet asrımızdaki hastalıklı anlayışların en dominantı İslam medeniyetini küçük görme, Firenk medeniyetini ulaşılması gereken bir medeniyet projesi görme anlayışıdır.Bundan kurtulmanın yolu ise bahsi diğer..
  ebkem (10-07-2012) Bunu beğendi.

 4. #4

  • Fikirler Kurşun Geçirmez
  • Offline
  • Paylaşımcı Üye

   Üyelik tarihi
   02-01-2010
   Mesajlar
   482
   Konular
   24

  Standart

  Türkçesi laikliktir.Türkiye'de laiklik ise 'dinsizim ulan' diyemeyenlerin sıkça sarıldıkları bir kelimedir.Koruyucusu ve dayatıcısı ordudur.Sağlıklı bir bünyenin kaldıramayacağı bir kavramdır.(Her fırsatta orduya saldıran adam profili çizdim gene.Halk buna kızacaktır...)

 5. #5

  • Kıdemli Üye
  • Offline
  • Kıdemli Üye

   Üyelik tarihi
   31-08-2009
   Mesajlar
   6.112
   Konular
   620

  Standart

  Laikliğin türkçe olduğunu yeni duyuyorum.Eş anlamlısı veya yakın anlamlısı deseydin herhade maksad hasıl olurdu.Galiba dil sürtçmesi diyelim.Aslında gerek sekülarizm, gerek laiklik batı toplumlarının tarihi şartlarında doğmuş kavramlardır.Bizim dünyayada bir virüs gibi girmiş, bu arada da mutasyona uğrayarak bizim toprakların malı imiş gibi tuhaflıklarda sergilemiştir.Sekülarizm Amerika protestanlığının tarihi seyrinde kendine bir mekan bulmuş, laiklik ise avrupa katolikliği içerisinde neşvünema bulmuştur.Dolayısıyla gerek demokrasi, gerek laiklik ve gerekse sekülarizm bizim bünyemize virüs şeklinde girmiş ,batının hastalıklı bünyesinin tabii unsurlarıdır.Müslümanlığının bu topaklarda tekrar hayatiyet kazanmasıyla bu virüsler vücudumuzda temizlenecektir.Zira İslamiyet bu hastalıkların tek panzehiridir.

 6. #6

  • Komplike
  • Offline
  • Kıdemli Üye

   Üyelik tarihi
   06-07-2006
   Yer
   İstanbul
   Yaş
   29
   Mesajlar
   9.372
   Konular
   1519

  Standart

  "Sekülerleşme ideolojisinin dinin yok olacağına ilişkin saplantısı; endüstrileşme, şehirleşme ve rasyonelleşmenin —ki bunlar modernleşme sürecinin temel bileşenleridir— artmasıyla dindarlığın da otomatikman azalacağı öngörüsüne dayanıyordu. Bu, haddizatında modernleşme teorilerinin özünü yansıtmaktadır. Modernleşmenin en temel kurucu ilkesi sekülerleşme ideolojisiydi. Kısaca dinin, toplumsal süreçlerden bütünüyle tasfiye edileceği ve tümüyle maddi ve dünyevî bir yaşama biçiminin toplumların kaderine hükmedeceği ideolojisi."

  Alıntı: Geleneğin Modern Çağa Tanıklığı, Yeniakademi Yayınları
  http://tr.fgulen.com/

 7. #7

  • Komplike
  • Offline
  • Kıdemli Üye

   Üyelik tarihi
   06-07-2006
   Yer
   İstanbul
   Yaş
   29
   Mesajlar
   9.372
   Konular
   1519

  Standart

  Milli Gazete yazarı Mustafa Özcan 20 Kasım 2010 tarihli "Laiklik karşıtı, sekülerizmin öznesi!" isimli yazısında şöyle diyor;

  "Sekülerizm veya laikliğin kuraldan çıkarak dünyevileşmeye vesile olması ve hayat tarzı haline gelmesine 'pratik ateizm' de denmektedir."

 8. #8

  • Komplike
  • Offline
  • Kıdemli Üye

   Üyelik tarihi
   06-07-2006
   Yer
   İstanbul
   Yaş
   29
   Mesajlar
   9.372
   Konular
   1519

  Standart

  Siyasi anlamda, sekülerizm din ve devletin ayrılmasıdır ki bu din ve devletin birleşmesi olan teokrasinin zıttıdır.

  Felsefi bir açıdan, sekülerizm devletlerin dogmatik bir inanç değil de nedensellik ve deneysellik üzerine kurulu olduğu, somut ve bilimsel temellere dayandığı kavramı ve düzenidir.

  Modern zamanlarda, genel kanı insanların özgürlük ve eşitlik ideallerinin yasa ile korunduğu bir siyasi sistemin kralın veya ruhban sınıfının dini dogma, istek ve kuralları merkez alan ilahi hak ve yargılarından oluşan bir siyasi sistemden daha üstün olduğu yönündedir.

 9. #9

  • Kıdemli Üye
  • Offline
  • Kıdemli Üye

   Üyelik tarihi
   31-08-2009
   Mesajlar
   6.112
   Konular
   620

  Standart

  Latince saeculum kökünden gelen secular teriminin ''zaman'' ve '' mekan'' çağrışımlarını beraberce veren bir anlamı vardır. ''Zaman '' onun şimdi oluşunu, hazır oluşunu; ''mekan'' ise dünyada ve dünyevi oluşunu gösterir.

  Sekülerleşme; İnsanın, aklı ve dili üzerinde önce dini sonra metafizik dini veya din mislli kavranışından soyularak bütün kapalı dünya görüşlerinin atılması, tüm doğa üstü mitlerin ve kutsal sembollerin parçalanmasıdır


  Sekülarizm evvela felsefeyi, sonrada bilimi dinden koparmıştır; daha sonra Batıda Ortaçağda dini bir önemi olan çeşitli siyasi, iktisadi ve toplumsal düşünce ve kurumları dini anlamlarından soyutlamıştır..Sekülarizasyon süreci 19. yy da bir adım daha atarak ,o zamana kadar doğal olarak dinin himayesinde kalmış olan teolojiyide hakimiyetine almıştır. (bkz.İslam ,Sekülerizm ve Geleceğin Felsefesi ,S. Nakib Attas)  .

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Benzer Konular

 1. Din nedir, şeriat nedir, İslam nedir?
  By DostunDostu in forum HASBİHÂL
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15-10-2014, 04:39
 2. Sekülerizm Üzerine Bir Okuma(Araştırma)
  By Büşra in forum SERBEST KÜRSÜ
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27-11-2013, 17:51
 3. kerahat vakti nedir ?Dayanağı nedir?
  By mavikuş in forum KUR'ÂN-I KERİM
  Cevaplar: 28
  Son Mesaj: 18-11-2013, 13:04
 4. Felsefe gerçekten nedir(sizin hayat felsefeniz nedir)
  By melde in forum SERBEST KÜRSÜ
  Cevaplar: 35
  Son Mesaj: 04-05-2010, 23:37
 5. Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 03-02-2007, 16:39

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •