AHi EVRAN iLE SÖYLEŞi

Ebu Huzeyfe T.

Paylaşımcı
Ramazan ayı hepimiz için bir fırsat ayı. Kendi yanlış ve kusurlarımızı düzeltmek için olduğu kadar, başkaları ile de yanlış anlamaları veya kırgınları bertaraf etmek için de bir fırsat ayı.

Biz de, ola ki başarılı oluruz ümidiyle, bu forumda bizi şahsen tanıyan (en azından bir defalığına görüştük) ve başlangıçta bizi yere-göğe sığdıramazken, birden dümenlerin kırılıp yerin 7 kat dibine geçirmek ve cehennemin en altına atmak için 24 saat mesai yapan bir eski dost ile bu mesafeyi yok etmek veya en azından azaltmak için bir deneme yapalım istedik.

Sadece soru soracağız. Yorum -mümkün olduğunca- yapmayacağız.

SORU 1: Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Ahi Evran

Profesör
Bak dostum, misakonline'da bir o kadar yazı yazmışım, hem Ebu Zerr nick'i ile hem de nasreddinhoca nick'i ile, halen beni tanımamışsın...

Öyle bir kibir bataklığındasın ki 24 saatin sana ayrılabileceğini düşünecek kadar müstekbirsin!
Biliyorsun ki gazetecilik mezunuyum ve araştırmayı, sorgulamayı seven biriyim, senin için misakonline'da küçük bir araştırma yapmam için 30-60 dk araştırma yapmam yeter ama görüyorum ki bu kadarı bile israf...

Son tartışmalarda bir o kadar yazı yazmışım ama seni cehenneme göndermek gibi en ufak bir imâ bile olmamıştır, buna mukabil sevdiğim hocalarımdan (ona bağlılığım kalbi ve kitaplarına yakınlığım kadardır, ve buna rağmen her fikrine eyvallah diyen biri değilim, yani senin seydanın her dediğine evet demen gibi değildir benim bağım!) M.İslamoğlu'nu tekfir ederken, zındık derken, hiç bir ilmi disipline dayanmayarak reddiye türettiğini iddia ederken ve bana da saldırırken yine de seninle bir deneme yazarız...

Tabi sonuçta varmak istediğin yeri çok iyi tahmin ediyorum ama yine de iyi niyetle bismillah diyelim...

Seni yere göğe sığdıramadığım konusuna gelince yanılıyorsun ben Ebu Huzeyfe için bunları söylüyorum, yoksa Ebu Huzeyfe T kimdir, nedir, çokta önemli değil...

Bana gelince, ben misakonline'da ne isem, şimdi de o'yum...

Ahi Evran

Profesör
Şu an Yakın Doğu Üni. İlahiyat F. İkinci sınıf öğrencisiyim...
Mesleğim ceza infaz memuru...
Evliyim...

Dücane Cündioğlu'nun kitaplarıyla meşgulüm bu aralar...Severek okuduğum ve tekrarla okuduğum biridir...
Mustafa İslamoğlu, Bülent Akyürek, Recep İhsan Eliaçık, Nurettin Topçu, Cemil Meriç, Abdülkadir Geylani...

Okunasılar: Hayrettin Karaman, Mustafa İslamoğlu, Dücane Cündioğlu, Recep İhsan Eliaçık, Hayri Kırbaşoğlu, Faruk Beşer, Muhammed Gazali, Cevdet Said, Takiyyuddin En Nebhani, Celallettin Vatandaş, Mehmet Alagaş, Hikmet Zeyveli, Grigory Petrov, Tolstoy, Bülent Akyürek, İbn Teymiyye, Ahmet Faruki Serhendi, Mikail Bayram, Ercüment Özkan, Yusuf Karadavi, İbn Arabi, Serahsi, İmam-ı Azam Ebu Hanife, Nurettin Topçu, Abdulkadir Geylani, Halil Cibran, Ali Şeriati...

Ebu Huzeyfe T.

Paylaşımcı
2. SORU: Kaç yıldır İslami forumlarda yazıyorsunuz? Hangi forumlarda aktif yazdınız ve yazıyorsunuz? Hangi nicklerle yazdınız? Hangi konularda ağırlıklı yazdınız? (İslami, kültürel, siyasi, tarihi vb)

NOT: Mümkün oldukça yorum yazmayacağım demiştim. Yine de hakaretlere rağmen yazmayacağım. Yalnız yanlış anlaşılmaya müsait bir noktaya açıklık getireyim:

Nickim Ebu Huzeyfe T. Çünkü Ebu Huzeyfe Turki yazdığımda harf kapasitesi yeterli gelmedi ve Ebu Huzeyfe Tur şeklinde kaldı. Zorunlu olarak kısaltma yoluna gittim. Yoksa Ahi Evran'ın çok iyi bildiği üzere, 2004 yılından beri Ebu Huzeyfe ve Ebu Huzeyfe Turki dışında bir nick kullanmadım.

Ayrıca hakkımda yorum yapmak yerine sorularla ilgili yazarsanız, gayet memnun olurum.

Ahi Evran

Profesör
2006 yılından beri İslami Forumlardayım...ebu zerr1399, nasreddinhoca nickleriyle misakonline'da, nasreddinhoca-Yunus Emre nickleriyle islamiforum'da, Ahi Evran nick'i ile ihvan forum'da, ve bazı ufak tefek forumlarda, ama en çok islamiforum'da...Hemen hemen her konuda yazmaya gayret etsek de daha fazla gündemde tartışılan dini meseleler üzerine araştırmalarımızı ortaya koyduk...

Ahi Evran

Profesör
Favori kitap, dergi, gazete, Tv ve yazarlarınız nelerdir?

Yukarda okuduğum yazarları belirttim, bu aralar sıklıkla Dücane Cündioğlu okuyorum...
En son okuduğum kitap Mehmet Sürmeli'nin Sahabenin Kuran Anlayışı...
Nurettin Yıldız'ın hazırladığı ezber hadisler isimli iki küçük telifi okuyorum...

Dergi uzun yıllardır takip etmiyorum, geçmişte Hüsnü Aktaş'ın misak'ını ve Ercüment Özkan'ın iktibasını eş zamanlı takip ettim, bir de sızıntı abaneliğim vardı eskiden...Hakan Albayrak'ın Gerçek Hayat'ını yıllarca takip ettim, sonra bıraktım...

Akit'i yıllarca takip ettim, elimde koca bir akit arşivi var, sonra bıraktım...şu an gazete takip etmiyorum, internetten haber sitelerine bakıyorum...

Tv olarak, TV ile aram çok iyi değildir...Öyle bir tv kanalı takip etmek, zaplarım...
Ara sıra Türk filimlerini ve özellikle Kemal Sunal'ı seyrederim...

alanyali07

Kıdemli Üye
Ahi Evran Arkadaşa ben de bir soru sormak isterim ne zamandır bu fırsatı kaçırmıyayım :)

Soru : forumda sizin ilk rastladığım yazınızdan birisi "Hz.İbrahim ateşe filan atılmamıştır...Bunu delaleti kat'î olarak hiç bir ayet ifade etmez..." şeklindeydi. Bu düşünceniz hala geçerli midir acaba merak ettim şahsen.

Ebu Huzeyfe T.

Paylaşımcı
Cevaplamak istemediğiniz sorulara sükût hakkınızı kullanma hakkınız sabit tabii ki...

SORU 5:
a) İsrail
b) Suriye
c) PKK
d) Ergenekon
e) Hükümet
hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Ahi Evran

Profesör
Uluslararası bir yazar takibiniz var mı?

Uluslararası okuduğum bir Cevdet Said var...Tarık Ramazan, Seyyid Hüseyn Nasr, Roger Garaudy, Robert Fisk vb ilgilendiğim kimseler de var...

Ahi Evran Arkadaşa ben de bir soru sormak isterim ne zamandır bu fırsatı kaçırmıyayım

Soru : forumda sizin ilk rastladığım yazınızdan birisi "Hz.İbrahim ateşe filan atılmamıştır...Bunu delaleti kat'î olarak hiç bir ayet ifade etmez..." şeklindeydi. Bu düşünceniz hala geçerli midir acaba merak ettim şahsen.

Bunu tartışmaya çevrilmemek kaydıyla ve konunun bütünlüğünü bozmaması şartıyla cevaplıyorum:

Evet, halen aynı fikirdeyim...Bunu delaleti kat'î olarak hiç bir ayet ifade etmez...

Umarım memnun olmuşsunuzdur...

a) İsrail b) Suriye c) PKK d) Ergenekon e) Hükümet hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

İsrail batı emperyalizminin kuklası, Ortadoğu'da emperyalizmin çıkarları için fitne amaçlıdır, dahası Batı Hristiyanlığını Müslümanların önüne attığı bir oyuncak! Ne ki biz Türk milleti bir çok veche de bu yahudilere sahip çıkmışız, görünen o ki daha da sahip çıkılmaya devam edilecek...Bugün İsrail'i ayakta tutan, Batı'daki yahudi elitidir, onların da İsrail'de olmaması, oyunun ne kadar da tıkırında gittiğini göstermektedir, yoksa biizm savaşımız tarih boyunca haçlılarla olmuştur...

PKK, kimin eli kimin cebinde belli olmayan bir terör örgütü! Ancak esas sorulması gereken soru, Kürt halkı nasıl içinden yüzbinlerce Allahsızı dağlara çıkardı! Bu sorunun elbette basit bir cevabı yok! Ama belli başlı cevapları var ki bunların başında Doğu'daki din anlayışı gelir! PKK, öyle ya da böyle Kürtler arasında kendisini kabul ettirmiş bir örgüttür! PKK sorununu çözebileceğiniz tek yer TBMM'dir, o da yeni anayasa ile olur, bakalım Erdoğan'a nasip olacak mı, umarım başarırlar!

Suriye'de Libya gibi Erdoğan'ın dostu idi sonra ne olduysa oldu!!! Suriye'ye dokunacağız dediler, Rusya ne yaptı gemilerini Suriye limanlarına gönderdi, ABD Irak'a dokunacağız dedi, sen ne yaptın, diye sorarlar adam! Batı emperyalizmi Suriye'yi işgal etmek istedi ama içerden ciddi destek alamadı, dışardan gelenler de halktan destek göremedi, sonuç ortada, masum halkı Esad köpeğinin önüne atanlara bakın yeter!...

Ergenekon, darbeyi düşünme suçundan içerde yatanlar çetesi! :) Gladio'nun bir zamanlar Türkiye'de örgütlediği taşeron, sonra ABD'nin yoluna taş koymaya başlayınca tasfiye edildiler, ne ki bugünküler Ergenekon filan değil, sadece kukla!...A.Dilipak'ın dediği gibi onlar tasfiye edildi, yerine birileri geldi, ama kimler, Dilipak bizimkiler diyor, ben de bizimkiler halen imtihanda diyorum!

Hükümet, yanlış mecralarda, ancak son zamanlarda toparlamaya çalışıyor gibi, ancak Suriye'de yanlış ata oynadılar, battıkça batıyorlar, belki batmadan becerirler!

Kürtler mi, onlar tarihi ayaklanmayı bekliyorlar! Umarım, Erdoğan yeni anayasa ile birleştirir, yoksa hiç birimize rahat yüzü yok...

Ebu Huzeyfe T.

Paylaşımcı
SORU 6: Hangi mealleri ve tefsirleri okuyup bitirdiniz ve hangilerini kendinize kaynak görüyorsunuz?

Ahi Evran

Profesör
Hangi mealleri ve tefsirleri okuyup bitirdiniz ve hangilerini kendinize kaynak görüyorsunuz?

Diyanet Vakfı meali (Hayrettin Karaman, Ali Özek vs)
Ali Bulaç
Ahmet Varol

Sistematik bir tefsir okumuşluğum yoktur, araştırmaya dayalı okurum ve istifade ettiklerimin başında Elmalılı, S.Kutup, Mevdudi, R.İ.Eliaçık gelir, özellikle herkese Elmalılı'yı tavsiye ederim istifade etmesi için...

Ebu Huzeyfe T.

Paylaşımcı
SORU 7: Sizce tefsir yazmak, dinin hassas konularında söz etmek, fetva vermek vs için bir şart, alt yapı vs gerekir mi? Yoksa dinimiz bu konuda alabildiğine özgürlük vermiş ve herkes istediği gibi konuşabilir mi?

Ahi Evran

Profesör
Sizce tefsir yazmak, dinin hassas konularında söz etmek, fetva vermek vs için bir şart, alt yapı vs gerekir mi? Yoksa dinimiz bu konuda alabildiğine özgürlük vermiş ve herkes istediği gibi konuşabilir mi?

Eğer tarihi kaynaklarımız bizi yalanlamıyorsa böyle şeyler olmuş, koca koca alimler koca koca alimleri tekfir etmiş, cehenneme yuvarlamış, biz yine insaflıyız! Herkes istediği gibi değil ama konuşulması gerektiği yerde konuşur! Ama bende bazı konularda hassasım, mesela ulu orta hadis tenkidine karşıyım, itidali yakalayıp, ortamın gerektirdiğini söylemek gerek, tabi bu benim görüşüm ve aksi de mümkündür, herkes netice de inandığı doğruları paylaşacaktır. Forumlara gelince, burası zaten bunun için...

Ebu Huzeyfe T.

Paylaşımcı
SORU 8: İslam'ın kırmızı çizgileri olmalı mı? Mesela bir Âmentüsü olmalı mı?
Evetse, bu kırmızı çizgileri kim neye göre belirlemeli?

Ahi Evran

Profesör
İslam'ın kırmızı çizgileri olmalı mı? Mesela bir Âmentüsü olmalı mı?
Evetse, bu kırmızı çizgileri kim neye göre belirlemeli?

Amentü imanın başı, bizim memmet emminin imanı, abdest aldıktan sonra her daim amentüyü ve kadr suresini okurdu, goca karı imanı, milleti selamete çıkaracaktır sonuçta, Allah'tan ümidim budur...

Ben de bu çizgilerin Kuran'ı Kerim olduğunu söyledim yıllarca, Allah Rasulü (sav)'nün ashabının imanı, itikadı, amentüsü Kuran'ı kerim idi...

Kırmızı çizgilere gelince, sahi neye göre, maturidilik (Tevilat ve Kitabut Tevhid gibi iki meşhur eserinde zerre ehli sünnet vurgusu kullanmamıştır ne hikmetse!) mi, eşarilik mi, selefilik mi, ya da diğerleri, kaldı ki avam bunlara da tabi değil, sadece lafta amelde hanefi itikatta Maturidi, hangimiz Maturidiliğin kaynaklarını okuduk, özünü bildik, amel ettik?

Ebu Huzeyfe T.

Paylaşımcı
SORU 9: Cevabınızdan anladığım kadarıyla, akidevi meseleleri sadece Kur'an belirler, ameli meselelerde Sünnet de etkilidir demek istiyorsanız.

Doğru ise, bu görüşün temeli nedir?
Değilse, sadece doğru olmadığını belirtmeniz yeterli. Böyle biz de sorumuzu düzelteceğiz!

Ahi Evran

Profesör
Siyasetle ilgili bir ek yapayım, Akp'yi bir dönem desteklediğim ve sonra has Parti'yi desteklediğimi ekleyeyim...
Ve Ergenekon'la ilgili olarak ki Erdoğan'ın Başbuğ'la ilgili son açıklamaları, Ergenekon davasının inandırıcılığını yitirdiği anlamına gelir ki bizim de söylediğimiz buydu, darbeyi düşünme suçundan yatanlar, ortada bir şey yok!...

Cevabınızdan anladığım kadarıyla, akidevi meseleleri sadece Kur'an belirler, ameli meselelerde Sünnet de etkilidir demek istiyorsanız. Doğru ise, bu görüşün temeli nedir?
Değilse, sadece doğru olmadığını belirtmeniz yeterli. Böyle biz de sorumuzu düzelteceğiz!

Evet aynen öyle söylüyorum, akidevi meseleri Kuran belirler, ben yıllardır itikadımı Kuran'dan alıyorum, nüzul sırasına göre okumanın itikada çok faydası var...Evet, ameli meselelerde sünnet olmadan olmaz, olamazda...