AKP Hükümeti bir yılda tam 3 milyar dolarlık toprak sattı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

oguz

Yeni
1203632710.jpg

Hazine Müsteşarlığı’nın verileri, AKP’nin vatan toprağını nasıl talana açtığını gözler önüne serdi. Devletin resmi rakamlarına göre geçen yıl yabancıya 2 milyar 952 milyon dolarlık net gayrimenkul satışı yapıldı. İktidar, “Türkiye’ye yabancı sermaye girdi” diyerek yaptığı satışla övünmeye devam ediyor.

Yabancıya 3 milyar dolarlık toprak satıldı
Hazine Müsteşarlığı’nın internet sitesinde yer alan veriler, AKP iktidarının vatan toprağını nasıl talana açtığını bir kez daha gözler önüne serdi
AKP ikitdarda satışta bir rekora daha imza attı. Geçen yıl yabancıya net 2 milyar 952 milyon dolarlık da net gayrimenkul satışı yapıldı. Hazine Müsteşarlığı, 2007 Aralık ayına ilişkin “Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni” ni yayımladı. Hazinenin internet sitesinde yer alan verilere göre, geçen yıl 19 milyar 190 milyon dolarlık uluslararası doğrudan sermaye girişi olurken, 770 milyon dolarlık çıkış dikkate alındığında net sermaye girişi, 18 milyar 420 milyon dolar oldu.

Gelirin büyük bölümü peşkeşten
Bu dönemde 2 milyar 952 milyon dolarlık da net gayrimenkul satışı yapıldı. Uluslararası sermayeli firmaların yabancı ortaklarından aldıkları 501 milyon dolarlık “diğer sermaye” de dikkate alındığında, 21 milyar 873 milyon dolarlık rakama ulaşıldı. Büyük bölümü özelleştirmeler kapsamında satın almalar, şirket evlilikleri ve gayrimenkul satışları yoluyla Türkiye’ye gerçekleşen doğrudan yabancı sermaye girişleri 2007 yılında 21.9 milyar dolarla rekor kırdı. Hazine Müsteşarlığı, 2007 sonu itibariyle uluslar arası doğrudan yatırım verilerini açıkladı. Buna göre, 2007 yılında net doğrudan yabancı sermaye girişi önceki yıla göre yüzde 9.8 artarak 21 milyar 873 milyon dolara ulaştı. Bu kapsamda doğrudan yatırımlar için yüzde 8.8 artışla 19 milyar 190 milyon dolarlık yabancı sermaye girişi yaşanırken, 770 milyon dolarlık çıkış nedeniyle net giriş tutarı 18 milyar 420 milyon dolar oldu. Gayrimenkul satışları karşılığı gelen 2 milyar 952 milyon dolar ve uluslar arası sermayeli firmaların yabancı ortaklarından kullandıkları 501 milyon dolarlık kredi ile birlikte toplam net doğrudan sermaye girişi 21 milyar 873 milyon dolara ulaştı. Geçen yıl brüt 19 milyar 190 milyon dolar olan uluslar arası doğrudan yatırım girişinin 11 milyar 409 milyon dolarla en büyük bölümü mali aracı kuruluşlar sektörüne geldi.

AB ülkeleri talana koştu
Geçen yıl gerçekleşen uluslar arası yatırım girişinin yüzde 66.2 oranındaki 12 milyar 693 milyon dolarlık bölümünün AB ülkeleri sermayesi olduğu belirlendi. Bunun da 5 milyar 682 milyon doları Hollanda, 1 milyar 4 milyon doları Almanya, 688 milyon doları İngiltere, toplam 5 milyar 319 milyon doları da diğer AB ülkelerine ait bulunuyor. 2007 yılındaki uluslar arası yatırım girişinin 4 milyar 206 milyon dolarının ABD, 1 milyar 370 milyon dolarının Asya ülkeleri, 379 milyon dolarının da AB üyesi olmayan Avrupa ülkelerine ait olduğu belirlendi.

Yağma en fazla İstanbul ve Antalya’da
Uluslar arası sermayeli şirketlerin illere göre dağılımına bakıldığında; İstanbul’un 10 bin 53’le birinci sırada yer aldığı görülüyor. İstanbul’u 2 bin 283 şirketle Antalya, bin 224 şirketle Ankara ve bin 123 şirketle Muğla izliyor.

(ANKA / AA)

P

perisa

Guest
ahhh be sen daha oradamısın bea çok cahil kalmışsın,, dünya artık küçük bir köy oldu uyan artık uyan.. ülkemiz artık dünyanın güçlü ülkelerişnden ama biliyorum esas bu seni rahatsız ediyor farkındayım... eskiden bu ülke bizimdi de bizim mi haberimiz yoktu ??? IMF ye Amrikaya, Avrupaya milyarlarca borcu yapanları UNUTTURMAK için mi uğraşıyorsun ???... IMF kapıya geldi ,, YA PARAYI YA KARIYI ,, dediğini UNUTTURMAYA MI ÇABALIYORSUN ????AK PARTİ almadığı PARALARI ÖDÜYOR UNUTMA .....AK parti bu ülkeyi BÖLÜNMEKTEN KURTARIYOR VE İZZETİNE KAVUŞTURUYOR .... gözler görmek için akıl algılamak için .....

oguz

Yeni
ahhh be sen daha oradamısın bea çok cahil kalmışsın,, dünya artık küçük bir köy oldu uyan artık uyan.. ülkemiz artık dünyanın güçlü ülkelerişnden ama biliyorum esas bu seni rahatsız ediyor farkındayım... eskiden bu ülke bizimdi de bizim mi haberimiz yoktu ??? IMF ye Amrikaya, Avrupaya milyarlarca borcu yapanları UNUTTURMAK için mi uğraşıyorsun ???... IMF kapıya geldi ,, YA PARAYI YA KARIYI ,, dediğini UNUTTURMAYA MI ÇABALIYORSUN ????AK PARTİ almadığı PARALARI ÖDÜYOR UNUTMA .....AK parti bu ülkeyi BÖLÜNMEKTEN KURTARIYOR VE İZZETİNE KAVUŞTURUYOR .... gözler görmek için akıl algılamak için .....

konulara partizanca yaklaşılmasını sevmiyorum
sorun parti pırtı sorunu değil ülkenin hepimizin sorunudur
bu ülkeye sahip çıkmak her Türk vatandaşının görevi olmalıdır
şu şunu yapmış bu bunu yapmış
sonuç gelinen yol ortada
ülke tarihte görülmemiş bir şekilde borçlandırılmakta ,din'de bazıları tarafından siyasi malzeme yaptıkları kötü icraatleri örtme olarak kullanılmaktadır

ArZu

GülenAy
Web sitesi
www.arzuzum.blogcu.com
siz bir ara beni silin dediniz yazmadığınızı bırakmadınız ve milletin adamı olarakmı geldiniz...uslubunuza dikakt edin yazıldı ise yazdıklarınızdan dolayı söylenmiştir...
lütfen dikkat edelim....

missilo

Asistan
almanyada isviçrede isveç de belçikada milyonlarca müslüman türkün evleri işleri toprakları fabrikaları oluyor...
ne oluyor:namuslarımı gidiyor elin avrupalısının!elbette hayır...
geldikleri yerler belli!
Gel bir karşılaştırma yapalım:bu zamana kadar toprak satmayan türkiye ve şu son 5-6 yıl toprak satan türkiye...
yada şöyle bir karşılaştırma daha gerçekçi olur...
bu zamana kadar toprak satmayan Milliyetçi türkiye ve bu avrupa ülkeleri....
yazmak bana düşer düşünmesi size.
kalın selametle...

alparslan44

Paylaşımcı
Web sitesi
www.ulkuocaklari.org.tr
perisa "ülkeyi borç batağından alan ve geçmişteki iktidarların yaptığı borçları ödüyor "
1. AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında her doğan çocuk 5000 YTL borçla dünyaya geliyordu, bugünse daha ağır bir yükle 7400 YTL borçla.

"PKK (ASALA ) NIN ÜZERİNE KARARLILIKLA GİTTİĞİ İÇİN Mİ SEVMİYORSUNUZ tayyip erdoğanı ?"
2. akphükümeti devraldığında ülkede terör yoktu bugün istanbulun ortasında eylem yapar hale geldiler
"AVRUPANIN 6 CI BÜYÜK EKONOMİSİ TÜRKİYE bumu yoksa sizi rahatsız ediyor ?? "
3.
rtesg3.gif

(Bu vatan toprağın kara bağrında,
Sıradağlar gibi yatanların) mıdır(!)?

Türk Telekom, Arap'ın.

Telsim İngiliz'in.

Kuşadası Liman’ı İsrailli'nin.

İzmir Limanı Hong Konglu’nun.. .

Araç muayene işi Alman'ın.

Başak Sigorta Fransız'ın.

Adabank Kuveytli'nin.

İETT Garajı Dubaili'nin.

Avea Lübnanlı'nın.

Petkim? Ermeni'nin. (Kazak'a sattık, dediler. Kazağı bi çıkardık..Ermeni...)
Şimdi belirsiz…

Rakı , Amerikalı'nın.

Finansbank Yunanlı'nın...

Oyakbank Hollandalı'nın.

Denizbank Belçikalı'nın.

Türkiye Finans Kuveytli'nin.

TEB Fransız'ın.

Cbank İsrailli'nin.

MNG Bank Lübnanlı'nın.

Alternatif Bank Yunanlı'nın.

Dışbank Hollandalı'nın.

Şekerbank Kazak'ın.

Yapı Kredi'nin yarısı İtalyan'ın.

Turkcell'in yarısı Finli'nin Rus'un.

Beymen'in yarısı Amerikalı'nın.

Enerjisa'nın yarısı Avusturyalı'nın.

Garanti'nin yarısı Amerikalı'nın.

Eczacıbaşı İlaç, Çek'in.

İzocam, Fransız'ın.

TGRT(Fox) Amerikalı'nın.

Demirdöküm Alman'ın

Döktaş Fransız'ın.

Süper FM Kanadalı'nın.

tekel amarika

Hepsi TÜRK’ündü.

AMA....AMA AKP GELMEDEN ÖNCE

akp nin satım hızına yetişmek kolay değil eksik yer varsa kusuruma bakmayın artık
kusura bakmada bu şekil de büyümek istemiyoruz
söylesene iktidara geldiği günden bu yana kaçtana fabrika açtı ? fazla istemiyor 1 tane söyle bulabilrsen

çalışsaydık da zengin olsaydık sonrada o ihalelere bizde katılsaydık ve kendi firmalarımızı yabancılara vermesydik...

alparslan44

Paylaşımcı
Web sitesi
www.ulkuocaklari.org.tr
buralar zatan bizim paralarımızla kurulmadımı bizim olan şey için niye para veriyoruz . cözüm satmak mı ? calıştırsak devlette para kazansa vatandaşta para kazansa daha güzel olmazmı satılan kurumlar zarar etse zatan yabancı gelip almaz ozaman para kazandıran kurumlar neden birilerine hediye ediliyor vatandaşın ve devletin karı ne ?

missilo

Asistan
anlatıverin gayri.

ben sizlerin görüşlerinizi bilmiyorum!bilemem de zaten!
Fakat bu lafları söyleyenler ulusalcı-sözde laikçi-sözde atatürkçü-sözde milliyetçi takınan kişilerdi!onların safhalarında kendinizi nasıl görüyorsunuz!bana anlatırmısınız!
NASIL BİR DUYGU BU TİPLERLE AYNI MASADA OLMAK...
vermişler çocuğun eline oyuncağı bu benim de bu benim!
Not:Tekelin satılmasınada siz karşısınızdır şimdi...:D

Web sitesi
www.cicikagan.co.cc
Zaten bizimdi satmamızın anlamı ne? Bir tek anlamı vcar iktidarı bir dönem daha uzatabilmek için.Krizi bir dönem daha erteleyebilmek için.
Özelleştirme yapılır ama nasıl bir özelleştirme milletine satarsın bu bir zarar eden işletmeleri satarsın bu iki.
Sen napıyorsun kar yapan işletmeleri bile bir yıllık karına denk gelen bir bedelle satıyorsun.Bundan önceki iktidarlar bunları satmöasını gercekten bilmiyorlarmıydı bu kadar beceriksizmiydiler yoksa milletin malını peşkeş çekmekten utanıyorlarmıydı?
Vicdanınızı elinize koyarak bunu sorun kendinize.
Sorarkende düne kadar hepiniz ;
1- Yabancı sermayenin yerli malı işletmemizi almalarına karşı değilmiydiniz?
2- ABD,Siyonist düşmanı değilmiydiniz?
3- Her apartmanda bir kilise açılmasına karşı değilmiydiniz?
4- Şimdi uygulamalarınız ile fikirleriniz örtüşüyor mu? Mesela sizlerin siyonist dostluğunuz ile (syonistlerden aldığınız ödüller falan) siyonistlerin Filistinde uyguladığı vahşete karşı oluşunuz bana zerre inandırıcı gelmiyorsunuz. Sizin düşünçelerinizle uygulamalarınız tam bir tezat teşkil ediyor.Bugün düşünceleriniz yarın tam tersi bir hal alabiliyor.

Basit güncel bir örenk vereyim.
Zaman Gazetesi yıllarca Spor haberlerine yer vermemişti bunun nedeni günah olduğu düşüncesi idi. Ama baktılarki gençler spor düşkünü ister istemez ezeberlerini bozmak zorunda kaldılar. Diğer bir örnek yıllarca sevgililer gününe Yılbaşına karşı idiler.Hatta Gazete içinde köşe yazarları bunu eleştiriken baktılarki toplum biz ne dersek diyelim bunu kutlamaya devam ediyor bizde onlardanlaşalım diye bu düşüncelerindende vaz gectiler.Yarın geriye düşüncelerinizden hiç birşey kalmayacak. Hrisyanları yahudileri düne kadar kafir cehennemlik ilan ettiniz bugün cennetlik kanka ilan ettiniz.İbrahimi dinler çatısı altında yeni bir din ihdasında bulunuyorsunuz.

Artık sizin dün dündür bugün bugündür diyebildiğiniz oturmamış alt yapısı olmayan fikirlerinize niye inanalım ki?

Dünya ilçe oldu diyorsunuz peki siz bunun böyle olduğunuzu hangi sağlam fikir yapıunızla söyleyebiliyorsunuz ki? Sizde sağlam hangi temel bir fikir kırıntısı varki sizin söylediklerinize itibar edelimde gelecek çocuklarımız için daha aydınlık olsun.

Bence siz bırakın fikir sahibi olmayı oluşmuş bir fikre sahip çıkın.Kökünü tarihin oluşturmadığı hiç bir fikir fikir değildir.

Web sitesi
www.cicikagan.co.cc
ben sizlerin görüşlerinizi bilmiyorum!bilemem de zaten!
Fakat bu lafları söyleyenler ulusalcı-sözde laikçi-sözde atatürkçü-sözde milliyetçi takınan kişilerdi!onların safhalarında kendinizi nasıl görüyorsunuz!bana anlatırmısınız!
NASIL BİR DUYGU BU TİPLERLE AYNI MASADA OLMAK...
vermişler çocuğun eline oyuncağı bu benim de bu benim!
Not:Tekelin satılmasınada siz karşısınızdır şimdi...:D

Fikir sahibi Missilo !!!
Kar yapan şirketlerin özelleştirilmesine karşıyım.

Mesele burada benim karşı olmam değil ben dünde karşı idim bugünde bunu sana tekrar tekrar anlatmamada gerek yok.

Asıl anlaşılması gereken sen ve senin gibiler dün özelleştirmeye karşı değilmiydiniz?

Size neler oldu?

Bir insanın fikir değiştirmesi için 3 sebep vardır.(sizin gibilerin).

1-Şeyhiniz dün karşı idi bugün her ne hikmetse faydasını gördü özelleştirme yandaşı oldu.(Sizinde şehinizin aksini sorgulama düşünceniz olmadığına göre tarafısınız.)

2-Özelleştirmeden bir çıkarınız olması lazım veya desteklediğiniz partinin yıpranmasını engellemek için ehveni şer kabilinden desteklemek.

3- Sizin dünde karşı olduğunuz doğru değildi.Millet karşı olduğu için milletin içinden kendinizi göstermek istediniz.

AKP öncesi hangi poartiye oy veriyordunuz ve o partinin özelleştirmeye bakışı nasıldı bunu söyleyin başka birşey söylemenize gerek yok.

missilo

Asistan
ya söylesene tekelin satılması ile devletin karı ne oldu

senin VEYa ülkenin ne zararı oldu!özelleştirmenin zararı yok!!

işçiler sence neden tekel satılmasın diye inim inim inliyorlardı???varmı bir bilgin?
sanki paralarından olacaklar!sanki sigortaları duracak!sanki işinden olacak?
hiç biri olmayacak!
çalışan işçi yine türk işçisi olacak!ama diiyorum ya?
görüş farklılığı!adamlar davalarının sonuna kadar arkasındalar...
bunlar sözde milliyetçi,sözde atatürkçü,sözde halkçı VE ULUSAL cı tipler...
yapacaklar bir oyun bozanlık!bir hainlik...tıpkı önceden yaptıkları gibi...

bak bu aynen şuna benzer.temiz bir A4 fotokopi kağıdı!ve ortasında minicik bir nokta...
"Ne görüyorsun burada" dendiğinde
"Ufacık noktayı görüyorum" diyenlerden olma lütfen!
orada bir sürü temiz alan var!birazda onları gör__

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...