Allah'tan, önce peygambere kul olmak lazım !!???

lafons7275

Kıdemli Üye
işte sizin durumunuz bundan ibarettir.

Çin seddinin bittiği nokta buymuş.

CJrhIT1UAAA2dsg.jpg:large

adams77

Kanalizasyoncu
Biz ona yolu gösterdik; (artık o,) ya şükredici olur ya da nankör.

fakiri

Kıdemli Üye
Yaw, kaç kez yazdık ve söyledik!
İbadet ve taât denildiğinde kan beynine sıçrayanlarla hiç din konuşulur mu?
Bunlar, Müslüman olmadıklarını daha nasıl anlatsınlar?
Davul-zurna çalarak mı?

fakiri

Kıdemli Üye
Ölüden haber gelmiş, diri okur anlmaz !
Sorsan herkes müslüman, ne şükür var ne namaz !
N.F.K.

garip70

Ordinaryus
Güzel kardeşim ayet gayet açık değil mi?

.
Evet ayet gayet açık.

Gerçekten Ben, Ben Allah'ım, Ben'den başka ilah yoktur; şu halde Bana ibadet et ve beni zikretmek için dosdoğru salatı ikame et.
İşittik ve itaat ettik.

buyur şimdi ibadet etmeyi ve zikretmeyi bi açıklayı ver.

Sürekli kaçıyorsun tamamda nereye kadar.

Gerçekten kaçan kim iyi bir düşün hele. :thinking:
Benim ibadetim de zikrim de Allah içindir. Ve ne yaptığım belli... Ve sen benim ibadetimi gayet iyi biliyorsun. Daha neyini soruyorsun? Sonra da benim yaptığım ibadeti ve zikri eleştiriyorsun.

Ben de sana soruyorum devamlı ama ya kaçamak cevap veriyorsun ya da kıvırıyorsun. Sorum cevapsız kaldı. Sonra da bana kaçıyorsun diyorsun.
Öncelikle sen benim ibadet şeklimi biliyorsun. Ama sonra da bu ibadet doğru değil başka/yeni bir ''İBADET ŞEKİL VAR'' diyorsun. Söyle de bilelim diyorum nasıl yapıyorsun. Hep aynı nakarat. Sünnetullahı bilmeden anlamazsın. Sünnetulahın ne olduğunu bilmiyorsun ki daha... Savunduğun şeyi ya öğren ya da açıkla... Ben sana daha önce Sünnetullahı açıkladım. Bir de senin gözünle göreyim. Yoksa benim için sen, yepyeni bir din getiren ve onu burada bize dayatmaya çalışan birisi olarak kalacaksın. Acı mı oldu sözlerim.Ama unutma dost acı söyler.

adams77

Kanalizasyoncu
Evet ayet gayet açık.

İşittik ve itaat ettik.

Gerçekten kaçan kim iyi bir düşün hele. :thinking:
Benim ibadetim de zikrim de Allah içindir. Ve ne yaptığım belli... Ve sen benim ibadetimi gayet iyi biliyorsun. Daha neyini soruyorsun? Sonra da benim yaptığım ibadeti ve zikri eleştiriyorsun.

Ben de sana soruyorum devamlı ama ya kaçamak cevap veriyorsun ya da kıvırıyorsun. Sorum cevapsız kaldı. Sonra da bana kaçıyorsun diyorsun.
Öncelikle sen benim ibadet şeklimi biliyorsun. Ama sen yeni bir ''İBADET ŞEKİL VAR'' diyorsun. Söyle de bilelim diyorum nasıl yapıyorsun. Hep aynı nakarat. Sünnetullahı bilmeden anlamazsın. Sünnetulahın ne olduğunu bilmiyorsun ki daha... Savunduğun şeyi ya öğren ya da açıkla... Ben sana daha önce Sünnetullahı açıkladım. Bir de senin gözünle göreyim. Yoksa benim için sen, yepyeni bir din getiren ve onu burada bize dayatmaya çalışan birisi olarak kalacaksın. Acı mı oldu sözlerim.Ama unutma dost acı söyler.

Güzel kardeşim ben kıvırdığımı kabul ediyorum ya sen?

Sana diyorum ki İbadet nedir? İbadet deyince içine oruç, zekat, hac, kurban vs vs giriyor mu?

Zikir deyince ne anlıyorsun kitaptan ayetleri dilin ile tekrar etmemi ?

iyide bunun için salat 'ın ikamesi neden? salat 'ta ibadetten ise

Bak bana ben nasıl kıvırıyorum hadi buyur sıra sende

Beni yeni bir ibadet şekli var demiyorum. Senin algına sokulmuş olan şekilleri kitapta göremiyorsun diyorum.

Aynı bakıyoruz fakat aynı görmüyoruz.

Yoksa ben yeni bir din getiren mi? bu nasıl bir söz yahu hani Fakr seni bilen biri olarak lanse etmişti?

Güzel kardeşim sünnetullah işte Allah 'ın kanunlar ve yasası sen bunları görebiliyorsun hissedebiliyorsun bunun için yaratılışın en başından okuman gerekir diyorum fakat dediğimi yapmak yerine beni aşağılamayı tercih ediyorsun üstüne birde benim gözümden görmeyi diliyorsun bu ne yaman çelişki böyle garip

Daha seni benim bakış açıma getiremedim ki? sana nasıl anlatayım her anlatacağım sende farklı bir mana ve anlam kazanacak. Din uyduruyor demenden daha neler çıkar neler?

garipleşmeden garip kardeşim zan kötüdür demişti arkadaşımız hatırladın mı?

garip70

Ordinaryus
Güzel kardeşim ben kıvırdığımı kabul ediyorum ya sen?
:) E o zaman niye benden cevap istiyorsun ki? Eleştirmek için mi? Zaten yaptığın bu.

Sana diyorum ki İbadet nedir? İbadet deyince içine oruç, zekat, hac, kurban vs vs giriyor mu?
Evet aynen bunlar... Dahası da var da neyi kast ettiğimizi sadece bunlar da anlatır. Hepsini saymaya gerek yok. Yani meramı anlatmaya bunlar kafi... Zaten biliyorsun...

Şimdi sen söyle ibadet deyince ne anlıyorsun?

Zikir deyince ne anlıyorsun kitaptan ayetleri dilin ile tekrar etmemi ?
O senin dediğine tesbih çekmek denir. Zikir anmaktır.
Şimdi sen söyle...

iyide bunun için salat 'ın ikamesi neden? salat 'ta ibadetten ise

İbadetler iki şekilde yapılır. Namaz da bunun içindedir.
1. Taklidi
2. Tahkiki
Tahkike ulaşmak için taklitten geçilir. Tahkike ulaştığında ikameyi anlarsın. İbadetin zahiri yönünü peygamber efendimiz öğretmiştir. O(sav), ayakları şişene kadar namaz kılardı. Zahirde bedende o taklidi hareketlerin görülmesi namaz kıldığını gösterir. İkame ise, miraçta söylenen ''Dur Rabbin namazda'' sözünü duyabilmektir. O şuurla ihsan mertebesinde namaz kılmaktır. Namaz kılan kaybolduğunda daha iyi anlar. Yoksa burada söylenenler kıylü kal olarak kalır.

Aynı bakıyoruz fakat aynı görmüyoruz.
Aynen öyle. Hatta ben ne gördüğümü söyleyim. Bir eşeğe binmişsiniz. Eşek de çamura saplanmış. Aaa o da ne? Çamur aslında bataklıkmış. Kıvrandıkça batıyorsunuz. Size el uzatıyorlar kurtarmak için. Yooook, uzattığınız eli tutmam için bana ayet göster diyorsunuz. Olmadığı için tutmam diyorsunuz. Siz bilirsiniz...

Yoksa ben yeni bir din getiren mi? bu nasıl bir söz yahu hani Fakr seni bilen biri olarak lanse etmişti?
Ben bildiğimi iddia etmiyorum. İddia eden sizsiniz muhterem. Ben sadece Peygamberimin yolundan gitmeye çalışan bir GARİB'im.

Güzel kardeşim sünnetullah işte Allah 'ın kanunlar ve yasası sen bunları görebiliyorsun hissedebiliyorsun bunun için yaratılışın en başından okuman gerekir diyorum fakat dediğimi yapmak yerine beni aşağılamayı tercih ediyorsun üstüne birde benim gözümden görmeyi diliyorsun bu ne yaman çelişki böyle garip
Aşağılamak mı? Allah'tan kork. Ben sadece uyarmaya çalışıyorum. Garip garip diye aşağılayanı da göremeyen biri, yaratılışı nasıl okuyacak?

adams77

Kanalizasyoncu
:) E o zaman niye benden cevap istiyorsun ki? Eleştirmek için mi? Zaten yaptığın bu.

Güzel kardeşim sordun bizde açıklamak için yola çıktık. Yaşım 40 'a geldi fakat istiyorsun ki bir anda şimşek gibi çakıp beyninde copy paste yapayım :)

Zaten yaptığın bu derken yine zan ile hareket ediyorsun.

garip70

Ordinaryus
Daha seni benim bakış açıma getiremedim ki? sana nasıl anlatayım her anlatacağım sende farklı bir mana ve anlam kazanacak. Din uyduruyor demenden daha neler çıkar neler?

garipleşmeden garip kardeşim zan kötüdür demişti arkadaşımız hatırladın mı?

Hani Kur'an yeterdi. Niye anlayamıyorum. Senin izahına mı ihtiyaç duyacağım. Resulullah'ı(sav) es geçip, sen dinleyeceğim.

Bak benim gözümle olayı bir anla:
Kur'an bize yeter diyorsun. (Ama anlamak istiyorsan bana gel demeyi ima ediyorsun)
Kur'an Resule uy diyor. Uyuyorum diyorsun. Nasıl sorusuna cevap vermiyorsun.
Hadisler uydurma diyorsun. Ama aynı hadisleri bizlere ulaştıran alimlerin, yine bize ulaştırdıkları Kur'an'ı kabul ediyorsun. Yakında Kur'an'da uydurma demenizden korkuyorum. Çünkü onu bize ulaştıran da aynı alimler.
Ben gördüğümü söyledim.

Hadi size kolay gelsin. Ben almayım. Bayramdan sonraya inşallah.

adams77

Kanalizasyoncu
Evet aynen bunlar... Dahası da var da neyi kast ettiğimizi sadece bunlar da anlatır. Hepsini saymaya gerek yok. Yani meramı anlatmaya bunlar kafi... Zaten biliyorsun...

Şimdi sen söyle ibadet deyince ne anlıyorsun?

O senin dediğine tesbih çekmek denir. Zikir anmaktır.
Şimdi sen söyle...

Mübarek garip müsaden ile kıvracağım :) bende senden farklı tanımlamıyorum.

Sen ibadetten bunları anlıyor isen senin yaşantına şekil veren ve zamanda yol alıp gelişmeni sağlayan şeyler nedir acaba ? kısaca "ol" man için yaptığın şeyler nedir?

Neyi anacaksın? yada neden isteklerinin yerine getirilmesi için mi? Sen kim olduğunu bilmeden nasıl anılacağını nereden bileceksin ki? Tarihsellik ile sana gelen nakilleri göz önüne alıp dilin ile kendi lisanında ses çıkarmak mı sanıyorsun zikri?

Bilincinden yer açmalısın yada müsade etmelisin bu şekilde anlaşılmak yada anlayabilmek mümkün değildir. Dolu bardağa su koyduğunda taşar.

Önce kendini tanı nasıl ibadet edeceğini bul sonra zaten nasıl zikredeceğini kavraman için bir neden kalmıyor.

garip70

Ordinaryus
Güzel kardeşim sordun bizde açıklamak için yola çıktık. Yaşım 40 'a geldi fakat istiyorsun ki bir anda şimşek gibi çakıp beyninde copy paste yapayım :)

Zaten yaptığın bu derken yine zan ile hareket ediyorsun.

Yaş mevzusu gelmişken söyleyim: 48

Neyse, iyi bayramlar...

adams77

Kanalizasyoncu
İbadetler iki şekilde yapılır. Namaz da bunun içindedir.
1. Taklidi
2. Tahkiki
Tahkike ulaşmak için taklitten geçilir. Tahkike ulaştığında ikameyi anlarsın. İbadetin zahiri yönünü peygamber efendimiz öğretmiştir. O(sav), ayakları şişene kadar namaz kılardı. Zahirde bedende o taklidi hareketlerin görülmesi namaz kıldığını gösterir. İkame ise, miraçta söylenen ''Dur Rabbin namazda'' sözünü duyabilmektir. O şuurla ihsan mertebesinde namaz kılmaktır. Namaz kılan kaybolduğunda daha iyi anlar. Yoksa burada söylenenler kıylü kal olarak kalır.

Aynen öyle. Hatta ben ne gördüğümü söyleyim. Bir eşeğe binmişsiniz. Eşek de çamura saplanmış. Aaa o da ne? Çamur aslında bataklıkmış. Kıvrandıkça batıyorsunuz. Size el uzatıyorlar kurtarmak için. Yooook, uzattığınız eli tutmam için bana ayet göster diyorsunuz. Olmadığı için tutmam diyorsunuz. Siz bilirsiniz...

Ben bildiğimi iddia etmiyorum. İddia eden sizsiniz muhterem. Ben sadece Peygamberimin yolundan gitmeye çalışan bir GARİB'im.

Aşağılamak mı? Allah'tan kork. Ben sadece uyarmaya çalışıyorum. Garip garip diye aşağılayanı da göremeyen biri, yaratılışı nasıl okuyacak?

Dostum seni daha derinlerde sanırdım.

Peygamberin yolunda gitmeye çalışırken dikkat et.

adams77

Kanalizasyoncu
Hani Kur'an yeterdi. Niye anlayamıyorum. Senin izahına mı ihtiyaç duyacağım. Resulullah'ı(sav) es geçip, sen dinleyeceğim.

Bak benim gözümle olayı bir anla:
Kur'an bize yeter diyorsun. (Ama anlamak istiyorsan bana gel demeyi ima ediyorsun)
Kur'an Resule uy diyor. Uyuyorum diyorsun. Nasıl sorusuna cevap vermiyorsun.
Hadisler uydurma diyorsun. Ama aynı hadisleri bizlere ulaştıran alimlerin, yine bize ulaştırdıkları Kur'an'ı kabul ediyorsun. Yakında Kur'an'da uydurma demenizden korkuyorum. Çünkü onu bize ulaştıran da aynı alimler.
Ben gördüğümü söyledim.

Hadi size kolay gelsin. Ben almayım. Bayramdan sonraya inşallah.

Güzel kardeşim Kuran yeterli olmasa Allah bizi Kuran 'dan sorguya çekmezdi. Fakat senin algın elimizdeki kitapları Kuran zan etmenden kaynaklı.

Halbuki Kuran dediğin Allah 'ın ayetlerinden delil ve kanıt ile doğrulara ulaşmak demektir. Önce ayetleri anlayabilmek için Allah 'ın indirdiği kitapları okuman gerekiyor.

Güzel kardeşim sürekli tekrar mı edelim tarih ile din öğrenmeye çalışıyorsun oysa Allah 'ın ayetleri süs olsun diye mi ortadalar ? sana onları gösterenler kimler? Sen önce tarih algını bırak yine tekrar edeyimde sen şikayet et tarihsel sünnetullah algın devre dışı bırakarak şu güzel evreni bir gözden geçir bakalım neler göreceksin.

adams77

Kanalizasyoncu
@garip70 kardeşim biz kimiz?

bizi tanıtan isim bize sonradan giydirilmiş bir elbise değil mi?

Kimliğimizi sonradan elde ettiğimiz kazandığımız kültürel yada biyolojik özellikler ile belirtiriz.

Peki bedenimize ben diyebiliyormuyuz? Ya da bedeninden bir parça olan el, ayak, göz vs vs gibi organlara bunların nasıl çalıştığına dair en ufak bilgimiz bile yoktur. Biliyormusun bilmiyorum fakat bedenimizi oluşturan hücreler 7 yılda bir kendini yenilermiş. Saçlarımızı yada elimiz kesildiğinde benliğimizden bir şey eksilir mi? Düşüncelerimiz yada fikirlerimiz ne olacak 7 sinde neydik 70 de ne oluyoruz? küçükken korkan olan bir kişi büyüdüğünde cesur biri olabiliyor. Peki hafıza ? kafanı bir yere çarptığında kaybettiğin hafıza yada alzheimer hastalığında?

ne diyorsun? sen kimsin garip kardeşim