Almanya, Avrupa Birliği’nin en az çocuklu ülkesi oldu.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Avrupa İstatistik Kurumu Eurostat tarafından açıklanan 2014 yılı rakamlarına göre, Almanya nüfusunun sadece yüzde 13.1'i 15 yaş altında. Oran olarak Avrupa'nın en çok genç nüfusa sahip ülkesi yüzde 22 ile İrlanda olurken, Fransa 18.6, İngiltere ise 17.6 ile ilk üçte yer aldı.

28 Avrupa Birliği ülkesinin ortalama çocuk nüfus oranı 15.6 olarak açıklandı. AB içerisinde çocuk oranının düşüş trendinde olduğuna dikkat çekilen açıklamada, 2050 yılında 15 yaş altı nüfusun yüzde 15'e gerileyeceği kaydedildi.

21.yüzyılın ortasına kadar Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Slovenya ve İsveç olmak üzere, 9 AB ülkesinde çocuk oranının artış trendinin süreceği tahmin ediliyor. Çocuk nüfus oranının Litvanya'da yüzde 2, Letonya'da ise yüzde 1.2 olması bekleniyor. AB'nin lokomotif ülkesi Almanya'da ise, 2050 yılına kadar yüzde 0.4 düşüş yaşanması ve 15 yaş altı nüfusun yüzde 12.7'ye gerilemesi söz konusu. 2050 yılında AB'nin en az çocuk nüfusa sahip ülkesinin yüzde 11.5 ile Portekiz olması, onu 11.8 ile Slovakya'nın takip etmesi öngörülüyor.

Eurostat verilerine göre, 28 AB ülkesinde 2014 yılı çocuk nüfus oranları yüzde olarak şöyle:

İrlanda 22
Fransa 19
İngiltere 18
Danimarka 17
İsveç 17
Belçika 17
Hollanda 17
Luksemburg 17
Finlandiya 16
Kıbrıs 16
Estonya 16
Romanya 16
Slovakya 15
İspanya 15
Polanya 15
Çek Cumhuriyeti 15
Hırvatistan 15
Letonya 15
Yunanistan 15
Slovenya 15
Portekiz 15
Litvanya 15
Malta 14
Macaristan 14
Avusturya 14
İtalya 14
Bulgaristan 14
Almanya 13

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Burada bir kisi 3 kopegi cocuk gibi besler
Masraftan kacmaz herseyini yapar
ama cocuk sesine tahammul edemezler
Iste bunun icin genc nufusu cok ve egitimli olan
Turkleri istemiyorlar - resmen kiskaniyorlar

Kiskanmayin nolur icinizdeki cocuk sevgisini disari cikartin sizinde olur :D

Dua Nur

Kıdemli Üye

Türklerin üçer beşer çocuğu var orada değil mi?

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Evet var ve gercekten cok iyi egitim almalari icin aileler adeta birbirleri ile yarisiyor
Eskiden alman fen lisesine bir turk cocugun gitmesi cok zordu, beklenti cok buyuktu. Ama simdi bakiyorsunuz her sinifta en az 5-6 turk cocugu var
Musluman orani olarak baktiginiz zaman bu oran 50% nin uzerinde. Yani muslumanlar cocuklarina cok iyi egitim aldiriyorlar.

Birde kadinlar almancayi ogrenmek icin gayret etseler kimse tutamaz o zaman artik turkleri :D

Lisan konusunda gercekten cok tembel bir milletiz bunu calismalarimda ve projelerimde fark ediyorum. Bana kizmayin ama almanlara bazi konularda hak vermemek elde degil

Dua Nur

Kıdemli Üye
Evet var ve gercekten cok iyi egitim almalari icin aileler adeta birbirleri ile yarisiyor
Eskiden alman fen lisesine bir turk cocugun gitmesi cok zordu, beklenti cok buyuktu. Ama simdi bakiyorsunuz her sinifta en az 5-6 turk cocugu var
Musluman orani olarak baktiginiz zaman bu oran 50% nin uzerinde. Yani muslumanlar cocuklarina cok iyi egitim aldiriyorlar.

Birde kadinlar almancayi ogrenmek icin gayret etseler kimse tutamaz o zaman artik turkleri :D

Lisan konusunda gercekten cok tembel bir milletiz bunu calismalarimda ve projelerimde fark ediyorum. Bana kizmayin ama almanlara bazi konularda hak vermemek elde degil

Almanca öğrenmemeyi eski nesil milliyetçilik olarak addediyor ve bunula gurur duyuyuordu, umarım yeni nesil öyle değildir.

Amcam Almanya'da beş çocuğu var. İyi Amanca biliyorlar . Büyük oğlu, yatırmını Türkiye'ye yaptı ve işadamı oldu. Çocuklarını Türkiye'de yetiştirmek istiyor.

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Sahsen babam ve anlatiklarindan lisanin milli duygulardan dolayi ogrenilmedigini tasdikleyemem. Babam zamaninda arkadaslari arasinda en iyi almanca konusan oldugu icin hep tercumanlik yaparmis. Resmi dairelere gidip yardimci olurmus.

Yeni gelen ithal gelin/ damatlarda bile tembelligi gozlemlemek mumkun. Maalesef lisan kursu icin ikna edemiyoruz - bilhassa genc bayanlari.
Kocam var almancaya ne gerek var, o bana yardim ediyor " zihniyeti ile vakitlerini bosa harciyorlar. Is bosanma raddine gelincede cok pisman oluyorlar.

Turkiyeyi almanyada ki vatandaslarini destekleme konusunda cok pasif goruyorum. 50 yil once geldikleri turk kulturu hala hakim insnlarda. Yani her konuda cok ilerlemis olan turk kulturunden ve lisanindan cok uzak kaldik.
Asimile olan genclerde cok. Konsolosluklar bu konuda vatandasa daha iyi hizmet vermeli diye diye dusunuyorum.

Turkiyenin gidisati iyi. Her alanda pozitif degisim var. Almanyada ise derin devlet turklere karsi halki yavas yavas kiskirtiyor. Islamafobi sadece bahane- asil gaye turklerin yukselisini durdurmak ve almanyadan cikarmak. Bende insallah donecegim : )

Kaçak

Yeni
Aziz Mahpi ...
Konya olarak sizi şehrimizde görmekten büyük şeref duyarız ...
Plaket neyim verebiliriz :)

Kaptan

Mecra Yazarı

:)

Gecenlerde, oyle dedigime bakmayin bayagi oldu face'de Almanya da ilk ciktigim kizi buldum,
he valla. O beni tanimadi ama ben hemen anladim, ilk ask ne de olsa oyle hemen unutulmuyor :p
Elin gavuru ne anlasin ilk asktan. Neyse napiyon, nasil gidiyor faslindan sonra coluk cocuk mevzusu
acildi, bende 3 kiz var dedim, ne dese iyi; "bizim de cok sevimli kopegimiz var" :blink:

Kaçak

Yeni
Hemen devam edeydin beyim ...
benimkiler Okumayı söktüler seninkinde durum nasıl diye ?

Dua Nur

Kıdemli Üye

:)

Gecenlerde, oyle dedigime bakmayin bayagi oldu face'de Almanya da ilk ciktigim kizi buldum,
he valla. O beni tanimadi ama ben hemen anladim, ilk ask ne de olsa oyle hemen unutulmuyor :p
Elin gavuru ne anlasin ilk asktan. Neyse napiyon, nasil gidiyor faslindan sonra coluk cocuk mevzusu
acildi, bende 3 kiz var dedim, ne dese iyi; "bizim de cok sevimli kopegimiz var" :blink:

:)))))))))))))))

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Aziz Mahpi ...
Konya olarak sizi şehrimizde görmekten büyük şeref duyarız ...
Plaket neyim verebiliriz :)

Konya'yi goremeden gezemeden olursem gozum acik gider :D
En cok gezmek istedigim yerlerden biri de Konya'dir

Ama once Istanbul - ikinci durak sizin memleket olabilir : )

Kaptan

Mecra Yazarı
Konya'yi goremeden gezemeden olursem gozum acik gider :D
En cok gezmek istedigim yerlerden biri de Konya'dir

Ama once Istanbul - ikinci durak sizin memleket olabilir : )

Gozun acik mi gider, ne varmis Konya'da?
Bak Konyali biri ne demis "Konya altindan bir kase, ici dolu AKREP"
Aramizda Konyali var miydi :)