Altın ve Bakır

Hakperest

Kıdemli Üye
Yıllar önce İranlı ingilizce öğretmeni bugün tekrar beni telegramda bulmuş. Bir grupta fazlaca reisin üzerine gelince arkadaşları grublarını teketmiştim. O zaman Farsça öğrenmek için watsap grubundaydım. Şimdi beni tekrar bulmuş. Buna vefa mı diyeceğiz yoksa Şii yayılmacı sebatı mı diyeceğiz :)

Vefa inançtan kaynaklanır yada duygulardan. İki durumda da vefa aslında bir çıkar türüdür; bir nevi soyut bir çıkardır.

Film güzelmiydi doktor

uzAyli

İhvan Forum Üye
Reel hayatta bir mutedeyyinin hanımı tedavisi olmayan bi hastalığa yakalanırsa üzerine kuma gelir,tırnak işaretinde bu tamamen menfaat(çıkar)amaçlı , kılıfını ya da tevilini kadına sahip çıkmak diye isimlendirmek de mümkündür. Hatta bizzat şahit olmuşluğum vakii. Hasıl-ı bizim molla adayı hem ana hem baba hem yoldaş oldu ve molla oldu yea . Çok beğendim sn teolog izle inş :) vefanın çıkarla alâkası yok buna katılmıyorum tabisi

Hakperest

Kıdemli Üye
Reel hayatta bir mutedeyyinin hanımı tedavisi olmayan bi hastalığa yakalanırsa üzerine kuma gelir,tırnak işaretinde bu tamamen menfaat(çıkar)amaçlı , kılıfını ya da tevilini kadına sahip çıkmak diye isimlendirmek de mümkündür. Hatta bizzat şahit olmuşluğum vakii. Hasıl-ı bizim molla adayı hem ana hem baba hem yoldaş oldu ve molla oldu yea . Çok beğendim sn teolog izle inş :) vefanın çıkarla alâkası yok buna katılmıyorum tabisi
Fiziksel çıkar demedim
Metafiziksel çıkar
Buda vefa demek oluyor :)
Mesela bana küçükken şefkat gösteren anne babama büyüyünce karşılığını vermek bir karşılıktır

Eğer şefkatli olmasan kendini kötü hisseceksin
İşte bu hislere bulaşmamak için borcunu ödeyeceksin

Adam kuma getirse ikisine de bakar
Ama yok gerçek sevgisini gösterecek :)
Ee göstersin bakalım molla kaşınmış

Dramatize ettin doktor bizi
Duygu ve rol karmaşasına karşı
Bende anlam çatışması diyorum
Yok ben sözümden dönmem
Vefa bir çeşit çıkardır

İzleteceksin sonunda
Bugün kalsın ama

uzAyli

İhvan Forum Üye
Nasıl yea anlamadım kuma alması mı efdal olan ? Molla tüm yükü üzerine alıyor film sonundaki mesaj Allah için sevmek Allah için bugz etmek, metafiziksel çıkar mı bir yaşıma daha girdim, şu duyguyu ne zaman atacaksın yea :) bebeğini çöpe bırakan anne ile annesini huzur evine bırakan çocuğun vefası nedir bilir misin ? Musluman ne soyut çıkar peşindedir ne de somut O sadece O nu razı etme güdümünde olmalı cenneti umar ama garanti etmez hiç duyguları tartışmayalım uzman var karşında yea :) enaniyetten sığınırım,kuma getirse ikisinede bakarmış sizin bakımdan anladığınız karın doyurmak herhalde ruh zıkkımın kökünü yesin :)

Hakperest

Kıdemli Üye
Nasıl yea anlamadım kuma alması mı efdal olan ? Molla tüm yükü üzerine alıyor film sonundaki mesaj Allah için sevmek Allah için bugz etmek, metafiziksel çıkar mı bir yaşıma daha girdim, şu duyguyu ne zaman atacaksın yea :) bebeğini çöpe bırakan anne ile annesini huzur evine bırakan çocuğun vefası nedir bilir misin ? Musluman ne soyut çıkar peşindedir ne de somut O sadece O nu razı etme güdümünde olmalı cenneti umar ama garanti etmez hiç duyguları tartışmayalım uzman var karşında yea :) enaniyetten sığınırım,kuma getirse ikisinede bakarmış sizin bakımdan anladığınız karın doyurmak herhalde ruh zıkkımın kökünü yesin :)
Allah cc kendine kul var etti bizde ona kul olduk.
Bizimle ticaret yaptı can ve mal karşılığında cennetle takas etti.
Allah'ı sev ki oda sevsin
Bunlar karşılıklı çıkar (Allah CC muhtaç değil onu tenzih ederim)
Ha ben karşılıksız severim diyen kullar mertebesine çıkar mıyım emin değilim.
Mesela cenneti sunmasa yine namaz kılıp Rabbime saygı duyardım ama günah da işlerdim büyük ihtimal.

Yani sevap da bir çeşit çıkar ilişkisidir.

Bence mollaya yazık olmuş
Fena merak ettim şincik filmi yahu
Vakit geç oldu yarın izlerim muhtemelen

uzAyli

İhvan Forum Üye
Yanı bir erkek tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanırsa kadının ona bakması sevaptır yani vefadır boşanıp yeni bir hayat kurma hakkı yok kuma alamayacağı için :) öyle mi ? vay be .. helal olsun mollaya diyorum . Hayat imtihandır kimin başına ne gelir bilinmez zaten vefa merhamet edende daha fazladır. Kadınları meta olarak gören dincileri hazzetmem doğrusu Allah hanımını hastalıktan korusun :) Bu arada melek değiliz bilerek bilmeyerek islediklerimizden Rabbe sığınıyoruz affetsin insallah

Moderatör tarafında düzenlendi:

Hakperest

Kıdemli Üye
Yanı bir erkek tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanırsa kadının ona bakması sevaptır yani vefadır boşanıp yeni bir hayat kurma hakkı yok kuma alamayacağı için :) öyle mi ? vay be .. helal olsun mollaya diyorum . Hayat imtihandır kimin başına ne gelir bilinmez zaten vefa merhamet edende daha fazladır. Kadınları meta olarak gören dincileri hazzetmem doğrusu Allah hanımını hastalıktan korusun :)
Zor yerden sordun
Allah cc kimseyi imtihan etmesin.

Valla cevap verebilecek gücüm yok sanıyorum

Bence kadın güçlüdür ve kocasına bakar ikisi de mutlu olur
Kadın hasta olsa şefkatli bir kuma ona baksa herkes mutlu kalır.

Bence maksimum mutluluk yada faydaya bakmak lazım.

Mesela İbrahim as kuma aldı ama ortalık ateş alanına döndü böyle bir durum da var.

Yahu akşam akşam dilemmalara soktun hea

Yahu tamam kabul afferim mollaya ( yazık mı olmuş adama ahaha şaka şaka cidden afferim)

uzAyli

İhvan Forum Üye
Molla tercihinden mutlu ki burada problem senin perspektifince mollanin tercihini vah vahlaman. :) Daha somut bir ornek vereyim ,doğurganlık problemi olan bir kadın eşinin baba olmasi için yeniden nikahlanmasina razı olur ama aynı problem erkekte ise yine boyun eğer evliliğini sürdürür. Allah kadını engin bi merhamete yaratmış tabi bu iman edenler için elbette teslim bir kuma hasta rakibine gözü gibi bakar ,hayır feminenligi de hiç sevmem lâkin kadınları öteleyip tamamen erkeğe hizmet eden din algısını doğru bulmuyorum. Filmi izlersen belki daha iyi anlarsın sn teolog :)

Hakperest

Kıdemli Üye
Bak buda doğru doktor
Meseleye fiziksel bakmışım
Üçüncü şahıs olunca yeni duygu ve düşünceler olacağı kesin
Demek ki bunların değişmemesini kolaylığa tercih etmişler

O zaman maharet kadının asaletinde
Kadına iki defa, mollaya bir afferim

Hakperest

Kıdemli Üye
Film bitti
Vefa güzel işlenmiş
İnsan değeri güzel işlenmiş
Senaryo ve hikaye es geçilmiş, sade bırakılmış
Film insana bir şeyler kattığı kesin

İran sinemasının ev curcunası hep beni irite etmiştir bu filmde de öyle oldu

Evin çoçukları ağlarken yada yaramazlık ederken ebeveynler koşurtururken komşuların ortak bahçede gözetim memuru gibi durmalarının da tuzu biberi olması beni huylandırır.

La ben asosyal, gürültüden korkan adamım heyoooaa

İzleyin bence dramatik ama sonunda dramın altında ezmiyor
Ferahlık vererek bitiyor