Asgari ücreti bin 500 lira yapacaklara haddini bildirin!!

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 7 Haziran seçimlerinde asla bir hükümet değişikliği olmayacağını ileri sürerek, işadamlarından asgari ücreti bin 500 liraya çıkaracağını söyleyen muhalefet partilerine hadlerini bildirmelerini istedi.

Kaynak

Kaynak

can feda

Profesör
asgari ücretten devletin aldığı vergileri çekince bile çok daha iyi seviyeye geliyor...ücret...dalga geçiyorlar millet ile...

Bu ülkede değerli mücevherlerden alınan vergi %0 hiç vergi alınmıyor...

Bilal oğlanın gemiciklerine verilen mazot...ÖTV'siz veriliyor...

Çiftçiye...4tl ye veriliyor...ÖTV'yi tıpış tıpış alıyorlar çiftçiden...

Enes

İhvan Forum Üye
Diğer konular araştırılır ancak MÜCEVHER'DEN VERGİ ALINMIYOR sözü yalandır.

Konunun bilirkişisi sayılabilecek biriyim.

Mücevherden KDV de alınıyor Gelir vergisi de...

Sadece Altın maddesinin külçe "işlenmemiş" halinden vergi alınmıyor.

İkisi aynı şey değil.

Mücevher yani takı vergiye tabidir.

Külçe altından ise vergi almak mümkün değildir zira ha külçe altından vergi aldın ha duran nakit paradan vergi aldın aynı şey.

Örneklendirirsek; altının külçe fiyatı şuan 103 tl KDV alınırsa bu sefer 121 lira küsür olur -ki o zaman dünyadaki piyasa gerçeklerine ters olur.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Diğer konular araştırılır ancak MÜCEVHER'DEN VERGİ ALINMIYOR sözü yalandır.

Konunun bilirkişisi sayılabilecek biriyim.

Mücevherden KDV de alınıyor Gelir vergisi de...

Sadece Altın maddesinin külçe "işlenmemiş" halinden vergi alınmıyor.

İkisi aynı şey değil.

Mücevher yani takı vergiye tabidir.

Külçe altından ise vergi almak mümkün değildir zira ha külçe altından vergi aldın ha duran nakit paradan vergi aldın aynı şey.

Örneklendirirsek; altının külçe fiyatı şuan 103 tl KDV alınırsa bu sefer 121 lira küsür olur -ki o zaman dünyadaki piyasa gerçeklerine ters olur.

Arkadaş mücevher diyerek genelleyerek yazmış yazmış.

Sanıyorum kastı altın vs. değil de pırlanta olayı.

http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/27218929.asp

Tam olarak nedir ne değildir bilemiyorum ama malum sıksık "pırlantada" ötvnin kaldırıldığı vs. bahsediliyor, arkadaş herhalde bunu söylüyor.

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Mücevher, pırlanta olayının dışına çıkıp konuya yazmak gerekirse:

Bu ülkede asgari ücret 1.500 TLNİN ALTINda olduğu sürece bu ücret ASGARİ ücret değil AZAMİ ZULÜM ÜCRETİ olabilir.

Bu konuda DEVLETE iş düşmektedir.

Akp saçma sapan inatlaşmayı bırakmalı, 1.500 tl olsun diyenlerel alay etmeyi bırakmalı ve bu işi bizzat kendisi yapmalı.

DEVLETe düşen nedir:

Devlete düşen ASGARİ ÜCRETİ TÜMDEN VERGİ DIŞI BIRAKMAKTIR.

Bugün asgari ücretin bir işverene maliyeti 1.400 kusur TL.

Bu ücretten prim kes, vergi vs. vsv. derken işçinin eline geçen para ne kadar: 950 TL

Yani devlet vergiyi tümden kaldırıyorum, net ödensin dese zaten asgari ücret çat diye 1.400 KUSUR lira oluyor.

1.500 lira olmaz, kaynak nerde, işverene yük olur vs. lafları tümden hikayedir, aldatmacadır.

Enes

İhvan Forum Üye
Asgari ücretin en az 1700 TL olması gerektiğine ben de katılıyorum bu arada. Yazmış olalım.

Ancak asgari ücret üzerinden popülizm yaparak ülke yine eski istikrarsız günlerine dönecekse yapacak bir şey yok.

Çok değil 1999 depreminde toplanan yardım paraları olmasa hükümet memura maaş veremeyecekti.

Asgari ücret konusu devletin tek başına yapacağı bir şey değil ki.

Karnı şiş boynu kalın patronlardan başka bir de zor bela çarkını çeviren esnaflar var. Bir esnafa 1700 tl maaş ver demek çok zor.

Bana kalırsa asgari ücret rant üzerinden ve işin niteliğine göre belirlenmeli.

can feda

Profesör
Mücevher orada genel bir tabir oldu...çünkü içine bir çok farklı değerli maden girmiş oluyor...buradan benim söylemek istediğim şu idi. Pırlantadan kaldıran ÖTV vergisi idi...sebebi de şudur ki...ÖTV ab sürecinde yeni tanıştığımız bir vergi türü...bir çok kalemde ödeniyor...buzdolabı tv süpürge cep telefonu kulaklık akaryakıt birçok kalemden alınıyor...yasa ile pırlanta yakut inci gibi değerli taşlar bu kapsamdan çıkarıldı...
Bu ÖTV ab ye uyum için getirildi bildiğim kadarı ile yukarı daki akaryakıt ve alkol harici kalemlerden ab de kdv hariç...ÖTV vergisi alınıyor...özel eşya sayılabilecek pırlanta vs gibi taşlardan alınmıyor...mücevher kelimesi yanlış idi genel bir tabir olmuş oluyor...

Asgari ücret konusunda ise devlet is verenler batar.. kayıt dışı istihdam artar vs demek yerine aldığı vergilerden vazgeçse ciddi bir zam gelmiş oluyor...
Ama maalesef sulandırma yoluna gidiyor bu vaatleri..vergiden vazgeçmek yerine

redyellow

Kıdemli Üye
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Mücevher, pırlanta olayının dışına çıkıp konuya yazmak gerekirse:

Bu ülkede asgari ücret 1.500 TLNİN ALTINda olduğu sürece bu ücret ASGARİ ücret değil AZAMİ ZULÜM ÜCRETİ olabilir.

Bu konuda DEVLETE iş düşmektedir.

Akp saçma sapan inatlaşmayı bırakmalı, 1.500 tl olsun diyenlerel alay etmeyi bırakmalı ve bu işi bizzat kendisi yapmalı.

DEVLETe düşen nedir:

Devlete düşen ASGARİ ÜCRETİ TÜMDEN VERGİ DIŞI BIRAKMAKTIR.

Bugün asgari ücretin bir işverene maliyeti 1.400 kusur TL.

Bu ücretten prim kes, vergi vs. vsv. derken işçinin eline geçen para ne kadar: 950 TL

Yani devlet vergiyi tümden kaldırıyorum, net ödensin dese zaten asgari ücret çat diye 1.400 KUSUR lira oluyor.

1.500 lira olmaz, kaynak nerde, işverene yük olur vs. lafları tümden hikayedir, aldatmacadır.

Asgari ücretin en az 1700 TL olması gerektiğine ben de katılıyorum bu arada. Yazmış olalım.

Ancak asgari ücret üzerinden popülizm yaparak ülke yine eski istikrarsız günlerine dönecekse yapacak bir şey yok.

Çok değil 1999 depreminde toplanan yardım paraları olmasa hükümet memura maaş veremeyecekti.

Asgari ücret konusu devletin tek başına yapacağı bir şey değil ki.

Karnı şiş boynu kalın patronlardan başka bir de zor bela çarkını çeviren esnaflar var. Bir esnafa 1700 tl maaş ver demek çok zor.

Bana kalırsa asgari ücret rant üzerinden ve işin niteliğine göre belirlenmeli.

Boynu kalın patronların dışında kalan normal esnaf için yapılacakları yukarda yazdım. Eğer DEVLET, HÜKÜMET kendinden fedakarlık yaparsa normal esnaf zor durumda kalmadan asgari ücret rahatlıkla net 1.500 tl yapılabilir.

Selamlar.

kilicarslan

Kıdemli Üye
asgari ücret yüksek olsun isteriz elbette. Vatandasin cebinde daha fazla olsun ki, bunu harcasin ekomiyede olumlu yansisin.
Ancak denge de cok önemli, asgari ücreti abartili arttirmak bu sefer is verene fazla yük binderecektir. Isverene binen bu yük bu sefer olumsuz yansimalar gösterebilir.
Belli bir miktar asgari ücret yinede artsin ancak, en önemlisi Asgari ücretten vergi alinmasin. Bu hem iscinin isine gelir, hemde is verenin.
Devletin isine gelmeye bilir, ama devlette bir babalik yapsin artik.