Aşı olmalı mı, olmamalı mı ?

cemaliii

Kıdemli Üye
Ne demek olmamalı mı? Olmalısınız bence.

cemaliii

Kıdemli Üye
Ben sinovac oldum. Tavsiye ederim.

alkanaga

Asistan
Aşı varken sırası gelen olmalı. Sonrası meçhul..

ilke

Paylaşımcı
Aşı olsanız da, olmasanız da Allahın Dediği Olur beyler ! Çünkü, insanlar aşı olmayı da olmamayı da kendileri için sanki çok büyük bir ameliye imiş gibi zannediyorlar ! Halbuki hiç bir önemi yok bu davranışların !

spesifik

آزادی قید و بند
maskeye de çok uyduğum söylenemez
aşı da olmadım
hasta da olmadım
gezdim tozdum da =)
bilmiyorum, ümit aktaş ı dinleseydiniz keşke

ihvanistanbul

AkhenAton
Bana sıra gelmiyor. Hamdolsun hiç rahatsızlık geçirmedim. Pandeminin başından beri mecbur kalabalıklardayim. Amcaoglum semptomsuz geçirdi. Sanırım bunyemiz sağlam. Kardeşim sağlık çalışanı olduğu için biontech aşısı oldu. Anne babamda. Hiçbir yan etki görmedik ( hamdolsun ) insaAllah da görmeyiz.
Allah ümmeti Muhammedi korusun. Takdir ettiği bela varsa kâfire yoneltsin

hotaru

Profesör
Rabbim vurulan tanıdığımız tanımadığımız tüm kardeşlerimizi, büyüklerimizi korusun zararlarından.

Ancak o kadar ölümcül bir salgın var ve aşıyı buluyorum, ben buluyorum ama ben aşıyı vurulmuyorum. Evet, evet kendi bulduğum aşıyı.
Çok iyi düşünülmeli bu. Bir insan kendi bulduğu aşıyı niye vurulmaz madem kurtulmanın tek yolu aşı? Ve madem aşı salgını bitirecek bu kadar güveniyorlar neden kimse evet hiç kimse doğacak yan etkilerden dolayı bir sorumululuk kabul etmiyor?
Rabbim firasetimizi basiretimizi her daim açık ve diri tutsun..

cahid

Kıdemli Üye
Geçirenlerin % 99,96'sının hayatta kaldığı bir hastalık için aşı olmak (özellikle mRNA çok tehlikeli) ne kadar akıllıcadır yorum size kalmış. Yukarıda paylaştığım birçok şeyin videosu da var.. Birçok yabancı doktorun videosunu izledim bir tanesinde diyor ki mesela yıllar önce koronavirüs aşıları yapıldı çok sayıda gelinciğe ve hep öldüler. mRNA aşıları 20 yıldır üzerinde çalışan aşılar ve hayvan deneylerindeki ölümler nedeniyle günümüze kadar onay alamadı ki şuan da acil kullanım onayı diye bağlayıcılığı olmayan bir onay veriliyor ki Türkiye'de üreticiye göre o da yok Pfizer-Biontech aşısı için. Dileyen buradan Sinovac ve Sputnik aşılarıyla ilgili 13 Ocak ve 30 Nisan tarihli onay duyurularını görebilir Pfizer için yok.

Japonya'da "şırınga" meselesi nedeniyle çöpe giderken ve bu tür birçok haber varken, Afrika'da insanlar aşıya ikna edilemezken -ki aşılarla kısırlaştırma ölüm v.b. nedenle birçok davalar açıldı tazminatlar ödendi oralarda- yurdum insanı güle oynaya aşılanmak istiyor. CDC'nin sayfasından bildirilen aşı kaynaklı yan etki ve ölümleri incelemişler videosu var 10 bin civarı ölüm var ve aralarında çok sayıda da genç insan var. Son bir bilgi CDC'nin araştırması var yine yıllar boyunca aşılı çocuklar ile aşısız çocukların karşılaştırıldığı ve aşısız çocuklarda hastaneye başvuru oranları , otizm v.b. rahatsızlıklar diğer grubun kat be kat üstünde. Buna rağmen aynı raporun sonucuna aşılar güvenlidir yazıyorlar.. Ana sayfalarına "Aşılar otizme yol açmaz" ibaresi koyuyorlar ve açılan dava sonucunda mahkeme kararıyla 2020 yılında o ibareyi kaldırmak zorunda kalıyorlar.

Karar size kalmış artık bir şey diyemem. Hepsini bir kenara bırakıyorum içeriği nedeniyle hesaba çekilmeyeceğinizi de sanmayın. Haramda şifa yaratmamıştır Allah. Zaruret halinde câizdir diyenlerin söylemine gelince % 99,96'lık hayatta kalma oranı ortada bir zaruret olmadığı anlamına gelir akıl sahipleri için vesselam.. (Jelatin , fetüs v.b.)

Not : CDC = ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi. Resmi bir kurum bilmeyenler için.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Pfizer-Biontech mRNA aşısı doğru mu?

İsrail ülke içinde tüm vatandaşlarını aşılayan ilk ülke mi?

İsrail hangi mRNA aşısını kullanıyor?

Yahudiler bulundukları coğrafyada KENDİ İNANÇLARI doğrultusunda varlık-yokluk mücadelesi verirken ,zaten nüfusları ne kadar ,neredeyse her yahudinin daha sağlık yaşaması için, neredeyse her türlü mücadeleyi veriyorlar,aşı olmanın sözde bu kadar riskine rağmen covid 19 aşı işlemini BİTİREN İLK ÜLKE !Ya bu yahudiler bu işi bilmiyor ya da biz la fonten den masallar dinliyoruz!

CLOSED CASES
153,619,938
Cases which had an outcome:
150,118,667 (98%)
Recovered / Discharged
3,501,271 (2%)
Deaths

An itibarı ile görüldüğü üzere 99,96 yaşıyor demek yanlış!Yüzde iki ile binde dört arasında dağlar kadar fark var.Haram helal algısı kasan zekaların rakamları nasıl manüple ettiğini görmek lazım ki ayrıca
Dünya Müslüman Alimler Birliği, uzman doktorların onayından geçen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının dinen uygun olduğu yönünde fetva verdi.

Aşının necesetine karşı hassaslık algısı kasıp kaynağı da hangi islam uleması orası da belli değil.Dünya üzerinde herhangi bir islam ülkesinde bu aşı çeşitlerinin tümüne birden giriş yasağı ve yapılmasına yönelik aksi bir uygulama mevcut değildir.Kendi başına haram-helal deyip,kesinlikle yaptırmamalı söylemini ayrıca ,İslam ulemasının fetvalarına rağmen dine dayandırarak fetva makamına oturmak ne kadar doğru her bireyin kendi tercihi orası ayrı mesele.

cahid

Kıdemli Üye
Pfizer-Biontech mRNA aşısı doğru mu?

İsrail ülke içinde tüm vatandaşlarını aşılayan ilk ülke mi?

İsrail hangi mRNA aşısını kullanıyor?

Yahudiler bulundukları coğrafyada KENDİ İNANÇLARI doğrultusunda varlık-yokluk mücadelesi verirken ,zaten nüfusları ne kadar ,neredeyse her yahudinin daha sağlık yaşaması için, neredeyse her türlü mücadeleyi veriyorlar,aşı olmanın sözde bu kadar riskine rağmen covid 19 aşı işlemini BİTİREN İLK ÜLKE !Ya bu yahudiler bu işi bilmiyor ya da biz la fonten den masallar dinliyoruz!

CLOSED CASES
153,619,938
Cases which had an outcome:
150,118,667 (98%)
Recovered / Discharged
3,501,271 (2%)
Deaths

An itibarı ile görüldüğü üzere 99,96 yaşıyor demek yanlış!Yüzde iki ile binde dört arasında dağlar kadar fark var.Haram helal algısı kasan zekaların rakamları nasıl manüple ettiğini görmek lazım ki ayrıca
Dünya Müslüman Alimler Birliği, uzman doktorların onayından geçen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının dinen uygun olduğu yönünde fetva verdi.

Aşının necesetine karşı hassaslık algısı kasıp kaynağı da hangi islam uleması orası da belli değil.Dünya üzerinde herhangi bir islam ülkesinde bu aşı çeşitlerinin tümüne birden giriş yasağı ve yapılmasına yönelik aksi bir uygulama mevcut değildir.Kendi başına haram-helal deyip,kesinlikle yaptırmamalı söylemini ayrıca ,İslam ulemasının fetvalarına rağmen dine dayandırarak fetva makamına oturmak ne kadar doğru her bireyin kendi tercihi orası ayrı mesele.

% 99,96'dan kasıt 65 yaş altı içindir ki 65 yaş üzeri covidden öldüğü söylenenlerin birçok kronik hastalığı mevcuttur hep. Dünya Müslüman Alimler Birliği dediğiniz adamların dini konulardaki hassasiyetlerini çok iyi biliyoruz biz bu arada.. Aşıyla ilgili konuşmak için fetva makamına oturmaya da gerek yok. Domuzun yağıyla gemi yağlamaya bile cevaz verilmemiş dahasını konuşmak bile abesle iştigal..

Al bu da yeni not olsun Çin aşısı olanlar hacca gidemeyecek!! Varsa yakınında hacca gitmek isteyen söyle genetiğine müdahale ettirecek mRNA aşısı olsun o vakit!!

Bizzat bakanın açıklaması var ölüm konusunda onu da pas geçmeyelim 2020 yılının ilk 8 ayında 2019 yılının ilk 8 ayına göre beklenenden daha az kişi hayatını kaybetti Türkiye'de.. Yani ölümlerde önceki yıla göre artış YOK!!!

Sen git için rahat bir şekilde tarihin hiçbir döneminde olmayan bir usulle sosyal mesafeli namazını gönül rahatlığıyla kılmaya devam et..

Tüm uygulamalar normal ise peki sana soruyorum : Neden hastanelerde servislerde günlük pandemi bakım hizmeti bedeli 666 TL 665 ya da 670 ya da 700 TL değil de?

3690
Suudi Arabistan'dan Türk hacı adaylarına kötü haber! - Yeni Akit

Not: Hiçbir siyasi partiye oy vermiyorum muhalefet iktidar olsa daha kötüsünü görecektik muhtemelen ama bu 2019'da yapılan anlaşma ile (DSÖ tarafından dayatılarak) ilan edilen pandemi meselesini temize çıkarmıyor..

kebîkec

İhvan Forum Üye
Bu gün oldum. Eğitimcilerin 40 yaş üstüne öncelik sırası gelmiş. Çok düşündüm olmaya karar verdim. Sabah 9 da oldum hala bi terslik yok :)

KAFKAS

Kıdemli Üye
% 99,96'dan kasıt 65 yaş altı içindir ki 65 yaş üzeri covidden öldüğü söylenenlerin birçok kronik hastalığı mevcuttur hep. Dünya Müslüman Alimler Birliği dediğiniz adamların dini konulardaki hassasiyetlerini çok iyi biliyoruz biz bu arada.. Aşıyla ilgili konuşmak için fetva makamına oturmaya da gerek yok. Domuzun yağıyla gemi yağlamaya bile cevaz verilmemiş dahasını konuşmak bile abesle iştigal..

Al bu da yeni not olsun Çin aşısı olanlar hacca gidemeyecek!! Varsa yakınında hacca gitmek isteyen söyle genetiğine müdahale ettirecek mRNA aşısı olsun o vakit!!

Bizzat bakanın açıklaması var ölüm konusunda onu da pas geçmeyelim 2020 yılının ilk 8 ayında 2019 yılının ilk 8 ayına göre beklenenden daha az kişi hayatını kaybetti Türkiye'de.. Yani ölümlerde önceki yıla göre artış YOK!!!

Sen git için rahat bir şekilde tarihin hiçbir döneminde olmayan bir usulle sosyal mesafeli namazını gönül rahatlığıyla kılmaya devam et..

Tüm uygulamalar normal ise peki sana soruyorum : Neden hastanelerde servislerde günlük pandemi bakım hizmeti bedeli 666 TL 665 ya da 670 ya da 700 TL değil de?

Ekli dosyayı görüntüle 3690
Suudi Arabistan'dan Türk hacı adaylarına kötü haber! - Yeni Akit

Not: Hiçbir siyasi partiye oy vermiyorum muhalefet iktidar olsa daha kötüsünü görecektik muhtemelen ama bu 2019'da yapılan anlaşma ile (DSÖ tarafından dayatılarak) ilan edilen pandemi meselesini temize çıkarmıyor..
Doğrudur abesle iştigal.Aşı ile ilgili konuşmak için fetva meselesinden bahsetmiyoruz anlaşılacak şekilde yukarıda ifade ettim zaten.Şu ifaden fetva mahiyetindedir!Allah. Zaruret halinde câizdir diyenlerin söylemine gelince % 99,96'lık hayatta kalma oranı ortada bir zaruret olmadığı anlamına gelir akıl sahipleri için vesselam. Bu oranda 65 yaş altı için, üssü nasıl olsa kronik hasta! Böyle akıl sahipliği olursa diyecek başka bir söz kalmıyor. AŞI OLMAYIN DİYEN ULEMA VAR MI!Boş yere tatava yapmanın bir alemi yok.Herkes kendi hüküm çıkartacaksa konuşulacak dini yönden bir meselede yok zaten.

Ne genetikmiş arkadaş ya!Hem teknik hem taktik her türlü temel var ,yok yok!Kendilerini üstün ırk gören yahudiler İsrail de mRNA aşısını ülke genelinde tamamladıklarına göre hangi genetik evrimi geçirmeyi kabul etmiş oluyorlar.Şimdi bu kendilerini üstün ırk gören yahudilerin genetiği mi değişecek ,tenzili rütbeye mi indirilmeyi kabul ettiler:)

Hayır salgın tanımının tarifini yeniden mi yapacağız şimdide!Son 20-30 yılda bu kadar can kaybına neden olmayan daha ufak çaplı salgınlarda oldu,lokal alanlar ile sınırlı kalan salgınlarda oldu.Bu salgın etki alanı olarak daha geniş ve sağlık sisteminin kitlenmesine yol açma durumu oluşturdu.Alınan önlemler ile belirli eşikler şimdilik geçilmedi.Kontrol kaybedildiği zaman ele alınana kadar sosyal medyada bir çok ülke sağlık çalışanının yaşadığı önemli sıkıntıları içeren videolar mevcut yoksa hepsi 666 çalışanı mı bunlarda:)?

cahid

Kıdemli Üye
Doğrudur abesle iştigal.Aşı ile ilgili konuşmak için fetva meselesinden bahsetmiyoruz anlaşılacak şekilde yukarıda ifade ettim zaten.Şu ifaden fetva mahiyetindedir!Allah. Zaruret halinde câizdir diyenlerin söylemine gelince % 99,96'lık hayatta kalma oranı ortada bir zaruret olmadığı anlamına gelir akıl sahipleri için vesselam. Bu oranda 65 yaş altı için, üssü nasıl olsa kronik hasta! Böyle akıl sahipliği olursa diyecek başka bir söz kalmıyor. AŞI OLMAYIN DİYEN ULEMA VAR MI!Boş yere tatava yapmanın bir alemi yok.Herkes kendi hüküm çıkartacaksa konuşulacak dini yönden bir meselede yok zaten.

Ne genetikmiş arkadaş ya!Hem teknik hem taktik her türlü temel var ,yok yok!Kendilerini üstün ırk gören yahudiler İsrail de mRNA aşısını ülke genelinde tamamladıklarına göre hangi genetik evrimi geçirmeyi kabul etmiş oluyorlar.Şimdi bu kendilerini üstün ırk gören yahudilerin genetiği mi değişecek ,tenzili rütbeye mi indirilmeyi kabul ettiler:)

Hayır salgın tanımının tarifini yeniden mi yapacağız şimdide!Son 20-30 yılda bu kadar can kaybına neden olmayan daha ufak çaplı salgınlarda oldu,lokal alanlar ile sınırlı kalan salgınlarda oldu.Bu salgın etki alanı olarak daha geniş ve sağlık sisteminin kitlenmesine yol açma durumu oluşturdu.Alınan önlemler ile belirli eşikler şimdilik geçilmedi.Kontrol kaybedildiği zaman ele alınana kadar sosyal medyada bir çok ülke sağlık çalışanının yaşadığı önemli sıkıntıları içeren videolar mevcut yoksa hepsi 666 çalışanı mı bunlarda:)?

Arkadaşım sana basit bir soru o zaman.

Sağlık nedeniyle bazı insanlar oruç tutamıyor diye tüm insanların oruç tutmama özründen bahsedilebilir mi?

Bir özrü olduğunu düşünenler camiye gelmez ya da gelirse ayrı bir bölümde namazını edebilir.. Özrü olmayanlar da normal bir şekilde cemaatle namazını eda eder bu kadar basit mesele. Fakat bu yönetenlerin işine gelmez bir müddet sonra yalanları ortaya çıkar!!!

Bir yerlere gitme sakın uzun sürmez birkaç yıl içinde birçok yalan ortaya çıkınca göreceksin neyin ne olduğunu. Geçmişte biz fetöcülerin dinler arası diyalog v.b. söylemleriyle mücadele ederken de çoğunuz "kandırılmak"la meşguldünüz.. Demek ki o zaman bulaşmış size "kandırılmak" illeti!!

İsrail'den gelen verilere inanıyorsan zaten söyleyecek söz yok da doğru bile olsa oradan gelen başka veriler de var.. En basiti deniyor ki aşılamanın olduğu dönemle geçen yıl aynı dönem karşılaştırılıyor ve ölü sayısında % 25 civarı artış yaşanıyor.. Öyle bir aşı düşün ki üretilen Almanya kendi nüfusunu doğru dürüst aşılamadan sana 120 milyon doz sözü veriyor ve Almanya'da aşılananların büyük çoğunluğunun da göçmenler ve Türkler olduğu söyleniyor!!!

ebumusab

Üye
Burada zamanla yazanların hakkını yemeyin . Onlarda ciddi miktarda sabırlılar
Sizin dıpdıslarınıza bile ses etmiyorlar :)
Muhasebeci cahid fetva makamı
Alimler birliğine kem söz eder kimse cevab vermez. Tabi dıptısçı ablaya söz söylemeyince sorun yok :)

Tekrar etmekte fayda var
Helva sizin evde pişmeyince tatlı gelecektir

KAFKAS

Kıdemli Üye
Arkadaşım sana basit bir soru o zaman.

Sağlık nedeniyle bazı insanlar oruç tutamıyor diye tüm insanların oruç tutmama özründen bahsedilebilir mi?

Bir özrü olduğunu düşünenler camiye gelmez ya da gelirse ayrı bir bölümde namazını edebilir.. Özrü olmayanlar da normal bir şekilde cemaatle namazını eda eder bu kadar basit mesele. Fakat bu yönetenlerin işine gelmez bir müddet sonra yalanları ortaya çıkar!!!
Az yukarıda akıl sahipliğinden bahsediyordun!Şimdi böyle beceremediğiniz kıyas işlerine de girmeye başladınız.Akıl sahipliğin sorduğun sence basit soruya böyle alakasız kıyas yapmak ise hazin bir durum ne diyeyim.AŞI OLMAYIN DİYEN ULEMA VAR MI! diye sordum cevap yok:)Camilerde namaz kılınıyor ve nasıl saf düzeni alınması gerektiğinin ulema da fetvasını vermiş.Yok benim için böyle olmaz mukabilinden hareket ediyorsan yukarıda söyledim zaten!Dini yönden konuşulacak bir mesele yok.

Bir yerlere gitme sakın uzun sürmez birkaç yıl içinde birçok yalan ortaya çıkınca göreceksin neyin ne olduğunu. Geçmişte biz fetöcülerin dinler arası diyalog v.b. söylemleriyle mücadele ederken de çoğunuz "kandırılmak"la meşguldünüz.. Demek ki o zaman bulaşmış size "kandırılmak" illeti!!

İsrail'den gelen verilere inanıyorsan zaten söyleyecek söz yok da doğru bile olsa oradan gelen başka veriler de var.. En basiti deniyor ki aşılamanın olduğu dönemle geçen yıl aynı dönem karşılaştırılıyor ve ölü sayısında % 25 civarı artış yaşanıyor.. Öyle bir aşı düşün ki üretilen Almanya kendi nüfusunu doğru dürüst aşılamadan sana 120 milyon doz sözü veriyor ve Almanya'da aşılananların büyük çoğunluğunun da göçmenler ve Türkler olduğu söyleniyor!!!
Geçmişte diye bahsettiğin gene anlamsız bir kıyas kalıbı ile ele aldığın mevzuların gene burası ile bir alakası yok da neyse:)Gene akıl sahipleri yasta:)Bana göre ,sana göreler ile bu işler yürümez.Bir kaç yıl sonrası diyerek doğmamış çocuğa don biçilmez.

Yahu arkadaş ona inanıyorsan buna inanmıyorsan bakış açın bu ise oturup neyi konuşacağız ki;İsrail mRNA aşılama işini bitirdiğini tüm dünyaya ilan etmiş hala inanmaktan bahsediyorsun:)Hayır işkembeden bir de ölümler %25 artmış diye sallıyorsun.:)israil vaka sayısı diye google da yaz arat ölüm sayısı artıyor dediğine bir tane delil getir :)

Yaklaşık 1 yıldır günlük vaka ve ölüm sayılarını ,ülkeleri takip ettiğim bir site hayır kendi gözüm ile gördüğüme mi inanayım.Senin sallama çay tekniği ile atma Ziya uydurmanlarına mı inanayım:)

spesifik

آزادی قید و بند
İnsan kirli bir varlıktır demişti bir arkadaş
Saf ve masum değiliz hele ki bu illet konusunda göründüğü gibi değil çoğu şey
24 bin küsur mesajda diptisları gören güzel kardeşim
Sana da eyvallah =)