Aşı olmalı mı, olmamalı mı ?

ebumusab

Üye

Esin Davutoğlu Şenol denen kadın Selahattin Demirtaş ve ismini hatırlamıyorum Kavala gibi adamların serbest bırakılmasını isteyen tweetleri olan biridir bilginize. O gibi doktorların hepsi bir yana Ümit Aktaş bir yana.. Gücün yanında olmak kolaydır zor olan hakkın adaletin doğruların tarafında olmaktır. NOKTA..

@gamsız @ebumusab @KAFKAS bundan sonra hiçbirinize cevap vermekle uğraşmayacağım.. Ziyaretçiler felan faydalanır diye bu tür paylaşımları yapacağım sadece bilginize..
Sen neye cevab verdinki :) Hangi yalanına?

Bırak ne yaparlarsa yapsınlar mübarek...!
Önyargı ile bilimsel bir konuda(Aşı) dahi konuyu nerelere getirme gayretine giriyorlar..
Git başka platformlarda mücadelene devam et..
Burda kavga ve polemikler dışında verebilebileceğin bir şey yok maalesef..!
İnsan aşı karşıtı veya savunucusu olabilir,ama bizler(Müslümanlar) bilimsel bir meselede doğruyu bulmaya çalışırken dahi birbirimizi yiyoruz...!
Onun için burdakilere(kendimde dahil) değmez(miş),boşa uğraşıp durma....!
Buradaki aşı savunucuları aceba aşı olsammı ,olmasammı,faydalımı,zararlımı diyenler değil..; zaten 1 doz,2, doz,3 doz aşısını olmuşlar,sen ne dersen de söylediklerini kabul etmezler..!
Onlarda haklı çünkü doğru yaptıklarını düşünüyorlar...!

Velhasıl kelam değmez....!
Sofuoğlu anlayamayacağını düşünebilirsin ama bunu kendi adına yap olurmu

Sofuoglu

Ordinaryus
Sen neye cevab verdinki :) Hangi yalanına?

Sofuoğlu anlayamayacağını düşünebilirsin ama bunu kendi adına yap olurmu
Genele yazdım ,kendimide dahil ettim zaten merak etme...!
@cahid bu konuda (Aşı karşıtı) biraz daha öne çıkıyor diye ona hitaben yazdım...!
Kendi adıma araştırıyorum, istifade etmeye çalışıyorum ,ama burada görüyorum ki yine kendimde dahil,ilmi veya bilimsel münazara yerine karşılıklı didişme ile çatışma ve polemik oluyor..!
Geçen gün yine bu konuda aynı şekilde çok ağır yazdığım bir mesajımı tekrardan sildim...!
Velhasıl kelam..! görünen şu ki! diğer konularda olduğu gibi bu konuda da kimse kimsenin fikirini değiştirecek değil..!
Tavsiyede bulunduğum kişi ne yapar bilemem, elbet kendi kararıdır..!

Ama ben tavsiyene uyuyorum..!
Bu konuyu, şahsım adına herhangi bir itham ve sataşma olmaz ise!! sadece takip edeceğim artık..!!
selâmetle...!

ebumusab

Üye
Evet kendi adına yazmaya devam edebilirsin.Sonra konuya girmeyde kendini mecbur hissetme polemik oluyorsa.
Geçen gün yazdığın mesajı gördüm.Sizin için çok normal di aslında.Bir müslümanın anasına küfredildiğinde bunu yalnızca "yakışmamak" olarak değerlendiren biri için.Hatta sildiğini söylüyorsun bu değerli değil.Değersiz olan bunu yazabilmen.Sanada Müslüman olmak nasıl olur efendimiz aleyhisselamdan bir haber nakledelim.Diğerlerini anlayamadığına göre belki bunu anlarsın

Huzeyfe (b. Yemân) tarafından nakledildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “"İnsanlar iyilik yaparlarsa biz de iyilik yaparız; zulmederlerse biz de zulmederiz", diyen zayıf karakterli kimseler olmayın. Bilakis iyilik yaptıklarında insanlara iyilik yapmayı, kötülük yaptıklarında ise onlara zulmetmemeyi içinize (bir ilke olarak) yerleştirin.”
(T2007 Tirmizî, Birr, 63)

Sofuoglu

Ordinaryus
Evet kendi adına yazmaya devam edebilirsin.Sonra konuya girmeyde kendini mecbur hissetme polemik oluyorsa.
Geçen gün yazdığın mesajı gördüm.Sizin için çok normal di aslında.Bir müslümanın anasına küfredildiğinde bunu yalnızca "yakışmamak" olarak değerlendiren biri için.Hatta sildiğini söylüyorsun bu değerli değil.Değersiz olan bunu yazabilmen.Sanada Müslüman olmak nasıl olur efendimiz aleyhisselamdan bir haber nakledelim.Diğerlerini anlayamadığına göre belki bunu anlarsın

Huzeyfe (b. Yemân) tarafından nakledildiğine göre, Resûlullah (sav) şöyle buyurmuştur: “"İnsanlar iyilik yaparlarsa biz de iyilik yaparız; zulmederlerse biz de zulmederiz", diyen zayıf karakterli kimseler olmayın. Bilakis iyilik yaptıklarında insanlara iyilik yapmayı, kötülük yaptıklarında ise onlara zulmetmemeyi içinize (bir ilke olarak) yerleştirin.”
(T2007 Tirmizî, Birr, 63)
Eklediğin Hadisi şerif seni kapsamıyor sanırım!!,
Ne tür bir acın var bilmiyorum ama! muhattabına "yalancılık münafıklık alametidir"derken misli ile kendin yapıyorsun..!!
Benim sildiğim mesajda senin bahsettiğin şekilde herhangi bir küfür vs. tarzında birşey yoktu,karşılıklı polemik oluşturacak konu dışı ithamlar vardı,uzatmamak adına nefsani yazdım diye tekrardan sildim...!
İkide bir diline pelençek ettiğin (karşıklı polemiğe girip tahrik ettiğin) muhattabıyın küfürüne gelince,burda kim ne yaptı ki benden ne bekliyorsun..!
Senin adına küfür edene küfürmü etmeliydim..!
Defalarca yanlış yaptığını,doğru olmadığını ve bir müslümana yakışmadığını söyledim..!!
Ne yapmalıydım....
Adresini isteyip senin adına gidip iki tokat mı çekmeliydim...
Söylermisin ne yapmalıydım...
Çocuk gibisin ya...!
Yukarda hadisi şerif ekliyorsun,birde utanmadan çıkıp sataşıp,didişiyorsun,muhattabına herşeyi söylüyorsun ki @cahid sana ve senin gibilere karşı çok sabırlı,birde çıkıp burda iyilik edebiyatı,"Müslüman nasıl olmalı" ikiyüzlülüğü yapıyorsun...!
Kendi tabirinle "Git ötede oynaş"...

ebumusab

Üye
Eklediğin Hadisi şerif seni kapsamıyor sanırım!!,
Ne tür bir acın var bilmiyorum ama! muhattabına "yalancılık münafıklık alametidir"derken misli ile kendin yapıyorsun..!!
Benim sildiğim mesajda senin bahsettiğin şekilde herhangi bir küfür vs. tarzında birşey yoktu,karşılıklı polemik oluşturacak konu dışı ithamlar vardı,uzatmamak adına nefsani yazdım diye tekrardan sildim...!
İkide bir diline pelençek ettiğin (karşıklı polemiğe girip tahrik ettiğin) muhattabıyın küfürüne gelince,burda kim ne yaptı ki benden ne bekliyorsun..!
Senin adına küfür edene küfürmü etmeliydim..!
Defalarca yanlış yaptığını,doğru olmadığını ve bir müslümana yakışmadığını söyledim..!!
Ne yapmalıydım....
Adresini isteyip senin adına gidip iki tokat mı çekmeliydim...
Söylermisin ne yapmalıydım...
Çocuk gibisin ya...!
Yukarda hadisi şerif ekliyorsun,birde utanmadan çıkıp sataşıp,didişiyorsun,muhattabına herşeyi söylüyorsun ki @cahid sana ve senin gibilere karşı çok sabırlı,birde çıkıp burda iyilik edebiyatı,"Müslüman nasıl olmalı" ikiyüzlülüğü yapıyorsun...!
Kendi tabirinle "Git ötede oynaş"...
Kes o zaman seni muhatab alanmı var atlıyorsun ikide birde

Sofuoglu

Ordinaryus
Kes o zaman seni muhatab alanmı var atlıyorsun ikide birde
Çok komiksin ya..:)
beni muhattap almıyorsunda ne diye mesajımı alıntılayıp yazıyorsun o vakit...
Sana karşı birşey yazmadığım halde ne diye aklınca atlayıp ayar vermeye kalkışıyorsun..!
Kibir enaniyet abideleri sizi..!
Muhattap almıyormuş..
Muhattap almıyorsan "sen kes" o zamanda,"nasıl Müslüman olunulurmuş" cümle alem görsün...!!!

cahid

Kıdemli Üye
Aşı dayatması yapanların da dayatmalara destek olanlara da Allah (c.c.) 2 dünyada hak ettikleriyle muamele görmelerini nasip eylesin.. Yarın öbür gün güvendiğiniz PCR testi pozitif çıktığı için ameliyatı ertelenmesi vesilesiyle vefat eden yakınlarınız olduğunda sizler de göreceksiniz nasıl bir zulme ortak olduğunuzu..

Zulmedenlere meyletmeyin. Yoksa size de ateş dokunur. Sizin Allah’tan başka dostlarınız yoktur. Sonra size yardım da edilmez.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Ankara Şehir Hastanesi'nde corona virüs tedavisi gören 33 hamileden yalnızca birinin aşılı olduğu bildirildi.

Son dönemde aşı yaptırmadığı için hayatını kaybeden hamile kadınların sayısındaki artış dikkat çekti.

Uzmanlar aşının anne adayları için daha önemli olduğunu belirtiyor. Ancak bebek için zararlı olduğu düşüncesiyle aşıya mesafeli yaklaşılıyor.

Ankara Şehir Hastanesi'nde 8'i yoğun bakımda 33 hamile kadın tedavi görüyor. Bunlar arasında aşı yaptran tek hasta ise sağlık çalışanı olan Büşra Özgen.

"AŞI OLDUĞUM İÇİN HAFİF GEÇİRİYORUM"

Büşra Özgen, 7 aylık hamileyken rutin kontrolde PCR test sonucunun pozitif çıktığını söyleyerek "Hastalığı çok kolay atlatıyorum. Aşı olduğum için hafif geçirdiğimi düşünüyorum. Sağlık personeli olduğum için hemen aşımı yaptırmıştım" dedi. Özgen, hamile kadınlara da aşı tavsiyesinde bulundu.

"BEBEĞİNİ GÖREMEDEN HAYATINI KAYBEDENLER OLUYOR"

Doğum yaptıktan sonra serviste tedavisi devam eden Nurşen Gündoğan ise aşı yaptırmadığı için pişman olduğunu söyleyedi.

"Aşı yaptıracaktım ama hamile olduğum için korkuyordum" diyen Gündoğan, "Bizi buluşturdular ilk anda. Emzirebiliyorum ama henüz öpemedim. Maske takıyorum ve bebeğime sarılamıyorum. Tüm gebeler aşılarını yaptırsın, ihmal etmesinler. Bende derhal aşılarımı yaptıracağım. Burada bebeklerini göremeden Covid-19 nedeniyle yoğun bakıma giden ve hayatını kaybeden anneler oluyor. Çocuklarını hiç göremiyorlar" diye konuştu.
YCcaT_1632314459_6509.JPG

"YOĞUN BAKIMA YATIŞ 5 KAT ARTTI"

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, Covid-19'un mutasyona uğramasıyla birlikte hastalığa yakalanan gebelerde yoğun bakıma yatışların 5 kat arttığını söyledi. Tekin, "Annelerimizin hepsi aşısız neredeyse. Hamileler aşı olmadıkları için pişmanlıklarını dile getiriyorlar.

Toplumda hastalığın yaygınlığı arttıkça ister istemez evde işe giden aile bireyleri olan gebelerin enfekte olması kaçınılmaz hale geliyor.Bu anne adaylarının bebeklerini yoğun bakıma yatıştan önce sezeryanla bebeklerini alıyoruz. Hepsi bebeklerini görmek istiyorlar. Yoğun bakım sürecinde de entübe olmayanlara bebeğini dijital ortamda gösteriyoruz. Emzirmelerini hiçbir zaman engellemiyoruz. Emzirirken maske, mesafe ve hijyen kurallarını aksatmıyorlar" dedi.

"COVİD-19 GEÇİREN GEBELERDE DÜŞÜK RİSKİNDE ARTIŞ"

Prof. Dr. Tekin, anne adaylarının en büyük çekincesinin aşının bebeklerine zarar vermesinden korktuklarına dikkat çekerek, "Özellikle mRNA aşılarının son 6-7 ayda Amerika ve İsrail'de yaygın kullanımı ile oralardan gelen gebe verileri var. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi de 139 bin gebe verisini yayımladı.

Gebeliğin başında ya da gebe kalmadan önce ya da gebeliğin herhangi bir ayında aşı olan annelerin düşük risklerinde bir artış olmadığı, bebekte bir yan etki yaratmadığı, annede bir enfeksiyona neden olmadığı ve annede doğumdan sonra bir risk yaratmadığı kantılandı. Aksine gebeliği sırasında Covid-19 geçiren annelerimizin hem düşük risklerinde artış hem bebeklerin ölü doğum risklerinde artış olduğunu verilerle söyleyebiliyoruz" ifadelerini kullandı.

cahid

Kıdemli Üye
Ankara Şehir Hastanesi'nde corona virüs tedavisi gören 33 hamileden yalnızca birinin aşılı olduğu bildirildi.

Son dönemde aşı yaptırmadığı için hayatını kaybeden hamile kadınların sayısındaki artış dikkat çekti.

Uzmanlar aşının anne adayları için daha önemli olduğunu belirtiyor. Ancak bebek için zararlı olduğu düşüncesiyle aşıya mesafeli yaklaşılıyor.

Ankara Şehir Hastanesi'nde 8'i yoğun bakımda 33 hamile kadın tedavi görüyor. Bunlar arasında aşı yaptran tek hasta ise sağlık çalışanı olan Büşra Özgen.

"AŞI OLDUĞUM İÇİN HAFİF GEÇİRİYORUM"

Büşra Özgen, 7 aylık hamileyken rutin kontrolde PCR test sonucunun pozitif çıktığını söyleyerek "Hastalığı çok kolay atlatıyorum. Aşı olduğum için hafif geçirdiğimi düşünüyorum. Sağlık personeli olduğum için hemen aşımı yaptırmıştım" dedi. Özgen, hamile kadınlara da aşı tavsiyesinde bulundu.

"BEBEĞİNİ GÖREMEDEN HAYATINI KAYBEDENLER OLUYOR"

Doğum yaptıktan sonra serviste tedavisi devam eden Nurşen Gündoğan ise aşı yaptırmadığı için pişman olduğunu söyleyedi.

"Aşı yaptıracaktım ama hamile olduğum için korkuyordum" diyen Gündoğan, "Bizi buluşturdular ilk anda. Emzirebiliyorum ama henüz öpemedim. Maske takıyorum ve bebeğime sarılamıyorum. Tüm gebeler aşılarını yaptırsın, ihmal etmesinler. Bende derhal aşılarımı yaptıracağım. Burada bebeklerini göremeden Covid-19 nedeniyle yoğun bakıma giden ve hayatını kaybeden anneler oluyor. Çocuklarını hiç göremiyorlar" diye konuştu.
YCcaT_1632314459_6509.JPG

"YOĞUN BAKIMA YATIŞ 5 KAT ARTTI"

Ankara Şehir Hastanesi Kadın Doğum Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin, Covid-19'un mutasyona uğramasıyla birlikte hastalığa yakalanan gebelerde yoğun bakıma yatışların 5 kat arttığını söyledi. Tekin, "Annelerimizin hepsi aşısız neredeyse. Hamileler aşı olmadıkları için pişmanlıklarını dile getiriyorlar.

Toplumda hastalığın yaygınlığı arttıkça ister istemez evde işe giden aile bireyleri olan gebelerin enfekte olması kaçınılmaz hale geliyor.Bu anne adaylarının bebeklerini yoğun bakıma yatıştan önce sezeryanla bebeklerini alıyoruz. Hepsi bebeklerini görmek istiyorlar. Yoğun bakım sürecinde de entübe olmayanlara bebeğini dijital ortamda gösteriyoruz. Emzirmelerini hiçbir zaman engellemiyoruz. Emzirirken maske, mesafe ve hijyen kurallarını aksatmıyorlar" dedi.

"COVİD-19 GEÇİREN GEBELERDE DÜŞÜK RİSKİNDE ARTIŞ"

Prof. Dr. Tekin, anne adaylarının en büyük çekincesinin aşının bebeklerine zarar vermesinden korktuklarına dikkat çekerek, "Özellikle mRNA aşılarının son 6-7 ayda Amerika ve İsrail'de yaygın kullanımı ile oralardan gelen gebe verileri var. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi de 139 bin gebe verisini yayımladı.

Gebeliğin başında ya da gebe kalmadan önce ya da gebeliğin herhangi bir ayında aşı olan annelerin düşük risklerinde bir artış olmadığı, bebekte bir yan etki yaratmadığı, annede bir enfeksiyona neden olmadığı ve annede doğumdan sonra bir risk yaratmadığı kantılandı. Aksine gebeliği sırasında Covid-19 geçiren annelerimizin hem düşük risklerinde artış hem bebeklerin ölü doğum risklerinde artış olduğunu verilerle söyleyebiliyoruz" ifadelerini kullandı.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Birader bak hem alıntı yapıyorsun!
Hem ne halt yediği belli olmayan yabancı adresleri bana kaynak göstermeye uğraşıyorsun hala!Sen mi anlamıyorsun?Ben mi anlatamıyorum.Yahu bir haberi kaynağından araştırmak o kadar mı zoruna gidiyor anlamadım!Neden illa böyle çarpıtma peşinde ayak sürüyorsunuz ya?

NEJM

https://www.nejm.org/ BAK BU RESMİ SİTESİ

YAHU İNSAF FUKARALARI HANİ NEREDE YAZIYOR YUKARIDA PAYLAŞTIĞIN ÇARPITMA HABERİN............................

Çarpıtması yapılan haberin REUTERS de analizi yapılmış ama işinize gelmez size ÇARPITILMIŞ LAZIM!!!

cahid

Kıdemli Üye

Başta bu adam olmak üzere bu olayın içinde kimler varsa ,aydınlatılmalı,gereken yapılmalı,külliyen yanlış.

Olur mu çok saygıdeğer hocamız!! yanlışlıkla yapıldığını söylüyor.. Yanlışlıkla yapılmış ama antikor bakmayı da ihmal etmemişler kesin yanlışlıkla yapılmıştır!!

@KAFKAS Attığın Reuters analizi çok daha önce yapılan bir çalışmayla ilgili.. İlgili çalışmada hamilelerde % 82'lik bir düşük oranından bahsediliyordu ve yine aynı dergide yayınlandı.. Hakemli bir dergide -ki dünyanın 1 numarası- yayınlanmış bir şeyi analiz etmek medyaya mı kaldı.. Varsa aksini ispat eden bir "çalışma" hakemli bir dergide yayınlanır ve onu getirirsin anlarım ama çarpıtma diye medyanın ısmarlama haberlerini getirip önüme koyma artık!! Hiçbir şey ifade etmez tıp camiasında yayını olmayan şeyler!!

Son düzenleme:

cahid

Kıdemli Üye
Birader bak hem alıntı yapıyorsun!
Hem ne halt yediği belli olmayan yabancı adresleri bana kaynak göstermeye uğraşıyorsun hala!Sen mi anlamıyorsun?Ben mi anlatamıyorum.Yahu bir haberi kaynağından araştırmak o kadar mı zoruna gidiyor anlamadım!Neden illa böyle çarpıtma peşinde ayak sürüyorsunuz ya?

NEJM

https://www.nejm.org/ BAK BU RESMİ SİTESİ

YAHU İNSAF FUKARALARI HANİ NEREDE YAZIYOR YUKARIDA PAYLAŞTIĞIN ÇARPITMA HABERİN............................

Çarpıtması yapılan haberin REUTERS de analizi yapılmış ama işinize gelmez size ÇARPITILMIŞ LAZIM!!!

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2113516 Bak bakalım yazıyor mu yazmıyor mu?