At kafasını boynuna tak

ömerusta

Kıdemli Üye
bizim kayseride bağlar ve bağ evleri meşurdur hemen hemen herkesin bağ evi vardır genc esnaftan biri babasından ayrılır kendine bir bağ evi yaptırır ev biter
kayseri müftülerinden merhum demirci hocayı davet eder
hem bir yemek ikram edeyim birde duğa etireyim der hoca efendi kendisini kırmaz davete icabet eder bağyı gezerler cok beğenir gelirler eve cok güzel muhteşem olmuş der yalnız hocanın dikkatini ceken bir şeyvardır rahatsız olur evin cümle kapısında bir at kafası asılı durur hoca duramaz sorar evladım herşey güzel de şu at kafası nedir onu oraya niye astın der adam hocam nazar değmesin diye astım adetdir der hoca efendi sorar bu eve kac para harcadın der adam cok para der peki yarin bu ev yıkılsa yeniden yaptırabilirmisin der adam cok şükür yaptıra bilirim der peki sen yıkılıp ölsen kendini yeniden
yarata bilirmisin der adam haşa hocam o nasıl söz allaha cc sınırım der hoca senin bu dünyada tekrarın yokken bu evi ikisefer yaptıracak paran varken sen bu evden daha değerliyken neden at kafasını boynuna takmıyorsun da eve takıyorsun der adam olurmu hocam
adamın boynuna at kafası takılırmı der hoca güler adet
olur moda olur oglum der

gelelim günümüzün adet ve moda larına mavi boncuk takmak sarımsak bağlamak dögme yaptırmak nazr degmesin diye kurşun döktürmek fala baktırmak

daha sayamadığımız neler neler bunların tamamı gizli
şirktir haram dır allahtan cc ümüdünüzümü kestinizki
yukarda saydıgım malzemelerden ümit bekliyor medet umuyor olduk islamla bağdaşmıyan hal ve hareketler
sergiliyoruz böyle davranışlar müslümana yakışmıyan
çirkin halve hareketlerdir

nazar vardır şerdir korunmasıda kuran vesünnetle dir

peygamber efendimiz avs buyurmuştur her kime nazar isabet etti felak ve nas okusun buyurmuştur bir hadisi şerifte her kim evinde veya dışarda ayetel küsüyü okudu
veya yazdı evine astı o şeytanın ve cinnin ve insin şerrinden korunmuş olur nazarda şerdir şerli insan işidir

allaha cc emanet olun ben bilmem hocam bilir ondan bana benden size emanettir[/sıze]

cicek demeti

Sükut
aciz bir kul olarak yazmistim bunu bu konumuza uyar diye yayinlayayyim insaallah...

sairinbahcesi_132710830615.jpg

Sevdiginiz her hangi bir seye nazar degmesin aman diye nazar boncugu taksaniz bile nasibinde kaderinde varsa ,agac ise kurur ,insan ise hastanip olebilir !...Yani kisacasi nazar boncuklari asla koruyamazlar..dusunsenize bir esyadir o tas parcasidir nasil korusunki bizleri..
Ama dilimizden masallah demeyi biraklmaz isek daima , ve birde nazar ayet ve dualari vardir daima okur isek elbette Rabbimize emanet ettigimiz surece Rabbim korur...
Demekki nazar boncuklari bize hic bir faydasi yokmus..aslinda derin dusunuldumu tek goz semboludur bizlere sevdirilmeye calisilan ....sadece goze hos gelen bir tas parcasidir belkide..
Iste size tavsiye :) sizin iicn buldum :)

Nazar değmesıni önlemek,Yahut değdiği sanılan nazarın tesirini gidermek için okunan ayetler ,dualar vardır.Bunlar şunlardır; Rasul-ü Ekrem Efendimiz,Kur’anın manasını içinde toplayan ,Fatiha suresinin nazara iyi geleceğine işaret ettiği hadisinde şöyle buyurmuştur;
- Allah’ın kitabında göz değmesini önlemek için sekiz ayet vardır.Bir kimse bu sekiz ayeti evinde okursa o gün o evde bulunanlara insanın ve cinninin zararı dokunmaz .Yani nazar erişmez.O sekiz ayetin yedisi Fatiha suresi,Sekizinciside Ayete’l-Kürsi ‘dir.
Büyük velilerden Hasan Basri Hazretleri göz değmesine karşı (Kalem suresinin51-52 ‘inci ayetleri olan)Şu ayetleri okurdu.
وَإِن يَكَادُ الَّذِينَ كَفَرُوا لَيُزْلِقُونَكَ بِأَبْصَارِهِمْ لَمَّا سَمِعُوا الذِّكْرَ وَيَقُولُونَ
إِنَّهُ لَمَجْنُونٌ
OKUNUŞU:Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semîûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun).
Bunlardan başka Peygamber Efendimiz in Kur’anı Kerimin En son surelerini teşkil eden (ihlas,Felak,ve Nas) Surelerinide okuyup tavsiye buyurmuştur. Nazar için;Kalem suresi,51-52 İnci ayetler.Ayete’l-Kürsi ,İhlas.Felak ve Nas sureleri okunmalıdır. Yine bazı eserlerden öğrendiğimize göre Rasul-ü Ekrem efendimiz ,Torunları Hasan ve Hüseyine Nazar değmesin Diye şu duayı okuduğu rivayet olunur.
اَعُوذُ بِكَلِماَتِ اللهِ التَّآمّةُ مِنْ كُلِّ شَيْطَاَنِ وَ هآمَّةِ وَمِنْ كُلِّ عَيْنٍ لاَمَّ

svd