Ayıkla Hadsizin Taşını

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

çelebiler

Kıdemli Üye
Kaptanın hadislerin bize ulaşımı bağlamında söylediklerine hala katılıyorum
Sabitlenmiş kemikleşmiş fikrin kişinin iradesi olmadıkça değişmeyeceğini de iddia ediyorum
Burada yazmakla çözülecek şeyler değil
Herkes iç benliğini rahatlatıyor birbirini hüccet kullanarak
Bunu fark edemiyor olamazsınız =)
Ben öyle birşey yapmıyorum.Hiç kimse hakkında da öyle bir şey düşünmüyorum.Ne söylüyorlarsa ona göre konuşmaya çalışıyorum.İç benliklerini bilemem.

çelebiler

Kıdemli Üye
Muhammed Mustafa sav efendimizin söylediği her söz Allah katındandır. Efendimiz sav'e edilen her kötü söz ise Allaha edilmiştir. Efendimizin yok sayılması Allahın yok sayılmasıdır. Efendimizin hadislerinin beğenilmemesi ( haşa ) : Allaha sen bu işi bilmiyorsun, göndereceğin peygamberde konuşmayı bilmiyor! ( haşa ) demekten öte birşey değildir.
Hadislerin sıhhatine karar verecek olanlar forumda takılan ihvan kaptan hakperest adams çelebiler büşra vs kıl tüy insancıklar değil bu işe ömrünü adayıp ilminin inceliklerine vakıf olanlardır. ( peşin bilgi: forum kurmayı enesten iyi biliyorum, çok site gezdim o zaman bende site tasarlayabilirim diyebilecek kadar cürretkarsanız yahut 8 sezon dr. house izledim, en az 5 hastane dizisi bitirdim bi kaç cilt kitap okudum açık kalp ameliyatı ve beyin ameliyatına girebilirim diyebiliyorsanız hadis kitaplarını okduum bende kafama göre takılabilirim diyebilirsiniz. )
Gerçekten böyle inanıyorsun değil mi?
Şaka falan yapmıyorsun yani?
Öyleyse çok derin bir uykudasın.
O kadar büyük bir uykudasın ki resmen sayıklıyorsun.
Birincisi Muhammed efendi değildir.Efendi Alemlerin rabbi olan Allah'tır.
"Biz insanların en iyisi manasında kullanıyoruz" abuk subuk bir savunma yapma sakın hiç gerek yok.
Dahası Muhammedin sözlerinin tamamının Allah katından olduğunu neye göre söylüyorsun?
Bir kere hadisler hadis literatürüne göre Muhammedin sözlerinin değildir çünkü her hadis "resulullah söyledi" diye başlar.Öyleyse bu sözler resulün değil "resulullahsöyledi" diyenlerin sözleridir.Zaten bu yüzden hiçbir hadis ya da sünnete uyulmadığı takdirde günahı yoktur.
Senin söylediğin gibi bu "sözler hadisler Allah katından" olsaydı tamamı farz olurdu değil mi?İnsanların bu sözlere uyması mümkün mü?Değil.
Öyle ise sen nasıl bir Allah'a inanıyorum.Buna göre senin Allah tasavvurun da yanlış..Senin düşüncedeki allah senin gibi farkında mısın? İnşallah fark edersin.
"Kıl tüy" diye kendi kendine hitap et saydığı n arkadaşlar kıl tüy falan değil ben de değilim.
Bizlere hakaret edip neden başkalarını ilah ediniyorsun?Bizim ne kötülüğümüzü gördün?Yüzyıllar önce yaşadığını kabul ettiğin varlıklarından emin olamayacağını insanları "ilme vakıf" zannederek toz kondurmayıp ilahlaştırıyorsun.
Allah fıtrat dinine çağırıyor insanları haberin yok.
Din ile mesleği bir tutuyorsun.Biri yaratılış itibariyle Allah tarafından insana bahşedilmiş diğeri insanı çalışıp öğrenebileceği becerisidir.
Dini anlamak yaşamak için birine ihtiyaç var mı?
Öğreten Rab olan Allah'tır.
Az düşün herşeye laf yetiştirmeye çalışmak marifet değil.Düşünmeden sayıklıyorsun.Beynini uyandır.

Son düzenleme:

ihvanistanbul

AkhenAton
Gerçekten böyle inanıyorsun değil mi?
Şaka falan yapmıyorsun yani?
Öyleyse çok derin bir uykudasın.
O kadar büyük bir uykudasın ki resmen sayıklıyorsun.
Birincisi Muhammed efendi değildir.Efendi Alemlerin rabbi olan Allah'tır.
"Biz insanların en iyisi manasında kullanıyoruz" abuk subuk bir savunma yapma sakın hiç gerek yok.
Dahası Muhammedin sözlerinin tamamının Allah katından olduğunu neye göre söylüyorsun?
Bir kere hadisler hadis literatürüne göre Muhammedin sözlerinin değildir çünkü her hadis "resulullah söyledi" diye başlar.Öyleyse bu sözler resulün değil "resulullahsöyledi" diyenlerin sözleridir.Zaten bu yüzden hiçbir hadis ya da sünnete uyulmadığı takdirde günahı yoktur.
Senin söylediğin gibi bu "sözler hadisler Allah katından" olsaydı tamamı farz olurdu değil mi?İnsanların bu sözlere uyması mümkün mü?Değil.
Öyle ise sen nasıl bir Allah'a inanıyorum.Buna göre senin Allah tasavvurun da yanlış..Senin düşüncedeki allah senin gibi farkında mısın? İnşallah fark edersin.
"Kıl tüy" diye kendi kendine hitap et saydığı n arkadaşlar kıl tüy falan değil ben de değilim.
Bizlere hakaret edip neden başkalarını ilah ediniyorsun?Bizim ne kötülüğümüzü gördün?Yüzyıllar önce yaşadığını kabul ettiğin varlıklarından emin olamayacağını insanları "ilme vakıf" zannederek toz kondurmayıp ilahlaştırıyorsun.
Allah fıtrat dinine çağırıyor insanları haberin yok.
Din ile mesleği bir tutuyorsun.Biri yaratılış itibariyle Allah tarafından insana bahşedilmiş diğeri insanı çalışıp öğrenebileceği becerisidir.
Dini anlamak yaşamak için birine ihtiyaç var mı?
Öğreten Rab olan Allah'tır.
Az düşün herşeye laf yetiştirmeye çalışmak marifet değil.Düşünmeden sayıklıyorsun.Beynini uyandır.

Tabi ki böyle inanıyorum. Ya nasıl inanacaktım?

1. olarak Muhammed Mustafa efendidir. Söz sahibidir ve hiçbir yaratılmış efendimizin üstünde değildir. Yaratılmışlar içerisinde dengi yoktur.

2. Rasulullah Söyledi demek = Efendimiz Muhammed Mustafa sav böyle buyurdu demektir. Muhammed Mustafa sav efendimiz rasul sıfatından bağımsız değil.

3. Hadislerin hüküm içerenleri farzdır. Faraza Efendimiz sav karşında oturuyor sana dedi ki ey çelebiler kalk ve bundan sonra her gün 3 adet hurma ver. artık bu senin borcundur. Ya Rasulullah ben senin bu emrini dinlemem diyemezsin. Ha dersin ama oturduğun yerden kalkmadan bir ömer gelir alıverir kelleni.

4---

Asıl meseleye ve soruma gelebilir miyiz artık?

MUHAMMED MUSTAFA SAV diye bir şahıs varoldu mu? Yaşadı mı?

Cevaplar:
Evet yaşadı
Hayır yaşamadı

ihvanistanbul

AkhenAton
Muhattap alması için denk, eşit ve benzermi olması gerekiyor?

Yahu kimse elçi yoktur elçisiz olmaz demiyor diyemez , mesele elçinin söylemediği sözler yapmadığı şeyler vs vs
şimdi kalkıp buraya tarihimi dökelim :)
Sen buna müsade edermisin, elçinin söylemediği sözleri uydurup elçi demiş gibi göstermek yada yapmadığı şeyleri yapıpta elçi böyle yaptı diyerek bizlere sunmalarına ?

Hadi buyur şimdi bunun adın ne olur sen söyle

Hadis uydurulması başka şeydir, hadisleri basite almak hükümsüz kabul etmek yahut dindeki yerini görmemek başka şeylerdir.

İyi aynı mantıkla birileri para çalıyor diye devlet para basmasın tekrar takasa mı dönelim?
Yada zenginler zekat vermiyor diye herkesi fakirlikte eşitleyelim?

Önce temelde birleşelim:

1. Allah birdir. Eşi benzeri ortağı yoktur. Tüm kainatın ve bilmediğimiz kainatlarla alemlerin Rabbidir.
2. Muhammed Mustafa sav. Allahın kulu ve elçisidir. Yaratılmışlar içerisinde dengi yoktur. Emindir. Muhbiri sadıktır. Heva ve hevesinden konuşmayandır.
3. Ölüm hak, ahiret hak.

burada anlaşamadığımız bir nokta var mı?

adams77

Kanalizasyoncu
Hadis uydurulması başka şeydir, hadisleri basite almak hükümsüz kabul etmek yahut dindeki yerini görmemek başka şeylerdir.

İyi aynı mantıkla birileri para çalıyor diye devlet para basmasın tekrar takasa mı dönelim?
Yada zenginler zekat vermiyor diye herkesi fakirlikte eşitleyelim?

Önce temelde birleşelim:

1. Allah birdir. Eşi benzeri ortağı yoktur. Tüm kainatın ve bilmediğimiz kainatlarla alemlerin Rabbidir.
2. Muhammed Mustafa sav. Allahın kulu ve elçisidir. Yaratılmışlar içerisinde dengi yoktur. Emindir. Muhbiri sadıktır. Heva ve hevesinden konuşmayandır.
3. Ölüm hak, ahiret hak.

burada anlaşamadığımız bir nokta var mı?

Bizim uymamız gereken farzlar zaten bellidir ve sahibi tarafından korunmaktadır. Devletin parası gibi değil kıyasın hatalı :)
"Yaratılmışlar içerisinde dengi yoktur. Emindir. Muhbiri sadıktır. Heva ve hevesinden konuşmayandır."
yaratılmışlar içerisinden dengi olmadığını hangi ayete göre söylüyorsun ?
Heva ve hevesinden konuşmadığını söylüyoruz zaten ne vahyedildi ise onu tebliğ etti eksik bir tebliğ var mı? vahiy katipleri bütünü ile tebliğini kaleme almış mı? Sen şimdi elçi görevini yerine getirmedi mi diyorsun? Elçinin senin kadar aklı çalışmıyormuydu? vahiy katiplerine kendi konuştuklarını yazdırmadı :)

hadis uydurması başka bir şey değil. Çünkü zamanla uydurulan hadisler üzerine başka bir elçi başka bir peygamber modeli çıkıyor. bakınız yahudi ve hristiyanlar :) Önünde örnekler varken aynı yanılgıya düşmen pek mantıklı değil.

Kaptan

Mecra Yazarı
Yahu ne cok sey yazılmış..

Şöyle kabaca göz gezdirdim, uzatmaya gerek yok diye düşünüyorum nasılsa kimse bildiğinden şaşmayacak ama şu ikazı bir arkadaşınız bir kardeşiniz olarak yapmak istiyorum, sahih sunneti inkar konusu "tevil varsa tekfir yoktur" kapsamı alanında değildir zira konu tevile açık değildir nasla sabittir, yani baside indirgenecek bir mesele degildir, hafazanallah inkarı insanı buz gibi kafir yapar bilginiz olsun. Sonra vay ben bilmiyordum, yok duymadıydım demeyin..

Aklinizi başınıza alın yol yakınken henüz vakit varken tevbe edin.. Ha yok ben Celal Şengör'le ayni koğuşu paylaşmak istiyorum diyorsanız siz biliniz gurban..

çelebiler

Kıdemli Üye
Tabi ki böyle inanıyorum. Ya nasıl inanacaktım?

1. olarak Muhammed Mustafa efendidir. Söz sahibidir ve hiçbir yaratılmış efendimizin üstünde değildir. Yaratılmışlar içerisinde dengi yoktur.

2. Rasulullah Söyledi demek = Efendimiz Muhammed Mustafa sav böyle buyurdu demektir. Muhammed Mustafa sav efendimiz rasul sıfatından bağımsız değil.

3. Hadislerin hüküm içerenleri farzdır. Faraza Efendimiz sav karşında oturuyor sana dedi ki ey çelebiler kalk ve bundan sonra her gün 3 adet hurma ver. artık bu senin borcundur. Ya Rasulullah ben senin bu emrini dinlemem diyemezsin. Ha dersin ama oturduğun yerden kalkmadan bir ömer gelir alıverir kelleni.

4---

Asıl meseleye ve soruma gelebilir miyiz artık?

MUHAMMED MUSTAFA SAV diye bir şahıs varoldu mu? Yaşadı mı?

Cevaplar:
Evet yaşadı
Hayır yaşamadı
Nasıl inanacaktın tabi ki doğrusunu görüp ona inanacaktın.
1. Muhammed'in ne olup olmadığı ayet ve hadislerde bildirildiği halde kafanda oluşturduğun bir hayalden bahsediyorsun.Senin ya da başkalarının ne haddine ki Muhammed'i kendi tanımının dışında vasıflandırmaya çalışıyorsunuz.
Bir resul hakkında böyle konuşma cüretini nereden buluyorsun?
2.Uydurmaya devam etmişsin.Muhammed buyurmaz,Allah buyurur.
3.Değildir,halife Ömer'in uygulamalarına bak İmam Azam'ın uygulamalarına bak Kuran'da destekleyen ayet olmadan hadis ile amel etmez hüküm vermezler.
Mabadınızdan peygamber uydurmayın o söylediğin şeyi hiçbir peygamber istemez ancak senin uyduruk efendilerin sizleri kendilerine kul etmek için böyle şeyler yaptırırlar ki onlara iyi kullar köleler olun.
Benim kellemi alabilecek Ömer de tanımıyorum yiyorsa kim istiyorsa buyursun.

adams77

Kanalizasyoncu
Yahu ne cok sey yazılmış..

Aklinizi başınıza alın yol yakınken henüz vakit varken tevbe edin.. Ha yok ben Celal Şengör'le ayni koğuşu paylaşmak istiyorum diyorsanız siz biliniz gurban..

Şuan Celal Şengör 'e en yakın isimlerden birisi janım :)
Saa bişey diyim mi bu celal var yaa sana ne diyecek bilin mi "hepsi senin yüzünden"

neyse acelemiz yok öbür tarafta görüşürüz gelip çayımı içen diyecem emmeee :) laaa size su bile vermeyecekler yaaaaaa

spesifik

آزادی قید و بند
Ben öyle birşey yapmıyorum.Hiç kimse hakkında da öyle bir şey düşünmüyorum.Ne söylüyorlarsa ona göre konuşmaya çalışıyorum.İç benliklerini bilemem.
Hepimiz yapıyoruz malesef
Iç benliğini okumuş gibi yapıyoruz (muhatabın)
Ön yargı diye masumlaştirilan aslinda zan dediğimiz ve yasaklanan bakış açısı toplumda hakim
Kimisinde fazla belli oluyor fark bu
Kaptanı haklı bulunca adalet ve düşünce sistemimi yargılaman gibi =)
Yahut ihvanin kıl tüy demesi gibi =)
Bi şahsa yazılmış yorumu alıntılayıp cevaplayınca araya girmiş damgası yemek gibi =)
Bunlarin hepsi zan...
Ve ben konuya zan girdigi vakit verimli olmayacağına inandığım için usulca ayrılıyorum =)
Daha öncede söylemiştim kelimelere yüklenilen manalar aynı değil
Aynı kelimeyi kullansakta çağrışım aynı değil ve sen buna uyuma diyorsun biz de hakikatin örtüldüğünü düşünüyoruz
Burada yazılanların 'ne mecralara kaydığını kaydırıldığını düşünecek olursak vahyin neden suan insanlık tara-fından karmaşa hâline geldiği anlaşılır

çelebiler

Kıdemli Üye
Hepimiz yapıyoruz malesef
Iç benliğini okumuş gibi yapıyoruz (muhatabın)
Ön yargı diye masumlaştirilan aslinda zan dediğimiz ve yasaklanan bakış açısı toplumda hakim
Kimisinde fazla belli oluyor fark bu
Kaptanı haklı bulunca adalet ve düşünce sistemimi yargılaman gibi =)
Yahut ihvanin kıl tüy demesi gibi =)
Bi şahsa yazılmış yorumu alıntılayıp cevaplayınca araya girmiş damgası yemek gibi =)
Bunlarin hepsi zan...
Ve ben konuya zan girdigi vakit verimli olmayacağına inandığım için usulca ayrılıyorum =)
Daha öncede söylemiştim kelimelere yüklenilen manalar aynı değil
Aynı kelimeyi kullansakta çağrışım aynı değil ve sen buna uyuma diyorsun biz de hakikatin örtüldüğünü düşünüyoruz
Burada yazılanların 'ne mecralara kaydığını kaydırıldığını düşünecek olursak vahyin neden suan insanlık tara-fından karmaşa hâline geldiği anlaşılır
Sözlerinize göre karar veriyorum iç benliğe göre değil.

spesifik

آزادی قید و بند
Çelişki karmaşa kendi kafanızda ise çelişkinin farkına varamazsınız, adaletle anlayamazsınız ve özgürlük bilinci gelişemez. Insanoglu kendi yarattığı algının ideolojinin ve düşüncenin esiri olabiliyor (alinti)
Başınıza gelen her musibet yaptıklarınız yüzündendir
42/30
Güncelleme =)

adams77

Kanalizasyoncu
"Insanoglu kendi yarattığı algının ideolojinin ve düşüncenin esiri olabiliyor"
olabiliyor değil, olmuş zaten yaşarken kendini cennete sokanlar bile var :) adam bildiğin kendi kendini cennete sokuyor sanki cennetti kendi yaratmış :)

işte bazıları o kadar çok okuyorki okumadan düşünmeye sıra gelmiyor.
ne kadar az düşünüyorsunuz, bu bir ayet :)

çelebiler

Kıdemli Üye
Daha çok zann da bulunuyorlar
Soylenilenden mana çıkarmak zann oluyor ya da bir yargıya varmak tıpkı suan senin yaptığın gibi =)
Bana göre herkes iftira mı atıyor oradan bakınca =)
Ben sordum.Soru öğrenmek için sorulur.
Yani yargılamadım,mana da çıkarmadım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...