Banka promosyon paralarını ne alıyorsunuz.

Sofuoglu

Ordinaryus
kusura bakma ama sende zeka geriliği mi var?

bu para istem dışı verilen bir para. bunun için herhangi bir reddetme seçeneği yok. hesabına otomatik yatıyor. adam parayı mevduata yatırıp ay sonundaki faizi napacağım diye sormuyor. İSTEMEDİĞİM, DAHLİMİN OLMADIĞI, REDDETME SEÇENEĞİNİN BANA SUNULMADIĞI bu parayı ne yapayım diyor kalkmış boş boş konuşuyorsun. konu başından beri herkes sevap beklentisi olmadan diye kayıt düşüyor zaten.

sen keyfin için ticarete girip bankaları zengin ederken sorun yok da bu konuda varmış gibi davranıyorsun.

Daha öncede belirttim yine tekrarlayayım..
Şartları ben belirlemiyorum,Hüküm açık ortada...
Lafı eveleyip,geveleme..!
Alma zorunluluğun yok, bırak bu kurguları.Almayan,terkeden,reddeden çok kişi var tanıdığım..!
O zaman şöyle soralım sana ileri zekalı arkadaşım..!
"Bir müslüman(Mümin),bankanın promosyon adı altında verdiği faizi alabilirmi,
Hatta şöylede soralım kredi kullanıp faiz ödeyebilirmi..?

Bunun cevabını ver bana,
cevabında dil ile değil delil ile olsun mümkünse..!
Bana görüşünü söyleme,biliyoruz zaten sizin görüşünüzü..!

"Türkiye darul harptir! Bankadan faiz alınabilir" diyenleride..!
Kredi kartı ile, 7 taksitle Hacca götürenleride..!
Bir karış sakal bırakıp,sarığı, cübbeyi giyip,"alacağın ev birinci evinse kredi çekebilirsin" diyenleride! çok iyi biliyoruz..!
Onun için senin bu faizi mübah gösterme çırpınışların bize yabancı değil..!
Şu ileri zekanla kısa ve öz delilleri ile suallere cevap ver..!
Konuyu şahsa indirgeyip sıyrılmaya kalkışma sakın...!

ihvanistanbul

AkhenAton
bak güzel kardeşim: bir müslüman dilencilik yapamayacağına göre ve helal şekilde çalışmak zorunda olduğuna göre ya ticaret yapacak ya maaş alacak. maaş alan adama bulunduğu devlet bankadan alacaksın diye şart koşuyorsa mecbur bankadan alacak. bankadan para aldığı için extra bir para veriliyorsa ve bunu reddetme şansı yoksa ne yapacak bu adam? işi mi bıraksın? yoksa senin gibi kendi yoluna bakıp ama şöyle ama böyle mi desin? alma zorunluluğu diye bir şey yok bu para yatıyor zaten. adam da bu yatan parayı ben yemeyeceğim hakkım değil diyor. ne hala kafa ütülüyorsun?

senin ticaret yapma zorunluluğun var mı? niye ticaret yapıp bir şekilde bankalara bulaşıyorsun? mecburmusun ticaret yapmayan bir sürü insan var. git gir işe elden para iste?

Sofuoglu

Ordinaryus
bak güzel kardeşim: bir müslüman dilencilik yapamayacağına göre ve helal şekilde çalışmak zorunda olduğuna göre ya ticaret yapacak ya maaş alacak. maaş alan adama bulunduğu devlet bankadan alacaksın diye şart koşuyorsa mecbur bankadan alacak. bankadan para aldığı için extra bir para veriliyorsa ve bunu reddetme şansı yoksa ne yapacak bu adam? işi mi bıraksın? yoksa senin gibi kendi yoluna bakıp ama şöyle ama böyle mi desin? alma zorunluluğu diye bir şey yok bu para yatıyor zaten. adam da bu yatan parayı ben yemeyeceğim hakkım değil diyor. ne hala kafa ütülüyorsun?

senin ticaret yapma zorunluluğun var mı? niye ticaret yapıp bir şekilde bankalara bulaşıyorsun? mecburmusun ticaret yapmayan bir sürü insan var. git gir işe elden para iste?

Hala sallıyorsun..!
Hala konuyu şahsileştiriyorsun..!
Şimdide Maaşa geçtin..!
Sapla samanı birbirine karıştırıyorsun..!

Yahu sorular gayet net...!
Bankadan promosyon adı altında alınan(kesinlikle zorlama yok,almama red etme hakkın var,çünkü almak için sözleşme imzalıyorsun) Faiz alınabilir mi?
Hatta hadi bunu geçtim,(çünkü buna çok kılıf uydurdun..!)
Şöyle sordum...
Bir Müslüman Bankadan,şahsi,araç veya ev almak için kredi çekebilirmi?
Faiz ödeyebilir mi?
Bunada kem,küm edeceğini biliyorum..!
Çünkü zihniyetin belli...!
Sorun,ben değilim ama,ben ticaretimi daha önce nasıl yaptığımı sana bildirdim yine bildireyim..!
Kredi kartı kullanmam,Elimden gelse bankanın önünden geçmem..!
Zorla sana birşey dikte ederlerse ona yapacak birşey yok elbet,ama promosyon öyle değil..!
Şunu bil en azından..!(Belki tesir eder)
Kişi günah işleyebilir,hata yapabilir,yanlışta yapabilir,kimse hatadan beri değil..! bu apayrı birşey,dilerse tövbe eder Allah affeder...
Amma Hükmü inkar ederse,hafife alırsa,helale haram,harama helal derse,şundan,bundan dolayı olabilir, mübahtır, caizdir, diye kendi görüşünü delilsiz söylerse imanı tehlikeye girer..!
İmanı gider haberi olmaz..!
Bizde diyoruz ki itikati meselelerde,görüş değil hüküm bildirelim,Ahmet,Mehmet şöyle yapmış,yaparsanız birşey olmaz vs.vb. gibi Müslümanları yanlış yönlendirmeyelim diyorum..!
Ha soru sahibi bana sordu sen ne yaparsın dedi,ben almam,mecbur kalırsam yakarım dedim,en azından şüpheli,alma,mecbursan yakabiliyorsan sende yak...!
Bu beni bağlar,sen böyle yapmak zorunda değilsin ,ama sende götür bir fakire ver deme..!
Ben olsam fakire verirdim de...! seni bağlasın,geneli değil..!

Bak en azından sende bunu anlayacak kapasite var diye düşünüyorum...
Akıllı adamsın sen..!
Umarım beni yanıltmazssın..!

Son düzenleme:

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Bankadan 50.000 TL çektim, 2 sene sonra paralarını verecem, dediler 63.000 geri ödeyecen...

Aynı gün, altın aldım birisinden, haram olmaması için, bozdurdum 7000 TL tuttu... 1,5 sene sonra, altını ödeyecem, kuyumcuya gittim, 21.000 TL dedi...

Helal denilen parayı geri öderken, 3 katını ödedim...

Haram denilen parayı öderken de... Çektiğim paranın 5'te 1'ini fazlalık olarak ödeyecem, daha var... 6 ay daha... Altını 6 ay evvelden ödedim...

Nasıl..? İyi mi..?
birde cümle kurmayı öğrensen iyi olacak...

ukubat

Profesör
Web sitesi
www.ismailaga.org.tr
Hala sallıyorsun..!
Hala konuyu şahsileştiriyorsun..!
Şimdide Maaşa geçtin..!
Sapla samanı birbirine karıştırıyorsun..!

Yahu sorular gayet net...!
Bankadan promosyon adı altında alınan(kesinlikle zorlama yok,almama red etme hakkın var,çünkü almak için sözleşme imzalıyorsun) Faiz alınabilir mi?
Hatta hadi bunu geçtim,(çünkü buna çok kılıf uydurdun..!)
Şöyle sordum...
Bir Müslüman Bankadan,şahsi,araç veya ev almak için kredi çekebilirmi?
Faiz ödeyebilir mi?
Bunada kem,küm edeceğini biliyorum..!
Çünkü zihniyetin belli...!
Sorun,ben değilim ama,ben ticaretimi daha önce nasıl yaptığımı sana bildirdim yine bildireyim..!
Kredi kartı kullanmam,Elimden gelse bankanın önünden geçmem..!
Zorla sana birşey dikte ederlerse ona yapacak birşey yok elbet,ama promosyon öyle değil..!
Şunu bil en azından..!(Belki tesir eder)
Kişi günah işleyebilir,hata yapabilir,yanlışta yapabilir,kimse hatadan beri değil..! bu apayrı birşey,dilerse tövbe eder Allah affeder...
Amma Hükmü inkar ederse,hafife alırsa,helale haram,harama helal derse,şundan,bundan dolayı olabilir, mübahtır, caizdir, diye kendi görüşünü delilsiz söylerse imanı tehlikeye girer..!
İmanı gider haberi olmaz..!
Bizde diyoruz ki itikati meselelerde,görüş değil hüküm bildirelim,Ahmet,Mehmet şöyle yapmış,yaparsanız birşey olmaz vs.vb. gibi Müslümanları yanlış yönlendirmeyelim diyorum..!
Ha soru sahibi bana sordu sen ne yaparsın dedi,ben almam,mecbur kalırsam yakarım dedim,en azından şüpheli,alma,mecbursan yakabiliyorsan sende yak...!
Bu beni bağlar,sen böyle yapmak zorunda değilsin ,ama sende götür bir fakire ver deme..!
Ben olsam fakire verirdim de...! seni bağlasın,geneli değil..!

Bak en azından sende bunu anlayacak kapasite var diye düşünüyorum...
Akıllı adamsın sen..!
Umarım beni yanıltmazssın..!

"İtikati meselelerde görüş değil hüküm bildirelim" demişsin...Bu mesele itikati değil fikhi bir meseledir.Önce ikisinin farkını öğrenmen gerek.
"Ahmet,Mehmet şöyle yapmışı bırakın hükme gelin" diyorsun.Peki o hükmü gene Ahmed ve Mehmedin bildireceğini ya bilmiyorsun yada sana hükümler direk Allah(c.c.) tarafından geliyor.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Neden bizler güzel güzel konuşamıyoruz.

Neden bizler kanıksadığımız, doğru zannettiğimiz meselenin aslını öğrenmeye çalışmıyoruz.

Neden bizler sürekli bir saldırganlık içerisindeyiz.

Neden bizler cedelleşmeyi bu kadar seviyoruz.

Matthew-Horne-Is-Disappointed-Reaction-Gif.gif

Sofuoglu

Ordinaryus
"İtikati meselelerde görüş değil hüküm bildirelim" demişsin...Bu mesele itikati değil fikhi bir meseledir.Önce ikisinin farkını öğrenmen gerek.
"Ahmet,Mehmet şöyle yapmışı bırakın hükme gelin" diyorsun.Peki o hükmü gene Ahmed ve Mehmedin bildireceğini ya bilmiyorsun yada sana hükümler direk Allah(c.c.) tarafından geliyor.

İtikati durumu şu..!
Zan ile! helale,haram,harama hela demek itikadi bir durumdur tehlike arz eder..! Onu belirtmek için kullandım..
Ahmet'den, Mehmet'den kastım ise; sen,ben veya ehli olmayan birinin kendi zannı ve delilsiz görüşü..!
Hüküm ve Naas ile sabit olan hususlarda görüş olmaz zati..!
Yoksa elbetde ehlinin bildirdiği ayrı..!
Onu kasdetmediğim gayet açık ama, öyle algılandı ise düzeltelim inşaAllah...

uzAyli

İhvan Forum Üye
Neden bizler güzel güzel konuşamıyoruz.

Neden bizler kanıksadığımız, doğru zannettiğimiz meselenin aslını öğrenmeye çalışmıyoruz.

Neden bizler sürekli bir saldırganlık içerisindeyiz.

Neden bizler cedelleşmeyi bu kadar seviyoruz.

Matthew-Horne-Is-Disappointed-Reaction-Gif.gif

Kimsenin kimseye tahammülü kalmamis