Başkanlık diktatörlük getirir diyenleri gırtlaklamak istiyorum

24969_cover.jpeg

"Başkanlık diktatörlük getirir diyenleri gırtlaklamak istiyorum"

Parlamenter sistemin diktatörlüğe daha müsait olduğunu öne süren Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, "Bugün diktatörlük yapıp eline sopa alıp dövemeyeceğine göre... Eline alacağın şey kanundur, yetkidir, paradır. Parlamenter sistemde bunların hepsi başbakanların elinde... Oysa başkanlık modelinde bunların hepsi başkanın değil, Meclis'in elinde" dedi.

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/...etirir_diyenleri_girtlaklamak_istiyorum_.html

Mugalata

Kıdemli Üye
evet, katılıyorum. başkanlık daha uygun görünüyor. şimdiki sistemin demokrasi açısından sorunlu yanları var. başkanlık daha olumlu olabilir.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Başkanlık gelsin, güzel vatanın doğusu gidiversin

Kim garanti edecek gitmeyeceğini ?

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Başkanlık sisteminin ülkeyi böleceğini mi düşünüyorsunuz?

Başkanlık sisteminin kimi yönleri iyidir, kimi yönleri kötü.

Ancak şu an itibariyle kötülüğü çok gibime geliyor, korkutuyor açıkçası.

Ayrıca daha mecliste oturan hükümet vekilleri bile sistemin ne olduğunu bilmiyor.

Mugalata

Kıdemli Üye
Başkanlık sistemi ile ülkenin bölünmesinin ilgisi yok. Bölünme zaten birden olmaz. Olursa zamana yayılarak olur. O da her iki sistemde de olabilir veya olamayabilir.

Yerel özerklik olursa da bölünme olacak gibi bir anlam çıkmaz. Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi demokrasinin geliştirilmesi anlamına da gelebilir. Ama önemli olan, bunun sağlıklı şekilde yapılmasıdır. Politik niyetlerle değil, bilimsel normlara uygun olması gerekir.