Bel ve sırt ağrılarından oturarak kurtulacaksınız

spesifik

آزادی قید و بند
Sanayi, ofisler ve kırsalda çalışanlarda bel ağrılarının sıklıkla görülüyor.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Tekeoğlu tarafından geliştirilen spinal traksiyon cihazı, Türkiye'de yaygın şekilde bel ve sırt ağrısı çekenlere oturarak ağrısız ve kalıcı tedavi imkanı sunuyor.

Bu ağrıların tedavisi için cihaz tasarladıklarını belirten Tekeoğlu, "Spinal traksiyon cihazı, bel ve sırt omurgaları arasındaki eklemleri açarak bel ağrıları tedavisine katkıda bulunuyor" ifadesini kullandı.

Tekeoğlu, SAÜ Teknokent'in desteğiyle uygulamayı hayata geçirdikleri bilgisini vererek, cihazın klasik uygulamalara göre daha pratik olduğunu anlattı.

"Klasik uygulamalarda tedavide hasta yatarak göğüs ve belinden takılan korselerle çekme uygulaması yapılıyor" diyen Tekeoğlu, "Geliştirdiğimiz yöntem ise korseye gerek olmadan, hasta oturduğu yerde uygulamaya girdiği için daha acısız ve sıkıntısız" şeklinde konuştu.
Cihazın prototipini SAÜ Mühendislik Fakültesi'nde yaptıklarını aktaran Tekeoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu prototip şu anda sırt ve bel ağrılarında, disk kayması ve bel fıtığı olan vakalarda kullanılabilir. Prototipi, parçalarını ticari özelliklere göre üretip, seri imalatla ticari ürün haline getirmeyi planlıyoruz. Üniversitede Teknokent ve devletimizin desteğiyle bunu yapacağımıza inanıyoruz. Bu cihaz, patentli üründür. Bu şekilde bir cihaz henüz dünyada yapılmadı, ilktir. Uluslararası patent konusunda çalışmalarımız var."

Tekeoğlu, bel ve sırt ağrılarının değişik nedenlere bağlı olduğuna dikkati çekerek, adale kilitlenmelerine bağlı ağrıların çok yaygınlaştığını kaydetti.

Cihaz, kalıcı tedavi imkanı sunuyor

Bu ağrıları özellikle fizik tedavi kliniklerinde elektroterapi ve çekme cihazlarıyla tedavi ettiklerini vurgulayan Tekeoğlu, "Bu cihazımız, çekmeyle kalça fileksiyonu da yaptırdığı için bir şekilde hem çekme hem de manipülasyon yaparak, tedaviye yardımcı oluyor. Tedaviler kalıcıdır çünkü hastayı iyileştirir, problemini halledersiniz. Peki tekrar bel ağrısı olur mu kişide? Eğer koruyucu önlemlere uymazsa tabii ki tekrar olabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Tekeoğlu, tedavinin uygulanabilirliğinin çok kolay olduğunu, hastanın kıyafetini çıkarmadan koltuğa oturmasıyla gerçekleştirildiğini, hasta açısından risk taşımadığını dile getirdi.
Hastane tipi cihazın maliyetli olduğunu ancak daha pratik türlerini planladıklarını ifade eden Tekeoğlu, halk tarafından ev, büro ve ofislerde kullanılabilecek cihazların müracaatını da yaptıkları bilgisini paylaştı.

"İnsanların derdine derman olacak"

SAÜ Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin de üniversitelerin temel bilgi yanında teknolojik bilgi üretmelerinin önemli olduğunu aktardı.

"Bilgi üretmenin yegane yolu, öncelikle fon bulmaktır" diyen Engin, "Fondan yararlanıp proje yapmak, daha sonra da bunu somut ürün ve süreçlere dönüştürerek patent almak ve bunun sonucunda da paydaş herkesin mutlu olmasıdır. Bu proje de üniversitemizin araştırma fonundan desteklenmiş" ifadesini kullandı.
Kaynak : AA
@Kaptan

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Habere bir iki görsel eklense iyi olurdu.

Selam ve dua ile...

can feda

Profesör
@Büşra cihazın resmi var mı acaba? anladığım kadarı ile bu cihazın avantajı hastayı yatırmak yerine oturtuyor...ama bir durum var ki hasta oturduğu için gövde kontrolü sağlaması gerek...bunun içinde gövde kaslarını kullanacaktır...Buda yeterli çekme etkisi vermesi için kaslarıda yenmesi gerekecek...

spesifik

آزادی قید و بند
20152040716-b.jpg

can feda

Profesör
82881.jpg

Cihaz budur.

Selam ve dua ile...

teşekkür ediyorum...
normal traksiyon cihazlarında dediğim gibi hastalar sırtüstü oturuyor...Buda tabiki bir gevşeme sağlıyor vücutta...Bu cihazda ise hasta oturuyor...dediğim gibi oturma dengesini koruması için kaslarını kullanacak hali ile yatış pozisyonu gibi bir rahatlama olmayacak...hal böyle olunca yeterli traksiyonu vermek için ise cihaz daha fazla kuvvet açığa çıkarmak zorunda kalacak...ama kalça fleksiyonu da kattık diyor...tam bi simülasyonu görmek gerek...ama çığır açan bir cihaz diyemeyiz bence...fıtığın derecesine göre değişir...tedavinin faydası...fıtık derecesine göre bakmak gerek...direk kalıcı tedavi demek yanlış...

Kaptan

Mecra Yazarı
Ameliyatli hastalarda uygulanip uygulanamayacagi belirtilmemis.

Rosasepia

Ordinaryus
Bel ağrısına yüzme veya havuzun içinde yürümek iyi gelebiliyor. Hacamatta bir imka. Artık avrupada bile hacamat yapan klinikler var.

can feda

Profesör
Bel ağrısına yüzme veya havuzun içinde yürümek iyi gelebiliyor. Hacamatta bir imka. Artık avrupada bile hacamat yapan klinikler var.

Yüzme sırasında vücuttaki bir çok kas çalıştığından...birçok kas için...aynı anda gelişim sağladığı için güzel...ama tabi ülkemizde yüzme için gerekli yerler kısıtlı maalesef...

Takiyüddin

Yasaklı
Bu gibi hastalıkların çoğu belli bir periyot içerisinde bir takım kısımların; yenilenme, tazelenme hızlarının "doğal materyal yıpranma" hızlarını telafi edememesi dolayısıyla meydana gelir.

(Özetle fazla ve fıtratın ötesinde bir frekans ile çalışıldığında. dikkat edin, çok çalışıldığında demiyorum. Fakat Gerçi "çok çalıştırıldığında" dense doğrudur..)

Bu yıpranışlar çok defa mekanik olarak gözümüze görünürler, fakat kimsayal, elektro-norolojik, biyolojik(genetik veya "doğuştan") gibi etkenlerle de çeşitli yıpranmalar meydana gelir. Çoğu zaman bunlardan biri veya birkaçı aynı zamanlı olarak bulunuyordur.

"Aşırı ve kötü olandan uzaklaşma, nefsinin hevasını değil isteğini ve ikazlarını takip etme" ile insan sağlığını optimum düzeyde seyrettirebilir. Her nerede ne ihmal edildiğini veya fazla yapıldığını mapıldığını bulmakla da tedaviler bulmuş olmak mümkün olabilir... (Biraz soyut oldu ama anlaşılır bir vaziyeti var)

Tabi burada bazı organların, dokuların "ümidini kesme durumları, istihap hadleri" vs. vardır, sonuçta yıpranıp da "bize sormadan" ölebilirler, bu durumlarda organı "tekrar diriltmek" adına pek bir şey yapılamaz, bu konuda bilgimiz de sınırlıdır, yapılabilecekse bile günümüz bilim ve anlayışında ulaşılmış bir seviye olmadığı açık ve nettir...

maxiimuss

İhvan Forum Üye
arkadaşlar uzun zamandır belim ve sırtım ağrıyordu geçen gün doktora gittim bana bel fıtığı başlangıcı var dedi ve haliyle moralim çok bozuldu. İnternetten ameliyatsız çözümleri inceliyorum bir yöntem gördüm kinezi terapi diye bu yöntemi daha önce forumda uygulayan var mı ? fikirlerinizi paylaşmanızı istiyorum, firmanın sitesini aşağıya bırakıyorum.

bel fıtığı

Ebu Computer

Kıdemli Üye
arkadaşlar uzun zamandır belim ve sırtım ağrıyordu geçen gün doktora gittim bana bel fıtığı başlangıcı var dedi ve haliyle moralim çok bozuldu. İnternetten ameliyatsız çözümleri inceliyorum bir yöntem gördüm kinezi terapi diye bu yöntemi daha önce forumda uygulayan var mı ? fikirlerinizi paylaşmanızı istiyorum, firmanın sitesini aşağıya bırakıyorum.

bel fıtığı

Aynı sorun bende de vardı.

Hastahane dışındaki tedavilere inanmasamda bir tanıdığın vesilesi ile bu işlerle uğraşan bir hatun kişinin yanına gittik.

Tekirdağ ilinin Ergene ilçesine bağlı Velimeşe Mahallesi'nde yaşlı bir hatun kişi. Dışarıda sıra beklerken birisi topallayarak girdi biraz sonra dümdüz yürüyerek dışarı çıktı gitti.

Dedim galiba numara bu işler. Neyse sıra bana geldi girdim içeri. Yaşlı teyze uzan dedi sırtımı açtı elini omuriliğin üzerinde gezdirdi derken ağrı yapan noktaları buldu.

Eliyle birşeyler yaptı tık sesi geldi filan derken başlangıç seviyesinde ki fıtıklar düzeldi.

Bu kadarmı dedim bu kadar dedi. Ayağa kalktım baktım ağrılar geçti. Dizimi yukarı çektim baktım ağrı sancı birşey yok.

Şaşırdım kaldım. Allah bin defa razı olsun.

Tekirdağ Velimeşe ye gidip sorsanız gösterirler. Ev telefonu var ama kadıncagız öyle bıkmış usanmış ki artık telefona bakmıyor. Tavsiye ederim.

ihvanistanbul

AkhenAton
bazen alternatif tıbbı küçümsüyoruz.

özellikle fıtık gibi sıkıntıların tedavisinde ehil kişiler doktorlardan daha kolay ve acısız tedavi edebiliyorlar. gerçi kayropraktik deniliyor sanırım abd ve avrupada yaygın reçeteli fıtıkçı diyelim :D

uzAyli

İhvan Forum Üye
Hacamat ve sıcak su ağrılara çok iyi geliyor

Hakperest

Kıdemli Üye
Aynı sorun bende de vardı.

Hastahane dışındaki tedavilere inanmasamda bir tanıdığın vesilesi ile bu işlerle uğraşan bir hatun kişinin yanına gittik.

Tekirdağ ilinin Ergene ilçesine bağlı Velimeşe Mahallesi'nde yaşlı bir hatun kişi. Dışarıda sıra beklerken birisi topallayarak girdi biraz sonra dümdüz yürüyerek dışarı çıktı gitti.

Dedim galiba numara bu işler. Neyse sıra bana geldi girdim içeri. Yaşlı teyze uzan dedi sırtımı açtı elini omuriliğin üzerinde gezdirdi derken ağrı yapan noktaları buldu.

Eliyle birşeyler yaptı tık sesi geldi filan derken başlangıç seviyesinde ki fıtıklar düzeldi.

Bu kadarmı dedim bu kadar dedi. Ayağa kalktım baktım ağrılar geçti. Dizimi yukarı çektim baktım ağrı sancı birşey yok.

Şaşırdım kaldım. Allah bin defa razı olsun.

Tekirdağ Velimeşe ye gidip sorsanız gösterirler. Ev telefonu var ama kadıncagız öyle bıkmış usanmış ki artık telefona bakmıyor. Tavsiye ederim.
Fıstıklı yeri mi patlatıyor acaba
Nüksetme durumu nedir acaba