Bir Fetva ve Düşündürdükleri(Ebusuud-Yunus Emre)

Fakr

Profesör
BİR FETVA VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ(EBU SUUD- YUNUS EMRE)

"Cennet Cennet!" dedikleri
Birkaçköşkle birkaç huri
İsteyene ver onları
Bana seni gerek seni(x) [Yunus Emre]

(x) 353. MESELE :
...veya 'Cennet cennet dedikleri bir ev ile birkaç huri, isteyene ver sen ânı,bana seni gerek seni" diyerek, göğüslerini döğerek garip halleregeldiklerinde...

EL-CEVAP: ... Cennet hakkında dedikleri kötü kelimelerin küfrü açıktır,öldürülmeleri mübahtır. ..

.
(*) Şeyhul İslam Ebussuud Efendi Fetvaları: M. Ertuğrul Düzdağ, Enderun Kitabevi, 1972, İstanbul (s. 87). İktibas, C.6, S.114. s.16.

Sorulan sorunun sadece Yunus Emre'nin sözü kısmını aldım. Bu fetvada konu edindiğim kısmı da burasıdır. Ebusuud’un bu fetvası çok ünlüdür. Bu fetvayı baz alan bazı kişiler Yunus Emre'nin bu sözünün küfür sözü olduğunu iddia ederler. Bu iddialarını dile getirirken ''cenneti küçük görüyor/görmek'' derler.

Oysaki olay hiç de bu şekilde değildir. Yunus Allah'ın ikramını yani Cenneti küçük görmemekte daha büyüğüne talip olduğunu ifade etmektedir.

Yunus Emre’nin bu sözü söylemesindeki neden bir ayetten yola çıkmasıdır. Bu sözü söylemesine neden ayet ise TEVBE SÜRESİ AYET 72** dir.''Yunus bana seni gerek seni'' derken de kastettiği Allah'ın rızasıdır.

Ayrıca bu konuda (hadis) kaynak olarak ‘’Buhari Tevhid 38, Rikak 51; Müslim Cennet 9; Tirmizi Cennet 18’’ degeçen Ebu Sa’id el- Hudri rivayetine(de) bakılabilir…

**“Allah, mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara, içinde ebedi kalmak üzereiçlerinden ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde güzel meskenler vaadetti ve ALLAH’IN RIZASI İSE HEPSİNDEN BÜYÜKTÜR...” ( Tevbe Suresi ayet 72 )

Burada benim kastım Yunus Emre'nin yaptığı söylediği her şeyin doğru olduğunu Ebu Suud Efendinin verdiği her fetvanın yanlış olduğunu iddia etmek değildir ki bunu da iddia etmiyorum. Ben sadece yukarıda yazdığım sözle alakalı bir duruma dikkat çekmek ve bir yanlış ictihadın düzeltilmesi amacını güdüyorum. Yapılan ictihad ise önemli bir hatadır. Nedeni ise bir kişiyi küfürle itham etmek üzerine kurulu (sonuçlanmış) olmasıdır.

Kısacası Yunus Emre'nin bu sözü yanlış anlaşılmış ve haksız yere bu sözünden dolayı itham edilmiştir. Bu yanlış sözden(yani verilmiş yanlış fetvadan) vazgeçilmesi gerekmektedir. Hakikat hakkaniyet üzerine hareket etmek her Müslüman için önemli ve gereklidir...

Selametle…

türkü

Kıdemli Üye
zamanında dahi bu şekilde anlaşılmamış degilde söylenen söz bu şekliyle ifade edilememiş olabilecegine ben daha çok kaniyim her nedense..gaybı da taşlayalım belki su sesi gelir..

Ahi Evran

Profesör
Ebussuud, Yunus Emre'yi çok iyi anlamıştır, anladığı için fetva veriyor, zahir ehlinin bilinen cinnetleridir bunlar, Hallacı Mansur'u da bu zahir ehli siyaseten katletti! Yunus Emre'de ellerine geçse katledilirdi!

Önemli olan bizim Yunus Emre'yi anlayıp anlamadığımızdır...

Sufiler içerisinde halka en yakın, halkın içerisinde, ve halkın anlayacağı lisan ile konuşmuştur...

Yunus Emre, aşktır, sevgidir, hakktır...

Ne tekkesi vardı, ne tarikatı ne de bir postu, varsa yoksa halkın içinde sevenleriyleydi...

Nerede şimdi, böyle yüce gönüllü, halkın içinde mürşitler...

Ahi Evran

Profesör
Selam Ahi Evran Eğer düşündüğüm kişi isen seninle bu meseleleri çok konuştuk biliyorsun!...

Bildiğin, islamiforum'daki nasreddinhoca...
Ahi Evren meşhur nasreddinhoca...aslında Hace Nasıruddin Mahmud...Ahi Teşkilatının liderlerinden...Ahmet Yesevi'nin ekolünden, Hacı Bektaş-ı Veli'nin, Yunus Emre'nin yarenlerinden...Celaleddin Rumi'nin hasmı, Celaleddin'in oğlu Alauddin'in can yoldaşı, nitekim Alauddin ile Kırşehir kıyamında Moğollar tarafında şehit edildiler...

Bana gelince adım Yunus Emre, Yunus Emre'nin tasavvuf düşüncesine inanan biriyim...

CENGİZHAN

Yasaklı
Yunus Emre.....

O KOCA YUNUS.......

Yaşarken biliryordu.....
Ve yazmıştı da......Söylemişti de.....

Benim bu yazdıklarıma...Birgün bir MOLLA KASIM çıkagelir....

VE BENİ SİGAYA ÇEKER DİYE........

HEYYYY..KOCA YUNUS...

RUHUN ŞAD OLSUN......

Çok MOLLA KASIM 'lar geldi....Gitti...Seni tan eylediler...Anca gittiler..Kayboldular..

SEN HER ZAMAN GÖNÜLLERDE YAŞADIN VE YAŞAMAKTASIN......

Derviş Yunus bu sözü,
Eğri büğrü söyleme,
Seni sıygaya çeker
Bir Molla Kasım gelir.

fakiri

Kıdemli Üye
Yaw Arkadaşlar,
Buraya ikide birde böyle zahir ulema ile Tasavvuf Büyüklerinin sanki hakikata aykırı imiş gibi olan sözlerini getirip te kafaları karıştırmayın ve bulandırmayın ! Zahir ulemanın böyle meydanı boş bulduğu zamanlarda mangalda kül bırakmayacak bir şeklde atıp-tutmasını ve fetva veremsine bakmayın siz !..Onalrsürekli böylefetvalarverirlerde garibim Hallac-ı Mansur -kuddisesırruh-tan başka birinin kılına dahi asla dokunamamışlardır. Hoş Hallac-ı Mansur'u dahi -Hanefi Kadısı Hammad'ın Hallac lehinenkararına rağmen-siyaseten astıkları İslâm Tarihi sayfalarında yazılıdır. Bu zahir ulema veya onlar gibi, böyle yatarak desteksiz atanalr çok iyi biliniz ki, herhangi bir insan-ı kâmil olan büyükle karşılaştıklarında onların karşısında dilleri tutulur ve süt dökmüş kedi gibi olurlar. Karşılarında böyle bir zat olmadan istedikleri gibi de konuşur dururlar da onları kimse dinlemez.Vesselâm.

bi husben

Kıdemli Üye
Ete kemiğe büründüm …. Yunus diye göründüm.
Sıyırın eti kemiği,işte onun sesi,işte onun kendisi.
Ol kadiri kün feye kün,lutfedici sübhan benem.
Kesmeden rızkı veren cümlelere sultan benem.
Nutfeden Adem yaradan,yumurtadan kuş türeten.
Kudret dilini söyleten,zikreyleten sübhan benem.

Hem batinem hem zahirem,hem evvelem hem ahirem.
Bu cümlesini yaratıp tertib eden Yezdan benem.
Yoktur anda tercüman,andaki iş bana ayan..
Bin bir adı vardır bir adı da Yunus,ol sahibi Kur’an benem.

küfre son gaz devam

bi husben

Kıdemli Üye
Selam

Bilmediğin şeylerin peşine düşme.Yazık edersin kendine...

Biliyorum ki bu dediğime de kulak vermeyeceksin.Biz yine de hatırlatmış ol'alım...

Geçenlerde dalga geçtiğin ''âdem'' kelimesinin anlamını bir araştır.Sonrasında derinleş.Belki sözü o zaman anlarsın...

Selametle

bence sen kendine çoktan yazık etmişsin
ayrıca dalga geçtiğim adem kelimesi değildi senin hz ademi 28 boyuta gondermendi

bi husben

Kıdemli Üye
Selam

Bu söz size ait değil mi?

Bu sözün yeri ; http://www.ihvanforum.org/showthread.php?127872-BeŞer-ve-İnsan-Âdem/page5

30 nolu mesaj.

Cevap olarak anlamak isteyene yeterli diye düşünüyorum.

Diğer hususlarda ise;

ÂDEM kullanımlarına bir daha bakın.Her kullanılan ''Âdem''kavramı sizin sıkıştırdığınız mana da ''Hz.Âdem'' ol'arak kullanılmaz.O yazının bir kısmında buna işaretler var idi.

Biraz kabuğunuzu kırıp kafanızı kaldırın ve Allah'ın ayetlerini oku'yun.Hep beraber kabuklarımızı kıralım ve oku'yalım.Bunlardan birisi de yani Allah'ın ayetlerinden birisi de ''boyutlardır''.Oku'yalım,akledelim...

Bilmeden konuşmak insanı zor durumlara sokar...

Hamd Alemlerin Rabbi Allah'ındır.

Selametle.

siz boyutlarda yaşamaya devam edin o zaman lakin islam peygamberlerini boyutlarınıza alet etmeyin

kilicarslan

Kıdemli Üye
"Sultanim Osmanli artik cihana agirligini koydu bundan sonra matematige, cografya ögrenmeye gerek yok" diyen ve fetva veren bir zat ne derece feraset sahibi olabilir?
Ne derece fikhi derinlikte olabilir?

Fakr

Profesör
BİR FETVA VE DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ(EBU SUUD- YUNUS EMRE)

"Cennet Cennet!" dedikleri
Birkaçköşkle birkaç huri
İsteyene ver onları
Bana seni gerek seni(x) [Yunus Emre]

(x) 353. MESELE :
...veya 'Cennet cennet dedikleri bir ev ile birkaç huri, isteyene ver sen ânı,bana seni gerek seni" diyerek, göğüslerini döğerek garip halleregeldiklerinde...

EL-CEVAP: ... Cennet hakkında dedikleri kötü kelimelerin küfrü açıktır,öldürülmeleri mübahtır. ..
.
(*) Şeyhul İslam Ebussuud Efendi Fetvaları: M. Ertuğrul Düzdağ, Enderun Kitabevi, 1972, İstanbul (s. 87). İktibas, C.6, S.114. s.16.

Sorulan sorunun sadece Yunus Emre'nin sözü kısmını aldım. Bu fetvada konu edindiğim kısmı da burasıdır. Ebusuud’un bu fetvası çok ünlüdür. Bu fetvayı baz alan bazı kişiler Yunus Emre'nin bu sözünün küfür sözü olduğunu iddia ederler. Bu iddialarını dile getirirken ''cenneti küçük görüyor/görmek'' derler.

Oysaki olay hiç de bu şekilde değildir. Yunus Allah'ın ikramını yani Cenneti küçük görmemekte daha büyüğüne talip olduğunu ifade etmektedir.

Yunus Emre’nin bu sözü söylemesindeki neden bir ayetten yola çıkmasıdır. Bu sözü söylemesine neden ayet ise TEVBE SÜRESİ AYET 72** dir.''Yunus bana seni gerek seni'' derken de kastettiği Allah'ın rızasıdır.

Ayrıca bu konuda (hadis) kaynak olarak ‘’Buhari Tevhid 38, Rikak 51; Müslim Cennet 9; Tirmizi Cennet 18’’ degeçen Ebu Sa’id el- Hudri rivayetine(de) bakılabilir…

**“Allah, mü’min erkeklere ve mü’min kadınlara, içinde ebedi kalmak üzereiçlerinden ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde güzel meskenler vaadetti ve ALLAH’IN RIZASI İSE HEPSİNDEN BÜYÜKTÜR...” ( Tevbe Suresi ayet 72 )

Burada benim kastım Yunus Emre'nin yaptığı söylediği her şeyin doğru olduğunu Ebu Suud Efendinin verdiği her fetvanın yanlış olduğunu iddia etmek değildir ki bunu da iddia etmiyorum. Ben sadece yukarıda yazdığım sözle alakalı bir duruma dikkat çekmek ve bir yanlış ictihadın düzeltilmesi amacını güdüyorum. Yapılan ictihad ise önemli bir hatadır. Nedeni ise bir kişiyi küfürle itham etmek üzerine kurulu (sonuçlanmış) olmasıdır.

Kısacası Yunus Emre'nin bu sözü yanlış anlaşılmış ve haksız yere bu sözünden dolayı itham edilmiştir. Bu yanlış sözden(yani verilmiş yanlış fetvadan) vazgeçilmesi gerekmektedir. Hakikat hakkaniyet üzerine hareket etmek her Müslüman için önemli ve gereklidir...

Selametle…

Daha öncesinde Yunus Emre'nin burada "Allah'ın rızasını" kastettiğini ifade etmeme rağmen burada daha ötesini kastettiğini gör'düm. O açıdan bu ifademden döndüğümü ve burada Yunus Emre'nin bizzat "vech/zatı" kastederek O'nu arzuladığını ifade etmek isterim.** Bunu fark edip idrak ettirene şükran duyuyorum.

** (Konuyla ilgili)Ana çizgide bir değişiklik söz konusu olmayıp sadece Salik'in deneyimi içinde bir durum söz konusudur. Bu yazı burada durduğu için bunu yazmak istedim.

bi husben

Kıdemli Üye
Daha öncesinde Yunus Emre'nin burada "Allah'ın rızasını" kastettiğini ifade etmeme rağmen burada daha ötesini kastettiğini gör'düm. O açıdan bu ifademden döndüğümü ve burada Yunus Emre'nin bizzat "vech/zatı" kastederek O'nu arzuladığını ifade etmek isterim.** Bunu fark edip idrak ettirene şükran duyuyorum.

** (Konuyla ilgili)Ana çizgide bir değişiklik söz konusu olmayıp sadece Salik'in deneyimi içinde bir durum söz konusudur. Bu yazı burada durduğu için bunu yazmak istedim.
Biraz ayrıntı verebilirmisin yani sonuç ne o görüşünden donup nereye geldin

cemaliii

Kıdemli Üye
Gidiş sana yaradı sayın fakr. Farkına varıp birçok şeyin farka varıp geldin fakr hoşgeldin üstad.