Bu Holosko kaç Burak ve Koray eder?

cüneytkaya

Profesör
Beşiktaş ara transferin, belki de, tek bombasını patlatan kulüp oldu. Özellikle son dört-beş sezondur ülkenin en büyük transfer fiyaskolarını yaşayan Beşiktaş, acaba bu defa doğruyu mu yaptı? Gerçekten sorulması gereken bir soru... Çünkü bonservisi 5 milyon euro... Burak’la Koray’ın maliyetlerini de eklersek, yaklaşık 7,5 milyon euroya gelir... Hatta hatta Holosko’ya verilecek miktarı da koyarsak, 8 milyon euroyu geçip, neredeyse 10 milyonluk tavana vurur... Holosko bu kadar eder mi? Onu Slovakya-Fransa özel milli maçında da izledim. Takımının tek golünü atıp, 75. dakikada çıktı. Ne tipik santrfor, ne tipik kanat adamı, ne de tipik forvet arkası... Hepsinden var... Yani karışık... Yaşı 23... Eğitici yanı olan bir hocanın elinde mi? Tam beklenip karar verilecek cinsten... Ama ya yarın 10 milyon euro etmezse... En azından Beşiktaş’ı taşısa...

>> Zico’nun gözü!
Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, gösteri maçı için bulunduğu Brezilya’da hayranlarıyla sarmaş dolaş oldu. Gol de attı... Ama Alex’i gözü kapalı ülkesinin milli takımında oynatacağını söyleyerek biraz da atmış... Yani Ronaldinho’nun, Kaka’nın yerine falan gibilerinden...

>> Canaydın fair-play’i boşuna almamış!
Galatasaray Kulübü Başkanı Özhan Canaydın dostumuz, yüzme şampiyonasını izlemiş ve birincilikleri toplayan Fenerbahçeli sporcuların boynuna madalyalarını takmış... İşte fair-play... Peki, madalyaları kazanan kulübün başkanı, kendisine sarı-kırmızı kalem uzatılınca, minicik bir hayranını imzadan mahrum ettiğinde ne oluyor?

>> Bay istatistik oynarsa!
Şimdi de bu çıktı... Futbolda istatistik... Sahanın boyutları uluslararası normlarda 105 X 68... Sporcu sayısı 22... Üstelik bir tek top var... Rakamları topla çıkar, sonra ahkâm kes... Ama hepsi boşa gitsin... Neymiş, Sevilla 4-4-2 oynayanları yeniyormuş da, 4-4-1-1 oynayanlara takılıyormuş... Yok yahu! Bu sezon Alex hangi frikiği gol yaptı üstat? Sizlere göre gol ortalaması 20 olan Hakan Şükür’ün kaç golü var? Nobre’den ne haber? Futbol, basketbol gibi üç beş oyunun sporu mu? İşte Ersun Yanal Hoca da böyle yangınlarda...

>> Vestel Manisaspor doğru mu söylüyor?
Holosko’nun transferi dolayısıyla Manisa’nın Süper Lig’deki temsilcisi bir haftadır gündemde... Bir yönetici de, hazır böyle bir ortam varken, Galatasaray’ın, Hakan Balta’nın transferinden bugüne kadar ancak 100 bin euro ödeyebildiğini açıkladı ve böyle giderse futbolcularının geri verilmesini isteyeceklerini söyledi. Hoş geldin Ribery olayı! Haber doğruysa, Adnan Sezgin’in kıtalararası gezilerinin ne gereği var ki?..

>> Hakem dediğin Malezya’da var!
Müthiş bir haberdi... Malezya’nın Kuala Lumpur kentindeki bir maçta, hakemin biri oyuncuyu kırmızı kartla attıktan sonra olaylar dinmek bilmemiş... Bunun üzerine stadın dışındaki arabasına yönelen hakem, oradan silahı alıp sahaya dalmış ve havaya ateş açarak olayların durmasını sağlamış... Şaşırdınız mı? Neden? Meğer hakem polismiş... Bize de yoksa böyle polis hakemler mi gerekir? Baksanıza Bünyamin Gezer, Kezman’ı yolladı, Fenerbahçe Semih’le toparlandı... Atış illaki silahla olmaz, böylesi de işe yarıyor... Ama illa da polis olmak gerekiyor galiba...

>> Nedim Karakaş ne söyleyemedi!
Fenerbahçe Basketbol Şubesi’nin en öndeki isimlerinden Nedim Karakaş, geçen Çarşamba SkyTürk’teki muhteşem basketbol programına bağlandı. Yalçın Granit ustanın ve diğer katılımcıların da ısrarla üzerindeki durdukları, “Aydın Örs” meselesine açıklık getiremedi. Kem-küm etti, bir aralık da “Kendisine yeni bir görev önerildi, o da kabul etmedi” demekle yetindi... Peki, gerçek bu mu? Asla! Ben araştırmaya devam ediyorum. Sona bir adımım kaldı... Yakında açıklayacağım...

>> Celalettin Müdür ve Maraton!
Ligin ilk yarısının son haftasındaki Maraton’da Şansal dostumla, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah kapışmışlar. Konu, Fenerbahçe-Trabzonspor maçı sonrası kameramanlarla polislerin arasında geçenler... Kim haklı, kim haksız bilemeyiz... Çünkü orada değildik... Zaten mesele adliyede... Ama, Fenerbahçe- Denizlispor maçında kesilen kabloların meselesi ne oldu, onu çok merak ediyoruz... Çünkü kesilen kabloları gördük... Yoksa kulağınızın üstüne mi yattınız? Şayet öyleyse, zaten kameramanın ne değeri kalır ki...

>> Vay Bülent vay !
Sivasspor Teknik Direktörü Bülent Uygun, teknik ustalığının yanı sıra, bir de uyanıkmış ki, değme gitsin! “Mehmet Yıldız’ı satarım, hatta paralı talip çıkarsa Hayrettin ve Musa da olur” gibilerinden demeçleri peş peşe sıraladı... Ardından pusuya yattı. Ve ne kadar Sivaslı cebi dolu iş adamı varsa, “Aman” dileyip, sıraya girdiler... Helal sana Bülent ! Bir asker selamı da benden sana!

>> Yattara İstanbul’a düşerse!
Yattara, -çıkan dedikodular öyle- güya Trabzon’a dönmemek üzere gitmiş... Ben bu satırları yazarken de, yeni bir haber, bir gelişme yoktu. Neyse... Hazır ortam böyleyken de, bizim spor medyası Yattara’yı “Üç Büyükler”in gündemine oturtuverdi. Varsayalım ki, Yattara, Trabzon’dan gitti, İstanbul’a düştü... İş yapar mı? Yapar! Ama bence sahadan çok, sahanın dışında... Magazinciler hazır olun, malzemenin ağa babası geliyor...

>> Selami Bey’in kıyağı mı?
Geçtiğimiz hafta, Kadıköy Belediyesi’nin Fenerbahçe’ye müthiş bir kıyak yaptığı şeklindeki haberlerle dolu taştı. İlk haberi Sabah verdi. Sonra medyanın tamamı haberde ismi geçenlerle ilgili haberler yaptı. Hibe değil, ihale dendi... İhale için Bursa’nın üç tane basılan bir gazetesine ilan verilmiş olması tartışıldı. “Salona ‘evet’ ama yanına alış veriş merkezi yasal değil” dendi. Dendi de dendi... Ama, yanılmıyorsam üçüncü günde yine Sabah’ta yer alan haberin gelişimindeki bir bölüm doğru muydu, değil miydi, işte benim açımdan bütün mesele burada idi... Haberde, ihaleye Fenerbahçe Spor Kulübü ile Fenerbahçe İdari Sorumlusu Serkan Acar’ın katıldığı yer alıyordu. Yani ihaleye katılım birden fazla idi...Yani çok yasal davranılmıştı. İşte bu çok canımı sıktı. Bekledim, bir yalanlama şu ana kadar gelmedi... Daha fazlasını yazmaya içim el vermiyor...

>> Şota gerçeği!
Geçtiğimiz hafta, Karadeniz TV’nin, Trabzonspor’la ilgili, geniş katılımlı düzenlediği bir programa katıldım. Programda bulunan üç gazeteci de, çok ilgi çekici ama çok doğru olarak Trabzonlu değillerdi. Burada, Trabzonspor’un transfer politikasının, özellikle de yabancı konusunda, yıllardır yanlış planlanıp, yürütüldüğünü vurguladım. Peki, doğrusu nedir diye sorduklarında da, gelmiş geçmiş en yararlı yabancı olarak Şota’yı gösterdim... Yani haritaya bakıldığında soldan değil, sağ yandan yapılacak transferler... Hem ucuz, hem yapıya uygun olur... Benden söylemesi...

kemalbelgin.gif
[email protected]