Bülent Akyürek / Güzel Susma Sanatı

seyyah_acem

YEŞİL TUAL
59244.jpg

Yılgın Türkler - Cep Boy
Bülent Akyürek
· Fincan Yayınları
· Basım Tarihi : 08 - 2009
· ISBN : 9786055653019
· Sayfa Sayısı : 295
· Etiket Fiyatı : 9.90 TL

Bülent Akyürek'i cesur romanları ve olay yaratan konuşmalarından tanıyoruz. Sert dili ve kalemiyle hep söylenemeyenleri söyledi. Hiç susmadı, hiç esnemedi.-Yayınevimiz ilk yayınlandığında Bestseller olan ve bu özelliğini yıllardır yitirmeyen "Yılgın Türkler"in genişletilmiş ve gözden geçirilmiş yeni baskısını sunmaktan gurur duyar. Bu kitap, dünya tarihinin en yorgun, en yılgın milletine agresif, hüzünlü ve trajikomik bir son çağrıdır.

Yılgın Türkler

Zaferlerinden değil, yenilgilerinden ders çıkarmayan milletler yok olmuşlardır.

Şimdi "Ya İstiklal, Ya Ölüm" parolasıyla düşmanı kazma ve kürekle yurdundan kovan milletimiz modern dünya düzeninde hayli yorgun düşmüştür.

Artık övgüye değil, bizi kendimize getirecek gerçeklere ihtiyacımız var.

Bu kitap, dünya tarihinin en yorgun, en yılgın milletine agresif, hüzünlü be trajikomik bir son çağrıdır.

Bülent Akyürek'in, cesur romanları ve olay yaratan konuşmalarından tanıyoruz. Sert dili ve kalemiyele hep söylenemeyenleri söyledi. Hiç susmadı, hiç esnemedi.

Son kitabı "Yılgın Türkler"i okuyunca ne demek istediğimizi iyi anlayacaksınız.
(Arka Kapak)

Bu kitap, dünya tarihinin en yorgun, en yılgın milletine agresif, hüzünlü ve trajikomik bir son çağrıdır.

Bazı konu Başlıkları:
Ayaktayken bir bardak su getirsene
Taş yok mu taş?
Almanlar yenilince biz de yenilmiş sayıldık
Memleketi sen mi kurtaracan?
Yellenme biçimlerine göre karakter tahlilleri

Gavur yapıyor abi
NASA'nın başında iki Türk varmış
Gitcem abi bu ülkeden
Akıl verme para ver
Adamın olacak iyi bir yere büfe açacan abi
Yenildik ama ezilmedik
Çocuk heyecandan cevap anahtarını kaydırmış ablası
Bana bişey olmaz ben Türk'üm
Ya ver ya terk et
Bir oturuşta iki büyük deviririm ama asla sarhoş olmam abi

Dört iklim görüyok, başka kimin ülkesinde var abi
Türk'ün aklı tuvalette gelirmiş
GV bırakın biz size döneriz
Sende karizma eksik abi
Küçük esnaf ölmüş abi
Oranın kızları nasıl abi?
Sigarayı bıraktım artık merdivenleri koşarak çıkıyorum abi...
Gerçeğin her zaman iki şahide ihtiyacı vardır...
Birincisi benim... İkincisi siz olun...
Yoksa bana deli diyecekler
...

Ahi Evran

Profesör
Öğlen Namazına Nasıl Kalkılır?

onnkkapak.jpg

Bülent Akyürek'in son kitabı "Öğlen Namazına Nasıl Kalkılır" 1 Kasım'dan itibaren sadece cesur kitapçılarda.
Bu kitap yine çok tartışılacak. Çok okunacak ve uyuyanları uyandıracak.

Bu kitabı organize olarak satın alıp, dağıtan birileri yoktur. Okumak istiyorsanız kendiniz satın almalısınız.

Daha çok Yılgın Türkler ve İçinizdeki Öküze «Oha» Deyin

kitaplarından tanıdığımız benzersiz üslûbu, yaşayışı, cesareti, sert tavırları ve bağımsız kalemiyle ses getiren, ezberleri bozan Bülent Akyürek'in bu kitabı da çok okunacak, çok tartışılacak...

Namaz, İslam'ın, Allah'ın emridir.

Namazda huzur bulmak ise temennidir, hedeftir, 'Huzur bulamıyorum, öyleyse kılmayayım' gibi bahaneier biraz basit kaçmıyor mu? Nefsini ve dünyayı seccadenin bir adım yanına park edip namaz bittikten hemen sonra, onları terlik gibi ayağına takacak ya da baş tacı edeceksen namazında huzur bekleme! Hepimiz, huzura çıkmış huzursuz Müslümanlarız...

Kuran'da Kehf Suresi var ve 'Yedi Uyurîar'dan bahsediliyor. Ben, orada onlarla birlikte uyuyan 'Kimir' adlı köpeğe dikkat çekmek istiyorum. Köpek, Allah'ın emrine uyuyor, işte biz Allah'ın emirlerine karşı köpek olabilirsek 'kul' olmuş olacağız.

Bir lokma veren adamın peşinden ölene dek giden köpekler; bize hayatı, nimetleri, cenneti sunan Allah'a karşı hepimizden daha sadıkdavranıyorlar.

İnsanlara bakarak öğrenemediğimiz kulluğu, köpeklere bakarak öğrenmekte gecikmiş sayılmayız!

Serdar55

Asistan
Güzel bir haber, bekleme sürem az gözüküyor.

Kahve kültürünü ve kendi insanını çok iyi tanıyan, ''çayın yanında sigaram olsun'' zevki olan krişe laf avcısı yazar.

fakiri

Kıdemli Üye
Bu seri --Sabah Namazına Nasıl Kalkılır?--la başlamıştı yanılmıyorsam !Ve bildiğimiz kadar ada epi bir ciro yapmıştı ... Cironun yüksekliği artık bütün namazlara nasıl kalkılır kitaplarının da yazılmasına bir sebep-kapı açmış oldu diye düşünüyorum ! :)--------------------Öğlen namazında uyuyanlar ! :)Ne duruyorsunuz ? Haydi hep birlikte kitaba hücum !

Serdar55

Asistan
Eserde Akyürek'in diger eserlerinde geçen ''ağzı bozuk'' uslubu bulamazsınız.Eser daha çok namaz kılmayanların neden sorusuna verdikleri ''krişe cavaplara'' yönelik yazılmış bir eser.

Eserin sonlarına doğru tekrardan kişisel gelişimin İslam karşıtı olmasından bahsediyor.''İçinizdeki öküze oha deyin fincan yayınları jeep boy'' cümlesini ezberletiyor.

Eserden bir anektod

“Ne zaman İsrail, Filistin'e bomba yağdırsa biz Müslümanlar “Cihad” ayetlerini saklayıp, bol bol sabır ayetlerine sarılarak kermesler kurup içli köfte, gözleme satarak, tüketerek Filistin için günah çıkartıyoruz. Gözlemeler yenilirken duvarlarda asılı resimlerde ölen çocukların kanlı suratlarını izleyerek “Oradan iki de ayran ver hele” demeyi ihmal etmiyoruz.”

:)zeynep(:

Hakve
Bülent AKYÜREK Kitapları

87766.jpg

Kişisel Gelişim Kitapları tersinden bir Kuran gibi!

Kuran’ı tersten okuyan her insan bu kitaplardan yazabilir! Şeytan, Kişisel Gelişimi kullanarak damarlarımıza sızıyor. Bu kitaplar “Şeytanın İlmihal Kitapları” olmaya başladı.

Çok satan, çok okunan ve tartışılan “Yılgın Türkler’in Antimodernist yazarı BÜLENT AKYÜREK’ten bir kavga kitabı daha! AKYÜREK, bu kitabında Kişisel Gelişim Kitaplarının şeytana, kapitalizme hizmet ettiğini ve Kişisel Gelişim Kitaplarının bir nevi Satanist, Kapitalist kuşatması olduğu-nu ayet ayet Kuran-ı Kerim ile karşılaştırarak ispatlıyor. Ayrıca yazarın bu eseri, Neo-tasavvuf olma özelliğiyle de bir ilk...

İnsanın nefsini kışkırtan Kişisel Gelişim, hepimizi bir tüketim nesnesi haline getiriyor. Dinimizde “Kazanmak” ya da Kaybetmek” değil “Sevap” veya “Günah” vardır! Öyleyse başarıya endeksli bu kitaplar niçin çok satıyor anlamış değilim, din elden gitti mi yoksa?

ismail

Yeni
975-6103-%2006-X.jpg

Yeni bir kuşak yaratmanın biricik yolu, o kuşağın dilini yıkmaktır. Bu dili yıkarken, büyük bir gözlem ve kulak misafirliği kabiliyetinin yanı sıra, cesaret ve ters bakış açısı gerekir; ama basitin derinliğine düşebilecek çok az yazarın bulunması yapılan işi bir kat daha zorlaştırıyor. Daha önce birçok underground romana imza atmış benzersiz ve agresif yazar Bülent Akyürek; yeni kitabı "Boş Laflar Antolojisi" ile Türk insanının son yirmi beş yılındaki klişeleri toplayarak çok yararlı bir hizmet vermiş. Gündelik konuşmalarımızdaki derin anlamları, ikiyüzlülükleri, imaları okurken zaman zaman paniğe kapılacak, sinirlenecek ve bir o kadar da güleceksiniz. "Boş lafa gerek yok", "Boş laf karın doyurmaz", "Boş lafla peynir gemisi yürümez" ... diyenlere cevap niteliğindeki bu kitap, insanımızı tanımaya yönelik kaynak eserlerin en büyüklerinden biri olmaya şimdiden aday görünüyor.

Serdar55

Asistan
Bülent Akyürek Samsun konferasında yeni kitabının müjdesini verdi, mezkur eserin ismi ''ÖHS -Ölüme Hazırlık Sınavı''.Biiznillah önümüzdeki sene raflarda göreceğiz .

~ş@hin~

Paylaşımcı
Alışılmışın dışında, çok uç noktalarda ve cesur bir uslübu var. Tanışmak istediğim kişilerden birisi... Ağzının bozukluğu! ve konuşmasında ki harareti ile ilgi çekiyor.

ismail

Yeni
975615509-4.jpg

BÜLENT AKYÜREK, her zamanki gibi agresif, cesur, acımasız kalemiyle bu defa kadınlara çıkarıyor baltasını. Kronik hastalığı yüzünden yıllardır evden çıkamaz duruma gelince, çarşıda, pazarda, kadın günlerinde, ev gezmelerinde, bahçede yapılan beş çaylarında onlarla içli dışlı olarak, kadının şifrelerini çözen bir dekoder olmuş. Hayatın inanılmaz ayrıntılarından, en küçük kadın triplerinden, vücut dillerinden öyle derinlere inmeyi başarmış ki Allah kadın okuyuculara sabır versin. Kadın deyince, erkekler, aşk, evlilik irdelenmez mi? Onların da canına okumuş. Şizofrenik arka planla yazdığı bu kitabın, nasıl bu kadar gerçek olduğuna inanmak istemeyecek ama kaçacak yer bulamayıp sinirden ağlayacaksınız. Kitabı okurken kızdığınız yerlerin altını çizmekte fayda var, çünkü kızdığınız her cümle sizi kendinizle tanıştıracak. Akıllı kadınlar için tedavi niteliği taşıyan bu kitap kaprislerini devam ettirenler için baldıran zehri olacaktır. Seçim sizin. Akyürek; kadınları tavuklarla, kedilerle, masalarla, sürüngenlerle, kanaryalarla, tütünle, incir ağacıyla, Hitler'le, Mussolini ile, kapitalizm ile karşılaştırırken evliliğin, aşkın ve kılıbık-kazak erkeklerin de yakasına yapışıyor. Kalp ve yüksek tansiyon hastalarının uzak durması tarafımdan rica olunur. MUSTAFA AKYOL (Kurnaz ve bekar, mesut ve bahtiyar bir entelektüel!)

ismail

Yeni
Bülent Akyürek / Mavi Marmara Risalesi

getimageV3.asp
kkdc435702.jpg
kkdc435702.jpg

2010

Yazar Bülent Akyürek, yeni kurulan “bomba” gibi bir yayınevinden (C4), “bomba gibi” bir kitapla karşımıza çıktı.

C4 Kitap’ın ilk eseri olarak yayınlanan kitap “Mavi Marmara Risalesi” adını taşıyor. “Bülent Akyürek’in en sert kitabı” diye de tanımlanan eser “bomba gibi” olunca bazı pimpirikli yayınevleri de kitabı dağıtmama kararı almışlar. Akyürek de “dağıtmama” kararı alan yayınevlerini “dağıtmak” yerine "kendi dağıtımını kendin yap” kampanyasıyla “vira bismillah!” deyip işe başlamış. Bu yüzden farklı bir yöntem geliştirmiş; siz adresinizi www.bulentakyurek’e adınız, soyadınızla birlikte yazıyorsunuz, o da kitabı isminize imzalayarak gönderiyor. Kargoyla hemen ulaşan kitabın ücretini de hemen kargocuya ödeyebiliyorsunuz.

İsrail'le ve Batı'yla hesaplaşma

Bülent Akyürek bu kitabında Mavi Marmara baskınını yapan İsrail’le ve iki yüzlü Batı Dünyasıyla hesaplaşıyor. Yayın dünyasında yeni bir soluk olmaya aday olan Ankara merkezli yayınevi C4 ise şimdilik Bülent Akyürek’in tüm kitaplarını yayınlayacak.

ismail

Yeni
O güzel insanlar o güzel gemilere binip gittiler…” Bülent Akyürek yine sıra dışı bir kitapla karşımızda. “Mavi Marmara Risalesi” isimli kitabının imza gününde o güzel gemideki o güzel insanlarla beraberdik. Haliyle ilgi de oldukça fazlaydı. O güzel insanlar gemilere binip gittiklerinde biz geride kalanlar “Neden bizde gitmedik” diye iç geçirmiştik. Hepimizin içinde bir pişmanlık olarak kaldı Mavi Marmara. Hayatımızın sonuna kadar yâd edildiğinde içimizi acıtacak bir pişmanlık… Eğer gönüllerimizin o gemideki kardeşlerimizle beraber olduğunu bilmeseydik bu pişmanlık bize hayatı zindan ederdi. Ancak ne zamanki güzel insan Hakan Albayrak, bazılarının da geride kalıp gidenler için ortalığı ayağa kaldırması gerektiğini, üzülmememiz gerektiğini söyledi biraz olsun teselli bulduk.

Az şey değildi gidenlerin ardından özgürlük türküleri söyleyebilmek. Gidenler birer kahramandı bize ise o kahramanların o zaferini yazmak düşmüştü. Şehitlerin ruhunu şad etmek... Gazileri minnetle anmak… Ne kadar büyük yürekleri vardı, her şeyi geride bırakarak Müslüman kardeşleri için bedel ödemeye gittiler. Hepsinin hayat felsefesi farklıydı belki ancak hayata yükledikleri anlamlar aynıydı Mavi Marmara her şeyin üzerinde bir ümmetin ültimatomu olacaktı. Oldu da. Allah kendilerinden razı olsun.

Bülent Akyürek, gemiye yapılan ilk müdahalede gecenin üçünde aksiyon alanında gördüğüm ilk sima idi. Şimdi ise yeni çıkan kitabı, Mavi Marmara ile ilgili yazılmış kitaplar arasında gördüğüm ilk ezber bozan kitap. Ruhu olan bir kitap bu. Otoriteye başkaldıran bir kitap. Mavi Marmara’yı sadece bedeli ağır bir olaymış gibi algılayanlara şiddetle tavsiye ettiğim bir kitap. C-4 yayınlarından çıktı. “Mavi Marmara Risalesi” Şehitlerin ve şahitlerin kitabı. İçinde bir de Furkan Doğan tefsiri olan kitap… Mavi Marmara bir direnişin hikâyesi…
habertaraf

ismail

Yeni
ROTAMIZ İSRAİL YÜKÜMÜZ C4

Takdim

"Övgü, kuşkusuz yalnızca Allah'a aittir. Selam, efendimiz Hz. Muhammed'e ve onun yakınlarıyla sahabelere olsun. Nefislerimizin ve işlediğimiz kötü amellerin şerrinden Allah'a sığınırız. O'nun doğru yola ilettiğini kimse saptıramaz, saptırdığını da kimse doğru yola koyamaz. Rabbimiz günahlarımızı bağışlasın, yamuklarımızı düzeltsin, topallayan ayaklarımıza istikamet versin. Kalplerimizin mührü fetih gemilerinin aydınlık yolu gibi açılsın. Mutlu son inananlar içindir."

ismail

Yeni
MAVİ MARMARA RİSALESİ’Nİ NİÇİN YAZDIM ve BAŞIMA NELER GELDİ?

Mavi Marmara Gemisi yola çıktığı andan itibaren Gemi yoldayken, baskına uğradığında ve şehitlerimizi kendi toprağımıza gömene dek bu sitede konuyla ilgili günlük yazılar yazdım. Biliyorsunuz, gemiyle gidemediğim için herkes gibi dualar ettim, gündem oluşturdum, on gün uykusuz sabahladım.
Arkadaşlarımız döndüğünde bir kitap çıkaracak kadar malzemem olmuştu ama nasıl olsa gelenler kitap çıkarır diye bekledim. Maalesef aylar geçmesine rağmen yakın çevremizden hiç kimsenin kitabı çıkmadı. Bu tarihi olayın şahidi olarak üzülüyordum. Derken, başta Hakan Albayrak, Ebubekir Kurban, Bahadır İslam beni teşvik ederek cesaret verdiler. Tüm iyi niyetimle kolları sıvadım. Bir yayıncı bulamayınca da 24 yıllık bir yazar olmama rağmen hiç istemediğim bir işe bulaşıp yayınevi kurdum.
Yayınevinin bomba gibi bir ismi olsun istiyordum. Sonra niçin bir bomba ismi bulmuyorum düşüncesiyle boğuşurken aklıma “C4” geldi. Çok zor bulduğum paralarla yayınevini kurup kitabı çıkardım. Şu an vaktim gidiyor ve sıkıntıdayım. Bülent Akyürek, bu işin rantını yiyor diyenleri Allah’a havale ediyorum.
Mavi Marmara Risalesi kitabım bazı dağıtımcıların siyasi görüşleri yüzünden dağıtılmıyor, üstü örtülmeye çalışılıyor. Sitemde de bahsettiğim gibi isim, adres, telefon numarasını gönderenlere imzalı olarak gönderip sorunu aşmaya çalışıyorum.

ismail

Yeni
Mavi Marmara Risalesi kitabı çıktı

Yazar Bülent Akyürek “Mavi Marmara Risalesi” adında bir kitap yazdı. C4 yayınevinden çıkan kitap, Mavi Marmara gemisinde 31 Mayıs gecesi yaşanan İsrail saldırısını aktivistlerin gözünden anlatıyor. Akyürek’in akıcı uslubu kitaba farklı bir hava katıyor. Kitabın kapağında “o güzel insanlar, o güzel gemiye binip gittiler” notunu düşen Akyürek, Mavi Marmara olayını tüm yönleriyle yeniden anlatıyor.

Bülent Akyürek kitabı yazma sürecini şu şekilde aktarıyor:
“Gemiyle gitmemiş bir adamın, oturup kitap çıkartması nezaket kurallarına aykırıydı. Önce, gemiyle gidip dönen yazar arkadaşlarımın eserlerini çıkarmasını bekledim. Zaten bu arada Ebubekir Kurban, Hakan Albayrak, Bahadır İslam, benim kitabı çıkartmam için ön ayak oldular, utancımı yenmemi sağladılar.
Hakan Albayrak dedi ki: Ne demek kardeşim, vicdan sahibi her insan o gemideydi, sizi bizi yok. Bu konu hakkında ne kadar çok kitap basılır, film yapılırsa o kadar iyi olacak, bir an evvel çıkart kitabını… Bu cümle üzerine kendime gelip çalışmaya başladım. Şu ana kadar üç kitap çıktı.
Kendimi aklamayınca, o gemiyle gitmeyen insanların hakkını da yediğimi düşündüm. Gerçekten, sonuçta o geminin kaç insan taşıyabileceği belli…
Olan oldu, giden gitti, biten bitti… Tüm dünya “Mavi Marmara” nın kahramanlığıyla çalkalandı. Allah, onlardan razı olsun. Hiç biri kibre kapılmadı, kişisel kahramanlıklarını anlatmadı. Ben, her birinin başına gelenleri, bir diğerinden dinledim. Bakın, bu son söylediğim çok önemli! Onlar birbirlerini övdüler, kendilerini değil.
Mavi Marmara İnsani Yardım Gemisi İsrail ile savaşmaya gitmedi… Dünyanın dikkatini İsrail ablukasındaki Gazze’ye çekeceklerdi, bunu başardılar. Yeryüzünde, zaten zulmün krallığını yapan İsrail’in sicilini biraz daha kirlettiler. Başka milletler de onların zalimliklerine tekrar şahit oldu, yani biz alacağımızı aldık. Mavi Marmara, ümmetin misakını genişletti. Müslüman Müslüman’ın kardeşidir.” hadisini hatırlattı. Bizi tek yürek yaptı.
Bu heyecanı gelecek kuşaklar da yaşasın, bu fukaranın kitabını okurlarken, bakışları ışıldayıp yürekleri çarpsın diye yazdım satırlarımı… )

http://www.ihh.org.tr/mavi-marmara-risalesi-kitabi-cikti/

ismail

Yeni
Der beyan-ı risale-i Mai Marmara

Mavi Marmara şakirdine risale!
Bülent Akyürek bomba gibi bir kitap yazdı.
Kitabı kimi dağıtımcılar özellikle almıyormuş!

Risale: Arapça ulaştırmak kökünden türemiş mektup, name, duygu düşünce ve bilgi iletimi için kaleme alınmış yazılı şeyler anlamına gelir. Daha sonraları bir nevi anlam daralması yaşayarak bilhassa Türkçede ilim adamlarının bir konuda kaleme aldıkları küçük ebatlı kitapçıkların da genel ismi olmuştur.
Gerçi günümüzde Risale deyince sadece Bediüzzaman Hazretlerinin geçtiğimiz yüzyılda kaleme aldığı Risale-i Nur'dan başkası anlaşılmasa da tarihimizde pek çok değerli risalelerin yazıldığı bir gerçektir.
Aslında yazılı hale getirilen her şey tarihe kayıt düşmektir. Yazar Bülent Akyürek de hem İHH‘nın Gazze’ye yardım amacıyla oluşturduğu Mavi Marmara Seferi günlerindeki halet-i ruhiyesini dile getirmek hem de tarihe iz bırakmak adına Mavi Marmara Risaleleri isimli çeşitli başlıklardan oluşmuş bir eser kaleme almış.
22081.jpg

Yedekler her zaman sahaya iner

Tek takımı tutuyoruz artık: Mavi Marmara… Dokuz kişiyi oyundan attılar ama milyonlarca taraftarımız oldu çok şükür! Bir daha ki maçta görecekler bizi… Yer, gök mavi olacak, her yer Marmara olacak… Balkonlardan inen yedeklerimizde inecekler sahaya, Allah büyük.”
Böyle diyor o kabına sığmayan, kendi ifadesine göre sert yaşayan, ulusa Ankara’dan seslenen, Underground roman ve antimodernizm yazarlığı yapıp, bir koltukta pek çok karpuz sığdırarak bizleri keramet bombardımanına tutan, -kendi ifadesine göre bir ayda otuz dört ayrı dergide yazı yazıyor- Bülent Akyürek Mavi Marmara Risaleleri ismini verdiği eserinde.
Gayrı meşhur web sitesi: www.bulentakyurek.org
Biz onu kendi ismini taşıyan sitesinde kaleme aldığı sert yazılarından, (Esra Elönü sert yazılar kaleme alıyor diyenlere duyurulur.) kişisel gelişimcileri ti-ye aldığı (her ne kadar ağır ifadelerle dolu olsa da, hak ediyor haspalar!) “İçinizdeki Öküze Oha deyin”, ‘Sabah Namazına Nasıl Kalkılır’ tipi çok satan kitaplarından, “Öğle Namazına Nasıl Kalkılır’’, Çılgın Türkler'den, Modern birikinti ve bid’atlarına karşı kaleme aldığı “Yılgın Türkler” ve benzeri kitaplarından, konferans ve söyleşilerinden tanıyoruz.

22082.jpg

Akyürek, ümmet olmanın şuuru ile bütün samimiyetiyle kalemine sarılmış o Mavi Marmara günlerinde. O gemiye binememenin verdiği elemle bari tarihe kayıt düşebileyim diye yakmış sigarasını ve ciğerlerini.
Kitabın yayınevinin ismi bir patlayıcı ismi: C4 Kitap! Akyürek’in kalemine pek de uygun düşmüş yayınevi adı.
Kitap boyunca ilginç bir aşağılama biçimi olarak “İsrail” kelimesi her geçtiği yerde puntolar daha küçültülerek yazılmış: “it-rail” denmesi Bülent Akyürek ilginçliklerin biri.
Eski araplar haram aylarda özellikle de Hac mevsiminde yola çıkarlarken savaşmak niyetinde olmadıklarını göstermek için yanlarına sadece ve sadece kurda kuşa karşı kullanabilmek adına yolculuk kılıçlarını alırlarmış. Oysa Mavi Marmara gemisindekilerin yanlarında yolculuk kılıçları bile yoktu. Onlar yola çıkmanın “Küçük Ölüm” olduğunu bilerek dört kişinin omzunda gidiyormuşçasına, dört tekerleğin üstünde imişçesine bindiler o gemiye. Ve sadece “Mataralarındaki tuzlu su ile yola çıkmaya hüküm giymiş hissettiler kendilerini bütün mazlumlar adına.

Gelecek kuşak da haberdar olsun

Yarının gençlerine Mavi Marmara’yı, o gemide olanları iyi anlatmak gerek. Gençler eğer odalarının duvarlarına illa bir poster asacaksa buna en çok yakışacak Mavi Marmara gemisi olacaktır.
Modernizmin iliklere kadar işlendiği bu zamanlarda Ebubekir gibi yola gidilebilecek yol arkadaşlarının da bulunduğunu haykıran insanlık mücahidlerini taşıyordu o gemi.
Akyürek, kitapta ayet ve hadisleri oldukça başarılı kullanmış. Hadis ilmine meraklı biri olarak Enes (r.a.)’ın kardeşinin küçük kuşunun ölümü üzerine yazarın aktardığı hoş anekdotu, daha önce hiç bir hadis kitabında görmemiştim. Sağ olsun Akyürek, hadisi araştırıp bulmama vesile oldu, Şöyle ki :
Enes (r.a.)’in kardeşinin bir kuşu varmış. Bu kuş ölmüş. Çocuk kuşun ölmesine çok üzülmüş. Rasulullah (sav) Uhut savaşı günlerinin peşinde, işleri zorda iken bunu duyan Efendimiz (sav) “Mugayr” isimli kuşun sahibi çocuğun yanına gitmiş.
O çocuğa gider,
Çocuk da olsa gider
Efendimiz gider…
Gitmek gerekir,
Gitmek gerek, gidebilmeyi bilmek gerek. Ne kadar da unuttuk gidebilmeyi. Baba dostlarımıza, mahallemizdeki hacı teyzeye, bizlere emeği geçen güzel insanlara, bizlere emek vermek isteyen güzel insanlara, Yüreklerindeki dert katığı ile sofraya oturanlara. Başkalarının dertlerini dert bilerek gidebilmek, başkalarının dertlerini bizim derdimizden daha büyük bilip gidebilmek gerek.”
22085.jpg

Şehit Furkan Doğan Tefsiri

Mavi Marmara Risalelerindeki en vurucu bölüm başlığı bence “ Şehit Furkan Doğan Tefsiri” başlığı olmuş. Bundan sonra yazılacak bir tefsir eserinin bu isimle ya da bu ithaf ile yayımlanması Şehidin Sadaka-i Cariyesi olması açısından ne hoş olurdu değil mi? Yazarın bu bölümde aktardığı Bakara suresi ayet 47'den 54'e kadar Yahudilerin hallerinden bahsedilen ayetlerin sonundaki
“ … ve hidayete eresiniz diye size Musa'ya Kitab’ı ve Furkan’ı verdik.” ibaresi 'Allah u ekber' dedirtiyor.

Küfür sadakası!
Küfretmeyi bilen affetmeyi de bilir, “Küfretmesini bilmeyen insanda tevazu yoktur” hakikatli vecizeleri ile kitap boyunca bol bol küfrederek daha doğrusu sebb- u şetim ederek “Makamına masruf sövmek, sadaka-i cariye vermek gibidir” ibaresini yerde koymayıp bol bol sadaka dağıtmış Akyürekli kardeşimiz. O da sadaka-i cariyesini böyle kullanmayı tercih etmiş, ne diyelim.
Yazar kitap boyunca hemen her risalesinde fanatik bir hayranı olduğunu söylemekten gocunmadığı Hakan Albayrak'ı, Ankara ve İstanbul’dan yakın arkadaş oldukları anlaşılan beş altı güzel ismi sık sık anmış. Yazarın o güzel insanlara duyduğu muhabbetin sınırları hakkında bir fikir veriyor bu bize. Lakin okuyucu Mavi Marmara Seferinin yola çıkmasında sanki İHH'dan çok bu isimler etkili olmuş gibi bir fikre kapılacak nerdeyse.
Kitap boyunca “Onlar karada batan bu ümmete denizde yürümeyi suda koşmayı öğrettiler”gibi enfes cümlelerle karşılaşmakla birlikte tıpkı hikayeci Mustafa Kutlu’nun son hikayelerinde sanki özellikle yapmak zorunda hissedercesine bol bol sigaralı içkili tasvirlere yer vermesi gibi yazarımızın da cigarasına pek fazlaca sarıldığını görüyoruz..
Kaleminin sertliğini yüreğindeki Allah düşmanlarına beslediği öfkeden aldığını biliyoruz Bülent Akyürek'in.
Batı klasiklerinin zaman zaman, tekrar okunmasını tavsiye eden hocalarımıza inat bu kitabı tavsiye ediyorum gençlere.

mostar

Profesör
Akyürek coşkusu

Akyürek, ümmet olmanın şuuru ile bütün samimiyetiyle kalemine sarılmış o Mavi Marmara günlerinde. O gemiye binememenin verdiği elemle bari tarihe kayıt düşebileyim diye yakmış sigarasını ve ciğerlerini.
Kitabın yayınevinin ismi bir patlayıcı ismi: C4 Kitap! Akyürek’in kalemine pek de uygun düşmüş yayınevi adı.
Kitap boyunca ilginç bir aşağılama biçimi olarak “İsrail” kelimesi her geçtiği yerde puntolar daha küçültülerek yazılmış: “it-rail” denmesi Bülent Akyürek ilginçliklerin biri.
Eski araplar haram aylarda özellikle de Hac mevsiminde yola çıkarlarken savaşmak niyetinde olmadıklarını göstermek için yanlarına sadece ve sadece kurda kuşa karşı kullanabilmek adına yolculuk kılıçlarını alırlarmış. Oysa Mavi Marmara gemisindekilerin yanlarında yolculuk kılıçları bile yoktu. Onlar yola çıkmanın “Küçük Ölüm” olduğunu bilerek dört kişinin omzunda gidiyormuşçasına, dört tekerleğin üstünde imişçesine bindiler o gemiye. Ve sadece “Mataralarındaki tuzlu su ile yola çıkmaya hüküm giymiş hissettiler kendilerini bütün mazlumlar adına.
Gelecek kuşak da haberdar olsun

Yarının gençlerine Mavi Marmara’yı, o gemide olanları iyi anlatmak gerek. Gençler eğer odalarının duvarlarına illa bir poster asacaksa buna en çok yakışacak Mavi Marmara gemisi olacaktır.
Modernizmin iliklere kadar işlendiği bu zamanlarda Ebubekir gibi yola gidilebilecek yol arkadaşlarının da bulunduğunu haykıran insanlık mücahidlerini taşıyordu o gemi.
Akyürek, kitapta ayet ve hadisleri oldukça başarılı kullanmış. Hadis ilmine meraklı biri olarak Enes (r.a.)’ın kardeşinin küçük kuşunun ölümü üzerine yazarın aktardığı hoş anekdotu, daha önce hiç bir hadis kitabında görmemiştim. Sağ olsun Akyürek, hadisi araştırıp bulmama vesile oldu, Şöyle ki :
Enes (r.a.)’in kardeşinin bir kuşu varmış. Bu kuş ölmüş. Çocuk kuşun ölmesine çok üzülmüş. Rasulullah (sav) Uhut savaşı günlerinin peşinde, işleri zorda iken bunu duyan Efendimiz (sav) “Mugayr” isimli kuşun sahibi çocuğun yanına gitmiş.
O çocuğa gider,
Çocuk da olsa gider
Efendimiz gider…
Gitmek gerekir,
Gitmek gerek, gidebilmeyi bilmek gerek. Ne kadar da unuttuk gidebilmeyi. Baba dostlarımıza, mahallemizdeki hacı teyzeye, bizlere emeği geçen güzel insanlara, bizlere emek vermek isteyen güzel insanlara, Yüreklerindeki dert katığı ile sofraya oturanlara. Başkalarının dertlerini dert bilerek gidebilmek, başkalarının dertlerini bizim derdimizden daha büyük bilip gidebilmek gerek.”
22085.jpg

Şehit Furkan Doğan Tefsiri

Mavi Marmara Risalelerindeki en vurucu bölüm başlığı bence “ Şehit Furkan Doğan Tefsiri” başlığı olmuş. Bundan sonra yazılacak bir tefsir eserinin bu isimle ya da bu ithaf ile yayımlanması Şehidin Sadaka-i Cariyesi olması açısından ne hoş olurdu değil mi? Yazarın bu bölümde aktardığı Bakara suresi ayet 47'den 54'e kadar Yahudilerin hallerinden bahsedilen ayetlerin sonundaki
“ … ve hidayete eresiniz diye size Musa'ya Kitab’ı ve Furkan’ı verdik.” ibaresi 'Allah u ekber' dedirtiyor.

22086.jpg