CAHİLE SÖZ KÂR ETMEZ; HERKES HADDİNİ BİLMELİ

Darul_Beka

Profesör
Ayrıca "kuru meal" ya da "mealci" ne demek Allah aşkına meal Kuran'ın tercümesi değil mi?Ne kadar tam manasını veremez desek de meal dediğin Allah'ın kelamının anlayabildiğin dile tercümesidir.Meal olmasa Allah'ın kelamını nasıl anlayacaktın?Arapça öğrensen bile yine meal yaparak anlamak zorundasın çünkü Arapça anadilin değil.
Sence de Allah'ın kelamını "kuru meal" diyerek aşağılayıcı ve dışlayıcı konuşman edebe ve terbiyeye aykırı değil mi?
Üstelik mealci dediğin kişi,ben mesela sana bu tartışmamızın başından beri beyan ve fussilet kelimelerinin anlamlarını soruyorum ve beyan kelimesini Mehmet Sürmeli'nin ve bu görüşteki herkesin yanlış kullandığını söylüyorum.Bu kelimelerin doğru anlamlarını bulmak için günlerimi verdim pek çok yerden araştırmalar yaptıktan sonra ulaştığım sonucu Arap tanıdıklarıma sorarak teyid ettirdim.Bu mealcilik midir?
Bu kelimelerin anlamlarını kime sorsam bilmiyor araştırmamış ne kadar izah etsem de kafalarındaki sisteme uymadığı ve bu kelimelerin manaları Mehmet Sürmeli'nin yazısının manasını etkisiz kıldığı gibi inandıkları sistemi de yıktığı için kabul edemiyorlar ve araştırmaktan bile kaçınıyorlar.Araştırmadan önüne gelen bilgiyi yanlış olduğunu gördüğü halde kabul eden doğruyu red eden kişiler mi mealcidir yoksa her kelimenin manasını araştırıp doğruya ulaşmaya çalışan kişiler mi ?
kuru mealdan kastım kurana hadis sünnet ve tarihi birikimden ilimden uzak bir şekilde yakalaşımdır.Yoksa kuranın mealini ben de okuıyorum anlamaya çalışıyorum Mehmet sürmeli hocam da dikkat edersen kuranın daha kaliteli ve özüne uygun şekilde meallerinin yapılması için önerilerde bulunmuştur
Anlaşamadığımız nokta mealciler peygamberi, sahabeleri tabini ve etbattabini ve yüzyıllardır oluşmuş ilmi, medeniyeti toptan red ederek sadece kuranı kendi meallerine mahkum kılmak istemelerinden kaynaklanmıştır.
Bu durum islamı hukuk iktisad ve siyasal hayattan sıyırarak hıristiyanlık gibi laik bir din haline getirir
Tavsiyem islam hukuku üzerine kitaplar okuman ve kafa yorman o zaman bakış açın değişebilir islamın sosyal siyasal ve hukuksal alanda hakim kılma çabası bizi peygambere sahabeye ve ilme götürecektir

Darul_Beka

Profesör
30 yıldır çizgisinde en ufak değişiklik yapmayan kişi 30 yıldır iyi bir şey yapmamış demektir.İnsan 30 yılda kendini daha iyiye daha doğruya yönlendirip 30 yılda İslam medeniyetini dünyaya hakim kılmalıydı.Bizim bu cemaat liderleri gerçekten İslam medeniyetini dünyaya hakim kılmak konusunda samimi olsalardı müslümanlar emperyalistler tarafından dünyada böylesine ezilip sömürülmezlerdi.

Bak 30 yıldır "çizgisinde en ufak değişiklik yapmamıştır" dediğin kişi ne yapıyor?Kuran ile islamı anlamaya çalışan müslümanlara laf söyleyip düşmanlığı körüklüyor değil mi?Niye bunları söylüyorum biliyor musun birazcık nasıl kandırıldığımızı anlaman umuduyla yazıyorum.Sen bu adamdan övgü ile bahsediyorsun çünkü sana göre doğru çünkü seni bu zihniyette yetiştirmişler hepimizi olduğu gibi fakat bu görüş,bu bakış açısı yanlış.Dünyada bu söylediğini yapan insanlara bir bak bir ömür boyu çizgilerini değiştirmedikleri halde medeniyetlerini kuramadıktan sonra kendi dindaşlarına kendi fikirdaşlarına mı saldırmışlar yoksa amaçları uğrunda çaba gösterip aklı başında davranıp hedeflerine doğru yürüyüp zafer mi kazanmışlar.Mealcilere ya da başka müslümanlara sert eleştiriler getirerek mi kuracak dünyaya İslam medeniyetini?Bunu yapacaksa nereye kadar yapacak bir 30 sene de bunun için mi uğraşacak.Bu arada senin çok hoşuna gidecek ve 30 sene daha aldanmaya hep beraber devam edeceğiz değil mi?
Nereye kadar kandırılmaya devam edeceğiz ?Sence de bu işte bir yanlış yok mu?
çizgisinden sapmamak ayrı kendini yenilemek ayrıdır sürmeli hoca sürekli kendini yenilemiştir kendini tekrar etmemiştir.ve asla kişileri hedef almamıştır.mealcilere sert eleştiri yapması samimiyetinden kaynaklanmaktadır.

çelebiler

Kıdemli Üye
kuru mealdan kastım kurana hadis sünnet ve tarihi birikimden ilimden uzak bir şekilde yakalaşımdır.Yoksa kuranın mealini ben de okuıyorum anlamaya çalışıyorum Mehmet sürmeli hocam da dikkat edersen kuranın daha kaliteli ve özüne uygun şekilde meallerinin yapılması için önerilerde bulunmuştur
Anlaşamadığımız nokta mealciler peygamberi, sahabeleri tabini ve etbattabini ve yüzyıllardır oluşmuş ilmi, medeniyeti toptan red ederek sadece kuranı kendi meallerine mahkum kılmak istemelerinden kaynaklanmıştır.
Bu durum islamı hukuk iktisad ve siyasal hayattan sıyırarak hıristiyanlık gibi laik bir din haline getirir
Tavsiyem islam hukuku üzerine kitaplar okuman ve kafa yorman o zaman bakış açın değişebilir islamın sosyal siyasal ve hukuksal alanda hakim kılma çabası bizi peygambere sahabeye ve ilme götürecektir

Sana göre ilimden uzak bana göre ilim dediklerim ilim bile değil çünkü ihtiyacımız olan ilim Kuran'da var.İhtiyacımız olan hadis sünnet ve tarih bilgisi de Kuran'da var.Kuran haricinde din adına söylenmiş olan şeylerden ve tarihten sorumlu değiliz.
Allah insanın ihtiyacı olan ilimleri bildirmeden,açıklamadan bir kitap göndermiş olabilir mi?Zaten bu yüzden Allah dini yaşama adına başka kitap ve sözlere yönelmemizi yasaklıyor.

çelebiler

Kıdemli Üye
Mehmet Sürmeli Kuran'ın özüne uygun daha kaliteli meal istiyorsa beyan ve fussilet kelimelerinin manalarını zahmet edip söyleseydi o zaman yazdığı yazının kalitesini de görebilirdi.
Başkaları için yaptığın kendi meallerine mahkum kılma eleştirisini Mehmet Sürmeli için de yapmalısın.Onun da tavrı farklı değil.

çelebiler

Kıdemli Üye
çizgisinden sapmamak ayrı kendini yenilemek ayrıdır sürmeli hoca sürekli kendini yenilemiştir kendini tekrar etmemiştir.ve asla kişileri hedef almamıştır.mealcilere sert eleştiri yapması samimiyetinden kaynaklanmaktadır.
Eleştiriden çok hakaret ediyor bu da söylediklerinin temelsiz ve tutarsız olduğunu gösteriyor.İki kelimenin manasını verememiş birisi nasıl kendini yenilemiş olabilir?Kuran'ın özüne daha uygun ve kaliteli meal isteyip eleştirdiği meallerdeki hatayı tekrar eder mi insan?

Darul_Beka

Profesör
şimdi sıra sende kurana hadis tarihi birikim ve uygulamlar olmadan bakışın sonucunda ben hayatta boşluklar oluşacağını söyledim
bu boşlukları peygambere tanımadığın yetkiyle beşeri kanunlar mı dolduracak
senin islam hukuku kaynakların nelerdir

çelebiler

Kıdemli Üye
şimdi sıra sende kurana hadis tarihi birikim ve uygulamlar olmadan bakışın sonucunda ben hayatta boşluklar oluşacağını söyledim
Bence önce TCK'yı okumalısın.Bir incele hangi kanunlar İslam'a aykırı ondan sonra konuşalım.

Darul_Beka

Profesör
Bence önce TCK'yı okumalısın.Bir incele hangi kanunlar İslam'a aykırı ondan sonra konuşalım.
böyle sorduğuna göre beni anlamamışsın
tck da islama uygun olsun diye kanun mu ihdas edilmiştir
beşeri kanunlar kurana uygun kanun üretmez böyle bir çabaları zaten olmaz
batı kanunları ve anayasaları dolayısıyla bizim kanunlar
laiklik esası üzerine kurulmuştur
kaynak olarak batı tarihinin birikim tecrübelerinden ve geçmiş mevzuatından süzülerek gelmiştir
sorumu tekrar ediyorum
kurana hadis tarihi birikim ve uygulamlar olmadan bakışın sonucunda ben hayatta boşluklar oluşacağını söyledim

çelebiler

Kıdemli Üye
böyle sorduğuna göre beni anlamamışsın
tck da islama uygun olsun diye kanun mu ihdas edilmiştir
beşeri kanunlar kurana uygun kanun üretmez böyle bir çabaları zaten olmaz
batı kanunları ve anayasaları dolayısıyla bizim kanunlar
laiklik esası üzerine kurulmuştur
kaynak olarak batı tarihinin birikim tecrübelerinden ve geçmiş mevzuatından süzülerek gelmiştir
sorumu tekrar ediyorum
kurana hadis tarihi birikim ve uygulamlar olmadan bakışın sonucunda ben hayatta boşluklar oluşacağını söyledim
Kardeş boş konuşuyorsun.papağan gibi sana ezberletileni tekrarlıyorsun.
Bu söylediklerinin doğru olup olmadığını anlamak için alacaksın bir TC Kanunları kitabı baştan sona okuyup bakacaksın hangi kanun Kuran'a aykırı,anladın mı beni?
Kanun kanundur kardeş dinlisi dinsizi olmaz.Sizi bu düşüncelere sevk edenleri terk etmelisiniz.Zaten söylediğimi yapar da TCK yı zahmet edip araştırırsan bu yalanları sana ezberletenlerden gidip hesap sorarsın.
İslam'a uygun olsun Kuran'a uygun olsun diye kanun ihdas edilmez.Hak ve hukuka göre adil olsun diye üretilir.
Anlamayan sensin çünkü kanunların Kuran'a uygun olması gerekir fikrin yanlış ayrıca beşeri kanunlar dediğin kanunların Kuran'a aykırı olduğu görüşün de yanlış.Ayrıca laiklik de Kuran'a uygundur ve Allah'ın emridir.

Lasiyyema

İhvan Forum Üye
Bir kanın Kur'an a İslam a uygun ise zaten otomatikmen hak ve hukuka uygun olduğu manası çıkar ya da çıkmalıdır.. ne garip müslümanlar türemiş ne garip cümleler kuruyorlar..

çelebiler

Kıdemli Üye
Bir kanın Kur'an a İslam a uygun ise zaten otomatikmen hak ve hukuka uygun olduğu manası çıkar ya da çıkmalıdır.. ne garip müslümanlar türemiş ne garip cümleler kuruyorlar..
Hangi kanun Kur'an'a uygun olan İslam kanunudur?
Söyle de nasıl oluyor Kur'an'a uygun kanun bilelim.
En barizi zaninin cezası nedir?

Lasiyyema

İhvan Forum Üye
Zani nin cezası belli iken ne için soruyorsun anlayamadım ki niyetin ne ?

Darul_Beka

Profesör
Kardeş boş konuşuyorsun.papağan gibi sana ezberletileni tekrarlıyorsun.
Bu söylediklerinin doğru olup olmadığını anlamak için alacaksın bir TC Kanunları kitabı baştan sona okuyup bakacaksın hangi kanun Kuran'a aykırı,anladın mı beni?
Kanun kanundur kardeş dinlisi dinsizi olmaz.Sizi bu düşüncelere sevk edenleri terk etmelisiniz.Zaten söylediğimi yapar da TCK yı zahmet edip araştırırsan bu yalanları sana ezberletenlerden gidip hesap sorarsın.
İslam'a uygun olsun Kuran'a uygun olsun diye kanun ihdas edilmez.Hak ve hukuka göre adil olsun diye üretilir.
Anlamayan sensin çünkü kanunların Kuran'a uygun olması gerekir fikrin yanlış ayrıca beşeri kanunlar dediğin kanunların Kuran'a aykırı olduğu görüşün de yanlış.Ayrıca laiklik de Kuran'a uygundur ve Allah'ın emridir.
bu son sözden sonra konuşulacak bir şey kalmadı aslında biliyordum ama itiraf etmeni bekledim ÇÜNKÜ TÜM MEALCİLER LAİK OLMAK ZORUNDADIR öbür türlü olmaz bir sürü boşluk kalır bu boşluk hadis, sünnet ve islam medeniyet tarihinden gelen birikim ile doldurulmasına karşı çıkıldığına göre ne ile doldurulacak laiklikle tabiki
PEYGAMBERE VERİLMEYEN HAK GÖRÜLMEYEN HAYATA MÜDAHALE YETKİSİ LAİKLİK BENİMSENEREK BEŞERİ İDEOLİJİLERE VERİLMEKTEDİR.
Ki peygamber o yetkiyi yine kurandan almıştır
laiklik dine tepkiden doğmuştur ve dini ilelebet devre dışı tutmak için getirilmiş bir sistemdir
heyhat
mealcilerin sığındığı limana bak peygamberi devre dışı bırakmak uğruna düştükleri hale bak
laisizmin kökeni ve manasını bilen herkes size gülecektir
ama biz üzülüyoruz
yazık

çelebiler

Kıdemli Üye
Şakamı?Nasıl uygun mesela..
Tabi ki şaka değil.Dinin adı nedir?İslam değil mi?İslam ne demek barış değil mi?
Peki bugün barışçı müslüman var mı?Yok
Herkes yönetime gelip kendi görüşünde olmayanı yok etme peşinde,doğru mu?
Hangi tarikat ya da cemaat birbirini seviyor ?hiç biri

Peki Rabbimiz ne buyuruyor?
Kimseyi dine girmesi için zorlamayacaksın.Herkesin inancını serbet bırakacaksın.Bu serbest bırakmak nedir?Dinini yaşamasında ve anlatmasında serbest olacak öyle mi?

Bugünkü müslümanlar başa gelse hangisini yaparlar?Birbirlerinin konuşmasını bile istemiyorlar.Elbette ki yok etme yoluna gidecekler.

Laiklik olmayan ülkelere bakalım birbirlerini öldürüyorlar değil mi?Bu ülkemizde neden gerçekleşmiyor çünkü laiklik var.Yani isteseler de istemeseler de barış var mı var.Barış neydi islam.Barışı sağlayan nedir?Laiklik değil mi?Öyleyse bu sistem Allah'ın istediği gibi değil mi?

çelebiler

Kıdemli Üye
bu son sözden sonra konuşulacak bir şey kalmadı aslında biliyordum ama itiraf etmeni bekledim ÇÜNKÜ TÜM MEALCİLER LAİK OLMAK ZORUNDADIR öbür türlü olmaz bir sürü boşluk kalır bu boşluk hadis, sünnet ve islam medeniyet tarihinden gelen birikim ile doldurulmasına karşı çıkıldığına göre ne ile doldurulacak laiklikle tabiki
PEYGAMBERE VERİLMEYEN HAK GÖRÜLMEYEN HAYATA MÜDAHALE YETKİSİ LAİKLİK BENİMSENEREK BEŞERİ İDEOLİJİLERE VERİLMEKTEDİR.
Ki peygamber o yetkiyi yine kurandan almıştır
laiklik dine tepkiden doğmuştur ve dini ilelebet devre dışı tutmak için getirilmiş bir sistemdir
heyhat
mealcilerin sığındığı limana bak peygamberi devre dışı bırakmak uğruna düştükleri hale bak
laisizmin kökeni ve manasını bilen herkes size gülecektir
ama biz üzülüyoruz
yazık
Konuşacak zaten birşeyin yoktu.Baştan beri söylüyorum boş konuşuyorsun.
Müslümanlar mealci olmak zorundadır.meal okuduğunda da Allah'ın kitabını anlayacaksın ve laikliğin Allah'ın emri olduğunu anlayacaksın.
hadis sünnetle nasıl,neyi dolduracaksın?Bak İslam tarihine o zaman Resul'den sonra ne olmuş?Kaç sahabe birbirini öldürmüş?Halife olmak için birbirlerini nasıl öldürmüşler?Bu mu istediğin.Sen sana anlatılan masallara inanacağına İslam tarihini oku,mezhepler tarihini oku.Hangi hadisçi hangi mezhepçi birbiryle iyi geçinmiş bir tane var mı gör.
Allah vermemiş hayata müdahale hakkını peygambere sen nereden uyduruyorsun?
Laiklik dini ilelebed devre dışı bıraksaydı sen bugün nasıl namaz kılacaktın,nasıl hacca gidecektin,nasıl zekat verip oruç tutacaktın?
Tabi sen yönetimi ele geçirip kafana göre kanunlar yapıp herkesin inancına yaşantısına karışmak istiyorsun.Sana din diye sunulan sistem bunu gerektiriyor ama bu Allah'ın kitabındaki din değil.
Fark etmez bana gülseler ne olacak ki kimsenin de güldüğü yok.Senin zihniyetinden de herkes nefret ediyor değil mi?