cemaliii ile Röportaj

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Verda

Gales
Merhaba sn Cemali röportaj basligimiza hoşgeldiniz..

Bize kendinizden bahseder misiniz, nerde yaşıyorsunuz ne işle meşgulsunuz ve ihvan forumla nasil tanıştiniz?

cemaliii

Kıdemli Üye
Merhaba sn Cemali röportaj basligimiza hoşgeldiniz..

Bize kendinizden bahseder misiniz, nerde yaşıyorsunuz ne işle meşgulsunuz ve ihvan forumla nasil tanıştiniz?

teşekkür ederim verda.hoşgördük. bende sıra bana ne zaman gelecek diyordum. :D eskişehirde yaşıyorum.öğretmenim. ihvan forumla tanışıklığım cemaliiiden önce.eski nickim aşker. dayi abi vardı o yıllarda (2006 olması lazım) o davet etmişti foruma. dayi abinin nicki dayi idi.:) o zamanlar abi abla amca dayi nickli üyeler vardı:) abla pek uğramıyor.agbi ve amca buradalar. işte öyle bir davetle gelmiştik. aşker olarak gülen cemaatini eleştirdiğim için alice beni galiba 2008 veya 2009 yılıydı,banlamıştı sonsuza dek.:clap2: ama kaderin cilvesine bakınki,ben şimdi cemaati savunuyorum,alice ise cemaate köpürüyor.:D rolleri değiştik yani.ama ben yönetici olmadığım için onu banlayamıyorum:O lütfen aliceyi banlama hakkı istiyorum:) dermişim.madem rolleri değiştik,ben yönetici olayım,kırmızı olayım,oda zencilerden olsun.:D yada yönetici olmaya devam etsin,ama kendi kendini banlasın.veya siz onun yerine onu banlayın:D

Havas

Kısıtlı Erişim
namaz kılıyormusun?:D

alı

Yeni
@cemaliii abi

İlginç adamsın vesselam...
tasavvuf ve atatürk aynı bünyede ters etki yapmazmı? Tekke ve zaviyeler kanununu düşününce ilginç geldi...

Verda

Gales
Siyasetle araniz nasil gündemi nasil degerlendiriyorsunuz?

cemaliii

Kıdemli Üye
tasavvuf ve atatürk aynı bünyede ters etki yapmazmı? Tekke ve zaviyeler kanununu düşününce ilginç geldi...
saol alim.teşekkür ederim.soruna gelince yapmaz.hemde hiç yapmaz.ben Melami meşrep biriyim.atatürkte aynı.yunanlı bir tarihçinin bu konuda araştırması var.google amcaya Atatürk ve Melamilik yaz çıkar karşına.okumanı tavsiye ederim.fakat biz ilk o tarihçiden duymadık.o tarihçi söylemeden çok önce biliyorduk.

Ahter

Kıdemli Üye
@cemaliii abi

Bu görüşte olan ünlü kişiler de var..Yani hem kemalist hem tasaavufu birleştiren..Mesela Yaşar Nuri, Galib Kuşculu ve HaydarBaş....Bu kişilerin bu sitedeki izdüşümü de Cemali olmuş!!!

alı

Yeni
@cemaliii abi
Hacı Bektaş veli nin sünni tasavvuf ta yeri varmıdır?
cevap vermeyebilirsin abi...

cemaliii

Kıdemli Üye
Siyasetle araniz nasil gündemi nasil degerlendiriyorsunuz?

aslında siyasetle aram çok yoktur.fakat foruma dalınca,tarafgirlikleri görünce kendimize hakimiyetimizi sağlayamadığımız için yazıyoruz.buda bizim eksikliğimiz. yani forum dışında siyaset hayatımda çok yer tutmuyor.gündem aslında çok karmaşık.yani tam anlamıyla at iziyle it izi karışmış derlerya öyle bir şey. neresinden başlayayım bilmiyorum. öncelikle cemaatten başlayalım.ne kadar inkar edilsede paralel devlet diye bir şey var diye düşünüyorum.ve işin gerçeği dünyada hiçbir devlet paralel devlete izin vermez. fakat şu var.bu paralel devleti,devletin kilit noktalarına getirende yine hükümettir.ve şu son yolsuzluk rüşvet olayları olmasaydı,ben hükümetin paralel devletin üzerine gideceğine ihtimal dahi vermiyordum.yani hükümet bir zamanlar koalisyon ortağı olarak gördüğü bu paralel yapıdan gayet mutlu mesuttu.zekeriya özün alkışlandığı pohpohlandığı altına zırhlı araçlar verildiği dönemleri hatırlıyorum.yine taraf gazetesinin demokrasi kahramanı görüldüğü,forumdaki birçok üyeninde taraf gazetesinden alıntılar yaptığı dönemleri biliyorum.yani o dönemler herkesin tuzu kuruyken,kimsenin ne savcıdan,ne polisden,ne taraf gazetesinden şikayeti yoktu,aksine teşekkürü vardı. şuandaki şikayetleride işin açığı samimiyetsiz buluyorum,dahada ötesi ben hükümetin paralel yapıyla mücadelesine inanmıyorum.HÜKÜMETİN MÜCADELESİ KENDİ YOLSUZLUĞUNU,RÜŞVETİNİ ÖRTME,BASTIRMA OPERASYONUDUR. bunun dışındaki yok istiklal mücadelesiymiş dış mihrakmış paralel devletmiş laflarına inanmıyorum,samimide bulmuyorum.zaten almadım diyen yok.imam hatip yaptıracaktık diyen var,rüşvet saatin fiyatı 700bin lira değilde,şu kadar diyen var.ama inkar yok zaten. birde bugünlerde bir vakıfa yatan yüklü bir miktarda para var.birde ben ilahi zaviyeden bakarsam,etme bulma dünyası diyorum. hem cemaat,hemde ak parti geçmiş yıllarda yaptıklarının karşılığını görüyorlar bugünlerde. özellikle ak parti. çünkü suçun %95 ak partinin.neden çünkü sen icra makamısın. sen istemeseydin,düşmanın bile olsa,onun dahi hakkını hukukunu korusaydın,bunlar olmazdı.kısaca ve özet olarak bu.

Ahter

Kıdemli Üye
M.Kemal-ayete-safsata-diyorr.jpg

Afet İnan cumhuriyetin ilanından 6 yıl sonra Yurt Bilgisi dersleri vermeye başlamıştı. Okutacağı kitabı Kemal Paşa'ya gösterdi. Gazi beğenmedi. Yeni bir Medeni Bilgiler kitabı yazdırdı.
Kitap, 1931'de Afet İnan imzasıyla çıktı; ortaokul ve liselerde okutuldu. İşte Kemal Paşa'nın el yazısıyla kaleme aldığı o notların "Millet" bölümünden satırlar:

"Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra, bu din, ne Arapların, ne aynı dinde bulunan acemlerin ve ne de mısırlıların vesairesin Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir şekilde tesir etmedi. Bilakis, Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti, milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu.”

“Bu pek tabii idi. çünkü Muhammed’in kurduğu dinin gayesi milliyetlerin fevkinde şamil bir Arap milliyeti siyasetine müncer oluyordu. Bu Arap fikri ümmet kelimesi ile ifade olundu. Muhammed’in dinini kabul edenler, kendilerini unutmağa hayatlarını Allah kelimesinin her yerde yükseltilmesine hasr etmeğe mecburdular. Bununla beraber, Allah’a kendi lisanında değil Allah’ın Arap kavmine gönderdiği Arapça kitapla ibadet ve münacatta bulunacaktı. Arapça öğrenmedikçe Allah’a ne dediğini bilmeyecekti. Bu vaziyet karşısında Türk milleti birçok asırlar ne yaptığını ne yapacağını bilmeksizin adeta bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kuran’ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndüler."

"Türk milletini Allah için, Peygamber için topraklarını, menfaatlerini, benliğini unutturacak, Allah'la mütevekkil kılacak derin bir gaflet ve yorgunluk beşiğinde uyuttular. (..)"

M. Kemal Paşa: Evet Karabekir, Arap oğlunun yavelerini (saçmalıklarını) Türk oğullarına öğretmek için Kur’ân’ı Türkçeye çevirttireceğim. Ve böylece de okutacağım. Ta ki budalalık edip de aldanmakta devam etmesinler

Bu sözlerin islam diniyle sentezinden meydana gelecek çorba galiba Cemalinin midesinde bir sıkıntı meydana getirmiyor..Midesi çok sağlam galiba...Bize çok dokunuyorda!!

cemaliii

Kıdemli Üye
@cemaliii abi
Hacı Bektaş veli nin sünni tasavvuf ta yeri varmıdır?
cevap vermeyebilirsin abi...
valla ben bu Şiilik Sünnilik işlerinden anlamıyorum ali.ama benim yanımda yeri varmıdır dersen,olmazmı hiç,hünkar hacı bektaşı veli Hz.lerinin benim başımın üzerinde yeri var.bir Nakşibendi Hz.lerine bir ahmed rufai Hz.lerine nasıl hürmetim varsa,aynen hünkar hz.lerinede o derece hürmetim vardır.fakat hayatımda hiç Bektaşi biriyle tanışmadım.o yüzden çok bilmem.hünkarın internette bulduğum sözlerinden istifade ettim.birde hayatını okudum.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Merhaba cemali

Meslektaş mışız. Bıranş mı sınıf mı. Bıranş ise hangisi,

İlginç bulduğum için sormak istedim, hizmete gönül vermiş insanlar bile bu süreçte hizmeti bıraktılar. Sen neden önceleri forumdan atılacak kadar karşıt olduğun halde şimdi destekliyorsun ?

Bazen insanlara kızdığın için karşıt söylem ürettiğin fikrine kapılıyorum. Örneğin Tasavvufçuyum diyorsun ama namaz kılmıyorum diyorsun. İkisi yanyana olacak şeyler değil. Aynı durum Nurculuğa karşı tavrında da var sanki. :gl

Teşekkür ederim. :gl

alı

Yeni

valla ben bu Şiilik Sünnilik işlerinden anlamıyorum ali.ama benim yanımda yeri varmıdır dersen,olmazmı hiç,hünkar hacı bektaşı veli Hz.lerinin benim başımın üzerinde yeri var.bir Nakşibendi Hz.lerine bir ahmed rufai Hz.lerine nasıl hürmetim varsa,aynen hünkar hz.lerinede o derece hürmetim vardır.fakat hayatımda hiç Bektaşi biriyle tanışmadım.o yüzden çok bilmem.hünkarın internette bulduğum sözlerinden istifade ettim.

Bu soruyu sorma nedenim bir arkadaşımla tartışırken böyle bir iddia da bulunmasıydı. Hani belki bilirsin diye sormuştum. Özel bir sebebi yok abi...

cemaliii

Kıdemli Üye
İlginç bulduğum için sormak istedim, hizmete gönül vermiş insanlar bile bu süreçte hizmeti bıraktılar. Sen neden önceleri forumdan atılacak kadar karşıt olduğun halde şimdi destekliyorsun ?

Bazen insanlara kızdığın için karşıt söylem ürettiğin fikrine katılıyorum. Örneğin Tasavvufçuyum diyorsun ama namaz kılmıyorum diyorsun. İkisi yanyana olacak şeyler değil. Aynı durum Nurculuğa karşı tavrında da var sanki. :gl

Teşekkür ederim. :gl
muallim meslek hayatımla ilgili bilgi vermek istemesem umarım kırılmazsın bana.hakkını helal et.gelelim cemaat konusuna.aslında verdanın gündemle ilgili değerlendirmemi istediği cevapta mevcut.ben o dönemde şu Ergenekon balyoz operasyonlarında yapılan haksızlıklara tahammülüm yoktu.ve yine o dönem şuan cemaati ellerinden gelse çiğ çiğ yiyecek olan hirahos ve duanur gibi üyeler,o dönemde durmadan vay efendim asker uçak uçurup bombalayacaktı vs türü askerle ilgili yarısı iftira (günümüzde daha net görülüyor) yazılar paylaşırlardı.alıntı yaptıkları kaynak taraf:) ve o zamanda taraf gizli belgeleri yayınlıyordu,ama hükümetimiz ve başbakanımız o zaman birkez bile olsun,kardeşim sen nereden buldun bu gizli bilgileri demiyorlardı.aksine o dönem bu Zekeriya öz demokrasi kahramanıydı tarafda öyle.mesele ben taaa o dönem okumuştum,sol gazetelerde 2003 toplantısının 2010 Office programıyla kaydedildiğini.yani bu derece açık deliller vardı.ama gel görki herkes zevkten 4 köşeydi.darbeci niyetli olan komutanlar yok demiyorum,vardı ama onların yanında birçok suçsuz subayın ve ailesinin hayatı karartıldı.etme bulma dünyası diye buna diyorum. bugün neden cemaatin yanındayım.çünkü hükümeti samimiyetsiz buluyorum.maksatları paralel devlet değil,yolsuzluğu rüşveti örtbas etmek.hadi davaya bakan hakim cemaatin adamı diye değiştirebilirsin,veya reddi hakim talebinde bulunulur vs.çünkü nihai kararı hakim verecek,peki ya savcılar,ve emniyet mensupları.kararı onlar vermeyecekki? resmen onları engelleniyor.yani örtbas edilmeye çalışılıyor.sen o kadar emniyet ve yargıda kıyım yapacaksın,sonrada pişkin pişkin örtbas etmiyoruz araştırılsın diyeceksin.o kadar kıyımdan sonra hangi polis,hangi savcı cesaret edebilecek yolsuzluğun rüşvetin üzerine gitmeye.bunun neresi samimi.ben böyle inanıyorum.namaz konusu tembelliğimiz diyelim.

Ahter

Kıdemli Üye
Cemali demişki ''Ergenekon balyoz operasyonlarında yapılan haksızlıklara tahammülüm yoktu'' acaba bu operasyonları o zaman kim yapıyprdu desem cevabın ne olur!!!?

Havas

Kısıtlı Erişim
@cemalii sana göre,hangi dinden olursa olsun her allaha inanan cennetlik değilmi?:)

kebîkec

İhvan Forum Üye

muallim meslek hayatımla ilgili bilgi vermek istemesem umarım kırılmazsın bana.hakkını helal et.gelelim cemaat konusuna.aslında verdanın gündemle ilgili değerlendirmemi istediği cevapta mevcut.ben o dönemde şu Ergenekon balyoz operasyonlarında yapılan haksızlıklara tahammülüm yoktu.ve yine o dönem şuan cemaati ellerinden gelse çiğ çiğ yiyecek olan hirahos ve duanur gibi üyeler,o dönemde durmadan vay efendim asker uçak uçurup bombalayacaktı vs türü askerle ilgili yarısı iftira (günümüzde daha net görülüyor) yazılar paylaşırlardı.alıntı yaptıkları kaynak taraf:) ve o zamanda taraf gizli belgeleri yayınlıyordu,ama hükümetimiz ve başbakanımız o zaman birkez bile olsun,kardeşim sen nereden buldun bu gizli bilgileri demiyorlardı.aksine o dönem bu Zekeriya öz demokrasi kahramanıydı tarafda öyle.mesele ben taaa o dönem okumuştum,sol gazetelerde 2003 toplantısının 2010 Office programıyla kaydedildiğini.yani bu derece açık deliller vardı.ama gel görki herkes zevkten 4 köşeydi.darbeci niyetli olan komutanlar yok demiyorum,vardı ama onların yanında birçok suçsuz subayın ve ailesinin hayatı karartıldı.etme bulma dünyası diye buna diyorum. bugün neden cemaatin yanındayım.çünkü hükümeti samimiyetsiz buluyorum.maksatları paralel devlet değil,yolsuzluğu rüşveti örtbas etmek.hadi davaya bakan hakim cemaatin adamı diye değiştirebilirsin,veya reddi hakim talebinde bulunulur vs.çünkü nihai kararı hakim verecek,peki ya savcılar,ve emniyet mensupları.kararı onlar vermeyecekki? resmen onları engelleniyor.yani örtbas edilmeye çalışılıyor.sen o kadar emniyet ve yargıda kıyım yapacaksın,sonrada pişkin pişkin örtbas etmiyoruz araştırılsın diyeceksin.o kadar kıyımdan sonra hangi polis,hangi savcı cesaret edebilecek yolsuzluğun rüşvetin üzerine gitmeye.bunun neresi samimi.ben böyle inanıyorum.namaz konusu tembelliğimiz diyelim.

Kırılacak bir şey yok. Fakat izahatında da bir tezat var gibi. Teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...