Cennet sadece zevklerin olduğu kısır(!) bir döngü mü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Hakperest

Kıdemli Üye
Cennet.; ibadeti yap zevki kap, sonsuza kadar zevk içinde yaşanılacak bir yer mi? Yoksa daha fazlası mı?
Bazı yerlerde cennet tasavvuru ile ilgili yanlış düşüncelere rastlıyorum; mesela cennete cinselliğin olmayacağı yada ilkel bir kabile yaşamı gibi ye iç huriyle yat tarzlı bir yaklaşıma rastlıyorum ki buda beni üzüyor.

Cennetin en yüksek kültür ve medeniyet olacağını düşünemeyen bazılarına cennette kültür inşa edileceğini söylediğimizde ayet ve hadis istiyorlar. Eyvallah yapmaya çalışacağım.

Bunların hayalindeki cennette şöyle bir kurgu yapalım.
Cennette annesi ile iletişim kurup şöyle bir konuşma geçtiğini düşünelim.
Anne nasılsın
Çok iyiyim oglum herşeyimiz var, herşeyi de biliyorum
Bende anne, bir sürü hizmetçimiz var
Benim de oglum

Acaba her gün aşağı yukarı aynı muhabbet dönerse ne olur
Al sana cennette bir kusur
Milyar sene aynı hayat
Ye iç huriyle oynaş
Bu mu cennet
Bu mu gaye

Bu olsa olsa pazarcı mantığı olur
Yap ibadeti
Kap zevkleri, hurileri

Elbette cennet bundan ibaret değildir.
Peki nedir
Bu konunun seyri ile cevap bulalım

Hakperest

Kıdemli Üye
Cennetin iletişimi ile başlayalım
Cennette iletişim sınırsız olmakla birlikte sansür uygulanacaktır.
Haydaa buda nerden çıktı demie

Yahu ayetleri okuyamıyorsanız benim suçum ne
Neymiş bu ayetler
Başlangıç olarak benden olsun

Onlar orda boş söz işitmezler bu sansür
Cennemlikler ile konuşurlar bu sınırsız demek

Bu gece bu kadar
Yarın devam edelim inşallah

Cenan

Ordinaryus
Dünya hayatının bir benzeri diyebiliriz. Lakin orda üzüntü, sıkıntı, meşakkat, eziyet verici şeyler yok.

Dünyadaki gibi yeme içme eğlenme, aile efradıyla, dostlarla görüşme, sohbet vardır.

Bu dünyada her kim ne sıkıntı çekmişse, neyi arzulamışsa sabrı karşılığı en iyisi, en güzeli ile ödüllendirilecektir. Ve bu kendi istediği, hayal ettiği şekilde olacaktır.

Kısacası hayatı istediği doğrultuda şekillenecektir.

Forum ahâlisi bir araya geldiğinde moderniteyi konuşacak değiller herhalde. Ama oranında kendine göre konuşulacsk, muhabbet edilecek konuları olacaktır. Bunu burdan kestirmek imkansız.
Gidince göreceğiz inşallah.

ihvanistanbul

AkhenAton
Cemnetin en buyuk nimeti huri gilman, irmaklar koskler degil mevlanin rizasina nail olup cemalini gormektir. Dusunsenize sadece ( dunya yiliyla ) 100.000 yilda bir kez bile gorecek olsak beklemenin heyecani yeter ki her cuma gorecegiz insaAllah.
Sinirli aklin sinirsiz hayat tahayyulu sikintili olur. Hadislerde/ayetlerde/kaynaklarda ne yaziyorsa odur. Otesi mesru cercevede hayal gucune kalmistir. Hicbir goz gormedik hicbir beserin aklindan gecmeyen nimetler var. Hayallerin otesinde bir yer.

ihvanistanbul

AkhenAton
Mesela benim bir arzum evren ve insanlik yaratildigindan kiyamete kadar gecen sureci izlemek. Ayni film izler gibi. Bigbangin icinde olup 5D izlemek, kara deliklere vakif olmak, fatihin istanbulu fethini, bediri, uhudu gormek, cengizin akinlarini, iskenderin fetihlerini izlemek... vs
Okyanuslarin dibindeki yasami gormek, hicbir beserin karsilasmadigi yasam formlarinin hayatlarina bakmak isterdim. Sonra bunlarin hepsini birde hakikat penceresinden izlemek isterdim. Mana alemindeki sebeplerin maddeye nasil mudahil oldugunu gormek isterdim fert fert. Vakit var, istek mesru :)

cemaliii

Kıdemli Üye
Cennetin iletişimi ile başlayalım
Cennette iletişim sınırsız olmakla birlikte sansür uygulanacaktır.
Haydaa buda nerden çıktı demie

Yahu ayetleri okuyamıyorsanız benim suçum ne
Neymiş bu ayetler
Başlangıç olarak benden olsun

Onlar orda boş söz işitmezler bu sansür
Cennemlikler ile konuşurlar bu sınırsız demek

Bu gece bu kadar
Yarın devam edelim inşallah

İletişim nasıl olacak cennette ? Biraz açar mısınız.

türkü

Kıdemli Üye
sevinç ve mutluluk bir genişlik duygusuyla el ele gidermiş de, "gökler ve yer kadar" diye geniş bir yer olarak "cennet" tasvir edilir-miş.

Cenan

Ordinaryus
Bu haftaki sohbet konumuz Cennet idi. Aslında geçen haftadan belliydi lakin unutmuşum. Daha bir iştiyakla okuyup, üzerinde tefekkür edince bazı şeyleri daha net anlıyabiliyorsunuz.

Dünyanın anlamsızlığının, geçici olduğunun farkındasınız lakin Rabbin vadettiklerini görünce kavuşma hevesi daha çok artıyor.
Mesele vadedilen güzellikler değil, mesele Rabbin kuluna verdiği değer.
Sadece, "dünya hayatı imtihan, aldanmayın, sabredin ecri umduğunuzdan kat be kat büyük olacak diyor.

Bir süre buralarda olmuyacağım. Nasibte varsa döner gelir dikkatimi çeken kısımları burda paylaşırım sizlerle inşallah.

Allah'a emanet olasınız.
Selam ve dua ile...

Darul_Beka

Profesör
başlık sakıncalı olmuş
cennet ve kısır döngü haşa
Cenneti dizayn eden yaratan
onun yarattığında kısırdöngü olur mu
o mükemmel yaratır

Kaptan

Mecra Yazarı
Gereksiz bir konu.

Yok kuran-in cennetle ilgili vaatleri çöldeki bedeviye göre tasvir edilmiştir diyenden tutun da, cennete herkes bir meşgale vardır deyip dünyada benzer bir çalışma hayatının olacağı aksi halde insanı sıkıntıdan patlayacağı şeklinde bir sürü indi ve keyfi yorumları görmek mümkün.

Ahiret hayatı gaybi bir konudur. Allah ne kadarını ve nasil bildirmişse o kadarını bilebiliriz.

"Cennet, mü’min ve muttakiler için mükafat olarak hazırlanmış ebedi kalacakları bir meskendir"

Sonsuz saadet yeridir... bu kadar.

Hakperest

Kıdemli Üye
Gereksiz bir konu.

Yok kuran-in cennetle ilgili vaatleri çöldeki bedeviye göre tasvir edilmiştir diyenden tutun da, cennete herkes bir meşgale vardır deyip dünyada benzer bir çalışma hayatının olacağı aksi halde insanı sıkıntıdan patlayacağı şeklinde bir sürü indi ve keyfi yorumları görmek mümkün.

Ahiret hayatı gaybi bir konudur. Allah ne kadarını ve nasil bildirmişse o kadarını bilebiliriz.

"Cennet, mü’min ve muttakiler için mükafat olarak hazırlanmış ebedi kalacakları bir meskendir"

Sonsuz saadet yeridir... bu kadar.
Maşallah
Bu ramazan sana yaramış, tam tasavvuf teslimiyeti :)
Böyle devam et

Cennet hayatı yepyeni farklı bir yaşamdır
İnsan bünyesi farklıdır, en üst seviyededir
Mekan değişmiştir
Zaman değişmiştir

Genişliği yer ve gök kadar olmasına rağmen
Cennetlikler bir yandan cehennemi görebiliyorken
Öbür yandan Rüyetullah gerçekleşebiliyor

Cennette ne var ne yok
Nasıl bir zaman ve mekan vardır
Bunları Ayet ve hadisler ışığında inceleyeceğiz inşallah

Faydasız konu demek kurana ters bir anlayıştır
Çünkü cennette tomurcuk g... yaşıt kızlardan bile müjde var

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...