Çeyrek Tesettür Gerçek Tesettüre Karşı

nuraydereli20

Paylaşımcı
Makyajin rengine uygun basörtüsü ya da basörtüsüne uygun renk ve bicimde kiyafet; basortusu modasi denilen yeni moda turedi. Her disariya cikmadan utuden gecirilen, ayna karsisinda yarim saat ugrasilarak takilan, kendisine verilen para ile Afrika'da bir kadinin hayat boyu kendini tumuyle ortecek giysi alabilecegi bir aksesuar.

Bu tavirlara bakarak " bu hanimlar kapanmak, Allah icin ortunmek istediklerinden, namahrem bakislara dur demek icin basortusu takiyorlar" diyenler beri gelsin ; Allah sorarsa bunlara olumlu sahitlik yapabilecek kac kisi cikar dersiniz ?
Cinsel cekiciligi/cazibeyi kitabina/esarba uydurup gozu acik saflari kandirmak isteyen seytan , insana sagdan yaklasirken basortusu seklinde flama kullaniyor olmasin?
Yoksa bu yozlasmis acinasi basortululer, erkeklerin dikkatini bu sekilde daha cok cekmek icin basortusunu yem ve istismar araci mi goruyorlar?

Hayir, bin kere hayir! Medine'de Kaynuka Ogullarindan Yahudilerin, yuzunu acmak istedikleri ve onu savunan muslumanin bu zulmu yapani oldurup sonra sehid edilmesine sebep olan ve Rasulullah'in bu olay akabinde ugrunda savas verdigi hanimin ortusu boyle degildi !

Maras'ta savas pahasina savunulan basortusu bu tip basortusu degildi !

Nur suresi 31. ayette
Mu'min hanimlarinin yakalarinin ustune ortmeleri emredilen 'humurhimar' bu basortusu degildir.

Ahzab suresi, 59. ayette
Mu'min hanimlara emredilen cilbab; ustlerine giymeleri gereken dis elbise bu degildir, hayir!

Hz. Aise annemizin, ensar kadinlarinin ozelligi olarak anlattigi, basortusu emrinin hemen ertesi sabahi, sanki baslari ustunde karga var gibi ortuler icinde sabah namazina gelen kadinlarin ortuleri degildir bu !

Yirminci asrin ortalarina kadar dunyanin hicbir yerinde ve Osmanli'da namaz kilan mu'mine hanimlarin ortulerinin benzeri degildir bu ceyrek ortuler.
Doguda, insanlar genis/bol, uzun elbise giyerler, baslarini orterler iken; Batida tam tersi dar, kisa giyerler ve baslari aciktir. Gunumuz dunyasinda Bati ile Dogu ozellikleri kaybolup dunya globallesir/kuresellesirken, Bati Doguyu her konuda kendine benzetir, kendi kulturunu dayatip farkliliklari imha ettigi halde, yine de giysilerdeki bu farklilar kismen korunmakta, ozellikle dinin bu farkliliklari korumada ozel konumu hala direnci canli tutmaktadir. Bir koyun, bir sehrin Musluman beldesi mi, Hiristiyan yerlesim yeri mi oldugu daha uzaktan gorunen minaresinden ya da can kulesinden belli oldugu gibi, elbise de bir kimsenin mu'min mi, kafir mi oldugunu zahiren yansitma ozelligini gosterebilir. Zahirle batin, dis ile ic, kalip ile kalp arasinda, zannedildiginden cok fazla iliski vardir. Bu iliski, eger uyum icinde degilse; birinin tumuyle otekine baskin cikip aradaki uzlasmazligi kaldirincaya kadar surer.

Elbisenin sadece dinle, dinin emirlerine teslimiyetle degil; ayni zamanda dinin ozu olan takva ile de yakin irtibati vardir. Insan, takva adli elbiseye burunmemis ise, her tarafini cok kalin giysilerle tumuyle ortse bile bu giysi ona yeterli gelmeyecek, kendisini ve muhataplarini haramlardan korumaya yetmeyecektir.

Edeb, haya, iffet gibi kelimelerle de ifade edilen bu durum, Arapca'da hicab kelimesiyle ifade edilir. Bu ozellik, giyinmenin arka planini ortaya koydugu icin, "giysili ciplak" olmaya giden yolu tikayacak, sozgelimi kadinin cinsel tahrik unsuru olarak ayakkabi veya terliklerini kadinsi bir eda ile tahrik edecek sekilde ses cikararak kullanmasina , tahrik edici parfumler kullanmasina engel olacaktir. Haramlara davet edici suh kahkahalar, kadinsi cilve, kiritma ve asiri rahat/ozgur tavirlar ile sadece dis giysinin kapatamadigi cirkinlikleri ancak takva giysisi kapatir.

Takva giysisi, edeb, iffet ve haya gunumuzun genclerine dogal ortamda, evde, cevrede cocuklugundan beri verilemedigi icin ceyrek tesetturluler, yani "ortulu ama tesettursuz" kimseler ortaligi kaplamaya basladi.

Takva giysisinin onemsenmemesine, biraz da diger tamamlayici unsurlardan yalitilmis sekilde, sadece "basortusu" vurgusunun sebep oldugu degerlendirilmelidir. Is, birakin takva giysisini, fetva boyutunu bile hice sayan, sanki Islam'in tesettur ve hicap emriyle dalgasini gecen bir tuhafliga, hatta maskaraliga bile donusebilmektedir. Isin sadece fikhi/sekilsel boyutunu ele alan, ama takva giysisinden soyunmus bir bayan sozgelimi parmagini gostermenin caiz oldugundan yola cikarak yabanci bir erkege parmagiyla isaret ederek parmagina "haydi gel!" dedirtebilir, gozunu gostermenin caizliginden yola cikarak goz kirpabilir.

Bu tur problemlerin ne kadar yaygin oldugunu belki sokagi caddeyi, okulu, gezinti yerlerini tanimayan kisiler bilmeyebilir , ama is gercekten cigirindan cikmis vaziyettedir. Sadece basortulu olan, diger giysileri ve tavirlariyla takva giysisine hatta dusman olan, ya da seklen tesetturlu oldugu halde Islami edebe, haya ve iffete yeterli derecede sahip olmadigi hemen belli olan kisinin kapali kiyafeti de artik yadirganmamakta, her iki farkli, hatta birbirine dusman tavir normal gorulebilmektedir. Elbise de konusur. Evet, kisi, dili araciligiyla konustugu gibi, elbisesi araciligiyla da konusur.

" Bana, benim disiligime bakma, ben Allah'tan korkan bir muslumanim. Toplumun ve/veya kendimin ihtiyacindan dolayi bulundugum sosyal hayatta su anda ben bir disi olarak degil, kisi olarak varim. Sahip oldugumu dusundugum her sey gibi kendi vucudum da bana emanettir, Allah'in emaneti. Onu nasil kullanmam, nasil ortmem gerektigini de Sahibi bilir. Yanlis kiyafetim ve hatali davranisim yuzunden de baska erkekleri gunaha davet ederek mulkun sahibine ihanet edemem! Kiyafet tercihimle ilan ediyorum ki, yabanci erkeklerin bana bakmasini istemiyorum!! "

seklinde kibarca mesaj vermesi gereken basortusu, bugun goz alici renk ve desenleri, diger tamamlayici giysi ve tavirlariyla ciyak ciyak bagiriyor:

" Hey erkekler, ben buradayim, baksaniza ! Sizin dikkatinizi ve ilginizi cekip kendime baktirmak icin ben ne paralar sarf ettim, kac magaza gezdim, ne ugraslar verdim. Nasil, yakismis mi basortum, uyum saglamis degil mi diger giysilerimle. Karar veremedinse tekrar bak, bir daha bak! Ha, nasil olmusum, guzel miyim, bu giysilerimle daha guzellesmis miyim? Cevabini simdilik gozlerinle ver e mi?"

Ortunmenin amaci baskasinin bakislarindan korunmak ve irzi mesru olmayan cinsel isteklerden sakinmaktir. Erkeklerin gozlerini sakinmasi , kadinlarin iffetini korumak icindir. Bir sey maksadindan soyutlanarak algilanirsa iste boyle sulandirilir, yozlastirilir .

Bîçâre

Profesör
Evvelce okuyup defalarca tasdik ettiğim bir yazı, teşekkür ederim paylaştığınız için.

MEHMET EFE

Doçent
Web sitesi
www.serzenisler.com

yaaaaa. . işte bu yazılar görünmez, okunmaz. . .

tartışılmaz. . . hatta ve hattaa. . .

gerçekten önemli bir nokta. . . Gelin İstanbul'u hafta sonu beraber gezelim. . . Başı örtülü arkadaşlarımızın giyim tarzını beraber inceleyelim. . .

Tabi burada bir kısmı tenzih ederek konuşuyorum. . Yanlış anlaşılmasın. . .

Bu arkadaşlarımızın başı örtülü fakat. . .

Afedersiniz ama göğüsleri ortada. . . Çok çok afedersiniz ama dar bir etek ile bütünleştiriyor göğüslerini. . . Üzerine müthiş bir renk uyumu sağlıyor. . .

Ortaya çıkan pasta ise milleti konuşturuyor. . . Halk arasında hangi tabirler ayyuka çıktı ah bir bilseniz. . . .

Halkın tam ortasında yaşayan ben, bunlara bizzat şahit oluyorum. . .

Tahrik seviyesinide geçen başı örtülülerin giyim tarzı herkesin dilinde. . .

Neyse süreci hepiniz zaten az çok biliyorsunuz. .

Anne ile kız arasındaki giyim uçurumu gittikce artıyor. . 5-10 sene sonra ne olur bilinemez. . . Bu şekilde tüm vucudunu ortaya koyanların annelerine baktığınız zaman belkide şaşırırsınız ama. . .

Neyse. . . söze fazla uzatmaya gerek yok. . .

Yozlaşan kültürümüzün, yozlaşan değerlerinden tesettür kavramı. . . .

Daha fazla yazmamam gerekiyor. . . .

ummuhan

Kıdemli Üye
Sen gel böyle özel konulaea yaz dikkati çeksin o halde efe :)

Yozlaşan sadece fert olarak hanımlar değil bunu bütün olarak ele almadıkça konuyu çözümleyemezsiniz ya da çözümleyemeyiz unutmayın ... Sizin şu yazdıklarınızdan çıkan sonuç sadece hanımların uçuruma doğru kayıyor olmaları beylerin ise doğru yolda ehl-i takva olarak yaşadıkları gibi değerlendiriliyor... tesettür örtü olarak belki sadece hanımlara diye düşündüğünüzden bu yorum bilemiyeceğim ama beylerde gözlerini haramdan sakınmadıkça ve aman eşim, kızım anam örtülü olsun evden de çıkmasınlar hatta, aklım onlarda kalmasın ama ben başkalarının kızı, kardeşi ile gönlümü eğlendireyim zihniyeti ile problemler asla aşılamayacaktır...
İslam ülkesi ya da islam toplumu olarak problemimiz sadece hanımların testtürlerinin yozlaşması değil, yediğimiz lokmaların helalliğinden başlayarak teker teker bozulanları yenileyerek çıkmalı ve bunu da hemen derhal ve şu anda yapmalı... bir kurtarıcı bekleyerek ve genele uyum sağlayan davranışlar ile bir zerre merhale kat edilemez biline...

Bîdâr

Aktifleşmemiş
Batılı Tasvir edip saf zihinleri Bulandırmaya Gerek Yok.

ÖyLe o şekilde kapananLar yada Buna rıza gösteren Erkekler..

Aslında Çevrelerinin baskılarından Çekinip..

Kapanmaktalar..

Babamın bir sözü var..

Neyse Onu Yazmaya gerek yok..

Bütün o insanları eleştirmeye gerek yok..

Efendimizin Karikatürünü yayımladı Danimarkalılar.

Tabi bizler kızdık sinirlendik tepki Koyduk..

Elbet yapacağız.

Ama Sormamız gerekn asıl soru şu.

Bizler Efendimizi Ne kadar anLattık.

Burdan Şuraya geleceğim..

Tamam arkadaş Biz bu abLalarımıza bacılarımıza kızalım.

Ama Biz Bunlara Bu zihniyeti ne kadar aşıladık.

Bütün bu olanlarda bizim Rolumüz ne .

Bir düşünmek Lazım.

Bîçâre

Profesör
Tesettür hanımlar için değil insanlar için emr-i vuk'u bulmuş bir unsurdur. Hanımlar için bir bez parçasıyla tanımlanamayacağı gibi erkekler için cevaz vererek anlamına kavuşamaz. Evvelâ düşünceler tesettüre muhtaçtır, ardından göz avretten sakınır, ardından gözlerden sakınacak fıtrî boyut kazanılır.

Anlamak ve anlatmak çok geniş anlam yelpazesi bulunan kelimelerdir. Anlatırsın, anlaşılmaz. Anlatırsın, yanlış anlaşılır. Anlatırsın, dinleyen olmaz. Anlatırsın, anlansa dahi anlanmamış gibi intiba bırakır. Anlatırsın, işe geldiği üzere anlaşılır. Anlatırsın, anlaşılır.

Yozlaşma boyutunda size katılıyorum, zirâ hâl bir kısır döngüden ibarettir. İblisin tuzaklarından cesaretlenen ve yanlışa her an daha fazla meyleden hanımlar erkekleri, erkekler hanımları daha büyük bir güç ile hataya sürüklemektedir. Bizlerin sorumluluğu artık "doğru" gibi görülen yanlışların, yanlış olduğunu gür bir sada ile tebliğ etmektir.

Bîdâr

Aktifleşmemiş
Bizlerin sorumluluğu artık "doğru" gibi görülen yanlışların, yanlış olduğunu gür bir sada ile tebliğ etmektir.

Belkide yukarıda yazılanın özeti olan cümleler.

Teşekkür ediyoruz.

Anlatalım.

Yaşayalım.

İnsanlara kızarak tepki gösterek bunlar çözülmez.

VesseLam..

Gülzar-ı İrfan

..............
Hanımların tesettüründe yanlış olanlar çok....
doğru...
Peki ya erkeklerimiz.....
Onların kılık kıyafeti ne kadar islama uygun...
Ya da kadınların o şekilde giyinmesine sebep olan etkenler ne.....
Biraz düşünelim ve sadece hanımlara yüklemeyelim tesettürün sorumluluğunu...
Ben çok yakın çevremden bilirim ki eşimin tesettürüne karışmam ama makyaj yaptığı sürece diyen beyleri......
Benimle beraberken beni utandırmasın eşe dosta diyenleri...
Eğer bir şeylerin düzelmesini iatiyorsak bir bütün olarak düzel(til)meye başlanmalıdır bence........

ALLAHA EMANET OLUN

ummuhan

Kıdemli Üye
Yıllardır anladığım şu bu tür çalışmalardan, kendinde yaşadığın şeyler etrafına daha çok sirayet ediyor...

ASLI

Yeni
Tesettürü taşımak bir inceliktir.tesettürlü kardeşlerim için yorum yapmamaya karar verdim ,ama birde şuna deyinmek istiyorum .Tesettüre giripte sonradan ben yapamıyorum kariyerim için açılmam gerekli diyen arkadaşlarıma soruyorum kendinizi nasıl hissediyorsunuz.....

ALLAH'ım
Acizlikten
Korkaklıktan
Fakirlikten
Tembelllikten
Cimriliten
Kabir azabından
Hilekar dosttan
Sıkıntı ve hüzünden
Ağlamayan gözden
Ürpermeyen kalpten sana sığınırım

hümeyra...

Asistan
ahh ahhh...ne demeliki bu mevzuu kanayan yaramız...

bende sürekli toplum içineyim ve görüyoruz azçok dışarının halini.bayan olsun bay olsun...

ahir zaman tüm cazibesiyle çekiyor insanları...

rabbim bizi korusun iffetini muhafaza edenlerden eylesin....

rahlem

Asistan
Aslında biraz da çevremizde örnek yok diye yakınıyoruz ya bu bana çok yanlış geliyor, herkes örnek alma peşinde ama kimse örnek olma niyetinde değil, en basitinden bir örnek; mesela bir babanın çocuğuna yemeğe başlarken "besmele çek" demesi yerine sesli bir şekilde besmele çekerek yemeğe başlaması arasında dağlar kadar fark var...

Tesettürden konuşunca haliyle ilk akla kadınlar geliyor haklı olarak, çünkü direkt bize hitaplar çok fazla Kuran'da, yani baştan sorumluyuz ama bir yerlerde eksik var ki hanımlar muhataplıklarının farkında değil, biraz da bilerek bu farkında olmamak, çünkü yakın zamanda müşahede ettim bir hanım kardeşimizle tesettür üzerine konuşurken şöyle dedi bana: "daha fazla açıklama yapma bilmek sorumluluk gerektirir, en azından yarın bir gün bilmiyordum derim, şuan buna hazır değilim", işte o zaman bişeyler netleşti kafamda, gerçeği bilmek ve öğrenmek istemiyorlar, yazın sıcağında başörtüyü daha uzatmak, koyu renk seçmek ya da ne bileyim geniş kıyafet giymek işlerine gelmiyor belki de (eleştirim genel değildir elbet hakkını verenlerin sayısı küçümsenmeyecek kadar fazla ama onlar ortalıkta değiller). Erkeklerin tesettür anlayışı da bu noktada çok önemli, yarım örtüsüyle dışarıya çıkabilen bir kızın elbet arkasın da bir de anne, babası vardır. Anne,Babanın tesettür anlayışı bir nevi kızına sirayet ediyor. Kısaca herkes sorumlu bu konuların çokca anlatılması inadına konuşulması gerekiyor...

Allah razı olsun paylaşım için teşekkür ediyoruz...

OsmanGazi

Asistan
nuraydereli bu guzel paylaşim için tşk.allah cc kitabi kendimize uyduranlardan değil ,kitaba uyanlardan eylesin bizleri amin.

OsmanGazi

Asistan
Tesettürü taşımak bir inceliktir.tesettürlü kardeşlerim için yorum yapmamaya karar verdim ,ama birde şuna deyinmek istiyorum .Tesettüre giripte sonradan ben yapamıyorum kariyerim için açılmam gerekli diyen arkadaşlarıma soruyorum kendinizi nasıl hissediyorsunuz.....

ALLAH'ım
Acizlikten
Korkaklıktan
Fakirlikten
Tembelllikten
Cimriliten
Kabir azabından
Hilekar dosttan
Sıkıntı ve hüzünden
Ağlamayan gözden
Ürpermeyen kalpten sana sığınırım
amin......

nuraydereli20

Paylaşımcı
sürekli görüyorum arkadaşlar çok şaşırıyorum kızın birini gördüm başında mor bir başörtü beyaz badi üzerinde iç çmş belli altındaki kot etek bol ama diz altını bir karış geçmiş çorap yok makyajı ve cırtlak rujunu hiç saymıyorum şimdi bu kapalımı artık yada kendini öylemi sanıyor ben evlenmeden önce açıktım ben burdaydım demiyordum ama evlendikten sonra kapandım allha şükür 3,5 senedir tesettürlüyüm moda olsun diye kapanmadım eşim izin vermiş olsa çarşaf bile giyerim Rabbim zorluk olsun diye emretmemiş bunu, birçok mahiyeti var ve bende bazılarının hamdolsun ki farkındayım....insanları kapalı açık diye bir ayırıma tabi tutmayı doğru bulmuyorum ben ama allahın emri olan bu tesettürü moda denen bu yılana alet etmelerine çok sinir oluyorum sadece inanmakla,bilmekle olmuyor elden geldiğince yaşamak gerek! ALLAH KORKUSU İLE ONU BAŞINA TAKAN,
nasıl olurda diğer günahlardan sakınmaz, mümkünmü bu
Rabbim
Hatalarımızı, Günahlarımızı görmeyi nasip etsin, Kalplerimizi Mühürleyipte, Tövbe kapısını bizler için Kapatmasın......

Enfal-162
'De ki: Şüphesiz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Allah içindir. '

Eğer İslami bir hassasiyetletle örtünüyorsa bir bayan bunu sadece ayette de emredildiği gibi Allah'ın rızasını ve beğenisini kazanmak için yapmalı.

Moda gereği örtünenler Allah'ın değil,başkalarının beğenisini kazanmak için bunu yapıyorlar.

Bir de şunu söylemek istiyorum.İran'ı 6 senedir araştıran birisiyim.İran'da kadınlar dışarıya çıktıklarında başlarını örtmek zorundalar.Özellikle Tehran'da zorunlu olduğu için olsa gerek başını tam örten genç kız hatta kadın bile bulamazsınız.Çoğunun baş örtüleri başlarından düşecek gibi duruyor hele ne kadar bulup da yüzlerine sürdükleri boyalardan bahsetmeye bile gerek yok.Belki de dünyada makyaja en düşkün kadınlar İranlı kadınlardır.

Bu örneği Türkiye ile şöyle ilişkilendireceğim.Burada kadınların dışarıda örtünmeleri gibi yasal bir zorunluluk yok bu moda gereği örtünen bayanlar neden kendilerini bu kadar zorluyorlar eğer onlar İran gibi bir ülkede yaşasalardı derdik ki zorla örtünüyorlar da ondan böyle giyiniyorlar halbuki burda herkes rahat,üstsüz bir şekilde denize kadınların girebildiği bir ülkeyiz.(Maalesef)

Yani böyle örtünüp de,örtülü olmayıp örtünmeyi düşünenlere kötü örnek olacaklarına içlerinden nasıl geliyorsa öyle giyinsinler.

İncil'de de bu konuya ekleme yapabileceğimiz şöyle bir ayet var:

'En tehlikeli yalan,içine doğru karıştırılmış yalandır.'

Hiç örtünmemek,yalandan örtünmekten daha dürüst bir davranış olsa gerek.

ibrahimi

Has Uşak
Kınamayalım kınanacak olanlardan olmayalım.
Allah bizi söylediklerimizle imtihan etmesin inşaAllah.

Efe haklı,geçen geç saatte okuldan evime gidiyorum,otobüsün ortasında bir kapalı hatun ve bir genç pek uygun bir durumda değillerdi.Diyeceksiniz ki nikahları vardır belki,tamam ama o işin yeri milletin ortası değil.

Müslüman İslamiyetin temsilcisidir.
her koyun kendi bacağından asılmaz.Bu dinin bütün bireyleri dininin örneğidir ve olması gereken gibi davranmalıdır.

Allah sonumuzu hayr etsin.

Gençlerde bir özentiliktir aldı başını gidiyor.
Mesela bir ayakkabı markası var conserve :)) herkeste var nedense...
yarım etekler ve efenin yaptığı tarife uygun giyisiler.Bu insanlar bilmiyorlar mı yoksa bilmeden mi yapıyorlar.