Çok evlilik üzerine!!

spesifik

آزادی قید و بند
Forumda munazara edildi mi bilmiyorum?:confused1:

Nisa üç ayetini tefsir-hadis ışığında masaya yatıralım inş.

Aziz kardeşim,
Bazıları tek eşliliği savunurken modern söylemden etkilenmiş olabilir. Fakat bu etkilenme, bu söylemin yanlış olduğu sonucunu vermez. Sadece, doğru sonuç yanlış bir zihniyetle savunuluyor denilir.
Çünkü…
Esasında Kur'an'ın tavsiyesi de tek eşliliktir: Zalike edna en la teulu: cevretmemeniz için en az olanı daha makbûldür. Nisa üç böyle bitiyor. Yetmez mi? Efendimiz gençliğinin en hızlı yıllarında 40 yaşına kadar tek eşli kaldı. Efendimiz Hz. Ali'nin Hz. Fatıma üzerine evlenme isteği üzerine onu azarladı. Hz. Ali'ye verdiği cevaptan kızlarıyla everirken Hz. Osman'dan da böyle bir söz aldığı zımnen anlaşılıyor. Peki, efendimiz de mi modern akıldan etkilendi?
Hayır, işin esası bu... Diğeri ruhsat. Ruhsat'lar aslın yerini almamalıdırlar.(Mustafa islamoğlu)

Ruhsat aslın yerini almamalı evet ama yeri gelince bu ruhsata teslim olunmalı diyorum...

Kadınlarda ki işsizlikten sonra bu konu biraz cüretkar oldu sanki ama geçenlerde kanaltürk te bu konuyu tartıştılar ayetin mahiyetini veren bir süleyman ateş vardı topyekun üzerine gittiler adamın.Sacmalık diye addeddiler.Ayete saçmalık demek haddi aşmaktır oysa..İkinci evliliğe razılığın kadını koruma hususunda teminat olduğunu düşünenlerdenim selametle..:flw

veri

Yasaklı
ortak akıl :)
uzun süredir bunları söylüyordum ki
tek ortak bulamadım.

alanyali07

Kıdemli Üye

Ruhsat aslın yerini almamalı evet ama yeri gelince bu ruhsata teslim olunmalı diyorum...

Kadının rızası en başta önemlidir elbette..İkinci evlilikle beraber, ilk eşle aralar bozulacaksa,onun kalbi kırılacaksa kısacası huzur bozulacaksa bu tasvip edilemez..
İşin ruhsat boyutu vardır..4 eşe kadar izin verilmiştir..Bunu kullanmak eşlerin kararına bırakılmıştır..Hz. Ali, Hz. Fatıma hayattayken başka bir eş alamamıştır ama Hz. FAtıma vefat ettikten sonra çok eşli bir hayat sürmüştür..

spesifik

آزادی قید و بند
Kadının fıtratı kaldıramayabilir ama bu durum hasıl olunca yapacak bir şey yok...

Peygamberin eşleri de birbirleriyle anlaşamayabiliyorlardı,bunun için peygamber inzivaya bile çekiliyordu.

Her önüne gelen evlenmemeli tabi ki ama ikinci evlilik sadır olduğunda da çırpınmayıp teslim olmak huzura kapı aralamaktır :)