Davutoğlu: 'Kredi kullanan esnafımız arttı.Allah bereketini artırsın'

Uzak Yollar

Doçent
İslam dinin şiddetle reddettiği ve yasakladığı 'faiz' i meşrulaştırma adına anlamsızca ifadeler kullanan Davutoğlu bir kez daha şok etti.

Davutoğlu'nun iktidarları döneminde esnafa verdikleri kredilerdeki artışa değindiği konuşmasında 'Helal-i Hoş' olsun 'Allah bereketini artırsın' gibi dini ifadeleri kullanmasına anlam verilemedi.

Davutoğlu'nun konuşmasında bi ara 'kredi' diyecekken 'faiz..' kelimesini kullanması dikkatlerden kaçmadı. Davutoğlu cümleyi baştan alarak 'faiz..' kelimesini yeniden kredi şeklinde telafüz etti.

Davutoğlu iktidarlarının faize desteğini şu cümlelerle savundu:

"2002'de faiz yüzde 56'ydı, yüzde 12 sübvansiyon yapılıyordu, esnaftan yüzde 47 faiz alınıyordu. şimdi ise yüzde 50 sübvansiyon ile yüzde 4-5 civarında faizlere kadar düşüldü. Kredi tutarının toplamı 2002'de 153 milyondu, şimdi 12,5 milyar 2014'te kullanılan, yani 81 kat arttı. İşte bereket bu.

2002'de kredi kullanan esnaf sayısı 63 bin civarındaydı buna karşın 2014'te 317 bin kredi kullanan esnaf var toplamda 1 milyon 100 bin esnafın kredi kullandı. Helali hoş olsun, Allah bereketini artırsın..."

Davutoğlunu faizi savunması ve Nurettin Yıldız hocanın fazile ilgili sözlerini dinlemek için tıklayınız

akesga

Asistan
geçen nisan ayında 1 iş saatinde 86 milyon TL iç borçlanma yaptık.
2014 de 1 iş gününde 200 milyon TL faiz ödedik (özel sektör değil sadece kamu olarak)

Uzak Yollar

Doçent
İnsanlar nereden nereye geliyor. Allah ayaklarımızı sabit kılsın.

Siyasetcinin sözlerine bakıpta hemençeçik karar verilmez.Yani bazen maslahat icabı konuşur.Yüksek faizden ,düşük faize geçilmesi demek bunu yapmayı başaranların ellerinde imkanları olsa,faizi tamamen sıfırlamak istediklerini gösterir.Mesala o sözlerinin yerine haramı nohoş olsun,zehir zıkkım olsun.Demesinimi beklerdiniz.Hem dahi Kendi parasını faize vermiyor.Bu iş sistem meselesi.

lafons7275

Kıdemli Üye
Siyasetcinin sözlerine bakıpta hemençeçik karar verilmez.Yani bazen maslahat icabı konuşur.Yüksek faizden ,düşük faize geçilmesi demek bunu yapmayı başaranların ellerinde imkanları olsa,faizi tamamen sıfırlamak istediklerini gösterir.Mesala o sözlerinin yerine haramı nohoş olsun,zehir zıkkım olsun.Demesinimi beklerdiniz.Hem dahi Kendi parasını faize vermiyor.Bu iş sistem meselesi.

Savunmaya gerek yok, biz AKP ye İslamı getireceklerine inandığımız için oy vermiyoruz.

Biz AKP ye camiler ahıra çevrilmesin, Kuran yasaklanmasın diye oy veriyoruz.

Bir müslümanın AKP hakkındaki tutumu bunu geçmemeli...

Uzak Yollar

Doçent
Allah'ın kesin haramları mı önceliklidir, yoksa cahili sisteme yaranmak derdine maslahat mı?
Maslahat, haramların dışında tercih edilebilecek bir düşünce ve amel olabilir, yoksa Allah'a ve Resulüne savaş açmanın adı, maslahat olarak ifade edilemez.

Kaptan

Mecra Yazarı
Savunmaya gerek yok, biz AKP ye İslamı getireceklerine inandığımız için oy vermiyoruz.

Biz AKP ye camiler ahıra çevrilmesin, Kuran yasaklanmasın diye oy veriyoruz.

Bir müslümanın AKP hakkındaki tutumu bunu geçmemeli...

hangi devirde yasiyoruz lafons?

gerci bu dediklerin olmadi degil ama meseleye tek tarafli bakma
o donemin muslumanlari ile zamane muslumanlarini kiyasla bakalim ortaya ne cikacak
eskiden evet baski vardi, zordu bazi seyler ama Islam gibi bir davalari vardi, dertleri vardi
simdi ne var?

basari gibi gorulen basortu davasinin tesetturu nasil yozlastiridigini hepimiz goruyoruz iste
faiz keza oyle yayginlasiyor, zina suc olmaktan cikti, genelevler cogaliyor
mal toplayan servet edinen muslumanlar yetisiyor zenginlestikce de dinden uzaklasiyorlar
ve herseye musait bir musluman tipi cikiyor ortaya

lafons7275

Kıdemli Üye
hangi devirde yasiyoruz lafons?

gerci bu dediklerin olmadi degil ama meseleye tek tarafli bakma
o donemin muslumanlari ile zamane muslumanlarini kiyasla bakalim ortaya ne cikacak
eskiden evet baski vardi, zordu bazi seyler ama Islam gibi bir davalari vardi, dertleri vardi
simdi ne var?

basari gibi gorulen basortu davasinin tesetturu nasil yozlastiridigini hepimiz goruyoruz iste
faiz keza oyle yayginlasiyor, zina suc olmaktan cikti, genelevler cogaliyor
mal toplayan servet edinen muslumanlar yetisiyor zenginlestikce de dinden uzaklasiyorlar
ve herseye musait bir musluman tipi cikiyor ortaya

Şöyle sorayım, seçimde chp kazanırsa şuanki halimizi arar mıyız yoksa chp ile islam şahlanır mı?

Kaptan

Mecra Yazarı
Şöyle sorayım, seçimde chp kazanırsa şuanki halimizi arar mıyız yoksa chp ile islam şahlanır mı?

Mekke'de müslümanlara yonelik yapilan akil almaz zulum ve baskilar müslümanlari yildirmadi.
Ve unutmayalim ki boylesi bir ortamda müslümanlar cogaldi.

Ben inaniyorum ki, o baskici donemde müslümanlar daha ahlakli ve davalarinda daha samimi idiler.
Islam gibi bir davalari vardi, simdi neleri var? Ha evet Müslüman basbakanlari var degil mi, tabi.

lafons7275

Kıdemli Üye
Mekke'de müslümanlara yonelik yapilan akil almaz zulum ve baskilar müslümanlari yildirmadi.
Ve unutmayalim ki boylesi bir ortamda müslümanlar cogaldi.

Ben inaniyorum ki, o baskici donemde müslümanlar daha ahlakli ve davalarinda daha samimi idiler.
Islam gibi bir davalari vardi, simdi neleri var? Ha evet Müslüman basbakanlari var degil mi, tabi.

yani chp ile islamın daha iyi bir hale geleceğine inanıyorsun.

ahze21

Yasaklı
yani chp ile islamın daha iyi bir hale geleceğine inanıyorsun.

Ben, "elinde kur'an'la meydanlarda gezen hırsız ve yolsuzla" İslam'ın daha iyi bir hale gelmeyeceğine inanıyorum. Hırsız hırsızdır, Müslüman hırsız, gavur hırsız diye ayırmak yeni moda oldu.

ben, "elinde kur'an'la meydanlarda gezen hırsız ve yolsuzla" islam'ın daha iyi bir hale gelmeyeceğine inanıyorum. Hırsız hırsızdır, müslüman hırsız, gavur hırsız diye ayırmak yeni moda oldu.
bu yazıya müdahil olmayan yönetim suç işliyor.benden bir cevab vermek elzem oldu.kim bu cumhur başkanına hırsızlık itham idoyorsa hepsi ********,adi pislikin biridir.