Deistleşme değil Hanifleşme

Kaptan

Mecra Yazarı
Mustafa Özturk'le yapilan bir söyleşiden;

Mesela profesör unvanı taşıyan insanların 80 milyonun önünde, ulusal bir kanalda sünnet kavramı tartışma düzeyi pet şişede sidik düzeyidir. Şimdi siz nitelikli bir üniversitenin çok zeki bir öğrencisi olarak, şu tabloya baktığınızda ne dersiniz ya?

Adamın yapay zekâyı tartıştığı, Andromeda’yı kurcaladığı yerde, koloni kurmaya çalıştığı yerde, sen kadına atılan tokatın ne tür faydalar vereceğini, veyahut deve sidiği içilir mi içilmez mi meselesi tartıştığın sürece, bu çocuklar “Eğer kurumsal dininiz buysa, ziyade olsun, lânet olsun, ben onu istemiyorum” diyor. Fakat bu topraklarda yaşamanın, gene bu dinî iklimi solumanın bir kaçınılmaz sonucu olarak da tamamen dine de bigâne, bağımsız kalamıyor.

Dolayısıyla bir arayışa giriyor. Bu arayış, adı konmuş, felsefesi içselleştirilmiş bir deizm değil. Bunları aslında ben deistleşme değil, Hanifleşme olarak düşünüyorum. Hanifleşme, Haniflik, Kur’an-ı Kerim’de Hz. İbrahim’e ve Peygamber Efendimiz’e atfedilen bir sıfattır. Bir inanç biçimi değildir, bir tavırdır. Tavrın da temel karakteristiği mevcut dinî söyleme ve yapıya başkaldırıdır.

Yani Tanrı fikrine değil de…

Tabii tabii, bir tür protest bir tavırdır. Hatta kelimenin Süryanice, İbranice kökü heretik, sapkın demektir, anarşist demektir. Ama kurulu düzenin gözünde anarşist. Bu tavır. Bu Hanifleşmedir. Ve ilginçtir o Hanifleşmede bunun sağduyuya, bu insanın bozulmamış yapısına uygun olan şekli ne bunun arkadaş? Ki Rum suresinde de (âyet okuyor…) Allah’ın yarattığı o saf tabiat üzerine olan Hanif tavırla o dine dön özünü, tam arayış bu. Dolayısıyla ben o deistleşmenin bir yanlış teşhis olduğunu düşünüyorum… Ha, sonucu öyle görünüyor, ama bu planlanmış, tasarlanmış, felsefesi üzerine kafa yorulmuş, hesabı verilmiş bir şey değil.

Kaçak

Yeni
Soru ?
- İlgili metinde kutsiyet atfedilen “şey” nedir ?

Kaptan

Mecra Yazarı
Kimse kutsiyet atfetmiyor, kendince bir tespit yapmış çok da haksız sayılmaz.

Hakperest

Kıdemli Üye
Moderni övüp sünneti yerin dibine sokuyor
Yahu sünnet; hikmet çinde olsa alın diyor.
Bu adam artniyetli
Adam bağcıyı dövmeyi kafasına sokmuş

Kaçak

Yeni
Ey aziz jan poul ...
Deve sidiği ve kadına atılan tokat teolojik bir tartışmadır ...
Karşısında ikame edilen , yapay zeka ve andromegada koloni kurma ise teknolojik bir gelişmedir ...
Kakalama , karıştırma yöntemi diyoruz biz buna ...
Teknolojik gelişmeyi kutsayıp , hayatın nihai amacı yapma sorumluluğumuz olduğu kabul ettirilmiş zihinlere ...
Bu saatten sonra ise yemişiz toku , çık çıkabilirsen ...
İşte modernizm diye anlatmaya çalıştığım mevzu yaklaşık böyle birşeydi ...
Amcam bana iki tarafın teolojik tartışma düzeyini alıp gelse , akabinde birde teknolojik gelişmelerimizi sıralasa ve arkasından sosyoloji okuması yapsa , söz yerim ...
Mesela bu sıralar Papa’nın gündeminin sabi öpen papaz olduğuna dem vurup , bizimkilerin - üstelik münferit bir tartışma sadece - sidik mevzusunu karşısına oturtsa ...
Sonra da andromegaya gönderilen mekik ile son yapılan İHA yı kıyaslasa kütür kütür yerim ...
Hiç olmazsa alakasız ama olsundu , gene de bu gelişmelerin belki sabi öpmekten geçtiğini filan algılayanlarımız çıkar ...
Sidik tartışmadıkları için andromegaya gittikleri izlenimi vermekten daha uygun bir veriş olur ...
Çünkü andromegaya gidenlerin % 90 zaten inançsız insan , % 70 civarı da bir aileye sahip değil ...
Ama olsundu , andromegaya gidiliyordu , mutlu birer kuldular ...
Biz mi ?
Sidik içenler ve içmeyenler diye ikiye ayrılıyoruz ...
Ben ekol olarak tavuk sidiği araştırmacılarındankm ...

Kaçak

Yeni
Ve veya Mustafa amcam kutsal yapay zeka üreticilerinin ...
Yapay zeka icadı sürecinde dünyada yaptığı -Irak Afganistan Somali Sudan Haiti Panama Libya ve Suriye de - yıkımlar ile mesela bağlantı kurmayı denese ?
Belki yeriz ne kadar kan akıtırsan , o kadar zekan gelişiri ...
Hasılı Ramazan mübarek gün olduğu için , Şeref’ine haysiyetine onuruna izzetine laf söylemiyorum ...
Yoksa ben var ya onun ....
Aziz jan poul ...
Sidik tartışmamız bile güzeldir benim ...
En kötü biri diğerinin yüzüne sidik döker , beriki diğerinin anasına küfreder , birinin dişi kırılır diğerinin burnu ....
Sanki Caner döver gibi 1/10 yatırıyorum ...
Ama bu topraklardan misal Atom bombası çıkmaz ...
Bu topraklardan misal bir ülkenin tüm zenginliklerini , canlarını , namuslarını kirletme çıkmaz ...
Bu topraklardan misal , gelecek nesillerin kaynaklarını kirletme ve yağmalama çıkmaz ...
Bu topraklardan misal , insan neslinin topyekün imhasına sebep olacak kadar tehlike çıkmaz ...
Yaklaş kulağına söyleyeyim , andromegaya gidilemeyecek , Mars’a bile gidilemeyecek rahat ol ...
Çokda şey etme derim acizane ...

adams77

Kanalizasyoncu
gülesim geldi müsadeniz ile gülüyorum :)

Hakperest

Kıdemli Üye
gülesim geldi müsadeniz ile gülüyorum :)
Marslı olarak insanlığın sonuna mı gülüyorsun.. nükleer gücün terörün eline geçmesine çok kalmadı(baş terör abd ve israil dışında)... kimbilir belki mini nükleer bombalar geçti bile. Marsa gidilemeden insanlık birbirini çoktan yemiş olacak. Bu hızla dünyanın bir asır ömrü kaldı, sonra marsta kahkaha ile gülersin

adams77

Kanalizasyoncu
Marslı olarak insanlığın sonuna mı gülüyorsun.. nükleer gücün terörün eline geçmesine çok kalmadı(baş terör abd ve israil dışında)... kimbilir belki mini nükleer bombalar geçti bile. Marsa gidilemeden insanlık birbirini çoktan yemiş olacak. Bu hızla dünyanın bir asır ömrü kaldı, sonra marsta kahkaha ile gülersin

İnsanlık mı kalmış ki sonuna güleyim yahu
ula niyazi saa güleyrum saaa

Kaptan

Mecra Yazarı
Alakasi yok, niyet okuyorsunuz sadece.
Adams gibj benim de gülesim geldi şimdi

Son düzenleme:

Hakperest

Kıdemli Üye
Bu şahıs sadece sünnete saldırmıyor
Kurana da saldırıyor
Yok efenim kuran medinede başka mekkede başkaymışta bu peygamberin bilinç durumuyla alakalıymış.
Yahu Red oyuna gelme

Kaptan

Mecra Yazarı
Kim neyin kiyasini yapıp neyi kutsuyor arkadaşım, şaka mısın sen. Tartıştığımız konular sidik düzeyinde, makattan su girerse oruc bozulur mu düzeyinde artık gençleri tatmin etmiyor diyor. Teolojik karşılığı yok diyor.

Evet eskiden bir karşılığı vardı ama artık yok diyor. "Benim dinim bu mu? Buysa ben yokum" diyor. Herşeyin baş dondurucu bir hızla ilerlediği asrımızda, bin yıl önceki mevzuları gündem edip tartışmak insanların ihtiyaçlarını karşılamıyor diyor.

Sen ne diyorsun? Modernleşme yok teknoloji.. gözüne girsin teknoloji :)

Kaptan

Mecra Yazarı
Bu şahıs sadece sünnete saldırmıyor
Kurana da saldırıyor
Yok efenim kuran medinede başka mekkede başkaymışta bu peygamberin bilinç durumuyla alakalıymış.
Yahu Red oyuna gelme
Ne oyunu kardeşim, biz ne diyoruz sen ne diyorsun. Burada Mustafa Öztürk güzellemesi yapmıyoruz ki bunu bana söylüyorsun.

Kaçak

Yeni
Kardeş bizim cenahtan teolojik tartışmayı alıp geliyorsun ...
Git adamların teolojik tartışmalarına bak bakayım ...
Kaç papaz kaç çocuğu istismar etti bunu tartışıyorlar ...
Anlamıyorsun Ramazan mübarek gün galiba ...
Adamların Mars’a yolculuğunu alıp geliyor musjn iyi o zaman bizimkilerin kutuplara serüvenini koy karşısına ?
Hani klasik elma ile elmayı kıyasla armutla armutu ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Tamam işte aynı şeyi söylüyorsunuz. Kutuplardaki serüvenimizi anlatacak toplumu dini sidik düzeyinde konusarak olusturamazsiniz. Asrın idrakine soyletmeliyiz islami diyor.

Kaçak

Yeni
Kuzum bak tane tane anlatayım ...
Uzaya giden toplumun % 30 u ateist ...
Avrupa’nın 8 ülkesinde doğan çocukların yarısından fazlası evlilik dışı ...
Papa şubatta psikoposlarla 4 günlük kilisenin çocuk istismarı üzerine kapalı kapılar ardında çalıştay yaptı ...
Devam edeyim mi yeter mi ?

ihvanistanbul

AkhenAton
Kuranin bir kismi masaldir diyen adamdan din ogrenecek degiliz.

İslamdan memnun olmayan cektirsingitsin baska dine inansin!