Dershane Tartışmalarını Nasıl Değerlendiriyorsunuz?

• Hükümetin Dershane Kararını Destekliyorum

Oy: 6 75.0%
  • Cemaatin Tepkisini Haklı buluyorum

Oy: 1 12.5%
  • Hiç birini Kabul etmiyorum

Oy: 1 12.5%

• Kullanılan toplam oy
    8

spesifik

آزادی قید و بند

1) Hükümetin Dershane Kararını Destekliyorum

2)Cemaatin Tepkisini Haklı Buluyorum

3)Hiç Birini Kabul etmiyorum

talib

Kıdemli Üye
Dershaneleri savunmak, eğitimi hiç bilmemek demektir. Cemaat diyor ki, ben oradan adam/para kazanıyorum, o yüzden dokunma.

Şu anda sınırsız bir hizmet alanı var. Hükümet tüm cemaatlerin yanında. İslami çalışmalara destek veriyor. Her yer imam hatip oluyor. Yani sınırsız bir alan. Ben bu alanda oynayamam diyen, yalancının önde gidenidir. Sınırsız ve sonsuz bir alan varken işi dershane olmazsa olmaza getirmek, bu alanı yani bu sınırsız hizmet alanını, İslama ve insanlığa hizmet fırsatlarını yıkma faaliyetidir.

çelebiler

Kıdemli Üye
1) Hükümetin Dershane Kararını Destekliyorum.Yetmez ama evet.

can feda

Profesör
Sanırım bu meseleyi birkaç yönden ele almak faydalı olacak...
1) özel teşebbüs hakkı: ülkemizde özel sektöre ait yada kişiye ait kurumlar yasalar çerçevesinde vergilerini vererek...çalışanların sigortasını Vs yaptırarak bu şekilde bir teşebbüste bulunabilir...bu kanunların verdiği bir haktır...
2) dershane kavramı denilince (ki bir yakını dershane sahibi biri olarak) sadece cemaatin dershanelerinin akla gelmesi yanlış...genel paya baktığımızda diğer teşebbüslerin daha büyük paya sahip olduğunu göreceğiz...
3) ülkemizde her geçen gün sınava giren öğrenci sayısı artıyor ama aynı oranda kontenjan artışı yok...arz talep dengesi talep yönünde bozuluyor...hal böyle olunca sınavlar ile öğrenci alma durumu ortaya çıkıyor...bunun sonucunda aileler de mevcut kontenjandan iyi okula evladının gitmesi için...dershane,özel ders,etüt merkezi Vs gibi yollara başvuruyor haklı olarak...buda özel teşebbüsleri doğuruyor...
4) dershaneler bozulan arz talep dengesi nedeniyle...bir sebep değil sonuçtur...Dershaneleri doğuran sistem yap boza dönen mevcut eğitim sistemidir...bildiğimiz gibi yanlış değilse eğer en çok bakan meb'de değişti...her gelen bir sistem deniyor...olan öğrencilere oluyor...bir nehir kurutmak için kaynağına inmeniz gerek...denize döküleceği yerde siz onu kurutamazsınız...sorunun kaynağı mevcut eğitim sistemi...
5)dershaneler vergi ile yükümlü kurumlar...denetlenen kurumlar...istihdam sağlayan kurumlar...siz eğitim sistemini çözmeden direk kapatıyorum derseniz...vergisiz özel dersler ortaya çıkar...devlet hem vergi hem istihdam kaybeder...
6) bu dershaneler yıllardır var...neden şimdi sorusuna cvp vermek gerekir...bu sorunun cvbı sanırım mevcut iktidar ve cemaat kavgası olduğu aşina...
Demem o ki filler çarpışınca çimenler ezilirmiş...bu kavganın kaybedeni...diğer dershaneler ve en önemlisi öğrenciler...

Son olarak ben şahsen Dershaneleri faydalı buluyorum...mevcut delik deşik sistemde yama görevindeler...