Diyanet'ten İ.oğlu'na 'Hazreti Hatice' tepkisi

Hakperest

Kıdemli Üye
Cevaba bak çay demle ! Sünni Şafi imiş ! Ne demekse !. Demek Şii Şafiler de olcak ki, böyle demiş ! Oysa, bir kaç gün önce "siz mezheb kursanız daha az hata edersiniz " diyerek mezhebsizliğin zirvesine çıkmıştı ! Üstelik mezhebleri hep kardeş biliyormuş mirim ! Hani, kardeş bilmediğin kimse var mı diye sorasımız geliyor ? Sahi, bu dünyada asla kardeş olmadığın-olmayacağın bir topluluk var mı senin ? Hayatımda bu kadar içinde çetrefiller bulunan bir inanç taşıyan başka bir kişi görmedim desem yalan söylemiş olmam ! Neuzubillâh !
Teorik alan ile pratik alan farklıdır
Mesela islam hukuğunu savunabilirsiniz ama pratikte seküler laik bir hukuk ile muamele etmektesiniz
İslam üleması yeni bir mezhep çıkaramaz diye bir kural mı var
Orda da şafii olduğumu belirttim zaten, bırak tezviratı

bir cevabın varsa ilgili konuya yaz
Burda başka bir mevzu konuşuyoruz

ilke

Paylaşımcı
Teorik alan ile pratik alan farklıdır
Mesela islam hukuğunu savunabilirsiniz ama pratikte seküler laik bir hukuk ile muamele etmektesiniz
İslam üleması yeni bir mezhep çıkaramaz diye bir kural mı var
Orda da şafii olduğumu belirttim zaten, bırak tezviratı

bir cevabın varsa ilgili konuya yaz
Burda başka bir mevzu konuşuyoruz

Senin Şafilikle falan bir ilgin olduğunu sanmıyorum ! Günümüzde senin gibi düşüncelar ve inançlar taşıyan kelle sahibi bir sürü müslümanım diyen var! Esasen bu kelleler sayısınca belki de binlerce-milyonalrca mezheb zaten çıkmış-var! Ayrıca, bir ulemaya da hiç lüzum yok!
İşte siz,Yusuf Sûresi 106. ayette tarifi yapılan "Onların Çoğu Allah'a İman Etmişler, Fakat Müşrik Olarak Yaşarlar." güruhusunuz !

Kaptan

Mecra Yazarı
Ha bu arada, M.Islamoglunun kızının adı HATİCE :) , kızına müminlerin anasından dolayı onun adını verdi. Ama kaba softa ham yobazlar ona hakaret etti diye niyetini sormadan infaz ediyorlar.

Hakperest

Kıdemli Üye
Senin Şafilikle falan bir ilgin olduğunu sanmıyorum ! Günümüzde senin gibi düşüncelar ve inançlar taşıyan kelle sahibi bir sürü müslümanım diyen var! Esasen bu kelleler sayısınca belki de binlerce-milyonalrca mezheb zaten çıkmış-var! Ayrıca, bir ulemaya da hiç lüzum yok!
İşte siz,Yusuf Sûresi 106. ayette tarifi yapılan "Onların Çoğu Allah'a İman Etmişler, Fakat Müşrik Olarak Yaşarlar." güruhusunuz !
İmam Şafii bölge değiştirdi ve sadece bunun için mezhep değişti
Çağlar geçti sen gerek yok diyorsun taassup efendi
Mezhepler yenilenmeli, ülema uykudan uyanmalı hayatımızda aktif rol almalılar

Hakperest

Kıdemli Üye
sozun kabalığını illa anlayacağınız dilden mi anlatmak lazım?
Hz. Hatice annemiz, islamoğlu da kardeşinizdir
Anneye saygılı olalım, kardeşe sevgili olalım. Anneye saygı farz ise, kardeşe küfür helal mi?!
Bırakın kardeşi tekfiri, tel'ini, ağız dolusu küfürleri.. islam ahlakına bürünün.

ihvanistanbul

AkhenAton
Hz. Hatice annemiz, islamoğlu da kardeşinizdir
Anneye saygılı olalım, kardeşe sevgili olalım. Anneye saygı farz ise, kardeşe küfür helal mi?!
Bırakın kardeşi tekfiri, tel'ini, ağız dolusu küfürleri.. islam ahlakına bürünün.

Özbabasının dini saiklerle reddettiği kişiyi ben kendime kardeş edecek değilim. Sende dümenden tribe girme.
i.oğlu iki kez akpye çaksa ( ki fetö meselesinde bir laf etti kırk laf söylediniz! ) dinsiz ilan edeceksiniz adamı! ama efendimiz sav.e hanımlarına sahabesine istediğini söylesin umurunuzda değil.

Sizin ananıza babanızın artığı deseler vay efendim bu nasıl laf, böyle tabir mi olur böyle ahlak mı olur çukur bu seviye falan filan başlar bi de üstüne küstüm oynamıyorum tribine girersiniz ( benzer örnekleri yaşadık! ) Peygamber hanımı olunca niyete bakmak lazım!...

Hakperest

Kıdemli Üye
Özbabasının dini saiklerle reddettiği kişiyi ben kendime kardeş edecek değilim. Sende dümenden tribe girme.
i.oğlu iki kez akpye çaksa ( ki fetö meselesinde bir laf etti kırk laf söylediniz! ) dinsiz ilan edeceksiniz adamı! ama efendimiz sav.e hanımlarına sahabesine istediğini söylesin umurunuzda değil.

Sizin ananıza babanızın artığı deseler vay efendim bu nasıl laf, böyle tabir mi olur böyle ahlak mı olur çukur bu seviye falan filan başlar bi de üstüne küstüm oynamıyorum tribine girersiniz ( benzer örnekleri yaşadık! ) Peygamber hanımı olunca niyete bakmak lazım!...
İbrahim as de babası onu dışladı bu bir delil değil.
Geçen sene nureddin hocayı da savunduk ve akpartiye geri adım attırdık buda delil değil

Adam şair edebiyatçı ve entelektüel, edebi mübalağalı bir ironi yapmış, öte yandan hz hatice görüşleri malum iken; sizin yaptığınız kardeşini diri diri kuyuya atmaktır.
Gayenize ulaşırsanız, sıra size gelecek ve Allah bizi tarikatçilerin şerrinden korusun demek durumunda kalacağım.

Adamın sünnet algısına karşıyım.. ontolojik fikirlerine katılmıyorum, imam rabbani yanındayım. Ancak bu onu tekfir ve telin etmemi gerektirmez. Telin eden karşısında beni bulur ve gerekli adımları da atarım anlam dünyamda.

ilke

Paylaşımcı
Ha bu arada, M.Islamoglunun kızının adı HATİCE :) , kızına müminlerin anasından dolayı onun adını verdi. Ama kaba softa ham yobazlar ona hakaret etti diye niyetini sormadan infaz ediyorlar.
Bu işler takılan veya verilen adlarla olmuyor ahbab ! M.İ.Oğlu da Peygamber adı taşıyor ama doğru yolda değil !

ilke

Paylaşımcı
İmam Şafii bölge değiştirdi ve sadece bunun için mezhep değişti
Çağlar geçti sen gerek yok diyorsun taassup efendi
Mezhepler yenilenmeli, ülema uykudan uyanmalı hayatımızda aktif rol almalılar

Çağlar veya ezman (zamanların) değişmesiyle din ve dine dair kural ve kaideler asla değişmez ! Müslüman görünüyorsun İslâm Dininden zerre kadara heberin yok!

Hakperest

Kıdemli Üye
Çağlar veya ezman (zamanların) değişmesiyle din ve dine dair kural ve kaideler asla değişmez ! Müslüman görünüyorsun İslâm Dininden zerre kadara heberin yok!
O zaman mezhep neden değişti, imam şafii bölge değiştirince.. mezheblerin tartışılması ve temizlenmesine neden karşısın.. yoksa bu müctehidler masum falan mı