Dolar 6 TL'yi Aştı - 10.08.2018 itibariyle 6,11

adams77

Kanalizasyoncu
Kesinlikle değil. Sana şöyle anlatayım sene başında yüzde bir faizle 100.000 TL kredi çekseydin ve altın alsaydın senin sonunda bankaya 115.000 TL gibi bir rakam ödeyecek tin fakat şimdiden paran 135.000 TL gibi bir rakama tekabül ediyor olacaktı. Zaten altın daha doğrusu doların yüksek olmasının bir sebebi de bu. Biz caiz değil diye paralarımızı bankaya yatırıyoruz ve faiz almıyoruz fakat faiz alan kesim mevduat faizleri enflasyonun altında diye paralarını dövizde altında tutuyor ilk defa halkın yabancı mevduat oranı devleti geçti.
Gerçi bizim insanımız altının artması ile para kazandığını zannediyor ama sadece paralarının değerini korumuş oluyorlar para kazanabilmek için tepede satıp düştükçe almak yani başlangıçta sahip oldu miktarı alsat ile arttırmak gerekiyor

Reis sen bu işi bilion haa

ihvanistanbul

AkhenAton
Yüzde bir faiz caiz diyorsun yani yae o paradan ne hayır gelcek
Faizin caiz olduğunu söyleyen yok. Ben sadece olayın mantığını anlatmaya çalıştım fakat TOKİ'nin yaptığı ucuz konut satışında yanlış hatırlamıyorsam Ebubekir sifil hoca imam Ebu Yusuf hazretleri'nin enflasyon oranının altındaki faizin faiz olmadığını söylediğini nakletmişti. Yani bir şeye biz faiz dedik diye o faiz olmuyor veyahutta faiz değil diyoruz diye faiz olmaktan çıkmıyor. Esasında günümüz ehli sünnet alimlerinin toplanıp yeni bir ekonomik model ortaya koyması gerekiyor. Çünkü bu sistemde gitmiyor sürekli kriz yaşıyoruz ve 10-15 yılda bir servet el değiştiriyor Zengin hep daha zengin fakir daha fakir oluyor.

Şimdi Türkiye'de mevduat oranları çok düşük halkın bir kısmının ciddi parası var fakat bu para ekonomiye katılamıyor haliyle ekonominin büyümesi için para gerekiyor ve bu para yurt dışından döviz üzerinden faiz ile geliyor ve filmin sonunu hepimiz tahmin ediyoruz

ihvanistanbul

AkhenAton
dolar 7,49
7,50 olmasına birşey kalmadı zaten biz hesaplarken 7,50 den hesaplıyoruz.
altının onsu düşüyor ama dolar arttığı için tl bazında fiyata yansımıyor. dolar 6,80 lerde kalsaydı gram altın bugün 420 tl düzeyinde olacaktı. altının onsu geçen haftalardaki gibi 2050 dolar civarlarında olursa bugünki kurla gram altın 495 tl kadar olacak.

ihvanistanbul

AkhenAton
Altının fiziki olarak alınması gerekiyor imiş. Tabii bu noktada şöyle bir problem ortaya çıkıyor mevduatlar fiziki altın olarak yastık altında tutulduğu zaman para ekonomiden çekiliyor bankalar kredi veremiyor ve yurt dışından para bulunması yahut vergileri arttırmak ya da para basma yoluyla devletin bankaları beslemesi gerekiyor. Ekonomi iki ucu çoklu değnek.

dediklerine göre 3000 - 5000 ton arası altın yastık altındaymış. sistem dşında olan para yaklaşık olarak 200 milyar dolar. cari açığı en az 4 kez kapatabilir ama para yastık altında. niye?

1. Sisteme güven az. ( yani bankadaki parama bişi olur mu? ek vergi gelir mi? hükümet altını tl olarak vermeye kalkar mı vs.. )
2.Bankalardan işlem yapmak caiz değil fetvası ( ki bence en az yarısı bu yüzden yastık altında tutuyordur. )

bu iki durumunda teminat altına alınıp paraların sisteme katılması gerekiyor. ha benim böyle bir param olsa 1. maddeden ötürü sisteme sokmam ayrı :D ama bunu çözmeleri gerekiyor.

talib_

İhvan Forum Üye
7 çok oldu derken 14 ve 20 de olabilir. Dikkat!

ihvanistanbul

AkhenAton
7 çok oldu derken 14 ve 20 de olabilir. Dikkat!

zannetmiyorum ( gerçi 10-12 bandında kalır diye ümid ediyorum ama 14-20 olması ... ) bunun olması için ( Allah muhafaza ) istanbulun büyük istanbul depremiyle yıkılması yahut ülkenin işgal edilmesi lazım.

talib_

İhvan Forum Üye
zannetmiyorum ( gerçi 10-12 bandında kalır diye ümid ediyorum ama 14-20 olması ... ) bunun olması için ( Allah muhafaza ) istanbulun büyük istanbul depremiyle yıkılması yahut ülkenin işgal edilmesi lazım.
Dolar 2 yi geçince 5 de olabilir diyenler için, imkansız, Türkiye'nin içinden geçmeleri lazım böyle bir şeyin olması için diyorlardı.

Aslında bu tartışma şu andaki felaketi gizlemeye de yarıyor. Dolar 10 tl olmadı diye sevinelim mi yani, şimdiki durum da çok kötü. Nerede kaldı 1.5, 2 Tl ler. 7 Tl olması zaten başlı başına bir yıkım.

ihvanistanbul

AkhenAton
Dolar 2 yi geçince 5 de olabilir diyenler için, imkansız, Türkiye'nin içinden geçmeleri lazım böyle bir şeyin olması için diyorlardı.

Aslında bu tartışma şu andaki felaketi gizlemeye de yarıyor. Dolar 10 tl olmadı diye sevinelim mi yani, şimdiki durum da çok kötü. Nerede kaldı 1.5, 2 Tl ler. 7 Tl olması zaten başlı başına bir yıkım.
sen haklıymışsın üstad.

ihvanistanbul

AkhenAton
Altının ons 1980 dolarların altına indi haliyle gramı da 450 tl ye düştü ( bunu söylediğime inanamıyorum. ) ama dolar 7,20 tlnin üstünde gezinmesi nedeniyle ve bana kalırsa %1 lik alım vergisi nedeniyle altın ve dolarda beklenen satışlar gelmedi.

qob45aka.png

DÖVİZE getirilen %1 lik alım vergisi binde 2 ye düşürüldü. millet vergi sebebiyle döviz satmayınca bu yola gitmeye başladılar...

ihvanistanbul

AkhenAton
altının onsu 2000 lerden 1890 lara düştüğü için altın beklenen çıkışı göstermiyor.
tahminimce yıl sonunda altının onsu 2000 leri bulacak tl bazında da gram 510-520 tl arası olacaktır.
( not: doları 8 aldım. 2 rabia 1 dolar, 1 euro 2,5 rabia sterlini konuşmak istemiyorum )